TAD LEIDEN sTRf^ Rijksmusea vrij van bezuinigingen Leidenaar eist huis 'Ons Belang' op LEIDSCH DAGBLAD 'Afwezigheid oppositie slecht voor democratie' Geen gratis parkeren meer in Sandersgarage Bezwaren tegen woningen Maredijk weer afgewezen Ververstraat Topambtenaar wvc Jessurun: WOENSDAG 15 JULI 1987 LEIDEN - De rijksmusea in Lei den hebben niet meer van de be zuinigingen te duchten. Dit stelt plaatsvervangend directeur-gene raal culturele zaken van het minis terie van WVC, J. Jessurun. "Ik verwacht niet dat minister Brink man de duimschroeven zal aan draaien voor de rijksmusea. Die zitten al heel lang krap in hun mid delen. Bedenkelijk dicht bij het be staansminimum. Maar in feite is er bij deze minister niet bezuinigd en zal hij dat in principe ook niet doen. De minister heeft altijd ge zegd dat hij ons zoveel mogelijk zal ontzien en dat doet hij ook". Jessurun verwacht daarom niet dat Volkenkunde of Oudheden op korte termijn een veer moeten la ten. De plaatsvervangend direc- teur-generaal: "Er is wel een vaca- ]turestop. Er zijn vacatures geblok keerd tot we kunnen bewijzen dat we de rekening kunnen betalen. Laten we maar aannemen dat we dat straks kunnen, dan worden die blokkades opgeheven. Ik verwacht daarom geen specifieke proble men. Ik denk daarom dat Leiden als museumstad redelijkerwijs overeind kan blijven", aldus Jessu- De WVC-topman verwacht dat de Nationale Natuurhistorische s Presentatie (NNP) in het Leidse Pesthuis voldoende armslag zal - krijgen. "Er is met het gebouw een >r goede startpositie, een politieke f- uitspraak en medewerking van het >r museum voor Natuurlijke Historie I. >en Geologie en van de universiteit. Daarmee kan je het museum welis- waar nog niet goed exploiteren, maar ik denk dat er met enige fan tasie wel uit te komen is". Hulp Jessurun heeft met de Leidse wethouder van cultuur, F. Kuijers, I de hulp ingeroepen van Natuurbe scherming en Openlucht Recreatie I van het minsiterie van landbouw. "Wij vinden dat ook zij belang heb ben bij een dergelijke natuurhisto rische presentatie. Men heeft dat ook erkend. De volgende vraag is of zij daar financiële consequenties aan verbinden". De presentatie in het Pesthuis moet volgens Jessurun langzaam worden opgebouwd. "Ik denk dat de kansen aanwezig zijn dat wij binnen een paar jaar voldoende middelen bijeen brengen om in voldoende mate tot een exploitatie te komen voor de NNP. Je moet natuurlijk niet denken dat je kan starten met de presentatie van de eeuw". Jessurun verwacht niet dat ande re Leidse rijksmusea de dupe wor den van het opzetten van de Na tuurhistorische Presentatie. Hij hoopt zelfs de personele proble men te kunnen oplossen bij het museum Boerhaave, wanneer dat verhuist naar het grotere onderko men in de Boerhaavezalen. De WVC-topman: "Het kost op het ogenblik de meeste moeite om het musem Boerhaave van de grond te trekken. Personeelsgroei is precies het tegenovergestelde van wat bij de rijksoverheid actueel is. Maar er is A gezegd en er zal dus ook B ge zegd moeten worden. Boerhaave staat hoog op de lijst van personele noden. Zodra die afslankingsope ratie bij het rijk achter de rug is, gaan we als eerste het personele probleem van Boerhaave oplos- LEIDEN - De afwezigheid van een serieuze oppositie in de Leidse ge meenteraad kan op den duur slecht uitpakken voor de wijze waarop de raad besluiten neemt. Dat schrijft Hans van Wirdum, be- stuursmedewerker van wethouder De la Mar, in het Links Leiden-or- gaan 'De Krant'. Van Wirdum meent dat dank zij de aanwezigheid van Links Leiden in het college enkele resultaten zijn behaald bij de bezuinigingen die anders waarschijnlijk niet moge lijk zouden zijn geweest. De prijs daarvoor, zo schrijft hij, is dat er van een serieuze oppositie geen sprake meer is. Op korte termijn uit zich dat in saaie raadsvergade ringen. Op lange termijn kan dit echter negeatief zijn voor het de mocratisch karakter van de be sluitvorming, aldus Van Wirdum. Ook de afwezigheid van buiten parlementaire oppositie - acties van burgers en belanghebbenden - maakt het volgens hem niet mak kelijk om in de raad nog veel ver anderingen aan te brengen in voor stellen van het college. Niet alleen de oppositie heeft last van dit ge brek aan acties, ook Links Leiden zelf. Als er meer acties zouden wor den gehouden - en volgens Van Wirdum dan uiteraard linkse acties - zou de positie van Links Leiden in het college sterker kunnen wor den. LEIDEN - De jeugdige blazers van het Oxfordshire Youth Brass Ensemble mochten gistermiddag de aandacht trekken van het publiek bij de Hoogstraat. Daar gaven zij in het kader van de Lakenfeesten op het waterpodium een openluchtoncert. Het ensemble werd drie jaar geleden opgericht en staat onder leiding van Richard Hallam, die zelf trompet speelt. Vanmiddag trad het ensemble samen met het East Oxfordshire String Orchestra op in de Hooglandse Kerk. Vrijdagmiddag is het de beurt aan de strijkers uit Oost Oxfordshire om het waterpodium te betreden. (foto René Pieters) DEN HAAG/LEIDEN - Een Leide naar eist van de Leidse woning bouwvereniging 'Ons Belang' de sleutel van een huurwoning aan het Zwarte Pad. In een kort ge ding, dat gisteren diende voor de Haagse rechtbank, vroeg hij bo vendien om een verbod tot ver huur van de woning aan anderen op straffe van een boete van 25.000 gulden. De Leidenaar kreeg op 1 februari de woning toegewezen van de ge meente Leiden, maar sindsdien heeft hij er nog niet in gewoond. Een vriendin van hem werd kort na die datum opgenomen in Ende geest, zodat hij voor haar zoontje moest zorgen. Besloten werd dat te doen in het huis van de vriendin. In de tussentijd het hij twee meis jes in zijn huurhuis wonen. Na klachten van de buurt over over last en een mededeling van de ge meente dat onderhuur niet mocht, vertrokken de meisjes. In het kader van de therapie ver blijft zijn vriendin tijdens de week einden thuis, waar zij geheel zelf standig het huishouden moet voe ren. De Leidenaar wilde daarom in zijn woning, maar constateerde dat er een ander slot op de deur zat. Het bleek dat de gemeente de woonvergunning had ingetrokken. De woningbouwvereniging consta teerde dat hij de woning niet in ge bruik had genomen en had daarom een ander slot op de deur gemon teerd. Dat laatste was trouwens ook gedaan om te voorkomen dat het pand werd gekraakt. Volgens de woningbouwvereni ging beheerde de Leidenaar de wo ning niet goed. "Het ziet er bijna onbewoonbaar uit. Er staan vuil niszakken in de kamer, het is nau welijks gemeubileerd en maakt een verwaarloosde, uitgewoonde indruk", aldus mr. E. Schenkius, de raadsvrouw van 'Ons Belang'. Mr. D. Poot, die de Leidenaar vertegenwoordigde, bestreed de opmerkingen van 'Ons Belang' niet, maar stelde daartegenover het begrijpelijk te vinden dat je een woning niet opknapt als je weet dat er een ontruimingsprocedure tegen je is aangespannen. Hij noemde het vervangen van het slot een vorm van eigen rechtertje spe len die onacceptabel is. Hij wees erop dat de woningbouwvereni ging zijn cliënt niet eens officieel had benaderd over de huur van de woning en het niet in gebruik ne men. Daarom hield hij vast aan zijn eis dat 'Ons Belang' binnen twee dagen na de uitspraak van het kort geding - volgende week dinsdag - de sleutel van het nieuwe slot aan zijn cliënt moet overhandigen. Voor elke dag dat de vereniging langer wacht, zou een dwangsom van vijfhonderd gulden moeten worden betaald. Bovendien moet het de woningbouwvereniging worden verboden de woning aan anderen te verhuren op straffe van een boete van 25.000 gulden. LEIDEN - Met ingang van van daag moet er worden betaald om in de Sanders-parkeergarage op de hoek Levendaal/St. Jorissteeg te parkeren. Noorlander Beheer neemt zelf de exploitatie ter hand, nu het bedrijf er niet in is geslaagd een exploitant te vinden. Het be heer van de parkeergarage is in handen van de Haagse Studenten- werkmaatschappij De parkeergarage is iedere dag geopend van 7.30 uur tot 19.00 uur. Op koopavonden is de garage tot 21.00 uur open. De tarieven liggen rond de 1,50 gulden per uur. Het dagtarief bedraagt 12.50 gulden. Een jaarabonnement kost 1500 gul den. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat een laag van de parkeerga rage zou worden gereserveerd voor het parkeren voor buurtbewoners. Volgens C. Vis van Noorlander Be heer was er echter bijzonder wei nig belangstelling in de buurt voor het parkeren raison van 400 gul den. "We hebben maar een reactie gehad op een advertentie. De be langstelling is gering omdat een parkeervergunning aanmerkelijk goedkoper is", aldus Vis. V.d. Werfstraat afgesloten LEIDEN - De Van der Werfstraat is vandaag tot 18.00 uur verboden ge bied voor doorgaand verkeer in verband met de vervanging van het hoogspanningshuisje tussen de Vollersgracht en de Grevenstraat. Met een kraan van 200 ton worden die dag ter hoogte van de Paradijs steeg delen van het nieuwe huisje over de woningen heen gehesen en vervolgens in elkaar gezet. Vanwe ge de omvang van dit transport en die van de kraan is ander verkeer in de Van der Werfstraat onge wenst. Stoppen en parkeren zijn derhalve eveneens onmogelijk. Het Energiebedrijf Rijnland is al ruim een maand bezig met de ver vanging van het huisje, dat van oudsher een belangrijke rol speelt bij de elektriciteitsvoorziening van een groot deel van de binnenstad. Het oude huisje moest worden ge sloopt vanwege de slechte staat het verkeerde. DEN HAAG/LEIDEN - De bezwa ren van omwonenden tegen de bouw van 40 wooneenheden aan de Maredijk zijn definitief afgewe zen door de Raad van State. De wooneenheden voor werkende jongeren en studenten zijn al overi- Claim Kooyker afgewezen LEIDEN - De eis van boekhandel Kooyker om het pand van meubel zaak Kooreman aan de Nieuwe Rijn te mogen huren is afgewezen. Kooyker eiste dat in een kort ge ding, dat vorige week diende. Kooreman heeft de winkelruim te verhuurd aan boekhandel Gins berg. Kooyker beweerde echter een optie op het pand te hebben. Dat werd door de directie van Ginsberg en door Kooreman weer sproken. De rechter heeft nu be paald dat Ginsberg het pand mag betrekken. Een woordvoerder van Kooyker kon vanochtend nog niet meedelen of de boekhandel verdere juridi sche stappen zal ondernemen. Vrouw gewond bij ongeval LEIDEN - Een 50-jarige vrouw uit Leiden heeft vanmorgen haar voet gebroken en een ernstige hoofd wond opgelopen bij een aanrijding op de Haagweg. Een 28-jarige Lei derdorper stond voorgesorteerd op die weg en wilde linksaf het benzi nestation inrijden. De Leidse kwam op haar bromfiets uit de richting van de Churchilllaan. De auto's die uit dezelfde richting kwamen als de vrouw stopten om de wachtende Leiderdorper voor te laten gaan. De bestuurder van de auto zag de vrouw niet aankomen en raakte haar in de flank. Volgens getuigen verloor de vrouw al haar helm voordat ze op de grond te recht kwam. Vermoedelijk had ze het bandje van haar helm niet goed aangetrokken. gens gebouwd, nadat in eerdere in stanties de bezwaren al waren ver worpen. Volgens de omwonenden waren er te weinig parkeerplaatsen in het plan opgenomen. Bovendien was het pand te hoog en stond het te dicht op een tot woonruimte ver bouwd pakhuis. De eerste twee be zwaren wegen niet op tegen het be lang van de huisvesting van werkende jongeren en studenten, aldus de Raad van State. Dat het pand te dicht bij het ver bouwde pakhuis staat, is volgens de Raad van State waar. Maar dit bezwaar zou alleen gelden als het woonruimte betrof. Het gaat echter om een illegaal verbouwd pakhuis, waartegen de gemeente Leiden op treedt. De eigenaar heeft van de ge meente opdracht gekregen het ge bruik als woonruimte van het pak huis te beëindigen. Prof. Jonas vertrekt bij universiteit LEIDEN - De Leidse uroloog, prof. dr. U. Jonas, zal met ingang van 1 september de Leidse universiteit verladen. Op die datum is hij be noemd tot hoogleraar urologie aan de Medische Hochschule in Han- Jonas was sinds februari 1980 als hoogleraar urologie aan het AZL en de Leidse universiteit verbon den. Jongen (17) onder auto LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Leiden kwam gisteravond met zijn bromfiets onder een auto terecht, maar liep daarbij geen Jetsel op. Een 33-jarige Leidenaar wilde op de Koningstraat keren en reed achteruit de Prins Frederikstraat in. De bromfietser reed met een snelheid van 60 kilometer per uur over de Koningsstraat en zag de auto te laat. De bromfietser remde en viel hierdoor op de grond. OVER De Ververstraat is een straat waarvan de naam verwijst naar het rijke verleden dat Leiden heeft gekend op het gebied van de lakenindustrie. Het beroep dat wordt bedoeld is het kleuren van verschillende soorten tex tiel, verven dus. Vanaf de midde leeuwen kent de stad een ge schiedenis van op- en neergaan de textielindustrieën. Rond 1644, het jaar waarin de straat is ont staan, was het een tijd van bloei voor de textielnijverheid en dat deed de bevolking toenemen. Na de stadsuitleg van 1611 groeide Leiden zodoende wederom uit zijn jasje. In een briefwisseling tussen twee Leidse vrienden over de vóórs en tegens van een stadsuit breiding wordt de situatie van textielarbeiders als volgt be schreven: Doordien dat die luy- den so naw op malckandren woo- nen, die alle wol met olie, pisz en- de ander stinckent vet handlen, dat gij niet kunt door hare strae- ten gaen sonder een vuile stinc- kende lucht in te halen, ende in haer huisen te blijven stilstaen is airede bijnae gantsch onmoge- lick. De huisvesting is kortom zo erbarmelijk dat het vergroten van de stad noodzakelijk is. Het stadsbestuur - vroedschap heette dat toen - kreeg te maken met een schriftelijke remonstran tie. Dat is een volkspetionne- ment, maar in die tijd louter on dertekend door vooraanstaande burgers. Bovengenoemde brie venschrijvers hadden duidelijk menslievende redenen om te pleiten voor uitbreiding. Ande ren voelden zich door de arbeyts- luyden die ze niet meer onder dak konden brengen bedreigd. Bovendien herinnerden ze zich nog de pestepidemieën die tij dens het beleg van de Spanjaar den in 1574 die 6000 inwoners het leven kostte. En daar waren ook welgestelden bij. Strategisch De vroedschap bezweek onder druk van de burgerij en besloot, korte tijd na een andere ingrij pende en veel geld kostende uit breiding in 1611, voor een uitleg bij de stadshaven. Het Haven kwartier besloeg het stuk grond buiten de oude Zijlpoort (nu het einde van de Haarlemmerstraat) en aan beide zijden van de Ha ven. Vóór de uitleg waren in dat gebied veel blekerijen, looierijen en tuinen. Vanaf het eerste begin is de straat, die van de Oude He rengracht naar de Zijlstraat (toen Looyerstraat) loopt, de Verver straat genoemd. De naam duidt erop dat daar veel ververs waren gevestigd. Zo wordt ook veron dersteld dat in de toenmalige Looyerstraat veel mensen zijn gaan wonen die hun brood ver dienden met het bewerken van leer. H.A. van Oerle schrijft in zijn boek over de ontwikkeling van Leiden dat uitgerekend op die plaats ververs en looiers zijn ge komen en die beroepen werden vuyle neringe genoemd. Bij het werk ontstond namelijk veel af valwater dat sterk was verkleurd en erg stonk. Dat vuile water werd eenvoudig geloosd in de vestgracht. In een boek over Leidse straat- G.L. Driessen staat dat het gilde, waaronder de ver vers vielen, verordeningen had den die watervervuiling in de binnenstad moesten voorkomen. De mensen in de Ververstraat woonden op een strategisch plekje: ze profiteerden van de voorzieningen van de stad, maar konden toch straffeloos vuil wa ter lozen omdat ze net buiten de binnenstad woonden. Thomas Jansz was er in 1644 als de kippen bij om op een stuk grond aan de Ververstraat een bedrijfje te beginnen. Zijn naam is ook terug te vinden in de Bron nen tot de geschiedenis van de Leidsche textielnijverheid. Daar in staat dat hij zich op 5 oktober 1645 bij het gerecht beklaagde over de verplichting om zijn verfwater met schepen buiten de stad te brengen. Hij betoogt dat zijn nering bestaat in het verven in kleuren die meest soo licht sijn, dat 't water, 't welck hy wechgiet, het andere water niet en infec teert ofte beschadicht. Hij noemt een hele rij ververij en in de stad op die die verplich ting niet hebben maar wel vuil water met resten karmozijn, kra- prood, blauw, saaiswart, fu- steinswart in de stadswateren la ten lopen. Jansz wordt in het ge lijk gesteld door het Leidse ge recht. Alleen verfwater van zoda nige kleur waardoor het stadswa- ter wordt bedorven, zal in pra men moeten worden wegge voerd buiten de stadsgrenzen. Volksklasse Vanaf 1644 hebben in de Ver verstraat eenvoudige huisjes ge staan. Aanvankelijk had de straat geen pleinvormige verbre ding. Door het slopen van huizen in het midden van de 18de eeuw vormt zich een pleintje dat door bijbouw en afbraak herhaalde lijk van gedaante verwisselde. Dat pleintje kreeg in 1835 vaste vorm doordat er 40 woningen werden gebouwd en een plant soentje werd aangelegd. De wo ningen werden neergezet door de Nederlandse Hervormde Ge meente. Volgens een boek dat werd uitgegeven door de firma J.J. Krantz, volgde de hervorm de gemeente het goede voor beeld van de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid die een aantal jaren daarvoor 33 ar beidershuisjes aan de Looyer straat had gebouwd, dit ter ver betering van de onvoldoende huisvesting der volksklasse. Met het verdwijnen van de tex tielnijverheid uit Leiden, ver dween ook het vak van verver uit de Ververstraat. Maar de mensen kregen weer andere beroepen. Uit een adresboek van 1930-1931 blijkt dat mensen met oude Leid se namen als Filipo, Arnoldus, Favier, Neuteboom, Selier en Van Weerlee hun arbeid voorna melijk met de hand verrichtten. De Ververstraat-bewoners zijn bijvoorbeeld stoker, touwslager, smid, betonwerker, melkbezor ger en kok. En ook anno 1987 lij ken geen professoren in de 343 jaar oude straat de plaats van Leidse arbeiders te hebben inge nomen. Meindert van der Kaajj (Gegevens ontleend aan het Ge meentearchief aan de Boisotka- de met medewerking van de heer P.J.M. de Baar) STOTlFIDEN STADlIWÊN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9