s EIDEN WB1L wil overlast te lijf gaan Verzelsmoniiment vrouwen weggehaald na gietfouten Ruzie om lichtmastreclame LEIDSCH EÜ DAGBLAD Woningbouwvereniging: 'Gemeente ziet ernst problemen niet' Voorzitter VVD: 'Raad werkt niet doelmatig' Leids Folkfestival voor dertiende keer gehouden ZATERDAG 11 JULI 1987 Door vernieling en vervuiling van flatgebouwen en de omgeving daar omheen, dreigt bij deze flats een onleefbaar woonklimaat te ontstaan. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De Woningbouwvereni ging Leiden gaat harder optreden tegen huurders van flats in de Me ren wijk die overlast veroorzaken. Ook wil de vereniging de mogelijk heid krijgen kandidaatbewoners in bepaalde flats niet meer toe te la ten en ze naar een andere voor hun geschikte woning te verwijzen. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) zegt 'huiverig' te zijn voor een dergelijke ballotage van bewo ners. De directeur van de Woning bouwvereniging Leiden, Mulder, verwijt de gemeente daarentegen 'de zwaarte van de problemen niet in te zien'. Gemeente en woning bouwvereniging zullen binnenkort met elkaar spreken over de ontsta ne wrijving. In het verleden is al heel wat te doen geweest rond de verwaarlo zing van sommige flats in de Me- renwijk. Enkele jaren terug besloot de woningbouwvereniging twee flatblokken aan de Ravenhorst te verhuren aan de Stichting Studen tenhuisvesting omdat men de pro blemen niet meer de baas kon. Vandalisme, prostitutie, handel in drugs, leegstand en gettovorming hadden een onleefbaar woonkli maat veroorzaakt. Zo erg als toen is het nu niet meer, verklaren alle be trokkenen. Maar niet te ontkennen valt dat zich binnen een aantal complexen opnieuw of nog steeds problemen-voordoen die niet door de beugel kunnen. A-sociaal Vooral het woonklimaat van flats aan de Arendshorst en Condor- horst (Slaaghwijk) baart de wo ningbouwvereniging zorgen. Pro blemen waar het nu vooral om gaat zijn: vervuiling van openbare ruimtes, het aanrichten van vernie lingen, het uitlaten van honden in gangen en liften en conflicten tus sen bewoners. De verschillende betrokkenen, de woningbouwver eniging, de wethouder volkshuis vesting en de afdeling woonruim teverdeling, zijn uiterst terughou dend in het beschrijven van de si tuatie maar geen van hen ontkent dat het woonklimaat veel te wen sen overlaat. Als oorzaak wordt gezien het feit dat één urgentiepunt al voldoende is om een flat in de Merenwijk toe gewezen te krijgen. Mede daardoor ontstaat een opeenhoping van bij zondere groepen. Namelijk de acu te gevallen die nergens anders zo snel terecht kunnen (na een faillis sement, uitzetting of scheiding). Ook zouden er veel a-sociale gezin nen op een hoop wonen omdat die minder belang hechten aan hun woonomgeving en dus sneller een flat accepteren die door mensen met meer urgentiepunten wordt geweigerd. "Lieden die wel naar de Arends horst of Condorhorst willen heb ben of weinig keus of hebben geen probleem met het soort geëtter dat zich daar voordoet", aldus de chef van de afdeling woonruimteverde ling, T. van der Valk. "Een bepaal de groep probleemveroorzakers trekt elkaar nu eenmaal aan en dat heeft weer tot gevolg dat het woon- en leefklimaat verder afglijdt". Een relatief klein aantal bewo ners veroorzaakt thans zoveel pro blemen dat anderen zich ook maar weinig gelegen laten liggen aan de rotzooi. "Hun enige doel is te pro beren zo snel mogelijk een andere woning te vinden", meent Van der Valk. Gevolg daarvan is dat de af deling woonruimteverdeling weer wordt geconfronteerd met een groot aantal verhuizingen en wei geringen. De vrees bestaat dat het in de toekomst steeds moeilijker wordt kandidaten te vinden voor leegkomende flats. Ommezwaai De Leidse Woningstichting (LWS) heeft zich volgens Van der Valk in het verleden ook maar wei nig gelegen laten liggen aan de pro blemen in de Merenwijk. Na het opgaan van de LWS in de Woning bouwvereniging Leiden en sinds de komst van directeur Mulder zou er evenwel sprake zijn van een 'ommezwaai'. Een aantal flatblok ken is opgeknapt en bewoners die de zaak opnieuw verpesten kun nen er op rekenen dat ze met de afdeling sociaal beheer van de wo ningbouwvereniging te doen krij gen. "Wanneer er dan nog geen verbetering optreedt zullen we er in sommige gevallen niet aan ont komen mensen uit hun huis te zet ten", aldus schetst Mulder de nieu we aanpak. De woningbouwvereniging is ook in overleg met het ministerie van volkshuisvesting en met de Nationale Woningraad over het aanstellen van meer huismeesters in de Slaaghwijk. "Momenteel is er een huismeester op 875 woningen. Dat is veel te weinig", aldus Mul der. Een snelle oplossing van dit probleem is vooral afhankelijk van de financiële mogelijkheden. Over technische en personele kwesties bij de probleemoplossing bestaat eigenlijk geen verschil van mening. Het heikele punt is het verzoek van de woningbouwver eniging om kandidaatbewoners voor de probleemflats in het ver volg aan een ballotage te mogen onderwerpen om te voorkomen dat het woonklimaat nog verder verslechtert. B en W houden dit verzoek al ruim een half jaar angst vallig in beraad uit vrees dat zo'n ballotage zal leiden tot een onge wenst spreidingsbeleid van buiten landers en a-sociale gezinnen. Op de achtergrond speelt ook mee dat wethouder Tsselaar van volkshuis vesting de woningbouwverenigin gen geen vinger in pap gunt bij het toewijzingsbeleid die thans voor 100 procent door de gemeente ge beurt. "Het is een gevoelige mate rie", zo schetst de chef van de afde ling woonruimteverdeling de si tuatie. Huiverig Wethouder Tesselaar laat desge vraagd weten 'huiverig' te staan te genover het verzoek van de wo ningbouwvereniging. Met name de criteria die gehanteerd zouden moeten worden maken de wethou der terughoudend. "Ik zal nooit meewerken aan een systeem waar bij de woningbouwvereniging kan zeggen: jou neus staat mij niet aan dus ik wil jou niet huisvesten. De tijd dat de woningbouwvereniging bij de mensen thuis ging kijken of de goeie spreuken wel aan de muur hingen, mag niet terug komen", al dus Tesselaar. "Ik heb er wel be grip voor dat de overlast die men sen in flats elkaar aandoen vaak ernstiger is dan in een eengezins woningen. Maar er zijn nu eenmaal altijd een aantal etters dat proble men geeft. Waar je ze ook neerzet". Directeur Mulder licht toe dat de Woningbouwvereniging Leiden niet wil tornen aan het principe ie dereen te huisvesten. "Maar daar mee zijn de problemen niet opge lost", aldus Mulder. "We ontkomen er niet aan te bekijken in hoeverre de woningtoewijzing verantwoor delijk is voor een bepaald klimaat in een wijk. De wens om kandi daatbewoners te mogen spreken alvorens ze een woning toe te wij zen, heeft als achtergrond de ge schiktheid van de kandidaat voor een bepaalde woning te onderzoe ken en ze eventeel een andere pas sende woning toe te wijzen". Mul der geeft als voorbeeld dat de wo ningbouwvereniging thans niet de vrijheid heeft een gezin met zes kinderen een woning op één hoog toe te wijzen als de gemeente een woning op acht hoog heeft toege wezen. De verkeerde toewijzing door de gemeente zou leiden tot beheersproblemen bij het schoon houden van gemeenschappelijke ruimtes en de werking van liften. Woningen beheren is meer dan onderhoud alleen. Beheer heeft ook sociale aspecten. Volgens Mul der gaat het niet aan alleen op te komen voor de belangen van men sen die een woning zoeken en het belang van de zittende bewoners in een wijk daaraan ondergeschikt te maken. "Die onevenwichtigheid, daar komen wij tegen op". Lieverdjes Van der Valk is er wel over de spreken dat de directeur van de woningbouwvereniging een stren ger regime instelt. "In het verleden liet men de mensen die van de overlast afwilden weggaan. Nu is het andersom en pakt men veroor zakers van de overlast aan. De wo ningbouwvereniging heeft al een aantal 'lieverdjes' benaderd. Dat gebeurde in het verleden nooit". De wens van de woningbouw vereniging om met kandidaatbe woners te mogen spreken alvorens ze een woning toe te wijzen legt Van der Valk zo uit: "Waar het om gaat is niet om kandidaatbewoners te weigeren, maar om bepaalde be woners in het ene of het andere woongebouw of op een bepaalde etage te plaatsen omdat je sdfns van tevoren al kunt zeggen dat die en die combinatie op een bepaalde etage problemen gaat geven". "Het gaat er ook om bepaalde kwetsbare personen niet naast pro- bleemveroorzakende gezinnen te plaatsen omdat je weet dat dat moeilijkheden geeft. Ik ben er wel bang voor dat een situatie ontstaat waarbij iemand die naar een flat in de Merenwijk wil direct al het stempel a sociaal opgedrukt krijgt. Waar hti om gaat is een stabiel woonklimaat te creëeren, maar er zitten een aantal kanten aan die heel gevoelig liggen. Het mag nooit zo zijn dat de woningbouwvereni ging een kandidaatbewoner in de ogen kijkt en zegt: jij gaat proble men veroorzaken dus jou helpen we niet". Gevoelig Het omstreden verzoek van de woningbouwvereniging dateert overigens al van vorig jaar en ligt de politiek zwaar op de maag. "Je zou kunnen zeggen dat, gezien de gevoeligheid van de materie, het verzoek in de week is gelegd", zegt Van der Valk. "Ik denk dat er nog wel heel wat water door de Rijn zal stromen voordat de politiek een beslissing neemt". Directeur Mulder van de wo ningbouwvereniging verklaart dat de traagheid waarmee de politiek reageert hem stoort. "Ik heb een brief geschreven, een aantal inci denten aan de orde gesteld en ik heb een gesprek gehad met Tesse laar en Van der Valk. Tot dusver gebeurt er echter niets. Er is wel veel begrip, maar concrete maatre gelen, ho maar. De wethouder maakt op mij niet de indruk de zwaarte van de problemen in te zien", aldus Mulder. "Ik bespeur geen overmatige bereidheid om aan een oplossing te werken" Wethouder Tesselaar, tenslotte, weigert commentaar te geven op de kritiek van de directeur van de woningbouwvereniging. "Onzin", roept hij kortaf. En: "Ik wil er ver der geen uitspraken over doen". Diplomaat verliest op Haagweg autowiel LEIDEN - Een 42-jarige diplomaat is vannacht omstreeks een uur op de Haagweg het linkerachterwiel van zijn CD-wagen verloren. De auto was voor reparatie in een ga rage in Den Haag geweest en daar heeft men het wiel waarschijnlijk niet goed vastgezet. De Leidse po litie, die de diplomaat - de tweede secretaris van de Indonesische am bassade - een handje hielp, be merkte dat alle wielen nogal los za ten. Door van de overige wielen één bout af te halen, kon het vierde wiel weer worden bevestigd. Een relatief klein aantal bewoners veroorzaakt in onder meer de Arendshorst en de Condorhorst zoveel problemen dat ook andere huurders zich weinig gelegen laten liggen aan de rotzooi. (foto wim Dijkman» Beeld dreigde in te storten LEIDEN - De gemeente Leiden zit op het ogenblik in haar maag met een 'onzettend vervelend akke fietje', aldus gemeente-ambtenaar ir. A. van der Ree. Het beeld dat de gemeente drie jaar geleden kreeg aangeboden van het Comité Vrou wen en Verzet blijkt op een derma te ondeugdelijke manier te zijn ge maakt, dat het dreigde in te storten en een gevaar voor de omgeving vormde. Vandaar dat het beeld is weggehaald van de Agatha van Al kemadestraat in de Stevenshof. Het beeld zal, heel is opgeknapt en opnieuw is gegoten, weer worden terugge plaatst, zo verzekerde Van der Ree. Maar wanneer dat het geval zal zijn is nog onzeker. In elk geval zal daaraan een juridisch steekspel om de kosten voorafgaan. "Veertien dagen geleden werd ik gebeld dat er een scheur in het beeld zat en dat het brons aan het roesten was. Dat vond ik vreemd, want toen het comité ons indertijd het beeld aanbood en daarbij vroeg naar welke gieterij'ze konden gaan, hebben wij de Rijnlandsche Kunstgieterij aangeraden. Dat is een Leids bedrijf, dat goed bekend staat. In de correspondentie over het beeld werd de gemeente ook toegezegd, dat het beeld daar zou worden gegoten. Dus wij dachten dat alles in orde was. Maar toen die scheur en die roest optraden, heb ik de kunstenares van het beeld, Truus Menger, gebeld. En wat bleek? Het beeld is helemaal niet bij de Rijnlandsche Kunstgieterij gegoten, maar ergens in Zwanen burg. Het is op volstrekt ondeug delijke wijze afgegoten". Om ongelukken en verdere scha de te voorkomen - de rest van het beeld begon ook te wankelen - heeft civiele werken van de ge meente het beeld uit elkaar ge haald. "Maar nu zitten we met het punt wie we erop moeten aanspre ken. Die gieterij of de kunstenares zélf? Dat is dus een zaak voor de juridische afdeling van de gemeen te". Het blijkt dat het 'ijzeren frame binnen in het beeld is gaan rotten. Oplappen aan de buitenkant heeft weinig zin, omdat het proces zich van binnenuit voortzet. Volgens Van der Ree heeft oplappen der halve geen zin. "Dat is goed geld naar kwaad geld brengen. Maar het is een heel vervelende kwestie. De gemeente kreeg het kunstwerk aangeboden, dan vraagje niet naar rekeningen. In de meeste gevallen doet de gemeente dat overigens wel, omdat we echt niet alles ac cepteren. Het is een heel vervelen de kwestie. En het Comité Vrou wen en Verzet is er echt heel ver drietig over". LEIDEN - Leden van de gemeente raad moeten zich minder met futi liteiten en meer met hoofdzaken bezig houden. Dat stelt voorzitter Mackay van de Leidse afdeling van de WD in een artikel in een blad van die partij. Volgens Mackay wordt er momenteel in de gemeen teraad te weinig doelmatig en effi cient gewerkt. De WD-voorzitter pleit voor afschaffing van de vaste vergoeding voor raadsleden. Beter is volgens hem raadsleden een klein bedrag aan presentiegeld per bezochte vergadering te geven als mede een vergoeding voor ge maakte onkosten. Mackay wijst er op dat de Leidse gemeenteraad zich drie avonden met bezuinigingen heeft bezig ge houden, zonder veel nieuws aan de LEIDEN - Op het bedrijfsterrein Westwal in Stevenshof wordt vol gend jaar een nieuw particulier be drijfsverzamelgebouw geopend. Na de bouwvak hoopt het Leidse bouwbedrijf Meyer de eerste paal voor dit gebouw te slaan. Het ver zamelgebouw bestaat uit negen units die ieder maximaal 400 vier kante meter beslaan. Er hebben zich reeds voor de aanvang van de bouw gegadigden voor dit bedrijvencomplex, dat de naam 'Stevenspoort' heeft meege kregen, gemeld. Reden daarvan is volgens bedrijfsmakelaar Smitsloo dat het goedkoper is een deel van een verzamelgebouw te kopen dan een eigen onderkomen te laten bouwen. De opzet van 'Stevens poort' is dusdanig dat elk bedrijf zijn eigen gevel heeft waaraan hij zijn identiteit kan ontlenen. 'Ste venspoort' is volgens Smitsloo zo- Verzamelgebouw voor bedrijven in Stevenshof wel geschikt voor kantoren als voor opslag van goederen. Tot nu toe zijn alle geïnteresseer den afkomstig uit Leiden. Smits loo verwacht dat 80 procent van de ruimte uiteindelijk aan bedrijven uit Leiden wordt uitgegeven. "Het zijn veelal ondernemers die nu el ders ruimte huren", zegt Smitsloo: "De behoefte aan bedrijfsruimten van deze omvang is groot". 'Ste venspoort' levert daarmee vooral een bijdrage aan bedrijfsverplaat- singen maar minder aan het schep pen van nieuwe werkgelegenheid. Het gebouw is een verdieping hoog maar is zo geconstrueerd dat op verzoek van de ondernemer bij de bouw of later van een extra ver dieping kan worden voorzien. De gevels worden opgetrokken uit witte betonsteen en blauw spie gelglas. De grond voor het gebouw is door de gemeente uitgegeven in erfpacht met een afkoopmogelijk heid voor 75 jaar. Naast het verzamelgebouw krijgt ook het natuursteenbewerkingsbe- drijf Wagemaker een onderkomen op het industrieterrein Westwal. Wagemaker is op dit moment ge vestigd aan de Hoge Morsweg. Te gen de aanleg van het industrieter rein rees destijds veel verzet van omwonenden. Zij vonden deze lo- katie in een nieuwbouwwijk onge schikt om bedrijven op te huisves ten. Gemeente wijst wensen Kerkhof af zaak toe ie voegen, liet kost op deze manier zoveel tijd dat het veel mensen afschrikt, schrijft Mackay: "Het niet deelnemen van een potentieel burger aan het be stuur houdt een verarming en ver schraling in". Hij is er echter op te gen van het raadswerk een volledig betaalde baan te maken omdat dit de wisselwerking tussen maat schappij en politiek in de weg staat en bovendien te veel geld kost. "De hoeveelheid tijd die aan het raads werk besteed wordt, moet dras tisch terug. Er moet meer worden overgelaten aan de wethouders", aldus Mackay: "Ook de honorering moet worden aangepast. Waarom moeten volksvertegenwoordigers meer verdienen dan anderen die een maatschappelijk functie ver vullen"? LEIDEN - Het gekibbel tussen de gemeente Leiden en de textiel- en schoenenhandel Piet Kerkhof, die een vestiging aan de Haarlemmer weg wil openen, gaat onvermin derd door. Kerkhof wil reclame aanbrengen op lichtmasten, maar dat is door de gemeente geweigerd. "Wij kunnen niet aan uw verzoek voldoen omdat wij geen lichtmas ten voor reclamedoeleinden verhu ren aan bedrijven die in Leiden geen vestiging hebben", schrijft het college van B en W aan Kerk hof. De textielhandelaar heeft aan het college teruggeschreven dat infor matie bij de Kamer van Koophan del zou leren dat zijn bedrijf wel degelijk in Leiden is gevestigd. "Overigens kunt u zich elke zater dag zelf overtuigen van onze detail verkoop ter plaatse", stelt Kerkhof in een brief aan de gemeente. Het conflict tussen Kerkhof en de gemeente is terug te voeren op de interpretatie van het bestem mingsplan. Kerkhof stelt dat dat geen belemmering biedt voor een kleding- en schoenenzaak in het pand Haarlemmerweg 41. De ge meente meent evenwel dat het be stemmingsplan de vestiging van zo'n winkel in de weg staat. Kerkhof wil de rechter inschake len om een uitspraak te krijgen in dezé zaak. Om dat op korte termijn te doen, dient hij echter over een aanschrijving van B en W te be schikken, waarin het college dreigt de zaak met behulp van de sterke arm te ontruimen. Burgemeester en wethouders stellen zich tot nu toe op het standpunt dat Kerkhof de winkelruimte aan de Haarlem merweg nog altijd niet heeft be trokken, nu hij alleen op zaterdag vanuit een vrachtwagen artikelen verkoopt. De gemeente heeft Kerkhof vori ge maand ook een bouwvergun ning geweigerd. De Brabantse on dernemer heeft inmiddels besloten niet in beroep te gaan tegen deze beschikking van het college. Hij heeft besloten enkele kleine veran deringen in het gebouw aan te Kerkhof gaat intussen door met de voorbereidingen voor het in richten van de bedrijfsruimte. In de laatste helft van augustus hoopt hij ook op werkdagen open te zijn. "We zullen eens even zien wie de langste adem heeft", zegt hij strijd lustig. Goekoop twee weken in Japan te gast LEIDEN - Burgemeester Goekoop is afgelopen donderdag afgereisd voor een veertiendaags bezoek aan Japan, op uitnodiging van de stad Misumi in de provincie Kumamo- to. Hij woont in Misumi de feeste lijkheden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de haven en de havengebouwen van die stad bij. De haven is aangelegd door de in 1848 in-Leiden geboren Ir. An- thonie Thomas Hubertus Rouwen- horst Mulder. Rouwenhorst Mulder, geboren in een huis dat stond op de huidige plaats van de Hema aan de Haar lemmerstraat, heeft van 1879 tot 1890 in Japan gewerkt in dienst van de Japanse overheid. Verschil lende havens- en kanaalwerken, onder meer in Tokio en Misumi, legde hij aan. De Japanse keizer decoreerde hem voor zijn verdien sten; hij werd benoemd tot officier in de Orde van de Heilige Schat. Misumi zal een straat naar Rou wenhorst Mulder noemen. Goekoop houdt tijdens de plech tige herdenking een toespraak, waarna de vlaggen van Leiden en Misumi worden uitgewisseld. Voorts wordt de speciaal voor het buitenland vervaardigde diaserie over Leiden vertoond. Mogelijk be zoekt Goekoop tijdens zijn verblijf een aantal bedrijven. Na zijn be zoek aan Japan reist hij door naar Thaiwan en Thailand. LEIDEN - Rond de Burcht wordt zondag het 13e Leidse folkfestival gehouden. Tot acht uur 's avonds vinden de concerten op de Burch theuvel plaats, daarna wordt het festival voortgezet in het Koets huis. De presentatie is in handen van Kees Ouwejan en Bert Haas jes. Op het folkfestival zullen de vol- ten. gende groepen optreden: Ouwejan Makkers (13.00 uur), Bill Craig (13.30 uur), de Opalino's (14.00 uur), McCalmans (15.00 uur), Bill Craig (16.30 uur). Ouwejan Mak kers (17.00 uur), Conjunto Yaravi (17.30 uur), Patrick Street (18.30 uur) en Livstykket (20.15 uur). Het festival wordt afgesloten met een sessie van de deelnemende arties- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9