HOE U EEN NIEUWE AUTO KOOPT EN NOG 'NS E50Q- EXTRA VAKANTIEGELD IN UW ZAK STEEKT. Audi 90: fellere, snellere en fiks duurdere 80 -AUTO Begrip gevraagd voor gedrag van vrachtwagenchauffeurs Verlenging levensduur uitlaat RIJ IMPRESSIE méËmk^1 rfaf&F- PP#* SKODA WIE SLIM IS, RIJDT SKODA. AL VANAF F.9995,- PAGINA 12 DONDERDAG lö J UL.1 19ÖY Met de komst van de nieuwe Audi 90 is het programma van het Westduitse merk met de vier ringen weer compleet ge worden. Het gat tussen de compacte Audi 80 en de ruime Audi 100 was wat langer open gebleven dan aanvankelijke de bedoe ling was. Maar het succes van de Audi 80 bleek zo groot, dat de fabriek de vraag niet aan kon. Vfjf maanden na de intro ductie rolde al de honderddui zendste nieuwe 80 van de band in Ingolstadt. Samengesteld door Koos Post Door dit succes moest de verschij ning van de 90 op wat langere baan worden geschoven. Maar inmid dels is de lancering toch achter de rug, al zal een koper nog geduld moet beoefenen voor hij zyn be geerde 90 voor de deur heeft staan. De levertijden van de Audi's zijn flink opgelopen. Sierlijk Ik moet zeggen dat mij dat alles niet heeft verrast. Destijds bij de introductie van de Audi 80 was ik onverdeeld enthousiast. Dat de Opel Omega de Audi achter zich liet bij de verkiezing van de auto van het jaar zei mij niet zo veel. Het verschil bedroeg enkele puntjes. De Opel had iets meer nieuws aan boord en dat heeft kennelijk de doorslag gegeven bij de journalis ten-juryleden. Maar - zoals ik toen al schreef - volgens mij zou de Au di hebben gewonnen als alleen het uiterlijk had geteld. Het is en blijft een bijzonder geslaagd model. die in alle rust verrassend goede prestaties levert. Uit stilstand wordt de meer dan 1100 kg wegen de wagen binnen de 9 seconden naar een snelheid van 100 km/uur per uur gesleept en zelfs als men het gaspedaal tot de tospsnelheid van meer dan 200 km/uur is bereikt blijft het geluidsvolume binnen de aanvaardbare normen. Zoals in alle Volkswagens en Au di's kan ook deze motor met lood vrije normale benzine (91 octaan) worden gevoed, maar beter zou zijn Eurosuper (95 ROZ) te gebrui ken. Dat is helaas nog maar op een beperkt aantal plaatsen verkrijg baar. Rijgedrag Het verbruik verschilde nogal. Was het de ene keer maar net 1 op 8,5, de volgende keer kwam ik met één liter benzine verder dan 10 ki lometer. Het rijgedrag schijnt der halve een grote rol te spelen. Maar het blijkt mogelijk met deze royale limousine redelijk zuinig om te springen. Ik zal wat het comfort en de aan kleding betreft niet in herhaling vallen. Alles wat ik destijds in het voordeel van de Audi 80 heb ge zegd geldt natuurlijk onverkort ook voor deze 90. Een bijzonder comfortabele en prettige rijdende wagen. Maar erg pittig geprijsd. In verhouding met de Audi wordt het fellere en het snellere wel heel duur betaald. Technische details Audi 90 2.3 E. Vijfcilinder motor van 136 pk. In houd 2309 cc. Compressieverhou- ding 10.0:1. Max. koppel 190 Nm bij 4.500 t.p.m. Voorwielaandrij ving. Vijf versnellingen. Schijf remmen voor en achter. Lengte 4393 mm. Draaicirkel 10,5 m. Ge wicht 1.110 kg. Aanhanger ge remd 1.500 kg. Brandstoftank 68 liter. Acceleratie 0-100 km/uur 8,9 seconden. Topsnelheid 206 km/ uur. Prijs 57.800,-. Een groep bedrijven houdt de 'Stichting Sponsorteam Chauffeurswedstrijden' in stand, die gewoonlijk alleen maar behen- digsheidswedstrijden voor beroepschauf feurs organiseert. Maar nu zoekt de stich ting op een andere manier de publiciteit. Zy doet een poging een rimpel in het ge drag van diezelfde chauffeurs op de weg glad te strijken. Onder de paraplu van de stichting gaan DAF Trucks, Goodyear, Iveco, MAN, Mer cedes, Scania, Shell en Volvo schuil. In een bericht vragen zij nu begrip voor het zoge naamde 'dubbelen', de truc die vrachtwa genchauffeurs toepassen om niet in de knel te komen als het verkeer van twee rijbanen naar één baan moet. Twee vrachtwagens blijven dan precies naast elkaar rijden, net zolang als de dubbele rijbaan duurt. Dan laat de rechtse wagen de linker keurig voor gaan. Geen automobilist kan nog passeren. Wie het toch probeert, wordt met de auto een voudig tegen de de vangrails gedrukt. 'Dat dubbelen mag misschien niet, maar het moet tegenwoordig haast wel', zegt het sponsorteam. Want als de vrachtwagen chauffeurs netjes op tijd invoegen, dan worden zij steeds voorbijgesneld door per sonenauto's, die vlak voor de overgang naar éen rijbaan nog net even ergens tussen dringen. Meestal precies in de ruimte die iedere vrachtwagenchauffeur graag voor zich vrij houdt. Het vrachtverkeer wordt door iedere tussendringer steeds weer een wagenlengte achteruit gezet. 'Moet de vrachtchauffeur dit met een be leefde tik tegen de pet steeds laten passeren of mag hij zich een keer ergeren?', vraagt het sponsorteam zich af. Als vakman achter het stuur pikt de chauffeur het gewoon niet meer dat hij voortdurend achteruit wordt gezet, zo bleek op de Nationale Chauffeurs- dag. Dan maar 'dubbelen'. Dan gaat een ie der ten minste op zijn beurt. EC. De meeste automobilisten hebben er be grip voor, maar lang niet iedereen. Het is tekenend, zegt het sponsorteam, dat juist degenen die achter die dubbelende vracht wagen blijven drammen, met lichten sei nen en soms zelfs claxoneren openlijk dur ven stellen dat de vrachtwagenchauffeur niet voor eigen rechter moet spelen. Ze voe len zich door hem en zijn grote wagen in het nauw gedrukt. Maar wie in het verkeer eerlijk meespeelt, zegt het sponsorteam, hoeft zich echter niet in het nauw geduwd te voelen. Die heeft er immers geen last van als vrachtauto's dub belen. Met een lekke uitlaat komt men niet door de verplichte autokeu ring. Terecht. Zo'n lek schopt niet alleen kabaal, het ontsnappende uitlaatgas is ook ongezond en in de auto zelfs levensgevaarlijk. Het zelf of laten vernieuwen van de uitlaat is dan de gemakkelijkste, maar tamelijk kostbare oplossing. Repareren kan ook, maar de mees te in de handel zijnde middeltjes zijn moeizaam aan te brengen en bovendien zelden effectief. Natuurlijk zegt iedere nieuwko mer in die sector dat hij wel de ideale oplossing heeft te bieden. Dat wordt dus ook beweerd door Flexiwrap in Engeland, die met twee methoden op de markt is ver schenen. Het eerste is een roestvrij stalen manchet gevoerd met latex, die met een slangklemschroef om de lekke uitlaatpijp of demper wordt bevestigd. Verkrijgbaar in drie ma ten en prijzen: 13,20, 16,20 of ƒ25,80. Na het aandraaien van de schroef is de reparatie al klaar want door de verhitting vormt de latex een vaste verbinding tussen manchet en pijp of demper. De tweede methode is een man chet met ingesneden uiteinden, die simpel in de vorm van een haakse verbinding of bocht kunnen wor den gelegd. De uiteinden kunnen zo nodig met een gewone schaar worden bijgeknipt. Onder deze manchet en na bevestiging met slangklemschroef wordt een spe ciale pasta aangebracht, die na een half uur zodanig is verhard dat kan worden gereden. Zonder lek. Maar natuurlijk nooit langer dan tot het moment dat het volgende lek zich in de ook verder verroeste of ver rotte uitlaat aandient. De importeur van dit Britse pro- dukt is Technokar Van Hees in Ba- rendrecht (01806-19111). Nog een Alfa 75 De Alfa 75-serie is weer verder uit gebreid. Er is een versie met een 1570 cc motor (110 pk - topsnelheid 180 km/uur) bijgekomen. Deze Alfa 75 1.6 staat in de prijskrant voor ƒ30.990.-. Toch heb ik bij het rijden van de nieuwe Audi 90 nogmaals ervaren dat er een niet weg te cijferen onge mak aan het sterk gestroomlijnde model kleeft. Als de wagen nat is en men draait het raam omlaag of men doet de deur open, dan golft het water naar binnen. Niet zo leuk als men een net pak of een aardig jurkje aan heeft. Andere merken hebben dat beter opgevangen. Maar dat is dan ook het enige vlekje aan de sierlijke vormgeving die voor de 90 vrijwel hetzelfde is als voor de 80. Het zwaarder gemo toriseerde model heeft alleen extra spoilers voor en achter meegekre gen. Bovendien is er wat veranderd in de kofferbak. Er was in de kriti sche beschouwingen nogal ge klaagd over de beperkte koffer- ruimte. De constructeurs hebben nu het reservewiel rechtop tegen de zijkant gedrukt, waardoor de bak dieper kon worden. En dus veel meer bagage kan bevatten. Een kind kan raden, dat deze (bete re) constructie ook zal worden ge volgd bij de volgende jaargang van de Audi 80. Twee versies Uiterlijk en innerlijk is er dus niet zo veel verschil tussen de 80 en de 90. Het gaat vooral om de moto risering. Onder de kap zit in de 90 de bekende viifcilinder motor. Men kan kiezen uit twee een 2 liter motor van 115 pk of een 2,3 liter motor van 130 pk. Natuur lijk is in deze de sterkste de prettig ste, maar ook de duurste. Kost de Audi 90 met een 2 liter motor 54.250 gulden, voor de sterkere mo tor moet men 3,5 duizend gulden meer betalen. En dan is er uiteraard ook de Au di 90 quattro. Audi levert immers het hele programma ook met per manente vierwielaandrijving. Maar dat kost wel een fiks bedrag meer. In het geval van de Audi 90 moet men bijna 15 mille dieper in de bui del tasten. Ik had voor mijn rij-impressie de middelste van het drietal ter be schikking: de voorwielaandrijver met de 2,3 liter vijfcilinder motor. Een heerlijk soepele krachtbron, De Audi 90: een comfortabele maar pittig geprijsde auto. Skoda 130 GL* 't Worden toch al van die dure maan- hoe lekker ruim een Skoda is: 'n royale vier- De Skoda-dealer betaalt u.f 500.- extra op de den: de kinderen hebben vakantie en je gaat deurs. Zuinig en kompleet. En voor een inruilprijs van de auto waar u nu in rijdt* Da's 'ns een keer op stap. |e hebt leuke vakantie- verbazende prijs: nog geen tien mille, f9995,- dus f 500,-extra vakantiegeld. Kassa! plannen die altijd iets duurder uitvallen dan de om precies te-zijn. Voor u de koffers pakt. dus eerst naar Da's nog niet alles. Want dezezomer- de Skoda-dealer, ook als u géén auto heeft in maanden steekt u extra voordeel in uw zak! te ruilen. bedoeling was... En als je dan ook nog aan een nieuwe auto toe bent, dan wordt het allemaal wat krapjes. Tenzij u één dezer dagen even de Skoda-showroom binnenstapt. Dan valt het u in de eerste plaats op, Betalen in drie keer, zonder één cent rente! Het Drie-stappen plan van skoda: (fris da's uniek voordeel: U betaalt uw nieuwe auto, niet in één keer, u mag in drie termijnen betalen. Zonder dat u dat één cent rente kost De Skoda-dealer weet er het fijne van! ImporteunDeBinckhorstAuto&MotorlmportB.V., Voorschoten Tel.: 01717-6951. Prijzen incl. BTW, excl. afleveringskosten. Lichtmetalen wielen tegen meerprijs. De Binckhorst dealerbedrijf. VOORSCHOTEN, Dobbeweg 2, tel. 01717-6951 AutoHome Leiden B.V., LEIDEN, Si. Jacobsgracht 10-18, tel. 071-121560 ®Fa. J. Reijerkerk, LISSE, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059 AVfl BV. Autobedrijf, ALPHEN A/D RIJN, Van Foreestlaan 11 (t.o. zwembad De Hoorn), tel. 01720-31133

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12