Waarom is er zoveel lelijks Kostbare kunst door de lucht 'Raad voor de Kunst voert een vendetta tegen Ronald Klamer' PAGINA 14 RADIO-TV-KUNST DINSDAG 14 JULI ^Ng. Vijf tentoonstellingen over vormgeving in Holland Het grijze en witte lampje (foto Wim Dijkm Schouwburgen in brief aan minister: ROOSENDAAL (GPD) - De Raad voor de Kunst heeft een tijdbom gelegd onder de laat ste regionale toneelvoorzienin gen. Dat schrijven de Brabant se en Zeeuwse schouwburgen in een felle brief aan minister Brinkman. Volgens hen is er sprake van een vendetta door de Raad tegen Ronald Klamer, artistiek leider van het Zuidelijk Toneel Globe. Volgens de schouwburgen (onder gebracht in de stichting Contact Brabantse Culturele Centra: CBCC) gaat de Raad met het ad vies helemaal voorbij aan overeen komsten die drie jaar geleden zijn gesloten tussen rijk, provincie en gemeenten. Destijds werd afge sproken dat de zes gesubsidieerde gezelschappen (waaronder Globe en Theater) niet ter discussie mochten staan. De stichting meent dat de vorig jaar aangestelde artistiek leider Ronald Klamer geen echte kans heeft gehad om zich te profileren en een artistieke identiteit te ver werven. Het CBBC verdenkt de Raad voor de Kunst van stem mingmakerij: „Vanaf het eerste moment heeft de Raad voor de Kunst via uitspraken en brieven aan de minister het klimaat rond Klamer verdacht gemaakt en on dermijnd." „In een merkwaardig eensgezin de 'samenwerking' met de Rand stedelijke dagbladpers - met name De Volkskrant en NRC Handels blad - is de artistieke crisis rond het Globe van Gerardjan Rijnders aangegrepen voor een bijna per soonlijke vendetta tegen de figuur Ronald Klamer". „Het dédain waarmee de raad het cultuurklimaat in de regio schetst is niet alleen beledigend maar gespeend van iedere kennis en inzicht", aldus de schouwburg directies. „Het eventuele stopzet ten van de subsidies aan Globe en Theater kan alleen maar gezien worden als een volstrekte minach ting van de theatercultuur buiten de Randstad en een nieuwe aan slag op de afbrokkelende regionale infrastructuur". De Raad voor de Kunst gaat vol gens het CBCC voorbij aan het ge geven dat Rijnders bij Globe be gon tijdens een zeer turbulente pe riode en zeker tien jaar de tijd heeft gekregen om zich te 'profileren als een belangrijk vaderlands theater maker'. Onmisbaar LEIDEN - Kijk voordat u dit stuk gaat lezen eens even zorgvuldig om u heen. Het zal u moeite kosten iets te vinden, dat niet is vervaardigd; meestal door een machine. Het be gint al met deze krant: een paar uur geleden gedrukt. De foto's, die bij deze tekst staan: ruim een week ge leden gemaakt. Het flesje, waaruit u uzelf zojuist een glaasje pils hebt ingeschonken: ooit door iemand ontworpen en bij honderdduizen den uit verhitte glaspasta ge stampt. De boeken in de boeken kast: stuk voor stuk ontworpen. Zo zouden we kunnen doorgaan, in steeds grotere kringen: de lan taarnpaal voor de deur; de rij nieu we marktkraampjes schuin tegen over de Waag; het verkeersplein bij Leidschendam; de treinen van de NS. Laten we maar halt houden bij onze landsgrenzen. Om dan vast te stellen: Nederland is van voor tot achter en van onder tot boven uit gemeten, vóórgevormd en dóórge- structureerd. Een jaar of wat geleden ontstond er in een aantal musea - de vijf, die in het kader worden opgesomd - de gedachte om via een gezamenlijk project aandacht te besteden aan wat 'ontwerpen' in .Nederland nu eigenlijk inhoudt. Gedurende de zomermaanden staat het resultaat van die samenwerking opgesteld: tentoonstellingen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Arnhem. 'Holland in Vorm' heet het pro ject. Het heeft niet alleen tot vijf exposities geleid, maar ook tot een prachtig verzorgd boek - eveneens 'Holland in Vorm' gedoopt. Over dat boek zullen we het hebben. Op die manier wil ik u aanmoedigen één of meer van de tentoonstellin gen te gaan bezoeken. Maar laten we om te beginnen een één concreet geval van indus triële vormgeving wat uitvoeriger bekijken. Twee kleine lampen staan er bij dit artikel afgebeeld: een grijze en een witte. Eén keer intact, één keer uit elkaar gehaald. Het grijze lampje, indertijd ge kocht bij Indoor (een bekende ver lichtingsartikelenwinkel van het duurdere soort in Amsterdam) wil doorgaan voor een object waarvan aan de uiterlijke vormgeving be wust veel aandacht is geschonken. De trechter herbergt een (dure) re flectorlamp van Philips; aan de bo venkant komt het zwarte electrici- teitssnoer (wit zou 'ordinair' zijn geweest) uit zijn 'huisje' tevoor schijn om een eindje verderop de stang in te duiken; die stang is be vestigd aan een onopvallend u-vor- mig balkje van metaal, waarin twee gaten zitten, die het mogelijk ma ken het object aan de muur vast te schroeven; onder uit het balkje hangt het zwarte snoer dan naar beneden, op weg naar het stopcon tact. Het geheel ziet er onopvallend genoeg uit om smaakvol te worden genoemd. Maar nu: haal dat lampje eens uit elkaar. Het ding blijkt zo in elkaar te zijn gezet dat je merkt aan iets bezig te zijn waarvan de ontwerper moet hebben gedacht dat niemand dat ooit in zijn hoofd zou halen. Je houdt namelijk een zooitje ongeregeld over: een losse trechter, een beugeltje, drie schroefjes, een porseleinen fitting, een cylindertje, waarin een soort dekseltje met gaatjes zit vastgesol- deerd of vastgeklonken; voorts een bolvormig schaniertje dat bijeen wordt gehouden door een schroef, en tenslotte nóg een schroef, waar mee je op het horizontale stangetje Yvonne van Baarle, secretaris kunt bewerkstelligen dat de cylin- van de Raad oor de Kunst geeft der ten opzichte van de stang kan desgevraagd te kennen dat er 'ab- soluut geen sprake is van een ven detta of iets waar daar op lijkt'. „Uiteraard is het onlangs uitgege ven advies tamelijk ingrijpend, maar van een vendetta of samen werking met die dagbladen is ze ker geen sprake". burgdirecties. „Een regionaal re pertoiregezelschap heeft meer op- bouwtijd nodig dan een Randste delijk gezelschap dat zich kan nestelen in een gerieflijke culturele infrastructuur. Maar juist vanwege die infrastructuur zijn de regionale toneelgezelschappen onmisbaar." DEN HAAG (GPD) - Kunstschat- Het Haags Gemeentemuseum ten met een verzekerde waarde van verwacht donderdagavond de eer totaal zevenhonderd miljoen gul- ste zending. Dan kan een begin den worden de komende dagen worden gemaakt met de inrichting omvangrijke tentoon- van Chicago naar het Gemeente museum in Den Haag vervoerd. De kunstwerken worden door de KLM met vijf verschillende vluch ten van de Verenigde Staten naar Sehiphol gevlogen van waar ze via de weg naar Den Haag worden getransporteerd. stelling 'Het Mysterie der Abstrac ted, waarvoor inmiddels de hele bovenverdieping is ontruimd en aangepast. De opening is 1 septem ber. Op deze expositie over het ab stracte schilderen in de periode van 1890 tot 1985 zijn werken te zien van bekende Europese en Amerikaanse vertegenwoordigers van 'het nieuwe schilderen', zoals Mondriaan, Kandinsky, Malevich, Klint, Dove, O'Keeffe en Hartley. Medewerkers van het Los Angeles County Museum hebben tien jaar onderzoek in deze tentoonstelling verwerkt. Zij had enorm succes in Los Angeles en Chicago. Den Haag is de derde en tevens laatste pleis terplaats voor deze kunstmanifes tatie die het Gemeentemuseum ruim anderhalf miljoen gulden kost. De KLM en de Amrobank tre den op als sponsors, vcu, ,.Van de mi™ 20° kunstwerken De stad Antwerpen stuurde deze die wo£den getoond is een vijfde - deel afkomstig uit Nederlandse musea. Het overgrote deel is in Amerikaanse bezit. De samenstel- Boulevard niet naar Antwerpen AMSTERDAM (ANP) - Het festi val Boulevard of Broken Dreams dat van 24 juli tot en met 2 augus tus in Antwerpen zou worden ge houden, gaat definitief niet door. Dit heeft de Stichting Reizend Fes tival, de organisator van het festi val, laten weten. De gemeente Ant werpen en Reizend Festival kon den het niet eens worden over de hoogte van het subsidiebedrag. Iers hebben een verantwoording neergelegd in een catalogus van ruim 400 pagina's met een gewicht van twee kilo. Van dit boekwerk, dat in de VS is bekroond, komt geen Nederlandse uitgave. Wel zal er voor de expositie in Den Haag een Nederlandse, minder kostbare handleiding worden gemaakt. Van donderdag tot en met zon dag zullen in totaal 161 kisten (to taal gewicht: negen ton) van Chica go naar Den Haag worden overge bracht. De kunstschat wordt niet in één keer overgevlogen om te voorkomen dat bij een ongeval het puik van de abstracte schilder kunst in één klap verloren zou kunnen gaan. Simpel Ik hoop dat u uit deze beschrij ving al kunt opmaken dat ik dit be lachelijk vind. En wel hierom, om dat bij het demonteren van het wit te lampje blijkt hoe simpel en doel treffend een constructie ook kan zijn. Deze bureaulamp werd een jaar of drie terug bij de Bijenkorf ge kocht; er werd niet opvallend mee geadverteerd. Maar als je dit ont werp uit elkaar haalt blijven over: de voetplaat inclusief de buigbare arm hecht aan elkaar verbonden, het halfronde kapje, drie stukken fitting, een klein gloeilampje en een paar witte ringetjes. De grap zit hem hierin dat je met behulp van de fitting het kapje aan de buigza me arm bevestigt, en dan kan het -kapje vrij ronddraaien. Het ontwerp blijkt bij nader in zien ook op andere plaatsen heel subtiel te zijn: het kapje is uit een halve bol gestanst, maar door het naar binnen omzetten van de rand werd het niet alleen een stevige vorm uit dun metaal, maar kreeg het ook een visueel interessante vorm; in het verzwaarde voet- week een telex waarin zij schrijft „tot ieders spijt af te zien van de komst van het festival naar Ant werpen". Een woordvoerster van de Boulevard toonde zich uiterst OVERLEDEN teleurgesteld over de gang van za ken. „Maar er is wel een lichtpun tje omdat we in bespreking zijn met Maastricht. Als die gesprekk- ken succes hebben gaat het festival in september naar die stad terug", aldus de woordvoerster. De Amerikaanse fotojournalist en filmproducer Pe ter Gimbel is op 59-jarige leeftijd aan kanker overleden. Gimbel werd met name bekend door het werk dat hij maakte over de in 1956 gezonken Italiaanse stoomboot Andrea'Doria. Meer bezoekers Nat. Ballet AMSTERDAM (ANP) - Het aantal bezoekers van de voorstellingen van Het Nationale Ballet is in het afgelopen theaterseizoen verdubbeld. Deze .spectaculaire groei' lijkt zich ook in het seizoen 1987/1988 voort te zetten: de abonnementenverkoop voor het nieuwe .balletjaar' is nu al met 25 procent gestegen. Het Nationale Ballet heeft dit vandaag bekendge maakt. Van de totaal 120.000 beschikbare plaatsbewijzen tijdens de 75 voor stellingen die Het Nationale Ballet in het Muziektheater geeft, zijn er 34.000 aan abonnementshouders verkocht. Voor de losse verkoop blijven er 86.000 beschikbaar. Daarmee spreekt het gezelschap nadrukkelijk een vaak geuite klacht tegen dat het bijna onmogelijk is .losse' kaarten te kopen tegen. Voor het nieuwe balletseizoen, dat op 8 september in het Muziektheater begint met een Van Dantzig/Van Manen-uitvoering, zijn negen verschil lende programma's met in totaal 113 voorstellingen gepland. Hiervan zullen er 75 in het Muziektheater worden uitgevoerd en 38 in zestien andere Nederlandse steden. In vijf musea is deze zomer een tentoonstelling over indus triële vormgeving en design te zien. In alle gevallen wordt de periode 1945-1987 bestreken. De verzameltitel is 'Holland in Vorm'. In het Stedelijk Museum in Amsterdam gaat het over in stitutioneel ontwerpen en over grafische vormgeving. Mu seum Boymans van Beuningen in Rotterdam houdt het op 'tussen uitvinding en ontwerp'. Het Haags Gemeentemu seum gaat in op ontwerpen voor woningen. Het Centraal Museum in Utrecht brengt van alles wat onder de noemer 'gemengd nieuws' valt, en het Gemeentemuseum van Arn hem toont sieraden. Het begeleidende boek heet ook 'Holland in Vorm' en be vat 25 opstellen, geschreven door de leden van het tentoon stellingsteam, dat uit vijf musea afkomstig was (prijs 49.50 gulden). Het Witte Bijenkorf-lampje uit elkaar. (foto Wim Dijkman) plaatje zit een knik, zodat een klein gedeelte van het circelvormige op pervlak visueel als basis van de buigzame arm dienst doet; en aan de onderkant is daardoor ruimte ontstaan voor het hier tevoorschijn komende snoer. De lamp kan op die manier toch stevig op zijn voet stuk blijven staan zonder dat daar een ingewikkelde oplossing voor nodig is. Kortom hier is sprake van een wèldoordacht ontwerp. door L.D. Couprie Twee anoniem gebleven ontwer pers zijn aan het werk geweest en het lijkt me duidelijk dat de maker of maakster van de staande lamp de prijs mag wegdragen: het sub tiele uiterlijk (door de buigzame stang, die vrijwel alle standen toe laat, herbergt het geheel als het wa re ook nog een 'eigen' leven) en de weldoordachte constructie verster ken elkaar. Bij het wandlampje is het armoe troef: voor zover het de makelij betreft, maar ook in visu eel opzicht door de verscheiden heid aan gebruikte materialen. Moeilijke keus We hebben wat uitvoerig bij deze lampjes stilgestaan, zodat het boek, waarover het hier moest gaan, wat in de verdrukking komt. Maar misschien is dat toch niet zo erg, want zo hebben we wat kijk gekregen op industriële vormge ving en design. Het boek is om te beginnen een boek om in te bladeren. Allerlei be kende dingen kom je dan tegen: de belettering die bij de PTT in ge bruik is, koffiezetapparaten, ont werpen voor bankbiljetten, tafels en stoelen, treinstellen - werkelijk te veel om op te noemen. Honderden, zo niet duizenden uren van ontwerpen,-bijstellen van het eerste idee, verder ontwerpen enz. gaan dikwijls schuil achter ogenschijnlijk de simpelste objec ten. Dat wordt niet bij elk afge beeld stuk uit en te na verteld. Maar al je hier en daar zo eens een stuk tekst leest wordt dat al snel duidelijk. Het moet een ontzettend ke keus geweest zijn vooi teurs, die samen het boek heb! volgeschreven, om voor het spe fieke onderdeel dat zij elk afzil derlijk dienden te behandelen, juiste voorbeelden te kiezen wat Nederlandse ontwerpers en dustriële vormgevers in de afge pen veertig jaar - sinds de twee Wereldoorlog dus - hebben gepr teerd. Als vervelende vraag kun je d stellen: hoe zit dat nu in Arnht waar speciale sieraden worden te toongesteld? Namelijk alleen nogal uitzonderlijke en soms meer dan prototypes gebleven pi jecten van een stuk of wat edei meden, die misschien eerder ku stenaar zijn dan ambachtsman, t€| wijl er in Rotterdam bijvoorbeel landbouwwerktuigen het museul zijn binnengehaald? En als je sieraden tentoonste waarom dan geen kleding? En g steld dat je je wel had laten verlt den om kleding te exposeren, ha den dan alleen de werkstukke van gerenommeerde modeontwe pers mogen zijn, of ook onze all. daagse kledingstukken, die in c loop van de afgelopen decennia h< straatbeeld hebben bepaald? Veel lelijks Als je spreekt van een geheel al ontworpen en doorgestructi reerd land, zoals ik aan het begi deed. dan zou je om niets te sen, binnen het concept van manifestatie het beste Nederlan in zijn geheel tot tentoonstellin kunnen verklaren. Dat gaat n; tuurlijk niet en de concentrati heeft nu plaats in de vijf tijdelijk - en in het begeleiden boek - blijvend. Wat hier getoond en besprokei wordt gaat ons allemaal aan, bijn ieder moment van ons bestaan Met het getoonde nog geheugen ben je in eerste instanti< geneigd te denken: waarom zorger al die duizenden ontwerpers met elkaar niet eens voor dat Ne derland van voor tot achter en v: onder tot boven toont waartoe ze staat zijn, en waarom is er nog z veel lelijks rondom ons? Kijk bijvoorbeeld eens naar wal men straatmeubilair noemt: lan taarnpalen, vekeersborden, recla mezuilen, lichtreclames. 'Visuele vervuiling' heeft iemand het ooit genoemd. Maar een volgende ge dachte is: toch ook niet alles wa mee we ons omringen hoeft mooi en appetijtelijk uit te zien, Om één voorbeeld te noemen: toen indertijd de verkeerstekens den bedacht heeft men duidelijk alleen maar aan onoverzichtelijk heid aandacht geschonken. Rood, wit en zwart - met af en toe als het geen kwaad kan een ander kleurtje - zijn de standaardkleuren gewor den. Het is een foeilelijke maar nu iedereen vertrouwde kleurencom binatie. Jammer dat het zo foeile lijk is, maar het zij zo. Overal staren die monsterlijke borden ons aan, maar het werkt, en je moet er niet aan denken dat een ontwerper er eens iets anders van maakt. Op de openbare weg woekert het zo voort. En de huizenbouw woe kert voort, soms opmerkelijk mooi, soms wanstaltig lelijk. En de mode woekert voort, soms prachtig, soms niet om aan te zien. Geen vat Eigenlijk is het iets heel ingewik kelds. Aan de ene kant maken en ontwerpen we tegenwoordig onze hele leefomgeving - en de tentoon stellingen laten zien hoezeer dat het geval is - maar tot op zekere hoogte hebben we er, gelukkig maar, nauwelijks meer vat op en kunnen en willen we alleen maar ingrijpen als het te erg wordt. Industriële vormgevers en 'des igners' (zoals dat heet) zijn kunste naars die altijd aan hun medemen sen moeten denken als zij aan het werk zijn, en dat ook willen. Het zal- de nog levenden onder hen goed doen dat ze nu eens 'en bloc' mogen laten zien wat hen beweegt bij hun dagelijkse arbeid en dat het publiek nu eens een kijkje in de keuken kan Het grijze Indoor-lampje uit elkaar. (foto Wim Dykmai

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14