Fax maakt come-back Zaktelefoon wordt gemeengoed Vreemd geld wisselen: prijsverschil soms fors CONSUMENT Agenda's te veel en duur ELEKTRONICA Vooral voor contacten met Japan en China PAGINA 12 WOENSDAG 15 JULI 19f01 Geld wisselen op vakantie: girokaarten en goed, op de tellen passen kunnen geld besparen. (foto Tegelijk met de uitbreiding van het autotelefoonnet wordt in Europees verband gewerkt aan de zoge naamde 'hand-held-telefoon', een apparaatje dat je overal mee naar toe kunt nemen, waarmee je - dus ook in de auto - kunt bellen en be reikbaar bent. Samenstelling Raymond Peil Deze zaktelefoon wordt half zo groot als een portofoon en past in de zak van een colbert. Het pro bleem is alleen dat vanwege de grootte en het vermogen van het apparaatje, het aantal basisstations in ons land drastisch moet worden uitgebreid. Nu heeft Nederland er 45, maar dan moet er, wil iedereen in elke uithoek van ons land be reikbaar zijn, om de tien kilometer zo'n station staan. De kosten daar van maken het gebruik weer duur der en dus moet er rekening mee worden gehouden dat deze appara ten over een aantal jaren slechts vooral in de randstad kunnen wor den gebruikt. De uitbreiding door de PTT van het autotelefoonnet is overigens maar tijdelijk nodig. Over vijf jaar is er een digitaal Europees autote lefoonnet en verwacht wordt dat in 1995 vanuit de auto niet alleen kan worden getelefoneerd, maar vanaf de snelweg ook getypte en op een tekstverwerker ingetikte tekst naar een computer worden ge stuurd. "Over dertien jaar, in het jaar 2000, is er in elk huis en zeker in een op de tien auto's één stopcon tact dat je voor al deze zaken kunt gebruiken. En wat de autotelefoon betreft, de vraag daarnaar stijgt zo snel (op het ogenblik met 10.000 per jaar) dat we dan een half mil joen aansluitingen hebben. Niet al leen in auto's, ook op binnenvaart schepen," zegt PTT-voorlichter F. Lenderink. Volgens hem verwacht de PTT niet dat de gewone telefoon zal ver dwijnen. De autotelefoon is veel duurder en dus vooral Voor zake lijk gebruik interessant. Ook nu al zijn er draagbare autotelefoons, die door zakenlieden worden meege nomen om te bellen vanuit de boot of ander onderkomen. Omdat bij verkeersongelukken niet apart wordt geregistreerd of de daarbij betrokken auto's tele foon hadden, is niet duidelijk of bellen in de auto tot verkeersonvei ligheid leidt. Veilig Verkeer Neder land staat niet afwijzend tegenover het gebruik van een telefoon in de autó. Het tijdens het rijden bedienen van een cassetterecorder of het zoeken van een zender op de radio en het rommelen in een dash boardkastje is minstens zo gevaar lijk, zegt een woordvoerder van WN. Het is niet aan te bevelen met een hoge snelheid op de linker weghelft te telefoneren. Wie zelf wil bellen kan het beste even stop pen, wie wordt gebeld moet met een redelijke snelheid op de rech ter weghelft blijven. Bij de aan- en verkoop van vreemd geld kunnen redelijk forse prijsverschillen optreden. Dat hangt niet alleen af van de instelling waar wordt gewisseld, maar ook van wat wordt gewisseld. Hoe komt dat? Elke dag komen rond het middaguur vertegenwoordigers van de Nederlandse banken op de Amsterdamse valuta-beurs bijeen. Met elkaar stellen zij op basis van vraag en aanbod van die dag voor een groot aantal buitenlandse valuta (muntsoorten) de zogenaamde passagekoers vast. Van de vastgestelde passagekoer- sen worden de aan- en verkoop- koersen afgeleid. Voor de verkoop- koers wordt een van tevoren afge sproken marge bij de passagekoers opgeteld. Om de aankoopkoers te krijgen wordt eenzelfde bedrag af getrokken. Dat bedrag, dat overi gens per valuta verschilt, is bij bankpapier aanzienlijk groter dan bij girale tegoeden. Dat komt om dat aan- en verkoop van bankbil jetten, die moeten worden gesor teerd, geteld, getransporteerd, kostbaarder is dan 'girale over schrijvingen. Bij de echte omwisseling van guldens in vreemd geld en omge keerd moet dan ook nog provisie worden betaald. Die kan verschil len en soms wel tien procent belo pen. Niet handig Het is zeker niet handig om al leen maar contant vreemd geld mee te nemen naar het buitenland. Afgezien van het feit dat dat vrij makkelijk verloren kan gaan of kan worden gestolen, is het in ver houding duur om eerst geld in Ne derland tegen buitenlandse devie zen in te wisselen en een gedeelte daarvan by terugkomst weer om wisselen in guldens. Maar eniu. contanten zijn bijna altijd nodjmA om de eerste uitgaven op de da T van aankomst te dekken. Het een vuistregel dat het goedkoper, om in het land van bestemming L T1 wisselen dan in Nederland. Dé^ geldt zowel voor contanten ar" voor cheques. vaI In landen waar de girobetaaeP kaart of de eurocheque wordt geat210. cepteerd, en dat zijn alle Westeur<P°] pese, is het voordelig om van dezval betaalmiddelen gebruik te maker De girobetaalkaart is iets goedkcde per dan de eurocheque, maar heel?13 het nadeel dat er alleen maar gel(le€ mee kan worden opgenomen. Me&l£ de eurocheque kan veelal recht~e streeks in winkels, restaurants ei"e hotels worden betaald. of: In landen waar een Nederlande niet terecht kan met girobetaal J kaart of eurocheque, is het beziie van reischeques (travelier chela{ ques) een alternatief. Die moeter - van tevoren worden betaald. NieiJ^ gebruikte kunnen achteraf weeij" worden verkocht. Het is het voor P deligst om reischeques in de valut< van het te bezoeken land mee tc J* nemen. Als dat niet mogelijk is, ia P het verstandig om uit te zoeken d; welke internationale geldeenheid P in het betreffende land het meest P op prijs wordt gesteld: de dollar, v het pond, de mark. Beperkt d Sommige landen hebben de in-j J en uitvoer van hun bankbiljetten r beperkt. De oosteuropese landen verbieden dat zelfs helemaal. Hoe wel het verleidelijk is om hier bij- 4 voorbeeld DDR-marken of Russi- A sche roebels aan te schaffen (vier' i tot vijf keer goedkoper dan de zo- 1 genaamde officiële koers) en dat il- 1 legaal mee te nemen, is het niet aan 1 te raden. Aan de andere kant van het IJzeren Gordijn worden over- tredingen van deviezenbepalingen in principe streng bestraft. Dat geldt ook voor het wisselen op de1 zwarte markt. Het 'absurde aantal' schoolagen da's dit jaar leidt tot forse prijs verhogingen. Dat maakte de con sumentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt bekend. KK heeft dit jaar 82 soorten schoolagenda's geteld. Vorig jaar waren dat er 52 en in 1985 36. De prijsverhogingen, gemid deld 14,8 procent van al bestaan de titels, zijn te wijten aan de re latiefkleine oplages van de agen da's. Volgens KK is de markt van de schoolagenda's zeer lucratief voor uitgevers. Zij spelen handig in op trends bij jongeren en ver der verdienen zij nog eens aan de advertenties die er in worden op genomen. De goedkoopste agen da is een Hema-agqnda (2,75 gul den), en de duurste zijn de Har vard Diary en de Indiana Jones Diary (49,95 gulden) De trend in 1987 is de zoge naamde 'life-style' agenda. Hier staat informatie in over sport, (pop)muziek, kunst en cultuur. Voorbeelden hiervan zijn agen da's die afgeleid zijn van een be paald kleding- of horlogemerk. Nieuw op de markt zijn Ita liaans-, Frans- en Engelstalige agenda's. Sperziebonen is de officiële Ne derlandse naam voor een van de heerlijkste zomergroenten. Ook twee andere namen worden met regelmaat gehanteerd, maar waarom is mij niet goed duide lijk. In oris land eten we maar zelden een salade van die boon tjes - iets wat in Frankrijk wel wordt gedaan. Toch noemen veel Nederlanders de grote 'slabonen'. De andere naam is 'prinsessebo- nen', en dat snap ik ook niet. Waarom is die naam sperziebo nen dan wel zo'n goede naam? Dat stamt al uit de tijd toen de boontjes hier pas waren geïntro duceerd vanuit Zuid-Amerïka. Ze werden zo heerlijk gevonden, dat ze met asperges (asperziën, heetten die toen) werden vergele ken. Asperziebonen werd dus de naam. En wie dat eenmaal weet, zal nooit meer de vergissing be gaan ze 'sperciebonen' te noe men. Dat is fout, en het is geen Nederlands ook. Frans is het ook niet, al denken blijkbaar veel res tauranthouders dat. In het Frans heten ze haricots nains (dwergbonen) of, veel ge bruikelijker, haricots verts (grdë- ne bonen). Verwarrend is het daarom ook, dat wij in ons land onder 'haricots verts' iets anders verstaan: heel jonge, dunne boon tjes namelijk, heel dure ook, die we thuis maar zelden zullen eten. Er is een belangrijk verschil tussen sperziebonen en haricots verts. Die laatste kunnen alleen gegeten worden als ze nog heel jong zijn en niet uitgegroeid. De kweker spreekt dan van 'naald bonen', en dat is eigenlijk een uit stekende Nederlandse naam. Wat is het verschil? Er zijn rassen die al vrij jong een vlies ontwikkelen in de peulwand. Is dat vlies een maal gegroeid, dan willen de bo nen niet meer gaar worden. De haricot vert is er zo een. Echt niet meer te eten als hij groot is. De sperzieboon is wat dat betreft minder kritisch, het vlies ont staat helemaal niet of pas als het boontje een boon geworden is. Daarom kunnen grote, soms tot meer dan een decimeter uitge groeide exemplaren, nog steeds mals en uitstekend van smaak zijn. Verschillen Tussen de sperziebonen onder ling zijn er ook grote verschillen. Er zijn laag bij de grond groeien de typen: stambonen. En er zijn naar het hogere strevende, ran kende typen: stokbonen. Die moe ten door de tuinder met een stok worden ondersteund. Maar voor de consument is dat verschil niet zo belangrijk. Beide typen zijn er in verschillende rassen en daar tussen zijn wel degelijk smaak verschillen te onderkennen. Dan is er nog het verschil tussen enke le en dubbele sperziebonen. Dat hangt er van af of ze alleen, oj met zijn tweeën naast elkaar aan de stengel groeien. Wat de groen teman levert zijn meestal dubbe le. De peulen zijn wat ronder en vleziger dan de enkele. „Haal de boonen aan beide zij den tweemaal af, breek ze door en verwijder zorgvuldig alle dra den, die dan nog te voorschijn ko men. Wasch ze en zet ze op met niet te veel water en zout". Tekst uit een kookboek van zo'n halve eeuw geleden. Een aanwijzing die we in tegenwoordige boeken tevergeefs zullen zoeken. Want onze moderne rassen sperziebo nen hebben nauwelijks draden meer, hoeven dus niet te worden afgehaald. Koken De bonen moesten ook heel lang koken, vroeger. Die oude rassen waren veel taaier. En het wat toen gewoonte de groente veel gaarder te maken. Tegenwoordig koken we sperziebonen hooguit een kwartier, en meestal is enkele minuten korter al lang genoeg. Ze moeten 'beetgaar' zijn, dan hebben onze tanden wat te doen, en dat is nog gezonder ook. Behalve koken in (weinig) wa ter kunnen we sperziebonen ook stoven in heel weinig vocht en een klontje boter. Liefhebbers doen er ook een teentje knoflook bij. Op die manier gaar gemaakte boon tjes behouden uitstekend hun geur en smaak, en daar is het ten slotte om te doen. Marktbericht De hoge temperaturen van de afgelopen dagen hebben hun uit werking niet gemist op de afzet van de verse groenten en fruit. Zo zitten we bij de aanvoer van aardbeien momenteel in de top. De prijzen zijn hierdoor sterk ge daald. Ook de rode bessen en frambozen komen er al steeds meer, terwijl in de Betuwe de kersenoogst begonnen is. De saladegroenten zoals krop sla, komkommer, courgettes, to maten en radijs zijn door dc gro tere vraag in prijs aangetrokken, maar nog steeds niet duur. Het aanbod van een aantal vollegrondsgroenten is door het warme weer sterk toegenomen. Bloemkool en tuinbonen zijn daardoor zeer goedkoop. Ook de bladgroenten als spinazie, andij vie en Chinese kool zijn behoorlijk in prijs gezakt. door Hugo van der Heem CAD/CAM via computerart tot thuisgebruik. Uit deze nieuwe fotorecorder ko men voor het eerste afdrukken op fotopapier in kleur. Mitsubishi le verde al eerder - onder andere voor medisch onderzoek, maar ook voor video-art - een zwart/wit schrijver. De foto's worden via het comple mentaire kleuren-systeem overge zet op een papiertje van 78 bij 97 millimeter. Het aantal tinten dat de fotorecorder aan kan bedraagt 32 of 64, met een resolutie van 468 bij 512 beeldpunten. De toepassingen liggen voor de hand omdat zowel tv-beelden als computerschermen afgedrukt kunnen worden. Men kan afdruk ken maken van microscoopscher- men, medische scanners en de beelden van videocamera's. Heel dankbaar zijn afdrukken bij Com puter Aided Design (CAD), ont werpen gemaakt met de computer. De Color Video Printer zoals het apparaat officieel heet bestaat uit een video-gedeelte en een elektro nisch belichtings-systeem. De nieuwe fotoschryver heeft ver schillende aansluitmogelijkheden: composiet video (NTSC of PAL) en afhankelijk van het model TTL of RGB of gescheiden 75 Ohm sync en async. Geheugen In het geheugen kunnen beelden worden opgeslagen om later te worden afgedrukt. Om deze beel den op een monitor terug te kun nen zien is de fotorecorder uitge rust met een serie video-uitgangen volgens dezelfde normen als de in gangen. Met behulp van een af standsbediening, die lijkt op die van een tv, kunnen veschillende functies worden aangeroepen. Met een ingebouwde tijdklok is het mo gelijk de foto's van tijd en datum te voorzien. Met hulp van separate in stellingen kunnen tint, contrast, helderheid en kleur worden bijge- regeld. De Hitachi fotorecorder wordt evenals de overige computer-toe- behoren als CD-ROMspelers en High-Resolution monitoren van dit Japanse merk in Nederland en Bel gië gevoerd door Borsu Internatio nal in Weesp. ADRESSEN: MultiFax en ViewFax, Cleo Tra ding, Nijverheidsstraat 11-13, 3291 CH Strijen, tel: 01854-1544. Hitachi Fotorecorder: Borsu In ternational, Bloemendalerweg 43, 1382 KB Weesp, tel: 02940-19905. toespelen, plannen en situaties. Persbureaus hebben - lang voor dat de draagbare computer was uitgevonden - de kopij van de cor respondenten via de fax binnenge kregen. Opnieuw ontdekt Nu heeft men het medium op nieuw ontdekt. Een brief kan mid dels een nieuwe fax veel sneller worden overgebracht dan een te lexbericht. Een complete A4-brief duurt maximaal 20-30 seconden en dan wordt hij wel overgebracht in clusief het briefhoofd en handteke ning, zijhet niet in kleur. Met telex en fax vangt men ook het tijdverschil tussen Europa en Japan of de Verenigde Staten op. Een telex naar Amerika 's avonds verstuurt kan na enkele uren de volgende ochtend (daar) meteen worden verwerkt en beantwoord. Naar Japan speelt een soortge lijk tijdsverschil een rol, maar daarnaast eveneens feit dat de te lex, zoals wij die kennen, niet erg populair is. De vele duizenden Ja panse karakters (in China is de si tuatie net zo) laten zich niet op het telex-toetsenbord samenvatten. Men is dus aangewezen, wanneer men een brief in eigen taal naar bv. een Europese vestiging wil sturen, op het op afstand kopiëren van de brief, in plaats van te telexen. Geen wonder dat de Japanners grote voorstanders van faxen zijn. Veel nieuwe machines komen dan ook uit het verre Oosten en kennen automatische ontvangst-mogelijk heden tot een eindeloos aantal blaadjes toe. Ze hebben geheugens met plaats voor tien (of naar keuze meer) veel gebelde nummers van tegenstations en kunnen die sta tions automatisch na elkaar bellen met hetzelfde bericht. Eventueel voegen zij nog een code toe, die het apparaat van het tegenstation in Engeland, de VS en Canada ertoe brengt om datzelfde bericht lokaal nog eens te verspreiden naar ande re (sub)stations. Op die manier spaart men op de internationale te lefoonrekening behoorlijk wat geld uit. Camera Met alle respect voor de bestaan de, toch zeer slimme apparaten, een gebrek hebben ze allemaal tot- nutoe: ze konden alleen een plat A- 4tje, soms een A3-vel overzenden. Maar ook dat is verleden tijd sinds de Murata ViewFax is uitgerust met een videocamera. Faxen maakt in de communicatie-wereld een opvallende come-back. Faxen of eerbiediger: de facsimile-techniek, heeft als communicatie-middel altijd in de schaduw gestaan van de telex. De laatste tijd echter, onder invloed van Japan en de Verenigde Staten, komen de fax-aansluitingen steeds meer in zwang. Bovendien maken nieuwe technieken het fax-verkeer sneller en volkomen automatisch. Faxen is niets anders dan het over brengen van informatie via de tele foonlijn. In plaats van letters seint men met zo'n apparaat 'plaatjes' over. Facsimile plegen is dus zoiets als het 'oorspronkelijke hand schrift' overbrengen. Er zijn daar om altijd instanties geweest, die de voorkeur aan dit medium gaven, boven gewoon telexverkeer. Bij voorbeeld banken. Wanneer men een ondertekende schuldbekente nis of cheque overseint valt de handtekening te controleren. Militaire instanties hebben ook altijd een voorkeur voor faxen ge had. Men kan elkaar landkaarten De viewfax, een knappe mix van een video en faxapparaat waardoor het mogelijk is om beelden die met de videocamera zijn gemaakt, direct per telefoonlijn over te sturen. De viewfax heeft geen papier-in voer meer, maar een beeldscherm. Met die verstelbare camera kan men een gezelschap, een machine onderdeel, of elk ander willekeurig voorwerp of mens 'in het vizier' ne men. Met een druk op de knop wordt het beeld 'gedigitaliseerd' en afgebroken in 256 bij 256 beeld punten in 16 grijswaarden. Het beeld kan men opslaan op floppy disk (computerschijf) en zo einde loos 'terugspelen'. Men kan het ook direct verzenden naar de ande re kant van de wereld. Het oversturen gaat zo mogelijk met 9600 bits/sec, heel snel, omdat zo'n plaatje ook wel erg veel gege vens be\*at. Niet elke telefoonlijn zal dat aankunnen, zeker niet op de lange afstand. De Viewfax die een tegenvoeter opbelt, kan echter eerst de lijn testen en dan vaststel-' len of die goed genoeg is om die hoge snelheid aan te kunnen. An ders schakelt het apparaat automa tisch terug naar de lagere snelheid van 4800, desnoods 2400 bits per seconde. De ViewFax van Murata, die in ons land wordt geimporteerd door Cleo Trading in Strijen, is voor vele bedrijven die bijvoorbeeld met vastgelopen of gescheurde machi ne-onderdelen zitten, een oplos sing. Het drie-dimensionele voor werp wordt voor de camera gelegd en met scheur overgeseind naar een research laboratorium. Daar kan men de breuk bekijken en di rect advies geven. Ontwikkeling Het nieuwe faxapparaat zal nog verder worden ontwikkeld en bin nenkort ook worden uitgebracht in een versie die tevens kan commu niceren met de bestaande groep-3 apparaten. Groep-3 apparatuur is de laatste, snelste versie van faxa- apparatuur. Daarnaast zijn ook nog groep-2 machines in zwang, wat ouder en langzamer. De ViewFax is universeel inzetbaar: als gewone, zeer snelle fax of als apparaat dat een actueel beeld van de camera kan overbrengen. Murata had al eerder een opmer kelijke Multifax gelanceerd, die ook geheime boodschappen kan overbrengen. In plaats van het fei telijke bericht komt er dan een me dedeling uit het apparaat waarin een geadresseerde (met naam en toenaam) verteld wordt dat een ge codeerde boodschap is ontvangen, met het tijdstip van aankomst. Al leen de persoon in kwestie kan dan de boodschap uit het ontvangstap paraat krijgen door een viercyferi- ge, geheime code in te typen. De laatste jaren zijn de faxen over de hele linie intelligenter en kleiner geworden. Vroeger beston den de apparaten uit een trommel- apparaat waar men een vel papier op moest spannen. Dat vel werd by zenden door een fotocel gescand en beschreven bij ontvangst. Door computertechnieken toe te passen zijn de apparaten veel kleiner ge worden, zodat ze zelfs makkelijk op een bureau kunnen staan. De enige rol die er nog in te vinden is, is die met papier voor binnenko mende berichten. Is een bericht erg kort - drie regels b.v. - dan snijdt een ingebouwd mes naar be hoefte het papier af: er komt dan slechts een kort strookje papier naar buiten. Fotoschrijvers Een andere ontwikkeling, die verwant is aan deze techniek, komt van Hitachi. De Japanse fabriek heeft twee nieuwe fotorecorders geintroduceerd, die elektronische beelden (in kleur) op. fotopapier vastleggen. De apparaten zyn door de fabrikant ontwikkeld voor uit eenlopende toepassingen van De kleurendrukeenheid van Borsu, die er voor zorgt dat videobeelden voortaan direct op papier komen. (foto's GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12