'Er kan veel anders en beter' Kroon keurt bestemmingsplan Meubelplein goed bp nu r Rondgang door Oegstgeester nieuwbouwwijk Haaswijk 10 ZATERDAG 11 JULI 1987 DEN HAAG/LEIDERDORP - De Kroon heeft, ruim een jaar nadat het werd geopend, de bouw van het Meubelplein in Leiderdorp goedgekeurd. De beroepen van on der andere de Zoeterwoudse wo ningzaken Casba en Leski, het Leids en Zoeterwouds gemeente bestuur en diverse ondernemers verenigingen in de regio zijn voor het grootste deel ongegrond ver klaard. De bestemming meubeltoonzaal van het stuk grond aan de Persant Snoepweg is niet onaanvaardbaar, aldus de Kroon, temeer daar het terrein niet voor de vestiging van kantoren of industriële bedrijven in aanmerking komt. Overigens meldt de Kroon in de schriftelijke uitspraak het vestigen van dergelijke grootschalige meu belvestigingen buiten de traditio nele winkelcentra niet juist te vin den. Maar, zo constateert ze, geble ken is dat het Meubelplein in een behoefte voorziet van met name ondernemers uit deze regio. Bo vendien was het niet mogelijk een dergelijke meubelconcentratie in de binnensteden van de regio neer te zetten. De Kroon is het niet eens met de bezwaarmakers, die stelden dat het Meubelplein andere bedrijven in de regio teveel concurrentie aan doet. "Weliswaar is de vestiging van het meubelcentrum van grote betekenis voor concurrerende meubelbedrijven in de regio, maar de omvang van het nieuwe cen trum is niet zo groot dat daarvan een onaanvaardbare concurrentie te verwachten is", aldus de uit spraak. Wel geeft ze toe dat bedrijven als Casba en Leski, gevestigd aan de Zoeterwoudse Rijndijk, door het Meubelplein kunnen worden bena deeld. De ligging van beide bedrij ven wordt door de Kroon echter als 'gunstig' betiteld, terwijl zowel Casba als Leski ook woninginrich tingsartikelen mogen verkopen. Iets dat de ondernemers van het Meubelplein niet is toegestaan, wat ze wel doen of hebben gedaan en waartegen momenteel nog bezwa ren lopen. De Kroonuitspraak is in zoverre definitief dat alle partijen er jaren op hebben zitten wachten. Over het Meubelplein zijn al diverse ju ridische procedures gevoerd. In eerste instantie kreeg de gemeente Leiderdorp van de provincie Zuid- Holland toestemming voor het voeren van een korte procedure waardoor de bouw snel kon wor den gerealiseerd. Maar de afdeling Rechtspraak van de Raad van Sta te oordeelde daarop anders: men had niet de korte procedure mogen gebruiken, maar moeten wachten tot de - nu gedane uitspraak - van de Kroon. Door die beslissing van de afdeling Rechtspraak was de rechtsgrond aan de provinciale verklaring van geen bezwaar en de gemeentelijke bouwvergunning ontvallen. Het Meubelplein stond er in feite illegaal, zo constateerde twee maanden geleden de Raad van State. De gemeente Leider dorp en de provincie moesten bin nen twee weken de bouwvergun ning en verklaring van geen be zwaar intrekken. Dat deden beiden echter niet. Men zei te willen wachten op de Kroonuitspraak, die dan ook met een zucht van opluchting is ont vangen op het Leiderdorps ge meentehuis. Wethouder Huigen zegt erg verheugd te zijn. Ander zijds stelt ze dat het Leiderdorps gemeentebestuur wel had ver wacht dat het zo zou lopen: anders had men vorige maand ook niet be sloten om, terwijl er een dwang som in de lucht hing, de vergun ning niet in te trekken. Mr. A.R.M. van der Pluijm die Casba en Leski vertegenwoordigt stelt daarentegen dat aan het steek spel nog allesbehalve een einde is gekomen. "Deze uitspraak is geen rechtvaardiging achteraf: de dis cussie ligt er nog steeds", aldus de Leidse advocaat. "De Kroon heeft een doelmatigheidsoordeel geveld, is er vanuit gegaan dat dat Meubel plein er nu eenmaal toch staat". Er liggen volgens mr. Van der Pluijm nog claims wegens een ten onrechte gevoerde anticipatie-pro cedure, de kwestie-woninginrich tingsartikelen. Én dan is er het punt dat de gemeente Leiderdorp, c.q. de provincie, vorige maand weigerden hun besluiten in te trek ken, tegen het oordeel van de Raad van State in. Mr. Van der Pluijm tot slot: "Het boek-Meubelplein is nog allerminst gesloten". OEGSTGEEST - Hoe het daar ook zijn best voor doet, het bestuur van de Vereni ging Haaswijk (VH) kan zich maar niet bevrijden van het 'zeikertjesimago' dat het heeft gekweekt. Bij Oegstgeester gemeente ambtenaren, bij de grote Haaswijkbouwer: het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en bij bewoners van oud-Oegstgeest van wie sommigen dat gezeur vanaf de andere kant van het ka naal beu zijn. door Wim Koevoet Voorzitter Klaas-Willem van Om men, wel eens spottend de burge meester van Haaswijk genoemd en secretaris Frank Dane zijn zich daarvan bewust. Ze beschouwen dat imago als de tol die ze moeten betalen voor het werk dat ze doen. Ze willen echter ook best eens kwijt "dat we niet ongelukkig zijn met de wijk". Maar: "Alleen kunnen er veel dingen anders en beter. Het ligt ge woon niet op onze weg om al het goede te signaleren. Wij vormen een vereniging die eigenlijk alleen maar onaardige dingen te melden heeft. De gemeente stoort zich aan ons, ja, maar luistert wel". En: "Het valt ook niet mee om je partijtje mee te blazen in dit gecompliceer de samenspel van 'de politiek', de zakelijkheid van het Bouwfonds en de deskundigheid van de be trokken ambtenaren". De VH komt op voor de belan gen van de kopers en huurders van huizen in de rap groeiende nieuw bouwwijk waar in 1990 2000 huizen staan. Gemeente en Bouwfonds er kennen de Vereniging Haaswijk als officiële gesprekspartner, wordt nadrukkelijk vermeld in Haaswijknieuws, het VH-blad. De VH stimuleert de oprichting van kopersgroepen en is zelf de over koepelende organisatie van al die kopersgroepen. Dat de gemeente met het Bouwfonds - en alleen maar met het Bouwfonds - voor Haaswijk in zee is gegaan, heeft de VH nooit lekker gezeten. Van Om men en Dane, wat voorzichtig: "Het is geen eenvoudige construc tie die de gemeente heeft bedacht. Met stuurgroepen die in de beslo tenheid vergaderen. En project teams. We moeten er toch maar mee werken. Er zijn wel voordelen aan verbonden, ja. Allemaal voor delen voor de gemeente". Middenberm Op het verzoek de huidige stand van zaken in de wijk aan een beoordeling te onderwerpen en daaraan een rondrit door de andere helft van Oegstgeest te koppelen, gaan Van Ommen en Dane gretig in. Onderweg heffen ze een klaag zang aan met constructieve toon zetting. In de oren van buitenstan ders misschien gezeik, in Haaswijk zelf een tophit. De onderdoorgang tussen de bejaardenflats. Volgens de Vereniging De Kleyn Proffijtlaan met de veel te brede middenberm. In het weekeinde wordt die strook nog misbruikt als Haaswijk moet deze route naar het wmkelcentrumpje ook voor gemotori- parkeerplaats ook. seerd verkeer bruikbaar worden. Van Ommens en Dane's kritiek verdient beter dan de betiteling 'gezeik'. De zo'n 600 leden tellende VH heeft serieuze klachten. Over mensen die al anderhalfjaar in hun nieuwe huis wonen maar nog altijd op bestrating voor de deur wach ten, zoals in de Menno Ter Braak- laan. Over slecht opgeleverde wo ningen, zoals de 19 premie B koop woningen aan de Kleyn Proffijt laan. En over de levensgevaarlijke Kleyn Proffijtlaan zelf, samen met de Haaswijklaan (in wording) de belangrijkste doorgaande route in de wijk. De Kleyn Proffijtlaan is gezien de breedte van de beide rij banen niet berekend op die func tie. De absurd brede middenberm, waar puin en zandhopen nog altijd niet zijn verwijderd, wordt mis bruikt als parkeerstrook. Bussen snellen aan weerszijden voorbij. Een aparte fietsstrook ontbreekt, hoewel daar voldoende ruimte voor is. Dane: "Dan moet de mid denberm worden versmald. De ge meente zegt echter dat het verkeer daardoor harder zal gaan rijden. Onlangs hoorde ik dat op de Presi dent Kennedylaan een midden berm komt om de snelheid vgn het verkeer te beperken. Er is blijkbaar een wereld van verschil tussen de ze en de andere kant van het Oegst geester kanaal. Als ik dat soort din gen hoor gaat bij mij 'echt even het licht uit, hoor". Frank Dane stopt wat cijfertjes in zijn betoog, afkomstig uit de veelbesproken grondexploitatie per 1-1-1987. Een stuk waar op brengsten van en uitgaven voor Haaswijk tegen elkaar zijn afgezet. "Per woning is de opbrengst ge middeld 29.000 gulden. De uitga ven bedragen 23.000 gulden. Dat is 6.000 gulden winst per woning. In Haaswijk staan aan het eind van de rit 2.000 woningen, dat betekent dus een winst van 12 miljoen gul den! Daar moet je dan de Haas wijklaan, die nog moet worden doorgetrokken naar de Haarlem- De Menno ter Braaklaan. Bewoners wachtten al 1,5 jaar op de bestrating. merstraatweg vanaf trekken, even als de fiets-/voetgangersbrug over de Haarlemmertrekvaart en het multi-functioneel centrum. Dan houd je nog acht miljoen over. De doelstelling is dat er geen winst mag worden gemaakt. Aan het eind moet het saldo nul zijn. Wat willen ze straks met die acht mil joen doen in een barstensvolle wijk? Volgens mij is het zaak om dus nu al wat met dat geld te doen. De grondprijs verlagen bij voor beeld". Ruikers Al vóór de rondrit vertelt Van Ommen over "de infra-structuur" die niet berekend zou zijn op de uiteindelijke omvang van Haas wijk. Oorzaak daarvan is volgens de voorzitter het grote aantal deel gebieden "dat later aan Haaswijk is vastgeplakt". Nog een voorbeeld daarvan is de felbegeerde fiets-/vóetgangersbrug over de Haarlemmertrekvaart naar het toekomstige recreatie-gebied bij de Klinkenbergerpias. Van Om men: "Die brug is trouwens niet al léén voor Haaswijk interessant, maar voor het hele dorp. Je kunt dan de fiets-voetgangersbrug over het Oegstgeester kanaal over, Haaswijk in en Haaswijk weer uit over die derde brug. Die route door Haaswijk is er al". Vanuit Haaswijk is lange tijd te vergeefs op die derde brug aange drongen. Er was eenvoudigweg geen geld voor. Sinds kort is het niet langer taboe om over deze der de brug voor Haaswijk te praten en verdringen de dorpspolitici zich voor de microfoon om mooie ge stes richting de Haaswijkers te doen. "Electoraal gezien is het hier natuurlijk razend interessant", zegt Dane met een gemeen lachje. In de grondexploitatie blijkt een ongekende ruimte te zitten. "Wij hoeven de ruikers niet te hebben", aldus een sarcastische Van Om men, "maar het is frustrerend om dingen voor te stellen waarop af wijzend wordt gereageerd, waarna anderen er mee op de loop gaan". Op weg naar de auto voor de rondrit blijft Van Ommen op de Kleyn Proffijtlaan ineens stil staan. Hij wijst naar een aanstormende bus die de kruising met de Ida Ger hard- en W. de Merodelaan zonder enige snelheidsvermindering over scheurt. "De buschauffeurs den ken dat dit een voorrangskruising is. Dat schijnt het ook te zijn. Al leen de borden ontbreken. Dus is het geen voorrangskruising. Le vensgevaarlijk". Op weg naar de Willem van Ot- terlolaan klagen de twee over het vele sluipverkeer uit Leiden dat Haaswijk doorkruist alvorens het 'de grote weg' op gaat. Vol onge duld wachten de Haaswijkers op de openstelling van de Haarlem mertrekvaart. Voorlopig moeten de bewoners van de Van Otterlo- laan - een klein straatje - leren le ven met de grote hoeveelheden Leids- en bouwverkeer dat hun straat misbruikt als een soort van op- en afrit van de Haarlemmer straatweg. Van Ommen parkeert zijn auto op het punt waar de Haaswijklaan uit moet komen op die Haarlem merstraatweg. "Ze hebben bij wij ze van proef de Haaswijklaan één week opengegooid. Levensgevaar lijke situaties deden zich toen voor op de kruising met de Kleyn Prof fijtlaan en de Kerckwervelaan. Ons zijn toen stoplichten beloofd. Nu twijfelt de gemeente echter weer. (Een verkeerslichteninstallatie kost zo'n 2 ton, red.) Wij hebben de resultaten van metingen die in 1981 zijn gehouden door Veilig Verkeer Nederland. Die zei over dit punt: fietsers niet meegeteld zijn stoplichten niet noodzakelijk maar aanbevelenswaardig. Inclu sief fietsers was het wel noodzake lijk. Dat was dus zes jaar geleden. Op de Haaswijklaan zullen zich straks 12 a 13.000 verkeersbewe gingen per dag voltrekken. Wij twijfelen in elk geval niet aan de noodzaak". Bij het winkelcentrumpje in aan bouw wijzen de twee naar een ope ning, een onderdoorgang, tussen de bejaardenflats in. Daar mogen straks alleen voetgangers gebruik van maken. De VH wil die opening ook voor ander verkeer openstel len. Gebeurt dat niet, dan is de Queridolaan straks de enige toe- en uitgangsweg naar en van het win kelcentrum. "s Zaterdags, als de bewoners hier allemaal geparkeerd staan, is het al barstensvol. Daar kan de klandizie dan niet ook nog eens bij. Als winkelcentrum is het een gezellig geheel, dat pleintje doet het leuk, maar alles staat veel te dicht op elkaar". Om te benadrukken dat de VH heus ook wel oog heeft voor de mooie dingen van Haaswijk rijdt Van Ommen om de aan het kanaal gelegen Van Eysingastee heen, een fraai appartementencomplex. "Met de zon erop is het hier net de Costa del Sol, hier zijn we heel blij mee", klinkt het enthousiast. Dat enthousiasme laait ook weer op bij het aanschouwen van de houten wallen langs de slootkanten. "De gemeente heeft die wallen geluk kig intact gelaten waardoor je nog steeds kunt zien hoe het eruit heeft gezien toen Haaswijk nog een pol- Achterstanden We rijden langs de 19 premie B koopwoningen van 1,5 ton per stuk aan de Kleyn Proffijtlaan die al tot veel narigheid met het Bouwfonds hebben geleid. Het zou er wemelen van de gebreken. "We zijn daar nog steeds niet uit", zegt Van Ommen. Naar aanleiding van de affaire heeft Van Ommen contact gezocht met de Vereniging Eigen Huis. Hij pleit ervoor om in het vervolg vijf procent van de koopsom achter te houden. Dat geld moet dan in de pót bij de notaris worden gestort. De bouwer krijgt die laatste vijf procent pas als alle gebreken zijn verholpen. "Probleem is dat de ko per de aannemer nooit te zien krijgt maar wel al de contracten heeft ondertekend". De Vereni ging Eigen Huis heeft toegezegd Van Ommens idee te zullen uitwer ken. "Dit soort ombuigingen moet je stap voor stap aanbrengen. Het Bouwfonds zou er niet zo'n moeite mee behoren te hebben. Dat moet Als we in deelgebied V komen waar bewoners al anderhalfjaar op straattegels wachten, zeggen Van Ommen en Dane: "Dit is eigenlijk schandalig. Mensen die hier een paar maanden wonen, behoren een fatsoenlijke straat te hebben. De achterstanden tussen het opleve ren van het huis en het gereedko men van de straten, wordt steeds groter. Wij hebben niet zo veel ver trouwen meer in de planning van de gemeente. De gemeente maakt zijn eigen planning niet eens waar. Erger is nog dat er niet eens een seintje wordt gegeven, zo van: we halen het niet. Je zult ook nooit eens horen: we beginnen een in haalmanoeuvre". En: "Wij willen meer dan een ge willig oor. Gemeente en Bouw- fpnds moeten wel iets doen met de argumenten van hun geautoriseer de gesprekspartner. Of ze moeten zeggen: wij hebben geen bood schap aan de Vereniging Haas wijk". Het winkelcentrum van bovenaf gezien. "Gezellig maar veel te krap". Helemaal achteraan komt een beschei den grootgrutter te zitten. ZATERDAG 11 JULI Alphen de 36ste Zegerplasloop van 750 m tot 21 km georgani seerd door AAV '36 en Rijn streek, inschrijven om 13.00 uur in de kantine van atletiek- ver. aan de Sportlaan. Katwijk concert door De Bierkou- wers in het centrum, van 14.00 tot 17.00 uur. Koudekerk open jeugdtoernooi tennis- ver. Artesia voor 10-16 jarigen. Napoleon" in de Pieterskerk, aanvang 22.30 uur. beiaardconcert door Adolph Rots om 12.45 uur vanuit de Stadhuistoren. orgelconcert door Tanja van Andel om 14.00 uur in de Hooglandse kerk. openluchtconcert door de Zuidamerikaanse band 'Cal- mor' vanaf het Waterpodium bij de Hoogstraat, aanvang 14.00 uur. feestelijke warenmarkt met straattheater op de Nieuwe Rijn, tot 17.00 uur. kermis op de Garenmarkt, 13.00 tot 22.00 uur. gala-avond m.m.v. Cajinto Paco Y Sancho om 21.00 uur op de Beestenmarkt. wandel-orgelconcert om 15.00 uur bij de Hartebrug- kerk. verkoop van afgeschreven en verouderde boeken, van 13.30 tot 15.30 uur bij de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. rommelmarkt in de IJs- en Evenementenhal aan de Von dellaan, tot 17.00 uur. nationale atletiek-kam- ).00 D Noordwijk rommelmarkt ten bate van Burkina Faso, tot 16.00 uur op de Losplaatsweg. kunstmanifestatie Aqua-art, van 20.30 tot 23.30 uur bij Huis ter Duin. ZONDAG 12 JULI Alphen open surfwedstrijd WSV Zegerplas voor recreatiesur- fers die nog niet eerder aan 13.00 i opening expositie Kees Pas- schier, 21.30 uur; optreden Leiden lakenmarkt, standwerkers- concours, straattheater, straatmuziek en braderie in de binnenstad, 11.00 tot 17.00 straattheater door Fratelli Fiasco, 14.00 uur op het Stad huisplein. beiaardconcert door Lucy Huygens om 13.00 uur vanuit de Stadhuistoren. Leids Folkfestival vanaf de Burchtheuvel, 13.00 tot 22.00 orgelconcert door Jan de Bruyn om 14.00 uur in de Hooglandse kerk. concert door het orkest 'Kratjetoe', 14.00 uur vanaf het waterpodium bij de Hoog straat. straatfeest bij Schürmann Esser/ Odessa op de Hogè- woerd om 14.00 uur. nationale atletiek-kam- pioenschappen in Sportpark Leidse Hout. huis Swifttoer. film over een Hindoestam om 15.00 uur in het Rijksmu seum voor Volkenkunde. Noordwijk competitie zeilen van de Zeilvereniging Noordwijk, voor de boulevards, start 13.30 uur. kunsstmanifestatie Aqua- r bij kader van de Kaagweek, ver trek tussen 9.30 en 12.00 uur vanaf De Pomp aan de Dorps- MAANDAG 13 JULI beiaardconcert door Bob van Wely vanuit de Stadhuis toren om 12.45 uur. orgelconcert door Agnes Hylkema om 14.00 uur in de Hooglandse kerk. kermis op de Garenmarkt, 13.00 tot 22.00 li

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10