'Een verschrikkelijke dag' SpooTTV 'Ei heb tien keer ivillen afstappen' TOUR s Ontmoedigingsbeleid Alternatieve route peloton na bommelding Dubbel succes Jeaimie Longo Rreukink komt zichzelf tegen in tweede Pyreneeënrit Thurau stapt uit de Tour V" I-l«?, er 3 rJd 'fv.r j igVOENSDAG 15 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 lijdensweg Teun van Vliet mf)lLUZ ARDIDEN (GPD) - Teun van n ajVliet spotte in de Koninginnerit 'van de Pyreneeëen met reputaties etaaen n*e* *n ^et minst met die van gea(zichzelf. Maar uiteindelijk kwam eur(ook dit keer de hoogmoed voor de dezval. Met de col de Marie Blanque 315 opwarmertje voor de goede ou- Aubisque en tenslotte de klim Hoe diep Van Vliet in zijn reser ves had moeten tasten, bleek lutte le meters na de eindstreep. Even leek het erop dat hij zich leunend op zijn fiets op de been kon hou den. Lang hield hij het echter niet Luz Ardiden als pittig toetje vol. Verzorger Bakker zag bijtijds ge](leek voor de inwoner van het Bel- Megische Baarle-Hertog geen rol van echt betekenis weggelegd. Toch was ts ei^et Van Vliet die de wedstrijd openbrak, nde De coureur uit de ploeg van Pos- bestormde met voorsprong de che laatste hindernis naar de finish. I^r Even later vloeiden de laatste krachten uit zijn gesoigneerde be- oor nen. Een coup was mislukt. Nadat de Noor Lauritzen hem acht kilo- e t, meter voor de finish in de kraag s jc had gevat, werd Van Vliet een dankbare prooi voor de man met hamer. Zwalkend tussen de dichte rijen toeschouwers ging Van Vliet omhoog. Een triomfmars was opeens een helletocht gewor den. De een na de ander passeerde de onredderde Nederlander, die jn nog slechts met pijn en moeite de ten pedalen rond kon krijgen, len; oe- Uiteindelijk kwam Van Vliet to- bij- tal loss als nummer 53 binnen, ze- ven minuten en veertig seconden achter de (ook al) verrassende Lau- zo_ ritzen. „Het was me in die laatste i]_ kilometers zwart voor de ogen ge- worden. Die laatste klim was net dat zijn renner het zwaar te verdu ren had en plantte hem (zittend) behoedzaam tegen een dranghek. Het besmeurde gezicht werd met een natte doek gereinigd en vervol gens goot Bakker een halve liter mineraalwater in de nek van de uit geputte held. Deze hijgde, steunde en kreunde slechts. En rochelde de longen bijkans uit zijn lijf. Het slijm in de keel liet zich evenwel moeizaam verwijderen. Terwijl een beetje extra lucht juist zeer wel kom was. „Voorzichtig een beetje drinken", adviseerde Bakker. Pas na een paar ferme tikken van Bak- ker's grote handen op beide wan gen, kwam Van Vliet weer enigs zins bij zijn positieven. Waarna de wachtende journalisten te woord konden worden gestaan. Wat bezielde Teun van Vliet om uitgerekend in zo'n zware berge tappe stevig aan de bel te trekken? „Ja, waarom doe je het? Ik wilde gewoon de beuk er eens lekker in gooien. Ik heb nog weinig kunnen laten zien en voelde me eindelijk eens goed. Dat werd me duidelijk Assistent-ploegleider Walter Planckaert moedigt Teun i neeëentop zou de renner volledig instorten ben ik gelijk weer gedemarreerd. Ik voelde me echt super. Ik ben eerste instantie had ik slechts de nog nooit zo goed bergop gegaan. bedoeling zo lang mogelijk klampen, maar in de afdaling deed men het zo rustig aan dat ik maar op ben jacht gegaan naar een groepje dat voor ons reed". Nog voor de voet van Aubisque zag Van Vliet zijn achtervolging slagen en liep hij Navarro, Rault, Duclos- Lassalle en Phinney in. De eerste man in koers was op dat moment de Fransman Clavey- rolat. Hij werd het volgende doel voor de ontketende Van Vliet. „Toen we de Aubisque opgingen Ik kon een relatief grote versnel ling rijden, 39 x 18. Als ik dat naar Luz Ardiden nog had kunnen trap pen, had ik misschien gewonnen. Ik blokkeerde op die laatste hel ling echter volledig en moest terug naar 39 x 22. Ik voelde dat voor die klim al een beetje aankomen. Je gaat dan rukken aan het stuur en, Lauritzen 'erop zo. Toen heb ik wel tien keer willen gaan, volgden nog 51 ofstappen". Langzaam verdween bij 'Teuntje Slim' vervolgens de hoop op een verrassingscoup. Hoop die hij had gekregen tijdens de afdaling van de Aubisque, waarin hij op Clavey- rolat neerstreek om hem terstond achter te laten. Erop en ervover, heet dat in het jargon. Van Vliet: „Op weg naar de laatste klim kreeg ik te horen dat die groep van Her- rera en Mottet steeds op zo'n mi- nuiit of vier bleef hangen. Ja, en dan begint er toch iets te dagen". Het mocht niet zo zijn. Nadat J ge- het voorbeeld van de Noor. Van Vliet was bij het scheiden van markt als nog ten onder gegaan. Eervol, dat wel. (GPD) - Het is niet altijd zonne schijn in de Tour de France. Eric Breukink, Teun van Vliet en zelfs wij, tv-kijkers, hebben dat giste ren gemerkt. Zo'n dagje in de mist is voor de coureurs bepaald geen lolletje. Bergop gaat het nog wel, maar in de afdalingen kan het onder zulke weersomstandig heden levensgevaarlijk zijn. Het gevaar loert bij elke bocht om de hoek. Bij het zien van de beelden van de Aubisque moest ik meteen denken aan Wim van Estdie daar in 1951 in het ravijn duikel de. De Aubisque is namelijk nog één van de weinige cols zonder de bescherming van een vangrail. Voor Teun van Vliet wilde de zon ook niet schijnen. Ik vond het dapper wat hij deed, maar ik denk dat hij in zijn aanvalsdrift vergeten is op tijd te eten. Anders is het niet te verklaren dat hij in die laatste kilometers nog zoveel tijd heeft verspeeld. Zelfs bij een niet-klimmer, want tot die cate gorie behoort Teun, kan nooit in één keer de veer zo breken. Ik heb er al eens eerder op gewezen hoe belangrijk het is dat het lichaam op tijd op krachten wordt ge bracht. Dat geldt zeker voor de bergritten, waarin het lijf van een wielrenner heel wat krijgt te verduren. Ik heb ook ooit wel eens g dat de Tour de France door i wielrenner in bed wordt gewon nen. Op het moment dat je 's avonds in bed stapt, moet je in één keer alles van je kunnen af zetten. Niet eerst een half uur gaan piekeren over wat er die dag is gebeurd. Het half uur dat je dan al kunt slapen, heb je hard nodig om de andere dag weer zo ontspannen mogelijk aan de start te staan. Renners die zich lekker voelen eten goed. De ner veuze renners, en die hou je toch altijd, gaan steeds slechter eten. De kans dat het lichaam dan 'Renner als een beest behandeld' LUZ-ARDIDEN (ANP) - Tien jaar wist Giuseppe Saronni zijn debuut in de Ronde van Frankrijk uit te stellen. Twee weken geleden ver scheen hij toch een keer aan «ie start. De,wereldkampioen van 1982 was al lang over zijn hoogtepunt heen. In Pau heeft Giuseppe Saronni zijn eerste - en wellicht laatste - Tour langs de achterdeur verlaten. Hij gaf op zonder een aansprekend resultaat. "Beppe" had wel nog iets te vertellen over de organisatoren van de Tour. „De renners worden in de Tour als beesten behandeld. Het sterkste beest zal de Tour win nen. Een renner kan twee dingen doen, accepteren als een beest be handeld te worden of weggaan". Saronni was fysiek uit balans ge raakt door de Franse voeding. „Veel te veel groene groenten. Dat was ik niet gewend. De laatste drie dagen voelde ik me volkomen krachteloos". LUZ-SAINT-SAUVEUR (AP) - De Franse poütie heeft gisteren honderden toesclibuwers van de Tour de France van een brug ver wijderd, nadat bij een persbu reau een anoniem telefoontje was binnengekomen dat de brug opgeblazen zou worden. Het bureau van AFP in Tou louse kreeg een telefoontje dat de brug om vier uur 's middags de lucht in zou gaan. Om half vier had de politie het publiek van de brug geëvacueerd. Eerder op de dag was besloten de Tour karavaan en de wielrenners over een andere brug te leiden, nadat er een verdacht voertuig op de brug in Luz-Saint-Sauveur gesig naleerd was. Explosievendes- kundigen die de auto onderzoch ten deelden later mee dat er geen explosieven in zaten. De veiligheidsmaatregelen rond de Tour de France zijn de afgelopen dagen verder opge voerd, nadat de politie in het af gelopen weekeinde twee leden •van de Baskische afscheidings beweging Iparretarrak had aan gehouden die van plan zouden zijn geweest een aanslag te ple gen tijdens de doorkomst van de Tour-karavaan in de Pyreneeën. Een derde man wist aan arresta tie te ontkomen en wordt nog ge zocht. Volgens de politie gaat het om Philippe Bidart, de leider van Iparretarrak. LUZ ARDIDEN (AFP) - De eerste bergetappe in de Ronde van Frankrijk voor vrouwen is een dubbel succes voor Jeannie Longo geworden. De tweevoudig wereldkampioene van 1986 versloeg Maria Canins op haar specialiteit met ruim een minuut en nam de eerste plaats in het klassement over, met 49 seconden voorsprong op de Italiaanse. Toen de strijd tussen Longo en Canins, op ruim een kilometer van de top begon, telde de Nederlandse ploeg al niet meer mee. Longo en Canins namen in de slotfase afscheid van het groepje dat haar had kunnen vergezellen en vervolgens liet de Francaise ook de Italiaanse ster staan. Heieen Hage was veruit de beste Nederlandse deelneemster. De Zeeuwse moest 8 minuten en 46 seconden prijsgeven en kwam als 32ste binnen. LUZ ARDIDEN (GPD) - Wezenloos staarde hij voor zich uit. Verslagen op de achterbank van de ploegleidersauto, boven op de top van Luz Ardiden, probeerde Eric Breukink zijn teleurstelling te verbijten. Natuurlijk kon hij zich een dag na zijn triomftocht in Pau verschuilen achter zijn verklaring dat hij niet voor het algemeen klassement zou rijden, maar de dreun die het talent in de tweede Pyreneeën-rit te verwerken kreeg, bracht hem toch dicht bij een mentale knock out. Zijn stem nog zonder volume van de zware inspan ning, stamelde hij: „Ik had een verschrikkelijk slechte dag. Geen enkele macht in mijn benen". Breukink schaamde zich er voor. voor niets is geweest, maar het Niet zozeer vanwege het tijdverlies ging absoluut niet. Op de eerste van bijna dertien minuten, maar col, de Marie Blanque, kon ik nog vooral omdat zijn ploeggenoten aanklampen. Op de Aubisque kon Henk Lubberding en Guy Nulens ik niets meer", stelde hij somber zich van de top van de Aubisque tot aan de voet van de klim Luz Ardiden volstrekt hadden leeggereden in de hoop de revela- vast. Waar zijn vluchtgezel van de dag tevoren, Jean Francois Ber nard, wel op tijd herstelde van een inzinking en na een aanvankelijke deze Tour de France nog flinke achterstand zelfs nog inliep naar het pelotonnetje met groothe- op gele truidrager Charly Mottet, den te rijden. Dat lukte wel, maar kwam Breukink niet door de crisis hij had nog niet aangesloten of hij heen. verloor het contact al weer. Hij kelderde naar een twintigste „Voor die jongens vind ik het plaats in de rangschikking. Een nog het ergst. Als ze zo hard kwestie van inhoud. Bernard is een werken wil je laten zien dat het niet jaar ouder en heeft al een Tour ach- ADVERTENTIE Ktmrram FS HUTTENT kompleet met stokken/haringen/ scheerlijnen en tentzak buitententwaterdicht acryl-gecoat nylon binnentent: polyester /katoen tentdoek met nylon ritsen grondzeil: kuipzeil van gecoat polyethyleen gewicht 3,4 kg LUZ ARDIDEN (SID) - Didi Thurau heeft, op advies van de Nederlandse verzorger Ruud Bakker, opgegeven in de Ronde van Frankrijk. De 32-jarige West duitser, volgend jaar in dienst van Peter Post, zei na de 166 kilo meter lange veertiende etappe van Pau naar Luz Ardiden, dat hij uit de Tour stapte. Thurau, die de laatste maan den opmerkelijk fit was, onder vond tijdens de etappe te veel last van de linkerknie. Hij kwam als nummer 102 over de eind streep en had een achterstand van bijna 24 minuten op de Noor se winnaar Dag Otto Lauritzen. Bakker, de vertrouwensman uit de ploeg-Post, kent Thurau nog van tien jaar geleden, toen de twee met elkaar werkten. „Ik wil mijn loopbaan niet in gevaar brengen", vertelde de voor de Belgische ploeg-Swerts uitko mende Thurau gisteravond. „Mijn blessure lijkt op die van Hinault van enkele jaren gele den. Het kostte hem een jaar. Dat wil ik voorkomen". ter de rug. Henk Lubberding was onmiddellijk bereid om dat als ex cuus te accepteren. „Vorig jaar heeft Bernard Hinault in de tweede Pyreneeën-etappe de Tour de France verloren, omdat hij een dag eerder ook te diep in zijn reserves had getast".Ploegleider Peter Post voelde zich opgelaten met de nieu we situatie. „Daar wordt hij flink van. Ik wist dat dit zou gebeuren. Ik ken mijn renners toch", reageer de hij. Maar hij besefte dat de ver guisde Robert Millar naar een vijf de plaats steeg op precies dezelfde afstand als Breukink gisteroch tend had op de gele trui. Inhaalrace Lucho Herrera, onruststoker op de eerste dag in het hooggebergte, zette zijn inhaalrace op de gele trui ook gisteren voort. Weliswaar kwam de aanval niet vroeg op gang, maar slechts gevolgd door de Amerikaan Andy Hampsten en zijn landgenoot Pablo Wilches reed hij naar Luz Ardiden toch weer wat weg van de matadoren. Na de tijd rit in Futuroscope had de Colom biaan zestien minuten achterstand in de rangschikking, gisteren dat al bijna gehalveerd. En er ko men nog vier aankomsten bergop. Met Charly Mottet in het geel kan Cyrille Guimard onmogelijk veel hoop hebben op een goede af loop van de Tour. Mottet is te c ker, ontwijkt directe vragen over gaat verzwakken wordt met de dag groter. Met alle gevolgen vandien. Blagnac de toekomstige twee weken of grossiert in algemeenheden. In twee Pyreneeënritten leverde hij in op de concurrentie. „Maar ik woon in de Alpen en die ken ik beter", blikte hij optimistisch vooruit. Mottet is van Guimard de enige troef in deze Tour. Laurent Fignon verspeelde gisteren weer een aan tal minuten en kwam binnen in het gezelschap van Gert Jan Theunis- se, met een 35e plaats de beste Ne derlander die zich „van de laatste klim niets kon herinneren. Het was zwart voor mijn ogen". Guimard over Fignon: „Het probleem met HENNIE KUIPER Eén man zal zich op dit mo ment vast in zijn element voelen. Dat is Luis Herrera natuurlijk. Je zult mij niet meer horen zeg gen dat hij de Tour niet meer kan winnen. Tot nu toe was de Tour altijd een afvalrace, waarin de favorieten één voor één sneuvel den. Minuten die je verliest, ben je kwijt. Maar dankzij Herrera is er nu sprake van de omgekeerde situatie. Hij krabbelt van heel ver terug. Dat een renner van een kwartier achterstand zo aan het terugkomen is, heb ik nog niet eerder meegemaakt. Ik denk dat zijn voornaamste concurrenten er zich niet prettig onder voelen wat Herrera nu aan het doen is. Maar van^ierrera is het heel verstandig wat hij doet. Hij voert een soort ontmoedigingsbeleid, dat links en rechts al heel wat renners pijn heeft gedaan. Ber nard en Mottet konden gisteren met hangen en wurgen nog enigs zins bijblijven, maar ik denk toch dat ze in de problemen gaan komen als Herrera zo verder gaal. Hampsten, Delgado en Ro che hebben het verstandiger beke ken. Zij sluipen ongemerkt mee en hebben de schade beperkt ge houden. Ik denk dat ze straks nog wel de nodige weerstand kunnen bieden, omdat ze tot nu toe vrij defensief hebben gereden. De verschuivingen in de top van het klassement zijn daarom nog lang niet voorbij. Helaas zijn we daar Eric Breukink voorlopig kwijtgeraakt. Ik had hem zo graag die positie die hij na maandag innam gegund, maar ik denk toch dat hij zichzelf nog niet helemaal kent. Want het is opvallend dat Breukink en Ber nard, die maandag in de rit naar Pau met Herrera in de kop groep zaten, een dag later een flinke tik kregen. Maar Breukink moet daar niet om treuren. Deze Tour verloopt zo boeiend, dat al les nog kan. Bovendien pakt die ritzege niemand hem meer af. Waar hij straks ook eindigt, ik weet zeker dat er nu in het pelo ton al heel wat renners jaloers zullen zijn op hem! HENNIE KUIPER hem is dat hij zich geen pijn meer kan doen. Althans, te weinig om de grote winnaar te zijn. Door in dienst van Mottet te rijden kan hij zijn eigen klassement verbete ren. Dat heeft hij begrepen". Steun die Mottet kan gebruiken. De allrounders, Bernard en Roche, en de klimmers, Delgado en Millar, sluipen dichterbij. „Laten we ho pen dat het de komende dagen rus tig blijft en wij niet tot enorme in spanningen worden gedwongen", liet Guimard zich ontvallen. De Tour wacht een uiterst boeiende ontknoping. Verhoeven komt te laat binnen LUZ-ARDIDEN (ANP) - Nico Ver hoeven uit Berkel-Enschot is de tweede Nederlandse uitvaller ge worden. De winnaar van de eerste etappe door West-Berlijn kwam negen minuten na het sluiten van de tijdscontrole in Luz-Ardiden aan en werd gediskwalificeerd. Na de tweede etappe (ploegentijdrit) werd Jacques van der Poel uitge sloten door de wedstrijdcommissa- Nico Verhoeven reed in de Pyre neeën de gehele dag kort voor de bezemwagen. Hij had geen verkla ring voor zijn inzinking op de Au bisque. „Ik kwam eenvoudig niet vooruit op de Aubisque. Daar lag ik al 36 minuten achter. Op de vol gende bergen heb ik niet zo gek veel tijd meer verloren, maar het toch te veel". VANDAAG 17.40-18.15 Ned 1: De heilige koe: auto- en motorsportmaga zine. 17.50-18.10 Ned 2: Studio Sport. "Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Tarbes- Blagnac). 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87: sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 22.00-22.30 Ned 2: Studio Sport. 22.05-23.10 SKY: International Motor Sports '87: reportages over auto- en motorsport. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: Gaelic voetbal: Wicklow-Du- blin. MORGEN 12.05-14.00 BBC 1: Open golf- kampioenschappen vanuit Muirfield. 14.50-17.10 BBC 1: vervolg golf Muirfield. 15.30-16.30 BRT 1: Ronde van Frankrijk: rechtstreeks verslag van de etappe van Blagnac-Mil- lau. 15.30-16.45 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe Blagnac- Millau in de Tour «le France. 16.55-17.10 BBC 2: Hurricane's Wake: snookerdemonstratie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13