Kabinet voor pensioen aan weduwnaren Verkrachter moet bloeden voor schade Groep Turkse en Marokkaanse jongeren gaat krant maken 'Meer ruimte nodig voor eigen beleid ziekenhuizen' PvdA wil snel praten over mijnenvegers landbouw moet groter' 'Tien jaar nodig voor invoeren basisvorming' Slachtoffers eisen steeds vaker forse vergoedingen ZATERDAG 11 JULI 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is bereid een weduwnaarspen sioen in te voeren. De ministerraad heeft dat gisteren besloten. Staassecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zal over het weduw naarspensioen binnenkort advies vragen aan de Sociaal-Econo mische Raad, de Emancipatieraad en de Raad voor het Jeugdbe leid. ENSCHEDE (GPD/ANP) - In En schede begint in oktober een pro ject om Turkse en Marokkaanse jongeren tot journalist of voorlich ter op te leiden. De jongelui zullen het vak leren door het maken van een krant die zowel in het Turks als het Marokkaans verschijnt en die wordt voorzien van een Nederland se vertaling. Het is het eerste pro ject in Nederland met zo'n opzet. De afdeling voorlichting van de gemeente Enschede heeft het ini tiatief genomen voor dit project omdat op dit moment de in het Turks en Marokkaans vertaalde in formatie in wijkbladen en gemeen telijke folders nauwelijks wordt gelezen. De oorzaak is vooral dat die stukjes niet door de migranten zelf zijn geschreven, zo heeft de ge meente Enschede ervaren. „De Ne derlandse berichtgeving wordt niet altijd vertrouwd. Vertaalde stukjes in wijkbladen en de ge meentelijke folders in het Turks en Marokkaans worden nauwelijks gelezen. De informatie is niet door de migranten zelf geschreven", al dus K. Kok, voorlichter van de ge meente. Bij het nemen van het initiatief heeft ook meegespeeld dat weinig migranten op redacties van kran ten werkzaam zijn. „En dat terwijl de migranten een belangrijk deel van onze samenleving uitmaken," zo stelde mevrouw Halsema, wet houder van Enschede, gisteren. „Dat moet veranderen. Ik hoop ook dat door de komst van deze mensen de ranten meeraandacht gaan bestreden aan de nieuwsvoor ziening voor de etnische groepen. Dat is hard nodig." Voor de journalistieke opleiding komen acht werkloze jongeren in ■aanmerking die minimaal mavo of havo-drie hebben. Volgens de ini tiatiefnemers is deze vooropleiding voldoende omdat de begeleiding van de journalisten in spe zeer in tensief zal zijn. In het eerste jaar zullen ze zover worden opgeleid dat ze in het tweede seizoen een krant kunnen redigeren. Stage lo pen de cursisten bij regionale dag bladen en de streekradio. De jour nalist P. Heil, voormalig docent van de School voor de Journalis tiek in Utrecht heeft de cursus op gezet. J. de Vos, adjunct-directeur van dit onderwijsinstituut is pro ject-docent. Hij en de andere do centen hebben de verantwoorde lijkheid voor de inhoud van de mi grantenkrant. Deze krijgt vooral een informatief karakter. De gemeente Enschede ver wacht dat de acht jongeren, die aan het leerwerkproject deelnemen, zonder problemen een baan in de journalistiek en voorlichting vin den. „Wij merken duidelijk dat er in deze sector vraag is naar migran ten," zo licht Kok toe. Het is vol gens hem ook denkbaar dat de cur sisten in dienst komen van de mi grantenkrant zodra blijkt dat die economisch haalbaar is. De kosten van het leerwerkpro ject bedragen per jaar ruim een half miljoen. Dit geld komt uit di verse subsidiepotten, waaronder het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) in Enschede en het ministe rie van sociale zaken en werkgele genheid. Naast invoering van het weduw naarspensioen heeft het kabinet ook besloten bij het verstrekken van aww-uitkeringen aan wedu wen en wezen in het vervolg te kij ken naar eventueel aanwezig inko men. Op invoering van een weduw naarspensioen wordt al lange tijd aangedrongen. De huidige aww- uitkering wordt alleen verstrekt aan weduwen en wezen. De nieu we regeling gaat gelden voor we duwnaars en voor wezen die vanaf 1990 18 jaar worden. Vanaf die leef tijd wordt verondersteld dat wezen zelf in hun levensonderhoud kun nen voorzien. De regeling voorziet bij het over lijden van de partner in een gewen- ningsuitkering op bijstandsniveau gedurende een half jaar. Daarna ontstaat recht op een uitkering als de weduwnaar de zorg heeft voor kinderen van 12 jaar of jonger. Die laatste uitkering is afhankelijk van het inkomen. Deze uitkeringen gaan ook gel den voor toekomstige weduwen. Voor weduwen die al een bestaan de aww-uitkering hebben, wordt voorgesteld voortaan rekening te houden met eventuele inkomsten uit werk. Tot nu toe gebeurde dat nog niet. Van deze inkomenstoets worden uitgezonderd weduwen die kinderen verzorgen van 12 jaar of jonger. LEEUWARDEN (ANP) - De Ne derlandse ziekenhuizen krijgen van de overheid onvoldoende ruimte om een eigen beleid te voe ren. Dat zei geneesheer-directeur P. Bonnema gisteren tijdens de open dagen voor genodigden van het nieuwe ziekenhuisgebouw van het Medisch Centrum Leeuwar den. „Door de bezuinigingen heb ben we ondernemerschap nodig om nog een verantwoorde patiën tenzorg te kunnen garanderen, maar als we naar nieuwe wegen zoeken lijkt het alsof we worden te ruggefloten", aldus Bonnema. Hij doelde daarbij op de samen werking van het Medisch Centrum Ook specialisten voelen niets voor voorstel patiënten UTRECHT (ANP) - De Landelijke Specialisten Vereniging heeft het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform gisteren laten weten dat het weinig zin heeft om in te gaan op het 'betalingsvoorstel' van het Platform, nu de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen het donderdag heeft verworpen. Met dit voorstel wilde het Plat form een eind maken aan de pro blemen die de patiënten ondervin den door het conflict LSV-VNZ. De verzekerden moeten specialis tennota's opsturen aan hun zieken fonds en wachten op het géld van het fonds voordat zij de dokter kunnen betalen. Daarom wilde het platform een machtigingssysteem waarbij de patiënt zijn vordering op het fonds overdraagt aan de specialist die dan rechtstreeks door het ziekenfonds- zou kunnen worden betaald. Eerder heeft de VNZ een soortgelijk voorstel van de LSV al drie keer afgewezen. Secretaris H. Willems van de LSV zei gisteren, dat de LSV moei- te heeft met de bewering van het Platform dat de patiënten in de huidige situatie ernstige schade lij den. Volgens de LSV is dat niet het geval en ze wil daarom nadere uit leg van het Platform. DEN HAAG (ANP) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil desnoods in het reces de Kamer commissies voor buitenlandse za ken, economische zaken en defen sie bijeen roepen om te praten over de eventuele levering van één of meer mijnenjagers aan Koeweit. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Ter Beek heeft dit gisteren aan de voorzitters van de commissies la ten weten. Hij schrijft dat de PvdA- fractie geïnformeerd wil worden of en zo ja op welke termijn de rege ring over deze zaak een beslissing wenst te nemen. Volgens de PvdA gaat het om een belangrijke kwestie, waarbij nauwkeurig belangen van buiten lands» politiek en economie moe ten worden afgewogen en waarbij de veiligheid van Nederlandse staatsburgers in het geding kan zijn. Het is daarom gewenst, aldus Ter Beek, dat er overleg met de rege ring plaats vindt voordat zij op eni gerlei wijze juridisch is gebonden. Leeuwarden met het bedrijfsleven. Daardoor kan de dienstverlening in het ziekenhuis worden uitge breid. Patiënten kunnen televisies, videorecorders en speciale spreek kamers met een secretariaatsservi ce huren. Voor familieleden van zieken zijn semafoons te huur. Pic colo's die worden gefinancierd door vijf bedrijven verrichten te gen betaling extra diensten voor patiënten. Bonnema noemt het een 'unieke uitbreiding van de dienst verlening in een ziekenhuis'. Zijn plannen riepen nogal wat weerstanden op. De Nederlandse overheid waarschuwde de zieken huisdirectie voor uitlevering aan het bedrijfsleven. Ze vindt dat de zorg voor de patiënt bij een ver gaande commercialisering in ge vaar zou kunnen komen. „Maar in drie jaar tijd is ons budget met tien miljoen gekort. Heeft de overheid ons al die tijd gevraagd of we door al die bezuinigingen onze patiën tenzorg nog konden waarmaken? Ik kan het me niet herinneren", al dus Bonnema. Hij kondigde aan op de ingeslagen weg door te gaan. „Niet de commercie maar een goe de gezondheidszorg staat voorop", aldus Bonnema. Aanslag van 10 niln ROTTERDAM (ANP) - Een Rotter damse gokbaas, die enige maan den geleden door de politie is gear resteerd, heeft van de belasting dienst voor tien miljoen gulden aan belastingaanslagen ontvangen. Dat heeft zijn raadsman, mr. Ie Coqc d'Armandville, gisteren be vestigd. Volgens de raadsman zijn de aanslagen opgelegd kort na de arrestatie. Le Coqc d'Armandville spreekt in dit geval van 'natte vin gerwerk', omdat de fiscus geen ge degen onderzoek naar de activitei ten van S. heeft gedaan. De Rotterdammer heeft direct na het opleggen van de aanslagen be zwaar aangetekend. Volgens zijn raadsman heeft de belastingdienst de afgelopen drie maanden na het indienen van het bezwaarschrift niets meer van zich laten horen. Een andere Rotterdammer die zich met illegale gokactiviteiten zou hebben beziggehouden zou van de fiscus eveneens een miljoenenaan slag hebben gekregen. ALPHEN - Door een ongeluk op de veerpont over de Maas tussen Alphen en Ooyen zijn gistermiddag drie paarden in het water gekomen en verdron ken. De paarden stonden in een trailer die door nog onbekende oorzaak van de veerpont af reed. Het bleek onmogelijk de paarden op tijd uit de trailer te halen. Op de foto zijn duikers bezig de vrachtwagen te ber gen. (foto ANP) NVSH boos over aids-programma van Veronica AMSTERDAM (ANP) - De NVSH (Nederlandse Vereniging voor Se- xuele Hervorming) is boos op Ver onica en minister Brinkman van WVC omdat de omroeporganisatie tijdens het progamma 'Veilig Vrij en' -- over aids voortdurend het woord Durex gebruikte als er con doom bedoeld werd. Het program ma werd enkele weken geleden uitgezonden en het wordt maan dag herhaald. NVSH-bestuurslid D. van der Woude zegt gisteren contact te hebben gezocht met de regerings commissaris voor de omroep over deze 'sluikreclame', echter zonder Volgens de NVSH is Durex een van de sponsors van het progam ma 'Veilig vrijen'. Veronica ont kent dat echter. De NVSH heeft een brief geschreven aan Veronica- directeur Rob Out waarin zij de be zwaren tegen de tv-uitzending uit eenzet. De vereniging stelt dat mensen de keuzevrijheid moeten blijven houden tussen verschillen de merken condooms. Het gaat daarbij om persoonlijke voorkeur op het gebied van geur, kwaliteit van het glijmiddel etcetera, aldus Van der Woude. Hij benadrukte dat de NVSH zelf ook condooms op de markt brengt die tot de vei ligste condooms van Nederland behoren. ZOETERMEER (ANP) - De invoe ring van de zogenoemde basisvor ming, een gelijk pakket van 14 vak ken voor iedereen gedurende de eerste paar jaar in het voortgezet onderwijs, vraagt minimaal tien jaar. De problemen schuilen met name in de gelijke ontwikkeling van een goed leerplan en de vast stelling van wat iedere leerling aan het eind moet kennen en kunnen (zogenaamde eindtermen) die bij de afsluiting worden gehanteerd. Dit schrijft de Adviesraad voor de Eerste Fase van het Voortgezet On derwijs (Arvo-1) aan minister Deet- man en staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs. De richtlijnen voor de basisvor ming worden neergelegd in leer plannen. Gezien de verschillen in de bestaande leerplannen tussen scholen adviseert de raad voor de invoering van de basisvorming meerdere leerplannen ter keuze aan de scholen voor te leggen. Om meerdere plannen te kunnen aan bieden moet de komende tijd een grondige inventarisatie worden ge maakt van wat momenteel aan leermiddelen, toetsen en nascho ling aanwezig is. Om de huidige situatie nóg beter te leren kennen adviseert de Arvo- 1 bovendien de 15-jarige leerling op zijn of haar kennis te toetsen door middel van een zogenoemd periodiek peilingsonderzoek. Op die manier ontstaat een betrouw baar beeld van wat haalbaar is bij OVERVALLEN - Officier van jus titie mr. P. Everaars bij de recht bank in Zutphen heeft gistermid dag zeven gevangenisstraf geëist tegen een 26-jarige agent uit Apel doorn. De man wordt ervan ver dacht in 1986 en '87 tot twee keer toe dezelfde bank in Ugchelen te hebben overvallen. Verder pleegde hij twee overvallen op bejaarde pa ren en fraude met chèques. de samenstelling van de toekom stige leerplannen en eindtermen. Als de plannen allemaal door gaan begint de invoering van de basisvorming omstreeks 1989. Leerplannen en afsluitingstoetsen zijn dan volgens de Arvo-1 nog niet klaar. Nu al dient rekening te wor den gehouden met een periode van vijf jaar waarin nog veel bijgesteld moet worden. Wanneer in 1994 de laatste scholen beginnen met de in voering van de basisvorming kun nen op basis van vijf jaar ervaring inmiddels wel meer definitieve versies van eindtermen en leer plannen beschikbaar zijn, zo voor spelt de raad. Moluks museum UTRECHT (GPD) - Het bestuur van het Moluks Historisch Mu seum in Utrecht heeft de historici drs. H. Smeets en drs. W. Manuhu- tu opgedragen het museum te gaan opbouwen. Het museum is een ge baar dat de regering vorig jaar maakte in de richting van de Zuid- molukse gemeenschap ter herden king van haar 35-jarig verblijf in Nederland. De twee historici zijn na overleg met het bestuur van de Badan Per- satuan benoemd. Smeets (43) was tot voor kort coordinator van het Inspraakorgaan Welzijn Moluk- kers en is nu onder meer adviseur Molukse zaken van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Manuhutu (28) was in de Molukse gemeenschap de eerste die met succes het doctoraal examen ge schiedenis aflegde. Smeets en Manahutu maken deel uit van de Historische Com missie van het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers, die bezig is met het opzetten van een Moluks historisch archief, dat in het mu seum zal worden ondergebracht. DEN HAAG (ANP) - De gevolgen voor het milieu van bepaalde agra rische produktiemethoden zijn in het verleden meestal pas in een laat stadium onderkend. Bij toe komstig landbouwkundig onder zoek zal daarom veel meer aan dacht moeten worden besteed aan milieu-aspecten. Dit stelt het Landbouwschap in een discussie nota over landbouw en milieu. De nota is voor commentaar gezonden aan de agrarische organisaties. De georganiseerde landbouw moet maatregelen die zijn gericht op de bescherming van bodem, water en lucht in beginsel positief benaderen. Boeren en tuinders hebben zelf belang bij de bescher ming van hun produktiemilieu. In het beleid voor land- en tuinbouw moet de nadruk zoveel mogelijk komen te liggen op het voorkomen van milieuproblemen, zo staat in de nota. Het Landbouwschap aanvaardt het uitgangspunt dat voor de finan ciering van een algemeen landelijk milieubeleid heffingen worden op gelegd. De bestemming van die heffingen moet wel duidelijk zijn. Ook mogen heffingen de draag kracht van een normaal renderend bedrijf niet te boven gaan. Voor be drijven die wettelijk vereiste mi- DIEFSTAL - Tijdens lunchpauzes op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag is in de maand juni voor honderden gul dens aan geld, cheques en sieraden ontvreemd. De daders zijn, naar wordt aangenomen, mannen ge weest. Uit de stortbakken in de he rentoiletten werd een grote hoe veelheid portefeuilles, portemon- pols- en damestasjes gevist. lieu-investeringen financieel niet kunnen dragen wil het speciale maatregelen. Surinaamse vrouw krijgt toch een huis in Hoogezand HOOGEZAND (GPD) - De uit Su riname afkomstige mevrouw M. Zarks, die in eerste instantie door de christelijke woningbouwvereni ging Ds. A. S. Talma een woning in Hoogezand werd geweigerd, heeft dit huis nu toch toegewezen gekre gen. De directeur van de woning bouwvereniging is op zijn begin deze week gedane uitspraak dat deze woning bestemd was voor een Nederlands blank gezin, om een voorbeeldfunctie te vervullen te gen de verpaupering van de wijk, teruggekomen. In een verklaring zegt directeur Munneke dat het niet waar is dat op grond van de huidskleur de wo ning in eerste instantie geweigerd is. „De enige reden was dat wij het niet verstandig achtten de woning aan een alleenstaande vrouw toe te wijzen. Dit vanwege de omstandig heden in deze buurt. Nu mevrouw Zarks heeft gezegd eventuele pro blemen het hoofd te kunnen bie den, hebben we besloten haar als nog deze woning toe te wijzen. Met u zijn wij van mening dat een ieder, ongeacht ras, huidskleur of af komst, recht heeft op een objectie ve toewijzing. In ons woningbezit wonen dan ook tientallen mensen van niet-Nederlandse afkomst," al dus Munneke. De hoektanden van de walrus worden als ivoor verhandeld. Daardoor wordt het dier in zijn voortbestaan bedreigd, aldus de Nederlandse rege ring. Ze wil dan ook maatregelen om dit dier te beschermen. (foto anp» UTRECHT - De Utrechtse advo caat mr. J. Ran laat er geen mis verstand over bestaan. Zéker is hij het volledig eens met de wat hij noemt 'forse verzwaring' van de straffen voor verkrachting. door Patricia van der Zalm Hij wil wel spreken van een tendens. Een jaar of twee gele den kondigde die zich aan: be handeling van verkrachtings- en ontuchtzaken verschuift lang zaam maar zeker van de straf rechter naar de civielrechter, waarbij de daders, naast al of niet voorwaardelijke straffen ook meer en meer worden veroor deeld tot betaling van forse scha devergoedingen aan hun slacht offers. De Alkmaarse rechtbank ver oordeelde vorige week een (meervoudige) verkrachter bij voorbeeld tot betaling yvan tien mille aan zijn slachtoffer. Daar naast had de strafrechter hem al veroordeeld tot twee jaar en on voorwaardelijke tbr. Zelf was mr. Ran kortgeleden als raads man betrokken bij een zaak van ontucht met twee mindeijarige kinderen uit Woerden. Zijn eis tot een schadevergoe ding van 15.000 gulden werd door de rechter gedeeltelijk toe gewezen; met de dader werd een vergoeding aan de slachtoffers van 7500 gulden overeengeko men. Het gaat in de Alkmaarse en Woerdense zaken om de hoog ste bedragen die tot nu toe wer den toegekend. Ran: „Het slachtoffer krijgt hierdoor enige genoegdoening. Want de dader bloedt door het feit dat hij een bedrag moet ver goeden aan het slachtoffer in plaats van aan de staat". Maar voorzichtigheid is geboden, ook daar is hij duidelijk in. „Er wordt wat makkelijker omgesprongen met de bewijs voering. Rechters nemen veel meer dan vroeger vanzelfspre kend aan dat er leed is geleden, zonder dat dat hoeft te worden aangetoond. En dat brengt risi co's met zich mee. Ik hoor liever honderd keer dat iemand bij ge brek aan bewijs, misschien ten onrechte, wordt vrijgesproken dan dat hij één keer ten onrechte wordt veroordeeld". Psychische schade Bij de rechters is, onder in vloed van wat mr. Ran 'de maat schappelijke krachten' noemt, goed doorgedrongen dat de psy chische schade (en ook materië le, doordat zij misschien een tijd niet kan werken) die een vrouw door verkrachting oploopt, erg groot kan zijn. „Toch zit er een kwalijk aspect aan. Ik merk dat er toch valse aangiften worden gedaan en van collega's heb ik dat ook wel gehoord. Dan zitten er mannen ten onrechte vast. Mijn overtuiging is: bij twijfel moet vrijspraak gelden". Hij wil echter duidelijk stellen dat er wat hem betreft bij voldoende bewijs in een verkrachtings- of ontuchtzaak 'goed gestraft' moet worden. „Dit zijn zeer ernstige zaken". „Vroeger ging de rechter vrij wel voorbij aan het immateriële, het psychische leed van een vrouw die is verkracht. Nu neemt de magistratuur wel eens erg gemakkelijk aan dat een vrouw slachtoffer van verkrach ting is. Bij dergelijke zaken wordt afgeweken van de gangba re rechtsgang en dat is opmerke lijk. Er wordt afgegaan op één getuigenverklaring, die van de vrouw, in plaats van op de ge bruikelijk twee." Verkrachte vrouwen die hem als raadsman kiezen, adviseert hij om schadevergoeding te vra: gen, civielrechtelijk te procede ren dus. Niet alleen biedt die ma nier de vrouw volgens hem de mogelijkheid om zich meer be trokken te voelen bij de gang van zaken, ook zijn er in een civiele zaak meer mogelijkheden om te getuigen, bijvoorbeeld door mid del van een aanvullende eed. Hoogstens kan de eis tot finan ciële genoegdoening worden af gewezen, maar de eisende party verliest verder niets. Bij een strafzaak kan de dader bijvoor beeld vanwege zijn psychische gesteldheid daarentegen worden vrijgesproken. Het lijkt ideaal. Waarom heb ben vrouwen daar niet veel eer der gebruik van gemaakt? Ran: „Omdat het een lange procedure is. En omdat ze op nieuw met hun belager gecon fronteerd worden". OTTAWA/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering zal de ko mende week pleiten voor de beper king van de handel in ivoor afkom stig van de walrus. Dat zal gebeu ren tijdens de internationale confe rentie over de handel in bedreigde dier- en plantensoorten in Ottawa. Verder zal zij ervoor pleiten dat ook de handel in schoenbek-ooie- vaars en gifkikkers aan banden wordt gelegd. De handel in tomaat- en goude kikkers, evenals die in agaat-slakken moet geheel verbo den worden. Ongeveer 700 deskundigen zul len de komende twee weken in de Canadese hoofdstad vaststellen wat er gedaan kan worden tegen de handel in de vele bedreigde dier-, en plantensoorten. Zij komen uit de 95 landen, die zijn aangesloten bij de in 1973 ingestelde verdrags organisatie CITES die regels heeft opgesteld voor de handel in be dreigde dier-en plantensoorten. Toch worden nog steeds tal van bedreigde dieren en planten ille gaal verhandeld. De Nederlandse regering wil dat dit rigoreus wordt aangepakt. Ze pleit daarbij onder meer voor bescherming van de walrus. Een belangrijk onderwerp van gesprek op de conferentie is de vaststelling van de quota voor de handel in ivoor, afkomstig van Afrikaanse olifanten. Sinds CITES de handel daarin vorig jaar heeft beperkt, is de prijs van legaal ivoor toegenomen van 70 tot 100 dollar per kilo.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3