North faalde bij verbergen Contra-zaak Cheques;reisverzekering,buitenlands geld en een leuke attentie: zo geregeld. Crisis met VS komt Papandreou goed uit Betrekkingen Bonn- Moskou verbeterd Veel doden bij veldslag in Marokko Oostenrijk verwerkt verleden Greenpeace-actie kemvrije zeeën ZATERDAG 11 JULI 1987 j BUITENLAND WASHINGTON (AP) - Kolonel Oliver North heeft gisteren op de vierde dag van zijn verhoor in het Congres gezegd dat hij geprobeerd had het doorsluizen van Iraans geld naar de Contra's te verbergen, nadat veiligheidsadviseur John Poindexter hem had gezegd dat die zaak beter nooit aan het licht kon komen. „Ik deed wat ik kon om dat te voor komen, maar ik faalde," zei North die in de loop van de week steeds meer de rol van volksheld is gaan spelen. Aan het begin van zijn vier de verhoordag legde hij demon stratief twee stapels telegrammen voor zich neer, die hij had gekre gen van Amerikaanse burgers. De sfeer tijdens het verhoor was gisteren soms zelfs vriendelijk in vergelijking met de bittere juridi sche gevechten die eerder deze week werden geleverd. Het Witte Huis maakte bekend dat de steun van het publiek voor het Nicaraguabeleid van de rege ring Reagan lijkt te worden gehol pen door het optreden van North. „Het spreekt voor zich dat de re- ALGIERS (AP) - De guerrillabewe ging Polisario zegt deze week in een hevige veldslag bij Techla in het uiterste zuiden van de betwiste Westelijke Sahara 275 Marokkaan se soldaten te hebben gedood en 73 tegenstanders gevangen te hebben genomen. Volgens een in Algiers uitgege ven verklaring hebben Polisario- strijders een 40 kilometer lang ge deelte veroverd van de door Ma rokko opgeworpen aarden verde- digingswal langs de grens met Mauretanië. Verder werden 10 Ma rokkaanse tanks, 46 lichte voertui gen en vier vrachtwagens vernield en werden twee tanks, twee ge- schutstukken en ander gevechts- materieel buitgemaakt. De veldslag zou woensdag heb ben plaatsgevonden. Van Marok kaanse zijde is niets over de be weerde gevechten meegedeeld. Hoewel het Polisario in zijn berich ten over de strijd dikwijls over drijft, lijken de gevechten van deze week de hevigste in de Saharaanse oorlog te zijn sinds maanden. In het grotendeels onbewoonde, maar mineraal-rijke gebied woedt al meer dan tien jaar een oorlog tussen het Polisario en het Marok kaanse leger. Marokko bezette een deel van de voormalige Spaanse Sahara toen Spanje het gebied in 1975 ontruimde. De Marokkaanse annexatie heeft geen internationa le erkenning gekregen. gering verheugd is dat veel van het verhaal over onze steun aan de Contra's en de vrijheidsstrijders van Centraal-Amerika door kolo nel North wordt overgebracht aan een gevoelig en begrijpend pu bliek," zei Reagans woordvoerder Marlin Fitzwater. Fitzwater zei dat de regering er niet altijd in was geslaagd duide lijk te maken waarom zij de Nicara guaanse contrarevolutie steunt, maar de hoorzittingen „lijken op dat punt te helpen". North verklaarde intussen dat re geringsfunctionarissen hun bezwa ren tegen het ruilen van wapens voor gijzelaars met Iran eind 1985 aan de kant hadden gezet, omdat zij vreesden dat de levens van de gijzelaars in gevaar zouden komen als zij van die ruil afzagen. North zei ook dat president Rea gan „heel duidelijk uitsprak" dat de Amerikaanse gijzelaars in Liba non zo snel mogelijk vrij moesten komen. Maar North zei dat hij zelf het verhaal had verzonnen dat de president de gijzelaars vrij wilde hebben vóór belangrijke politieke momenten als de Congresverkie zingen. North had dat verteld aan de zakenman Albert Hakim die be middelde bij de wapenleveranties. De commissie herinnerde North eraan dat ministers als Shultz en Weinberger tegen de ruil waren en dat ook hadden gezegd. Liman vroeg: „Was u de belangrijkste voorstander van dit plan gewor- den?'*" North: „Ik geloof niet dat ik de belangrijkste voorstander was. (CIA-)directeur Casey is er altijd voor geweest. Maar net als bij mijn andere activiteiten was het verzet dat ik er tegen hoorde toen wij er mee bezig waren veel geringer dan nadat het mislukte, toen het be kend werd." WENEN (AP/DPA/AFP) - Honder den Oostenrijkers hebben de afge lopen maand elke avond vanaf de trappen van de Stefansdom in We nen hun landgenoten opgeroepen eens goed na te denken over de rol van Oostenrijk in de Tweede We reldoorlog. Van 8 juni, een jaar na de verkiezing van Kurt Waldheim tot president, tot 8 juli, de jaardag van zijn inauguratie, hield het groepje Oostenrijkers een wake. Duizenden hebben meegedaan aan de daaruit voortkomende dis cussies. De initiatiefnemers hopen dat er een groter bewustzijn ont staat onder de Oostenrijkers over dat duistere verleden. Een her waardering is volgens hen op haar plaats. Emmi Demont, een van de deel nemers aan de wake, zei dat het een „soort geschiedenisles was waar iedereen vrijuit kon spre ken." De socioloog Silvio Lehman, lid van de groep Nieuw Oostenrijk die vorig jaar werd opgericht om zich te verzetten tegen de verkie- zing van Waldheim, zei dat er wel voor gezorgd zal worden dat de Oostenrijkers er over zullen blijven praten. De „Anschluss", de annexatie van Oostenrijk bij het Derde Rijk, was en is het sleutelwoord over de rol van Oostenrijk in de oorlog. Tij dens de wake ontstonden emotio nele debatten. Anti-semitische scheldpartijen en fluimen waren vaak het resultaat van een gesprek voor de Stefansdom. Was Oostenrijk een slachtoffer van Hitiers Derde Rijk of een me deplichtige? Franz ïYanke, een andere deel nemer aan de wake, werd op 12 maart 1938, de dag dat het Duitse leger Oostenrijk binnenwandelde geboren. „Oostenrijk heeft zichzelf de rol toegedicht van slachtoffer, maar dat is niet helemaal juist," zegt Franke. Hij wijst daarbij op het feit dat vele nazi-kopstukken Oostenrijkers waren. Voor de verkiezing van Wald heim en de beschuldigingen over zijn oorlogsverleden zwegen de meeste Oostenrijkers liever over dit onderwerp. De mensen die de wake organiseerden vonden het echter tijd dat de Oostenrijkers hun licht daarover moesten laten schijnen. Zeker nu hun president in een groot deel van de westerse wereld niet echt welkom is. Inmiddels heeft de voorzitter van de joodse gemeenschap van West-Berlijn, Heinz Galinski, laten weten dat het bezoek van Wald heim aan West-Duitsland onnodig de betrekkingen met israël belast. "De man is het niet waard dat de Bondsrepubliek haar goede ver houding met israël op het spel zet", aldus Galinski. ATHENE - Het Griekse weekblad Ena kwam deze week met het voorstel, een dagelijks „weerbe richt" op te stellen aangaande de Grieks-Amerikaanse betrekkingen die een zeer onbestendig beeld ver tonen. De socialistische Andreas Papandreou won de verkiezingen van 1981 op een uitgesproken anti- Amerikaans platform, maar bij die van 1985 waarin hij wederom zege vierde was van anti-Amerikanisme nauwelijks meer sprake. door Frans van Hasselt Bij het bezoek dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Schultz vorig jaar aan Athe ne bracht sprak Papandreou van „rustiger vaarwater" waarin de be trekkingen waren gekomen Schultz constateerde voor stap" verbetering van de rela tie. Sindsdien nieuw stormpje opgestoken sinds eind vorige maand weer helemaal echter menen dat deze nieuwe iopen- In Dakar, de hoofdstad van Senegal, zijn deze week blanke en zwarte Zuidafrikanen bijeengekomen om zich gezamenlijk te beraden op de strijd tegen de apartheid. In totaal 52 mensen namen aan de driedaagse conferen tie deel, onder wie ook vertegenwoordigers van het in Zuid-Afrika verboden ANC, het African National Con gress. Een van de organisatoren van de conferentie, de dichter en schrijver Breyten Breytenbach (links), pleegde in Dakar overleg met Benoit Ngom, voorzitter van de Vereniging van Afrikaanse advocaten. (foto api BONN (AP) - De Westduitse Bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren gezegd dat het bezoek van president Richard von Weizsacker aan Moskou tot betere betrekkin gen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie zal leiden. Voorts zei hij te hopen dat Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov positief zal reage- i op de uitnodiging om volgende jaar naar Bonn te komen. President Weizsacker zei eerder Overval Gewapende Sikhs in India heb ben bij een overval op het huis van een vooraanstaande politicus van premier Gandhi's Congrespartij i Punjab zes mensen gedood.' De po- i i -i a WASHINGTON (AP) - De interna- dat Greenpeace van plan is enige Süfr'6! ^0?mP2? n j tonale milieu-organisatie Green- miljoenen guldens te spenderen m was North alleen de- r>eare is Pistprpn ppn ramnaonp hp. aan deze campagne, die de slogan „Kemvrije Zeeën" heeft meege kregen en „minstens enkele jaren zal worden voortgezet". De organisatie zal haar eigen bo ten inzetten om de nucleaire sche pen te beletten in havens voor an ker te gaan. Onder nucleaire sche pen worden schepen verstaan die zijn uitgerust met kernwapens en die door kernenergie worden voortgedreven. Ross zei voorts dat nucleaire schepen het gevaarlijkste onder deel van de kernwapenwedloop vormen, maar dat dit gevaar door de beide supermachten het minst als zodanig wordt onderkend en dus ook niet in de bestaande wa penakkoorden doeltreffend aan Mathias Rust, de Westduitse piloot banden wordt gelegd, die eind mei van dit jaar met een „Een eventuele kernoorlog zal sportvliegtuigje op het Rode Plein zeer waarschijnlijk op zee begin- in Moskou landde en nadien door nen", zo luidt de tekst van een de Russische autoriteiten werd Greenpeace-brochure. De kern- gearresteerd, vallen geen nieuwe machten leven in de veronderstel- ontwikkelingen te melden, zei ling dat in geval van een kernoor- Kohl. log op zee het aantal slachtoffers bedoeling was aai iNorcn alleen ae- peace is gisteren een campagne be- ze week zou worden verhoord, zal gonnen tegen de aanwezigheid van het verhoor vrijwel zeker maandag nucleaire schepen bij de marine doorgaan. Tot dusver is geen van van de Verenigde Staten, de Sow- de 26 politieke leden van de Con- jet-Unie, Groot-Brittannië en grescommissie aan het woord ge- Frankrijk. weest tijdens het verhoor. Woordvoerder Michael Ross zei Over de mogelijke vrijlating onder de burgerbevolking beperkt zou kunnen blijven. Het gevaarlij ke aan de situatie is dat met kern wapens uitgeruste schepen als zij worden aangevallen gauw geneigd zullen zijn deze wapens in te zet ten, aldus de brochure. Ross zei dat de campagne juist op 10 juli wordt ingeluid omdat het die dag precies twee jaar geleden is dat de Rainbow Warrior door leden van de Franse geheime dienst werd opgeblazen in de haven van Auckland. Greenpeace organiseerde voor deze dag twee acties. In Australië klommen drie leden op een 80 ver diepingen tellend gebouw in Syd ney, op de top waarvan de Green- peace-vlag werd gehesen en een vlag met het symbool van de cam pagne - een verbodsteken voor oor logsbodems. In Nieuw Zeeland klommen ze ven leden op de Auckland Harbor- brug, waar zij een vlag hesen met de tekst: „Geef de Kiwi-ziekte door", een verwijzing naar de wei gering van Nieuw Zeeland om Amerikaanse nucleaire schepen in zijn havens toe te laten. woord vergat Papandreou te vra gen hoe de Rus die Griekse unani miteit had gemeten, maar merkte „stap wel geruststellend op dat buiten landse bases in Griekenland nooit er echter al menig tegen landen zouden zijn gericht en waarmee Athene vriendschappelij- het ke relaties onderhooudt. Ze moes- Sommigen ten uitsluitend worden gezien te gen de achtergrond van „het zicht- enigszins kunstmatig tot stand bare gevaar uit het oosten", te we ten Turkije, een gevaar waarover Gorbatsjov zich in zijn brief overi gens in het geheel niet uitliet. De Griekse regeringswoordvoer der heeft dezer dagen verklaard dat gladstrijkende uitlatingen van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken mevrouw Ridgway - die van een „weekeind- incident" sprak - weliswaar „een heel klein stapje in de goede rich ting" waren, maar de voor de twee de helft van juli uitgestippelde be zoeken aan Athene van haar colle ga's Armacust (buitenlandse za ken) en Wilkinson (defensie) staan nog geheel op losse schroeven. Beiden gaan wel naar Ankara. In de Griekse pers ontbreekt het niet aan speculaties over de Griek se premier die de crisis zou hebben toegespitst om er een electoraal voordeel aan te ontlenen. Parle mentsverkiezingen hoeven pas in juni 1989 te worden gehouden, maar de economische situatie zal er tegen die tijd vermoedelijk niet veel beter op zijn geworden. Een acute crisis met de Verenigde Sta ten - en eventueel met Turkije, naar het voorbeeld van die in maart die Papandreou uitstekend trotseerde - zou hem in staat stel len, vervroegde verkiezingen bij voorbeeld in september a.s. weder om op een anti-Amerikaans plat form te houden. Hetgeen dan wel niet aanslaat bij de „unanieme" Grieken maar wel bij een meerder heid en speciaal bij de communis- gekomen. Papandreou heeft hevig lijk aanstoot genomen aan waar schuwingen die de Amerikaanse ambassadeur Keeley had gericht aan de Griekse minister van bui tenlandse zaken Papoulias, als zou Athene diplomatieke contacten onderhouden met de Palestijnse terroristenleider Abu Nidal en de Armeense beweging Asala. Met de bedoeling van hun aanslagen ver schoond te blijven. „In het huis van de gehangene spreekt men niet over touw", zei Papandreou doelend op Irangate. En hij eiste een „openlijke en offi ciële intrekking" van deze beschul digingen - die via de New York Ti mes waren uitgelekt - alvorens on derhandelingen op gang konden komen over een nieuw verdrag over de Amerikaanse bases op Griekse bodem. Het oude verdrag loopt eind 1988 af. Het was waarschijnlijk niet toe vallig dat kort daarop in een Grieks satirisch weekblad de volledige tekst uitlekte van een voorafgaan de correspondentie tussen de Sow- jet-leider Gorbatsjov en Papand reou. De Russische partijleider herinnerde Papandreou in de brie ven aan het feit dat „de Grieken unaniem tegen de Amerikaanse bases in Griekenland zijn". Ook prees hij de Griekse premier uit bundig voor zijn vredelievende en anti-nucleaire politiek. In zijn ant- Andreas Papandreou. ten. Pas daarna kan dan toch weer over de basis worden onderhan deld, zo redeneren de waarnemers die het opportunisme - of politiek genie - van de Griekse premier langzamerhand menen te door gronden. Ook zal in september de rechtse oppositieleider Mitsotakis nog niet kunnen zijn vervangen. Diens po sitie wordt sterk ondergraven door onder anderen de burgemeester van Athene Evert die een gunste ling van de legendarische Kara- manlis schijnt te zijn. Mitsotakis heeft de reputatie opgebouwd dat hij nooit verkiezingen zal kunnen winnen. Dus zal Papandreou, hoe slecht de economische situatie ook is, van hem geen verkiezingen kun-( nen verliezen. Reeds heeft Mitsota-' kis op weinig handige wijze „be grip" getoond voor de Amerikaan se argwaan inzake een Grieks heu len met terroristen en in een uiterst felle reactie daarop is hij van rege ringszijde een „advocaat van Ame rika" genoemd. ADVERTENTIE een Sikh en voormalig minister de deelstaatregering van Punjab, kwam om alsmede drie leden van zijn gezin en twee lijfwachten. Abortus Moskou dat Gorbatsjov te kennen had gegeven bereid te zijn tot een ontmoeting met Kohl „in de nabije toekomst". Hij noemde echter geen datum. Kohl zei gisteren tijdens een Een Brits hooggerechtshof heeft persconferentie dat hij „het zeer op prijs zou stellen" als Gorbatsjov i gisteren bepaald dat artsen mogen besluiten een 19-jarige geestelijk gehandicapte vrouw een abortus te laten ondergaan ook als zij daar geen toestemming voor geeft. Rechter sir John Wood zei dat de vrouw de geestelijke rijpheid van een kind van drie jaar heeft en om die reden niet in staat kan worden geacht zelf voor een abortus te be slissen. De vrouw is 11 of 12 weken zwanger. Haar moeder en maat schappelijk werkers delen het standpunt van de rechter. Ontvoering Op het Filippijnse eiland Minda nao zijn deze week twee medewer kers van het Wereldvoedselpro gramma van de Verenigde Naties ontvoerd door een gewapende ben de. Over de nationaliteit van de twee ontvoerden, Teofila Smith en Linda Madrid, is nietsbekend. VN- medewerkers in Manila konden evenmin uitsluitsel geven. Volgens de autoriteiten willen de ontvoer ders, vermoedelijk ontevreden aanhangers van gouverneur Tarha- ta Lucman, baantjes in het provin ciebestuur. Geldig verklaard De hoogste strafrechtbank van Italië heeft geoordeeld dat de ar- r restatiebevelen van de Italiaanse tOl O geStegCIl politie tegen drie functionarissen van. het Vaticaan geldig zijn. Het Hof van Cassatie deed de uitspraak HERBORN (AP) - Het dodental als donderdagavond in de zaak die gevolg van het ongeluk met een was aangespannen door advocaten tankwagen in het Westduitse Her- van het Vaticaan die aanvoerden born is tot vijf gestegen. Een vijfde dat het arrestatiebevel tegen kardi- slachtoffer overleed in het zieken- naal Paul Marcinkus en twee me- huis aan zijn venvondingen. Nog dewerkers van de bank van het Va- 13 mensen verblijven voor behan- ticaan ongeldig is. In laatste instan- deling in het ziekenhuis, zojiebben tie moet het Hooggerechtshof e uitspraak doen. de eerste helft van 1988 naar Bonn komt. Volgens zegslieden binnen de regering staat reeds een bezoek van de Russische minister van bui tenlandse zaken Eduard Sjevard- nadze voor dit najaar op stapel. Kohl zei een bezoek van Gor batsjov „toepasselijk" te vinden nu zich „een positieve ontwikkeling in de Oost-West betrekkingen" af tekent. Hij noemde het zesdaags bezoek van Weizsacker „een mijl paal op weg naar beter begrip" tus sen beide landen. Kohl zei voorts dat Weizsacker van de Sowjet-autoriteiten een lijst met de namen van 15 in de BRD woonachtige mensen heeft ontvan gen die verdacht worden van oor logsmisdaden en dat de Sowjet- Unie deze mensen uitgewezen wil zien om hen terecht te kunnen la ten staan. De lijst zal door de West duitse justitie worden bestudeerd, zei Kohl, die verder geen commen taar over deze zaak wilde geven. Dodental van ongeluk Herborn Bij ieder kantoor van de Nutsspaarbank regelt u in 'n mum van tijd al uw vakantiezaken. En als u tussen 6 juli en 9 augustus langskomt, krijgt u bovendien een aardige attentie: een praktische tas die opgeblazen kan worden tot hoofdkussen, een grappige strandbal of een heel handige beachbox, waarin u veilig uw geld bij u hebt, ook al loopt u in zwembroek of bikini. Leuk en gratis, als u bijvoorbeeld bij ons uw buitenlands geld koopt. Of travellerscheques neemt: 'n heel veilige Zolang de voorraad strekt manier om geld mee op vakantie te nemen, aangezien deze gedekt zijn tegen verlies en diefstal. Of u opent een salarisrekening bij de Nutsspaarbank zodat u Eurocheques kunt aanvragen, een internationaal betaalmiddel en daardoor wel zo handig op reis. En natuurlijk sluit u bij de Nutsspaarbank een uitstekende reisverzekering af Kost weinig, dekt veel en is snel geregeld. Kortom, als u onbezorgd op vakantie wilt, ga dan eerst naar de Nutsspaarbank. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet meer voor vakantiegangers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5