LEIDSCH DAGBLAD Proces tegen Urenco 'uraniumroof' wegens Zes uur gijzeling in trein TROPENKOLDER: Camping onder modder bedolven 50» EXTRA KORTING Pompbedienden dag in training Oneindig planteleven Brand in Rotterdams woonhuistwee doden Bolivia ruilt tropisch woud tegen schulden WOENSDAG 15 JULI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1E 38368 Veel doden in Franse Alpen PARIJS (GPD) - Bij een overstroming van de cam ping gisteren in de Franse Alpen zijn zeker negentien toeristen gedood. Redders maakten vanochtend be kend dat nog steeds twintig mensen vermist zijn. Enke le tientallen mensen zijn ge wond geraakt toen de cam ping 'Le Grand-Bronand' tijdens een noodweer be dolven werd onder een modderstroom. Bij de ramp zijn, zover nu bekend, geen Nederlanders betrokken. Vol gens het hoofd van het ANWB- steunpunt in Lyon, E. Rommerts, zijn er geen Nederlandse auto's op de camping aangetroffen. De ramp gebeurde doordat een bergrivier, plotseling opgezwollen door heftige regenval, buiten haar oevers trad. Tenten en caravans werden meegesleurd. In totaal be vonden zich zo'n 200 tot 300 gasten op de twee getroffen terreinen. Het ongeluk gebeurde aan het eind van een extra lang weekeinde in Frank rijk. Al vrij snel waren redders met groot materieel ter plaatse. Een elf jarige jongen en een man en een vrouw waren de eerste slachtof fers, die geborgen konden worden. Later werd in de buurt van Genève een vierde slachtoffer geborgen. Volgens ooggetuigen waren min stens vijf tot zes mensen door de modder bedolven. De reddingwerkzaamheden wor den bemoeilijkt doordat het nood weer de wegen in de omgeving moeilijk begaanbaar heeft ge maakt. Veel omgewaaide bomen versperren de wegen. Wat zich op de camping van Grand-Bornand afspeelde kunnen de overlevenden zelf nog nauwe lijks navertellen. De man die van morgen uit een roes van kalme ringsmiddelen ontwaakte herin nerde zich hoe hij zijn vrouw met camping en al in de kolkende mod der zag verdwijnen. Een vader met een zoontje op zijn rug zat zes uur in de top van een boom te wachten tot hij zou worden bevrijd. De bed ding van de bergbeken is bezaaid met karkassen van caravans en au to's, die tot kleine stukjes schroot zijn gereduceerd. De burgemeester van Grand- Bornand heeft alle inwoners en vacantiegasten gevraagd zich op het gemeentehuis te melden om na te gaan wie er in werkelijkheid zijn vermist. Wat te doen bij overval? GEMEENTE ALKEMADE Vanaf maandag 20 juli 1987 zal de gemeentesecretarie te Roelofarendsveen telefonisch bereikbaar zijn onder nummer 01713-7272. ARNHEM (GPD) - Duizenden pompbedienden in ons land heb ben zich aangemeld voor een spe ciale cursus van de gezamenlijke oliemaatschijppen in de strijd te gen de overvallen op benzinesta tions. Personeel van benzinever kooppunten wordt tijdens zo'n eendaagse cursus geleerd hoe te handelen bij een overval. Het initiatief is genomen door de gezamenlijke maatschappijen, die de trainingsdag geheel naar eigen inzicht kunnen invullen. Bij de 5000 pompbedienden van Shell Nederland is de cursus tot dusver een groot succes gebleken. Verre weg de meeste Shell-werknemers hebben zich voor de cursus aange meld. Volgens hoofd E. Steneker van Shell Perszaken heeft de over val, waarbij enkele weken geleden in Zoetermeer een bediende werd gedood, de noodzaak van zo'n vei ligheidscursus nog eens extra be nadrukt. "We bieden het personeel al ge ruime tijd de mogelijkheid om aan zo'n trainingsdag mee te doen. Maar de aanmeldingen stromen nu binnen. We hebben alle zelfstandi ge exploitanten van Shell-stations folders gestuurd. Het personeel is niet verplicht deel te nemen. In schrijving voor zo'n cursus ge schiedt geheel op vrijwillige basis. De animo is enorm", aldus Stene ker. De cursus omvat zowel een theo rie- als een praktijkgedeelte. Aan de hand van videofilmpjes wordt de pompbedienden gewezen op belangrijke voorzorgsmaatregelen. Na afloop van het theoriegedeelte wordt de deelnemers een soort quiz afgenomen, waarin zij kunnen laten zien of ze inderdaad iets heb ben geleerd op de trainingsdag. Bij een speciaal ingericht station in Hilversum wordt tenslotte geke ken op welke wijze stations goed beveiligd kunnen worden. Over de beveiliging van alle pompstations in ons land is vol gens Shell-woordvoerder Steneker nog niet veel te zeggen. "In Rotter dam is omlangs het zogenaamde 'Station 2000' geopend'. Daar zit de kassier achter kogelvrij glas. Op het ogenblik wordt nog bestudeerd of die veiligheidsmaatregel bij meer benzinestations dient te wor den toegepast. Er zitten nogal wat problemen aan vast. Ook de wijze waarop de klant een en ander er vaart, speelt een rol in de uiteinde lijke beslissing om alle stations al dan niet met kogelvrij glas te be veiligen", aldus Steneker. VN-raad voor Namibië klaagt ook staat aan Een vrouw wordt door een helikopter-reddingsteam i bracht op de getroffen camping bij Grand Bornand. Biosfeer in luchtdichte glazen bol MAASTRICHT (GPD) - In Maastricht staat 's werelds eerste plant die leeft in een luchtdichte glazen bol, de zogenaamde bio-sfeer. Wa ter en lucht van buitenaf zijn overbodig. Het jonge plantje wordt tijdens het blazen van de glazen bol in de bol gezet. Verder heeft het slechts een handjevol potaarde en een reageerbuisje water nodig. Dr. Thomas Lintzen. de ontdekker van de bio-sfeer, veronderstelt dat de plant oneindig in leven blijft door het zichzelf bedruipend eco-systeem. In de glazen bol verkeert de plant in een soort comatoe stand, waar het eerst nog enige tijd groeit en dan een stadium bereikt van een minimaal vegeterend systeem. De oudste plant in biosfeer is zes jaar. export van het uranium, dat door Zuid-Afrika uit de Namibische grond wordt gehaald. De op brengst van de grondstof komt na melijk niet ten goede aan de Nami bische bevolking maar aan Zuid- Afrika. De belangrijkste afnemers van het Namibische uranium zijn Duit se en Engelse elektriciteitsmaat schappijen. Nadat het ruwe erts in Engel, komt i opwerkingsfabriek Urenco in Al melo. De rol van Nederland in deze 'grondstoffenroof is al tien jaar lang onderwerp van discussie in het parlement. Tot 1984 vond een meerderheid van het parlement w dat Nederland geen grondstoffen actie voert tegen de betrokkenheid uit Namibië mocht bewerken, als DEN HAAG (ANP/GPD) - De VN-raad voor Namibië spant een proces aan tegen het bedrijf Urenco in Alme lo en de Nederlandse staat. In de dagvaarding, waaraan twee jaar is gewerkt, wordt geëist dat Urenco geen ura nium meer verrijkt voor of uit Namibië betrekken. Ver rijkt uranium dient als brandstof voor kerncentra les. is om vast te stellen waar het ura nium dat in Almelo wordt opge werkt, vandaan komt. De christe lijke anti-apartheidswerkgroep Kairos vindt dat onzin. Volgens Kairos is het voor een bedrijf als Urenco, waarin de staat een meer derheidsaandeel heeft, niet moei lijk om de herkomst van uranium na te gaan. Kairos spreekt van een uniek proces dat verstrekkende gevolgen kan hebben. Als de VN-raad voor Namibië in het gelijk wordt gesteld krijgt ze een wapen in handen om ook de Zuidafrikaanse 'uitver koop' van Namibisch zilver, tin, koper en goud ongedaan te maken. (foto Dijkstra) Minister Deetman: 'Lera ren mogen straks eerder met pensioen'. PAGINA 3 Raad voor de Krijgs macht: 'Vrouw in korte tijd aanvaard in leger'. PAGINA 2 Vraagtekens rond de buit van de roofoverval in Lon den. PAGINA 5 Malaise in scheepsbouw dwingt werven tot fusie. PAGINA 7 Breukink komt zichzelf te gen in tweede Pyreneeën- rit van de Tour de France. PAGINA 13 Internationale fototen toonstelling in Arles: 'Fo tograferen is niet zo moei lijk als het vroeger wel eens leek'. PAGINA 15 Urenco bij de exploitatie van Namibisch uranium. Namibië, een voormalige Duitse kolonie, wordt volgens de Verenig de Naties illegaal bezet gehouden door Zuid-Afrika. De volkerenor ganisatie heeft in 1967 een wettige vertegenwoordiger van het land fractie benoemd, de VN-raad voor Nami- houding ten opzichte bië. Deze raad verzet zich tegen de varen. En sindsdien Deense vrouw met briefopener bedreigd voor de export daarvan geen toe stemming was gegeven door de VN-raad voor Namibië. Vooral niet omdat Nederland de VN-raad er kent als de wettige vertegenwoor diger van het land. Drie jaar geleden echter liet de het CDA haar kritische Urenco de parlementariërs die vinden dat Ne derland zijn handen bevuilt door Namibisch uranium te verrijken een minderheid. De Nederlandse ministers van buitenlandse zaken hebben zich al tijd op het standpunt gesteld dat het 'niet wenselijk' is dat ons land Namibisch uranium verwerkt, maar dat het technisch onmogelijk ROTTERDAM (ANP) - Bij een felle brand in een woonhuis in de Rotter damse Van Harenstraat zijn de afgelopen nacht twee mensen omgeko men. De brand onstond op de woonetage van het huis en sloeg vervol gens over naar de slaapetage, waar zich de twee slachtoffers bevonden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In de loop van dezelfde nacht brak eveneens brand uit in een pand van het Leger des Heils aan de Coolhaven. Voorzover de brandweer kort na de melding bekend was, vielen daarbij geen slachtoffers. Wegens de rookontwikkeling werd het huis ontruimd. Er waren volgens de politie naburig pand werden opgevangen. Aidstest voor bezoekers van Spelen Seoel SEOEL (Rtr) - Wie volgend jaar de Olympische Spelen in Seoel wil bijwonen, moet kunnen bewijzen geen drager te zijn van het aidsvi- rus. Deze maatregel heeft de Zuid- koreaanse minister van gezond heidszorg Rhee Hai Won afgekon digd. Het parlement moet het plan nog goedkeuren. Zuid-Korea zou nu nog aidsvrij zijn. De regering vreest echter dat een invasie van buitenlandse be zoekers bij de Olympiade - er wor den 300.000 buitenlanders ver wacht - een aantal aidspatiënten zou veroorzaken. Om dat te voor komen moeten de vreemdelingen naast hun paspoort over een niet- aids-verklaring beschikken. De test moet in eigen land worden on dergaan. Wie de maatregelen ont duikt wacht een gevangenisstraf tot maximaal zeven jaar. Enkele buien peratuur omstreeks 16 graden. Mld- dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Matige zuidelijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: half tot zwaar be wolkt en enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Donderdag 16 juli 1987 zon op: 05.38 uur, zon onder: 21.54 uur; maan op: 00.10 uur, maan onder: 12.39 CHARLEROI (AP) - Een Deen se vrouw, die gisteravond in een internationale trein bij Charleroi door een medepassa gier in gijzeling was genomen, is zes uur later ongedeerd vrij gekomen nadat de politie kans zag de gijzelnemer te over meesteren en arresteren. De 34-jarige in Somalië geboren man met de Deense nationaliteit, die werd geïdentificeerd als Mo hammed Abdirahaan, bleek als wa pen slechts een briefopener bij zich te hebben. De politie zei dat jarige men nog niet achter het motief van zijn daad was. De man verklaarde alleen dat hij in Frankrijk beledigd was en dat hij genoegdoening eis te. Hij had verzocht om de bijstand van de Deense consul en vier So- maliërs. De trein was vanuit Parijs via België op weg naar Keulen met als eindbestemming Stockholm. De man bedreigde de vrouw met zijn briefopener nadat de trein de Belgische grens was gepasseerd rond 21.00 uur. Een spoorwegbe ambte sloeg alarm bij de eerste Belgische halteplaats Charleroi. Grote aantallen politiemensen gingen naar het station, samen met leden van een speciaal team, de plaatselijke officier van justitie, een psychiater en een ambulance. De wagon waarin de vrouw, een 23- i Stockholm geboren Deen gijzeling werd gehouden werd losgekoppeld van de rest van de expressetrein, zodat deze haar weg met een vertraging van ruim een uur kon vervolgen. De 23-jarige Deense reisde in ge zelschap van haar echtgenoot, die door de gijzelnemer werd gedwon gen in Charleroi de trein te verla ten. Ook de andere passagiers in het compartiment waarin de gijze ling plaatshad stapten uit toen een grote politiemacht tot omsingeling van het treinstel overging. Vanaf dinsdagavond 21 uur tot vanochtend 3 uur stond het trein stel met het cordon politiemensen bij het perron zonder dat er veel ge beurde. Vier uur na aanvang van de gijzeling arriveerde de Deense consul op het station van Charleroi om enkele malen met de man te praten. Rond drie uur zag de poli tie kans de man te overmeesteren toen zijn aandacht een moment verslapte. De Bijenkorf ruimt de opruiming op: donderdag, vrijdag en zaterdag krijgt u op alle al afgeprijsde artikelen nog eens 30% extra korting* M.u.v. boeken en platen en aanbiedingen op c BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Bomexplosies in Karachi: zeker 72 doden KARACHI (Rtr) - In Pakistan heb ben de autoriteiten vandaag drie dagen van rouw afgekondigd, na de bomexplosies van gisteren in Karachi, die aan ten minste 72 mensen het leven hebben gekost. Ongeveer 300 mensen raakten ge wond door deontploffingen, die zich voordeden in een drukke win kelwijk van Pakistans dichtst be volkte stad. Het is nog niet duide lijk wie voor de aanslagen verant woordelijk moet worden geacht. De bommen ontploften in twee auto's; de schade die zij aanricht ten was enorm. In Karachi heeft de politie gisteravond charges uitge voerd tegen woedende mensen die betoogden voor het ziekenhuis waar de meeste gewonden zijn op genomen. Ook in de straten van Karachi gaven de bewoners tot diep in de nacht uiting aan hun on genoegen over de regering van pre sident Zia,' die naar hun mening te weinig doet om de veiligheid van Pakistaanse burgers te garande- Het bevoegd gezag in Karachi heeft gezegd dat „saboteurs van buitenlandse oorsprong" de aan slagen hebben gepleegd. Nadere details zijn evenwel niet gegeven. ter: 03.37 en 17.44 uur. WASHINGTON (Rtr/UPI) - Bolivia heeft met een Amerikaanse milieu-orga nisatie een ruilovereen komst afgesloten. De mi lieubeschermers nemen een deel van de buiten landse schuld van het land over als Bolivia een tropisch regenwoud spaart. Met deze opmerkelijke transactie is een geheel nieuw instrument toege voegd aan de vele oplos singen voor de schulden problemen van ontwikke lingslanden. De overeenkomst - die werd ondertekend in de ambassade van Bolivia in Washington bepaalt dat de Amerikaanse bank Ci ticorp in dienst van de mi lieu-organisatie 'Conser vation International' voor 650.000 dollar aan schul den koopt wanneer Boli via een stuk regenwoud in het Noorden van het land beschermt. Voorzitter Peter Selig- man van Conservation In ternational zei te hopen dat de overeenkomst een voorbeeld zal zijn dat in spireert tot navolging. Op dit moment is zijn organi satie met vier andere Zuidamerikaanse landen in gesprek De schuld van Bolivia gaat op de markt waar schulden worden verhan deld overigens met forse korting van de hand. De kortingen bedragen ge middeld 85 procent, waar door de milieu-organisa tie voor de 650.000 dollar aan schuld slechts 100.000 dollar moet betalen. Zo krijgt de bank ten minste nog iets binnen van de Bo liviaanse schuld. Twaalf doden door autobom in Tripoli TRIPOLI (AP) - Bij een aanslag met een autobom in de Noordliba- nese havenstad Tripoli zijn woens dag zeker 12 mensen om het leven gekomen en 30 gewond geraakt, al dus de politie. De bom ontplofte rond elf uur voor de ingang van een super markt, die was gevestigd op de eer ste twee verdiepingen van een ge bouw van zeven etages. Volgens verslaggevers ter plaatse waren de meeste slachtoffers vrouwen en kinderen. Op nauwelijks 200 meter van de plaats van de aanslag stond een controlepost van het Syrische le ger. De soldaten die de post be manden bleven ongedeerd. De ontploffing veroorzaakte een brand die de supermarkt blakerde en een kelderopslagplaats vol me dische hulpgoederen in as legde. Van een kraamkliniek op een paar honderd meter afstand sprongen de ruiten, maar er vielen geen slachtoffers. Syrische militairen zetten on middellijk de omgeving af. Zij schoten in de lucht om ruim baan te maken voor ambulances, die de slachtoffers afvoerden naar ver schillende ziekenhuizen in Tripoli, de tweede stad van Libanon 85 ki lometer ten noorden van Beiroet. DOODGESCHOTEN - Fred Win ters, Nederlands kampioen worste len bij de zwaargewichten (vrije stijl), is zondagnacht in Nijmegen met enkele pistoolschoten gedood door een 37-jarige Nijmegenaar, die door Winters werd opgezocht om een meningsverschil uit te pra ten. Winters, uitkomend voor lands kampioen Simpson/Schaesberg, voldeed eind april aan de kwalifi catie-eis voor deelname aan de Olympische Spelen in Seoel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1