TAD LEIDEN 3Tuf»r Horecazaken trekken in Hoogstraatkelders Sijthoff wijst schema kabelkrant af OVER Sint Aagtenstraat Adsell bereid schuld aan Mare te voldoen s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 8 JULI 1987 Na maanden leegstand LEIDEN-Het ziet e: op korte termijn toch c w o ken wordt geopend in de Hoog- Door dat podium heeft de oude ge- aar uit dat een drijvend podium de afgelopen aantal za- dagen heel wat te beleven geweest. straatkelders. In augustus wordt ieder geval een restaurant ge opend. Een ander plan voor vesti ging van een bar-bodega stuit nog op problemen. Er moet namelijk een ontheffing worden verleend omdat een paar kelders volgens de Drank- en Horecawet te laag zijn. De verwachtingen waren hoog gespannen toen enkele jaren gele den de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat werd aange kondigd. Niet alleen zou het oud ste stukje Leiden op waardige wij ze worden hersteld, maar de kel ders werden bovendien een uitste kend onderkomen geacht dachte van een waterplein op deze plaats gestalte gekregen. Onder grote belangstelling hebben diver se groepen er de afgelopen dagen hun muzikale kunsten vertoond en ook tijdens de Lakenfeesten, die morgen van start gaan, wordt het podium intensief gebruikt. Amtenaar Leo Meijer van de af deling stadsvernieuwing vindt het drijvende podium zo aardig dat het wat hem betreft nog maar wat lan ger moet blijven liggen. "Ik heb al heel wat verzoeken gekregen om het podium te mogen gebruiken. Ondermeer van een ondernemer r modeshows op wil houden", van activiteiten. Al spoedig deden aldus Meijer: "We moeten de wildste ideeën de ronde: boekenmark, antiekmarkt, bistro's en bars, het kon niet op. Het hart van de stad zou nieuw leven worden ingeblazen maar tot op heden, 4 maanden na de ope ning van de kelders, is het er nog een doodse boel op het plankier aan de Rijn. Aan de muren en deu ren te zien, hebben er slechts de kliederaars enige activiteit ont plooid. Maar daarin komt over en kele weken echter verandering. Vlak voor de Hoogstraat is op Op pad met jachtgeweren kijken wat de mogelijkheden zijn. Je moet dan toch ook denken aan mogelijke geluidsoverlast en dat soort zaken". Leuk De aciviteiten rond de kelders onder de Hoogstraat beperken zich momenteel tot aankomst en ver trek van rondvaartboot 'Schuitje vaart'. Het plankier wordt vooral gebruikt door de zonaanbiddende jeugd en een dagelijkse stroom toe risten die dit produkt van Leidse stadsvernieuwing van dichtbij wil len bekijken. Slechts een van de kelders is mo menteel in gebruik door modezaak Peppermint. Het ziet er echter uit dat pand van Zeeman binnenkort ook wat gaat gebeuren. Deze kelders worden geschikt gemaakt om er restaurant in te vestigen ontheffing van het ministerie. "Ik zou er dolgraag willen beginnen. Niet omdat het commercieel nu zo interessant is, maar het is gewoon leuk voor de stad", aldus Van Eg- mond. Mocht de ontheffing uitblij ven, overweegt hij de kelder toe te voegen aan de bovengelegen mo dezaak 'maar dat is toch veel min der leuk'. Blijft over de kelder onder ijssa- lon Capri. Daar zijn nog geen plan nen voor en wie de salonhouder er naar vraagt, krijgt te horen dat de ze het veel te druk heeft met zijn handel om leuke dingen voor de kelder te bedenken. Al met al is Meijer optimistisch gestemd over de toekomst van de kelders: "Het restaurant dat bin nenkort wordt geopend, krijgt een soort uitwaaierfunctie. Je zal zien dat er vanzelf meer volgen". De Hoogstraat met daaronder de kelders. Binnenkort komt Omroep Rijnland gaat niet in op wensen Rijswijkse uitgever RIJSWIJK/LEIDEN - Sijthoff deze regio elektronische 'kranten' pers heeft het voorgestelde zend- op de kabel zetten. LEIDEN - Bij toeval ontdekte de 0 politie gisteravond twee jachtge- verwachting is dat de opening weren in een auto. De wagen was betrokken bij een aanrijding met een fietser in de Bazelstraat. De ei genaar van de auto bleek wel schema voor haar kabelkrant afge wezen. De uitgeversmaatschappij vindt de uren die het bestuur van de twee kelders onder het de ontvangstmast in Oegstgeest haar wil toebedelen niet interes sant. Een poging van Sijthoff om een aantal zenduren van Omroep Rijnland over te nemen, is op niets uitgelopen. Het dagelijks bestuur van de 'mast' heeft vorige week een voor stel op tafel gelegd voor een verde ling van de zendtijden op dit ka naal. Bij dit zendschema is in hoge mate rekening gehouden met de wensen van het Leidsch Dagblad roep Rijnland. De uitgever is be reid om tegen betaling enkele uren van de streekomroep over te ne men. Daardoor zou Sijthoff de mo gelijkheid krijgen om gedurende een groot deel van de ochtend en de middag zonder onderbrekingen haar kabelkrant uit te brengen. Het bestuur van Omroep Rijnland begin augustus plaatsheeft. De moeilijkheid met de andere kelders is dat zij zich nauwelijks le- horecafunctie. Dat Omroep Rijnland. Deze twee echter niet op dit verzoek inge- partijen hadden begin april overi- bezit van een vergunning voor de ondervond Ruud van Egmond die twee geweren. Hij had de wapens in de kelder op de hoek van echter niet in zijn auto mogen ver- Nieuwe Rijn een bar-bodega wil voeren omdat hij niet 'op weg was beginnen. Probleem is dat de k< naar het jachtveld' zoals de wet der volgens de regels van i Drank- en Horecawet te laag Van Egmond zit te wachten op ei Sijthoff, uitgever van onder meer de Leidse Courant, wil in de Leidse regio en een deel van de duin- en bollenstreek een commerciële ka belkrant uitbrengen. Probleem is echter dat zij het kanaal dat het be stuur van de mast hiervoor ter be schikking heeft gesteld, zal moeten delen met het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland. Ook zij willen in gens al afspraken gemaakt een verdeling van de zendtijden. Sijthoff mocht, wat het bestuur van de 'mast' betreft, slechts de overgebleven uren op het kanaal vullen. De Rijswijkse uitgeversmaat schappij is met deze verdeling ui terst ongelukkig, zo stelt adjunct- directeur R.W. Bartelds. Sijthoff daarom een beroep gedaan op Om- Ook een gesprek met het Leidsch Dagblad over het geza menlijk uitbrengen van één kabel krant is op niets uitgelopen. Beide kranten zijn bang dat bij zo'n geza menlijke kabelkrant hun 'identi teit' verloren zal gaan. De directie van Sijthoff heeft het bestuur van de 'mast' nu gevraagd toch haar en kele maanden geleden gedane aan bod in te willigen: een uitzending Gedurende de zomermaanden verschijnt er in deze krant een serie artikelen over straten in Leiden. Daarin komen onder meer aan bod de naamsoor- sprong van de betreffende straat en een aantal anekdotes alsmede aardige wetenwaardigheden. Vandaag de eerste aflevering. De Sint Aagtenstraat is naar schatting ruim 375 jaar oud. De straat, die loopt van de Steen straat naar de Nieuwe Beesten markt, ontstond tijdens de vier de stadsuitleg in 1611. De oudste kaart in het Gemeentearchief waarop de naam van de straat voorkomt, stamt uit 1646 en is gemaakt door J. Blaeu. Uit de verkoopbewyzen van de grond blijkt dat met name ambachtslie den als timmermancleermaec- ker, laeckenbereyder, backer, herbergier en metselaer de eerste bewoners waren. Het kleinschalige ambachtska rakter heeft de straat ook in de volgende eeuwen vastgehouden. Zo leert een blik in een bewo- nersregister uit 1748 dat nog steeds ambachtslieden zoals tim merlui, wagenmakers, sigaren makers en kleermakers de werk plaatsen en huizen in de straat bevolken. Hetzelfde beeld geven de adresboeken van begin deze eeuw. Met name de weduwe van C. Dieben blijkt zo rond de eeuw wisseling een belangrijke rol te spelen in de straat. Zij bezat ver schillende stallen die over de ge hele straat waren verspreid. Ove rigens zijn er nog steeds veel kleine bedrijven aanwezig in de Sint Aagtenstraat. Het ontstaan van de straat hangt nauw samen met de bevol kingsontwikkeling in de 17de eeuw. De aanwas van de bevol king in Leiden is dan buitenge woon groot. Het vormde voor de Leidse gemeenteraad, die in die tijd vroedschap heette, een bran dend probleem. De toelaatbare woningdichtheid had in de be drijvige stad de grens van het toelaatbare bereikt. Vele wonin gen waren gebroocken, waarmee de leden van de vroedschap be doelden dat er meer gezinnen in een huis woonden. Voor de ge goede burgers waren volgens de bestuurders onvoldoende wo ningen beschikbaar gebleven. De Leidse regenten vreesden dat hierdoor de renteniers de stad zouden verlaten. Naamgeving Daarbij kwam nog dat de in dustrie in die jaren sterk groeide en steeds meer ruimte opslokte en gretig op zoek was naar nieu we ontplooiingsmogelijkheden. De vroedschap ontkwam er dan ook niet aan om een stuk weide vlak buiten de vesting van Lei den bij de stad te trekken. Voor de vierde uitbreiding werd land meter Jan Pietersz Dou gevraagd achter de 'tekentafel' plaats te De vroedschap bepaalde sa men met hem dat Leiden tussen de Blauwe poort (ter hoogte van de Blauwpoortsbrug) en de (ou de) Zijlpoort moest groeien. Het water van het Galgewater en de Oude Vest vormde zodoende niet langer de gemeentegrenzen en de verdedigingswerken. De singels tussen de genoemde poorten zouden die functies overnemen. In het nieuwe en bruisende stadsdeel kwamen vooral veel werkplaatsen. Be kende openbare gebouwen die in die tijd uit de grond werden ge stampt zijn De Lakenhal - in 1638 - en de Stadstimmerwerf. Op de tekeningen van Dou uit 1611 komt de naam Sint Aagten straat nog niet voor. De bestuur ders van de gemeente hadden in die tijd ook niet echt de behoefte om zich te bemoeien met de naamgeving. Dat lieten besturen min of meer over aan het volk dat de grond van de gemeente aankocht om daar huizen en werkplaatsen te bouwen. Hoewel de oorsprong van straatnamen bijzonder duister kan zijn, is dat voor de Sint Aag tenstraat niet moeilijk. Er is een duidelijk verband met het Sinte Agatha- of Sinte Aechtenkloos- ter, dat vlak buiten de vesting heeft gestaan ter hoogte van de Rijnsburgerpoort. Het klooster werd in 1432 gesticht door wedu we Aechte Aelbarents en was be doeld voor opvang van arme maagden en weduwen. Leprozen Het ging het klooster niet voor de wind. Volgens een naslag werk over kloosters van» J.C. Overvoorde was het klooster hal verwege de 16de eeuw noodlij dend. Het klooster kwam zelfs dermate in geldproblemen dat hulp van de leprozenmeesters in geroepen moest worden. Dat wa ren beheerders van ziekenhuizen die lepralijders opnamen, in die tijd een zeer veel voorkomende en gevreesde ziekte. In 1553 werd door de abt van het klooster een overeenkomst gesloten met de leprozenmees ters. De mannen bepaalden dat de nonnen daar mochten blijven wonen indien ook een aantal le prozen in het klooster onderge bracht mochten worden. Ook kwam men overeen dat het gehe le klooster na uitsterven van de nog aanwezige zusters aan het le prozenhuis zou vervallen. Vlekkeloos verliep de samen werking overigens niet. De kloosterbewoonsters vonden de lepralijders vermoedelijk be paald geen prettig gezelschap, want de ziekte was per slot van rekening besmettelijk. Er kwam dan ook een duidelijk scheiding tussen het oude huis van de zus ters en het nieuwe gedeelte van de zieken. Veel plezier van het klooster hebben de leprozen meesters overigens niet gehad. Het waren namelijk nogal troebe le tijden. Het Sinte Aech- tenklooster werd tijdens het Spaanse beleg in de jaren 1573 en 1574 volledig verwoest. Het is daarna nooit meer opgebouwd. Het is niet zeker waar het kloos ter precies heeft gestaan. In ieder geval is het duidelijk dat het niet op de plaats heeft gestaan waar zich nu de Sint Aagtenstraat be vindt. Het klooster is weliswaar vernield, maar de naam heeft de tand des tijds doorstaan. Opmerkelijk is dat anno 1987 in de straat nog steeds kleine on dernemers werken, net als in 1611. Nu wordt de straat bevolkt door jonge ondernemers met kleine bedrijfjes. Twee autover huurbedrijven zijn nu de meest in het oog lopende behuizingen. Daarnaast is er nog een aantal kleine werkplaatsen, een restau rant, een rotanwinkel en een dis cotheek. Bedrijvigheid is ook in 1987 het sleutelwoord voor de Sint Aagtenstraat. MEINDERT VAN DE KAAIJ (Gegevens ontleend aan het Ge meentearchief aan de Boisotkade met medewerking van de heer P.J.M. de Baar). op doordeweekse dagen van 10.00 tot 16.00 uur. De uitgeversmaat schappij is daarbij bereid de zen duren in het weekeinde, die zij eer der had gevraagd, te laten vallen. Gaat het bestuur niet op dit ver zoek in, dan zal Sijthoff zich nader beraden over verdere stappen. G. Noordermeer, secretaris van het bestuur van de ontvangstmast, wilde vanmorgen nog geen com mentaar geven op het verzoek van Sijthoff. Het dagelijks bestuur van de 'mast' moet zich eerst nog over deze zaak buigen. Wegens vakan ties zal dat overigens niet voor het einde van deze maand gebeuren. Omroep Rijnland is 1 juli al be gonnen met de uitzendingen van zijn infokrant. Op die manier kan de kabelkyker alvast wennen aan het bestaan van het informatieka naal. Om deze reden begint het Leidsch Dagblad op korte termijn met 'proefuitzendingen' van zijn kabelkrant. Sijthoff heeft het be stuur van de 'mast' aangeboden hetzelfde te doen. Op dit aanbod heeft zij nog geen antwoord gekre gen. Gedeputeerde positief over bejaarden voorzieningen Leiden-Noord LEIDEN - Gedeputeerde J.H. Boone is positief over de alterna tieve bejaardenvoorziening aan de Zijloever in Leiden. De experimen tele vorm van ouderenverzorging - die er op is gericht de mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen - wordt opgenomen op het provin ciale programma van 1988. Dat plan kent volgens de gedeputeerde aan de bejaardentehuizen in Kat wijk en Alphen aan den Rijn geen hoge prioriteit toe. De concrete plannen voor de ou- derenopvang in Leiden-Noord worden nu verder uitgewerkt. De provincie en gemeente stellen bei de 50.000 gulden elk ter beschik king voor nader onderzoek. Volgens Boone is de financiële kant van de zaak nog niet helemaal rond. De gemeente Leiden heeft een miljoen toegezegd voor de rea lisering van de bejaardenvoorzie ning. Later is dat bedrag op aan drang van de provincie gereser veerd om andere experimenten op het gebied van de ouderenverzor ging in Leiden te realiseren. Boone denkt dat Leiden toch al een deel van het miljoen moet bestemmen voor 'Zijloever'. De gedeputeerde schat dat voor de exploitatie ongeveer 1,5 miljoen gulden nodig is. Over enkele jaren kan Leiden een deel van het be drag zelf opbrengen door met gelij ke vormen van thuisopvang in an dere delen van de stad geld te be sparen. De Leidse wethouder J. de la Mar denkt dat het voorstel voor een bejaardenvoorziening in Lei den-Noord brede politieke steun in de Provinciale Staten zal krijgen. "Zeker nu Gedeputeerde Staten zelf met een voorstel komen, is het geen punt meer". Verenigingen akkoord met plaats muziek- verzamelgebouw LEIDEN - Vijf Leidse muziekkorp sen gaan akkoord met het voorstel van B en W om het muziekverza- melgebouw op het industrieterrein aan de J.C. de Rijp straat te bou wen. Aanvankelijk was het de be doeling dat het onderkomen van de korpsen op het terrein van de Groenoordhallen zou komen. Door een misverstand tussen wethouder Fase en directeur De Jong van de Groenoordhallen moest dit op het laatste moment worden afgezegd. Daarna stelde de gemeente het ter rein in De Waard voor. Tijdens een bijeenkomst mu ziekverenigingen hebben De rrrkwi onnf n Burcht, K G, Con Fuoco, Allegro Dll gemeente Vivace en Werkmans Wilskracht met elkaar bepaald dat het gebouw LEIDEN - De CDA-fractie heeft herkenbaar en bereikbaar moet een voorstel ingediend om de auto- zÜn> En dat betekent dat het ge- matisering bij de gemeente te ver- bouw moet daarom van alle kanten beteren. Uit een onderzoek van en voor alle verenigingen te berei- Van Dien Co is gebleken dat de ken moet zÜn- Zoals het terrein Plan CDA voor betere aanpak automatisering gemeente automatisering tot nu toe gepaard gaat met verspilling van geld en mankracht. Het CDA stelt daarom voor de automatisering meer plan matig en dus minder brokkelig aan te pakken. In het voorstel wordt gedacht aan een plan voor een pe riode van zes jaar. In het plan moet matiseringsproject bijligt kan dat volgens woord voerder Rijken van de korpsen niet en moeten er dus wegen worden aangelegd. Daarbij komt dat alle korpsen herkenbaar moeten blij ven. Bezoekers en leden moeten niet hoeven te zoeken naar de in gangen van de verschillende ver- >r elk auto- enigingen. vervolgens ,^e genoemde korpsen kampen worden aangegeven waarom dat geruime tijd met huisvestings- noodzakelijk is. Het CDA hoopt problemen. Als oplossing is door dat zo de kosten beter tegen de op- de gemeente geopperd om een ver- brengsten worden afgewogen. Te- zamelgebouw te bouwen. Na een vens zal de gemeente elke keer lanêe voorbereidingstijd is er de moeten nagaan of de werkelijke laatste maanden schot gekomen in opbrengst van de automatisering omdat de gemeente wel overeenkomt met datgene wat parking komt 1 er vein wordt verwacht. Volgens -~J~- het CDA moet vervolgens meer subsidie in het kader van de terugploegregeling J|de provincie. Bij inschakeling kening worden gehouden met de vaf? langdurig werkloze jongeren gevolgen van de invoering krijgt Leiden een subsidie die i computer op een afdeling. Auto- <|it geval oploopt tot 700.000 gul- matisering kan bijvoorbeeld leiden °!en- Het gebouw gaat naar schat- tot werkvermindering. ting 3 miljoen gulden kosten. re. Daarmee vervalt de eis van de universiteit om de administratie te vorderen. Het kort geding dat de i teit tegen Adsell had aangespan nen gaat morgen overigens wel door. Volgens woordvoerder P. Bückmann van de universiteit kunnen dan "zodanige afspraken via advocaten worden gemaakt dat Mare en Adsell met elkaar kunnen verdergaan, dat het achterstallige tegoed weer in de kas van Mare vloeit en dat het voortbestaan van het universiteitsblad is verzekerd". LEIDEN - Tussen het teitsblad Mare en het bureau voor advertentiewerving Adsell in Al phen aan den Rijn is een principe overeenkomst gesloten. Adsell zal alvast een redelijk deel van het achterstallige tegoed van 260.000 gulden betalen. De rest zal in ter mijnen worden voldaan. Als gevolg van deze overeen komst heeft het bestuur van de universiteit besloten om het beslag op kantoor, huis en telefoon van de directeur van het bedrijf in te trek ken. Ook mag Adsell doorgaan met de advertentie-acquisitie voor Ma- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9