Brits zeevaartimperium viert feest CNV: kabinet zaait paniek onder minima Tevredenheid over akkoord stukgoed 5Stoppen steun boer noodlottig' 'Regeling verlof voor ouders onvoldoende' WOENSDAG 8 JULI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 REUZETRANSPORT UTRECHT (ANP) - Het kabinet-Lubbers II zaait paniek onder de laagst betaalden en uitkeringsgerechtigden door regelmatig 'proefballonnen' op te laten over het verminde ren van subsidies en bezuinigingen op de studiefinancie ring, aldus de christelijke vakcentrale CNV. "Deze onverantwoorde vorm van het vooijaarsoverleg zijn gemaakt regeren staat haaks op het con- over jeugdwerkloosheid, scholing, structieve klimaat tijdens het voor- langdurige werkloosheid en de jaarsoverleg op 2 juni", stelt de verzameling van werkloosheidscij- vakcentrale in een open brief aan fers. De bereidheid van het kabinet het kabinet. Op 2 juni spraken om een gelijkwaardige inkomens- werkgevers, werknemers en rege- ontwikkeling tussen markt- en col- ring over het te voeren sociaal-eco- lectieve sector na te streven, noem- nomisch beleid in de komende ja- de hij zelfs een 'politieke door ren. braak'. CNV-voorzitter Hofstede liet De gisteren aan het kabinet ge- zich enige tijd geleden nog positief zonden brief is aanzienlijk kriti- uit over de afspraken die tijdens scher van toon. Het Christelijk Na tionaal Vakverbond herinnert het kabinet nadrukkelijk 'Loodvrij' in Nederland het best te krijgen BRUSSEL (ANP) - Nederland is het enige land in de EG waar bij alle benzinestations lood vrije benzine te koop is. Dat is gebleken uit een onderzoek dat de BEUC heeft ingesteld. De BEUC is het Europese bureau van de consumentenbonden van de EG-lidstaten. Ook in Denemarken is op veel plaatsen (bij 90 procent van de stations) loodvrije ben zine te koop. In Duitsland is dat bij 75 procent van de stations het geval. Maar in de rest van Europa is het met de beschik baarheid van loodvrije benzine nog niet best gesteld. In België is het aantal sta tions met loodvrije benzine in de laatste negen maanden zelfs geslonken, van 42 tot 23. De BEUC wijt de grote verschillen aan het beleid dat in diverse landen gevoerd wordt. In Duitsland bijvoorbeeld heeft een soepele fiscale regeling er voor gezorgd dat twintig pro cent van het wagenpark daar nu is uitgerust met katalysato ren voor het gebruik van lood vrije benzine. In 1992 moeten als gevolg van afspraken die door de Eu ropese ministers voor milieuza ken gemaakt zijn alle benzine stations in de EG loodvrije ben zine leveren. Een jaar later moeten alle auto's die vanaf dat moment gemaakt worden ge schikt zijn voor het gebruik van loodvrije brandstof. STOCKHOLM - Negen wagens met 192 wielen waren nodig om een vliegtuighangar van 80 bij 45 meter naar de belof- de plaats van bestemming te brengen. In verband met de aanleg van een nieuwe startbaan op het vliegveld te dat na de stelselherziening rust Arlanda bij Stockholm moest de 800 ton wegende hangar een kilometer worden verplaatst. Computergestuurde zou komen op het gebied van de platformwagen van het Nederlandse transportbedrijf Mammoet begonnen gisteren aan de klus. <rotoANP) sociale zekerheid. Van die belofte is bitter weinig terecht gekomen, gezien de voorgenomen verminde ring van huursubsidies en van sub sidies op koopwoningen, bezuini gingen op de studiefinanciering en kortingen op welzijnssubsidies, al dus het CNV. Ook het voorstel om het mini mumloon voor 15- tot 18-jarigen af te schaffen en de maximumleeftijd te verhogen naar 27 jaar vindt het CNV niet juist. Het CNV waar schuwt voor de ongunstige gevol gen voor de Nederlandse economie van het inzakken van de binnen landse bestedingen. Als de plan nen ten aanzien van huursubsidie en subsidie op koopwoningen doorgaan, zal de bouwnijverheid bovendien zwaar worden getrof fen, aldus de christelijke vakcen trale. BRUSSEL (Rtr/GPD) - Het Ameri kaanse voorstel om in de komende tien jaar alle landbouwsubsidies af te schaffen gaat te ver. In deze zin hebben vertegenwoordigers van de EG en Japan, die in Genève bij een zijn voor landbouwoverleg in het kader van de handelsronde van de GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel) zich uitgelaten. Eerder al had de Europese Commissie in Brussel bij monde van landbouwcommissaris Frans Andriessen laten weten het voorstel betwistbaar en niet prak tisch te vinden. De landbouw speelt een vitale rol in talloze landen en is daarom altijd het voorwerp geweest van overheidssteun. Zonder die steun zouden de boeren rechtstreeks overgeleverd worden aan de vrije concurrentie op de wereldmarkt, met alle voor hen noodlottige ge volgen van dien, zei EG-landbouw- onderhandelaar Legras gisteren. Reagans onderhandelaars bij de GATT, de wereldorganisatie voor handel en tarieven, stelden maan dag een complete afbraak voor van alle export-subsidies, alle invoer beperkingen, tarieven en produk- UTRECHT (ANP) - De door de voedingsbonden van FNV en CNV uitgeroepen werkonderbreking van vier uur bij verschillende be drijven van Nestlé Nederland is volgens de bonden wat betreft de deelname een succes gebleken. Ze ker vierhonderd werknemers van de ochtendploegen hebben aan de oproep gehoor gegeven. Van de middagploegen hebben ongeveer honderd werknemers aan de werk onderbreking meegedaan. Volgens de bonden heeft de produktie bij de bedrijven in Nunspeet en Scharsterbrug geheel en in Bols- ward en Rotterdam vrijwel stilge legen. De werkonderbreking bij het be- Prikactie bij Nestlé 'succes' drijf in Amsterdam is afgeblazen omdat de werknemers - voorna melijk uitzendkrachten - zouden zijn geïntimideerd. Als ze aan de actie zouden deelnemen, zouden ze vandaag niet meer op het werk hoeven te verschijnen, aldus een woordvoerder van de Voedings bond FNV. In Gorkum duurde de werkonderbreking slechts een uur. tie. De bonden protesteren tegen het eenzijdig opzeggen van het so ciaal contract, waardoor ontslagen en fabriekssluitingen mogelijk worden. Na de zomervakantie zijn langduriger acties te verwachten, waaronder stakingen. Nestlé Ne derland wil reorganiseren wegens de ingezakte afzet van vooral ge condenseerde melk. Het huidige reorganisatieplan voorziet in het schrappen van 285 van de 2100 ar beidsplaatsen. In september komt een nieuw plan op tafel, waarin naar verwachting meer arbeids plaatsen op de helling komen te staan. Per januari 1988 acht Nestlé zich niet meer gebonden aan het sociaal contract met de bonden. Schokbeton De groep CBR/Enci overweegt een samenwerkingsovereenkomst te sluiten met de Finse Partek, die binnen een jaar zou kunnen leiden tot de verwerving van een meer derheidsbelang door de Finnen in dochter Schokbeton met een vesti ging onder meer in Koudekerk. De raad van bestuur heeft gisteren be kend gemaakt dat ondrhandelin- gen gaande zijn die binnen een jaar moeten leiden tot een meerder heidsbelang van Partek in Schok beton. Voor de huidige organisatie van Schokbeton zal de overneming geen gevolgen hebben. Fermenta Het in ernstige financiële proble men verkerende Zweedse biotech- nologieconcern Fermenta heeft een overnemingsbod ontvangen van een Amerikaanse kunstmest- fabrikant. Trans Resources Ine (TRI) wil 1,37 miljard kroon (438 miljoen gulden) neertellen voor Fermenta, zo is gisteren in Stock holm bekendgeworden. De direc tie en de voornaamste aandeelhou der van Fermenta, Industrivarden AB, hebben reeds ingestemd met het bod. Bredero De Geldens Groep, de paraplu waaronder de gezonde bedrijven uit het noodlijdende aannemings concern Bredero zijn onderge bracht, is met ingang van gisteren zelfstandig geworden, zo blijkt uit een mededeling van Bredero. De Geldens Groep zal volledig onafhankelijk van Bredero gaan werken. De financiering was al eer der veiliggesteld. De Geldens Groep is een houdstermaatschap pij van veertien werkmaatschap pijen. Fokker De vliegtuigfabrikant Fokker heeft een in aanbouw zijnde Fok ker 50 uit de produktie moeten ha len. Een aangebrachte verflaag bleek niet goed te zijn. Dit heeft een woordvoerder van Fokker van ochtend bevestigd. Hoe groot de schade bedraagt kon hij nog niet meedelen. Uit een eerste onder zoek is gebleken dat de verf waar- schijnlijk verkeerd is opgeslagen. tiequota en alle binnenlandse sub sidies die bestemd zijn om de ex port door boeren te vergemakkelij ken. Het gaat daarbij ook om de kos ten van het opslaan van overschot ten, om oogstverzekeringen, brandstof- en mestkredieten en be paalde leningen. De overheden zouden zonder uitzondering eigen lijk geen cent steun meer mogen geven. De landbouw in de wereld moet zichzelf bedruipen. Er zou den zelfs strafmaatregelen (in de vorm van boetes) moeten komen voor landen die zich niet aan deze regels houden. Het toezicht op de naleving zou in GATT-verband moeten worden uitgevoerd. Volgens de Amerikanen zijn de landbouwsubsidies de oorzaak van de enorme overproduktie in de landbouw in bijna de gehele (wes terse) wereld. De VS zijn vooral de hoge subsidies die de EG de Euro pese boeren biedt, een doorn in het oog. Al jaren lopen de Amerikanen tegen het EG-landbouwbeleid te hoop. Zelf steken zij overigens ook veel geld in steun aan de boeren. Dit jaar zal de Amerikaanse rege ring daarvoor ongeveer 50 miljard gulden uittrekken, slechts een fractie minder dan de EG aan de boeren geeft. In Brussel wordt er op gewezen dat de EG al bezig is zelf de tering naar de nering te zetten. De voor stellen van de Europese Commis sie voor dit landbouwjaar kwamen neer op een bezuiniging met 2,5 miljard gulden. Door prijsverlagin gen (bijna 10 procent voor graan), minder opkoop van overschotten en andere ingrepen. Maar volgens Brusselse land bouwdeskundigen kunnen de overschotten nooit in tien jaar wor den weggewerkt. Daar zullen tien tallen jaren voor nodig zijn. De Amerikaanse voorstellen houden daar volgens Legras geen rekening mee. Het kappen van alle subsidies zou tienduizenden, wellicht hon derdduizenden boeren in Europa - die op basis van die al twintig jaar bestaande subsidies een redelijk bestaan hebben opgebouwd - in de bijstand jagen. ONTSLAGEN - Ruhrkohle AG, de grootste steenkoolproducent in West-Duitsland, is van plan dit jaar 4700 arbeidsplaatsen te schrappen. Topman Heinz Hom verklaarde gisteren dat zijn bedrijf meer steenkool produceert dan het kan verkopen. Dat komt door de afne mende vraag naar cokes van de in moeilijkheden verkerende staalin- Doodse stilte heerste gisteren bij de Rotterdamse Nestlé-vestiging. Door de werkonderbreking bleven de melk- ,du^rie' ™rig Jaar had Ruhr" wagens, die normaal in de rij staan, weg. De voedingsbonden FNV en CNV organiseerden de actie als protest 5?hle. 112-600 werknemers in tegen de opzegging van het sociaal contract door de directie. (f0to anp) dienst- LONDEN - Al jaren vechten twee Engelse scheepvaartmaat schappijen om de allerhoogste no tering in de Britse maritieme ge schiedenis. Cunard gooit hoge ogen met haar snelle, welgevorm de 'koninginnen' van de transat lantische oversteek. En The Penin sular and Oriental Steam Naviga tion Company (P&O) beroept zich op haar historische verbondenheid met het Verre Oosten. door Haye Thomas Geen wonder dat heimwee en nostalgie een grote rol spelen in de viering van de honderdvijftigste veijaardag van laatstgenoemde vermaarde onderneming; ooit in zijn meest simpele vorm opgezet door een werkloze Shetlandse pik broek en een kleine Londense scheepsmakelaar, die nauwelijks het zout in de pap verdienden. In de huidige vloot van P&O- schepen is het fraaie cruiseschip Canberra zonder twijfel het meest Britse en dus ook het meest eer biedwaardige. Bekender echter is echter de Pacific Princess, het drij vende prettheater voor de onver woestbare Amerikaanse televisie serie The Love Boat'. Normaal vaart deze Princess in en uit de droomwereld van geliefde Pacific- havens als Acapulco. Gisteren lag het schip in de mon ding van de Thames en draaiden haai- keukens op voUe toeren. Want onder de driehonderd gasten aan boord bevonden zich zelfs konin gin Elisabeth en Prins Philip, die er natuurlijk aan werden herinnerd hoe 76 jaar geleden koning George V en zijn gemalin Mary aan boord van P&O's Medina naar Delhi voe- The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company houdt zich tegenwoordig met meer dan scheepvaart alleen bezig. De P&O telt thans meer dan honderd doch terondernemingen en aanverwante maatschappijen. Variërend van be kende Londense tentoonstellings gebouwen als Earls Court en Olympia, tot bedrijven die winkel centra opzetten. En P&O was maar net enkele weken eigenaar van Eu ropean Ferries, waartoe ook Town- send-Thoresen behoort, toen diens Herald of Free Enterprise net bui ten de haven van Zeebrugge kan telde en bijna tweehonderd opva renden het leven verloren. Inmiddels is Townsend-Thore- sen weer druk aan het adverteren. Intensief gebruik makend van het P&O-embleem als het nieuwe ver trouwenwekkende element in haar activiteiten. In tegenstelling tot de sombere prognoses valt het aantal boekingen voor de oversteek met Townsend-Thoresen tot nu toe niet tegen. Het is niet zeker of het druk ke zomerseizoen hetzelfde beeld zal opleveren, maar voorlopig zijn de resultaten op de Townsend- Thoresen-routes niet veel minder dan het vorig jaar. Wapentransport Het grote avontuur van de P&O begon in 1837 toen koningin Victo ria op de troon kwam en Brodie McGhee Wilcox en Arthur Ander sen het recht verwierven om post van en naar Spanje en Portugal te varen. Het zogenaamde Peninsular Post Contract. Andersen was een werkloze ma rineman uit Shetland, die de Navy de rug toekeerde na de definitieve nederlaag van Napoleon bij Water loo. Hij vond een baantje op het stoffige en armoedige makelaars- kantoortje van Wilcox in de Lon dense binnenstad. Maar samen vormden zy al gauw een combina tie die bereid was om van den bro de tot het uiterste te gaan. In 1825 kochten zij een gestrande Ameri kaanse schoener, die zij opknapten en zelfs bewapenden voor het uit voeren van riskante wapentrans porten naar opstandelingen in Por tugal. Andersen en Wilcox behoorden ook tot de eersten die investeerden in stoomschepen, terwijl die maar net de kinderziekten te boven wa ren en de glorieuze macht van het zeilschip nog lang niet gebroken was. Het tijdstip van deze keuze werkte fantastisch in hun voor deel. Met snelle en regelmatige afvaar ten naar Spanje en Portugal legden zij de basis voor hun nautisch im perium. Na Spanje en Portugal volgde een vaste dienst tussen Gi braltar en Alexandrië in Egypte. Dat was het begin van de route die uiteindelijk naar India leidde. Ver voerd werden post, passagiers en ten slotte ook vracht. Het transport van opium naar China leverde een terugvaart op met grote balen zy- de. Een pure goudmijn, zij het voor korte tijd, want de Chinese rege ring zag niet graag dat het Westen de Chinezen verdoofden met geest verruimende middelen. Maar telkens slaagde de P&O-di- rectie er in om de huig weer tydig naar de wind te hangen. Het grote verhaal van de onderneming is als een boeiende avonturenroman, vol luxe, romantiek en intriges op de zeven zeeën. Maar ook vol voor- en tegenspoed. De grote reuzin van destyds vaart nog steeds, zij het in beperkte mate. Maar de activiteiten zijn er niet minder om. Juist omdat de P&O er telkens weer in slaagt is zich bij de omstandigheden en het tijdsbeeld aan te passen. ROTTERDAM (ANP) - Zowel werkgevers als werknemers heb ben positief gereageerd op het ak koord dat maandagavond in de Rotterdamse stukgoedsector is ge sloten. Daarmee kwam een eind aan een conflict dat acht maanden heeft geduurd. Werkgeversonderhandelaar G. Zeebregts, directeur bij de haven- werkgeversvereniging SVZ, is zeer tevreden met het bereikte resul taat. "Ik denk dat beide partijen de laatste weken tot de conclusie zijn gekomen dat het nu toch dringend nodig was om wat te doen aan die sector. Er is een beter besef ont staan aan beide kanten voor el- kaars standpunten". Niettemin meent Zeebregts dat het vooral de Vervoersbond FNV is geweest, die dan uiteindelijk als laatste partij tot het inzicht kwam dat het zo niet langer kon. Dat ge beurde onder druk van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid, die besloot de overheidsbijdrage aan de financie ring van het teveel aan stukgoed- werkers in de gezamenlijke ar beidspool SHB in te trekken. Die maatregel had uiteindelijk vrijwel zeker geleid tot het faillissement van de SHB en wellicht ook van een aantal stukgoedbedry ven. "Vooral aan de kant van de ver voersbond is de laatste weken het besef gegroeid dat het in feite twaalf uur geweest was en dat maatregelen nodig waren om in die sector geen chaos te laten ontstaan door rampen met de SHB te laten gebeuren", aldus Zeebregts. Zeebregts is, net als zijn oppo nent Paul Rosenmöller van de Ver voersbond FNV, zeer te spreken over de rol van Gerard Krul, hoofd redacteur van het Vrije Volk. Die slaagde er in - na enkele dagen in formeel en zorgvuldig geheim ge houden overleg - om de partyen weer officieel aan tafel te krijgen. Of het akkoord ook kan worden uitgevoerd is overigens nog onze ker. De Vervoersbond FNV gaat eerst de stukgoedwerkers raadple gen. De uitslag daarvan wordt eind augustus verwacht. Maar als de eerste confrontatie van FNV-be stuurder Rosenmöller met zijn achterban, gistermiddag in de kan tine van het stukgoedbedryf Quick Dispatch, een graadmeter is, dan lijkt er geen vuiltje aan de lucht. Zo'n driehonderd stukgoedwer kers hadden wel een - zij het be scheiden - applaus over voor de vakbondsbestuurder toen deze zijn verhaal over "de laatste tien dagen, balancerend op het koord van de tijdsdruk" had verteld. Het heeft er, aldus Rosenmöller, ondanks de optimistische geluiden die de laatste dagen van beide par tijen te horen waren, maandag op het stadhuis in Delft toch nog even om gespannen. Dat moment speel de zich af rond de klok van zes uur 's avonds, toen de werkgeversdele gatie om een langdurige schorsing vroeg om in Rotterdam met de ach terban te kunnen overleggen. De uitslag van het zich acht maanden voortslepende conflict analyserend, zegt Rosenmöller: "Ik denk dat wij de wedstrijd in ie der geval heel goed gespeeld heb ben. De uitslag (geen ontslagen) is die wij ons van te voren hadden voorgesteld. Als je toch een win naar moet kiezen en je kijkt naar de principes, dan zijn wij er heel goed uitgekomen." UTRECHT - De Emancipatieraad (ER) is niet tevreden met de door de regering voorgestelde regeling van onbetaald ouderschapsverlof. Maandag besloot het kabinet dat ouders de gelegenheid moeten krijgen maximaal zes maanden tij delijk 20 uur per week te gaan werken tot een kind vier jaar is. Doel van de regeling is de combi natie van betaald werk met verzor gende taken te vergemakkelijken. Voorlichter Guusje Niemöller van de ER noemt het besluit een druppel op een gloeiende plaat. Het steekt volgens haar schril afte gen de brede regeling die de ER, een adviesorgaan voor de regering, al in 1983 voorstelde. Daarin stelt de Raad onder meer een 'gewen- ningsbijdrage' voor, die het werk nemers zou vergemakkelijken om een half jaar in deeltijd te gaan werken. De financiële teruggang zou dan iets geleidelijker verlopen. Bovendien was dat advies van de ER bedoeld als een overgangssi tuatie totdat de kinderopvang zou zijn verbeterd en regelingen zou den zijn getroffen rond het zoge naamde 'calamiteitenverlof: dat wil zeggen een bepaald aantal ex tra vrije dagen bij ziekte van een kind. Daarvan is vooralsnog niets terug te vinden in het maandag ge nomen besluit. Niemöller: "Ons uitgangspunt was en is: ouderschapsverlof, liefst betaald, is op dit moment hard no dig. Maar als je ondertussen een goed stelsel opbouwt van betaalba re kinderopvang, is zo'n apart ver lof op den duur niet meer nodig." Volgens Niemöller heeft het So ciaal en Cultureel Planbureau al in 1977 berekend dat een 'pakket' van extra doorbetaling van een deel van het salaris tijdens het ouder schapsverlof, tien dagen buitenge woon (calamiteiten-)verlof plus verlenging van het zwangerschaps verlof met twee weken neerkomt op ongeveer 360 miljoen gulden. Omgerekend zou dat neerkomen op een stijging van een half pro cent van de premies die nu al voor de Ziektewet worden betaald. De ER vindt de achteruitgang in inkomsten (tijdens het verlof leve ren werknemers volgens het plan van de regering ook de helft van hun salaris in) een groot bezwaar. "En we moeten nog maar afwach ten hoe het is gesteld met de rechtspositie van de werknemer die van het verlof gebruik maakt. Hoe verloopt dan de pensioenop bouw, welke ziektekostenpremie betaal je dan, hoe reageert de be lasting? Die zaken bepalen uitein delijk of werkende ouders erbij ge baat zijn", aldus de woordvoerder. Boete Chrysler WASHINGTON (Rtr/DPA) - Het Amerikaanse autoconcern Chrys ler moet een boete van 1,6 miljoen dollar (ruim 3 miljoen gulden) be talen vanwege het overtreden van de veiligheidsvoorschriften in een fabriek in Newark. Het is de hoog ste boete die ooit in een dergelijk geval is opgelegd. De arbeidsinspectie trof 811 ge vallen aan waar Chrysler in strijd handelde met de voorschriften. De werknemers in de assemblagefa briek zijn ondermeer blootgesteld geweest aan een te hoog lood- en arsenicumgehalte. Bovendien heeft Chrysler nagelaten zijn werk nemers op de hoogte te stellen van de aanwezigheid van gevaarlijke chemicaliën in de fabriek, aldus de arbeidsinspectie. CHESSINGTON - Prins Edward van Engeland maakt een gróie plons op de wild-waterbaan van het 33 miljoen gulden kostende pretpark 'Ches- sington World of Adventures'. De prins kneep de ogen stijf dicht en hoopte maar dat-ie niet nat werd. (foto ap> pLONS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7