Historisch gesprek linkse partijen Italië Roemeens volk erg slecht behandeld Marteling, censuur, rechteloosheid Parijs dreigt banden met Iran te verbreken 'Constructiefout oorzaak Tsjernobyl' Ontvoerde Amerikaan 'bekent' spionagedaden jrf-269 WOENSDAG 8 JULI 1987 PAGINA 5 PARIJS (AP/Rtr) - Frankrijk be gint zijn geduld te verliezen en is eventueel bereid de diplomatieke betrekkingen met Iran te verbre ken om Wahid Gordji, de tolk van de Iraanse ambassade in Parijs, te dwingen zich voor verhoor aan te geven bij de Franse politie. Dat heeft premier Jacques Chirac gis teren tegenover Le Monde gezegd. De politie wil Gordji verhoren in verband met een reeks bomaansla gen in Parijs in september vorig jaar. „Het is duidelijk dat we niet lang zullen wachten en dat we alle noodzakelijke middelen zullen aanwenden om het recht zijn loop te laten krijgen", zo zei Chirac. Het het eerst dat de Franse DEN HAAG (ANP) - In Roemenië worden aanhoudend en systematisch de mensenrech ten geschonden. Mensen die kritiek leveren op de regering of op de communistische -- partij worden op brute wijze geïntimideerd of gevangen gezet. Ook mensen die het land k-GoJdiriSui^"6 bleek hij zilh op" ho willen verlaten worden tot gevangenisstraffen veroordeeld of verliezen hun baan. Dat is T de balans in een vandaag gepubliceerd rapport over Roemenië van de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International. Volgens Amnesty is de slechte Roemenië schendt vooral inter- mensenrechtensituatie in Roeme- nationaal erkende mensenrechten i de afgelopen jaren niet verbe- zoals het recht op vrijheid1 terd, ondanks enkele door partijlei der en president Nicolae Ceauses- cu afgekondigde amnestiewetten. De in Londen gevestigde organisa tie constateert één verbetering: sinds enige tijd zijn dingen ontvangen ningsuiting, het recht het land te verlaten, het recht op een eerlijk proces en het recht niet bloot te staan aan marteling en andere wre de, onmenselijke en onterende be- geen mei- handelingen. In twee gevallen is nensendie vanuit Roemenië melding gemaakt uitsluitend wegens hun godsdien- van de dood van gevangenen als stige overtuiging in de cel terecht gevolg van marteling. naar het buitenland te brengen, en hij wordt veroordeeld nadat hij had geprobeerd Roemenië illegaal te verlaten". Volgens de Franse politie is Gordji, die als tolk geen diploma tieke status geniet, de tweede man op de Iraanse ambassade in Parijs. Hij is waarschijnlijk de centrale contactpersoon voor de Iraanse ge heime dienst in Frankrijk en had mogelijk connecties met de twee terroristische organisaties die dit voorjaar werden opgerold in ver band met de reeks bomaanslagen die in september van het vorig jaar Parijs teisterde. Gordji wordt al sinds 3 juni ge zocht, nadat de politie in zijn wo ning een huiszoeking had verricht en hem daar niet had aangetroffen. Aanvankelijk dacht men dat hij later houden in de Iraanse ambassade, die sinds 30 ju ni door de politie wordt omsingeld. De Franse autoriteiten hebben gezegd dat de omsingeling zal voortduren totdat Gordji zich over geeft. In reactie op de Franse stap pen legde Iran vorige week een cordon om de Franse ambassade in kwamen. Volgens een verklaring de Roemeense regering uit Emigratie uit Roemenië stig beperkt. Veel personen die e 1986 zijneer echter in Roemenië emigratieverzoek hebben gedaan verliezen hun baan of worden geïn timideerd. Soms belanden zij in de gevangenis. Mensen die het land il legaal proberen te verlaten kunnen tot drie jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. Amnesty heeft kennis genomen van enkele perso nen die bij hun vluchtpoging zijn doodgeschoten door grensbewa kers. Terwijl honderden mensen we gens pogingen het land te ont vluchten gevangen zitten, worden BAGDAD (Rtr) - Iraakse gevechts- anderen, vooral prominente dissi- vliegtuigen hebben een aanval uit- denten, door de autoriteiten onder gevoerd op het belangrijkste Iraan- druk gezet te emigreren. Dit geld geen politieke gevangenen Aanval Irak op Iraans oliestation olielaadstation op het eiland Kharg, zo heeft een militaire woordvoerder in Bagdad gisteren verklaard. Volgens de woordvoerder werd bij de luchtaanval de westelijke sche Hongaren in Roemenië, die pier van het olielaadstation ge- vooral in Transsylvanië wonen, raakt. Het was het tweede Iraakse zouden blootstaan aan discrimina- bombardement op Kharg sinds het tie, meldt Amnesty. Etnische Hon- land zijn aanvallen op de scheep- garen die hiertegen protesteren bijvoorbeeld voor leidende leden van de Hongaarse minderheid Roemenië. De ongeveer twee miljoen etni- vaart in de Golf hervatte. Bagdad staakte de aanvallen tijdelijk, dat Iraakse vliegtuigen op 20 i worden lastig gevallen en verdwij- soms in de gevangenis. Politieke gevangenen hebben per vergissing het Amerikaanse voorafgaande aan hun proces dik- fregat „Stark" hadden bestookt wijls geen contact gehad met hun met raketten. Bij die aanval kwa men 37 bemanningsleden 1 „Stark" om het leven. staat in het rapport, de beklaagde slechts enkele minuteh voor het proces op Volgens de Iraakse militaire de hoogte gebracht woordvoerder wil Bagdad door de ze aanval „nog eens onderstrepen dat het het recht heeft alle bronnen aan te vallen die de Iraanse leiders in staat stellen de oorlog voort te zetten". Iran en Irak zijn al bijna zeven jaar met elkaar in oorlog. Intussen hebben Amerikaanse Russische functionarissen de klacht. Naar verluidt zijn veel poli tieke gevangenen tijdens hun voor arrest mishandeld. Amnesty noemt een groot aantal schendingen van de mensenrechten: „Een 56-jarige bouwvakker houdt een redevoe ring en verspreidt pamfletten hij kritiek uit op president Genève twee dagen van geheime Ceausescu. Hij wordt veroordeeld besprekingen afgerond over de tot negen jaar cel wegens propa- vooruitzichten voor een vredes-. conferentie voor het Midden-Oos ten en over de jongste ontwikkelin gen in de oorlog tussen Iran en Irak. Volgens een korte Ameri kaanse verklaring waren de be sprekingen onderdeel van "het re gelmatige pverleg" tussen de twee landen. Buitenland kort ganda tegen de socialistische staat. Een leraar beklaagt zich erover dat hij onterecht is ontslagen. Hij sterft in de gevangenis waar hij een straf van acht jaar uitzit wegens het be lasteren van partij- en staatsorga- Twee van de beklaagden die ver- Een vader krijgt geen toe- antwoordelijk worden gehouden stemming zijn epileptische voor een medische behandeling TSJERNOBYL (Rtr/DPA/UPI) - 25 april 1986 hebben gisteren het begin van het proces als zaak van de ontploffing vai vierde reactor een constructiefout directeur ior de ramp met de kerncentrale aangewezen. In een officieel Sow- de Sowjet-Unie in Tsjernobyl op jet onderzoeksrapport is vastge- WEIZSACKER PRAAT MET SOWJETSTUDENTEN Aids De immuniteitsziekte aids is vo rig jaar in de stad New York onder vrouwen tussen de 25 en 34 jaar doodsoorzaak nummer één gewor den. Voor mannen in de leeftijds categorie van 24 tot 44r jaar was aids al in 1985 de belangrijkste dood soorzaak geworden. In 1986 stier ven 186 vrouwen tussen de 25 en 34 jaar aan aids, terwijl 123 vrouwen uit dezelfde leeftijdsgroep in dat jaar aan kanker overleden. Kanker was tot 1986 de belangrijkste dood soorzaak onder vrouwen in deze leeftijdscategorie. Moord Het Tibetaanse Jongeren Con gres, een organisatie van ballingen die zich verzetten tegen de annexa tie van Tibet door China in 1950, heeft het Chinese leger er gisteren van beschuldigd eind mei 21 Tibe taanse boeren te hebben ver moord. Deze boeren zouden de mi litairen hebben betrapt bij hun op mars naar de grens tussen India en China. I A !lr de televisie van West-Duitsland de Sowjet-Unie uitgezonden ge sprek met Sowjetstudenten. De president had eerder die dag een ontmoeting met de secretaris generaal van de communistische partij van de Sowjet-Unie, Michail gens Djatlov was het schenden Gorbatsjov. Het gesprek werd door von Weizsacker "intensief, ernstig, openhartig en vertrouwensvol" ge noemd. Von Weizsacker kan de Westduit- se sportvlieger Mathias Rust, die in mei met een sportvliegtuigje op het Rode Plein landde, niet mee terug nemen naar Bonn. Het Sowjetmi- nisterie van buitenlandse zaken wees gisteren geruchten over een ophanden zijnde invrijheidstelling van de hand. (foto ap> Premier Chirac sloot overigens een bestorming van de Iraanse am bassade uit, evenals onderhande lingen met het doel een compromis te sluiten in de zaak-Gordji. Een woordvoerder van het Iraan se ministerie van buitenlandse za ken zei gisteren dat Gordji wel de gelijk diplomatieke status heeft en dat de Franse stappen tegen hem een schending zijn van de Conven tie van Wenen, zo meldde het Iraanse persbureau IRNA. De woordvoerder uitte ook kritiek op wat hij noemde „de arrestatie en gevangenneming" van Gordji's vrouw en kind tijdens de huiszoe king. Gordji's gezin heeft Frank rijk gisteren verlaten. De Iraanse premier Hoessein Moesavi waarschuwde Frankrijk geen gevechtsvliegtuigen te leve ren aan Irak. Mocht dat toch ge beuren, aldus Moesavi, dan zal Iran zich tegenover Frankrijk geplaatst zien. Frankrijk is de grootste wes terse wapenleverancier van Irak, dat al bijna zeven jaar met Iran in oorlog is. De zaak-Gordji heeft de relaties tussen de twee landen aanzienlijk verslechterd, ondanks pogingen van Chirac in de afgelopen 15 maanden deze te normaliseren. De achtergrond voor die normalise ring is het verzoek van Parijs aan Iran zijn invloed te gebruiken voor de vrijlating van Fransen die door pro-Iraanse islamitische extremis ten in Libanon in gijzeling worden gehouden. Vorig jaar werden vijf Fransen vrijgelaten, maar daarna zou Teheran volgens welingelichte bronnen gevraagd hebben om wa pens, in ruil voor de resterende ge gijzelden. Zeker vijf Fransen wor den vermoedelijk nog in Libanon vastgehouden. BEIROET (AP) - De in Libanon 'itischewijk ontvoerde Amerikaanse journalist roet. Charles Glass heeft op een gisteren de eerste buitenlander vrijgegeven videoband gezegd dat die werd ontvoerd sinds op 22 fe- hij voor de Amerikaanse geheime bruari Syrische troepen in West- dienst CIA in Libanon werkte, het geen in Washington in alle toonaar den wordt ontkend. iBeiroet werden gestationeerd een eind te maken aan de anarchie van de verschillende milities. Vol- Woordvoerder Marlin Fitzwater gens een zegsman bij de Syrische het Witte Huis zei dat „de ge- legerleiding is er „slechts één ver dachte" voor de ontvoering, de sji- 'itische Hezbollah, die door Iran schiedenis van dit soort videoban den erop lijkt te wijzen dat ze vaak onder dwang worden gemaakt en misschien zelfs onder martelin gen". Woordvoerder Charles Red man van het ministerie van buiten landse zaken zei dat Glass „een on schuldig slachtoffer van wrede ter- wordt gesteund. Volgens de zegs man heeft sjeik Mohammed Hoes sein Fadlallah, de geestelijk leids man van de Hezbollah, tegen Syrië gezegd dat „besprekingen over de ontvoering van Glass alleen met Iran gehouden moeten worden". Kantoor voor vreemdelingen in as gelegd BERLIJN (AP) - Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dinsdag een registratiekantoor voor vreemdelingen in West- Ber lijn in brand gezet. Het gebouw is ten uitgevoerd in dit gebied. Ik ge- geheel afgebrand. Ongeveer 6.000 CHANDIGARH - Verdriet bij familieleden van vermoorde hindoes in India waar Sikh-terroristen maandag in de deelstaat Punjab een bus aanhielden en 38 mensen in koelen bloede afslachten. Gisteren kwamen uit de het rapport deelstaat Haryana, dat grenst aan Punjab, nieuwe berichten over een bloedige aanslag. Nog onbekende terroris ten hielden twee bussen met hindoes aan en openden het vuur op de passagiers. Volgens de politie, die vermoedt dat de aanslag het werk is van dezelfde groepering extremistische Sikhs die maandag actief was, vielen er ditmaal 34 doden. De vijf daders zijn gevlucht in een jeep. Inmiddels zijn in geheel India veiligheidstroepen in volledige staat van paraatheid gebracht. Volgens de regering zal dit zo blijven tot na de presidentsverkiezingen die komende maandag zullen plaatsvinden, (foto AP) Glass zag er op de videoband vermoeid en ongeschoren uit. Hij las kennelijk van enkele blaadjes geel papier voor. Een paar keer bracht hij de blaadjes dichter naar zijn gezicht, alsof hij de tekst moei lijk kon lezen. „Ik ben Charles Glass. Velen van u kennen mij als journalist. Maar slechts weinigen kennen de waarheid. Ik ben in werkelijkheid een agent van de CIA in de regio en het Midden-Oos ten. Ik heb veel geheime opdrach- bruikte de pers als dekmantel mijn belangrijkste werk voor de CIA," zei hij. De 36-jarige Glass werkte vroe ger als correspondent voor de Amerikaanse televisiemaatschap pij ABC en was bezig met een boek over het Midden-Oosten toen hij op 17 juni werd ontvoerd in een §ji- asielaanvragen plus de daarbij be horende documenten zijn in de vlammen opgegaan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. West-Berlijn is met Wenen een van de belangrijkste opvangplaat sen voor vluchtelingen en vreem delingen in het Westen. ADVERTENTIE steld dat alleen menselijk feilen de oorzaak was van de catastrofe. Volgens de aanklacht hebben de de uit vier reactors bestaande kerncentrale, Viktor Bijoechanov, hoofdingenieur Ni- kolaj Fomin en vice-hoofdinge- nieur Anatoli Djatlov erkend dat ze beroepsmatig verantwoordelijk zijn voor het ongeluk. Zij verklaar- MOSKOU - De Westduitse presi- den zich echter niet schuldig aan dent von Weizsacker voert een door de beschuldiging van „misdadige Vakantievoordeel 'Super Adelaar' heet deze dubbeldaks katoenen tent Royale voortent Ingenaaid kuipvormig grondzeil. In groen/beige. 3-pers., hoogte 150 cm veronachtzaamheid", klacht geeft aan dat Djatlov in de centrale was toen het ongeluk aan het begin van de nacht gebeurde en dat er procedure- en veiligheids regels werden gebroken. Maar vol de discipline niet ernstig genoeg om de ramp te veroorzaken. Hij en Fomin wezen een constructiefout in de grafiet gemodereerde kern reactor vier aan als oorzaak. Ze weidden daarover niet uit. In totaal staan zes functionaris sen van de kerncentrale terecht voor hun verantwoordelijkheid bij de ergste kernramp die zich ooit heeft voorgedaan. Ze kunnen wor den veroordeeld tot gevangenis straffen tot vijftien jaar. ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. Opheffing Het parlement van Taiwan, de Yuan, heeft gisteren unaniem een voorstel van de regering goedge keurd om de staat van beleg op te heffen. De staat van beleg werd in 1949 ingesteld door de Nationalisti sche Partij, nadat deze op het Chi nese vasteland de burgeroorlog met de communisten had verloren. De verwachting is dat president Chiang Ching-kuo het wetsvoor stel binnen enkele dagen zal onder tekenen. Uitgaansverbod Turken en buitenlanders zullen zondag 14 uur lang binnen moeten blijven, opdat de autoriteiten kun nen tellen hoeveel mensen gerech tigd zijn hun stem uit te brengen bij een referendum over de grond wet. Tijdens de telling, van vijf uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds, zullen de musea, restaurants en al le andere openbare gelegenheden gesloten zijn, terwijl zo'n 250.000 ambtenaren van deur tot deur gaan om alle Turken van 19 jaar en ou der te registreren. Wie zich voor een noodgeval naar buiten waagt zonder toestemming te vragen, ris keert een gevangenisstraf van een halfjaar. ROME - Wordt de fuik die in Frankrijk zo goed heeft gewerkt, nu ook voor de Italiaanse commu nisten opgezet? Zullen ook zij zich laten verlokken tot een gemeen schappelijk program met de socia listen en zich op die manier on schadelijk laten maken? door Hein ten Kortenaar Deze vragen hebben de lezers van het weekblad L'Espresso zich zeker gesteld. Het blad publiceer de deze week een idyllische discus sie tussen de vice-secretaris van de socialistische partij (PSI), Claudio Martelli en diens pas gekozen com munistische collega Achille Oc- chetto. De laatste, overtuigd volge ling van Berlinguer, verwerpt nu diens 'derde weg' (tussén revolutie en reformisme). Ooit was deze der de weg nuttig om het geschil met het Sowjet-model te markeren, maar is nu niet meer passend bij de werkelijkheid. Martelli komt hem halverwege tegemoet: „We moeten over de noordelijke sociaal-democratie heen, in de richting van een libe raal socialisme; een nieuwe loot aan de Italiaanse stam". Beiden verwerpen de al te grote invloed van de staat, het probleem van zo wel de tweede als van de derde in ternationale, van socialisten zowel als van communisten. Wat staat, bij zoveel eensgezindheid, de vorming van een gezamenlijk programma, wat zeg ik?, van een gezamenlijke partij in de weg? „Het doel", zegt Martelli, „is één enkele democratische partij, partij van de voortuitgang, van het volk, van hervormingen. Die partij zal socialistisch, communistisch, groen, radicaal en sociaal-demo cratisch zijn". In het gebruik van holle woor den doet Occhetto misschien voor hem onder, maar achterblijven doet hij niet: „We moeten bouwen aan een grotere behuizing voor Ita liaans links. Democratische partij? Een naam zullen we wel vinden, maar de inhoud is dezelfde". Opmerkelijke geluiden voor par tijen die elkaar enkele weken gele den nog naar het leven schenen te staan. Niettemin noden de gezwol len toon en de utopistische beel den (Martelli ziet al 'een nieuw Athene' voor zich opryzen) tot eni ge gezonde scepsis. De politieke te kenaar van L'Espresso toont een welgedane Craxi die Natta en Oc- chetto als twee geketende dwerg jes op zijn wijsvinger in de hou ding laat springen en zegt: „Ziezo, de tweede is ook gepakt. Nu nog de andere vijf miljoen en de PCI i geweest". Zo gemakkelijk zal de nistische partij zich niet laten in palmen. De voor de hand liggende verklaring voor het opzienbarende gesprek is dan ook dat de partners niet zozeer tot elkaar als wel tot an deren spraken. Martelli wilde de christen-democraten het zoveelste signaal te geven dat de socialisten het eventueel best zonder hen kun nen stellen. En Ochetto gebruikte de discussie om iedereen te laten weten dat de communisten on danks hun stemverlies nog volop meedoen in het politieke spel. Toch gaat het niet aan om hun discussie af te doen als louter pro paganda: al hoeft er niet opgere kend te worden dat de nieuwe linkse eenheidspartij mee zal doen aan de komende verkiezingen, de neiging tot toenadering is onmis kenbaar. Die dateert trouwens ook niet van vandaag of gisteren. Het feit dat alle grote Italiaanse steden, van Turyn tot Venetië, van Milaan en Genua tot Florence, Rome en Napels, in de periode 1978-1983 werden bestuurd door samenwer kend links betekende al een erken ning van een bestaande verwant schap, vooral ontstaan sinds de ontwikkeling van de PCI onder Berlinguer. De leider van de Italiaanse socia listen, Craxi. Het herwonnen zelfvertrouwen van de socialistische partij, na de succesvolle regeringsperiode van Craxi en de recente verkiezings winst, zou kunnen leiden tot een minder krampachtige dialoog tus sen de beide partijen. Een dialoog waarby de aandacht niet alleen uit gaat naar de vraag wie de macht heeft, of, zoals Martelli zei, „wie heeft gewonnen of verloren na Li- vorno" (waar de PCI zich in 1921 van de PSI afscheidde). Die vraag heeft de verhouding tussen de twee altijd beheerst. Er is een tijd geweest, vlak na de oorlog, dat de socialisten de groot ste aanhang hadden: bij de verkie zingen van 1946 voor de grondwet gevende vergadering behaalden zij 20,7 procent. De communisten 19 procent. Het besluit om twee jaar later de eeste parlementaire verkie zingen in te gaan met een gemeen schappelijke volksfrontlij st had voor de PSI een rampzalige uitwer king: van de 31 procent stemmen kwamen er 20 van de communis ten, die er bovendien, door hun straffere discipline in het uitbren gen van voorkeurstemmen, in slaagden van 109 tot 141 zetels te stijgen. De socialisten daarentegen hielden er maar 42 van de 114 aan over. In de koude-oorlogsjaren bleef de PSI vasthouden aan het uit 1934 daterende 'verdrag van eenheid van actie' met de communisten. Wat haar kwam te staan op d - af scheiding van de sociaal-democ* v ten onder Saragat (1947) en nog meer stemverlies. De veranderin gen in het Europese socialisme gingen geheel aan de PSI voorby, zodat zij steeds meer een star en marxistisch buitenbeentje in Euro pa werd. Daarin kwam pas veran dering na 1956, het jaar van de des talinisatie, maar ook de tijdelijke hereniging met de sociaal-demo craten kon niet verhelpen dat de PSI voorgoed tot de tweede rang bleef behoren. In 1963 kwam de 'opening naar links' en werden de socialisten na vijftien jaar weer tot de regering toegelaten. In plaats van onderge schikt aan de communisten wer den ze nu ondergeschikt aan de christen-democraten, al evenmin een positie die geschikt was om kiezers te lokken. Craxi's verdien ste is dat hy een eind heeft ge maakt aan die ondergeschiktheid. Met behulp van een grote mond en een onmiskenbare handigheid in het politieke spel. Maar nu hij er ook kiezers mee heeft gewonnen, staat hy sterk genoeg om op voet van gelijkheid met de twee grote partijen om te gaan. Voor de vast gelopen Italiaanse democratie kan dat allaan maar voordeel opleve ren, ook al is het voorgestelde linkse alternatief voorlopig nog niet veel meer dan een stok achter de deur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5