Koos Postema: 'Ik ben smerig nieuwsgierig ^Klasgenoten worden 'geselecteerd' op inventiviteit en herinnering Willem Hendrik Zwart eert zijn vader in mooi concert Duurder uit in Amsterdam POP Dichter Diego overleden ZATERDAG 11 JULI 1 HILVERSUM - De combi natie van een achtergrond sfeer, nieuwsgierigheid naar de privékant, het mi lieu van vroeger en de 'roem' van de bekende Ne- derlander-nu, maken het programma 'Klasgenoten' van Sjef Rademakers en Koos Postema boeiend, gek en af en toe wat clichéma tig. Dat laatste ligt dan vooral aan de vragen, soms aan de klasgenoten. Koos Postema is de leider, maar niet de man die het verzon. Dat is Sjef Radema kers, een free-lance produ cer, die documentaires als de Maria-serie van Reve, de Bikinistory en 'Carnaval in Rio' op zijn naam heeft staan. Voorts maakt hij prachtig werk, volgens een gekscherende Postema, voor 'Playboy', 'Penthouse' en de 'Chick'. Een kandidaat voor 'Klasgenoten' wordt in eerste instantie benaderd met de vraag welke klas hij het liefst terug zou willen zien. De meesten kiezen voor die klas waar- by ze zich 'veilig' voelen, waaraan de herinnering het mooist is. Dat, vindt Koos Postema, is een belang rijk gegeven, want wil het pro gramma slagen, dan mag er niets geforceerd worden. door Margriet Hunfeld Ruim van tevoren wordt vervol gens een strenge selectie toege past, na gesprekken met alle klas genoten van de bekende Nederlan der worden er twintig gekozen op 'inventiviteit', 'welbespraaktheid', de sterke herinnering en de mate waarin iemand een tijdsbeeld kan neerzetten. Degenen die vooraan in de klas komen te zitten zijn de 'ankers' in het programma, dat wil zeggen dat Postema daar ieder moment op kan terugvallen, wanneer het ge sprek gaat 'hangen en zuchten'. „Ik weet alles van die mensen. Soms meer dan zij over zichzelf weten. Ik krijg een verslag en een foto van iedereen." Herdenkingsconcert gewijd aan Jan Zwart door Willem Hendrik Zwart, organist. Werken van Jan Zwart, Bacb, Franck en Guilmant. Gehoord in de Hervormde Kerk van Noord- wijk-binnen. NOORDWIJK - Vijftig jaar gele den, op 9 juli 1937, had de orga nist Jan Zwart zijn laatste optre den. Vier dagen na deze orgel- avond, zoals hij dat zelf noemde, overleed hij op bijna zestigjarige leeftijd. Zijn kinderen en leerlin gen hielden de orgeltraditie in stand en zijn jongste zoon Wil lem Hendrik Zwart was gister avond te horen in een aan hem gewijd concert. Eigenlijk was het niet helemaal een concert, maar meer een herdenking of een ere dienst voor de Schepper die Jan Zwart zijn leven lang vereerde. Er werd dan ook verzocht niet te applaudiseren, hoewel het bril jante slot er wel toe uitnodigde. Uit de werken, die tot klinken werden gebracht, bleek dat Jan Zwart als componist geen grote vernieuwer was, maar aansloot bij de Duitse orgelmuziek van Bach tot Mendelssohn met af en toe een knipoog naar de Franse romantiek. Dit bleek in zijn toc cata op psalm 146:1 en zijn trio op psalm 25:2. Meer persoonlijk leek me de 'Sombere muziek over psalm 103:8, 'Gelijk het gras is ons kortstondig leven', die in getogen maar toch niet depres sief begon en een duidelijke cli max middenin had. Zeer herken baar was het Lutherlied 'Een vaste burcht is onze God', dat met allerlei verschillende ak koorden werd gevarieerd. Wjllem Hendrik Zwart toonde zijn capaciteiten ook in werken van andere componisten, onder andere de beheerst gespeelde toccata en fuga in d klein van Bach en het grootse derde koraal van César Franck. Hoewel het or gel eigenlijk te klein is voor de grote romantische werken als die van Franck en Guilmant, wist de organist de grootsheid van de Franse kathedralen te suggere ren. Ook het orkestrale karakter van Guilmants Marche Funèbre et Chant Sérafique kwam duide lijk naar voren. Maandag 15.00 uur zal een her denkingsplaquette worden ont huld aan de gevel van het voor malig kerkgebouw van de Her steld Evangelisch Lutherse Ge meente aan de Kloveniersburg wal 50 in Amsterdam, waar Jan Zwart vroeger organist was. 's Avonds om 8 uur is er nog een herdenkingsconcert in de Grote- of Eusebiuskerk in Arnhem met weer een ander programma, dat ook werken van Zwart bevat. FRANK DEN HERDER. Postema: "Een team medewer kers heeft van tevoren gesprekken gevoerd en onderzoek gedaan, vaak zijn ze griezelig veel te weten gekomen, de intimiteiten, de zor gen, de ziektes en de gelukkige momenten. Met mij wordt dat in één middag doorgesproken, en op die manier weet ik direkt, wanneer ik de klas binnenstap: oh, ja dat is Henk en, natuurlijk: dat is Anja". De essentie van het programma is, vindt hij, om de bekende Neder lander niet op een hoger voetstuk te plaatsen dan hij al staat, maar om hem terug te plaatsen op de plek, waar hij ooit stond. Boven dien geeft het een aardig tijds beeld, zodat er een licht documen- taire-achtige vorm aan het pro gramma zit. De meest geschikte klassen voor het programma zijn die van een jaar of vijftien geleden, zodra er een kortere tijd ligt tussen het schoolgaan en het schoolverla ten van de kandidaat, wordt het programma moeilijker. De groot ste mislukking was de klas van Ruud Gullit, een regelrechte ver gissing. Het programma had eigen lijk niet uitgezonden mogen wor den. Tijdens de voorbereiding en de produktie ervan vielen er steeds meer mensen af. Sommigen wil den niet terug naar hun klas 'om dat ze nog steeds geen werk had den', anderen zaten middenin een hoop gerommel thuis, een paar vonden het niks om een beetje leuk te gaan zitten doen over een tijd waar ze weinig plezier aan be leefden en zo werd het uiteindelijk een vreselijk moeizaam gedoe, waar niemand wijzer van werd en waar ook niet zo bar veel uitkwam. Naarmate de afstand tussen de kandidaat en de school groter is, zal het programma geslaagder zijn". Verlegen Koos Postema praat wat eigen- wijzig. Zijn stem heeft een onder toon van sarcasme, de klank is enigszins uitdagend. „Ik ben ei genlijk heel verlegen", vertelt hij „maar ik lijd aan een ziekelijke nieuwsgierigheid. Ik wil altijd alles van iedereen weten. Hoe ze het doen, waar ze het doen en of ze er goed in zijn. Ik hoef nooit iets te vragen, mensen vertellen me di rekt alles. Laatst nog, in het zieken huis waar mijn vrouw ligt. Van de verpleegkundige daar weet ik in middels alles wat in haar leven van belang is. Niet omdat ik daar naar vraag, maar omdat ze het mij ver telt". „Ook de specialist gaat eraan, als ik me daar voor inspan. En ja, dat doe ik dus. Ik speur altijd naar de zwakke plekken in een betoog en, geloof me. die komen op een gege ven moment. Zodra ik die hoor, val ik aan." "Op de een of andere manier pra ten mensen tegen me. Ik weet niet waar het aan ligt, waarom het ge beurt. Ik ben eigenlijk heel saai, heel vervelend, misschien dat ik me daarom zo uit. Ik zou een goede rechercheur kunnen zijn." - Tijdens de opnamen van 'Klas genoten' was daar ook af en toe die nieuwsgierigheid naar privé-de- tails. Evenals een gevoel voor dub belzinnigheden. Waarom is die on dertoon zo belangrijk? „Dames zijn toch heel belang rijk? Voor elke man, geloof me! Ik leg daar niet de nadruk op, ik con stateer dat. Hoe mensen het doen, of ze erbij slaan, waar ze op vallen, tja. ik mag dat graag te weten ko men. Ik ben vies nieuwsgierig. Smerig nieuwsgierig." - Naast het televisiewerk geeft u les t7i interviewtechnieken. Niet aan journalisten, maar (vooral) aan politici, ambtenaren, recher cheurs. managers, topfunctionaris- „Je moet het spel leren spelen. Belangrijk is dat je receptief bent. Dat je de grote lijnen van een the ma kent. dat je kunt verrassen. Mijn sterke punt is dat ik onver wacht een vraag kan stellen, die de ander éven doet wankelen. Even doet nadenken van: hee, die man is toch slimmer dan ik dacht. Die vraag gaat nooit over het vakge bied van de ander, want daarin is hij een professional, daar hoef je niet aan te knoeien. Nee, die vraag behelst, plotseling, een nieuwe in valshoek, iets waar de ander nog niet bij heeft stilgestaan. Vandaar ga je dan verder". „Ik organiseer ze liever dan dat ik ze voorzit. Maar meestal komt het neer op het laatste. Ik heb altijd te maken met een zaal; ik ben de gene die op het podium de discus sie leid. Ik weet doorgaans nèt ge noeg van het onderwerp, waarover het symposium gaat, door vantevo- ren de stukken te bestuderen. De truc is om dat ook toe te geven, even melden dat je wel wat, maar niet alles weet". Enge mensen „Er is er altijd één bij in de zaal die, onderuitgezakt, chagrijnige blik, op het laatst gaat zitten 'zie ken'. Dat zijn enge mensen. „U zegt dat nou allemaal wel, meneer Postema", zo begint 'ie dan „maar wat ik gemist heb..." en dan krijg jc het. Op zo'n moment, als hij lang genoeg pauzeert, onderbreek ik hem, om er tussen te springen: 'Wat u gemist hebt, meneer, is iets wat u waarschijnlijk uw hele leven al mist..." Postema, zacht: „Dat is keihard, ja. Maar ik doe dat alleen, waneer het er zo een is die het liefst alles, wat je zo'n avond opbouwt, de grond in zou trappen". - Is dat een truc om op die ri mensen 'de baas te kunnen', of heeft het met ervaring te maken? Postema: Natuurlijk is het een truc. Je leert in dit vak niet alleen met mensen omgaan, maar ook met een zaal. Tineke Schouten, met wie we hier zojuist de opname voor klasgenoten hebben afge rond, kan je hetzelfde vertellen. Maar kunnen anticiperen op datge ne wat mensen zeggen, tja, dat heeft ook te maken met training. Met weten waar het over gaat. Ik lees vijf kranten per dag, desnoods 's nachts in bed, als mijn vrouw al slaapt. Als je me vraag wat er voor verschillen zijn tussen de huidige schaakspelers en die van vroeger, dan kan ik j'e dat vertellen. Zodra Koos Postema: 'Je leert ik niet weet waar Nicaragua ligt, zoek ik het op." Veldwerk „Ik ben vroeger, toen ik het veld werk nog deed met Aad van den Heuvel en de halve wereld afreis de. precies op tijd gestopt. Inder tijd liepen we te gillen van het la chen in Vietnam (van de zenuwen waarschijnlijk), naderhand hoor den we dat verschillende collega's van ons sindsdien defintief ar beidsongeschikt zijn verklaard. Ik weet wat stress is, hoewel de stress van Vietnam een andere is dan de stress die ik bij de VARA heb ge kend. Ik heb er mee leren omgaan omgaan. Tegenwoordig slaap ik goed. tot een uur of vijf tenminste, dan stap ik mijn bed uit voor een grote-jon- gensplas". ..Werken aan een programma als 'Klasgenoten' vind ik prachtig, om dat het een goed programma is. Hoe de kijkcijfers zijn en wat de waardering is weet ik niet, wat me interesseert is, dat het volgend sei zoen één maai per drie weken zal worden uitgezonden en dat de Duitsers van plan zijn het over te „Ik ben benieuwd wat daarvan zaal', (foto GPD) terecht komt. Ze vonden het zo 'locker', zo los, zo spontaan, zeiden ze me. Dat zal daar een probleem worden. Waarschijnlijk gaan ze het van a tot z doornemen en instude ren met de kandidaten. Nu ja, ze doen maar, ik heb ze gezegd, dat wij het juist de charme van het pro gramma vinden dat die klasgeno ten totaal onvoorbereid elkaar weer voor het eerst ontmoeten en terugzien in de studio. En dat ze dan gaan praten over die ene be kende Nederlander, bij wie ze toe vallig op school hebben gezeten". Bijdragen: Herman Joustra Wim Koevoet Ariejan Korteweg Feit Muziek voor ongenode gast 'Poem of the river' (Megadisc) Heel af en toe komt het wel eens voor dat je alleen wilt zijn. Lekker thuis een krantje lezen met een lekker muziekje op de achtergrond. Dan gaat de bel. Bezoek, net als je er geen zin in hebt. De volgende rigoreuze ac tie wil nog wel eens helpen: plaat afzetten, jas aantrekken en naar de deur lopen. „Sorry, maar ik stond net op het punt om weg te gaan". Maar helaas, niet iedereen neemt daar genoegen mee. De ongenode gast probeert zich dan toch toegang tot het pand te ver schaffen. „Ach, een paar mi nuutjes maar". Zuchtend loop je dan weer de trap op. Wat nu te doen om de ongewenste passant weer zo snel mogelijk buiten te krijgen Gelukkig biedt de Lp van Feit, 'Poem of the river', wat dat be treft uitkomst. Als je de plaat op een bescheiden volume dragit en ondertussen een gesprek voert, valt het nog niet zo op. Een rustig achtergrondmuziekje, zo lijkt het. Iets meer volume is dan ook gewenst. De muzikale rotzooi wordt dan met bakken tegelijk de kamer ingeslingerd. De zan ger klinkt als Lou Reed. Alleen qua stemgeluid, want het niveau is bedroevend. Een oubollig ron kend Hammond-orgel, ramme lende gitaren en kartonnen drums completeren het geheel. Als je dan opzettelijk een stilte in het gesprek inlast, heb je gewon nen. „Wat is' dit voor een rot zooi?" Nu nog even liegen dat het je favoriete groep van dit mo ment is en het is voor elkaar. Zo'n plaat is het. Over vijf minu ten kun je weer je krantje lezen. Met een leuk muziekje op de ach tergrond. HJ Echo The Bunnymen. Ode aan The Doors Het Liverpoolse kwartet liet twee jaar na het mysterieuze en wonderschone 'Ocean Rain' niets van zich horen, heeft in middels zijn originele drummer Pete de Freitas weer in zijn mid den en begint op deze vijfde, ti telloze plaat aan een nieuw be gin. Echo and the Bunnymen heb ben op hun nieuwe plaat de psy chedelica van zich afgeschud. Ook het merkwaardige gebruik van kleine orkestjes is achterwe ge gebleven. Echo and the Bun nymen 'rocken' gewoon; de tru cendoos blijft dicht maar de Echo-magie is gebleven. Meer dan ooit tevoren is de in vloed van The Doors merkbaar. Vooral op het bezwerende en tekstueel onbegrijpelijke Bed bugs and Ballyhoo is dat het ge val, niet in de laatste plaats door het heerlijk jankende orgeltje van oud-Doors-toetsenman Ray Manzarek. De nieuwe Echo-plaat is een typische groeiplaat. Aanvanke lijk is er weinig bijzonders aan te ontdekken ook al wordt het ver wachtingspatroon vanaf de eer ste toon van single 'The Game' doorbroken. Je verwacht die broeierige Echo-sfeer van vorige platen maar je krijgt 'gewone' recht-toe-recht-aan-rock met de gekwelde zang van Ian Mc Cul- loch als herkenningsbaken. De aanhalingstekens rond 'ge woon' winnen na herhaalde be luistering aan betekenis. Het is moeilijk om te omschrijven wat er nu zo bijzonder is aan de mu ziek van Echo and the Bunny men op deze plaat. Maar het heeft iets te maken met de bas en de drums en de manier waarop die klinken. De band lijkt ook wat venijni ger te zijn geworden. In de tek sten gaat het niet meer over de vier zelf maar over de boze we reld om ons heen. En zoals Will Sergeant zo nu en dan op zijn gi taar scheurt, is voor Echo-be grippen ook ongekend op deze ode-aan-The Doors-plaat. WK Wire Fascinerend of wild ergeren? 'The Ideal Copy' (Mute Records) Wire maakte aan het eind van de jaren zeventig een paar LP's die in kleine kring zeer geliefd waren. Muziek die met de punk van die tijd de in wezen simpele opzet deelde, maar verder eerder een beroep deed op de geest dan op het lichaam. Na het aanvanke lijke succes ebde de belangstel ling voor Wire geleidelijk weg, de leden van de band gingen voor zichzelf rommelen met solo-pro jecten. En als soms in de oor spronkelijke bezetting werd ge musiceerd, liep dat voor het pu bliek op een teleurstelling uit. Nu is er dan plotsklaps 'The Ideal Copy', een nieuwe plaat van de oude Wire. De muziek klinkt niet eens zo veel anders dan tien jaar geleden. Milde, me lodische klankenreeksen op een doorgaand, zachte harteklop. Oosterse spanningsloosheid, ge paard aan het Britse gevoel voor beschaafd amusement. Prachti ge, hoogst fascinerende muziek is daarvan het resultaat, al is het goed voor te stellen dat menig een zich er wild aan zal ergeren. Waar New Order in een ma niertje is vastgelopen, daar haalt Wire opgelucht adem. AK Hodoo Gurus Solide muziek en gedoseerde rock Zo, zal de manager van Hood oo Gurus hebben gezegd: Jon gens, die tegendraadse muziek van jullie is allemaal leuk en aar dig. Maar wat zouden jullie ervan zeggen als er eens een plaat werd gemaakt die de mensen leuk vin den. Want nou moet er maar eens brood op de plank komen. Zo gezegd, zo gedaan. De Hoodoo Gurus luisterden nog eens goed naar de Golden Ear ring en maakten 'Blow your cool'. Het is werkelijk een excel lente powerpop-LP geworden. Solide, wijdbeense muziek, leu nend op hevig gitaarspel en met uitmuntende zang van Dave Faulkner als grote trekpleister. Hij zingt met een fanatisme dat doet denken aan Iggy Pop in zijn beste dagen. Faulkner schreef ook alle elf nummers. Vooral op kant 2 staan een paar messcherpe songs, zo als 'In the middle of the land' en 'My caravan'. Op kant 1 verloo chenen ze zo nu en dan hun gara- gerock-verleden wat al te zeer. Vooral als de in hetzelfde schuitje zittende Bangles de ach tergrondkoortjes verzorgen, wordt het erg zoetig. Toch, Australië heeft al heel wat goede bands voortgebracht, maar de Hoodoo Gurus spannen voorlopig de kroon. Dergelijke goed gedoseerde rock hoor je te genwoordig zelden. AK AMSTERDAM (ANP) - De toe gangskaartjes van de door de ge meente Amsterdam gesubsidieer de kunstinstellingen als theaters en het Stedelijk Museum gaan met ingang van het komende seizoen omhoog. Dat is een gevolg van de vermindering van de subsidie van de gemeente Amsterdam. De ver hoging van de theaters zal gemid deld één gulden bedragen, aldus heeft een woordvoerder van de ge meente Amsterdam meegedeeld. Deze tariefsverhoging gaat in op 1 september en zal gelden voor Mu ziektheater, Stadsschouwburg, Frascati, Shaffy-theater, Engelen bak, Brakke Grond, Bellevue, Ba lie en IJsbreker. Concertgebouw en Theater Carré vallen daarbui ten. De tariefsverhoging bij deze instellingen zal nihil of marginaal zijn. Het toegangskaartje voor het Stedelijk Museum zal met ingang van 1 oktober twee gulden duurder worden: van vijf naar zeven gul den. MADRID (DPA) - De Spaanse dichter en letterkundige Gerardo Diego is op 90-jarige leeftijd in Ma- drid overleden. Diego stierf aan een longontsteking. De in Santander (Noord-Spanje) geboren Diego was hoogleraar let terkunde en had een omvangrijk oeuvre op zijn naam staan. Naast een groot aantal dichtwerken pu bliceerde Diego ook veel essays, onder meer over het werk van de Peruaanse dichter Cesar Vallejo met wie hij bevriend was. Diego werd tot de „generatie van 1927" gerekend, waartoe ook Fede- rico Garcia Lorca en Rafael Alberti behoorden. In zijn dichtwerk stond Diego sterk onder invloed van Antonio Machado en de Chi leense dichter Vicente Huidobro. Zijn gedichten worden geken merkt door een bijzonder muzika liteit. Diego ontving in 1979 samen met de Argentijnse schrijver Jorge Luis Borges de „Cervantesprijs". de belangrijkste Spaanse letter kundige onderscheiding. Deze stap wordt genomen in het kader van de bezuinigingsmaatre gelen van de gemeente. De subsi die voor de theaters is verlaagd met een bedrag van het aantal be zoekers maal één gulden. Voor Concertgebouw en Carré geldt dat niet, omdat deze twee instellingen in het verleden al het nodige heb ben ingeleverd. Ook het Amster dams Historisch Museum en Mu seum Fodor komen niet voor op de lijst van kunstinstellingen die hun toegangsprijzen moeten verhogen. Veertig kinderen voor pianofestival DEN BOSCH (ANP) - Veertig kin deren tot en met achttien jaar uit zeven Europese landen nemen van 3 tot 8 augustus deel aan het piano festival dat in het Casino in Den Bosch wordt gehouden. Het festi val draagt de naam van de Britse pianist en pedagoog Philip Reder. Het wordt voor de derde keer geor ganiseerd. De deelnemers zijn jon ge getalenteerde pianisten die een hoge graad van perfectie hebben bereikt. Ze zijn bijeen om ervaring op te doen met spelen voor publiek zonder competitie-element. Het festival is opgezet in samen werking met de Europese Vereni ging van Pianoleraren. Het idee voor het festival lanceerde Reder in 1981. Hij kwam voordat het eer ste festival in juli 1983 werd geor ganiseerd te overlijden. Tevoren, in 1982, was hij in Den Bosch ge weest om docenten zijn groepsles sen te demonstreren. Het festival werd in 1985 in Den Bosch gehou den tijdens de viering van het 800- jarig bestaan van de stad. Voor het derde festival zijn im provisatie, spelen op twee piano's en quatre mains de hoofdthema's. De meesterklassen worden geleid door Alwin Bar en Herman Uhl- horn, beiden van het Utrechts con servatorium, Anne Turner van het Britse Suzuki Instituut, componist en docent improvisatie Charles Ca- milleri, sopraan en promotor van jong talent Marie-Cecile Moerdijk, die ook de twee concerten presen teert, en Liliane Esser-Herchuelz van het Koninklijk Muziekconser vatorium in Antwerpen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29