"Fusie nodig voor redding scheepswerf Mijnenvegers nodig voor behoud banen Schol nieuwe strohalm voor noodlijdende kottervissers Grote kwartaalverliezen bij Amerikaanse banken Grundig: uit de rode cijfers en banen weg Van der Giessen-de Noord optimistisch over order Koeweit „OENSDAG 15 JULI 1987 Ji ilton Fijenoord koopt Vlaardingeii-Oost iOTTERDAM (ANP) - De scheepswerven Wilton Fij enoord in Schiedam en Vlaardingen Oost Bedrijven (VOB) n Vlaardingen hebben in principe overeenstemming be- eikt over een fusie. Wilton zal via een overname van aan telen eigenaar worden van de Vlaardingse reparatiewerf, lie in Financiële moeilijkheden verkeert. Dit heeft de di- ectie van VOB gisteren bekend gemaakt. URK - Na een uur praten komt het hoge woord er uit: nog geen vijf procent van de Nederlandse kot- tervissers zal vrijwillig stoppen met vissen en de licentie inleveren. Het voornemen van minister Braks om de capaciteit van de kottervloot aldus met een derde te verminde ren, zal dan ook bij lange na niet worden gehaald. Klaas Kramer, voorzitter van de Producentenor ganisatie Oost op Urk en lid van de werkgroep, die voorstellen op tafel moet leggen voor de sanering van de vissersvloot, haalt eens diep adem. De vissers hebben de hoop nog niet opgegeven, dat is wel dui delijk. door Maarten Pennewaard Uitgerekend het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO), bijna de natuurlijke vijand van de vissers, is verantwoordelijk voor het lichtpuntje waarop veel vissers hun hoop hebben gevestigd. Door gebieden in de Noordzee in bepaal de delen van het jaar te sluiten voor de visvangst, kan de schol stand in enkele maanden zo'n der tig procent groeien, zo hebben de biologen uitgerekend. Het voorstel van het RIVO is om een strook van zo'n dertig tot vijf tig m(jl langs de kust van Neder land, West-Duitsland en Denemar ken - zeg maar tussen Texel en het Skagerrak - in het tweede en derde kwartaal te sluiten voor de visserij. In die maanden groeit de jonge schol. De ondermaatse vis wordt nu wel gevangen, maar dood over boord gezet, omdat in die maanden in die gebieden veel tong is te vin den. Scholbioloog Adriaan Rijnsdorp van het RIVO laat optimistische geluiden horen. Hij is voorzitter van de internationale platviswerk groep, die de berekeningen naar de toename van de scholstand heeft uitgevoerd. De platviswerkgroep is weer een onderdeel van de in Ko penhagen gevestigde Internationa le Raad voor onderzoek van de zee, dat het visserijbeleid van de Euro pese Gemeenschap voorbereidt. Naast de EG-landen zijn ook Scan dinavië, Canada, de Verenigde Sta ten en Rusland lid van de Interna tionale Raad. Aan banden Rijnsdorp: "Volgens de bereke ningen kan de scholstand met der tig procent toenemen. In de Noord zee en Het Kanaal wordt nu per jaar gemiddeld zo'n 110.000 tot 120.000 ton schol gevangen. Als je de visserij in die groeigebieden in het tweede en derde kwartaal aan banden legt, kan die volgroeide vis later in het jaar worden gevangen. Dat komt neer op zo'n dertig pro cent extra". Een kleine 40.000 ton schol erbij, dat zijn interessante cij fers voor de a Sen van de belangrijkste voor- vaarden voor het definitief door gaan van de fusie is een sanering /an de schulden van VOB. De VOB-directie gaat ervan uit dat met de crediteuren op korte ter mijn overeenstemming wordt be reikt. De crediteuren zullen dertig procent van hun vorderingen moe ten afschrijven. Volgens Vlaardin- gen-Oost hebben ook de banken hun steun aan de fusie toegezegd. Het verlies aan arbeidsplaatsen blijft door de fusie beperkt. In ver band met een reorganisatie zijn bij VOB inmiddels al 100 arbeids plaatsen verdwenen. De overige 500 werknemers blijven in dienst. Bij Wilton Fijenoord werken in scheepsnieuwbouw en reparatie sector in totaal 1600 mensen. Wel verdwijnen naar verwachting on geveer dertig arbeidsplaatsen in de administratieve sector, omdat het hier om dubbele functies gaat. Beide bedrijven verwachten dat er door de fusie een combinatie on tstaat met een sterke concurrentie positie. Bij Wilton kunnen schepen tot 170.000 ton worden gerepa reerd, bij VOB kunnen de kleinste schepen tot 10.000 ton terecht, zo dat de werven gezamenlijk een groot deel van de reparatiemarkt bestrijken. Beide bedrijven blijven onder hun eigen naam in de huidi ge vestigingen hun activiteiten voortzetten. Wel zal onderling per soneel worden uitgewisseld. De Industriebond FNV heeft goede hoop dat de voorgenomen fusie inderdaad zal doorgaan. "Het is een goed doortimmerd plan", al dus districtsbestuurder T. Berger. Volgens hem ziet het fusieplan er beter uit dan de dit vooijaar gepre senteerde plannen van de repara- tiewerven Niehuis en Van den Berg en Vlaardingen-Oost om met, inbreng van de dokken van de fail liete werf Boele in Bolnes tot een combinatie te komen. Volgens Berger stond van meet af aan vast dat de drie-wervenfusie gedoemd was te mislukken. Terwijl het plan om tot een com binatie te komen van drie repara- tiewerven aan de minister van eco nomische zaken werd aangeboden, waren Wilton en VOB al in bespre king om tot samenwerking te ko men. Wilton heeft zich steeds ver zet tegen de fusie van de drie wer ven, omdat het daarin een geduch te concurrent zag. NEW YORK (ANP) - De Ameri kaanse banken Chase Manhattan Corporation en First Chicago Cor poration hebben in het tweede kwartaal van dit jaar forse verlie zen geleden. Dat was voornamelijk het gevolg van de aanvulling van de reserves in verband met dubieu ze leningen aan landen in Latijns- Amerika, zo hebben de banken la ten weten. Akkoord over pensioenfonds voor PTT'ers DEN HAAG (ANP) - In het overleg tussen minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) en de ministers van binnenlandse zaken, Van Dijk, en financiën, Ruding, is overeen stemming bereikt over een finan ciële basis van een eigen PTT-pen- sioenfonds. Dat maakten woord voerders van verkeer en waterstaat en de PTT gistermiddag bekend. Als de PTT een privé-onderne- ming wordt moeten de - nu nog - ambtenaren van de PTT uit het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) en in hun eigen pensioen fonds. Aanvankelijk konden de mi nisters het niet eens worden over de vraag hoeveel opgebouwde rechten (geld) die PTT'ers mee mo gen nemen uit het ABP. Daarover is nu een compromis bereikt, maar hoe dat er uitziet kon de PTT- woordvoerster niet zeggen. De PTT'ers gaan er in ieder geval in hun pensioenrechten niet op achteruit, zo zei zij. Per 1 januari 1989 wordt de PTT verzelfstandigd en wordt het staatsbedrijf een NV. Over alle on derdelen van de verzelfstandiging was overeenstemming bereikt in de ministerraad, behalve over de pensioenen. Chase Manhattan, de op twee na grootste bank van de VS, leed in de periode april tot en met juni een verlies van 1,4 miljard dollar. In mei voegde Chase 1,6 miljard dol lar toe aan de reserve voor mogelij ke verliezen op leningen aan La tijns-Amerikaanse landen. De bank verwacht over heel 1987 een verlies te zullen lijden van 850 mil joen dollar. Wanneer de invloed van de reser ve-aanvulling buiten beschouwing wordt gelaten is er bij Chase spra ke van een nettowinst van 122 mil joen dollar, zestien procent minder dan de 146 miljoen dollar winst in de vergelijkbare periode vorig jaar. First Chicago had in het tweede kwartaal een negatief saldo van 698,3 miljoen dollar tegen een winst van 63,6 miljoen dollar in de zelfde periode vorig jaar. De bank voegde kort geleden 800 miljoen dollar aan de reserves toe. Zonder deze aanvulling zou First Chicago een winst van 55 miljoen dollar hebben gemaakt, veertien procent minder dan in dezelfde periode vo rig jaar. Die winstvermindering is een gevolg van een groot verlies bij de handel in obligaties. Weggooilens NEW YORK (UPI) - Een firma in Florida heeft weggooicontactlen- zen ontwikkeld, die men slechts een week draagt. Het voordeel, al dus de onderneming, is dat zij in die tijd nog niet vuil worden. Daar door zijn de nieuwe lenzen veiliger voor de gezondheid dan gewone. Onderzoek heeft namelijk aange toond dat vele dragers van gewone contactlenzen deze niet goed schoonmaken en dat vuile lenzen tot infecties kunnen leiden en tot aandoeningen aan het hoornvlies. De nieuwe lenzen zijn overigens in het gebruik zo'n dertig procent duurder dan de tot nu toe Naar verwachting wordt eind van het jaar door de EG een beslis sing genomen over het voorstel van de platviswerkgroep. Rijns dorp heeft goede hoop dat het voorstel ongeschonden de eind streep haalt. Hij zegt 'voorlopig re delijk gelukkig' te zijn met de reac ties van overheid en bedrijfsleven. "Vaak doen we voorstellen, die pas op langere termijn effect hebben. Drie, vier jaar of zo. Dat is voor de vissers vaak te lang. Maar hier heb je al in het vierde kwartaal resul taat". Rijnsdorp tilt niet zwaar aan het argument van de vissers dat in het opgroeigebied in het tweede kwar taal veel tong wordt gevangen. "Die kun je in het vierde kwartaal dan wel ergens anders vangen". Er wordt nog onderzocht of het ge bied waar niet gevist zou mogen worden, iets nader gedetailleerd kan worden, zodat enkele goede visgronden wel toegankelijk blij- Onredelijk Kramer wijst op een ander moge lijk probleem. "Nederland en De nemarken doen afstand van die gronden. Dan moeten alleen die twee landen profiteren van de op brengst. Ik zou het onredelijk vin den als die dertig procent extra schol over alle EG-lidstaten zou worden verdeeld". De vissers wil len ook de mogelijkheid openhou den om per jaar te bezien of het ge bied inderdaad gesloten moet blij ven. Maar desondanks: ruimere quota in het vooruitzicht, dat is een hoop vol vooruitzicht. Kramer heeft dan ook niet veel fiducie in de bereid heid van vissers om er uit te stap pen. "Ik verwacht dat hooguit vijf procent van de pk's gehaald wordt van de dertig die het ministerie voor ogen staat. Een visser die wordt gesaneerd, moet z'n licentie inleveren en mag niet meer in EG- wateren vissen. Wie nog een beetje hoop heeft, blijft doorvissen". LELYSTAD - Menige zweetdrop pel werd gisteren geplengd door de ze vakantiewerkers die op de vel den rond Lelystad een extra zak centje trachten te verdienen met bollenrapen. Vrije tijd en prachtig zomers weer gingen voor deze ploe teraars niet samen in een dagje heerlijk aan het strand luieren FORD - Het Amerikaanse auto concern Ford heeft gisteren be kendgemaakt dat het van plan is 563 miljoen dollar te investeren voor de produktie van een nieuw model bestelwagen. Bijna de helft van dit bedrag wordt gebruikt voor de uitbreiding van een fabriek in Kentucky, waar reeds twee be staande modellen in produktie zijn. FUERTH (ANP) - Dankzij een grondige sanering heeft het West- duitse elektronicaconcern Grun dig na drie jaar van verlies in het op 31 maart afgesloten boekjaar 1986/87 een winst behaald van 110 miljoen mark, zo heeft het concern in Fuerth laten weten. In deze pe riode werd het aantal arbeidsplaat sen met 3500 verminderd. On danks de winst moeten er het ko mende jaar nog eens 1000 banen verdwijnen. Hermanus Koning, de van Phi lips afkomstige voorzitter van de raad van bestuur van Grundig, liet weten dat hij tevreden is over het afgelopen boekjaar. Grundig was uitgegaan van een winst van 50 miljoen mark. Voor dit jaar is Ko ning zich voorzichtig optimistisch. De omzet loopt tot nu toe dit boek jaar minder goed dan in het voor gaande jaar, maar niettemin rekent Koning op een omzetgroei en een duidelijke winst voor 1987/88. In 1986/87 nam de omzet toe met 6,5 procent tot 3,11 miljard mark. In het voorgaande boekjaar leed Grundig nog een verlies van 49 miljoen mark. Financieel directeur De Jong schrijft de sterke verbete ring van het resultaat toe aan onder meer een consequent volgehouden reorganisaties, aan de verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen en aan de investeringen die met 220 miljoen mark ruim zestig pro cent groter waren. De eerste fase van de herstructurering, verlaging van de kosten, is begin dit jaar af gesloten. Grundig begint nu aan de fase waarin de efficiëncy moet worden verbeterd. Philips, dat een belang van 31,6 procent heeft in Grundig, heeft drie jaar geleden Koning aan het hoofd van de Grundig-directie ge zet om het concern te saneren. In 1983/84 was er een verlies van 286 miljoen mark, dat in 1984/85 al was Kort Zakelijk Schuldenregeling Het college van burgemeester en wethouders (B en W) van Deventer staat welwillend tegenover een re geling om die buitenlandse werk nemers van hun hypotheekschuld af te helpen, die bij het blikconcern Thomassen en Drijver-Verblifa (TDV) worden ontslagen en terug willen naar hun geboorteland. Dit is gisteren tijdens de vergadering van het college gebleken. IBM Het Amerikaanse computercon cern International Business Machi nes (IBM) heeft zijn nettowinst in het tweede kwartaal van 1987 in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar met negen procent zien dalen tot 1,18 miljard dollar. De omzet nam toe van 12,27 miljard dollar in het tweede kwartaal van 1986 tot 12,80 miljard dollar dit jaar. De winst per aandeel bedroeg 1,95 dollar tegen 2,12 dollar vorig jaar. Industrie De omvang van de industriële produktie lag in mei voor seizoens invloeden gecorrigeerd nagenoeg op hetzelfde niveau als in april. Vooral als gevolg van een flinke produktiestijging bij de delfstof fenwinning nam de produktie in de nijverheid (exclusief bouw) in mei met twee procent toe, aldus ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Geveke Geveke Technische Handel wil 80 procent van de aandelen van Van Seumeren Trading in Waal wijk overnemen met een optie op de resterende 20 procent. Van Seu meren is leverancier van scheeps kranen. Het bedrijf vertegenwoor digt onder meer de Italiaanse Ef- fer, aldus Geveke. Sowjet-Unie De industriële produktie in de Sowjet-Unie is in de eerste zes maanden van dit jaar met 3,5 pro cent gegroeid, minder snel dan in de vergelijkbare periode van het afgelopen jaar, zo heeft een func tionaris van het bureau voor de sta tistiek gemeld. In de eerste zes maanden van 1986 nam de indus triële produktie met 5,6 procent toe. ALBLASSERDAM - De order voor twee mijnenvegers, die de scheepswerf Van der Giessen-de Noord Marinebouw in de wacht hoopt te slepen, is essentieel voor het behoud van de werkgelegen heid bij de werf. Ontslagen zijn an ders het onmiddellijke gevolg. Le vering van twee vegers aan Koe weit komt de werf dan ook zeer ge legen. door Bas Hoppel Voorlopig is in het andere geval pas na 1990 zicht op werk, als de Nederlandse marine wil beginnen met een nieuwe serie van tien mij nenvegers. Het ontwerp hiervan ligt echter nog op de tekentafels. Door het aflopende werk is het per soneelsbestand bij de werf in Al- blasserdam het afgelopen jaar al te ruggelopen van 350 naar 250 man nen en vrouwen. De leiding van de scheepswerf is zeer optimistisch over de kans om twee mijnenvegers te leveren aan Koeweit. De verwachting is dat al eind deze week in Koeweit een be slissing wordt genomen die gun stig kan uitvallen voor de werf in Alblasserdam. Met de mogelijke le vering is een bedrag gemoeid van tegen de 200 miljoen gulden. De Koeweiti hebben haast met de mijnenvegers omdat de belang rijke vaarroutes naar het oliestaatje steeds meer doelwit worden van aanvallen van Iran. Zoals bekend heeft Koeweit in het nu al zeven jaar durende oorlogsgeweld tussen Iran en Irak de kant van Irak geko- Tactiek Behalve dat het oorlogsgebied wordt uitgebreid, lijken de Iraniërs door het leggen van mijnen hun tactiek te hebben veranderd. Hier door zijn de afgelopen weken al tenminste vier schepen in het Golf- gebied van Koeweit op Iraanse mijnen gelopen die, naar verluidt, van Russische makelij zouden zijn. Het is niet uitgesloten dat de twee Nederlandse mijnenvegers bij levering aan Koeweit door Amerikaanse mariniers zullen wor den bemand. Dit is in goedinge- lichte kringen vernomen. Koeweit heeft geen enkele ervaring met het opruimen van mijnen en beschikt ook niet over specialisten hiervoor. Volgens diezelfde bron is de be- •r Twee mijnenvegers in aanbouw voor Indonesië bij Van der Giessen-de Noord. De werf heeft de Koeweitse order voor de bouw van nog eens twee van deze schepen nodig voor het behoud van de werkgelegenheid (foto Cees ZornJGPD) manningskeuze een van de punten waarover in Koeweit druk wordt onderhandeld en waarvan het sjeikdom de koop van de Neder landse marine-schepen laat afhan gen. Ook volgens J. E. Smit, bij Van der Giessen hoofd van de afdeling IPO (in bedrijf stellen, proefvaren en opleveren) is het opruimen van mijnen een klus die de Koeweiti. bij gebrek aan specialisten, niet kunnen klaren. Volgens hem is het uitgesloten dat een Nederlandse bemanning wordt 'bijgeleverd'. De kwestie zal zijns inziens zelfs niet aan de orde komen in het ingelaste Kamerdebat vandaag over de ver eiste exportvergunning voor de twee schepen. Als Koeweit de schepen daad werkelijk gaat bestellen, betekent dat voor Van der Giessen Marine- bouw de tweede buitenlandse op dracht. Zo liggen in de overdekte produktiehal in Alblasserdam op dit moment twee schepen in de af- bouwfase die bedoeld zijn voor In donesië. De eerste staat juist op punt te water te worden gelaten, de tweede volgt eind augustus. Misgelopen Een order van een miljard gul den liep de werf vier jaar geleden mis. Taiwan wilde toen tien mij nenvegers bestellen, maar de rege ring weigerde een exportvergun ning hiervoor af te geven. Twee jaar geleden dacht de werf na ja renlange onderhandelingen twee mijnenvegers te kunnen leveren aan Egypte. Op het laatste moment ketste de order af omdat Egypte de schepen niet bleek te kunnen beta len. Voor de Nederlandse marine heeft de werf inmiddels 13 van de in totaal 15 vegers gebouwd die haar in opdracht waren gegeven. De laatste twee, de Vlaardingen en de Willemstad en evenals alle voor gaande genoemd naar plaatsen die betrokken waren in de 80-jarige oorlog, worden in een vertraagd tempo gebouwd. In tegenstelling tot de andere scheepswerven in ons land, werken er in verhouding veel vrou wen bij Van der Giessen, in totaal verminderd tot 185 miljoen mark. Grundig behaalt 92 procent van zijn omzet in de consumentenelek tronica en is in die sector na Phi lips de grootste in Europa. In sep tember zal het concern een digitale cassetterecorder (dat-recorder) in troduceren, waarmee het geluid van een compact disc zonder kwa liteitsverlies op band kan worden gezet. Het apparaat kost 3500 mark. Op het ogenblik assembleert Grundig de dat-recorder alleen nog maar met uit Japan gekochte on derdelen. Het is de bedoeling dat de recorder uiteindelijk bij Grun dig zelf wordt geproduceerd. De dat-recorder van Grundig heeft geen beveiliging om het co- piëren van cd's onmogelijk te ma ken. Philips staat er nogal huiverig tegenover in verband met de protesten van de muziekindustrie en de tekst- en muziekschrijvers, maar "wat Philips doet staal, los van wat Grundig doet", aldus een Grundig-functionaris. twintig. Het tekort aan mannelijk personeel dat ruim toen jaar gele den nog bestond in de scheeps bouw, is hiervan de oorzaak. Overigens maakt de produktie hal van Van der Giessen in Alblas serdam niet in de verste verte de indruk een scheepshal te zijn. De voor scheepsbouw gebruikelijke geluiden van lassers en plaatwer kers ontbreken er. Dat is ook niet verwonderlijk. De mijnenvegers worden vanzelfsprekend niet van staal gemaakt maar zijn opgetrok ken uit anti-magnetisch polyester. Laag voor laag wordt dat er opge bracht. Bedrijfsleider Smit zegt dan ook dat het bouwen van mijnenvegers 'behangerswerk' is. In banen van 10 meter lengte en anderhalve me ter breedte wordt de stroperige en slechts 1 millimeter dikke kunst stoflaag aangebracht. Totdat in de stalen mal de gewenste huiddikte van het schip is bereikt. Vijftig la gen 'behang' aan de onderkant en achttien aan de bovenkant garan deren een onverwoestbaar geheel. Een schokproef met een op de Waddenzee tot ontploffing ge brachte zware mijn, waar een van de mijnenvegers vlak naast ging liggen, bevestigde de kracht en soeplesse van het schip. De schade door de klap viel volgens Smit reu ze mee: alleen een niet goed aange draaid lampje raakte uit het pla fond. Fiscus VS eist spaarcentjes negenjarige op JUNCTION CITY (AP) - De Amerikaanse belastingdienst heeft beslag gelegd op een spaarrekening van een negen jarig meisje om zo een deel van de achterstallige belastingen van haar grootvader te innen. De Internal Revenue Service (IRS) liet de familie van Car men Fisher weten dat haar bank gesommeerd was om de 70,76 dollar in te leveren die Carmen op een bankrekening had gestort. De bankrekening stond op haar naam en die van haar grootmoeder, omdat Car men minderjarig is. Het meisje had vanaf haar tweede jaar pennies gespaard, die ze kreeg van haar grootou ders of op straat gevonden had. Een deel van haar spaargeld had ze verdiend door lege fles sen en blikjes in te leveren. "Het gaat om meer dan 7.000 pennies", zei haar verontwaar digde grootvader maandag. "Het is een smerige zaak. Het is oneerlijk. Ik ben er ziek van." Grootvader Fisher erkent dat hij de belastingen geld schul dig is, maar hij vindt niet dat de regering het recht heeft om het spaargeld van zijn kleindochter in te pikken. Carmens moeder heeft inmiddels contact opge nomen met het plaatselijke IRS-kantoor, dat haar te ver staan gaf dat zij een klachten formulier kan insturen. Carmen zelf vindt het ook niet eerlijk. Het verzamelen van pennies was haar hobby, vertelde ze. Olieprijs stijgt tot hoogtepunt NEW YORK (RTR) - De olieprij zen zijn verder gestegen. In de Ver enigde Staten noteerde West Texas Intermediate, de richtkwaliteit, voor levering in augustus 21,66 dol lar per vat (159 liter), de hoogste notering sinds januari vorig jaar. De stijging werd toegeschreven aan de bekendmaking door Ameri can Petroleum Institute (API) dat de benzinevoorraden in de VS vo rige week zijn afgenomen met 1,8 miljoen vaten. Voor olie uit het Noordzeeveld Brent, ook voor le vering in augustus, ging de note ring met twintig dollarcent per vat omhoog tot 19,95 dollar. Een andere factor die de olieprij zen doet stijgen is de verwachting dat de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) aan het eind van dit jaar haar officiële olie prijs verhoogt. Als de olieprijzen in de VS rond de 22 dollar liggen zal de OPEC haar prijs verhogen van achttien tot twintig dollar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7