ZATERDAG 11 JUL11987 PAGINA 17 Deze zaterdag is door het Wereldbevolkingsfonds van de Verenigde Naties uitgeroepen als de dag waarop de wereld vijf miljard burgers zal tellen. Maar is dat nu een triomf voor de mensheid of een bedreiging voor haar toekomst, is de vraag die menigeen bezig houdt. Hoe dan ook, het bereiken van die mijlpaal plaatst het werk van het United Nations Fund for Population Activities voor even in het centrum van de belangstelling. Leidenaar Sjaak Bavelaar (37) die al twaalf jaar voor die organisatie werkt, kan er uitvoerig over vertellen. Over de massale volkstelling in China, een staatsgreep op de Fiji-eilanden en hachelijke vluchten over zeeën vol haaien. Vroeger liep hij als freelance foto graaf over de Leidse sportvelden - tegenwoordig overlegt hij met mi nisters en premiers in de Pacific. Om uit de militaire (en sociale) dienst te blijven koos Sjaak Bave laar twaalf jaar geleden voor het werken in de ontwikkelingshulp, wat destijds naast de cel en de ver vangende dienstplicht één van de alternatieven was. door Paul de Tombe Bavelaar had geluk. Net afgestudeerd als cultureel antropoloog kon hij terecht bij het United Nations Fund For Popula tion Activities, het UNFPA. Dat VN- fonds voor bevolkingsvraagstukken had juist een verzoek ingediend bij de Ne derlandse regering om twintig man ter beschikking te stellen, en in het gebied van zijn studiespecialisatie (Zuidoost- Azië en Oceanië) waren drie posten vrij. Hij ging op proef aan de slag in Maleisië en dat was het begin van een boeiende carrière. Eenmaal in vaste dienst klom Sjaak Bavelaar op in de hiërarchie van de We reldbevolkingsorganisatie. Hij werkte achtereenvolgens ook nog in Vietnam, New York en China. Met de hoogste rang van deputy representative and se nior adviser on population, zeg maar of ficieel vertegenwoordiger van het fonds, is hij inmiddels gestationeerd op de Fiji- eilanden, en de Pacific is tegenwoordig zijn arbeidsterrein. Hij is er baas over zijn eigen programma en heeft niet al leen de zorg voor de uitvoering daarvan, maar onderhandelt er ook over met rege ringsleiders. Vijf miljard Toevallig is juist deze zaterdag uitge roepen als de dag dat de wereld yijf mil jard burgers zal tellen. De datum is wil lekeurig geprikt omdat een precieze be paling niet te maken is met 220.000 ge boorten per dag, maar het werk van de UNFPA staat daardoor wel weer even in het centrum van de belangstelling. Als één van de vier Nederlanders die er werkzaam is, kan Sjaak Bavelaar er uit voerig over vertellen. Het fonds werd in 1969 opgericht door de Verenigde Naties omdat de toename van de wereldbevolking vooral in de Derde Wereldlanden de spuigaten uit liep. "Om die ontwikkeling enigszins in de hand te houden is het UNFPA in het leven geroepen", zegt Bavelaar, "en sindsdien houdt het zich met alles bezig wat met de wereldbevolking te maken heeft". De organisatie heeft 250 mensen in dienst, van wie de meesten op het hoofd kwartier in New York werken. Maar er zijn ook 35 bijkantoren in ontwikke lingslanden. "Daar ligt natuurlijk een grote taak", aldus Bavelaar. Uitsluitend met geld van donors, 140 tot 150 miljoen dollar per jaar, houdt het UNFPA zich daar niet alleen bezig met geboortebe perking. "Maar ook met het aanpassen van de bevolking aan de sociaal-econo mische ontwikkelingen van het land, wat dus ook meer bevolking kan beteke nen, zoals in Mongolië", zegt Bavelaar. "Of met het zorgen voor een andere verspreiding" wijst hij op de trek naar de grote stad in de ontwikkelingslanden, met Mexico als voorbeeld. "Mexico Stad zal in het jaar 2000 ongeveer 32 miljoen inwoners tellen. Dat wordt een grote puinhoop". "Ook het bestuderen van demografi sche processen als sterfte, geboorte, en migratiecijfers behoort tot de taken. Evenals het verbeteren van de positie van de vrouw. Als die verbetert loopt au tomatisch het kindertal terug, want dan laat de vrouw zich niet meer gebruiken als geboortemachine", verkondigt Bave laar ("wij zijn trouwens de eerste VN-or- ganisatie met een vrouw aan het hoofd, de Pakistaanse dr. Nafis Sadik"). "Maar het meeste geld gaat toch op aan de zo genaamde family-planning projecten en het verzamelen van demografische gege- Krakkemikkig Hij heeft er prachtige voorbeelden van bij de hand. "In China ben ik in 1982 be trokken geweest bij de grootste volkstel ling van de wereld", blikt hij achterom. "Eén miljard eenendertig miljoen twee- honderdzesenvijftigduizend en nog wat mensen werden er geteld. Door ruim vijf miljoen interviewers. Een gigantische operatie was dat. Honderden miljoenen heeft die gekost. Een enorm verschil met de volkstelling in de Pacific die we onlangs hebben gehouden. In Tuvalu, een land met 8000 inwoners, konden we dat af met een handjevol mensen". Niettemin bestrijdt Bavelaar fel de idee dat hij in de Pacific voortdurend vakantie zou hebben. "Vergeet het maar, het is keihard werken. Het gebied waar voor ik nu de verantwoording heb is zo groot dat ik me rot moet reizen. De ver bindingen zijn er slecht, de vervoers middelen krakkemikkig. Al die kleine landjes willen een eigen airline vanwege de status en dat merkje aan de gebrekki ge toestellen en het vliegschema. Daar is helemaal geen sprake van. In sommige landen, zoals Tuvalu, kun je alleen ko men met een vliegtuigje dat zo klein is dat er zelfs voor een toilet geen plaats is. Dan moet je een fles of een conserven- blikje meenemen om er je behoefte in te doen. Na zes uur vliegen over een grote slok water vol haaien, moet je,daar lan den op een voetbalveld. De piloot scheert er dan eerst een keer overheen om de kinderen en de varkens weg te jagen en dan mag hij bij de landing al leen maar hopen dat de doelen inmid dels zijn weggehaald". Veilig terug in Nederland, waar hij een paar weken op vakantie is, vertelt Bave laar met evenveel smaak over dergelijke vluchten als over de buitengewone maaltijden in China. Hij at slange/katte- soep in Kanton en verorberde kamelen- voet ("zo moet kwal smaken") in het noorden van dat land. Maar hij zat er ook Sjaak Bavelaar: Het einddoel zal nooit worden bereikt, maar je moet wel constant blijven proberen de toestand te verbeteren(foto Holvast) drie tot viermaal per week aan aan offi ciële banketten. "Van gemiddeld vijftien gangen. Dat is een van de redenen waar om ik daar ben weggegaan", zegt hij. "Ik at me rond en ik had helemaal geen tijd meer voor een persoonlijk leven. Ik was weg of onderweg. Ik heb in China 25 van de 29 provincies bezocht". Boeiend Vermoeiend, maar boeiend. Wie het nog avontuurlijker wil mag het zeggen, maar voor Sjaak Bavelaar hoeft het alle maal niet zo nodig meer. Na twaalf jaar reizen zou hij eigenlijk het liefst een rus tig baantje in Nederland willen, bij de een of andere organisatie voor ontwik kelingshulp. "Om mijn dochter van ze ven alsnog in de Nederlandse cultuur te wortelen", zoals hij het plastisch uit drukt. Hij verbrak die banden zelf in 1975. "Ik wilde per se niet in militaire dienst", zo motiveert hij die beslissing nu. "En daarvoor waren destijds drie mogelijk heden. Of je weigerde en ging de bak in, of je koos voor vervangende dienstplicht en dat betekende toiletten schoonma ken in een gekkenhuis, of je ging in de ontwikkelingshulp. De eerste twee jaar betaalde de Nederlandse regering mijn salaris, maar ik had mazzel. Na ander half jaar al kreeg ik een aanbod van de organisatie om naar Vietnam te gaan. Ik ben blij dat ik het heb gedaan. Ik was altijd al geïnteresseerd in mensen. Hoe ze leven, hoe ze doen, hoe ze denken". Het werk voor de UNFPA bood hem volop de gelegenheid daarmee kennis te maken. In Vietnam, dat in 1977 was er kend door de Verenigde Naties en on middellijk ontwikkelinghulp had aange vraagd, moest hij in 1978 een kantoor in Hanoi helpen openen. "Vreselijke armoe heb ik daar gezien, vooral in het zuiden". Maar zijn boeiendste ervaring zou nog komen. Na een jaartje op het hoofdkwar tier in New York kreeg hij tot zijn stom me verbazing China als werkterrein aan geboden. "Uniek, want China is het grootste programma van het fonds. Ik had er van 1981 tot 1984 de verantwoor ding voor een project van vijftig miljoen dollar. Dat is de meest interessante tijd geweest", zegt Bavelaar. Eén-kind-politiek En dan niet alleen omdat hij zich als Nederlander in zijn standplaats Peking meteen thuis voelde ("met de viereneen half miljoen fietsers op tien miljoen in woners"), maar vooral vanwege het pro gramma dat hij daar moest uitvoeren. Hij kreeg te maken met de één-kind-po- litiek die in 1979 was ingesteld door de Chinese regering. "Als reactie op de tijd van Mao. Daarin gold: hoe meer kinde ren, des te meer handen je hebt om mee te bouwen aan de revolutie. Hij was eventjes vergeten dat je dan ook meer monden hebt om te voeden en dat had geleid tot een enorme hongersnood. Die was in de doofpot gestopt, maar de Chi nezen wilden dat nooit meer en kozen daarom voor die één-kind-politiek. Op typisch Chinese wijze. Via de centrale aanpak". "Van die centrale aanpak is nog een mooi voorbeeld", duikt hij weg in het verleden. "In de jaren vijftig werd in China een actie gehouden om wat te doen tegen de vogels die in het graan gingen zitten en de oogst opvraten. Ie dereen in het hele land moest een dag lang zo veel mogelijk lawaai maken. Op potten en op pannen slaan om de vogels zo lang in de lucht te houden dat ze van uitputting zouden neervallen. Dan kon den ze worden doodgemept. Op die dag zijn miljoenen vogels om zeep geholpen maar het gevolg was dat het aantal in- sekten daarna vreselijk toenam. Om daar weer wat aan te doen, werd beslo ten het gras uit te trekken omdat insek- ten daarin broeden. Gevolg: een ver schrikkelijke erosie, met stofstormen waar Peking nu nog last van heeft". "Die'éen kind-politiek was ook zo'n massale, centrale actie", zegt Bavelaar. "Geregeld vanuit Peking, doorgetrok ken naar de provincie, de districten, de communes en de produktie-brigades. Daarin werden vergaderingen gehouden om de stelletjes'aan te wijzen die in dat jaar een kind mochten nemen. Lang niet iedereen was het daarmee eens, wat leid de tot abortussen en het verbergen van zwangerschappen. Als die toch werden ontdekt, kreeg je een abortus in een laat stadium en daar was heel veel kritiek op. Vooral van de kant van Amerika, dat vroeger de grootste donor van het UNF PA was met 36 miljoen dollar per jaar, maar dat om die reden de bijdrage heeft stopgezet". Gaatjes Bavelaar vindt dat niet terecht. "Wij werden bekritiseerd op de politiek van de regering, maar over het hoofd is ge zien dat wij met ons eigen programma de industrie voor voorbehoedsmiddelen in China zo verbeterd hebben dat het aantal abortussen tussen 1979 en 1984 werd gehalveerd. Van 20 miljoen tot 10 miljoen. Voor die tijd werden daw con dooms gebruikt die niet elektronisch waren getest en die in een papieren en velop waren verpakt. Daar zaten veel gaatjes in en ze waren bovendien niet lang houdbaar. De spiraaltjes waren af schuwelijk slecht en werkten niet in der tig procent van de gevallen. En de pillen zaten nog in bruine flesjes, zodat achter af nooit te controleren was of je er een had ingenomen". "Wij hebben moderne fabrieken opge zet, waarin de condooms wel werden ge test en in aluminium folie werden ver pakt. Wij hebben een nieuwe fabriek voor spiraaltjes gebouwd en een moder ne pillenfabriek. Door al die maatrege len werd het aantal abortussen sterk te ruggedrongen, maar toch stopten de Amerikanen hun steun. Vreemd, want als je zoals Reagan anti-abortus bent, zou je je handen moeten dichtknijpen met zo'n resultaat. Maar je hebt in de VS zeer conservatieve lobby's. De anti-abor tusgroep en de anti-Chinagroep hebben dat besluit ongetwijfeld beïnvloed". De Pacific, waarin hij sinds 1984 bezig is, vereist in elk geval een heel andere benadering. "In Peking alleen al wonen tien miljoen mensen. Twee keer de tota le bevolking van de hele Pacific. Daar hebben we te maken met regeringen die totaal niet gemotiveerd zijn om aan be volkingsplanning te doen. Toch is dat ook daar nodig, want het gaat om de lan ge termijn". Hij noemt de Solomon-eilanden als voorbeeld. "Ook daar is pas een volkstel ling gedaan en daarbij is uitgevonden dat de bevolkingsgroei drieëneenhalf procent is. Op zich zegt dat weinig, maar het betekent wel dat de bevolking in tv/intig jaar tijd verdubbelt. Als je dan ook nog het bruto-inkomen per hoofd van de bevolking erbij betrekt kom je tot onthullende cijfers. In moderne landen loopt dat inkomen in de tienduizenden dollars op jaarbasis. In Fiji is het nog al tijd 1700 dollar, maar op de Solomon-ei landen bedraagt het 133 dollar. Over twintig jaar zal er dus bijzonder weinig overblijven als je er niets aan doet. Daar van moet je zo'n regering dus overtui gen". met tien soldaten het parlement binnen en arresteerde de kabinetsministers en de parlementsleden van de regerings partij. In opdracht van de oude stam hoofden, die het er niet mee eens waren dat er een door Indiërs gedomineerde re gering aan de macht was gekomen". Het gevolg is dat de economie van Fiji aan het instorten is. "Die berustte op twee pijlers. Het toerisme en de suiker industrie, die voornamelijk in handen is van de Indiërs. Vakantiegangers zijn als de dood om er nu heen te gaan en de Indiërs emigreren als gevolg van die ver anderingen, terwijl zij de boel econo misch aan de gang hielden". Het zal de nodige tijd vergen voordat de toestand op Fiji gestabiliseerd is, maar over werk heeft het UNFPA toch niet te klagen. Deze maand overschrijdt de wereldbevolking het totaal van vijf miljard. "En zeven miljard zit er al heel snel in", kan Bavelaar met zekerheid voorspellen. "Het heeft van de prehisto rie tot in de negentiende eeuw geduurd eer het eerste miljard werd bereikt. Met het tweede miljard ging het al een stuk sneller en het laatste miljard is er de laat ste tien jaar bij gekomen". En waar dat naartoe moet? De mars van de miljarden gaat snel. Enerzijds is dat een triomf voor de mensheid (de kin dersterfte is gedaald, de levensverwach ting gestegen), maar anderzijds is het ook een bedreiging voor de toekomst. Bavelaar: "Iedereen kent de beelden van de Sahel en Ethiopië. Die problemen los je niet zomaar op". Ongelijk Staatsgreep Een schrijnend gevolg van armoede en overbevolking: twaalf baby's die deze week op een vuilnishoop in Beiroet werden aangetroffen. Te vondeling gelegd door ouders die niet meer in hun onderhoud konden voorzien, (foto anp> Vooral in dat soort landen kunnen de gesprekspartners per maand wisselen, heeft Bavelaar gemerkt. In Fiji was dat dit jaar aanvankelijk de premier, dr. Ba- vadra van de vooruitstrevende Labour- partij die in april bij verrassing was ge kozen. "Met hem kon ik heel goed on derhandelen". Dat duurde dus precies een maand. Bij de staatsgreep op 14 mei werd dr. Ba- vandra afgezet. "Door een zekere luite nant-kolonel Rabuka die dus al snel Rambo werd genoemd. Hij wandelde Volgens grove schattingen is er welis waar genoeg graan om zes miljard men sen te voeden, maar dat voedsel is zeer ongelijk verdeeld. "En voedselversche pingen helpen alleen op de korte ter mijn, maar dan nog is er in dat soort lan den vaak geen vervoer en heb je veel geld nodig om bepaalde autoriteiten om te kopen. Het zou beter zijn als er min der kinderen zouden worden geboren". Vooralsnog is dat een illusie. Negen van de tien baby's komen ter wereld in ontwikkelingslanden en gezinsplanning maakt vooral in die gebieden waar de bevolkinsaanwas het grootst is weinig kans, vanwege culturele en religieuze hindernissen. Het betreft speciaal de Afrikaanse landen, die een explosieve groei te wachten staat. Een grote kinder schare is daar niet alleen een statussym bool, maar ook pure noodzaak. Een kind staat voor een paar extra handen en een verzorgde oude dag. "Wij proberen te werken aan een structurele verandering", aldus Bave laar. "We proberen te zorgen voor een evenwichtige bevolkingsopbouw, met een redelijke relatie tussen inkomens verdieners en afhankelijken, zodat die landen ooit misschien op eigen benen kunnen staan", zo verwoordt hij de visie van het fonds, namelijk dat de ontwik keling van de arme landen het beste me dicijn is. "Dat einddoel zal nooit worden bereikt", weet hij. "Maar je moet wel constant blijven proberen de toestand te verbeteren". Hijzelf zou het voortdurende gevecht om dat te bereiken graag voor even on derbreken. "Ik kan totaan mijn pensioen bij het fonds blijven, maar vooral voor mijn dochter zou ik graag een poosje in Nederland willen werken. De Neder landse cultuur is toch best iets om trots op te zijn", betoogt hij na al zijn omzwer vingen. "Er zijn maar weinig samenle vingen in de wereld die zo tolerant zijn".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17