eren is niet vroeger wel eens leek zo moeilijk als het Mondriaan mag voorlopig nog niet worden verkocht LOEKl DE LEEUW JARIG Amsterdam gaat reproduktie beeldende kunst vergoeden I ENSDAG 15 JULI 1987 liM.ll.MMIUkH Ontmoetingen in Aries tonen het aan '10, kLES (GPD) - Aries is 15 augus- i-Anis voor de achttiende keer foto- ,7' 2' lad, het.zomers-hete centrum van koor 'rencontres internationales de la fiotographie'. Zari Brai rt: zr,or Am|udolph Bakker dit volmaakte openluchtmu- iim begint de historie al in de da- iganin van het oude Rome, toen de nog aan alle kanten rond zijn P'a^rstweringen klotste. Het is nu van armste gemeenten van Zeth;ankrijk, maar het telt de mooiste nneieisjes van het hele land (de Arle- I3,fennes) en er wordt in Arles letter- z k van alles aan gedaan om de in- 2. zrnationaal gevestigde indruk nner/er de provencalen weg te nemen "0. trat ze liever lui zouden zijn dan 10e. 8 8e,De 18de rencontres internationa- inen'S de la photographie hebben zich io,9u voor het eerst tot over de hele ad uitgebreid. Foto's hangen er j^Veral: op stille binnenpleintjes, in ko^n oude graanschuur, langs de estingwallen, in een verlaten ka- in de betonnen gewelven on- er de nieuwe brug over de Rhne )??rin *n statige oude herenhuizen. Op vintig verschillende plaatsen - aangegeven met veelkleuri pijlen die leiden naar gelijkge- 'geurde ingangen - worden er 24 sntoonstellingen gehouden van waotografen uit twaalf landen. Het hart van alle ontmoetingen is het koele hotel D'Arlatan, waar de patio en de tuinen tot in de verste hoeken met eikaars foto's becom mentariërende fotografen zijn ge vuld. In het koelste hoekje van de ze tuin had een fotograaf uit Taras- con een video-camera opgesteld. Journalisten en fotografen werden er op de band vastgelegd, terwijl ze worstelden met het antwoord op vragen als:' waarom maakt u eigen lijk foto's' en beschrijf de foto die uw voorkeur geniet'. Niet tot de vragen van de foto graaf uit Tarascon behoorde de al weer wat achterhaalde kwestie of de fotografie na de jaren van de volmaakte snap-shots, gevolgd door de jaren van de steriele maak sels, geboren uit de koorts van steeds verbluffender technieken, zijn eigen graf tenslotte gegraven had. Uit de 18de rencontres bleek immers dat een nieuwe generatie van fotografen is aangetreden, die het 'gewone leven van alledag' evengoed en op zijn eigen manier weet vast te leggen als eens een Cartier-Bresson dat in zijn hoogtij dagen deed. En de 'nieuwe moge lijkheden' in de fotografie zijn - al thans in Arles - ook niet langer meer doel, maar middel. Een voorbeeld van de volmaakte snapshots nieuwe stijl zijn de fo to's van de Amerikaanse Nan Gol- din. Zij fotografeert al vijftien jaar lang het dagboek van haar liefdes en haar leven. Dit dagboek in plaatjes heeft ze 'De ballade van seksuele afhankelijkheid' ge noemd. „Ik fotografeer mijn vrien den om de herinnering te bewaren aan wat ik met hen deed. Als ik de hele nacht gedronken heb, weet ik me dankzij de foto's de volgende dag weer te herinneren wat zich de vorige avond heeft afgespeeld", vertelt Nan Goldin, die de term 'ballade' gekozen heeft omdat ze 'een verhaal wil vertellen': „het verhaal van de moeilijke relaties tussen mannen en vrouwen. Het is maar zelden datje met iemand een totale sexuele harmonie bereikt. Mijn leven met iemand samen was niet altijd een hel en ook wel een paradijs". Nan Goldin maakt ont roerende, onopgesmukte, foto's. En haar foto-thema is misschien een idee van al die amateur-foto grafen die niet weten wat ze met hun peperdure en volautomatische Cannon nu eigenlijk moeten doen. Een andere oorspronkelijke foto grafe in Arles (want in Arles expo seren tijdens deze 18e 'ontmoetin gen' meer vrouwelijke fotografen dan ooit tevoren) is de 32-jarige Spaanse Barbara Allende, die zich Ouka Lele noemt. Ouka Lele maakt deel uit van een groep dyna mische jonge kunstenaars uit de ja ren na de dood van Franco en ze fotografeert in zwart-wit krankzin nige scenes vol natuurgeweld, eet- partijen en vreemde kleine beest jes, die ze later inkleurt. Ze blaast haar beelden tot op gigantische af metingen en bereikt een resultaat ■- i iii MWp Morrisje op het strand de Italiaanse fotograaf Gianni Beren o Gardin: oud Engels echtpaa dat minder angstaanjagend - op het eerste gezicht - is dan ontroerend' en vol sympathie. Haar knappe inkleur-techniek is voor Ouka Lele een middel en geen doel. Ze beeldt er meer mee uit dan waartoe de volmaakste camera zelf in staat zou zijn. De gekste fotograaf in Arles deze zomer is de Brit Neal Slavin. Hij fotografeert met kleuren-Polaroid formele en informele groepen Brit ten bij hun hobby of hun werk. Toppunten van humor worden be reikt met de dames van de 'Wo men's Health and Beauty League', gefotografeerd in de methodisten- kerk van Belmont, Surrey. En met een surrealistisch interieur van de 'vereniging van kwekers van grote Deense doggen'. De ruimte is sta tig gevuld niet alleen met levende, maar ook met stenen doggen, lig gend en staand en met foto's en te keningen van doggen, bijna on vindbaar opgehangen tegen het Britse bloemetjesbehang. Met de Italiaan Gianni Berengo Gardin - een ruim vijftigjarige foto journalist - wordt de band hersteld met de goede oude tijd van de vol maakte snapshots uit het volle le ven! Gardin is een bewonderaar van Doisneau en zijn aanwezigheid op de 18de rencontres werkt dan ook eerder als een eerbetoon aan de meesters van de jaren '30. Zijn volmaakt gestileerde groepen dan sende jongemensen aan het Lido van Venetië, het oude Engelse echtpaar in hun Morrisje op het strand, de slaperige passagiers op een trage pont, ze doen in het vol gepakte Maison Granaud terugver langen naar de schijnbaar slordig uit de lucht gegrepen beelden van Nan Goldins drinkende en vrijen de minnaars en vriendinnen. Op de 18de foto-ontmoetingen in Arles wordt niet geprobeerd de he mel te bestormen en revolutionaire wegen te wijzen. Het is - wat de commerciële kant betreft - duide lijk opgezet als een tentoonstelling voor een zo groot mogelijk publiek van belangstellende amateurs, die er wellicht met de indruk vandaan komen dat fotograferen toch niet zo moeilijk is als het er vroeger wel eens heeft uitgezien. 1(1)1 want your sex - Geor ge Michael 2 2) I wanna dance with so mebody - Whitney Houston 3 3) So strong - Labi Siffre 4(4) Diamonds - Herb Al- pert 5 (15) Who's that girl - Ma donna 6 6) I still haven't found - U2 7(7) Walking together - Pie- ter Veerman 8 (19) It's a sin - Pet Shop Boys 9 (12) Alone - Heart 10 5) Don't dream it's over - Crowded House 11 (11) When Smokey sings - ABC 12 (10) F.L.M; - Mel Kim 13 (32) Papa Chico - Tony Es- posito 14 8) You want love - Mixed Emotions 15 (16) The Living Daylights - A Ha 16 (22) Helene - Julien Clerc 17 9) Hold me now - Johny Logan 18 (23) Serious - Donna Allen 19 (14) Watchdogs - UB40 20 (24) Genti di mare - Tozzi Raff 21 (13) Call me - Spagna 22 (17) If I was your girlfriend - Prince 23 (21) Love is in the air - Ste ve Allen 24 (38) No sleep till Brooklyn - Beastie Boys 25 The pleasure principle remix - Janet Jackson 26 (25) Viva America - George Baker Selection 27 Een kopje koffie - VOF De Kunst 28 Ik verlang naar jou - Corry Konings Koos 29 Nothing's gonna stop me now - Samantha Fox 30 (33) The slightest touch - Five Star 31 (20) Just around the corner - Cock Robin 32 (18) Can't be with you to night - Judy Boucher 33 (30) Shattered dreams - Johny Hates Jazz 34 Victor should have been a jazz musician - Grace Jones 35 Bring back (sha na na) - Mixed Emotions 36 (40) Jet airliner - Modern Talking 37 (26) Luka - Suzanne Vega 38 (29) Arrivederci - Roberto Jacketti Scooters 39 (31) Incommunicado - Ma- rillion 40 (37) The tracks of my tears - Smokey Robinson Uitspraak rechter in kort geding AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum in Amsterdam opbrengt, naar verwachting zo'n 7 miljoen gulden. Volgens Van der Schans had de staat het schilderij op de lijst met beschermde werken moeten plaatsen als het zo'n grote waarde eraan toekent. De rechter wees dit argument eveneens af omdat uit de memorie van toelichting op de wet uitdruk kelijk blijkt dat „overheidsbezit bij voorkeur niet op de lijst zal worden geplaatst omdat van de overheden en musea voldoende verantwoor delijkheidsbesef zou mogen ver wacht om het verdwijnen van een eigen werkelijk belangrijk kunst bezit tegen te gaan". Met de op brengst van het schilderij wilde de gemeente de renovatie van het Gooiland-theatercomplex finan- Verheugd Het Stedelijk Museum in Am sterdam is verheugd dat Hilver sum niet de gelegenheid krijgt Mondriaans .Compositie met twee lijnen' naar het buitenland te ver kopen. Waarnemend-directeur R.M. Dippel hoopt dat de kansen hierdoor stijgen dat het schilderij in het Amsterdamse museum kan blijven. ,,Ik hoop van harte dat er met Hilversum overeenstemming over de aankoop van de Mondriaan komt," aldus R.M. Dippel. In hoeverre het handhaven van het exportverbod de onderhande lingspositie van het Stedelijk Mu seum vergroot is volgens haar niet in te schatten. Het Stedelijk ziet in elk geval voorlopig wel af van juri dische stappen tegen de gemeente Hilversum. Directeur Wim Beeren had hiermee gedreigd als minister Brinkman niet zou beletten dat het schilderij naar het buitenland zou gaan. „Wij weten nu wel zeker dat het schilderij hier blijft hangen zolang de schorsing aanhoudt", aldus R.M. Dippel. Naar verwachting zullen door het handhaven van het exportverbod ook de andere direc teuren van de gemeentemusea in Nederland van actie tegen Hilver sum afzien. Zij hadden zich achter Beeren geschaard om tegen te hou den, wat zij „een barbaarse daad" tegen de kunst noemden. De politieke partijen in Hilver sum reageren daarentegen ver deeld op de uitspraak van het Haagse gerechtshof. De woord voerders van CDA en D66 noemen het vonnis een positieve ontwikke ling „Wij hadden al (in meerder heid) tegen de verkoop van het schilderij gestemd", aldus CDA- fractievoorzitter H.J. Walch. Teleurstellend De Hilversumse WD en de PvdA vinden de uitspraak een te leurstelling voor de gemeente Hil versum. „Het is vreselijk jammer, dat de rijksoverheid vindt dat wij onze eigen zaakjes niet kunnen op knappen", aldus WD-raadslid May-de Reus. De PvdA-er Römer verwijt de overheid wel pro-monu ment te zijn, maar als een gemeen te dan daaraan iets wil te doen, dat vervolgens te blokkeren. Ook het Hilversumse college nam gistermiddag met verslagen heid kennis van het oordeel van rechtbankpresident M. Wijnholt. WD-wethouder E. Weijers- van Veen, initiatiefneemster van de verkoop van de Mondriaan, zegt zich te zullen beraden over de uit spraak. Vrijdag praat het Hilver sumse college met de gemeente Amsterdam over de eventuele ver koop van het schilderij aan het Ste delijk Museum AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam gaat als eerste gemeente in ons land vergoedingen betalen voor het reproduceren van kunstwerken. Zij heeft hiertoe een regeling getroffen met de Stichting Beeldrecht. De gemeente heeft dit gisteren bekend gemaakt De regeling houdt in dat kunstenaars die zijn.aangesloten bij genoemde stichting een financiële vergoeding - met terugwerkende kracht vanaf december 1984 - krijgen voor reprodukties van hun kunstwerken in ten toonstellingscatalogi, op affiches en kaarten, op dia's en in audiovisuele produkties van de gemeentelijke musea voor Moderne Kunst. Het Stede lijk Museum vormt hiervan de hoofdmoot. Omdat het gaat om instellin gen met een bijzondere culturele positie is een speciaal vergoedingstarief overeengekomen. Enige tijd geleden heeft Beeldrecht ook een regeling met de NOS af spraken gemaakt over de vergoeding voor de vertoning van beeldende kunst op televisie. AMSTERDAM - Loeki de Leeuw is al vijftien jaar op de televisie, Jarige Loeki verscheen gisteren bij het leeuwenverblijf in Artis, waar hij een ontmoeting had met kinderen, die meedoen aan een door de AVRO-bode georganiseerde wenskaart-wedstrijd. Rechts mevrouw L. Geesink, dochter van Loeki's overleden producer Joop Geesink, die de jarige namens alle kinderen feliciteerde. «foto ANP| DEN HAAG (ANP/GPD)) - De gemeente Hilversum mag het schilderij .Compositie met twee lijnen' van Mondriaan voorlopig niet verkopen. Dat bepaalde de president van de Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijnholt, gisteren in het kort geding dat de gemeente tegen de staat had aangespannen. Bij Koninklijk Besluit van 17 juni werd het raadsbesluit van de ge meente Hilversum tot verkoop van het schilderij geschorst. De Raad van State moet nu beoordelen of het schilderij al dan niet verkocht mag worden en dat moet de ge meente afwachten, zo meent de president. Het besluit van de ge meente werd geschorst op voor dracht van minister Brinkman van WVC, die bang is dat het schilderij naar het buitenland zal verdwijnen en dus voor Nederland verloren gaat. De gemeente was het hier niet mee eens. Bij de behandeling van het kort geding op 2 juli betoogde de advocaat van de gemeente, mr E. van der Schans, dat de staat het besluit tot schorsing op verkeerde gronden had genomen ,.De staat heeft zich beroepen op de Gemeen tewet terwijl zij gebruik had moe ten maken van de Wet tot Behoud Cultuurbezit (WBC)", aldus Van der Schans. De gemeente Hilver sum vindt verder dat zij mag doen met het schilderij wat zij wil omdat het aan haar is gegeven zonder be perkende bepalingen. Volgens de minister van WVC is verkoop van het schilderij in strijd met de wet en het algemeen be lang. Er is namelijk een grote kans dat het schilderij naar het buiten land verdwijnt waar het meer geld ngen in geslaagd een schilderij van Gerard van Honthorst - Doornenkroning - aan te kopen. x 221,5 cm) is aan gekocht van de Parochie Heilige Dominicus in Amsterdam. Daar heeft het ruim honderd jaar in de pastorie gehangen. Hoeveel de geldschieters, de Vereniging Rem brandt en de Rijksmuseum Stich ting, moesten betalen wilde het museum niet kwijt. Met deze nieu we aanwinst bezit het Rijksmu seum twaalf kunstwerken van Van Honthorst. Gerard van Honthorst (1590- 1656) werkte ongeveer tien in Ro me. Hij kreeg daar vele opdrachten voor het schilderen van taferelen bij het schijnsel van toortsen en lampen. In 1620 kwam hij terug in Utrecht en moet korte tijd later ,De doornenkroning van Christus' heb ben geschilderd, aldus het Rijks museum. Het schilderij is vanaf dinsdag in Amsterdam te bezichtigen. Pierre Janssen behoorde tot de belangstellenden die gespannen de uitspraak van de rechter in het geschil rond de Hilversumse Mondriaan afwachtten. «foto anp> Schilderij van Gerard van Honthorst voor Rijksmuseum

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15