Doorgangshuis voor opvang asielzoekers in Haarlemmermeer Afwisselende expositie in Noordwijkse Kapel In beheer bij stichting vluchtelingenwerk Nooit met lege handen... Bouw revaUdatiektirdek vertraagd PAGINA 10 W III REGIO DONDERDAG 16 JULI 1987 Expositie met werk van Henk van den Ende, Martijn Plettenberg en El len Schijve, t/m 19 juli. Nederlands Hervormde Kapel, Hoofdstraat 96, Noordwijk aan Zee. Openingstijden ma t/m vr. van 14.00-17.00 uur en van 19.00-21.00 uur, beh. wo. avond. Za. en zo. van 13.00-16.00 uur. NOORDWIJK - Gedurende de zo mermaanden organiseert de ge meente Noordwijk twee tentoon stellingen in de Nederlands Her vormde Kapel, gelegen aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee. Tot en met 19 juli is hier een tentoonstelling met werk van Henk van de?i Ende, Martijn Plettenberg en Ellen Schijve te bezichtingen. De gunstige ligging van de ka pel aan het begin van een drukke winkelstraat, vlakbij de boule vard, maakt dat voorbijgangers gemakkelijker in- en uitlopen. De weersomstandigheden helpen ook een handje mee: bij warm weer is het binnen koel en tijdens een bui biedt de kapel de badgas ten een.schuilplaats. De jongste exposant in het ge zelschap is de beeldhouwster El len Schijve. Haar acht witte ob jecten zijn geabstraheerde beel den, geïnspireerd op vrouwenfi guren. Leidenaar Henk van den Ende (1908) is de oudste deelne mer aan de expositie. Zijn werk bestaat hoofdzakelijk uit idylli sche landschappen, aangevuld met enkele bloemstillevens, die de indruk wekken dat de tijd heeft stilgestaan. Een meer eigentijdse uitdrukking is te vinden in de bijdrage van Martijn Pletten berg. Zijn gouaches brengen een kleurige toon in het geheel. Langs de wand van de kapel en op enkele panelen, die vrij in de ruimte staan, hebben ongeveer dertig schilderijen van Herik van den Ende een plaats gekregen. In gedempte kleuren vereeuwigt Van den Ende typisch Hollandse landschappen, die voornamelijk beheerst worden door water, land en wolken. Mensen en die ren spelen een ondergeschikte rol. Van den Ende heeft een sterke voorkeur voor een bepaald soort landschap. Vaak schildert hij plaatsen in de omgeving van de Nieuwkoop se plassen maar af wisselend geeft hij ook zijn in drukken weer van duinen en ri vieren. Het getemperde licht be paalt de sfeer van het landschap, hetgeen bijvoorbeeld tot uitdruk king komt in 'Avondstemming De Zilk' of 'Herfststemming Nieuwkoop'. Alleen 'Bollenveld Lisse' geeft aanleiding tot de ver werking van uitgesproken kleur. De schilderijen van Van den Ende zijn verstild en tijdloos te noemen. Nostalgie doordringt de voorstellingen, waarin de illusie wordt gewekt dat het Nederland se landschap onaangetast is ge bleven door industrie en aanleg van wegen en woonwijken. Grote ervaring spreekt uit deze reeks werken, waarin af en toe een ver rassende weergave van een neve lig dorpsgezicht en een afwisse lend compositieschema een tame lijk geijkt uitbeeldingswijze weet te doorbreken. De meeste beelden van Ellen Schijve staan opgesteld in de middenruimte van de kapel, zo dat deze van alle kanten te zien zijn. Een paar stukken, waaron der een portret in hardsteen, heb ben het nadeel tegen een muur ge zet te zijn. Twee series, 'Fierre vrouwen en 'Majestueuze vrouwen' zijn HAARLEMMERMEER - Zodra daarvoor een ge schikte woning is gevon den, krijgt de stichting Vluchtelingenwerk Haar lemmermeer de beschik king over een doorgangs huis voor de huisvesting van asielzoekers. Burge meester en wethouders hebben deze al eerder geda ne toezegging aan de stich ting bevestigd. Het college denkt niet onmiddellijk aan een flat- of een eengezins woning, maar aan een gro ter huis waarvan bijvoor beeld de kamers kunnen worden verhuurd. Het doorgangshuis zal uitsluitend worden gebruikt voor de huisves ting van asielzoekers die al voor 16 april in ons land zijn gearriveerd. Deze vluchtelingen vallen nog on der de oude bijstandsregeling. Asielzoekers verblijven gemiddeld twee tot vier jaar in ons land alvo rens hun asielaanvraag volledig is behandeld. Burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer beschouwen het doorgangshuis als een experi ment. Het is de bedoeling dat na een jaar wordt bekeken of het kan worden voortgezet of kan worden uitgebreid. Over het aantal asiel zoekers dat de gemeente Haarlem mermeer zal opvangen bestaat nog geen duidelijkheid. Het experiment is aangekaart door de stichting Vluchtelingen werk Haarlemmermeer. De stich ting is een particuliere organisatie die zich inzet voor de opvang en rechtsbescherming van alle cate gorieën vluchtelingen in Neder land. Vluchtelingenwerk Nederland, de overkoepelende landelijke orga nisatie, ontvangt subsidie van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (wvc). Het is de bedoeling dat de organisatie ge meenten, instellingen en vrijwilli gers adviseert en ondersteunt bij activiteiten ten behoeve van vluch telingen. De stichting Vluchtelin genwerk Haarlemmermeer die op lokaal niveau actief is, zet zich in voor de directe (immateriële) hulp verlening aan vluchtelingen. De plaatelijke stichting heeft zich in middels over 12 vluchtelingen ont fermd. Verzoek Op 15 oktober van het vorig jaar diende de Haarlemmermeerse stichting een verzoek in by burge meester en wethouders om een wo ning beschikbaar te stellen voor de eerste, tijdelijke opvang van asiel zoekers. Het is de bedoeling van 'Vluchtelingenwerk', die de woon ruimte zelf wil beheren, kamers te verhuren aan asielzoekers. Het verzoek van de Vluchtelin genwerk Haarlemmermeer werd actueel omdat de Tweede Kamer dit vooijaar akkoord ging met de Regeling Opvang Asielzoekers. Die regeling is op 1 juli van dit jaar van kracht geworden. De minister van wvc kwam met de nieuwe re geling op de proppen, omdat de 'instroom' van asielzoekers in Ne derland steeds groter wordt. Verle den jaar meldden zich 5900 vluch telingen, dit jaar moet rekening worden gehouden met een verdub beling van dit aantal. Een asielzoeker is volgens de Vreemdelingenwet een vreemde ling die in Nederland een verzoek om asiel heeft ingediend en die als asielzoeker bij de Vreemdelingen dienst is geregistreerd. Lang niet alle asielzoekers worden uiteinde lijk als vluchteling erkend. Zeker 80 procent haalt het niet en wordt alsnog uitgewezen. De opvang van asielzoekers is in eerste instatie een taak van het rijk. Van de gemeenten wordt daarbij evenwel medewerking verwacht. Het is gebruikelijk dat daartoe tus sen gemeente en ministerie van wvc een overeenkomst wordt ge sloten. De gemeente verplicht zich daarin de asielzoekers te zullen be geleiden, het rijk neemt de kosten daarvan voor zijn rekening. Norm Het ministerie van wvc hanteert als uitgangspunt in de nieuwe re geling dat per 1000 inwoners drie asielzoekers onderdak wordt gebo den. Bij deze zogeheten drie-pro millenorm plaatsen burgemeester en wethouders van Haarlemmer meer enkele vraagtekens. Het zou namelijk betekenen dat de ge meente, die 80.000 inwoners telt, 240 asielzoekers zou moeten opne men. Dat gaat het college te ver. Onder meer omdat de gemeente ook verplichtingen heeft ten op zichte van de eigen woningzoeken den. Vandaar dat besloten is voor lopig een woning als doorgangs huis beschikbaar te stellen. Schilderweek in Nieuwkoop NIEUWKOOP-'Over de drempel', ®en gastdocent(e) aangetrokken centrum voor culturele vorming in Deze maand worden door Over de Nieuwkoop, organiseert van 27 tot Drempel op donderdag- en zater- en met 31 juli een vakantiewerk- dagmorgen al lessen gegeven in de week. Liefhebbers kunnen dan °pen licht. overdag in de omgeving van Nadere informatie is verkrijg- Nieuwkoop onder vakbekwame baar bfj Coby van Wijk, Beetho- leiding leren tekenen, schilderen venlaan 31 in Nieuwkoop, tel. en aquarelleren. Bij voldoende be- 01725-3178 (dinsdag tot en met langstelling wordt voor één dag donderdag van 18.00-22.00 uur). Voorhouter gewond bij ongeval NOORDWIJK - Een 22-jarige een 76-jarige Noordwijkse automo- Voorhouter heeft gistermiddag bilist die over de Beeklaan nader- zijn been gebroken bij een ver- de, te laat op. De politie van Noord- keersongeval op de kruising Beek- wijk denkt dat het zicht werd be- laan/Boekerslootlaan in Noord- lemmerd door de regen, wijk. De Voorhouter is overgebracht De man wilde met zijn fiets de naar het Diaconessen-ziekenhuis Beeklaan oversteken maar merkte in Leiden. Aanpakken van kustvervuilers thema 'milieu- stranddag' in Noordwijk DEN HAAG - De ANWB werkt sa men met de Werkgroep Noordzee aan een scenario om de vervuilers van de Nederlandse kust aan te pakken. Momenteel doen beide in stanties onderzoek naar de aard van de vervuiling om daarmee een beeld van de vervuiler te krijgen. Op 29 augustus organiseren beide instanties samen met de VW- Noordwijk op het Noordwijkse strand de „Nationale Milieustrand- dag". Op die dag worden de resul taten van het onderzoek gepubli ceerd en de strategieën ontvouwd. Het rapport wordt dan aangeboden aan minister Nijpels (Milieu). ANWB-woordvoerder T. Kroon heeft dit donderdag bekendge maakt. Kroon wees er op dat niet alleen de kust maar ook zeedieren het slachtoffer worden van deze ernstige vervuiling. Bekend is al dat de scheepvaart en de industrie de grote boosdoe ner zijn. Dagelijks spoelt vuil aan op het strand dat op zee overboord werd gezet. Grote stukken plastic, olieresten, lege blikjes, lege flessen en soms hele koelkasten ontsieren daardoor iedere dag het strand. De industrie zorgt bovendien dage lijks voor grote uitstoten fosfaten die hinderlijke schuimvorming in de branding en op het strand ver oorzaken. In het zomerseizoen doen recreanten er nog een schepje bovenop door allerlei verpakkings materiaal op het strand achter te la ten. Het meeste vuil wordt zo goed mogelijk opgeruimd, aldus de ANWB, tegen een jaarlijks offer van de gemeenschap van vele mil joenen gulden. Maar voordat het is opgeruimd hebben zich iedere dag weer reeds velen verwond aan glasscherven, stukjes blik en ande re ongerechtigheden. Bollenbedrijven nauwelijks geïnteresseerd in GAB-project vakantiewerkers LISSE - Een groot aantal bloem- bollenbedrijven blijkt geen be hoefte te ebben aan bemiddeling van de arbeidsbureaus in Leiden en Lisse bij het vinden van vol doende vakantiewerkers. Volgens directeur C.A.J. Tibbe van het ar beidsbureau in Leiden heeft een groot aantal bedrijven zich nooit aangemeld voor het speciale pro ject dat daartoe op poten is gezet. Andere bedrijven hebben tussen tijds laten weten geen belangstel ling meer te hebben voor inspan ningen van de arbeidsbureaus. In voorgaande jaren werden door bedrijven in de bloembollen branche tijdens de vakantieperio de herhaaldelijk buitenlanders in dienst genomen die niet over de vereiste werkvergunning beschik ten. Het ging het daarbij vooral om Polen, Joegoslaven en Egyptena- Volgens Tibbe hebben veel bol lenbedrijven laten weten dit jaar over voldoende arbeidskrachten te beschikken. vDat heeft ons ver baasd, omdat er in het verleden al tijd zo'n groot tekort aan voldoen de vakantiewerkers is geweest", al dus Tibbe. Over bewijzen dat er opnieuw buitenlanders illegaal aan de slag zijn gegaan beschikt hij niet. "Al zijn er symptomen die in die richtipg wijzen. Maar mis schien zijn er wel veel scholieren of mensen van binnen de ÈG aange steld, zoals Ieren en Engelsen, die wel zonder vergunning aan de slag kunnen". Dit jaar bestaat trouwens voor het eerst de mogelijkheid voor de bloembollenbedrijven om vakan tiewerkers van buiten de EG in dienst te nemen. Werkvergunnin gen worden evenwel alleen afgege ven wanneer de bedrijven ook in samenspraak met het arbeidsbu reau geen personeel kunnen vin den. Vooral in de kop. van Noord- Holand is inmiddels een aantal van dergelijke vergunningen verstrekt. Overigens kondigde het ministerie van justitie enige tijd geleden aan dit jaar nog strenger te zullen op treden tegen bedrijven die vakan tiewerkers zonder de vereiste pa pieren in dienst hebben genomen. Jeu-de-boulesbaan in Katwijk KATWIJK - Op het terrein van het Voorzieningencentrum. Rijnlands Zeehospitium in Kat- De de boule-wedstrijd vormt wijk wordt op 29 juli een jeu de ee" onderdeel van de sportdag die boules-baan geopend. Dat gebeurt volgende week woensdag op het met een wedstrijd tussen twee terrein van het Zeehospitium amateur-boulers van de Stichting 5e!lou?fn; De wedstrijd Vrienden van het Zeehospitium en twee bewoners van het Rijnlands Voor kinderen hebben wij, het Leidsch/Alphens Dagblad Promotie-team, altijd wel een aardigheidje: balonnen, stickers, zonnekleppen, kortom: een auto vol hebbedingetjes. En voor u onze speciale Zomerpuzzel. Vul in, stuur op en win een waardebon. Doen! WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD Vier beeldhouwwerken van Elle wijk. van gips gemaakt. Deze geab straheerde vrouwènfiguren zijn soms samengesteld uit losse, ruwe elementen. Door de gestileerde vormen en de nadruk op horizon tale, verticale en diagonale lij nen ontstaan nadrukkelijke po ses, die begrippen als fierheid en statigheid willen uitdrukken. Martijn Plettenberg's werd on derscheidt zich door het uitge sproken coioriet. Plettenberg ge bruikt naast vereenvoudigde vormen ook in kleurvlakken ont lede vormen, die een vaag kubis tische invloed vertonen. Aardige voorbeelden geven 'Spel van vo- opgesteld in de Hervormde gels en bomen' en 'Zomers dorp'. Variatie kenmerkt dit deel van de expositie. Het werk is overwe gend figuratief maar in enkele stukken neigt Plettenberg naar abstractie of bereikt een volledig abstracte vorm in 'Blauw sym bool'. Bij 'De pelgrim' verraadt de hoekig gestileerde figuur erva ring in een atelier voor gebrand schilderd glas, terwijl doorwer king van Plettenberg's opleiding in illustratieve richting zich in de werken laat aanwijzen. Hoe wel de titels daar niet duidelijk op zinspelen, schuilt achter de voorstellingen een symboliek die aan de Hoofdstraat in Noord- (foto Wim Dijkman) naar zijn gevoel met religieuze thema's verband houdt. Naast dergelijke verwijzingen lijkt de psychologiserende benaming 'Dominante persoonlijkheid' erg nadrukkelijk. Verschillen in ervaring en be nadering kenmerken deze ten toonstelling, waarin raakvlak ken ontbreken. Samenhang is bij dergelijke incidentele exposities misschien niet te verwachten en het is de vraag of de organisato ren dit nagestreefd hebben. De tweede zomerexpositie zal in augustus geopend worden. NANCY STOOP KATWIJK - De nieuwe revalida- tiekliniek van het Rijnlands Zee hospitium in Katwijk wordt later in gebruik genomen dan aanvan kelijk was gepland. Door vertra ging bij bouwwerkzaamheden kan de kliniek niet meer voor de bouw vakvakantie worden opgeleverd, maar pas tegen het eind van de maand augustus. De kliniek zal nu waarschijnlijk in de tweede of der de week van september in gebruik worden genomen. De vertraging is vooral het ge volg van de vorstperiode tijdens de afgelopen winter. De achterstand in de bouwwerkzaamheden kon in de maanden daarna niet meer wor den goedgemaakt. "Het is verve lend dat we het oorspronkelijke tijdschema niet kunnen halen", zegt economisch-directeur J.H. Wentholt van het Zeehospitium, "maar het plaatst ons niet voor or ganisatorische problemen". De volwassenenrevalidatie van het Zeehospitium is momenteel ook al op het terrein aan de Drieplassen- weg in Katwijk gevestigd, in het paviljoen Blankenheym. Deze be huizing verkeert in zeer slechte staat. In de nieuwe kliniek worden de volwassenen- en de kinderrevali- datie samengevoegd. Verder wordt er ook een polikliniek in het ge bouw ondergebracht. De afdelin gen tellen in totaal 40 bedden en er worden onder meer mensen be handeld die hersteljen van een ver keersongeval of een zware operatie hebben ondergaan. De nieuwe revalidatiekliniek is ondergebracht in het westelijke deel van het voormalige hoofdge bouw van het Zeehospitium. De bestaande bebouwing is daarvoor opgetrokken tot twee verdiepin gen. De oppervlakte van de nieuwe vleugel is ongeveer 2400 vierkante meter. Vijf mille schade snelkraak Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De schade van de gisternacht gepleeg de snelkraak bij de Alphense kan toorboekhandel Markx bedraagt ongeveer vijfduizend gulden. De twee Haagse daders van 1? en 18 jaar, die op de terugweg zijn aange houden ter hoogte van Gouda, heb ben de gestolen computer-appara- tuur zodanig beschadigd dat deze niet meer te verkopen is. De in de vluchtauto aangetroffen buit bestaat uit twee computers met monitor, toetsenbord en prin ters, een discette-bak en drie joy sticks. De apparatuur vertegen woordigt een waarde van vierdui zend gulden. Aan de' twee inge gooide etalageruiten is voor naar schatting nog eens duizend gulden schade aangericht. De daders heb ben bekend. JAPONNEN - Uit het winkelma gazijn van Gruno Mode in het Al phense winkelcentrum de Ridder hof zijn gisteren drie japonnen ge stolen. De kleding vertegenwoor digt een waarde van 1200 gulden. De deur van de opslagruimte was door het personeel op een kier ge houden. gg0|ggg| Burchtronde Tijdens de feestweek in Rijns- burg wordt - op 28 juli - weer de inmiddels traditionele Burch tronde verreden. Echte amateur wielrenners uit de streek kunnen aan deze open koers deelnemen, mits zij geen licentiehouder zijn en niet ouder zijn dan 16 jaar. De ronde wordt verreden op een stratenparcours, de organisatie is in handen van de Oranjevereni ging Rijnsburg. Er zijn ook dit jaar weer vele prijzen en premies te verdienen. Inschrijven kan tot en met 23 juli op het adres Frec- siastraat 6 in Rijnsburg. Deejay De in de streek 'redelijk beken de' disc-jockey Ron Scheepmaker is vrijdag gast-deejay in het open jongerencentrum Magnifiosi aan de Ruishornlaan in Lisse. Scheepmaker verwierf enige re gionale faam door de wijze waar op hij als disc-jockey te werk ging, onder meer bij piratensta- tions. De laatste tijd is hij ook op de officiële radio te beluisteren. Hij maakt elke avro-maandag- middag de bekende 'Mix van Rik van Velthuysen'. Mixen, dubben met een drumcomputer en swin gen, dat kan vrijdagavond vanaf negen uur in het jongerencen trum. Brass Band Het East Oxfordshire String Or chestra en de Oxfordshire Youth Brass Band treden vanavond op in het tuincentrum Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Beide orkesten bestaan uit scholieren in de middelbare-schoolleeftijd en zijn afkomstig uit Groot-Brittan- niëHet concert wordt gegeven in de nieuwe plantenkas van het be drijf. De toegang is gratis. Kwart-triathlon Het duurt nog even, maar wie wil deelnemen kan zich nu al in schrijven voor de kwart-triathlon die op 6 september wordt gehou den in Hillegom en omstreken. De organisatie van het evenement is in handen van de stichting pro motie en publiciteit Hillegom die samenwerkt met de Hillegomse zwemvereniging, de fiestcross- vereniging De Bollenstreek en de Noordwijkerhoutse Strandlopers. De afstanden van de drie onder delen zijn: 1 kilometer zwemmen, ongeveer 42 km fietsen en 10 kilo meter hardlopen. Het onderdeel zwemmen wordt afgewerkt in het zwembad De Vosse in Hillegom. Voor de onder delen fietsen en hardlopen wordt vertrokken van het zwembadter rein. De route voor het onderdeel fietsen loopt via de Keukenhof en De Engel, en zal met een lengte van 20 km twee keer moeten wor den afgelegd. Het parcours voor het hardlopen voert door het cen trum van Lisse, heeft een lengte van 3,5 km en zal derhalve drie keer moeten worden afgelegd. De eerste deelnemers starten om 08.00 uur. Het inschrijfgeld be draagt 15 gulden. Inschrijfformu lieren zijn te verkrijgen op de adressen Stationsweg 93 (tel. 02520-29035) en Burg. Wentholt- straat 25, (tel. 02520-18271), beide in Hillegom.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10