'Alphens themapark Archeon realistisch' Leimuidenaar is vertrouwen in defensie kwijt Haalbaarheid in studie niet bestreden VERFRISSING ZANDLICHAAM RIJKSWEG Vijfhonderd gulden boete messetrekkende Boskoper Oegstgeestenaar nieuwe directeur van Katwijks werlwooraeningschap Verschuifbaar dak groot succes ƒ99,- PAGINA 10 Will REGIO WOENSDAG 15 JULI 191 ALPHEN AAN DEN RIJN - Een archeologisch themapark in Alphen is nog steeds een haalbare kaart. De eerste twee fasen van een onderzoek naar de realisering van het zoge heten Archeon hebben dit uitgewezen. De laatste resultaten van de studie omtrent de haalbaarheid worden in november verwacht. Bij een positieve uitslag wordt ver volgens getracht de benodigde tachtig tot honderd miljoen gulden aan investeringen bijeen te bren gen. Het zestig hectare grote park moet verrijzen in de polder Kerk en Zanen langs rijksweg 11. "We verwachten zeker dat die haalbaarheid straks wordt aange toond", aldus J. de Back van de Stichting voor Experimentele Ar cheologie en Educatieve Vorming, die de stuwende kracht is achter de plannen voor het themapark Ar cheon. Met de werving van finan ciers voor Archeon is nog geen be gin gemaakt. Eerst wordt het eindresultaat van een publieksenquête afge wacht. Hierbij wordt aan 3500 per sonen hun mening over het toe komstige attractiepark gevraagd. De eerste twee onderdelen van de haalbaarheidsstudie bestonden uit een theoretische benadering en een serie groepsgesprekken met mogelijke bezoekers. Naar verluidt kan, bij een posi tief eindoordeel van het onder zoeksinstituut NRIT in Breda, pas over een jaar met zekerheid wor den gesteld of de ambitieuze plan nen doorgaan. Dan moet ook dui delijkheid bestaan over de deelna me van investeerders en sponsors. Het geld voor het huidige onder zoek is op tafel gekomen dankzij dertien Alphense bedrijven, die zich hebben verenigd in de stich ting Vrienden van Archeon. De planning is dat in 1989 met de gro ve aanleg van het park kan worden begonnen. Als streefdatum voor de opening van het park staat juni 1993 op het programma. De investering in gebouwen, de inrichting ervan, transport, rond vaartboten, spoorlijn en technolo gie zal naar verwachting circa zes tig miljoen gulden bedragen. Het resterende bedrag, veertig miljoen gulden, is nodig voor de inrichting van de terreinen, de archeologi sche reconstructies en de presenta ties. Archeon zou werkgelegenheid kunnen bieden aan ongeveer hon derd i De initiatiefnemers hopen met Archeon jaarlijks een miljoen be zoekers naar Alphen te trekken. Dat aantal is evenhoog als dat van het Rijksmuseum in Amsterdam. De stichting richt zich op 'het grote publiek'; van peuters tot grootou ders, het hele onderwijsveld en van amateurarcheologen tot buiten landse toeristen. Behalve aan een forse parkeerplaats is aan vijf plaatsen voor horeca gedacht. De ingang van het park is op tien mi nuten lopen van het Alphense NS- station. De ligging van het park is zo uit gekiend, dat de gemeente Alphen daar in elk geval tot het jaar 2000 geen woningen hoeft te bouwen. Volgens het herziene streekplan voor het oostelijk deel van de pro vincie mag Alphen tot de eeuwwis seling slechts de helft van Kerk en Zanen bebouwen. Archeon ligt tussen die bebouwing en de rijks weg in. Het scheelt de gemeente in de volgende eeuw hooguit twee duizend woningen. Overigens staan zowel de provincie als het ge meentebestuur positief tegenover de plannen. In het te realiseren themapark wordt met behulp van moderne technieken en met reconstructies op ware grootte het verleden van Nederland getoond. Bezoekers krijgen met een 'walkman' een rondleiding. Het structuurplan voor het park heeft Archeon grof weg in drie delen gesplitst: de pre historie, de Romeinse tijd en de middeleeuwen. Zo komen in de open lucht ne derzettingen uit de brons- en ijzer tijd, een Romeins castellum (ves ting), een kasteelruïne en plaatsen met opgravingen. Het grote en do-, minerende entreegebouw is een museum op zich, met presentaties van onder meer de ijstijd. Tevens zijn in dit hoofdgebouw een con gres-accommodatie gepland en een restaurant. DEN HAAG/BOSKOOP - Een 20-jarige Boskoper is door de Haagse politierechter, mr. Tan, veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken en een boete van vijfhon derd gulden. De Boskoper had op 21 december 1985 geprobeerd een plaatsgenoot neer te steken. Hij raakte hem wel, maar de schade bleef beperkt tot een klein wondje. De Boskoper vertelde gisteren bij de Haagse rechter dat hij al eerder ruzie had met de jongen en enkele anderen. Toch was hij naar een feestje gegaan, waar de ander ook was. "Eén van hen had alles is vergeten", vertel- Maar toen hij aankwam bij het feestje in een garage bleek dat niet het geval. Hij werd door zijn latere slachtoffer tegengehouden bij de deur. De 20-jarige spuugde hem in het gezicht en trapte hem in de zij, waarna hij er vandoor ging. Het slachtoffer wilde hem ach terna gaan, maar werd in eerste instantie tegengehouden door enkele vrienden. Hij wist zich echter los te rukken en rende in volle vaart op de Boskoper af, die inmiddels een knipmes had ge trokken. Op het moment dat hij een stekende beweging maakte naar zijn tegenstander, werd de ze weggetrokken door zijn vrien den. Het gevolg was een klein wondje in de onderbuik, waar voor de jongen zich niet onder doktersbehandeling behoefde te stellen. Maar dat deerde de officier van justitie, mr. Dekkers, niet. "Als je zo gaat zwaaien met een mes, neem je willens en wetens het ri sico dat iemand zwaar gewond raakt", aldus Dekkers, die twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van vijf honderd gulden eiste. De politie rechter, mr. Tan, veroordeelde hem conform die eis. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al biedt het vroegere polderlandschap vol natuurschoon nu de aanblik van de Sahara, op het zandlichaam van rijksweg 11 aan de zuidkant van Alphen is het toch niet zo droog als in de woestijn. Rijkswaterstaat is, onder meer na een actie van omwonenden, verplicht de stoffige massa van tijd tot tijd nat te spuiten, zódat door af- en aanrazende vrachtwagens geen al te grote stofwolken worden opgebla zen. Voor dit werkje wordt een tractor gebruikt, waar een apparaat ach- terhangt waarmee de boeren normaal gier over het land uitstorten. Nu wordt de gierstrooier als douche gebruikt, bij warme weersomstandighe den - zoals gisteren - een verfrissend beeld (foto Nanno Bioupot) Frangaise (28) zwaar gewond NOORD WIJK - Bij een ongeval op Werkendam. De vrouw is met her- de Randweg in Noordwyk is gis- senletsel en inwendige kneuzingen termiddag een 28-jarige Frangaise levensgevaarlijk gewond geraakt. Ze werd tijdens het oversteken van de weg geschept door een auto, be stuurd door een 21-jarige man uit overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw maakte deel uit van een groep die logeerde in de jeugd herberg aan de Randweg. Fietsrally slaat aan ALPHEN AAN DEN RIJN - De internationale fietsrally die van 8 tot 15 augustus vanuit Al phen wordt gehouden, heeft niet te klagen over een gebrek aan belangstelling. Onder de reeds ingeschrevenen (bijna 800) bevinden zich opvallend veel Finnen en Polen. Op maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag wordt 40, 70 of 100 kilometer gefietst. Woensdag is er een excursie ge pland. Liefhebbers voor de ral ly kunnen zich nog opgeven bij het comité AIT fietsrally 1987, postbus 250, 2400 AG, Alphen "i den Rijn (telefoon 20912 of Geen wedde ontvangen: ontslagaanvraag reserve-officier LEIMUIDEN - Omdat zijn vertrouwen in de defensie-organisatie volledig is ver dwenen, heeft C. Blom uit Leimuiden mi nister Van Eekelen eervol ontslag ge vraagd als reserve-officier bij de Konink lijke Luchtmacht. "Wat is namelijk het geval", aldus een verkorte weergave van Bloms ontslagaan vraag, "in de periode van 4 tot en met 17 maart ben ik, overigens al voor de vierde keer, in werkelijke dienst geweest voor het verrichten van herhalingsoefeningen. Heden is het het ministerie van defensie nog altijd niet gelukt mij de mij toeko mende wedde en oefentoelage over ge noemde periode uit te betalen. Telefo nisch navragen, al sinds eind april, levert als resultaat slechts uitvluchten op. In eer ste instantie wordt de schuld bij de com puter gelegd en vervolgens worden de 'an dere' instanties verantwoordelijk ge steld". Blom (32, als meteoroloog werkzaam bij het KNMI op Schiphol) legt in zijn brief omstandig uit van wie hij wel en geen toe zeggingen heeft gehad, nadat hij aan het einde van de grote internationale oefening om een voorschot had gevraagd. "Maar al met al heb ik nog geen cent ontvangen. Op mijn verzoek om onmiddellijke uitbe taling per telegrafische overboeking wordt smadelijk gelachen en komt als ant woord dat ik het wel zelf kan komen ha len", aldus een verbolgen Blom. "Zo wens ik, noch als officier, noch als normaal staatsburger (toevallig zelf ook- rijksambtenaar) niet behandeld te wor den. Ten tweede: als zo iets 'eenvoudigs' als het uitbetalen van wedde al niet moge lijk is, hoe moet het dan wel met de rest van onze complexe defensieorganisatie gaan". Blom plaatst daar in zijn brief aan de minister en vaste kamercommissie van defensie drie vraagtekens achter. De reserve eerste luitenant voelt voor alsnog niet de behoefte zijn schrijven na der toe te lichten. "Dat lijkt me niet cor- ront", 2egt hij. "Eerst wil ik de minister laten antwoorden. Tja.., die brief heb ik 2 juli geschreven. Het zal dus nog wel even duren". "Samengevat:", zo eindigt de brief, "Ik voel mij niet langer gemotiveerd en dus niet in staat om te functioneren als reser ve-officier en verzoek dus nogmaals om ontslag. Bovendien zou ik graag zien dat door uw tussenkomst alsnog betaling plaatsvindt, vermeerderd met de kosten van diverse interlokale telefoongesprek ken en de kosten van deze brief, boven dien vermeerderd met de wettelijke rente over de gehele periode waarin geen uitbe taling heeft plaatsgevonden". Miss Blubber op festival ALPHEN AAN DEN RIJN - Het koppensnellersbedrijf Jaap van Vliet aan de Steekter- weg in Alphen neemt morgen een nieuw bedrijfspand in ge bruik met veel uiterlijk ver toon. Vanaf 's middags halfl twee tot 's avonds tien uur zijn I er modderbadgevechten, mu-1 ziekoptredens, crosswedstrij-1 den en natuurlijk demonstra ties van het bedrijf zelf. Om half zeven begint een re- j ceptie met om kwart over acht een optreden van de formatie Centerfold. Ze huldigen tevens I de Miss Blubber van dit festi val. KATWIJK - Het werkvoorziening schap 't Heem in Katwijk zal met ingang van 1 september worden geleid door M.J.W. van der Horst uit Oegstgeest. De nieuwe direc teur van de sociale werkplaats volgt E. Hofstee op, die aan het be gin van deze maand vervroegd is uitgetreden. Van der Horst is van oorsprong opgeleid tot werktuigbouwkundi ge en volgde verder opleidingen op het gebied van leiding geven en budgettering. Hij deed in leiding gevende functies in het bedrijfsle ven ervaring op met verkoop- en exportbevordering en het plannen van projecten. Van der Horst is momenteel werkzaam bij de ANWB, als adviseur voor watertoe- ristische projecten. Daarvoor was hij chef van de sectie scheepstech niek. Het werkvoorzieningschap 't Heem is een samenwerkingsver band tussen de gemeenten Kat wijk, Oegstgeest, Rijnsburg, Val kenburg en Wassenaar. Er werken momenteel 330 mensen die vanwe ge een lichamelijke of geestelijke handicap geen werk meer kunnen vinden in het bedrijfsleven. Het hoofdgebouw van het werkvoor zieningschap, een industrieel cen trum, is gevestigd op het Katwijk- se industrieterrein 't Heen. Verder werkt een aantal medewerkers in de buitendienst, die zich voorna melijk bezighoudt met het onder houd van groenvoorzieningen in de by 't Heem aangesloten ge meenten. De leiding van het werkvoorzie ningschap kwam aan het begin van dit jaar in handen van een zoge naamd managementteam, nadat een onderzoek een aantal misstan den in de organisatie-structuur had aangetoond. De nieuwe directeur Van der Horst wordt voorzitter van dit team. Tot 1 september zal het directeurschap van 't Heem wor den waargenomen door de huidige adjunct, D. Guijt. Katwijks zwembad goed jaar achter de rug KATWIJK - Het Katwijkse zwem bad heeft vorig jaar meer bezoe kers getrokken dan in 1985. Met ruim 215.000 zwemmers was het to taal aantal bijna 20.000 hoger dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaarverslag van de nv sportfond- senbad Katwijk. De stijging is voornamelijk te danken aan een hogere verkoop van abonnementen, een toename van het aantal leerlingen bij het schoolzwemmen en het bezoek aan de verschillende evenementen die in het zwembad werden georgani seerd. De inkomsten uit entreegel- LEIDEN/LISSE - De king tussen de VW's in de duin en bollenstreek en Leiden wordt voorlopig op een laag pitje gezet. Dat is het gevolg van het besluit van gemeenten in de duin- en bol lenstreek om geen geld beschik baar te stellen voor het instand houden van het zogeheten coördi- natiepunt, van waaruit diverse ge zamenlijke activiteiten op touw worden gezet. De VW-directeuren in de streek zeggen in een reactie dat het on denkbaar is te veronderstellen dat dergelijke activiteiten kunnen worden ontwikkeld zonder perso nele ondersteuning. De VVV-di- Gemeenten willen niet betalen voor coördinatie van activiteiten VW's recteuren vragen zich af of de be stuursleden van het samenwer kingsorgaan duin- en bollenstreek (SDB) wel doordrongen zijn van de grote betekenis van het werk dat momenteel wordt verricht voor zo wel de eigen bevolking als de toe rist. Tijdens de SDB-vergadering waarin het besluit viel om geen fi nanciële steun te verlenen, werden enkele kritische kanttekeningen geplaatst over het functioneren van het zogeheten coördinatie punt. De Noordwijkse wethouder V. Salman omschreef het werk zelfs als inhoudloos. De vertegen woordiger van Katwijk, L.K. van Rijn, meende dat het werk bij toer beurt door een van de VW-direc teuren zou kunnen worden ver richt. De meeste SDB-leden von den bovendien dat het niet de taak van de gemeenten, maar van de VW's zeifis om geld te reserveren voor een bepaalde vorm van sa menwerking. den stegen vorig jaar tót ruim 811.000 gulden, 50.000 gulden ho ger dan in 1985 en zelfs meer dan 100.000 gulden hoger dan in 1984. In het jaarverslag, dat in het Fa- jaar door de Katwijkse gemeente raad wordt besproken, noemt di recteur Timmermans vooral het verschuifbare dak boven het 50- meter bassin een 'succesformule'. "Het jaar 1986 kende een goede zo mer, maar de gemiddelde tempera turen waren toch lager dan het voorgaande jaar. Door het gebruik van de beweegbare kap bleef het zwemmen een aangename, niet aan weersomstandigheden gebon den activiteit". Bij lagere tempera turen en bij regen kan het 50-meter bassin volledig worden afgesloten en bij mooi weer wordt de kap weggeschoven. Het huidige zwembad wordt door Timmermans in het jaarver slag omschreven als een 'sportieve accommodatie'. Het bestaat uit het 50-meter bassin, dat met de be weegbare kap als buiten- en als binnenbad wordt gebruikt, en een kinderbassin met een glijbaan en enkele peuterbadjes in de buiten accommodatie. Het complex on dergaat momenteel een ingrijpen de verandering door de bouw van een nieuw recreatiebad, dat dient als vervanging van het binnenbad dat in 1983 door brand werd ver woest. Aansluitend aan de bouw van dit bad, dat in het vooijaar van 1988 in gebruik wordt genomen, krijgt ook het 50-meter bassin een opknapbeurt. Naast een aantrekkelijk recrea tiebad heeft de kustplaats met een overkapt 50-meter bassin een uit stekende gelegenheid voor instruc- tiezwemmen, wedstrijden en aller lei evenementen. In 1986 werd het 50-meter bad met behulp van windturbines gebruikt voor lessen windsurfen, waaraan 64 mensen deelnamen. Verder trokken evene menten als de nachtzwemmara- thon, de zwemvierdaagse en het zogenaamde swim-jogging erg veel bezoekers. Het leszwemmen voör particulie ren en scholieren droeg ook vorig jaar in belangrijke mate bij tot een hoger aantal bezoekers aan het Katwijkse bad. Het schoolzwem- onderwijs was in totaal goed voor bijna 48.000 baden en het leszwem men voor particulieren voor ruim 14.600. Er werden in totaal 726 zwemdiploma's uitgereikt. Het Katwijkse zwembad werd in 1986 verder gebruikt door een duikschool, de zwem poloclub Katwijk, de Katwijkse Reddings brigade en de Kano Brandingver eniging. Met het Leidsch/Alphens Dagblad naar de finale van de Tour de France. Het Leidsch/Alphens Dagblad organiseert voor u in samenwerking met GTA-reizen op 25 en 26 juli a.s. een weekendtour naar Parijs voor slechts Toeslag 2-persoons kamer douche of bad 15,- per persoon. Toeslag diner 17,50 per persoon. In het arrangement is begrepen: - Vervoer per luxe touringcar - BTW en reisbelastingen - Logies/ontbijt in een middenklasse hotel in het centrum van Parijs op basis van 2-persoons kamers standaard - Verlichtingstour en uitgebreide stadstour door Parijs - Bezoek aan de finale van de Tour de France op de Champs Elysées U kunt op de volgende plaatsen opstappen: Hillegom - Lisse - Nieuw-Vennep - Leiden - Alphen a/d Rijn, Boskoop, Waddinxveen. Tijdens de twee dagen wordt u het volgende programma geboden. Vertrek zaterdagmorgen 25 juli vanaf uw opstapplaats. Door België en noord-Frankrijk rijden we naar Parijs waar we om plm. 15.00 uur aankomen. De rest van de middag bent u vrij om alvast een kijkje te nemen in het centrum van Parijs en de sfeer van deze wereldstad te proeven. Op zaterdagavond maken we met u een uitgebreide verlichtingstour door Pèrijs met als eindpunt ons hotel. Zondagmorgen na het ontbijt maken we een stadstour door Parijs en zorgen ervoor dat u tijdig op de Champs Elysées bent om een plekje te zoeken voor de aankomst van de laatste etappe van de Tour de France. Natuurlijk is er de gehele dag wel iets te beleven, want rondom de finale van de Tour de France is het een waar spektakel in Parijs. Na afloop van deze laatste etappe gaan we weer naar de bus om de terugreis naar Nederland te aanvaarden waar u weer afgezet zal worden op de plaats waar u ook opgestapt bent. Boeking en informatie: GTA-Reizen Overtoom 477 1054 LE Amsterdam. Tel. 020-126237. Tel. 020-187585.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10