De wegwerker: mikpunt van gevloek, geslinger en gegooi @00l@@S0 'Vuilstortgebied verstoort aanzicht van Doespolder' Ontluisterende voorvallen langs Wassenaarse Rijksstraatweg Volgens Zuidhollandse Milieufederatie Vissen dood door botulisme Kaagweek-modeshow maakt furore /genda DONDERDAG 16 JULI 1987 REGIO LEIDEN Vakantieweek Al ruim tweehonderd Oegstgees- ter kinderen hebben zich inmid dels opgegeven voor de vakantie week, die de KIVA organiseert. Deze week wordt gehouden van 10 tot en met 14 augustus. Op het pro gramma staan evenementen als een mafketelspel, volksdansen, straattekenen en een film. Alle ac tiviteiten worden op verschillende plaatsen in Oegstgeest gehouden: in het bos, op de voetbalvelden en in het zwembad. Bij slecht weer wordt gebruik gemaakt van de gymnastieklokalen en van gebouw Taberna. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen zich nog in schrijven. Dat kan dagelijks op het gemeentehuis, afdeling welzijn, Wilhelminapark 17, telefoon 172121 (toestel 279). Oude ambachten Mensen die op 13 augustus in Oegstgeest iets willen demonstre ren in de sfeer van oude ambach ten, kunnen zich melden bij José Trier, SJJO, Julianalaan 1 in Oegstgeest, telefoon 154773. De or ganisatie, KIVA Oegstgeest, denkt aan glasblazers, stoelenmatters, spinners, kantklossers en potten bakkers. Ook degenen met een an dere hobby zijn welkom. Vliegtuigen Op het terrein van het centrum voor gehandicapten in Zoeterwou- de, Swetterhage, wordt komende maandag een demonstratie gege ven van modelvliegtuigen. Deze demonstratie wordt verzorgd door de Leidse Luchtvaartclub. Aan vang half acht 's avonds. Bij slecht weer gaat het evenement overigens niet door. Vrijwilligers De stichting 'De Werkwijzer' in Leiderdorp is op zoek naar vrijwil ligers die medewerking willen ver lenen aan cursussen voor werklo zen. De stichting denkt aan (ex)do- centen computerkunde, creatieve handvaardigheid, talen en dergelij ke. Mensen die affiniteit hebben met werkzoekenden en hen kun nen motiveren om door middel van studie meer kans te maken op een baan. De cursussen beginnen in oktober. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met stichting 'De Werkwijzer', Bernhardstraat 3 in Leiderdorp, telefoon 891426. Overi gens is de stichting nog met vakan tie tot 3 augustus. WASSENAAR - Automobi listen die je toevloeken, halfgevulde (bier)blikjes naar je gooien en half op je inrijden: het werken aan Neerlands wegen is niet al tijd even plezierig. Bij het nachtelijke asfalteerwerk aan de Wassenaarse Rijks straatweg moesten de afge lopen weken werkmensen zich springend in veiligheid brengen voor dronken auto mobilisten en wreven ande ren zich ongewenst verkre gen vloeistoffen uit het haar. door Paul van der Kooij Voorts was het puur geluk dat een slingerende chauffeur niet tégen maar vóór een actiewagen tot stil stand kwam, zodat de mannen die erachter stonden gespaard bleven. De schrik bij dergelijke incidenten is vaak groot, maar een goede werkman weet dat hij zijn emoties in de hand moet houden. "Wij drukken ze keer op keer op het hart de zelfbeheersing te behouden en verder niks zelf te doen", zegt W. Anemaat, districtshoofd van Rijkswaterstaat. "De politie moet het in dergelijke gevallen maar op knappen". In Wassenaar, waar de werk zaamheden half augustus worden hervat, zat het wat dat betreft goed. Het korps was na enkele voorbe sprekingen en ontluisterende voor vallen graag bereid regelmatig te controleren langs dit vierstrokige stukje weg zonder middenberm, waar dagelijks zo'n 50.000 auto's overheen razen. Politiecontrole De inspanningen bleven niet zonder resultaat. Bij snelheidscon troles werden tussen acht uur 's avonds en zes uur 's ochtends ge middeld 50 tot 60 overtredingen per uur geconstateerd, terwijl de inhaalverboden massaal werden genegeerd. "Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan, maar dat is meer geluk dan wijs heid. Een ander hoeft maar even te schrikken en je hebt de vreselijk ste brokken", zegt adjudant A. de Vos van de Wassenaarse politie. De aanwezigheid van zijn korps "sprak de mannen van Rijkswater staat aan" en stelde de hoofdaan nemer gerust. Wegenbouwer NBM had namelijk al snel geprotesteerd tegen de snelheidsduivels in Was senaar. Volgens de woordvoerder heeft de politionele aandacht er voor gezorgd dat de overlast klei ner is dan bij de werkzaamheden aan de Rijksstraatweg bij Bijhorst, vorig jaar. Daar werkten de heren op de grens van Wassenaar en Den Haag en vielen ze net buiten de po litiebescherming. Ook het resultaat van de landelij ke actie 'Sta eens stil bij het werk aan de weg', zou zijn effect niet hebben gemist. Anemaat van Rijkswaterstaat: "Een groeiend aantal weggebruikers lijkt door te hebben dat aan de andere kant van de afzettingen mensen werken (die het beste voor hebben met de weg)". De materiële schade bleef desal niettemin groot: voor een kleine 15.000 gulden werden 50 verlichte bakens gestolen en vernield. Der gelijke acties geven Rijkswater staat veel werk: drie heren zijn constant in de weer om alle ver keersmaatregelen in goede staat te houden. Zij passeren ieder half uur de verlichte aankondigingen op 1 kilometer, 600 meter en 300 meter afstand, de actie-auto aan het begin Een dag na de laatste nachtklus voor de bouwvakvakantie, staan mannen van Rijkswaterstaat nog even stil bij het werk aan de Rijksstraatweg. Ditmaal gelukkig geen ongewenste cadeaus en hard rijdende automobilis- van de werkzaamheden en de ba kens. Gemotiveerd Een volledige bescherming bie den de maatregelen niet. Bakens zijn te omzeilen en de actie-auto kan na een aanrijding zo ver door schuiven dat de mensen die erach ter staan gewond raken. "Onze mensen beseffen dat donders goed, maar desondanks blijft de ar beidsmotivatie erg hoog", zegt Anemaat. "Ze voelen zich zeer be trokken bij de wegen en vinden op een gegeven moment zelf ook dat er wat moet gebeuren". Het kost hem dan ook nooit moeite kandidaten te vinden, hij kent geen uitvallers en gelooft niet dat veel buitenwerkers een beroep doen op de bedrijfsmaatschappe lijke dienst. "Je moet ook niet ver geten dat het niet de zwakste jon gens zijn die langs de weg staan", zegt hij. Toch geeft hij toe dat Was senaar extra risico bood: hier ont braken middenbermen en van grails en moest Anemaat een maat- gesneden oplossing bedenken voor de 5 a 6.000 vracht- en perso nenauto's die tussen tien uur 's avonds en zes uur 's morgens langsrijden, om nog maar niet te spreken van de drukke naspits tus sen acht en tien uur. Anemaat noemt zijn baan dan ook 'zeer boeiend'. Zijn dienst kan nog zoveel geavanceerde beveili gingsmaatregelen bedenken, er zijn altijd situaties waarin zij niet van toepassing zijn of werkmensen een onveilig gevoel geven. Niet voor niets houdt Rijkswaterstaat momenteel een uitgebreid onder zoek naar het buitenwerk. Eind dit jaar komt het bijbehorende rap port uit en kunnen ambtenaren be kijken of de positie van de werkers aan dag- en nachtwerk verder kan en moet worden verbeterd. Vooral de aanbevelingen over het nacht werk worden met grote belangstel ling tegemoet gezien. Het nacht werk neemt namelijk hand over hand toe, om het toenemende ver keer in de Randstad extra files te besparen en de automobilist voor onnodige ergernissen te behoeden. De theorie is mooi: het minder drukke verkeer kan na wat een voudig invoegwerk de reis vervol gen zonder al te veel vaart te hoe ven minderen. In de praktijk blijkt dat ook dergelijke kleine aanpas singen niet altijd effect sorteren en soms veel ergernis opwekken: "Automobilisten bezigen ook 's avonds en 's nachts platvloershe den alsof ze uren in een file hebben gestaan. Niets menselijks is de au tomobilist vreemd, zeg ik wel Wassenaar was wat dat betreft geen uitzondering. Regelmatig werd er gevloekt en geslingerd, ter wijl de uren tussen twee en vier be ruchte jakkeruren bleken: "Dat is soms echt ontstellend. Regelmatig reden mensen boven de 100 op plekken waar ze maar 50 mochten rijden". Belangrijke verklaring hiervoor is drank. "Door drank stijgt het ri sico voor wegwerkers", zegt Ane maat. Het is een van de redenen waarom Rijkswaterstaat de man nen zelden in de drankovergoten weekeinden inzet. Een andere re den ligt op het rooster-technische vlak. Een man van de nachtploeg is van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's morgens in de weer. Na vier van dergelijke nachten heeft hij al vijftig uur gedraaid, is het welletjes en moet hij minstens een week de dagdienst in weer in het levensrit me te komen. Andere regel is dat mannen maar zo'n vier maanden per jaar 's nachts werken en na hun zestigste alleen nog maar bij daglicht arbei den. Alle werkers aan de weg wor den regelmatig medisch gekeurd. Naast de algemene conditie heeft vooral de staat van de oren grote aandacht omdat langsrijdend au toverkeer voor storende tonen zorgt. "Zij kunnen niet helemaal worden weggewerkt", besluit Ane maat, "een werkman die niets meer hoort, is zijn leven helemaal niet veilig meer". LEIDERDORP - De toekomstige vuilstortplaats in de Leiderdorpse Doespolder zal het 'aanzicht' van dit open gebied aanzienlijk verstoren. Het gaat daarbij met name om het zicht vanuit en op dit open gebied en de daarin aanwezige poldermolens, terwijl de vogelstand in Achthoven verstoord zal worden. De molens zelf worden "sterk belem merd in hun functioneren" door het bouw- en sloopafval. Het stof dat ontstaat door het breken en sorteren van puin én door het storten zelf kan voor de omgeving een probleem zijn, met name bij'droog weer. broedseizoen. Nadere controle is wat dat betreft noodzakelijk. Controle moet er ook zijn op sto- foverlast. In de praktijk kan die worden beperkt door het nemen van de nodige (technische) maatre gelen. Gebeurt dat echter niet, dan kunnen er "ongewenste effecten" ontstaan. Ook wat de aanvoer van afval be treft ziet de Milieufederatie proble men. Overlast kan ontstaan als vrachtwagens, op weg naar het Does-gebied, afval verliezen. De gemeente Leiderdorp zal vol gens de Milieufederatie de komen dejaren nauwlettend toezicht moe ten houden op de stortplaats. Een opzichter dient permanent toezicht te houden op wat er wordt aange boden. Bovendien moet de ge meente een plan op te stellen om preventie en hergebruik van afval stoffen te bevorderen. Regelmatig moet er worden gecontroleerd op geluid- en stofoverlast, alsmede op eventuele grondwaterverontreini ging. Het is verder nuttig om een speciale werkgroep in te stellen, 'Doesgebied 2000+', die de Leider- dorpse raad adviseert over het ge bruik en de inrichting van het Doesgebied, zodra de stortplaats te zijner tijd wordt gêsloten. Zoals be kend wordt de stortplaats daarna omgevormd tot recreatiegebied. Maar dat is nog toekomstmuziek. Het Does-gebied blijft zo'n vijftien jaar in functie als stortplaats. In to taal wordt jaarlijks een afvalaan- bod verwacht van ongeveer 250.000 kubieke meter, waarvan uiteindelijk naar schatting 150.000 kubieke meter zal worden gestort. Het gebied waar de stortplaats is gepland, wordt ingeklemd tussen rijksweg A4 en De Does met daar achter de polder Achthoven. NOORDWIJKERHOUT - Honder den vissen in de Guldemondsloot in Noordwijkerhout zijn gisteren als gevolg van zuurstofgebrek- ge storven. Volgens de politie van Noordwijkerhout was het zuurstof gehalte in de sloot al enkele dagen vrij laag als gevolg van het warme weer. De harde regens van gisteren veroorzaakten vervuiling van het water doordat bodemmateriaal lossloeg. Deze vervuiling had een verdere daling van het zuurstofge halte tot gevolg wat de vissen fa taal werd. Gistermiddag zijn de dode vis sen uit het water gehaald. Vanmor gen wordt het zuurstofgehalte van het water opnieuw bepaald. Als het gehalte nog steeds te laag is, zal de Noord wijkerhoutse brandweer vers water in de sloot pompen. 'Ot en Sien'-kinderen riepen gisteravond tijdens de modeshow in Warmond de nodige vertedering op. WARMOND - "Super", vindt me vrouw C. van Leeuwen, voorzitter van de Vereniging tot Viering van Warmondse Feesten, de modeshow die gisteravond bij de Warmondse dorpspomp werd afgewerkt. "De halve Dorpsstraat stond barstens vol". De modeshow is één van.de vele evenementen en gebeurtenisjes van de Kaagweek die dezer dagen het dorp in zijn greep houdt. De Kaag- week is de vrucht van een onder de supervisie van de VVWF samen werkende kluit van verenigingen en particulieren. De modeshow, gisteravond van zeven tot acht, was er voor de vier de keer. Organisator was de Ver eniging Het Oude Raadhuis. E'.r zijn 100 kledingstukken door t>0 Warmondse modellen geshowed. "Er waren wat dubbellopers"legt Flip Robers, de nieuwe voorzitter van HOR uit. Onder de modellen bevonden zich twee jongens, "hele kleine kindertjes die nauwelijks kunnen lopen en dames op leef tijd", meldt Robers. "Warmond'ers voor Warmonders" geeft hij het motto aan. Prijzen zijn er niet gevallen. HOR moet roeien met de riemen die hij heeft, zegt Robers. Wel kregen alle modellen "een enkel verpakte roos". De modeshow is een typische Kaagweekactiviteit. Van alle kan ten wordt de helpende hand toege stoken. Het raadslid mevrouw C. Saris leverde met inschakeling van de modezaak waarvoor zij werk zaam is, de plankieren. De plaatse lijke kapper richtte een vertrek bij galeriehoudster Clara Sikking in als kapsalon, mevrouw Ida van Winsen wierp zich op als regisseur terwijl de voorbereidende werk zaamheden, zoals de aanmeldin gen, door de bij de pomp woonach tige Clara Sikking worden qere- geld. De belangstelling voor de mode show groeit met het jaar, meldt Ro bers nog. Overwogen zou kunnen worden de volgende keer tribunes te gebruiken. Dat staat in een rapport dat de Zuidhollandse Milieufederatie heeft geschreven over de stort plaats, die medio najaar '88 wordt aangelegd. Het rapport heet een verkenning te zijn van afvalaan- bod, gevolgen op milieu-gebied en de noodzakelijke maatregelen. Wat het eventuele gevaar voor de volksgezondheid betreft betreft denkt de Milieufederatie dat de stortplaats aanvaardbaar is, mits aan een aantal milieu-hygiënische voorwaarden wordt voldaan. Zo dient er een aparte zuiveringsin stallatie te komen bij de vuilstort plaats. Er moét een waterdichte bodemafdichting worden aange bracht met een drainagesysteem. De Zuidhollandse Milieufedera tie komt in het rapport ook met kri tiek. De procedure voor een nieuw bestemmingsplan dat het vuilstort gebied mogelijk maakt, is te laat opgestart om een "evenwichtige afweging tussen aspecten van af valbeheer en milieuhygiëne aan de ene kant en landschappelijke in passing aan de andere kant goed mogelijk te maken", vindt zij. Geluidshinder De Milieufederatie verwacht niet dat de stortplaats, die bedoeld is voor afval uit de regio Leiden en omstreken en de Duin- en Bollen streek, veel geluidsoverlast met zich zal meebrengen. Mogelijk ont staat wel geluidshinder voor vo gels in het gebied, met name in het DONDERDAG 16 JULI Katwijk toeristenmarkt in het bad- centrum van tot 21.00 uur. speedplaytoernooi bij het Zeepaviljoen, aanvang 19.30 Leiden theaterproduktie 'Lode- wijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. kermis op de Garenmarkt, tot 22.00 uur. film 'Trip to Bountyful' van Peter Masterson, 21.15 uur, Filmhuis LVC, Breestraat 66. Noordwijk zomeravondconcert van de Stichting Orgelcentrum door Sander van Marion, 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. kinderbal voor kinderen van 4 tot 12 jaar van 18.30 tot 20.00 uur; midweekparty, aanvang 21.30 uur, Huis ter Duin. strandloop over 4 en 8 km, start 19.30 uur bij de strand- politie. touwtrek wedstrijd voor da mes en heren, 19.00 uur in Park Groot Leerust. swingavond in 'Ut Sloepie', 21.30 uur in gebouw 't Meer- punt, ingang Meerrustlaan. VRIJDAG 17 JULI Katwijk concert door Adelbert de Klerk op het Van den Heuve lorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 open huis bij de KNZHRM van 19.00 uur tot 21.30 uur bij Rijnmond. A Leiden Engels-talig straattheater voor kinderen door 'LEST', aanvang 14.30 uur op het Stadhuisplein. 1 open luchtconcert beiaardconcert door Koos van Tol, 12.45 uur vanuit de Stadhuistoren. orgelconcert door Ben Fey om 14.00 uur; door Folkert Grondsma om 20.15 in de Hooglandse kerk. theaterproduktie 'Lode- wijk Napoleon', 22.30 uur in de Pieterskerk. kermis op de Garenmarkt, van 13.00 tot 22.00 uur. film 'Trip to Bountyful' van Peter Masterson, 21.15 uur in het Filmhuis LVC, Bree straat 66. kroegmuziek op de Bees tenmarkt, 21.00 uur. swingavond met 'The im perial guard' in het LVC, waterspelprogramma 'Re- creaqua' voor de jeugd, 13.00 tot 15.30 uur, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg. laan, finish Oosthaven. wykse Paarden dagen 'Nooit gedacht-loop', 19.30 uur voor kinderen t/m 12 jaar; 20.00 ur voor 13 jaar en ouder; op reden van de groep 'No rea son for panic', 21.30 uur, op het terrein Dr. Van Noort- Voorhout poppenbureau voor kinde en van 6 tot 12 jaar, 14.00 uur n het Gezondheidscentrum, Kerkweg, poppendokter aanwezig. Een blik op wat moedwillig en minder moedwillig vernielde beveiligingsmaterialen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11