Vrouw in korte tijd aanvaard in leger' j IRA-activist: werken aan je dood voor een hongerloontje Rapport Gereformeerde Kerken:mag diaken zijn Achtergrond Wereld Vergrijst*' in een ongekend tempo PAGINA 2 WOENSDAG 15 JULIilOEh "De krijgsmacht heeft iets geïsoleerds. Allerlei maat schappelijke fenomenen doen zich ook in de krijgs macht voor, maar dat gaat wel eens wat stroef. Neem de vrouw in de krijgsmacht. Er waren weerstanden tegen het emancipatieproces zoals zich dat in de samenleving heeft voltrokken. Men zei dat zoiets niet zou kunnen in de krijgsmacht. Wij hebben in het rapport aangetoond, dat dit onzin is. Het aardige is, dat het inmiddels ook goed gaat. De vorige commandant zeemacht en de be velhebber der zeestrijdkrachten waren tegen. Hun op volgers zeggen nu: We kunnen niet meer zonder de vrouw. De opvattingen zijn in betrekkelijk korte tijd totaal gewijzigd". Bij militairen bestaat de vrees, dat de burger hun beroep te wei nig waarderen. Een vorm van on behagen: Goh. wat worden wij toch onaardig bejegend. Je hebt daarbij te maken met twee tegen gestelde verschijnselen. In 1985 is in het kader van de herden king van de bevrijding een Ame rikaanse pantserdivisie naar Ne derland gekomen. Zij werden op dezelfde wijee met vlaggetjes en dergelijke ontvangen als 40 jaar geleden. Maar er zijn ook men sen die zeggen: moet dat defen sie-apparaat nu zoveel kosten? Hoe meer de mensen het idee hebben dat er geen oorlogsdrei- door Ruud Kersten De Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht, opgericht met het doel de kloof tussen burger maatschappij en leger te verklei nen, bestaat sinds mei 1980. Maar volgens voorzitter drs. A.J. Lems, in het dagelijks leven bur gemeester van de gemeente Zaanstad, heeft de raad haar nut in die zeven jaar al lang en breed bewezen. Daarvan getuigt, be halve het emancipatieproces, bij voorbeeld een onlangs uitge bracht rapport over de integratie van minderheden. Ook de ver houding tussen burger-perso neel en militairen bij defensie is een thema's, waarmee de raad zich bezig houdt. De militairen voelen zich vooral financieel ach tergesteld bij het burgerperso neel. Hoe het beroep van militair wordt gewaardeerd? Dat is een erg moeilijke vraag, vindt Lems. "De raad is ermee bezig. Een rap port komt waarschijnlijk in sep tember uit. De waardering voor de medemens hangt van oudsher samen met het beroep dat hij of zij uitoefent. Maar dat verschijn sel verliest aan kracht, een gun stige ontwikkeling. Men ziet te genwoordig eerder het individu dan het beroep dat hij uitoefent. In ons rapport wordt daarop voort geborduurd". Lems: 'De massa vindt Jan Soldaat zo'n peer'. (foto ANP) Raad voor de Krijgsmacht ziet vruchten emancipatie-beleid ging is, hoe meer ze vinden dat het geld slecht wordt besteed". Een moeilijkheid is dat niet al le regels van de burgermaat schappij simpel toepasbaar zijn op de krijgsmacht. Lems: "Een dienstplichtige bijvoorbeeld is geen ambtenaar en ook geen werknemer, die heeft toch een aparte status. Hij wordt gedwon gen dienst te nemen. Een tweede punt: de werkomstandigheden zijn vaak heel verschillend. De Arbeidsomstandighedenwet zal in de krijgsmacht anders werken dan in een fabriek". "Anderzijds: we kennen twee vakbonden voor dienstplichti gen. Er is tegenwoordig mede zeggenschap. De rechtspraak in de krijgsmacht is ook wat eigen tijdser, menselijker, geworden. Natuurlijk blijft er een aparte rechtspraak voor militaire delic ten. Als je een bevel negeert. Of een gevaarlijke situatie schept met je wapen". Vrouw Er zijn gunstige ontwikkelin gen, maar Lems acht de rol van zijn raad nog lang niet uitge speeld. "Uit oogpunt van beleid hebben wij zeker nog een functie te vervullen. Na ons rapport over de vrouw in de krijgsmacht is men met een aantal beleidsvoor nemens gekomen. Dat was niet gebeurd, wanneer je het aan maatschappelijke ontwikkelin gen had overgelaten. Ook ten aanzien van het opnemen van le den van etnische minderheden in de krijgsmacht moetje wel be leid voeren, want het gebeurt echt niet vanzelf'. "Etnische minderheden moe ten naar evenredigheid hun plaats krijgen in de krijgsmacht. Niet alleen onderaan de ladder, maar ook in de hogere regionen. We pleiten er voor nu al het ka der te vormen, dat moet functio neren wanneer in de negentiger jaren door naturalisaties kinde ren uit de tweede en de derde ge neratie automatisch onder de Nederlandse dienstplicht komen te vallen". "We pleiten voor versnelde na turalisatie voor hen die in het Ne derlandse leger willen. Dat ge beurt bij de politie immers ook al? Naturalisatie om in het Ne derlandse leger te kunnen die nen, is een heel vanzelfspreken de eis, maar vooral ook om dui delijkheid te scheppen voor de landen van herkomst. Buitenlan ders die hier wonen, zelfs zij die hier geboren zijn, blijven vallen onder de dienstplicht van hun ei gen land. Dienst nemen in een vreemde krijgsmacht is in veel landen een misdrijf'. politiek Zaanstad geldt als een 'rood' bolwerk, dat aan de weg timmert op het gebied van vrede en ont wapening. Lems sluit de moge lijkheid echter uit dat ook de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht zich, onder zijn aan voering. politiek op gaat stellen. "Dat willen wij niet. Buiten land- en defensiepolitiek zijn voor de raad een gegeven. Om die politiek te kunnen uitvoeren, heb je personeel nodig, kom je in aanraking met de samenleving. Déar willen we over adviseren. Het is wel voorstelbaar, dat wij nog eens met een advies zullen komen over ruimtelijke orde ning. Bij de inrichting van oefen terreinen heb je weer dat raak vlak tussen defensie en samenle ving". Lems erkent dat er raakvlak ken zijn tussen wapenbeheer sing en vredesbeleid en de maat schappelijke aanvaarding van de krijgsmacht anderzijds. "Maar", voegt hij er aan toe, "de burger maakt duidelijk onderscheid. Waarom is anders 85 procent van de Nederlandse bevolking voor de handhaving van een defensie apparaat en het lidmaatschap van de NAVO, terwijl een veel la ger percentage voor kernwapens r is? De bevolking denkt niet zo v rationeel. De grote massa kan te- v gen kernwapens zijn, weet dat de i Nederlandse krijgsmacht over N kernwapens beschikt, maar 1 vindt Jan Soldaat toch zo'n peer c en kijkt hem er niet op aan". vrouwen zijn geen bijzonderheid meer in het leger. Minderheden nog wel. BELFAST (Rtr) - Het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) beschikt in Noord-Ierland over een kleine 250 guerrillastrijders. Zij zijn in de weer voor een karig loontje, hoe ven niet te rekenen op onderschei dingen en krijgen bij aanmelding te horen dat zij grote kans lopen in de cel of op het kerkhpf te eindi gen. Want sinds 1969 hebben 300IRA- leden het leven verloren bij hun pogingen de Britten uit Noord-Ier- land te verdrijven en hebben zeker 10.000 IRA-aanhangers de Noord- ierse gevangenissen van binnen mogen bestuderen. Maar toch blij ven nieuwe recruten toestromen, vrijwilligers voor een zaak die hun slechts een weekloontje van zeven tig gulden oplevert als zij werkloos zijn. Ook eer is er voor hen nauwe lijks te behalen in de katholieke ge meenschap, die hen duldt maar ze ker niet bewondert. Dit is het beeld dat de journalis ten Patrick Bishop en Eamonn Mallie van de IRA en zijn strijders schetsen in hun boek 'The Provi sional IRA'. In hun portret van de typische IRA-activist van dit mo ment stellen de journalisten vast dat de IRA nooit aan persoonsver heerlijking heeft gedaan. Beschei denheid, gematigheid en discretie zijn de deugden die de organisatie in haar 'Groene Boek' predikt. "Je moet eerst sterven voor je een held wordt", schrijven Bishop en Mal lie. Voor ongeveer 80 procent van de huidige militanten geldt dat zij in de voetsporen zijn getreden van vaders, ooms of broers. Drama De schrijvers gaan voor de ge schiedenis van de IRA terug tot 1921 toen Groot-Bnttannië Ierland in tweeén deelde. Zij beklemtonen dat Noord-Ierland een eindeloos drama in veel bedrijven is. "Zolang Ierland verdeeld is, zal het geweld dadige republicanisme een onui troeibare traditie vormen". Een traditie, die de afgelopen twintig jaar in Ulster ongeveer 2500 men senlevens eiste Het boek, dat is gebaseerd op een reeks interviews met mensen uit de republikeinse beweging, gaat na wat de financiële bronnen zijn van de IRA, die in de hele we reld bekendheid verwierf met spectaculaire aanslagen op Lord Mountbatten en op premier That cher toen zij in een hotel in Brigh ton verbleef voor een partijcon gres. De auteurs hebben berekend dat het de IRA 8000 gulden per week kost om de Belfast-brigade in stand te houden. Met ingenieuze methoden om de belasting te ont duiken, taxibedrijfjes en een keten van buurthuizen in de katholieke getto's van de stad wordt dit geld bijeengebracht. Kundige beheer ders, advocaten en accountants zorgen ervoor dat op de leiding van de buurthuizen niets valt aan te merken. Frauderen "Als de politie de boeken wenst te controleren, wordt zij hoffelijk ontvangen en krijgt ze iets te drin ken aangeboden", zo zeggen de schrijvers. De IRA kreeg ook veel geld binnen door te frauderen met certificaten waarmee vrijstelling van belasting kon worden verkre gen in de bouw. Een sector die in de jaren tachtig gouden tijden doormaakte toen veel oude wijken in Belfast tegen de grond gingen om plaats te maken voor nieuw bouw. Zijn wapens betrekt de IRA vol gens de schrijvers uit tal van lan den: van de Verenigde Staten en Libië tot Tsjecho-Slowakije en Ne derland. De geweren komen vooral uit de VS. Toen daar tijdens een proces aan een Corsicaan werd ge vraagd wat de bestemming van de wapens was, zei de man tegen de rechter die hem later tot vijf jaar gevangenis veroordeelde: „Ergens waar het koel en groen is". De schrijvers zeggen dat kolonel Muammar Gaddafi gedurende een aantal jaren geld en wapens aan de IRA verstrekte. "Door zijn klaarb lijkelijk ongelimiteerde olie-in komsten en door de impulsieve aard van zijn leider had dit land (Libië) de naam gekregen dat zij snel over de brug kwam bij revolu tionaire geldinzamelaars". Durex-bommen Het wapentuig waarvan de IRA zich bedient, kent een grote ver scheidenheid. Het beschikt over autobommen en explosieve model vliegtuigjes die op afstand kunnen worden bediend. Maar ook omvat het IRA-arsenaal de zogeheten 'du rex-bommen', condooms die zijn volgegoten met kaarsvet ver mengd met zwavelzuur. Maar niet iedere IRA-leider is van dit wapen gecharmeerd. Sean MacStiofïan werd eens gevraagd of hij op zijn reis naar het noorden wat con dooms kon meebrengen om te ge bruiken voor trainingsdoeleinden. Hij weigerde echter en zei niets van doen te willen hebben met der gelijke 'immorele' gebruiksvoor werpen. WASHINGTON (AP) - Het aantal oudere mensen in de wereld groeit to een ongekende omvang en dat plaatst de maatschappij in de toekoms voor belangrijke problemen. Op dit moment leven in 23 landen in di wereld meer dan twee miljoen mensen van 65 jaar of ouder en in het jaa 2025 zal dat verschijnsel zich hebben uitgebreid tot in totaal 50 landen Dat staat in het onderzoeksrapport met de titel 'Een verouderende we reld' van het Amerikaanse instituut Census Bureau. Het aantal mensen in de wereld dat 65 jaar of ouder is, groeit jaarlijks met 2,4 procent, veel sneller dan de totale wereldbevolking. Naar ver wachting zal de groep ouderen tussen nu en het jaar 2.000 van 290 miljoen toenemen tot 410 miljoen. De wereldbevolking, die volgens demografen het getal van 5 miljard is gepasseerd, groeit jaarlijks naar schatting met 1,7 procent. Steeds meer mensen worden ouder dan 75 jaar. Mensen van 80 jaar en ouder maken op dit moment 14 procent van de ouderen in de wereld uit en in veel landen zouden deze oudste ouderen halverwege de volgende eeuw de snelst groeiende bevolkingsgroep kun nen worden, zo meldt het onderzoek. "De verbazingwekkende groei van de oudere bevolking heeft verschillende economische gevolgen voor in dividuen, gezinnen en beleidsmakers in de hele wereld, vooral wat be treft de grotere behoefte van ouderen op het gebied van gezondheids zorg", zo stelden de onderzoekers vast. Held ben je pas na je dood Bishop en Mallie voltooiden hun boek voordat de IRA werd getrof fen door de zwaarste ramp in zijn 65-jarige historie. Zeven terroris ten werden gedood toen zij in mei een aanslag wilden uitvoeren op een politiebureau en in een hinder laag van het Britse leger liepen. De IRA heeft zich sindsdien geher groepeerd en is nu verwikkeld in een bloedige strijd met paramilitai re groeperingen uit de gelederen van de Noordierse protestanten. In drie weken tijd eiste deze verbitter de straatvendetta over en weer ze ven doden. Wat er ook voor politieke initia tieven zullen worden ontplooid om het onmogelijke mogelijk te ma ken, te weten de verzoening van de 1 miljoen protestanten met de half miljoen katholieken, komen de schrijvers van het boek tot de slot som dat de uit 1930 daterende woorden van de Ierse Nobelprijs winnaar W.B. Yeats een profeti sche klank hebben gekregen door de acties van de IRA: ,,Uit Ierland zijn we gekomen Veel haat, weinig ruimte Verminkte ons vanaf het begin Vanuit mijn moeders schoot draag ik Een fanatiek hart" Het onderzoek wijst erop dat langdurige dementie, door het steeds ouder worden van mensen, een ernstig probleem kan worden in ontwik kelingslanden, waar preventieve gezondheidsmaatregelen nauwelijks voorkomen. Deze landen hebben veelal een tekort aan natuurlijke hulp bronnen en zullen om die reden ook minder voor chronische zieken kun nen doen. De onderzoekers gingen op een aantal landen iets dieper in, zoals bij voorbeeld Zweden, waar in 1985 17 procent van de bevolking 65 jaar of ouder was. Daarmee is Zweden het land met de meeste ouderen. Het percentage is ongeveer even hoog als dat in de staat Florida, die bijzonder geliefd is bij ouderen. In Japan is de snelheid van de vergrijzing bijna adembenemend", zo staat in het rapport. Binnen 26 jaar zal het percenta ge ouderen in Japan zijn verdubbeld, van 7 naar 14 procent. Als vergelij king: de Verenigde Staten doen over een dergelijke stijging 66 jaar. In Japan is de levensverwachting, 77 jaar, het hoogst van de ontwikkel de landen in de wereld. In de Verenigde Staten bedraagt de gemiddelde levensverwachting 74,6 jaar. Landen die de VS daarin overtreffen, zijn onder meer Zweden, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Italië, Canada, Australië, Hong Kong en Israël. In bijna alle landen blijkt de vrouw ge middeld langer te leven dan de man. Dat betekent dat het aantal oudere weduwen in de wereld zal blijven toenemen. In de ontwikkelde landen is zeker 70 procent van de mensen vanaf 80 jaar een vrouw. DEN HAAG (ANP) Een com missie van de Nederlands Gere formeerde Kerken is unaniem tot de conclusie gekomen dat vrouwen volgens de H. Schrift het ambt van diaken kunnen bekleden. Verder meent zij dat" de vrouwelijke diakens deel moeten uitmaken van de kerke- raad, zo blijkt uit het rapport van de commissie. De commissie werd ingesteld, nadat de landelijke vergadering van de Nederlands Gereformeer de Kerken in maart vorig jaar met krappe meerderheid had be sloten „thans" niet over te gaan tot het „roepen van zusters der gemeente tot de bediening van het diakenambt in Christus' Kerk". De vergadering volgde daar mee de visie van een meerder heid van een studiecommissie die van mening was dat de Bijbel geen grond geeft voor toelating van vrouwen tot het ambt van diaken. De zaak is verscheidene jaren geleden aanhangig ge maakt door de Nederlandse Ge reformeerde Kerk in Amster dam-Centrum die voorstander is van de openstelling van het dia kenambt voor vrouwen. In vier gemeenten van het kerkgenoot schap, waarbij bijna 30.000 men sen zijn aangesloten, functione ren reeds vrouwelijke diakenen. Het rapport van de commssie is ter bespreking naar de plaatse lijke kerken gestuurd. De vol gende algemene vergadering, die in Dronten bijeen zal komen, zal een beslissing moeten nemen over de conclusies van het rap port. Dagvaarding 'Isaac Levin- sohn' nietig verklaard. De recht bank in Utrecht heeft gisteren de dagvaarding tegen uitgever J.P. van den Tol uit Dordrecht en boekhandelaar G.J. van Horssen uit Barneveld wegens het uitge ven, respectievelijk verkopen van het boek „Isaac Levinsohn" nietig verklaard. Op verzoek van de Stichting Bestrijding Anti-Semitisme (STIBA) ging officier van justitie mr. H.J.W. Droesen hit Utrecht in 1984 over tot vervolging van de uitgever en de boekhandelaar omdat het boek antisemitisch zou zijn. De bekeringsgeschiede nis van de Russische jood Levin sohn die in 1932 voor het eerst in Nederland werd uitgegeven en waarvan Van den Tol sinds 1976 drie drukken (2000 exemplaren) op de markt heeft gebracht, is volgens Droesen zowel in zijn ge heel als op enkele onderdelen „beledigend voor joden en zet aan tot haat tegen of discrimina tie van joden wegens hun ras of godsdienst". De voorzitter van de meervou dige strafkamer, mr. P.W. van Schendel, oordeelde gisteren dat de tenlastelegging onvoldoende duidelijk is. „Er had op zijn minst een exemplaar van het boek bij de dagvaarding kunnen zitten", aldus Van Schendel. Droesen heeft tevens niet aange geven welke onderdelen van het boek de gewraakte uitlatingen bevatten. Volgens STIBA wordt het Joodse volk in het boek afge schilderd als ongelovig, bijgelo vig, wraakzuchtig en gemeen. Volgens de advocaat van de uitgever en boekhandelaar, mr. W. Donker, is de zaak-Levinsohn niet te vergelijken met de straf zaak tegen het Zwolse evangelis tenechtpaar Goeree. "Het gaat om een boek van ruim honderd jaar geleden en het staat geheel in de traditie van die tijd", aldus Donker. „Open en eerlijk" gesprek tussen Ratzinger en Lefèbvre. Het Vaticaan en de Franse aarts bisschop Marcel Lefèbvre, die in 1976 door paus Paulus VI werd geschorst omdat hij zich openlijk verzette tegen de hervormingen van het Tweede Vaticaanse Con cilie, zullen hun conflict niet in het openbaar uitvechten. Dat blijkt uit het gezamenlijk com- miniqué dat het Vaticaan giste ren heeft verspreid na een ge sprek tussen Lefèbvre en het hoofd van de Congregatie voor de Geloofsleer, kardinaal Joseph Ratzinger. Lefèbvre behield destijds wel zijn titel van aartsbisschop, maar alle bevoegdheden die aan die ti tel zijn verbonden, zijn hem ont nomen. Niettemin heeft Lefèb vre onlangs meegedeeld dat hij van plan is nog dit jaar zonder toestemming van Rome een of meer bisschoppen te zullen wij den. Mocht hij zijn voornemen inderdaad ten uitvoer brengen, dan wordt hij hoogstwaarschijn lijk door het Vaticaan geëxcom municeerd. 'Blanke' kerken nog niet welkom. De beide „blanke" ker ken in Zuid-Afrika die in 1984 als lid van de Lutherse Wereldbond werden geschorst, mogen nog niet in deze organisatie terugke ren. Volgens het uitvoerend co mité van de Wereldbond, dat op dit moment in de Deense plaats Viborg vergadert, hebben de Evangelisch-Lutherse Kerk in de Kaapprovincie en de Evange lisch-Lutherse Kerk in Namibië zich nog niet ondubbelzinnig ge noeg tegen het apartheidssys teem gekeerd. Paus bezoekt volgend jaar zuidelijk Afrika. De rooms-ka- tlimieke bisschop van Swazi land, Noamiso Ndlovu, heeft ver klaard dat paus Johannes Paulus II in september volgend jaar een officieel bezoek zal brengen aan zijn land. Ook Mozambique, Botswana, Lesotho en Zimbab we zal tijdens de achtdaagse reis door de kerkvorst worden aange daan. Overigens is Zuid-Afrika niet in het reisprogramma opge nomen. „We achten een pausbezoek aan dat land op dit moment niet opportuun", aldus de voorzitter van de bisschoppenconferentie van zuidelijk Afrika, Wilfred Nai- pier. „Tachtig procent van de ka tholieken is zwart en heeft zeer te lijden van de verschrikkelijke onderdrukking door de Zuidafri- kaanse politie. Diezelfde politie agenten zouden ook de paus moeten beschermen. En dat is voor ons onaanvaardbaar". Middelburg krijgt weer een synode. De Middelburgse syno de, de eerste die buiten Amster dam werd gesticht, zal herbouwd worden. De synagoge werd in de cember 1705 door de joodse ge meente in Middelburg in gebruik genomen. De synagoge werd in de herfst van 1944 door een granaatscherf volledig verwoest. Met de her bouw van de synagoge is een be drag van 2 tot 2,5 ton gemoeid. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Bleiswijk, toezegging, part-time: J. van der Meijden, kandidaat te Benne- kom; beroepen te Bergentheim, toezegging: G. P. den Hollander te'Stavoren. Toegelaten tot de evangeliebe diening: mevr. I. C. Fokkens-de Jong, Van Heemstrastraat 7, 3525VT Utrecht; toegelaten: K. A. Bakker Van Neckstraat 125, 2597SE Den Haag. Beroepbaarstelling: mevr. J. W. den Hertog-Scheurwater, Heemskerckstraat 17, 2518EH Den Haag; beroepbaarstelling: mevr. A. Dekker, Gentiana 1, 3317HH Dordrecht; beroepbaar stelling: S. J. R. Rosmolen, Gentiana 1, 3317HH Dordrecht; beroepbaarstelling: H. J. H. Pap, Teldersweg 24, 391 IPX Rhenen. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Nieuwdorp: J C van Ravenswaaij te Ermelo. Bedankt voor Oosterland. A. Bac te Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2