'Een boom moet je zien staan' OVERZOMEREN. nmiïl Hollanders zeuren en klagen hele dag Auto vernield op De Baan Oegstgeest in vijf jaar opengekapt DINSDAG 14 JULI 1987 REGIO LEIDEN DINSDAG 14 JULI Katwijk concert door Sander van Marion, op het Batzorgel van de Vredeskerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. badgasten-schaaktoernooi in paviljoen Willy Noord, 19.30 uur. open huis in de loods van de KNZHEM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.00 uur. jongereninstuif bij Hoornes/ Rijnsoever om 19.30 uur. wijk Napoleon' met muzikale begeleiding van het Toonkun storkest Leiden, aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel. Noordwijk sport en spel voor jongeren van 11 tot 15 jaar, van 19.30 tot 21.30 uur in het Join-centrum. Weteringkade. Wilhelminaboulevard. Noordwijkerhout het tennispark 'de Boek horst', Ruys de Berenbrouck- Sassenheim avond-wandelvierdaagse vanaf sportpark Parklaan, dorp van de muziekver. St. Matthias 18.30 uur. kermis vanaf 19.00 uur op de Baan. opening feestweek Kaag- week, Park Groot Leerust, 19.00 uur demonstratie boeienkoning Joe Alcatraz, 20.00 uur parapluhangen. levende muziek in 'Ut Sloe- pie', gebouw Meerpunt, He renweg/ingang Meerrustlaan- aanvang 21.30 uur. WOENSDAG 15 JULI strijden bij paviljoen Zee en Zonnebad, 14.00 uur. wijksport-recreatie met the ma atletiek op het veldje bij de Groen van Prinstererweg, om 19.30 uur. duinwandeling o.l.v. bos wachter van Staatsbosbeheer, start 10.00 uur, parkeerterrein bij de Soefitempel. woensdagavondzang in de Witte kerk aan de Boulevard, aanvang 220.00 uur. bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het Tulpstraat, 20.30 uur. fietstocht voor ouderen, rt 9.30 uur bij het diensten- Op de Brink, Kerk- gracht 72. beiaardconcert door Wil helm Ritter om 12.45 uur van uit de Stadhuistoren. markt bij Stadhuis en Boter markt, 11.00 uur. Rembrandtwandeling vanaf de Waag, 11 30 en 14.30 uur kermis op de Garenmarkt, 13.00 tot 22.30 uur. beschilderen van lakens, Stadhuisplein, 12.00 uur. open luchtconcert slag- werkgroep Motel Bocassa, Hoogstraat. 21.00 uur. feestelijke warenmarkt. Nieuwe Rijn, 9.00 tot 17.00 vuurwerk vanaf de Burch theuvel, 23.00 uur. Hooglandse kerk: 12.30 uur pauze-orgelconcert; 13.20 uur concert Oxfordshire Youth Brass Ensemble en The East Oxfordshire String Orchestra; 14.00 uur orgelconcert door Anja van der Ploeg. theaterproduktie 'Lodewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. viswedstrijd voor de jeugd van 5 t/m 16 jaar en leden van de Arnoud van 14.00 tot 16.00 uur in de Leidse Vaart (by sta- WARMOND - Een chauffeur uit Zevenhuizen moest gisteren wel even op zijn lip bijten toen hij in Warmond zijn auto kwam ophalen. De Renault, die ander halve week geleden één klein deukje had, was totaal vernield. De motorkap was fors gedeukt, het dak had sterk geleden onder een wandeling, alle deuren wa ren opengebroken en dashboard en stoelen waren gesloopt. De politie schat de schade voorzichtig op 4.000 gulden en vraagt of getuigen zich willen melden bij het bureau in War mond (tel. 01711 - 10073) of Sas- senheim (tel. 02522 - 19029). RIJNSBURG - De Rijnsburgse politie heeft gisteravond een flat woning aan de Boslaan opengebro ken. De bewoners hadden na ver bouwingswerkzaamheden in de douche een straalkachel laten branden, waardoor het de boven buren wat te heet onder de voeten werd. De kachel werd door de poli-.- tie uitgezet. De politie besloot 'in te breken' nadat poging om de bewoners op te sporen waren mislukt. Warmond lokt 140 nieuwe kabelkijkers met korting Politie Rijnsburg helpt buren NOORDWIJKERHOUT - De kampeerder van nu is niet meer dezelfde als die van tien of twintig jaar ge leden. Vroeger waren de campinggasten al tevre den met een mooie plaats, een beetje zon en een schoon toilet. Nu is dat, al thans volgens campingbe heerder J. de Jonge van de camping Clul? Soleil in Noordwijkerhout, heel an ders. door Monica Wesseling "We moeten nu als campinghou ders een uitgebreid activiteiten programma bieden. De mensen vragen erom. Bovendien zijn we er haast toe verplicht omdat er anders veel vernielingen worden aangericht. Mensen die zich ver velen worden nu eenmaal agres sief', aldus De Jonge. Zeven jaar geleden is De Jonge als beheerder begonnen op de Noord wij kerhoutse camping. "Er werd hier in die tijd heel wat vernield. De wastafels werden van de muur afgetrokken, de deuren van de wc's zaten onder de krassen en ook de speeltuinat tributen waren niet veilig. We hebben toen direct een recreatie team samengesteld dat elk jaar zorgt voor een fiks activiteiten programma". De gasten van de Noordwijker- houtse camping kunnen deelne men aan de meest uiteenlopende activiteiten. Wekelijks is er een bingo- en kaartavond, elke twee weken kunnen de kampeerders hun krachten meten in een song festival of playbackshow en ook een zwemvierdaagse en een zes kamp ontbreken niet. "Dat doen we echt niet alleen bij slecht weer. Mooi strandweer gaat na een week ook vervelen en dan willen de mensen eens iets an ders". Rumoerig Over belangstelling voor de ac tiviteiten heeft De Jonge beslist niet te klagen, zo blijkt uit zijn woorden. "Elke activiteit trekt ten minste 300 mensen. Ik weet vaak niet eens waar ik al die mensen moet laten. Toch levert het nooit problemen op. Ieder een is in een uitgelaten stem ming, niemand klaagt erover dat het af en toe tot diep in de nacht wat rumoerig is". Er zijn op de camping vrij veel oudere gasten. De campingbe heerder vertelt met pretoogjes dat ook zij zich in de feestvreug de storten. "Mensen van 60 of 70 jaar doen net zo hard mee aan songfestivals en playbackshows als gasten van een jaar of twintig. Het is heel leuk om te zien hoe mensen zich durven te laten gaan. Het is vakantie, dus kan er veel meer dan thuis". Niet alleen de volwassenen, ook de kinderen worden op de camping beziggehouden. Het re creatieteam van de camping, waarin naast De Jonge en zijn drie zoons, nog een aantal jonge ren meewerkt, organiseert met de regelmaat van de klok wed strijden in het bouwen van kaste len, speurtochten en tekenwed strijden. De Jonge: "Het is na tuurlijk heerlijk voor de ouders als ze hun kinderen af en toe een dagje kunnen uitbesteden. Zij WARMOND - Het lokkertje dat B en W van Warmond in april van dit jaar de nieuwe abonnees van ka beltelevisie hebben voorgehouden, heeft zijn uitwerking niet gemist. De eenmalige actie heeft maar liefst 140 nieuwe kabelkijkers op geleverd. Warmond had er al zo'n 1400. Een winst aan abonnees der halve van tien procent. Het voor deeltje bestond uit het achterwege blijven van de inning van entree- kosten, een bedrag van 250 gulden. De actie liep tot 1 mei j.l. De geslaagde voordeelactie bete kent "een belangrijke verbetering van het exploitatieresultaat van de C.A.I (centrale antenne-inrich ting)", melden B en W. Warmond werkt op dit gebied samen met de Katwijkse Gemeentebedrijven. De voordeelactie was een in greep uit een lange reeks. Het War- mondse cai-bedrijfje kampte met steeds slechtere resultaten en een gat in de begroting van 17.000 gul den. Een verhoging van de tarie ven met 8,6 procent was noodzake lijk. Gevreesd werd dat abonnees zouden afhaken als ze nog meer moesten betalen voor hun kabel aansluiting. Daarom werd destijds besloten de verhoging uitge smeerd over twee jaar door te voe- Ook in Warmond heeft men lan ge tijd gedacht dat uitbreiding van het aantal kanalen tot meer abon nees zou leiden. Dit bleek niet het geval. Uiteindelijk heeft een sim pele korting tot veel meer resultaat geleid. aanvankelijk wilden B en W de wensen van de individuele abon nees peilen maar uiteindelijk heb ben ze daarvan afgezien omdat op voorhand al vast stond dat lang niet al die wensen konden worden ingelost. Daartoe zouden dan ver schillende filters moeten worden geplaatst met alle kosten vandien. Thans resteert nog één keuzemo gelijkheid: zes (met alle Neder landstalige zenders) of achttien ka nalen. Momenteel beschikt de War- mondse kabelkijker over twaalf kanalen. De uitbreiding naar acht tien zal in oktober gestalte krijgen. De apparatuur die hiervoor nodig is kost de gemeente 45.000 gulden. Dat zal toch weer leiden tot verho ging van de tarieven. Maar ook Filmnet, een maatschappij voor abonneetelevisie die gebruik van één van de kanalen wil maken, zal een deel van de kosten moeten dekken. De gemeenteraad zal na het zo merreces beslissingen moeten ne men over die tariefsverhogingen, het contract met Filmnet (Katwijk is al zo goed als rond met Filmnet) en over het beperkte zenderpakket Snorfietser (56) verongelukt op Rijksstraatweg bij Wassenaar WASSENAAR - Een 56-jarige snor fietser is gisteravond dodelijk ver ongelukt op de Rijksstraatweg bij Wassenaar. De man kwam uit de richting van Leiden en stak de drukke verkeersader schuin over ter hoogte van de Eikenhorstlaan. Op de wegas hield hij even halt, waardoor de chauffeur van een na derende personenauto dacht ge woon door te kunnen rijden. Op het laatste moment stak de snorfietser echter toch over, zo ver klaarde de automobilist tegenover de politie. De snorfietser, die geen valhelm droeg, overleed direct na de aanrijding. Het is ter hoogte van de Eikenhorstlaan/Ursulakliniek toegestaan de Rijksstraatweg over te steken. Voorzichtigheid is hier echter geboden omdat een mid denberm ontbreekt. Overigens is nog niet bekend waar de man van daan kwam. Zijn Leidschendamse familie kon daarover geen uitsluit sel geven. naar het strand of lekker bood schappen doen". Klantenbinding De campingbeheerder ziet het organiseren van activiteiten ook als een vorm van klantenbin ding. De komende jaren zal, zo is zijn vaste overtuiging, het aantal kampeerders in Nederland sterk teruglopen. "Het buitenland trekt weer veel meer. We moeten er dus voor zorgen dat we in elk geval de wat oudere mensen hier op de camping houden, maar ook nieuwe gasten trekken". De beheerder heeft vroeger so ciaal werk gedaan. Uit zijn woor den blijkt dit heel duidelijk van invloed te zijn op de manier waarop hij de camping runt: "Je laat de problemen niet thuis als je op vakantie gaat. Het gebeurt nogal eens dat gasten me vragen eens te komen praten omdat ze bijvoorbeeld met elkaar over hoop liggen. Je bent dan echt be zig met sociaal werk". De Jonge heeft daar overigens geen enkel probleem mee. Wat glunderend vertelt hij van zijn 'actie' een paar jaar geleden: "Op de camping stonden, afzonder lijk van elkaar, een gescheiden vrouw en een vrouw die net we duwe was geworden. Beiden lie pen nogal met hun ziel onder hun arm en vonden het leven niet zo leuk meer. Ik heb ze met elkaar in contact gebracht en ze zijn als goede vriendinnen ver trokken". Zoon Marco, 22 jaar en exploi tant van het restaurant op de camping, is dezelfde mening toe gedaan. "De camping is net een kleine stad. Ruzies, ziekten en andere nare dingen komen hier net zo goed voor. Het is de taak van een campingbeheerder om ook hiervoor oog te hebben". Hoewel de familie De Jonge in het hoogseizoen van 's morgens zeven tot 's nachts twee uur in touw is, hebben de vijf gezinsle den het overduidelijk naar hun zin. Marco vertelt dat vooral het verschil in gedrag tussen de ver schillende nationaliteiten heel grappig is. Hij geeft een paar voorbeelden: "Zweden zijn heel vriendelijk, maar vallen meteen op de drank aan omdat dat bij hen heel duur is. Dat leidt overi gens nooit tot problemen want de meesten weten heel goed maat te houden. De Amerikanen maken er een echt burengebeu ren van. Kinderen moeten van hun ouders buiten spelen, zelfs al is het echt heel slecht weer. Opvallend is ook hun manier van koken. Alles, van aardappelen tot vlees en van sperziebonen tot brood, wordt op houtskool klaar gemaakt". Half lachend vertelt De Jonge dat heel veel Duitse kampeer ders arriveren met een volstrekt ontoereikende kampeeruitrus ting: "Ze vergeten de tentstok- ken, hun slaapzak en hebben ook niets aan etenswaren bij zich". Fransen kenmerken zich door bescheidenheid, zo is de ervaring van De Jonge: "Ze durven eigen lijk nauwelijks iets te vragen. Van hen zul je nooit echt last hebben". Klagers Over de Nederlanders zegt De Jonge wat lachend: "Nederlan ders zeuren en klagen altijd. Het weer is een voortdurende bron van ergenis. Öf het is te warm, öf het is te koud, maar goed is het nooit". Of het nu Nederlandse of bui tenlandse toeristen zijn, voor De Jonge, op de camping beter be kend als ome Jan, staat voorop dat de kampeerder zich thuis moet voelen op zijn camping. Wandelend over het terrein wordt al snel duidelijk wat de campinghouder hiermee be doelt. Hij informeert naar de ge zondheid van een van de gasten, geeft een klein kind een aai over de bol en duwt een puber la chend in het zwembad. "We zijn aan het eind van het seizoen allemaal behoorlijk afge draaid. Dat neemt niet weg dat we de laatste gasten echt met pijn in het hart zien vertrekken. Zo'n leeg kampeerveld is echt een heel triest gezicht. Met in het achterhoofd de vaste overtuiging dat de camping het volgend sei zoen weer volstroomt met men sen, gaan we dan maar welge moed aan de slag. Voor je het weet is de winter voorbij en moet alles weer geverfd, gesnoeid en opgeknapt zijn". OEGSTGEEST - "Mijn ambtenaren zijn geen barbaren, maar houden van bomen. Anders hadden ze een ander beroep gekozen", riep PvdA-wethouder A. Kohlbeck (openbare werken) toen de discussie over de halvering in vijf jaar van het Oegstgeester bomenbe- stand het kookpunt bereikte. Veel boze Oegstgeestenaren verweten de ambtenaren en de wethouder van alles en nog wat aan de vooravond van de eerste fase van de ontgroening. In de Violenlaar. herinneren al- leen de andersgekleurde straatte gels nog aan de plekken waar tot voor kort bomen groeiden. Van Heijningen weer: "Moet je die boom eens terugdenken. De men sen hadden niet eens uitzicht meer". Bij het parkachtige paadje in de Korenbloemlaan, waar aan weerszijden een ondoordringbare haag groen alle lichtinval onmoge lijk maakt, zegt Van Heijningen: "Hier durft dan ook niemand meer te lopen, zo schiet je je doel voor bij". En in de Clematislaan: "Hier stond om de vijf meter een eik. De mensen waren van elk daglicht verstoken. Ik ging er op bezoek en dacht: flauwekul. Wat een gezeur over bomen tegenover een blinde muur. Bleken er ook aan die zij kant van de flat mensen te wonen". Trots als een paauw gaat Van Heijningen voorop in het stoetje van drie, als het "ecologisch bosje" met prachtige vijver aan de Aert van Neslaan wordt aangedaan. "Een paradijsje toch". Dan wijst hij op twee zitbankjes die zijn inge sloten door groen. "Aan dat soort dingen kom je niet toe als je moet bezuinigen". De groene plaag in Oegstgeest komt in alle hevigheid tot uiting aan de achterkant, de balkonkant, van diezelfde Aert van Neslaan. Hier reiken diverse struiken hoger dan de eerste verdieping. "Voor de liefhebbers", grapt van Heijnin gen. "Dit gaat iets te ver", geeft hij toe, "het komt boven de balkon netjes uit". Op een ander pad aan gekomen concludeert hij: "Je zou er een pronkstuk van kunnen ma ken, van dat parkje. Janssen zou opkijken. Nogmaals: Oegstgeest gaat goed om met zijn groen. Wij werken in stilte, in Leiderdorp tim meren ze wat meer aan de weg". Dat was aan het begin van de lente. Inmiddels zijn de met argusogen bekeken "boommaatregelen", zo als ambtelijk Oegstgeest ze noemt, in een beperkt aantal straten ge troffen. Nu alles in volle bloei staat, is er geen geschikter moment denkbaar om de 'schade' op te ne- De chef groen F.J.M. van Heij ningen en gemeentevoorlichtster Jolanda Kolfschoten helpen een handje. Van Heijningen: "Het straatbeeld gaat er niet op achter uit, integendeel. Een boom moetje zien staan. Als een boom deel uit maakt van een ondoordringbare haag zie je 'm niet eens". Eigenlijk, zo legt Van Heijningen uit, staat al 25 jaar vast dat de bo men in Oegstgeest "in aantal moe ten verminderen". Een kwarteeuw geleden werd de onderlinge af stand tussen de bomen in alle la nen en straten op slechts vijf meter gesteld. De bedoeling was om het dorp zo snel mogelijk een weelde rig groene aanblik te geven. Toen al werden de bomen om en om be noemd tot wijkers en blijvers. De wijkers moeten, nu ze de blijvers in de weg zitten met hun takken, ver dwijnen. De boommaatregelen, om het zo maar eens te zeggen, zaten er al 25 jaar lang aan te komen, de tijd die de wijkers nodig hebben gehad om zo groot te worden. Halveren Van Heijningen: "De indruk is ontstaan dat wij nu om en om bo men gaan omhakken. Maar in lang niet alle gevallen is er sprake van halveren. In de Grunerielaan zijn er 32 van de 70 weggehaald. Dat is niet de helft. Hetzelfde geldt voor de Begonialaan: 8 van de 21. Ver der hebben we nu de Kennedylaan en de Violenlaan gedaan. De ko mende vijf jaar moet de rest van de operatie worden verricht". door Wim Koevoet Meer cijfers kan Van Heijningen niet geven. Hij verwijst naar de ge meentebegrotingen 1987. Daaruit is op te maken dat Oegstgeest on geveer 3.000 bomen telt. Hoeveel er daarvan nu in totaal moeten ver dwijnen, is niet helemaal duidelijk. "We hebben niet op papier staan dat die en die weg moeten. We be kijken de situatie ter plekke. Het zullen er in totaal iets minder dan de helft worden". Van Heijningen kan zich de lich te paniek die hier en daar is uitge broken wel voorstellen. De boom maatregelen maken een wel erg ra dicale indruk. Van Heijningen: "Vooral als je bedenkt dat het jaren zo is geweest dat de mensen maar hoefden te bellen 'er is een boom uit onze straat weg' of er werd een nieuwe geplant". De chef groen ontkent als zou het om ordinaire bezuinigingen gaan. Het heil van de blijvers en de klagende Oegstgeestenaren, staat voorop. Volgens Van Heijningen is trouwens de groep mensen die pro testeert tegen de boommaatrege len kleiner dan de groep die zegt last te hebben van het vele groen. In veel gevallen zouden Oegstgees tenaren al tijdenlang verstoken zijn geweest van zonlicht in hun huizen. Toch gaat er van de boommaat regelen wel een besparende in vloed uit. Op de ploeg van Van Heijningen, negentien mensen sterk - soms aangevuld met 20 WSW-werkers - is al bezuinigd. Daardoor is er minder tijd beschik baar om te snoeien, "om wat te doen aan de vormgeving van het Oegstgeester groen". Ook wordt er minder geschoffeld en papier ge prikt. De ploeg van de chef groen zal straks ook minder onderhoud aan de bomen hoeven te verrich ten. In Haas wijk, een wijk in wor ding, vertelt Van Heijningen, zul len de bomen overigens "direct op De ondoordringbare hagen rijken Wim Dijkman laat zien. de goede plaats" worden geplant. Dit in verband met "het kostenas pect". Hier geen wijkers dus doch louter blijvers. Hadden de wijkers uit oud- Oegstgeest- niet in Haaswijk kun nen worden geplant? Wat gebeurt er eigenlijk met al die bomen? "Die worden omgezaagd en gaan dan naar de hakselaar. Er wordt haksel van gemaakt. Verplaatsen kan niet. Zo'n enorme eik kun je niet zo maar in een wijkje kwijt. Dat past niet. Je kunt die bomen ook niet overal mee naar toe ne men. Alleen al de enorme kluit die er aan vast zit, met allemaal kabels en leidingen erin, zou tot enorme problemen leiden". Agent Orange Van Heijningen wenst niet dat de Oegstgeester groenploeg een negatief imago krijgt door de boommaatregelen. Echt lachen om in raadskringen gemaakte opmer kingen zoals 'geen Agent. Orange s zelfs tot boven de balkons van flats, zoals deze foto i in Oegstgeest' kan hij dan ook niet. De chef groen stelt met klem dat Oegstgeest niet onder doet voor het vanwege zijn 'groenbeleid' na tionaal vermaarde Leiderdorp. "Wij spuiten in Oegstgeest al sinds 1972 niet meer en ook wij la ten op sommige plekken het groen zijn gang gaan, zoals in de oude houtsingel in Haaswijk. En ook wij werken - waar mogelijk - met bo dembedekkers. In Leiderdorp heeft mijn collega Janssen zijn heemtuin, ik weet zeker dat hij in ons ecologische parkje achter de Aert van neslaan zijn ogen zou uit- kijken". En: "In Oegstgeest heb je in elke straat bomen. In andere ge meenten is dat niet altijd zo". Van Heijningen wordt voorzich tig als hem wordt gevraagd of hij vindt dat er 15 jaar geleden stom me boombeslissingen zijn geno men. "Dat is achteraf-gepraat. In de jaren zestig was het verstandig om alles zo snel mogelijk groen te maken. Er was toen te weinig groen. In die tijd was het een goede beslissing. Maar ik zit nu wel een beetje met de gebakken peren, ja. Kijk, ik vind het naar om een boom weg te halen. Zeker in Oegstgeest. Als je hier aan de bomen zit, gaan ze gillen. Het is wel een klein groepje dat gilt, maar je hebt er toch mee te maken. Wij benaderen mensen met klachten - indien mo gelijk - individueel. Kolfschoten: "Voorlichting is in deze van groot belang". Van Heijningen: "Anders zegt men: de groenmensen doen maar wat. Het valt me wel op dat de mensen alleen maar schreeu wen als het kaal is. Ze beseffen vaak niet dat als je iets kaal maakt dat juist wordt gedaan om het later mooier te laten worden. Ze zullen nooit eens zeggen: göh, wat staat het er mooi bij". Van Heijningen rijdt tijdens de rondrit de Salvialaan in. "De men sen hier klaagden steen en been. Het was te donker in huis, voor hen waren die bomen een obsessie. En zeg nou eens eerlijk, het straat beeld is niet aangetast". Bij het in rijden van de Begonilaan: "Is die laan nou minder, als je er binnen komt?". D. de Jonge en zoon Marco: "We moeten wel een ac en bovendien voorkomt het vandalisme en agressie" inprogramma opstellen. De mensen vragen erom (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11