Een oversteek vol beproevingen Allenby-brug tussen Israël en Jordanië leidt dagelijks tot massale wanhoop ZATERDAG 11 JULI1987 Bruggen slaan tussen Israël en de Arabische wereld gaat al veertig jaar uiterst moeizaam. Toch zijn ze er wel. Letterlijk. Die over de Jordaanrivier, sinds 1967 de natuurlijke demarcatielijn tussen Israël en Jordanië. De bekendste is de Allenby-brug, in de buurt van het door Israël bezette Jericho. Van weerszijden denderen dagelijks tientallen vrachtwagens en autobussen over deze en de wat noordelijker gelegen Damiya-brug. De veiligheidsmaatregelen, die urenlang duren, eisen bovenmenselijk geduld en incasseringsvermogen. Luid klinken de golfbewegingen van de los liggende planken als een bus uit Jordanië de witte scheidslijn in het midden van de brug nadert. Alsof een zich verscholen tamboer- korps aan Israëlische zijde de passa giers bij wijze van welkom met tromgeroffel onthaalt. door Taco Slagter Nog net zichtbaar zijn Jordaanse sol daten die door het schietgat van de mi trailleur in de hoog opgestapelde zand zakken zwijgend toekijken. Hun Israëli sche tegenspelers torenen eveneens hoog boven de brug uit. Op een met prikkeldraad afgezette bunker waarbo ven uitdagend een David-ster wappert. Geen vlagvertoon boven de Jordaanse positie. Dat zou de indruk kunnen wek ken dat de rivier als internationale grens is geaccepteerd. De brug is maar vijftien meter lang en vijfeneenhalve meter breed. Op deze snikhete zomerdag is het zelfs dringen aan de overzijde. Rijen bussen wachten op het mondelinge sein van Israëlische kant dat de volgende aan de oversteek kan beginnen. De als 'tijdelijk' bedoelde bailey-brug kan slechts één voertuig per keer ver werken, en dat veroorzaakt extra vertra gingen. Israël wenst een betere voorzie ning, maar Jordanië wil daar niet van weten. Ook hier geldt voor Amman het argument dat een verandering in de sta tus quo in feite erkenning inhoudt van de bezetting van de westelijke Jordaan- oever als een .permanente' regeling. Maar de krappe afmetingen van de Al lenby-brug en de ten noorden daarvan gelegen Damiya-brug staan in schril contrast met het belang van deze oever verbinding. Al jaren is een zomerrege- ling van kracht voor bezoekers uit de Arabische wereld die familiebanden in bezet gebied hebben. Naar schatting zul len deze zomer 50.0Q0 Arabieren (Pale- stijnen) van deze mogelijkheid gebruik maken. Hoewel velen van Palestijnse origine zijn, bezitten zij doorgaans de nationali teit van Saoedi-Arabië, Koeweit of Syrië. Zo kan het gebeuren dat een Koeweiti niet alleen thee drinkt bij zijn oom in He- bron, maar ook een dagje gaat winkelen in het door zijn regering als vijandig be stempelde Tel Aviv. Hetgeen de Israëli sche begeleider bij de brug, soldaat Avi, tot de opmerking verleidt: „Wij doen zo veel voor de Arabieren, waarom kan ik niet op vakantie naar Amman?". Operatie 'Meloen' Aan de zogeheten 'open-bruggen-poli- tiek' zit een lange geschiedenis vast. Kort na de Zesdaagse Oorlog in 1967 be zocht de toenmalige minister van defen sie Mosje Dayan de Jordaanrivier, waar op dat moment Palestijnse boeren met tractoren en hun landopbrengsten door de rivier waadden. De lage waterstand van dat jaar maakte dit geïmproviseerde transport mogelijk. Want de bruggen waren kapotgebombardeerd. Het ging om de oogst van watermeloenen waar van de helft traditioneel in Jordanië zou worden verkocht. In de winter van 1968 stuurde Dayan de Palestijnse burgemeester van Na bloes, Hamdi Canaan, naar Amman met het voorstel de vernielde bruggen weer op te bouwen. De Jordaniërs gingen ak koord, op voorwaarde dat zij het werk zouden uitvoeren en het beheer over de bruggen zouden krijgen. De welwillend heid van Jordanië had Dayan niet ver rast. Vooral de machtige familieclans met grote economische belangen aan weerszijden van de rivier stonden erop dat de contacten met Jordanië bleven gehandhaafd. Wat was begonnen als operatie 'Me loen', groeide uit tot een nu al twintig jaar durende consistente politiek. Alleen al in 1985 reisden 760.000 personen over de twee beschikbare bruggen. De mees ten zijn bewoners van de bezette Westoe ver en de Gazastrook. Maar ook toeris ten, behalve Israëlische, mogen de brug gen passeren. Vanuit humanitair oogpunt bekeken valt dit beperkte grensverkeer toe te jui chen. Maar het eist van de reizigers en vrachtwagenchauffeurs aan beide zijden van de brug een engelengeduld en een ijzeren incasseringsvermogen. Het is die morgen in de terminal van de Allenby-brug een geordende chaos. Half gesluierende vrouwen, omringd door talrijk dreinend kroost, graaien in hurkstand kleren bijeen die zojuist door een Israëlische soldaat uit een genum merde plastic bak achteloos van de con troletafel op de grond zijn geschoven. Zo snel mogelijk proberen de zwetende vrouwen het textiel en andere voorwer pen in koffers of kunststof zakken te proppen. Een jongetje zeurt het hoofd van zijn moeder gek om het speelgoedpistooltje dat tussen een berg broeken, overhem den en ondergoed niet meer te vinden is. De vrouw kijkt hulpeloos om zich heen. Op het gezicht valt af te lezen dat zij zich een andere nationaliteit zou wensen. Het plastic kleinood van haar zoon blijkt in beslag te zijn genomen. Zoals de pop van een meisje, de shampoo van een bakvis, de scheerkwast van een man, de De Allenby-brug tussen Israël en Jordanië. Na urenlange controle kan er weer een bus oversteken. (foto's gpd> fles parfum van een vrouw en een tube massagecrème van een bejaarde. Verbo den waar, omdat op korte termijn niet is na te gaan of er iets in verborgen zit. De handgreep van de scheerkwast is hol maar niet te demonteren, de pop idem dito, de fles met het geurwater is ondoorzichtbaar en vanwege het spray- mechanisme niet toegankelijk, de om derkant van de aluminium tube is met gemak te openen én kan dus als ingang dienst hebben gedaan voor een gering in omvang, maar essentieel onderdeel van een home made bom. En het type sham poo staat op de zwarte lijst, omdat is ge bleken dat de slijmerige vloeistof on zichtbaar te vermengen is met een che misch goedje dat een vernietigende klap kan veroorzaken. Soldaat Avi, die in opdracht van de commandant van de brug een rondlei ding geeft, vertelt dat het confisqueren van al die spullen heel vervelend is, maar dat iedereen aan de hand van een voor de bewoners van bezet gebied be schikbaar gestelde lijst kan weten wat wel en niet mag worden meegenomen. Waardevolle dingen waarvan de betrok kene geen afstand wil doen, kunnen naar Jordanië worden teruggestuurd. Maar pop, parfum en plastic pistool wor den nog dezelfde dag onder leiding van een officier in een put gestort en ver brand. Röntgenkamers Avi en de van defensiezijde meege stuurde officier van de woordvoerders eenheid zijn het erover eens dat de vei ligheidscontroles en de consequenties daarvan heel onplezierig zijn, maar zij menen dat Israël geen andere keus heeft. „We staan dagelijks voor dilem ma's", zegt woordvoerder Benny. „Maar tegelijkertijd hebben de soldaten de plicht zich ervan te verzekeren dat er geen wapens of sabotagemateriaal het land worden binnengesmokkeld. Een twee centimeter lang slagpijpje voor een bom is heel gemakkelijk te verstoppen. Vandaar dat we alles minutieus onder zoeken. De zomen in kleding betasten of de naaldhak van een schoen losmaken om te zien of daar iets in verborgen zit". Het handwerk bij de controles is slechts een onderdeel van de procedure. Koffers, potten en pannen gaan naar de röntgenkamers waarboven rode lampen knipperen. Achter dit complex zijn, ge scheiden voor mannen en vrouwen, met gordijntjes afgeschermde kamertjes voor lichaamsonderzoek. Slechts in onderbroek, of soms zelfs met dat kledingstuk ook nog op het haakje, wachten de 'verdachten', nie mand uitgezonderd, op de controleur van eigen sekse. Met een metaaldetector wordt nagegaan of lichaamsholten als smokkelkanaal zijn gekozen. Wil de con troleur een anaal of vaginaal onderzoek, dan komt er een arts aan te pas. Deze naakte feiten ervaren vooral de vrouwelijke grensoverschrijders als ver nederend. Wie je er bij de brug ook over spreekt geeft dat antwoord. Palestijnse bewoners van de Westoever en Gaza kla gen bitter over de almaar geïntensiveer de controles. Over de hoge invoerrech ten, het verbeurd verklaren van eigen dommen en het voor hun gevoel onte- rende lichaamsonderzoek. Maar de grootste klacht betreft de tijd die de maatregelen in beslag nemen. Soms zes Avi bekent opnieuw dat het allemaal geen pretje is. Maar, zegt hij, door de hal enkele jaren geleden uit te breiden is de gemiddelde tijd van de controles terug gebracht tot drie vier uur. Ook de pas dit jaar gemonteerde koele luchtinstalla- tie moet het tijdslurpende oponthoud bij de brug verzachten. Volgens de soldaat mag niet worden vergeten dat in het top- seizoen per dag 2500 bezoekers worden 'verwerkt'. Legerwoordvoerder Benny voegt er aan toe dat ervaringen hebben geleerd dat je soms heel ver moet gaan bij de veiligheidinspecties. Want behalve op ontplofbare elementen is de aandacht ook scherp toegespitst op verdovende middelen en juwelen. Goud, diamanten en sieraden zijn tot op zekere hoogte van invoerbelasting vrijgesteld, mits er aan gifte van is gedaan. Reservisten met een opleiding in edel metalen controleren de zuiverheid van het goud of zilver, wegen het en maken er notitie van. Zelfs voor de geroutineer de handelaren in contrabande is de Al lenby-brug een praktisch onneembare horde. Vooral de Palestijnse vrachtwagen chauffeurs uit bezet gebied weten daar over mee te praten. Zij vormen met hun veroudere vloot van 425 'brug-trucks' de economische navelstreng met Jordanië en het Arabisch achterland. Maar de be proevingen die zij ervoor moeten onder gaan wanneer ze onbeladen uit Jordanië terugkeren zijn bijna onbegrensd. Steekproefgewijs worden de vracht auto's totaal ontmanteld. Transmissie, drijfstangen, assen en wielen worden losgehaald en verwijderd. Ja, zelfs de motor komt naast de wagen te staan. Voor zo'n monsterinspectie staat tien uur. Als de slachtoffers van die dag ge luk hebben. De overige trucks krijgen een .normale beurt', die toch ook nog en kele uren duurt. 'Special' Die kan zo 'vlot' verlopen omdat voor de groen-rood-blauwe vrachtauto's - de herkenningskleuren van de brugtrucks - verplicht gestelde voorzieningen zijn getroffen. Dit .speciale type' vrachtwa gen is in feite een chassis op wielen. Met zo hier en daar een noodzakelijk onder deel. Het motorcompartiment is open. In de bestuurderscabine is slechts het hoogst noodzakelijke aanwezig. Geen stoffe ring; de chauffeurs zitten op stalen stoe len. Het chassis en de bumpers moeten hol zijn, zodat de soldaten kunnen zien of er iets in verborgen zit. Aan de zijkan ten van de brandstoftank zitten kijkgla zen; bovenop is een deurtje aange bracht. Bij de assen van de wielen bengelen loodjes. Ter controle of de banden on derweg verwisseld zijn. Voordat de in spectie begint moeten de chauffeurs zelf de verlichting hebben gedemonteerd. Met de daartoe verplicht gestelde bako's en schroevedraaiers. Mohammed Achmed Gich uit Her bron heeft vandaag mazzel. Hem is een slooppartij bespaard gebleven. Even verderop, midden in de woestijn, verbij ten zijn collega's zich op een langgerekte parkeerplaats onder een ongenaakbare zon. Terwijl hij de Jordaanse nummer plaat voor die van de Israëlische bezet tende macht verwisselt - voor de West oever en Gaza gelden speciale kente kens - zegt hij: „Het ging vlot vandaag. Zowel in Amman als hier. Ik heb bana nen weggebracht. Weer wat verdiend". En hij glimlacht wat sarcastisch. Gich is bezorgd over de staat van zijn truck. Dit voor zijn broodwinning nood zakelijke stuk gereedschap is 33 jaar oud. Dat zou nog niet zo'n probeem zijn, ware het niet dat de wagen zwaar te lij den heeft van het almaar demonteren en monteren van vitale onderdelen. „Het duurt niet lang meer of al die honderden brugtrucks storten van ellende in el kaar", zegt hij. Maar hij geeft toe dat niet Israël, maar Jordanië de dwarsligger is. Amman wil vervanging noch uitbrei ding van het Palestijnse wegtransport. Misleidend De 'open-bruggen-politiek' is eigenlijk op vele punten een misleidende aandui ding. Ook op het menselijke vlak zijn er vele restricties. Zoals blijkt uit het ver haal van de 20-jarige Mustafa Mazir uit Hebron. Gedwongen door de bepalin gen is hij ruim een jaar niet thuis ge weest. Palestijnen tussen de 16 en 25 jaar mo gen pas negen maanden na hun vertrek uit door Israël bezet gebied weer terug keren. Israël redeneert dat een regeling waarbij Palestijnse jongeren frequent Arabische landen kunnen bezoeken, het 'terrorisme aanmoedigt'. Palestijnse lei ders in bezet gebied zien echter deze vrijheidsbeperkende maatregel als een opzettelijke stimulans tot epiigratie. Terwijl Mustafa op een bank in de ter minal al acht uur wacht op teruggave van zijn reispapieren, vertelt hij over het extra probleem waarvoor Jordanië de Palestijnse studenten stelt. Palestijnen krijgen van Amman slechts een visum voor een maand. Een als tegenzet be doelde maatregel om massaal vertrek uit bezet gebied te voorkomen. Maar Mustafa heeft daar geen bood schap aan. „Om die reden was ik ge noodzaakt in Cairo technische weten schappen te gaan studeren in plaats van in Amman, dat een stuk dichter bij huis ligt", zegt hij vol bitterheid. Kijkt vervol gens op het horloge en vloekt. Mustafa verlangt naar huis. Open bruggen. Niet kan worden ont kend dat Israël er veel in heeft geïnves teerd om het contact tussen de Palestij nen en de Arabische wereld, en Jordanië in het bijzonder, niet verloren te laten gaan. Had Mosje Dayan hierbij de mens en diens nering in eerste instantie op het oog, in de loop van de afgelopen twintig jaar-veranderde die opvatting in een doelgerichte politiek. Drukventielen „In essentie zouden gesloten bruggen een gescheiden ontwikkeling hebben betekend tussen de bevolking van de Westoever en Jordanië", zei de voorma lige gouverneur van de Westoever, bri gade-generaal Binyamin Ben Eliezer on langs in een interview met het officiële engelstalige legermagazine IDF-joumal. „En dat had naar mijn overtuiging kun nen leiden tot een Zuidafrikaans model van verzet tegen Israëls zeggenschap over de gebieden". Open bruggen als drukventielen. Maar ook als doorvoersluizen van invloed. Jordanië, maar ook de PLO, hebben op die manier greep op de Palestijnen in be zet gebied gehouden. Politieke haviken in Israël vinden vooral dat laatste een groot bezwaar. De generaal niet. „De be woners van de Westoever en Gaza heb ben de realiteit in de Arabische wereld kunnen zien. Hoe totalitaire regimes de Palestijnen behandelen en daaruit kun nen concluderen dat ze het onder Israëli sche bestuur nog niet zo slecht hebben". Chaos in de aangrenzende terminal: bijeengegraaide kleren en dreinend kroost. 'Speciale typenvrachtwagens met open motorruimten en kijkglazen in de brandstoftanks krijgen een vlottecontrolebeurt,-die overigens toch nog enige uren in beslag neemt. De Jordaan is smal bij de Allenby-brug.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19