Raad gedoogt verhuizing burgemeester Uitbouw mag er wellicht toch komen - Ondanks kritiek brengt Warmonds gemeentebestuur positief advies uit aan minister Gewapende overval op tankstation Voorschoten Stompwijk vier dagen paardendorp Aanrijding veroorzaakt chaos op rijksweg 4 Kaagloop voor 17e maal door Warmond WOENSDAG 15 JULI 1987 PAGINA 11 LEIDERDORP - De kans bestaat dat een bewoner van de Leiderdorpse Zijl- dijk na een jarenlange strijd alsnog zijn zin krijgt en een uitbouw aan zijn huis mag bouwen. De commissie beroep- en bezwaar schriften, waar de Leiderdorper onlangs in beroep was gegaan te gen de weigering van de gemeente om een vergunning voor de uit bouw af te geven, heeft met die uit spraak wellicht een lans gebroken voor meer inwoners van Leider dorp die met een soortgelijk pro bleem zitten. Die commissie vraagt in haar verrassende uitspraak na melijk om een oordeel van de ge meenteraad. Die moet maar zeggen of het inderdaad onaanvaardbaar Lans gebroken voor meer Leiderdorpers die willen verbouwen is dat de bewuste Zijldijk-bewoner meer dan de helft van zijn achter tuin wil bebouwen. De gemeente voerde dat als een van de argumen ten tegen het bouwplan aan tijdens de zitting van de commissie be roep- en bezwaarschriften, die het echter niet duidelijk is of de raad inderdaad zoiets heeft gezegd. Verder neigt de commissie er naar om de bewoner in het gelijk te stellen. Bijvoorbeeld omdat de Lei derdorper al sinds januari 1985 in onzekerheid verkeert of hij nu wel of niet mag bouwen. En: het argu ment van de gemeente dat de zoge heten zichtlijn aan de achterkant door de aanbouw zou worden doorbroken, snijdt geen hout, vindt de commissie. Daar komt bij dat de Leiderdor per vele gevallen hebben aange dragen waarin, kennelijk met toe stemming van de gemeente, ook dergelijke bouwwerken of gebou wen zijn neergezet. Verder begrijpt de commissie niet waarom de man van de gemeente wel iets naast, maar niet achter zijn huis mag neerzetten. Gevolgen De uitspraak van de commissie beroep- en bezwaarschriften zou wel eens grotere gevolgen kunnen hebben dan voor de Zijldijk-bewo ner alleen. Binnen het gemeente huis is de laatste tijd namelijk een discussie op gang gekomen of de regels ten aanzien van uit- en aan bouwen niet wat soepeler moeten worden. In principe kan de commissie be roep- en bezwaarschriften begrip opbrengen voor het argument van de gemeente om de bewuste Lei derdorper een vergunning te wei geren omdat ze niet op een even tuele versoepeling wil vooruitlo pen. Anderzijds is ze van mening dat dat argument niet steekhou dend genoeg is, om het verzoek af te wijzen. "Het is naar het oordeel van de commissie onjuist om de beslissing op een invididuele aan vraag afhankelijk te stellen van een meer algemene discussie, waarvan de omvang en de uitkomst uiterst onzeker zijn", zo schrijft ze in haar uitspraak. Overigens heeft wethouder Den Boeft onlangs beloofd dat zijn ambtenaren de komende tijd zul len werken aan een beleid dat Lei derdorpers, die willen verbouwen, wat meer mogelijkheden biedt. Te zijner tijd zal de raadscommissie ruimtelijke ordening zich weer over de materie buigen. WARMOND - "Mijn gevoel zegt me: dit kan helemaal niet", aldus reageert D. Duijnhoven, fractieleider van Progressief Warmond op de tijding dat de burge meester van Warmond naar Voorhout zal verhuizen. "Wil iemand de eerste bur ger van Warmond zijn, dan moet hij of zij er ook wel wonen", luidt de reactie van mevrouw C. Saris van de WD. K. Bonnet, plaatsver vangend fractievoorzitter van het CDA sluit het rijtje: "Als je me nou vraagt of ik er bezwaar tegen heb. Na tuurlijk heb ik er bezwaar tegen". Toch heeft de gemeenteraad van Warmond de minister van binnen landse zaken unaniem geadviseerd Warmonds burgemeester me vrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar ontheffing te verlenen van artikel 81 uit de gemeentewet dat bepaalt dat een burgemeester woonachtig moet zijn in de gemeente waarvan hij burgemeester is. Dat mag het drietal zo direct even uitleggen. Inmiddels, zo meldt voorlichter van der Linden van het ministerie van binnenlandse zaken, heeft ook de commissaris van de koningin positief geadviseerd. Diezelfde Van der Linden stelt dat er wel heel wat moet gebeuren, wil de mi nister de verhuizing van mevrouw Hendrickx verbieden. "Het wordt pas moeilijk als door een afwijzen de opstelling van de raad er een conflict zou zijn opgetreden, als de bestuurlijke verhoudingen waren aangetast. Daar is geen sprake van. Dit soort ontheffingen levert vrij wel nooit problemen op. Warmond is zeker niet uniek hierin". De woonruimteproblematiek van mevrouw Hendrickx zat er al een hele tijd aan te komen. Van het huurcontract dat zij had afgesloten voor het pand aan de Waagdam stond van begin af aan vast dat het een tijdelijk contract zou zijn; de eigenaar wil het huis zelf bewonen. De Warmondse ambtswoning is al jaren geleden verkocht. Een wo ning kopen wil de burgemeester niet en het type huurhuis (met ho ge huurprijs) dat past bij het inko men en de woonwensen van het gezin Hendrickx wordt in War mond niet gebouwd. In Warmond wordt tot 1990 so wie so vrijwel niets gebouwd. Wel doet Warmond mee met het Voorhoutse Oosthout. Warmondse woningzoekenden zijn nu net als hun burgemeester op die buurgemeente aangewezen. Duynhoven van Progressief War mond weer: "Wat mevrouw Hen drickx nu overkomt, is de uiterste consequentie van ons eigen uit gangspunt dat een burgemeester net als iedereen voor een eigen wo ning moet zorgen. Dat is ook één van de redenen waarom we des tijds de ambtswoning hebben ver kocht. Mijn gevoel zegt me dat dit niet kan, maar met mijn verstand moet ik toch vaststellen dat het niet anders kan". "Nee, ik geloof niet niet dat zij vanuit Voorhout haar vak niet meer goed kan uitoefenen. De af stand Warmond-Voorhout is niet schrikbarend groot. Al zal ze zelf wel balen van dat dagelijkse nutte loze ritje. Het zal haar wel meer moeite kosten om 'op het dorp' te zien te zijn. Maar gelukkig is me vrouw Hendrickx er één van het type dat uit zichzelf heel vaak het dorp in trekt. Ik heb er vertrouwen in dat zij het contact met Warmond zal handhaven". Op de vraag of de problemen de wereld uit zouden zijn als burgemeester Hendrickx een woning zou kopen, antwoordt Duijnhoven: "Op het dorp zegt men dat ook: met zo'n salaris kun je toch wel een huis kopen. Maar dat zijn persoonlijke zaken, daar meng ik me niet in, dat moetje me vrouw Hendrickx zelf maar vra gen". Bonnet van het CDA stelt voorop dat ook hij liever een burgemeester heeft die in Warmond woont. "Maar de problemen zouden nog veel groter worden als de raad zou zeggen: u mag niet naar Voorhout. Verplichten tot kopen? Dat kan na tuurlijk helemaal niet, dan hak ik op haar privacy in, wie ben ik om dat te zeggen? Bovendien kan ik niet in haar portemonnee kijken. Een burgemeester van een ge meente als Warmond heeft echt geen dijk van een salaris, moet ook roeien met de riemen die hij heeft. Verder is de afstand Warmond- Voorhout niet zo groot dat deze het functioneren van mevrouw Hen drickx zou kunnen belemmeren". Om zeep Eén ding wil Bonnet toch wel even kwijt. Heeft het CDA niet al tijd al gezegd dat er in Warmond te weinig wordt gebouwd, memo reert hij. "Wij hebben ons neerge legd bij de bouwstop tot 1990, we berale kan leven. "Met Voorhout is zijn daarmee nolens volens ak koord gegaan. Het toenmalige raadslid Van Kuyen (Progressief afgetrokken. Ik wil niet dat een Warmond) heeft die bewuste nacht om half één de optie-Klinkenber gerpolder om zeep gebracht. De provincie had die locatie uit zich zelf in het streekplan ingebracht en de raad heeft die er toen zelf uitge haald. Het ging ons er niet om dat we per se in die polder wilden bou wen, maar we gaven toen zo maar een locatie uit handen. Dat is nog eens de spek op de kat binden. Want in Den Haag vinden ze het al lang best als wij zeggen dat we niet meer willen bouwen. Maar ik vind het verder niet correct om nu zich dit met de burgemeester voordoet, deze troef uit te spelen". Mevrouw Saris begint voorzich tig maar eindigt scherp. "Ik ga er van uit dat als de minister zegt dat de burgemeester naar Voorhout mag, wij ons daarbij moeten neer leggen". Maar u heeft moeten adviseren en positief geadviseerd. "Ja, omdat het niet anders kon. Het is voor ons niet zo vervelend als het voor haar zélf is. Voor de burgers? Dat geloof ik niet. Dat zijn dingen die zich op het emotio nele vlak afspelen, zo van: de bur gemeester woont niet meer hier. Als ze gewoon niet thuis is, is zij er ook niet. Maar het zou wel kunnen dat de uitoefening van haar taak schade wordt berokkend. En daar moet de raad dan onmiddellijk wat aan doen". Saris zegt dat ze "te liberaal is" om er bij de burgemeester op te dringen dat zij een huis moet ko pen. "Ze wil alleen maar huren, dat is haar zaak". De liberale onthult verder nog dat zij degene is ge weest die burgemeeste Hendrickx attent heeft gemaakt op de woning aan de Oranje Nassaulaan waarvan Den Ouden, de echtgenoot van het CDA-raadslid, de eigenenaar is. Hendrickx gaat daar tijdelijk wo nen totdat haar huis in Voorhout gereed is. "Dat huis is geschikt. Ze gaat er immers ook tijdelijk in wo nen. Maar meneer den Ouden wil het verkopen". Saris zegt ook "principiële be zwaren" te hebben aangevoerd aan de onttrekking van een gesubsi dieerde woning aan het Warmond se contingent in Warmond, dat voor Warmondse woningzoeken den is bestemd. Volgens Saris "dachten de andere partijen daar anders over". Toch is er een oplos sing getroffen waarmee ook de li- burgemeester woning gaat zitten". Nonchalant Saris vindt ook dat de burge meester "te nonchalant en lichtzin nig" is omgesprongen met haar woonprobleem. Al sinds haar be noeming is de burgemeester zoe kende. Als ze straks in Voorhout woont, is ze vier keer verhuisd. "Ze heeft te laat naar huisvesting geke ken". oordeelt de liberale. Volgens Van der Linden, de woordvoerder van Binnenlandse Zaken, is Hendrickx-Vlaar, als ze eenmaal in Voorhout is neergestre ken, niet verplicht om in Warmond te blijven zoeken. "Maar de prak tijk leert dat burgemeesters dat wel al uit zichzelf doen". Van het verplichten tot kopen kan volgens Van der Linden geen sprake zijn, "dat is de vrijheid van iedere bur ger". Maar wat heeft men dan over voor handhaving van artikel 81 van de gemeentewet. Dat artikel zal er toch niet voor niets zijn? Van der Linden: "Dat moet je zo niet zien. Nee, het woord 'ongewenst' is niet op zijn plaats. We hebben het c mensen die zich inzetten voor de gemeente, anders worden ze niet tot burgemeester benoemd. Dus als die mensen ergens anders wo nen, gaat dat niet ten koste van hun functioneren. Zeker als de raad zegt dat het kan, hoeft het geen enkel probleem te zijn. En de raad heeft erin toegestemd". "Dit komt regelmatig voor. Dat heeft ook te maken met het steeds meer in onbruik raken van ambts woningen. Die dingen dateren meestal uit het begin van deze eeuw en moderne mensen vinden ze niet meer mooi en willen er dan niet in wonen. Het probleem datje dan krijgt, is veel groter". VOORSCHOTEN - Bij een ge wapende overval op een benzi nestation in Voorschoten is gistermiddag een bedrag van ongeveer duizend gulden buit gemaakt. De overval vond rond kwart voor drie plaats bij het Esso- station aan de Leidseweg, ter hoogte van de katholieke kerk. De overvaller stapte het gebouwtje binnen waar moet worden afgerekend, richtte een pistool of revolver op de cassière en eiste papiergeld. Hetgeen hem werd overhan digd. Op dat moment bevond zich behalve de cassière, een 17-jarig meisje, niemand an ders in de zaak. De man rende weg en stapte op eenterreinmotortje, een zo geheten 'off the road'-type, dat om de hoek klaarstond. Hij verdween richting Voorscho- ten-centrum met in totaal on geveer duizend gulden. Twee getuigen zagen hem wegrijden. Ze constateerden dat de man gekleed was in een zwart jack en een blauwe spij kerbroek. Hij droeg een zwar te helm. Overigens is er gisteravond een soortgelijke overval ge pleegd op een Esso-station in Den Haag. De politie ver moedt dat het om één en de zelfde dader gaat. Controle: bijna 200 bonnen OEGSTGEEST - Bij een snelheids controle op de Oegstgeester Warm- onderweg en Lange Voort zijn gis teren bijna tweehonderd automo bilisten 'gesnapt'. Van de 600 automobilisten die tussen kwart voor twaalf en half twee op de Warmonderweg pas seerden, reden er 140 te hard. Hun snelheden varieerden van 63 tot 81 kilometer, terwijl er op de Warm onderweg 50 mag worden gereden. De politie stond tussen kwart twee en drie uur op de Lange Voort en noteerde daar 275 passan ten, van wie er 28 te hard reden. Hier werden snelheden genoteerd 63 tot 81 kilometer per uur. Al le overtreders krijgen te zijner tijd bon in de bus. INBRAAK - Uit het gemeentehuis in Voorhout is in de nacht van maandag op dinsdag 60 gulden ontvreemd. De dader kwam bin nen nadat hij met een trottoirtegel een ruit had ingegooid. Alle afde lingen werden door de dader door zocht. WARMOND - Hoewel al sinds zondag bezig, is gisteravond in park Groot Leerust in War mond, de Kaagweek officeel ge opend. Burgemeester Hen drickx-Vlaar verrichtte een op merkelijke openingsdaad. Zij ketende boeienkoning Joe Alca- traz; de ambtsketting werd hierbij overigens niet gebruikt. Met kortebaandraverij, vliegshow en veldloop ZOETERWOUDE - Een aanrijding op Rijksweg 4 waarbij drie auto's totaal vernield werden, heeft van nacht om 2.00 uur ter hoogte van de oprit bij de Hoge Rijndijk bij Zoeterwoude voor een grote chaos gezorgd. De rijbaan richting Den Haag is tot 3.30 uur afgesloten ge weest. Een 30-jarige Rotterdammer ver loor de macht over het stuur door dat hij moest remmen voor een motorrijder die de weg opkwam en richting Den Haag reed. De Rotter dammer klapte vervolgens met zijn auto tegen de vangrail aan de rechterzijde van de weg. De auto kantelde en kaatste weer terug op het weggedeelte. Een achteropkomende auto die werd bestuurd door een 25-jarige Rotterdammer kon de onderstebo ven liggende auto niet meer ont wijken. De auto van de 25-jarige man kwam na de botsing pas 115 meter verder tot stilstand. Een der de auto werd tot slot nog bij de i de auto's, t aanrijding betrokken doordat deze De 30-jarige Rotterdammer van de oprit gekomen boven op de kwam met slechts enkele schaaf- eerstgenoemde auto reed. De 29-ja- wondjes uit de auto, die door de rige bestuurder uit Den Haag ver- verschillende botsingen geheel klaarde de midden op de weg lig- vernield werd. De Hagenaar liep gende auto niet te hebben gezien. bij de aanrijding een gebroken sleutelbeen op. Een passagier uit de auto van de 25-jarige Rotter dammer had een lichte oogwond. Beiden zijn naar het Diaconessen- ziekenhuis overgebracht. STOMPWIJK - Voor de 78ste maal in successie maakt Stompwijk zich op voor de Paardendagen, die dit jaar van 17 tot en met 20 juli wor den gehouden. Een evenement waarbij de edele viervoeter cen traal staat, maar dat in de loop der jaren ook is uitgegroeid tot een soort dorpsfeest. Centrale plaats van handeling vier dagen lang is het feestterrein aan de Dr. van Noortstraat. Daar wordt een tent neergezet. Daar ook speelt zich zaterdag de kortebaan draverij om de 'Grote prijs van Stompwijk' af. Er is voor in totaal 10.000 gulden aan prijzen beschik baar bij dit paardensport-evene ment, waarbij ook de totalisator aanwezig is. Aanvang half twee. Overigens is het voor het eerst in de geschiedenis dat de kortebaan draverij op zaterdag wordt gehou den.'s Avonds is er in de feesttent muziek van de groep 'Firefly'. Een dag eerder, vrijdag dus, wordt het spits van de festiviteiten afgebeten met een mars door het dorp vanaf half zeven 's avonds. Medewerking hieraan verleent het Stompwijkse fanfarekorps 'Julia na'. Aansluitend daarop is er op het feestterrein de 'Nooit gedacht- loop': een veldloop die voor het eerst wordt georganiseerd. Kinde ren tot èn met twaalf jaar kunnen vanaf half acht twee kilometer lo pen, de dertienjarigen en ouder dienen acht kilometer af te leggen (vanaf acht uur). Inschrijven kan ter plaatse. Vanaf ongeveer half tien is er naast de Stompwijkse 'Disco Fire fly' in de grote feesttent een optre den gepland van de groep 'No rea son for panic'. Zondag 19 juli staan de nationale ponyrennen centraal en dat vanaf één uur. Rond half drie gevolgd door een vliegshow van het Viktor Romeo-formatieteam. Eerst zullen drie vliegtuigen een demonstratie formatievliegen geven. Daarna is het de beurt aan de Nederlandse acrobatische piloot Hendrik Jan van Overvest met zijn Pitts 525 Special G-solo vliegtuig. Bij slecht weer wordt er overigens niet gevlo gen. s Avonds om zeven uur staat een fanfare-optocht op het programma, daarna het traditionele katknuppe len (acht uur). Een evenement dat niets met dierenmishandeling te maken heeft: het gaat hier om een oud volksspel. Maandagmiddag om één uur is er een optreden van artiest Henk Driessen. Een pony- en paarden- springwedstrijd is er die dag om half drie, een bromfietsenrace om zeven uur 's avonds. Rond elf uur worden de Stompwijkse Paarden dagen besloten met een groots vuurwerk. De kermis zal tegen dat tijdstip na vier dagen stoppen. WARMOND - De Leidse atletiek- club De Bataven heeft in samen werking met de Vereniging tot Viering van Warmondse Feesten nog een activiteit aan het toch al veelomvattende Kaagweekpro- gramma toegevoegd. Komende zaterdag wordt namelijk de 17de Kaagloop gehouden. Om 11.00 uur zal in de War mondse Burgemeester Ketelaar- straat het startschot klinken. In het parcours is onder meer het Bos van Krantz opgenomen. Ge kozen kan worden uit tweëe- neenhalve, vijf en tien kilometer. Iedereen kan meedoen. Inschrij ven kan vanaf 10.00 uur in Park Groot Leerust. De Bataven en de VVWF stel len de deelnemers een "grote di- gitaalklok" bij de finishlijn in het vooruitzicht. Toch kent de Kaag loop een recreatieve opzet. Voor iedere deelnemer is er eenmaal over de finishlijn geko men, een herinnering. Ook wacht hen een gratis verloting. De inschrijfgelden bedragen voor de twee korte afstanden twee, en voor de lange drie gul den. De rest van het dorp staat za terdag in het teken van de Kaag- braderie waar verenigingen, an dere instellingen en neringdoen den hun waar en gezelligheid aan de man zullen brengen. WOENSDAG 15 JULI Katwijk wijksport-recreatie met the ma atletiek op het veldje bij de Groen van Prinstererweg, om 19.30 uur. woensdagavondzang in de Witte kerk aan de Boulevard, aanvang 20.00 uur. bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het PMT, Tulpstraat, 20.30 uur. tot 22.30 uur. open luchtconcert slag- werkgroep Motel Bocassa, Hoogstraat, 21.00 uur. vuurwerk vanaf de Burch theuvel, 23.00 uur. theaterproduktie 'Lodewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. Noordwijk woensdagavondzang in de hervormde kerk, Hoofdstraat, m.m.v. Viricantois uit Aalten, aanvang 20.30 uur. Noordwijkerhout bridgen in het Wapen van Noordwijkerhout, aanvang 19.45 uur. S assenhei m avond-wandelvierdaagse, start tussen 18.30 en 19.00 uur vanaf Sportpark Parklaan. spelavond voor jong en oud, aanvang 20.00 uur in Park Groot Leerust. Franse kaas- en wijnavond in 'Ut Sloepie', gebouw Meer- punt, ingang Meerrustlaan, 21.30 uur. DONDERDAG 16 JULI Katwijk straattekenwedstrijd op de Taatedam, 15.00 uur. toeristenmarkt in het bad- centrum van 14.00 tot 21.00 theaterproduktie 'Lodewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. beiaardconcert door Jan Kortes om 12.45 uur vanuit de Stadhuistoren. orgelconcert door Anja der Ploeg, 14.00 de Hooglandse kerk. kermis op de Garenmarkt, van 13.00 tot 22.00 uur. film 'Trip to Bountyful' van Peter Masterson, 21.15 uur, Filmhuis LVC, Breestraat 66. Noordwijk waterspelprogramma 'Re- creaqua' voor de jeugd, 1 zomeravondconcert 1 Stichting Orgelcentrum door Sander van Marion, 20.15 uur in de Grote Kerk, Voorstraat. kinderbal voor kinderen van 4 tot 12 jaar van 18.30 tot 20.00 uur; midweekparty, aan vang 21.30 uur. Huis ter Duin. strandloop over 4 en 8 km. start 19.30 uur bij de strand- politie. Sassenheim avond-wandelvierdaagse, Voorhout tekenfilms voor kinderen van 6 tot 12 jaar, 13.30 uur, Speleweij. dag. kindermarkt in Park Groot Leerust, 13.00 uur. touwtrekwedstrijd voor da mes en heren, 19.00 uur in Park Groot Leerust. swingavond in 'Ut Sloepie', 21.30 uur in gebouw 't Meer- punt, ingang Meerrustlaan. VRIJDAG 17 JULI Leiden open luchtconcert

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11