'Mijn tijd komt nog' Van Dorp:'Laat Nelli maar komen' Programma NK atletiek Cooman maakt zich niet druk Van Noort twijfelt een beetje PAGINA 12 SPORT ZATERDAG 11 JULI 1987 Kulker komt titel ophalen Het programma van de Nederland se kampioenschappen atletiek die dit weekeinde door de Atletiek Vriendenkring Holland in de Leid- se Hout worden georganiseerd, ziet er als volgt uit: Zaterdag LEIDEN - Bijna had Han Kulker een reis naar Nice geboekt. Niet om er vakantie te vieren, maar om aan een internationale wedstrijd deel te nemen. Alleen het tijdstip, welgeteld één dag na de Neder landse kampioenschappen atle tiek, verhinderde zijn snode plan. „Er had wat meer tijd tussen moeten zitten", legt Kulker uit. „Nu de NK in Leiden worden geor ganiseerd, moet ik mijn gezicht na tuurlijk wel laten zien. In feite kom ik om de titel mee te nemen. Maar soms is de tegenstand groter dan verwacht, zoals onlangs in Athene. Toen moest ik 3.38 lopen om de Turk Zeki Oztyrk voor te blijven". 12.00 u 12.35 ii 13.00 u 13.20 u 13.40 u 14.10 uur officiële opening 14.25 v 14.45 li 15.00 v 15.15 u 15.35 i 15 50 c 16.00 i 16.20 i 16.40 v 16.50t r 3000 r r 1500 r r 1500 r r 200 m vrouwen finale r 200 m mannen finale r 400 m horden vrouwen finale r 400 m horden mannen finale r 5000 m mannen finale 14.30 uur hinkstapspringen r nale 15.00 uur kogelstoten vrouwen finale 15.00 uur hoogspringen vrouwen finale 15.45 uur speerwerpen vrouwen finale Zondag Loopnummers 11.30 uur 110 m horden 11.55 uur 100 m horden 12.15 uur 400 12.30 uur 400 12.45 uur 100 13.15 uur 20 km snelwandelen finale 14.00 uur uitreiking Jo Moerman-beker 15.15 uur 100 m horden vrouwen finale r 110 m horden r 100 r finale i halve finales r 800 m vrouwen finale r 800 m mannen finale r 3000 m vrouwen finale 1 finale finale finale i finale r 1500 m mannen finale 15.30 u 15.40 c 15.55 16.10 u 16.20 i 16.25 u 16.40 i 16.45 li 16.50 u 16.55 i; 17.00 v 13.45 uur verspringen vrouwen finale 13.45 uur discuswerpen vrouwen finale 14.00 uur polsstokhoogspringen man nen finale 14.15 uur hoogspringen mannen finale 15.00 uur kogelstoten mannen finale 15.30 uur verspringen mannen finale 15.30 uur speerwerpen mannen finale LEIDEN - Nelli Cooman weigert zich druk te maken. Dat zij een kleine twee maanden voor de wereldkampioenschappen de 100 meter nog niet sneller heeft gelopen dan in 11,23 seconden kan de nationale sprintkampioene niet verontrusten. De Jo Moerman-beker, beschik baar gesteld door de Vereniging Vrienden van de KNAU, wordt jaarlijks uitgereikt aan een persoon met grote verdiensten voor de atle- tieksport. "Rome is nog ver weg", meent Cooman, die haar buitenlandse concurrenten al rond of zelfs onder de 11 seconden heeft zien lopen. "Maar dat zegt me weinig, mijn tijd moet nog komen".-Nelli Cooman heeft een rotsvast vertrouwen in trainer Henk Kraayenhof en haar sterke wedstrijdmentaliteit. holm en Helsinki. In beide geval len moest zij haar Bulgaarse rivale oor laten Vorige week maakte de Europe se en wereldkampioene op de 60 meter schoorvoetend haar rentree Anelia Nuneva op het internationale atletiekpo- gaan dium. Na haar nietszeggende sprintwinst in Gothenburg (Euro- voldoening terug pa Cup B-finale) veroverde Coo- Scandinavië. "Ik hel twee derde plaatsen Toch blikt Cooman niet zonder het weekje LEIDEN - „Laat Nelli maar ko men, zonder haar is er niks aan." Yvonne van Dorp, met afstand de beste atlete van Leiden van dit mo ment, blaakt van zelfvertrouwen. De jeugdige korte afstand loopster (21 jaar) ziet verlangend uit naar een 200 meter tegen de snelste vrouw van Nederland. Niet om sprintles van Nelli Cooman te krij gen, maar om zo dicht mogelijk in de buurt van de Rotterdamse wer velwind te blijven. „Met Nelli weet je het nooit. Zij kan de 200 meter een stuk sneller lopen dan ik, maar dit jaar is het verschil tussen ons maar één tien de." Yvonne van Dorp zegt het met glinsterogen, want zij ziet volop mogelijkheden om dit weekeinde op de NK atletiek te schitteren. „Hoewel de 400 meter mijn favorie te afstand is, verwacht ik dit jaar nog meer van de 200 meter. Pas als die afstand achter de rug is, ga ik aan de 400 meter denken. Mis schien heb ik dan al een medaille in m(jn bezit." Dat geluk is de succesvolle ju- niore van weleer nog nooit eerder bij de senioren ten deel gevallen. Vorig jaar in Amsterdam werd zij vierde op de 200 en de 400 meter. Alleen op de minder hooggewaar deerde NK indoor vergaarde de at lete van AV Holland enkele plak ken, maar de ambities van Van Dorp reiken verder. „Al jarenlang richt ik mij volledig op mijn grote hobby, atletiek. Nu is het moment hopelijk aangebroken dat ik eens op het erepodium terecht kom. Het zou te gek zijn als dat op de eigen baan in Leiden zou gebeuren." Rampzalig Dat de pupil van Roel Hendrik- sen van dat erepodium mag dro men („Ik heb 's nachts al heel wat keertjes de 200 en 400 meter gelo pen") dateert pas van de laatste tijd. „Het baanseizoen begon rampzalig", herinnert Van Dorp zich maar al te goed. „Tijdens een doodgewone training ging ik finaal door mijn enkel. Gelukkig herstel de ik snel van die blessure, maar LEIDEN - Voor Ruud van Mau- rik geldt hetzelfde als voor Yvonne van Dorp: ook hij heeft spanning nodig. De 23-jarige hordenloper van AAV'36 denkt tijdens de NK zijn voortreffelij ke seizoen te kunnen bekronen met een ereplaats op de 110 me ter horden. „Al kan er met hordenlopen van alles gebeuren", relativeert de Alphenaar zijn kansen. „Eén balansverstoring en daar gaat je medaille. Bovendien moet ik afrekenen met jongens als Ro bert de Wit, Jan Harland en Ys- brand Visser en misschien zelfs Emiel Mellaard. Maar gezien mijn huidige vorm moet ik ver kunnen komen". Datzelfde geldt voor kogels lingeraar Peter van Noort. De reus van De Spartaan uit Lisse heeft al vaker de Nederlandse titel op zijn naam geschreven, maar twijfelt momenteel toch een beetje. „Dit jaar ben ik later in vorm dan normaal. Pas afge lopen weekeinde slingerde ik de kogel over de 64 meter. Met zo'n afstand moet ik kampioen kunnen worden, hoewel Frank van den Dool een geduchte concurrent is geworden". Steeple-loper Kees van Klink zou al dolgelukkig zijn met een bronzen medaille. De doordou wer uit Nieuwerbrug, na Han Kulker toonaangevend bij De Bataven, staat op een belang rijk punt in zijn carrière. „Vori ge jaren had ik met langdurige inzinkingen te kampen, maar dit jaar heb ik me bewust niet over de kop gelopen. Achter Herman Hofstee tel ik een stuk of vijf kanshebbers voor het zil ver op de 3000 meter steeple. Als mijn vorm net zo goed is als tijdens de Gouden Spike, toen ik tweede werd achter Hofstee, kan ik een plak pakken. Yvonne van Dorp: dromen van het erepodium, (foto Loek Zuyderduln) toch was het een streep door de re kening. Nog steeds heb ik te wei nig 400 meters gelopen." Juist toen de Leidse atlete, die momenteel slechts één baan, de at letiekbaan, heeft, op scherp stond, raakte zij opnieuw geblesseerd. Van Dorp: „In Göteborg kwam ik voor het eerst voor Nederland uit op een individueel nummer, de 200 meter. Nog voor de start voelde ik iets vreemds. Verder geen last ge had, hoor, maar na afloop toch maar even naar Peter Vergouwen (bondsarts red.) gegaan. Die heeft mij uit voorzorg een week lang op Papendal gehouden. Na drie dagen intensieve behandeling van een kleine spierscheuring kon ik al weer voluit trainen." Al die tijd moest Van Dorp het zonder haar trainer stellen. „We hebben wel iedere dag met elkaar gebeld", licht de sprintster toe. „Tenslotte heb ik een nauwe band met Roel. Nee, niet zoals Nelli Coo man met Henk Kraayenhof. Op de baan moet ik het tenslotte zelf doen. Maar voor de schema's, het regel- en het denkwerk heb ik Roel hard nodig. Hij zorgt ervoor dat ik mij onbezorgd met hardlopen kan bezighouden, dan ben ik op mijn best". Ruiken Dat is Yvonne van Dorp vanaf haar snelle herstel op Papendal. Zij verheugt zich op de krachtmeting met de Nederlandse top, die met uitzondering van de geblesseerde Els Vader in Leiden komt opdra ven. „Nu Els er niet bij is moet Nel li zeker komen, anders wordt het een tweederangs kampioenschap. Verder reken ik Maijo van Agt, Li- liane Mandema en vooral juniore Monique van Steennis tot myn concurrentes. Op de 400 meter is Desiree de Leeuw licht favoriet. Maar op beide afstanden ben ik voor niemand bang. Ik kan ze alle maal net zo gemakkelijk verslaan als zy mij." Een ander zou er doodnerveus van worden, maar Van Dorp leeft op onder de spanning. „De laatste dagen ben ik regelmatig naar de Leidse Hout gegaan. Gewoon om even aan de baan te ruiken. Sfeer proeven, zien hoe alles wordt opge bouwd. Die spanning heb ik nodig. Met competitiewedstrijden loop ik soms mijlen ver voorop, maar nooit helemaal voluit. Mijn beste tijden zet ik steevast neer tijdens kampioenschappen, als er heel veel op het spel staat." TIM BROUWER DE KONING Nelli Cooman luistert aandachtig naar Henk Kraayenhof (archieffoto anp> LEIDEN (GPD) - Ondanks de teleurstelling van vorige week in Helsinki denkt Rob Druppers dat hij de weg uit de doolhof heeft gevonden. Met dank aan Henk Kraayenhof, de trainer van Nelli Cooman, die zich nu ook over de 25-jarige atleet uit Utrecht heeft ontfermd. Na een maandje Kraayen hof heeft Druppers zijn zelf vertrouwen herwonnen. Aan de vooravond van de nationale atletiekkampioenschapen, die van daag en morgen in Leiden worden gehouden, kondigt hij strijdlustig aan nog dit seizoen zijn persoonlij ke record van 1.43,56 op de 800 me ter te zullen aanscherpen. „Dan be hoor ik meteen weer tot de beste vijf van de wereld". Rob Druppers lijkt een meta morfose te hebben ondergaan sinds hij vier maanden geleden met betraande ogen het Hoosier Dome van Indianapolis verliet. Op het podium van de eerste indoor- wereldkampioenschappen liep de atleet, die in de overtuiging ver keerde dat hij de weg terug naar de wereldtop bewandelde, een gewel dige dreun op. Nadat hij een paar weken eerder met overmacht Eu rope es indoorkampioen was ge worden, liet de favoriet voor het goud zich letterlijk en figuurlijk als de eerste de beste beginneling op zij zetten door bijna het complete gezelschap finalisten. „Daar ben ik maanden kapot van geweest", biecht hij eerlijk op. „Het was de eerste keer dat ik in een race mentaal stuk ging. Omdat het in de eerste ronde niet precies liep zoals ik wilde, knapte er iets. Een verschrikkelijke ervaring". Rampjaar Maar volgens bondstrainer Bram Wassenaar was het optreden van de Europese indoorkampioen in Indianapolis typerend voor Drup pers, die hij mentale zwakte ver wijt. Ten onrechte meent de atleet zelf. „Bram roept inderdaad dat ik geen tegenslagen zou kunnen ver werken, maar dat is lulkoek. Vorig seizoen was een rampjaar waarin ik bijna niets heb verdiend. Als je dan toch doorgaat en het risico aandurft om ook nog eens van trai ner te wisselen dan toon je toch ze ker karakter. Het is onzin van Was senaar om te beweren dat het bij mij mentaal niet goed zit. Mis schien doet hij dat wel omdat hij een beetje pissig op me is. Hij had er namelijk op gerekend dat ik bij hem zou komen trainen, maar dat zag ik niet zo zitten. In de winter heb ik wel eens met zijn groep meegetraind, maar ik kreeg het ge voel dat ik van al die duurlopen steeds trager begon te worden". Rob Druppers: "Het probleem is dat ik nog wat kracht tekort komt Dat Han Kulker wel en hijzelf geen baat heeft bij de aanpak van Wassenaar is volgens Druppers lo gisch te verklaren. „Han is de pupil van Bram en die twee passen ge woon wat beter bij elkaar. In tegen stelling tot Han ben ik iemand die geregeld op zijn donder moet heb ben, maar Bram is veel te lief. Hij wil gewoon iedereen te vriend hou den. Dat is ook zijn probleem als bondstrainer. Hij is aardig voor ie dereen, ook voor mensen die er geen moer van kunnen. Daarom is zijn selectiegroep veel te groot. Er zitten veel te veel gasten in met wie het nooit iets zal worden en dat vind ik zonde van het geld". Koerswijziging Na het drama in Indianapolis ging Druppers bij zichzelf te rade. „Ik had het gevoel dat ik stilstond, dat er geen vooruitgang meer inzat. Ik probeerde er achter te komen wat ik fout deed, maar dat lukte me niet. Ik ging steeds meer piekeren, om gek van te worden". Uiteinde lijk kwam Druppers tot de conclu sie dat hij slechts door een ingrij pende koerswijziging de doolhof waarin hij was beland, kon ont vluchten. Na acht jaar besloot hij te breken met zijn persoonlijke trainer Jon Wellerdieck en contact te zoeken met Henk Kraayenhof, de fulltime atletiektrainer die behalve Nelli Cooman ook 400 meterloper Aijen Visserman en de Belgische sprin ter Ronald Desruelles onder zijn hoede heeft. door Jaap Visser Druppers: „Henk was meteen geïnteresseerd, maar wilde eerst met zijn pupillen overleggen. Al leen Aijen stribbelde tegen, die zag het niet zo zitten omdat hij bang was dat hij te weinig aandacht zou krijgen. Maar Henk besteedt aan iedereen even veel tijd. Hij traint 's ochtends eerst twee uur met Nelli, dan met Aijen, dan ben ik aan de beurt en als laatste komt Desruel les". Dat Druppers pas bij het aanbre ken van dit baanseizoen tot een in grijpende koerswijziging besloot, is het gevolg van de hechte relatie die hij met Wellerdieck had opge bouwd. „Na acht jaar dank je niet zomaar iemand af. Het heeft me echt moeite gekost om die over stap te maken, maar opmerkelijk genoeg was Jon een van de weini gen die positief reageerde. Hij had zelf ook wel in de gaten dat hy mij niet meer kon motiveren en dat ik nauwelijks bereid was iets van hem aan te nemen". Dat doet Druppers wel van Kraayenhof, die hem hoofdschud- (archlefToto Loek Zuyderduln) dend gade sloeg bij het afleggen van zijn eerste trainingsronde op de baan van AVR in Rotterdam. „Henk zei: 'Je lijkt Elly van Hulst wel'. Hij bedoelde dat ik meer op een lange-afstandloper dan op een sprinter leek. Als oud-onderwijzer is hij gewend cijfers te geven. In het begin gaf hij me een vyf, nu is het al een zeven, maar het moet een tien worden". Roestlaagje Voor het zover is, wacht Drup- pers nog heel wat gerichte trai- ningsarbeid. „Ik heb het winter- programma van Kraayenhof ge mist. Dat is een probleem omdat ik daardoor de nodige kracht mis. Dat moet ik nu compenseren met mijn snelheid. Die is al weer be hoorlijk toegenomen, maar ik kan die nog geen twee volle ronden aanwenden zoals ik in Helsinki heb gemerkt". In de Finse hoofdstad moest hij vorige week al na zeshonderd me ter constateren dat de accu volko men leeg was. Een bittere teleur stelling voor de 1 meter 86 lange lichtgewicht (nauwelijks 70 kilo) die na zijn vierde plaats in 1.46,92 hals over kop terugkeerde naar Ne derland om zijn trainer te raadple gen. Kraayenhof kwam nuchter tot de conclusie dat het trainingssche ma van zijn pupil enigszins diende te worden aangepast. Druppers: „We zoeken nu naar nodige bijgeleerd en wat wedstrij- grand prix-wedstrijden van Stock- dritme opgedaan. Henk heeft een tijdje geleden tegen me gezegd dat ik niet moest schrikken als ik op eens weer in de 11,40 of 11,50 zou gaan lopen. Dat is dus gebeurd en ik ben er inderdaad niet van ge schrokken. Dit seizoen is erg lang, de wereldkampioenschappen zijn pas in september, daarom hebben we voor een rustige aanloop geko- „Ik maak me dan ook nog ner gens druk om", vervolgt de natio nale recordhoudster op de 100 me ter (11,08 seconden). „In het voor jaar heb ik op de training, in de kou, met veel wind en in het pak al eens 11,40 gelopen. Vorig jaar kwam ik in diezelfde periode niet verder dan 11,70. Toen liep ik mijn eerste baanwedstrijd al begin mei en kwam ik pas ergens in juli tot een tijd van 11,23. Dat heb ik nu al in Stockholm gelopen. Daar ben ik heel blij mee, er zit dus vooruit- gaftg in en dat is een geruststellen de gedachte". Rome Of haar progressie er toe zal lei den dat zij dit seizoen als eerste Ne derlandse atlete onder de elf secon den duikt, durft Cooman niet te voorspellen. De nummer drie van de EK in Stuttgart (achter Marlies Göhr en Anelia Nuneva): „Vorig jaar heb ik uitgeroepen dat ik een tijd van onder de elf seconden zou moeten lopen om in Stuttgart op het erepodium te komen. Toen bleek 11,08 voldoende voor brons en daarom zal ik nu niet beweren dat 'tien zoveel' nodig is om in Ro me in de prijzen te vallen. We zien wel. Voor mijzelf ben ik er in elk geval heilig van overtuigd dat ik sneller dan 'elf rond' kan lopen, al leen durf ik niet te zeggen waar en In tegenstelling tot Cooman is Marlies Göhr er heilig van over tuigd dat er over twee maanden op de Olympische piste van Rome su persnel zal worden gesprint. De 29- jarige atlete uit het Oostduitse Ge- ra, die zeven jaar geleden atletiek- geschiedenis schreef door als eer ste vrouw minder dan elf seconden nodig te hebben voor het afleggen de 100 meter, voorspelt dat de aanstaande wereldkampioene zelfs tijd van onder de 10,9 nodig zal hebben. „Ik vermoed zelfs dat een tijd onder elf seconden nodig zal zijn om 'überhaupt' tot de finale te kunnen doordringen", aldus Göhr die betwijfelt of Cooman tot het eli tegroepje gaat behoren dat tot het realiseren van dergelijke tijden in staat is'. De wereldkampioene en drievoudige Europese kampioene zegt nog altijd niet onder de indruk te zijn van de prestaties van Coo man op de baan. Göhr De tamelijk 'introverte en publi citeitsschuwe psychologiestuden te is pas na enig aandringen bereid een wat diepgaander oordeel te vellen over de kwalitëiten van haar donkere tegenpool, die maar al te graag de aandacht trekt. Göhr over Cooman: „Natuurlijk, ze heeft een geweldige start-, maar het verval in het vervolg van de 100 meter is nog altijd te groot. Ze wordt beter, maar of ze goed genoeg zal worden, is de vraag. Daar kan ik ook niet over oordelen omdat ik niet weet hoe zij traint". Over het theatrafe gedrag van de houdster vRn het wereldrecord op de 60 meter (7,00 seconden) heeft Göhr wel een uitgesproken me ning. „Dat is ongewoon. Ik vind het nergens op slaan dat ze ieder een voor de start de hand komt schudden. Of het een onderdeel van haar tactiek is, weet ik niet. Als zij denkt mij op die manier uit mijn concentratie te kunnen halen, ver gist zy zich. Ze gaat haar gang maar, het doet my niets". Cooman op haar beurt denkt dat Göhr zich probeert groot te hou den. De 23-jarige Rotterdamse: "Volgens my knijpt ze hem als een ouwe dief. Vroeger zag ze me nooit staan, maar vorige week in Helsin ki zocht ze zelf contact. Ze wilde opeens van alles van me weten. Voor de wedstrijd was ze ook veel nerveuzer dan anders. Volgens mij is ze een beetje bang van me. Ze maakte daar in Helsinki niet voor niets twee valse starts". Waarvan de tweede niet werd be straft. Tot ergernis van Cooman, die even inhield en vervolgens ge noegen moest nemen met een tijd van 11,42. "Stom natuurlijk", moet de 23-jarige Rotterdamse beamen. "Ik had gewoon door moeten lo pen. Dat is de les die ik heb ge leerd. Ik ben dus in elk geval wat wijzer geworden". JAAP VISSER de juiste balans tussen sprinttrai ning en het langere werk. Ik ver wijt Henk niets, voor hem is het ook aftasten. Hij moet er eerst ach ter zien te komen welke trainings- vormen voor mij de juiste zijn. Wat dat betreft was Helsinki een goede les. We zijn een stuk wijzer gewor den. Er zal ietsanders getraind moeten worden. Niet harder, want dat heeft weinig zin, dat heb ik vo rig jaar wel gemerkt". „Toen het zo slecht ging, trainde ik me namelijk te pletter. Twee keer per dag, maar het enige resul taat was dat ik mijzelf overbelastte en steeds minder hard ging. Henk heeft geconstateerd dat bepaalde spiergroepen weer geactiveerd moeten worden om mijn snelheid te vergroten. Hij zegt dat het net is alsof er op die spieren een laagje roest ligt dat eerst moet worden weggeschraapt. Daar zijn we al een heel eind mee gevorderd, maar ik ben er vorige week achter geko men dat we er nog lang niet zijn". Comfortabel Hoewel hij verwacht dat de trai nerswisseling pas volgend jaar tot resultaten zal leiden, denkt Drup pers over twee maanden toch nog een rol van betekenis te kunnen spelen tijdens de wereldkampioen schappen in Rome. Dé zilveren medaillewinnaar van Helsinki, waar in 1983 de eerste WK werden gehouden, gokt op een finale plaats. „Dit jaar is er op de 800 me ter nog niet zoveel spectaculairs gebeurd. De concurrentie is wat minder groot geworden en daar hoop ik van te kunnen profiteren". Full-prof Druppers, die de Olym pische Spelen van 1984 misliep door een blessure, heeft zichzelf tot en met Seoel de tijd gegeven zijn top als 800-meterloper te bereiken. Na de Spelen van '88 wil de natio nale recordhouder op de 800, 1000 en 1500 meter de balans opmaken. „De omstandigheden zijn voor mij nu optimaal. Sinds kort behartigt Bob Heerkens (het 'brein' achter het voetbalmaandblad Elf en de manager van Gerald Vanenburg, red.) al mijn zakelijke belangen. Ik heb niets meer aan mijn hoofd en hoef alleen nog maar te lopen. Pe ter Vergouwen, de bondsarts, bracht mijn blessuregevoeligheid in verband met alle zakelijke toe standen die ik tussen het lopen door moest regelen. Hij heeft mij in contact gebracht met Heerkens en die weet mij uitstekend te ontlas ten". „Ik voel me nu in een comforta bele positie en dat heb ik nodig om goed te presteren. Ik ben vreselijk ambitieus en eerzuchtig. Vorig jaar was de vierde plaats op de EK in Stuttgart voor mij het hoogst haal bare. Maar ik had er absoluut geen enkele voldoening van, zelfs met een bronzen medaille zou ik niet tevreden zijn geweest. Na die twee de plaats op de WK telt voor my nog maar één ding:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12