Charlie Mottet blijft bij de tijd spoor;tv Gele trui voor debutante Mark Fleischeuer ten onder in enerverende driesetter Monique Knol doet niet onder voor mannen Lezers vragen Eindelijk goed nieuws Andere favorieten kunnen Roclie niet bijbenen Malloten hinderen Peter Stevenhaagen FUTUROSCOPE (ANP/AFP) - Voor Monique Knol betekende de 'dubbelslag' van gisteroch tend een ongekende weelde. De Soester wielrenster debuteert immers in de „Tour Féminin". Feitelijk werd de lijn uit de Ron de van Frankrijk voor mannen doorgetrokken: Nederlandse Wat is de tactiek van de ploeg van Peter Post in de vlakke etap pes, nu hij ge?n sprinter in de Ron de van Frankrijk heeft? (Lezer van het Utrechts Nieuwsblad) Walter Planckaert (tweede ploegleider): „Zonder sprinter moeten wij ons richten op een goed klassement van Robert Mil lar. Het komt, zeker na de uitste kende tijdrit van de Schot, goed uit dat we niet met een sprinter ver trokken zijn, want anders hadden we dagelijks hard moeten werken om de groep bij elkaar te houden. Dat werk hebben we nu aan ande ren kunnen overlaten, zodat onze renners nog kracht genoeg hebben om steun te geven aan Millar. Als we in een vlakke etappe een kansje hebben orri mee te zitten met een kopgroep en een rit te winnen, zul len we die mogelijkheid pakken. Maar het zwaartepunt ligt toch bij het steunen van de renners voor het klassement". - Waarom noemen radio en tele visie nu ineens wel merknamen van de ploegen en vroeger nooit (Iep Triou, Vlissingen) Jean Nelissen (NOS-televisie): „Met 23 ploegen in de wedstrijd is het moeilijk om alle teams uit el kaar te houden. Vaak zijn de na men van de ploeleiders onbekend. De ploeg Ruperez zegt de meeste mensen niets en de ploeg Raul Me- za nog minder. Daarom noemen we een paar keer de sponsornaam, die ze op de truien kunnen lezen. Dat maakt het overzichtelijker". - Zijn er al tekenen die er op wij zen wie de nieuwe leider in het pe loton wordt, zoals Hinault en Raas in het verleden waren? (H. Slabbe- koorn, Goes) Bernard Hinault: „De patron van het peloton is een renner, die door de rest gevreesd wordt, waar door men niets durft te onderne men uit angst voor represailles. De leider laat op een dag iedereen voe len wie hij is, zodat ze weten dat hij cr is. In deze Tour de France is die leider er niet. Je ziet het aan alles, want de renners zijn voor niemand bang". dagzeges in vlakke ritten. Na de vier overwinningen bij de man nelijke collega's greep Knol de tweede etappe aan voor een top prestatie. In de eindsprint versloeg zij de Russische Zilporite, de West- duitse Niehaus en wereldkam pioene Longo, die er ten opzichte van haar eeuwige rivale Maria Canins redelijk gunstig bleef voor staan. Bij de aanvang van de rit over het parkoers van de tijdrit voor de mannen stond Knol drie seconden achter Lon go. Zij overbrugde het verschil dank zij vijftien, aan de Finish verdiende bonificatieseconden. Het was in de vrouwenronde de hoogste tijd voor een Neder landse prestatie. Drie jaar gele den grossierden de Oranje-wiel- rensters, met Mieke Havik in de groene trui, in etappezeges. Met de komst van Canins en Longo was het voor de concurrentie bij na onbegonnen werk nog iets noemenswaardigs te onderne men. Vorig jaar won de ploeg van bondscoach Rinus Verboom alleen de rit naar Bordeaux. Con nie Meijer zegevierde in de wijn stad, die ook voor de Nederland- een bijna magische naam heeft. Toeslaan in vlakke etappes is het enige, dat de Nederlandse vrouwen een overwinning zou kunnen brengen, redeneerde Verboom. In de bergritten zal tweevoudig Tour-winnares Ca nins wel weer vele minuten voor sprong nemen. Knol was donder dag al dicht bij de zege, maar werd toen afgetroefd door de Westduitse Paulitz. Gesterkt door de wetenschap, dat zij tot de betere sprintsters behoorde, won Knol gisteren vrij gemakke lijk, met dank aan haar ploegge notes, die een ontsnapping van de Italiaanse Chiappa ongedaan hadden gemaakt. Chiappa was na vijf kilometer gedemarreerd en had een voor sprong van een halve minuut ge nomen. Halverwege de rit werd zij opgeslokt door het peloton. De Nederlandse en Russische vrouwen controleerden de wed strijd. Voor Longo restte na haar nederlaag niets anders dan een tevergeefs protest bij de jury, omdat enkele rensters zich in de sprint onreglementair zouden hebben gedragen. Breeduit lachend pakt Monique Knol de dubbel: Bordeaux 13e Etappe 1? juli 219km Bayonne EscotX Bagargui V^Soudet 7° Larray 12Skm Bürdmcurutcheta 90km VOORSCHOTEN - Na afloop van elke tennispartij hoort de baan door de spelers geveegd te worden. Maar daar had de jeugdige Mark Fleischeuer na afloop van zijn ne derlaag in het mannenenkel B te gen de als eerste geplaatste Henny Koemans aanvankelijk helemaal geen zin in. Begrijpelijk. Want als volkomen outsider nam hij in de tiebreak van de beslissende set een 4-2 voorsprong om vervolgens toch de boot in te gaan. Te schamen hoefde hij zich zeker niet. Niemand had kunnen denken dat de 16-jarige zijn ongeveer twee keer zo oude opponent het vuur zo na aan de schenen zou leggen. Om dat beide spelers volkomen aan el kaar gewaagd bleken, stond de wedstrijd bol van de spanning. Fleischeuer sloeg ondanks z'n ten gere lichaamsbouw hard en boven dien gevarieerd. Koemans pro beerde het veelvuldig met z'n 'ser ve and volley'-spel. Toch leek het jeugdige talent de eerste set af te moeten geven. Bij een achterstand van 5-4 overleefde hij echter vier setpoints, brak vervolgens door de service van de routinier en maakte het karwei af: 7-5. Ook in de tweede set gaven de beide kemphanen elkaar geen duimbreed toe. Maar nu was het Koemans die aan het eind door de service van z'n tegenstander brak en de buit binnenhaalde: 7-5. De beslissende set leek daarop een formaliteit te worden bij een 4-1 voorsprong van de favoriet, maar de jongeman knokte zich fraai te rug tot 4-4. Koemans was vol be wondering (Fleischeuer na een schitterende lob: „Mooi hè?". Ant woord Koemans: „Een gave!".), maar hield stand met de genoemde tie-break als resultaat. Die won hij met 7-4 en daarmee de set (7-6) en de partij. In de halve finale ont moet Henny Koemans de als vier de geplaatste Marcel van Rijn. De andere halve eindstrijd gaat tussen Marco Visser en Jasper van Mar wijk. Nieuwkoop 1 het mannenenkel C als eer ste geplaatste Dirk Jan Colijn moest wegens een blessure afha ken waardoor zijn tegenstander Kick Koek automatisch doorging naar de halve finale. De overige partijen van gisteren, vier in getal, gaven geen verrassingen te zien. Deventer In het satelliettoernooi van De venter overleefde Jan Siemerink met dubbelparner Jacco Eltingh slechts één ronde. Na een overwin ning op de Australièrs Greeves en Smith (6-4,6-3), moesten de beide tennisers van Unicum in het Brazi liaanse duo Barbosa en Menenses hun meerdere erkennen: 6-7,6-4 en 6-7. Bakkum Bij de wedstrijden om de inter nationale jeugdtennistitels van Ne derland, deze week in het Noord hollandse Bakkum, slaagde alleen Thomas Koemans erin om in de ca tegorie 15 t/m 18-jarigen het hoofdtoernooi te bereiken. Na overwinningen op Yashir Ozachi en Rahim Usman (62-ste op de we reldranglijst) verloor hij in de der de ronde echter van Erik Kroch: 6- 2,6-2. De overige Leidse deelne mers Martijn Krans, Erik Jan Schuilenburg, Marquérite Pati- wael, Bionda Zonderop, Wil den Hollander en, in de categorie t/m 14 jaar, Patrick Kieboom, strandden in de voorrondes. (Voor de overige belangrijkste uitslagen zie score bord) HERMAN JOUSTRA Eindelijk kwam ik gisteren eens niet goed nieuws thuis uit België. Na alle chaotische toestanden die ik er de laatste tijd heb meege maakt. liep het deze keer in Beve- ren op rolletjes. Niet alleen wat de organisatie betreft, maar vooral voor mezelf. Want het is me voor de eerste keer dit seizoen gelukt een wedstrijd te winnen. Ik kwam alleen aan en ik was er zo blij mee dat ik het nog even flink heb gevierd met mijn sup porters. Tijdens mijn korte solo gingen mijn gedachten meteen naar de Tour de France. Ook daar stond iedereen er gisteren immers al leen voor. Wat ik van die lange tijdrit vreesde, is ook gebeurd. Mijn ploeggenoot Didi Thurau is kennelijk toch iets te hard van stapel gelopen. Die vijfde plaats in de daguitslag en zijn tweede stek in hel algemeen klassement ogen nu weliswaar mooi. maar zijn kwaliteiten kennende had hij er veel meer uit kunnen halen. Ik denk dat hij een kans voorbij heeft laten gaan om in het geel te komen. Maar de schade voor Thurau valt nog mee. Voor Hampsten, Herrera. Kelly en Fignon. die ik voor het begin van de Tour alle maal had getipt bij de eerste vijf, wordt het erg moeilijk om aan die verwachting te voldoen. Her rera neem ik tenminste niet lan ger meer serieus. Ik denk dat hij in Colombia te veel gefeest heeft na zijn overwinning in de Ronde van Spanje. Hij werd daar im mers overal naar toe gesleept, hetgeen hem volgens mij uit het ritme heeft gehaald. Van Kelly kan ik nu niets an ders concluderen dan dat hij de juiste vorm mist. Hoe gek het mis schien ook klinkt, dat zou de ko mende weken wel eens in het na deel van Jean-Paul van Poppel kunnen werken. Nu Kelly 111 de gaten heeft dat hij het geel kan vergelen, is het goed mogelijk dat hij zijn zinnen gaat zetten op de groene trui. Ik heb de indruk dat hij zich tot nu toe voor dat klasse ment nog niet te veel heeft inge spannen. Ook voor Laurent Fignon wordt het een bedenkelijk zaak, al is het voor hem niet ongunstig dat zijn ploeggenoot Charly Mot- tet sinds gisteren het geel heeft. Fignon kan daardoor in de berg ritten mogelijk fungeren als een soort bliksemafleider. Er moet toch immers iemand meesprin gen als de trui van Mottet in de bergen in gevaar dreigt te ko men. Als Fignon vanuit die posi tie gaat opereren, kunnen er nog hele gekke dingen gaan gebeu ren. Want de Tour is na gisteren natuurlijk nog lang niet beslist. Wat de Nederlandse renners betreft, mag de prestatie van Pe ter Stevenhaagen er zijn. Hij heeft dit seizoen nog niet zo gek FUTUROSCOPE (GPD) - Lang hoopte de Nederlandse wieler ploeg van Jan Gisbers gisteren op een tweede succes. De aan wakkerende wind in de midda guren gaf Peter Stevenhaagen heel even de illusie dat hij de klapstukken van de Tour de France zou kunnen overtreffen. Die sensatie bleef uit, maar met zijn zevende plaats bevestigde de 22-jarige Haarlemmer wel wat vorig jaar tijdens de Ronde van Frankrijk al zichtbaar werd. Hij is een voortreffelijke tijdrijder en moet dus ook een uitstekend klassement kunnen realiseren. Dat het daar dit jaar niet van komt, ligt aan een valpartij in de zesde etappe naar Epinal, waar bij hij bijna elf minuten verspeel de en een voetblessure opliep, die hem nu overigens géén par ten meer speelt. Die tuimeling werkte gisteren tussen Saumur en Futuroscope in zijn voor- en nadeel. Hij had het geluk dat er in de vroege ochtenduren, toen de onbelangrijke klanten plicht matig de kleine 90 kilometer on der de veelal dichte wielen weg trapten, minder wind stond dan later op de dag. „Maar ik had vooral de pech dat ik zes mallo ten inhaalde, die bij me aanpik ten en achter me bleven rijden", klaagde hij. De suggestie dat een aantal van die zes (onder wie de Neder landers Gert Jakobs.em Erwin Nijboer) enthousiast zouden hebben meegewerkt sprak hij met klem tegen. „Ik heb er echt FUTUROSCOPE (GPD) - Futuroscope gunde de Tour-karavaan gisteren geen heldere blik in de nabije toekomst. Hoewel na de loodzware individuele tijdrit een verrassend groot aantal namen kon worden doorgestreept op de lange lijst van favorieten en de Ronde van Frankrijk naar het duel Stephen Roche-Charly Mottet lijkt toe te groeien, bleven de klimmers te dicht in het spoor om aan de eerste serieuze schifting al een grote conclusie te verbinden. „We moeten de Pyreneeën afwachten", waakte tijdritwinnaar Roche voor al te voorbarige gevolgtrekkingen. Mottet. Delgado, bijna drie minu ten sneller dan zijn ploegmaat Ste ven Rooks, die voor het begin van de Franse Ronde in Berlijn het kopmanschap van de Spanjaard ter discussie had gesteld, vertelde opgelucht: „Dit neemt alle twijfels in de ploeg weg. Het is goed voor de rust bij ons. Ik ben beter dan vorig jaar en dat is nu bewezen". Met opgeheven hoofd trekken ze richting Pyreneeën in de volle overtuiging daar hun slag te kun nen slaan. Maar hun mogelijkhe den zijn beperkt. Robert Millar is geen aanvaller. Hij is een premieja ger in de bergen, die lang in het spoor kan blijven en doorgaans op het laatst met een enorme versnel ling de ritzege binnen haalt. Urs Zimmerman heeft als beperking dat hij hoe dan ook de kansen van Roche niet mag torpederen, zodat de kennelijk juist op tijd van een blessure herstelde Zwitser zich zal moeten beperken tot verdedigend fietsen. last van gehad. Ik ben een ren ner, die snel uit zijn concentratie is. Als de volgauto ook maar een beetje te veel claxoneert, zit ik me al te ergeren. Dus met zes renners in het wiel is het hele maal erg. je hoort het overslaan van de kettingen, het klappen van de dichte wielen... Ver schrikkelijk". Zonder die hinderlijke bijge luiden van zijn directe volgers („Ik begrijp niet dat de jury daar niet tegen optreedt", zei hij ver wijtend) dacht Stevenhaagen een minuut sneller gereden te kunnen hebben. „Als ik hoger in het klassement sta werkt het juist inspirerend wanneer ik mensen inhaal. Dit was alleen maar storend", aldus Stevenhaa gen, die met een tijd van 2.00.06 (1.55 langzamer dan winnaar Ste phen Roche) wel de beste Neder lander was en ook Erik Breukink (18e op 3.54 van de ritwinnaar) royaal de baas bleef. Breukink, met een van pijn vertrokken gezicht, zocht onmid dellijk de ploegleiderswagen op. „Dit is niet meer normaal", klaagde hij na de 87.500 slopende meters. „Ik ben niet te snel ver trokken en werd halverwege bij gehaald door de Pool Lang. Die kwam vijftien kilometer voor het eind in de moeilijkheden en toen ben ik hem op mijn beurt weer voorbij gegaan". Toen de rugpijn was weggetrokken en hij rustig de resultaten doornam, stelde hij vast: „Vier minuten verliezen op Roche. Dat is eigenlijk normaal voor mij". Charly Mottet, die via een tweede plaats de Zwitser Erich Machler als gele truidrager onttroonde, nam het commando in handen van de Franse ploeg van Cyrille Guimard. Laurent Fignon immers behoorde tot het kwartet dat ooit het predi kaat favoriet had, maar vrijdag bij het grof huisvuil op de stoep van circus Jacques Goddet werd gezet. De blonde Parijzenaar leverde 4.15 in op Roche, Sean Kelly vijf minu ten, de Amerikaan Andy Hamp sten bijna zeseneenhalf en Lucho Herrera maar liefst negen. Als schaatsers op onbetrouwbaar ijs zakten ze in het klassement naar sombere diepten. Phil Anderson, voor wie de Ronde van Frankijk meer een Love Boat is, werd al lan ger niet meer serieus genomen en reed nog slechter dan Herrera. Indrukwekkend Futuroscope, een futuristisch pretpark in wording, werd de gru- welkelder van een handvol kans hebbers, maar vooral de Kaap de Goede Hoop voor de berggeiten die al dagen vreesden dat het hoge tempo van de eerste etappes hen noodlottig zou worden. Robert Mil lar, die overigens ook vorig jaar de eerste „vlakke" tijdrit (toen over 61 kilometer) uitstekend reed, hield zeer indrukwekkend stand. „Hij is bewust langzaam begonnen", leg de tweede ploegleider Walter Planckaert uit. „Daarna kwam hij in zijn ritme en toen de tussentij den van hem beter bleken te zijn dan die van de concurrentie, gaf hem dat een enorme moraal". Onderweg werd hard gerekend. De resultaten van de tijdrijders Jesper Skibby (derde in de etappe tegen het horloge) en Didi Thurau werden er uit gefilterd, zodat een duidelijk overzicht van de situatie tot stand kwam. Millar was niet de enige specialist van het hoogge bergte, die tussen Saumur en Futu roscope verbaasde. Ook de Span jaard Pedro Delgado en de Zwitser Urs Zimmerman bleven verras send in het spoor van Roche en Kruimels Wat vanaf maandag aan aanval lend gevaar rest is Delgado, altijd goed op dreef in de Pyereneeën, die steun zal moeten zoeken bij de Columbianen die inmiddels tegen vrijwel hopeloze achterstanden aankijken van ongeveer een kwar tier. Hen lijken ook ditmaal weer de kruimels te resten. Door het ge brek aan een leider in het Tour-pe loton zijn de komende dagen in het grensgebergte tussen Frankrijk en Spanje uitermate interessant. „Daar zal opnieuw moeten blijken hoe we er echt voor staan", zei gele truidrager Mottet, niet echt zelfver zekerd. „Deze tijdrit heeft iets ver teld, maar het hele verhaal kennen we pas na de eerste zware berge tappes. Als we die hebben gehad kunnen we- aan een slothoofdstuk werken", voegde Roche - ook al geen toonbeeld van overtuiging - er aan toe. Mottet in zijn nieuwe rol zal er niet in slagen de klimmertjes zoda- veel laten zien, maar nu presteert hij. Ik denk dat hij heel bewust gepiekt heeft naar deze Ronde. Eric Breukink heeft naar mijn gevoel flink wat ingeleverd ten opzichte van de Ronde van Italië. Ik was er al bang voor, omdat ik hem tot nu toe te dikwijls van achteren zag eindigen in het pe loton. Hij zal het zelf misschien nog niet willen toegeven, maar ik denk dat hij op dit moment twee grote ronden achter elkaar nog niet aan kan. Dat geldt niet voor Stephen Ro che, die voor mij anderhalve week geleden als de grote favo riet vertrok en dat nu na zijn for midabele prestatie van gisteren nog is. Roche rijdt het hele sei zoen al de sterren van de hemel. Mogelijk trekt hij er profijt van dat hij vorig jaar zo lang heeft stilgelegen. Nu voorzie ik voor hem weinig problemen. Die krijgt hij volgend jaar pas. Ro che verkeert nu in een bepaalde euforie, maar tast daarbij onge merkt heel diep in zijn reserves. Vroeg of laat moet je daar toch een keer voor boeten. HENNIE KUIPER Charlie Mottet snelt gestroomlijnd tijdrit, goed voor de gele leiderstrui. nig te imponeren dat ze zich wel twee keer bedenken vooraleer ze de aanval kiezen. De brave Roche past ook de rol van boeman niét, al moet hij wel de drieënhalve mi nuut achterstand op Mottet (het re sultaat van een fortuinlijke vlucht tussen Karlsruhe en Stuttgart) goed maken. Twee renners die op basis van vroegere prestaties wel een dominante rol zouden kunnen de tweede plaats in de monster- (fotoAP) hebben, komen in het stuk niet meer voor: Sean Kelly en Laurent Fignon. De verliezers van de dag. Fignon klaagde zijn nood over de inzinking, die hij na dertig kilome ter had. „Pas de laatste tien kilo meter kwam ik er doorheen en reed ik een ouderwetse tijdrit". Te laat om een rol van betekenis te spelen. In de rit en in de Tour de France. ZATERDAG 11.45-18.05 BBC 1: Grandstand. Met cricket: Benson Hedges Cup Final vanuit Lords, golf: Open golfkampioenschappen in Schotland, paarderennen vanuit Lingfield Park, motor sport: Britse Grand Prix vanuit Silverstone. 14.30-15.15 BRT 2: Belgian La- dies Open: internationaal ten nistoernooi voor vrouwen in Knokke. 14.35-15.35 SKY: NHL Ice Hoc key met een reportage van de wedstrijd Edmonton-Montreal. 15.00-17.17 Did 2 Die Sport-Re portage. Met een reportage van de Duitse atletiek kampioen schappen vanuit Gelsenkir- chen. 15.15-16.15 BRT 2: Ronde van Frankrijk. Rechtstreeks ver slag van de etappe van Poitiers naar Chaumeil. 15.15-18.15 Ned 2: Studio Sport. Met wielrennen: rechtstreeks verslag van de etappe van Poi tiers naar Chpumeil in de Tour de France, het WPT-honkbul- toernooi in Rotterdam en de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen in Leiden. 15.30-17.30 SCH: Super Sport met Amerikaans honkbal (New York Yankees-Texas Rangers), zwemmen vanuit Edinburg en de Royal international Horse Show. 16.15-18.00 BRT 2: Belgian La- dies Open; internationaal ten nistoernooi voor vrouwen in Knokke. 16.15-20.20 BBC 2: Cricket. Benson Hedges Cup Final. 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87: sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Poitiers-Chaumeil). 20.15-21.00 Did 3: Sport ïm Westen. 22.00-22.15 BRT 1: Sport op Za terdag. 22.05-23.20 Did 2: Das aktueUe Sport-Studio. 22.35-22.50 BBC 1. Sport. 23.25-00 15 BBC 2: Cricket: sa menvatting van de Cup Final. ZONDAG 14.45-15.35 SKY: US College Football '87. De wedstrijd Bay lor-Arkansas. 14.50-19.45 BBC 1: Sunday Grandstand. Met autosport (Britse Grand Prix formule-1 races), cricket (Cup Final), golf (Open Golfkampioenschappen in Schotland). 14.55-17.30 BRT 2: Tennis: Bel gian Ladies Open (rechtstreeks verslag vanuit Knokke) met om 15.30 een onderbreking voor de Ronde van Frankrijk met een rechtstreeks verslag van de etappe van Brive-la-Gaillarde naar Bordeaux. 15.00-18.25 Ned 2: Studio Sport. Met atletiek: NK in Leiden, paardesport: Europees Kam pioenschap Dressuur in Os good, wielrennen: rechtstreeks verslag van de etappe van Bri ve-la-Gaillarde naar Bordeaux in de Tour de France. 15.30-17.00 SCH: Super Sport. Met een reportage van de (afge lopen weekeinde in Frankrijk gehouden) Grand Prix voor for mule-1. 15.47-18.10 Did 2: Die Sport-Re portage. Met atletiek: de Duitse kampioenschappen, autosport: Grand Prix van Engeland voor Formule 1-wagens vanuit Sil verstone, en wielrennen: de Tour de France. 18.10-18.40 Did 1: Sportschau. Met motorcross: Grand Prix van West-Duitsland (zij- spanklasse) in Bielstein, en at letiek: Duitse kampioenschap pen in Gelsenkirchen. 19.00-19.55 Ned 2: Studio Sport met onder meer een samenvat ting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France, de GP van Engeland (formule 1), GP zijspancross, het WPT- honkbaltoernooi in Rotterdam, paardesport en roeien. 19.50-19.57 Did 1: Sportschau- Telegramm. 20.10-20.40 BRT 1: Sportweek- end. 21.15-21.35 Did 2: Sport am Sonntag. 22.05-23.10 SKY: VFL Football: Australian football (competitie wedstrijd). MAANDAG 09.30-10.00 SCH: Tennis That Counts: tenniscursus.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13