Nieuw verzoek betaal regeling voor patiënt BV Aarde: pleidooi voor verdraagzaamheid MeVSAMSUNG naar 't if spektakel. Saneren Kempen kost half miljard Vereniging wil blank gezin 'als voorbeeld' WOENSDAG 8 JULI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 In conflict ziekenfondsen-specialisten UTRECHT (ANP/GPD) - Het Landelijk Patiënten Consu mentenplatform heeft gisteren partijen in het conflict spe cialisten-ziekenfondsen per brief gevraagd mee te werken aan een regeling voor net betalingsverkeer zodat de pa tiënten daarmee geen bemoeienis meer iouden hebben. Betrokkenen hebben nog niet officieel kunnen reageren. Overigens lijkt het conflict muurvast te zitten. HOOGEZAND (GPD) - De christelijke woningbouwvereni ging ds. Talma in Hoogezand wil niet dat een door haar beheerde woning wordt betrokken door een Surinaamse vrouw. Mevrouw M. Zarks, die begin dit jaar een baby kreeg, is te verstaan gegeven dat men daar een blank gezin in wil en geen zwarte mensen. Mevrouw Zarks, die ruim een jaar bij Talma als woningzoekende staat inge schreven, is eveneens afgewezen voor een andere woning in Hooge- zand. Ook daar wil men geen zwar- Surinaamse vrouw krijgt geen woning Talma-directeur Munnike beves tigde desgevraagd deze afwijzin gen. Volgens Munnike staat de eer ste woning leeg. "We laten die wo ning leeg staan. Daar moet een Ne derlands, blank gezin gaan wonen dat ook een voorbeeldfunctie kan vervullen, want de buurt daar ver paupert sterk", aldus Munnike. De andere woning wordt de vrouw niet toegewezen, omdat vol gens Munnike de buurt protesteer de toen bekend werd dat een Suri naamse de woning zou betrekken. Aan dit protest van bewoners komt Talma tegemoet. Munnike: „De be woners accepteren het op dit mo ment niet meer. Er heeft daar in die straat een Pakistaans gezin ge woond, waarmee de ervaringen zeer slecht zijn geweest en ook toen hadden de buurtbewoners er van tevoren voor gewaarschuwd". Munnike zegt dat in bepaalde wijken in Hoogezand de mensen het niet meer accepteren als er donkerkleurige mensen als buren komen wonen. "Ben ik dan room ser dan de paus, om ze er dan toch neer te zetten?", aldus Munnike. Hij zegt dat mensen wel de mond vol hebben van integratie, maar dat dit in de praktijk vaak toch niet meer werkt. Volgens hem zijn Ne derlanders tolerant, zolang het maar niet om hun buurman gaat. Mevrouw Zarks is intussen met allerlei beloften door Talma aan het lijntje gehouden. Als de ene medewerker haar beloften over een woning deed, dan trok een an dere die wat later even snel weer in. Zij wil graag in de wijk Wold- wijck in Hoogezand wonen omdat haar moeder daar ook w.oont. Die kans lijkt nu uitgesloten. Talma wil, aldus Munnike, haar wel Het LPCP heeft zich beraden op juridische stappen. Volgens woordvoerder Van der Wilk is het niet eenvoudig om bijvoorbeeld via een kort geding partijen te dwingen een contract aan te gaan. Nu probeert het platform het nog eens op deze manier. In de brief wordt partijen gevraagd voor don derdag 9 juli kenbaar te maken of ze hiertoe bereid zijn. Is het de fondsen noch de ziekenfondsen mogelijk hier op in te gaan, dan zal het platform opnieuw bekijken welke juridische mogelijkheden er zijn. Van der Wilk: We wachten nu dus eerst af'. Het voorstel komt er op neer dat de patiënten de aanspraak die zij op hun ziekenfonds hebben voor de kosten van medisch-specialisti- sche hulp overdragen aan de be handelend specialist. Dat zou via een schriftelijke verklaring moeten gebeuren, waarna het ziekenfonds rechtstreeks aan de specialist kan betalen. De patiënten hoeven de nota's dan niet langer door te stu ren naar het ziekenfonds (dat het geld dan eerst weer aan hen over maakt voordat zij zelf de specialist betalen). Ook het contant voldoen van kleinere bedragen is dan van de baan. In de huidige situatie worden be langen van patiënten volgens het Platform ernstig geschaad. Van der Wilk erkende dat de VNZ eer der al een voorstel van de LSV om de verzekerden hun vorderingen op het ziekenfonds aan hun specia list te laten overdragen heeft afge wezen. "Wij willen dat het conflict zich afspeelt buiten de portemon nee van de patiënt om", aldus Van der Wilk. Hij herinnerde eraan dat eerdere pogingen van het Platform om via bemiddeling tot een oplos sing te komen niets hebben uitge haald. Economisch directeur H. Wil- lems van de LSV reageerde niet bijster enthousiast op het voorstel. De VNZ heeft eenzelfde voorstel van de LSV het afgelopen halfjaar al drie keer afgewezen. Ze floot ook enkele afzonderlijke fondsen die er wel mee akkoord gingen te rug. Willems kan zich niet voorstel len, dat de VNZ nu ineens wèl 'ja' zal zeggen. Adjunct-secretaris P. Wagenaar van de VNZ zei in een voorlopige reactie dat de voorgestelde rege- ling - "hoe goed bedoeld ook" - een lapmiddel is dat niets oplost. Het maakt het de specialisten alleen gemakkelijker om aan hun geld te komen. De VNZ moet nog nader studeren op haar definitieve reac tie. Daarbij zal ook worden geke ken naar de juridische en tech- nisch-administratieve gevolgen. DEN HAAG (GPD) - Het aantal inbraken in woningen is in de afgelopen vijfjaar verdubbeld van 100.000 tot 200.000. Elke dag wordt in 550 wonin gen in ons land ingebroken. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministe rie van justitie. Het exacte aantal inbraken is niet vast te stellen, omdat het vermoeden bestaat dat meer en meer ten onrechte aangifte van diefstal uit woningen wordt gedaan. Volgens de verzekeringsmaatschappijen worden inbraken steeds vaker verzonnen, hoewel het bewijs daarvoor niet te leveren is. Het inbrekersgilde is doorgaans niet onder de indruk van enige vorm van beveiliging van het huis. Ze laten zich alleen afschrikken door een gedegen alarminstallatie of door de aanwezigheid van een luidruchtige hond. HILVARENBEEK - De twee pan da's in het safaripark Beekse Ber gen beleefden de afgelopen dagen ongekende temperaturen. Panda's leven normaal in het koele centrale bergland van China. Verzorgers gaven de dieren een koude douche en maakten gelijk van de gelegen heid gebruik om de panda's schoon te borstelen. (foto ANP) Jan Tinbergen ziet economie als vredestichter "Medici hebben gewaarschuwd dat er bij een kernoorlog geen me dische hulp voorhanden zal zijn. Ik geloof dat wij economen een soor telijk advies moeten geven. Het zou irrealistisch zijn als we zouden zwijgen over een oorlog die zo ont zettend negatief is voor het mense lijk welzijn, terwijl we wel ons best doen met een belastingverande ring het menselijk welzijn een beelje te verhogen". Zo schetste Nederlands be roemdste econoom Jan Tinbergen in een vraaggesprek met het maandblad Onze Wereld de bewee- door Sjaak Smakman greden voor zijn nieuwe boek 'Wa pens en welzijn'. Samen met de Amerikaanse hoogleraar Dietrich Fischer heeft de 84-jarige Nobel prijswinnaar zich gewaagd aan een toepassing van de economische wetenschap op de wereldpolitiek. Het prikkelende uitgangspunt is dat de veiligheidspolitiek onder deel moet zijn van het sociaal-eco nomisch beleid. Want, stellen Tin bergen en Fischer, de hoofddoel stelling van de economie is een zo groot mogelijk welzijn te bereiken. Een economisch beleid dat de uit werking van een oorlog negeert is dus onrealistisch. De twee professoren beginnen met een uiteenzetting van een aan tal economische kernbegrippen en gaan daarmee vervolgens de we reldpolitiek te lijf. De wapenwed loop staat daarbij centraal. Volgens Tinbergen en Fischer vormt de kern van de wapenwedloop de be hoefte aan veiligheid, die ze defi niëren als 'de waarschijnlijkheid van het voortgezet functioneren van de natie naar eigen voorkeur'. Achterhaald Daar komen de auteurs ook tot Jan Tinbergen. hun belangrijkste stellingen. De eerste is dat veel landen denken dat ze die veiligheid kunnen verze keren onafhankelijk van andere landen. Als je maar meer wapen tuig hebt dan 'de vijand' zit je wel goed. Maar, constateren ze, dat be tekent dat elk land voor zijn veilig heid afhankelijk is van (de hoeveel heid wapens van) andere landen. Niks onafhankelijkheid dus. Bo vendien geldt de opvatting 'meer wapens, meer veiligheid' niet meer in het atoomtijdperk. Want, stellen Tinbergen en Fischer, de dreiging (afschrikking) die van kernwapens uitgaat is zo groot dat ze onbruik baar zijn. Een oorlog in het atoom tijdperk betekent collectieve zelf moord. De beroemde uitspraak van Von Clausewitz dat oorlog de voortzetting is van politiek met mi litaire middelen, is anno 1987 ach terhaald. Maar toch gaat de wapenwed loop door. Waarom? Dat is te wij ten, stellen Tinbergen en Fischer, aan nationalisme en ideologische tegenstellingen. Elk van de 153 af zonderlijke landen/volken hecht bijzonder aan de eigen soevereini teit. Daaraan ligt de gedachte ten grondslag, analyseren de professo ren, dat het eigen volk de zaken be ter regelt dan andere. Dat nationa lisme is objectief gezien uiteraard onzin - niet iedereen kan beter zijn dan alle anderen - maar het leidt een hardnekkig bestaan. Behalve het nationalisme is er ook nog de ideologische tegenstel ling, vooral tussen Oost en West. Die bevat naast politieke ook be langrijke economische aspecten. Tinbergen en Fischer spreken geen voorkeur voor de klassiek ka- pitahsche vrije-marktgedachte of de communistische centralistische opvatting uit. Beide hebben hun voor- en nadelen. Wél stellen ze vast dat geen van beide systemen in praktijk worden gebracht. Elk land of blok van landen heeft ele menten van beide in zich, waarbij de Westeuropese landen de zo op het oog sterk tegengestelde ideolo- giën nog het meest door elkaar ge klutst hebben. De scherpe polari sering tussen beide ideologiën is dus feitelijk onzin. Bovendien is het gevaarlijk: het leidt tot span ningen die een derde wereldoorlog kunnen uitlokken. Als het bestaan van soevereine naties leidt tot grote verspilling van menselijke en natuurlijke hulpbronnen - met de bewapening als top van de ijsberg - en een be dreiging vormt voor de veiligheid van de mensheid, dan is het nog maar een klein stapje naar de con clusie dat ze moeten verdwijnen. Dat stapje zetten Tinbergen en Fi scher dan ook onvervaard: voor het bereiken van 'optimaal welzijn' is een wereldregering nodig. Die gedachte is op zich natuur lijk niet nieuw, er bestaan al tien tallen jaren organisaties die dat be pleiten. Wel stippelen Tinbergen en Fischer een marsroute uit. Als eerste stappen noemen ze het nale ven van bestaande verdragen als SALT-2, ABM en het Non-Prolife ratieverdrag. Daarnaast moeten de rijke landen de arme landen hun schulden kwijtschelden. Als die zich van meet af aan hadden ge houden aan de afspraak om 0,7 procent van het nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp te geven, was er volgens een berekening van beide economen nooit een schul dencrisis geweest. Verder zou elk land zich moeten houden aan de uitspraken van het Internationaal Hof van Justitie. Het instellen van een kernwapenvrije zóne in Euro pa is een volgende aanbevelingen. Daarmee nemen ze de aanbevelin gen van de commissie-Brandt en het Palme-rapport grotendeels ADVERTENTIE Bij aankoop van een SAMSUNG radio- cassette-recorder ont vangt u nu GRATIS een kaartje voor het grote LOS-VAST spektakel (18 juli a.s.) van Jan Rietman in de Kuip te Rotterdam. Wees er snel bij want OP=OP Leiden, Samsung ST-A 45 L 3 Bands stereo radio cassetterecorder Automatische tape afslag soft eject Eén toets opname bediening De beide woningbouwcorpora ties in Hoogezand-Sappemeer, de woningstichting Volksbelang en de christelijke woningbouwvereni ging Talma, constateren de laatste tyd een groeiende onverdraag zaamheid tegen niet-blanke inwo ners. Meerdere keren blijken huur ders van beide woningbouwcorpo raties laten blijken geen prijs te stellen op niet-blanke buren. Over dit probleem heeft de Hoogezand- ster wethouder Mobers begin deze week een gesprek gehad met de woningbouwcorporaties. Wethouder Mobers vertelde dit gisteravond in de raad van Hooge zand-Sappemeer, waar op aan drang van de communist Drost de affaire rond mevrouw Zarks werd besproken. Unaniem was de raad van mening dat het weigeren van een huurder om de huidskleur niet kan worden getolereerd. Het colle ge van B en W en de raad zullen een onderzoek naar de achtergron den van deze zaak laten instellen. Donorcodicils bij ANWB DEN HAAG (GPD) - Op alle kan toren van de ANWB zyn sinds maandag donorcodicils verkrijg baar. De ANWB heeft hiertoe be sloten om het belang van het codi cil te onderstrepen. De behoefte aan organen en weefsels van over ledenen voor transplantatie is groeiende. Er is vooral een groot tekort aan donornieren; andere or ganen en weefsels, zoals hart, le ver, alvleesklier, hoornvlies en huid worden echter ook schaarser. In landen als Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannie, Span je, Oostenrijk, de Scandinavische landen en onlangs ook Belgie, zijn wettelijke maatregelen genomen om het aanbod van donororganen te verruimen. In ons land is dit nog niet het geval. Cadmium alom aanwezig Haarlemmerstraat 122,071 -140166 scherp in beeld en prijs.J Als er dan wat meer onderlinge verdraagzaamheid is ('mijn boek is een pleidooi voor verdraagzaam heid', zegt Tinbergen) kan de we reldregering in elkaar worden ge knutseld. Als basis dienen de Ver enigde Naties en haar vele doch ters. De VN moeten echter wel heel anders worden opgezet: het princi pe van één land, één stem noemt Tinbergen 'idioot' en moet plaats maken voor gewogen stemmen. Zowel het aantal inwoners van een land als het bruto nationaal pro- dukt moeten daarbij een rol spe len. De auteurs bepleiten ook om de VN een bestuur te geven van twaalf tot vijftien leden. Daarbij heeft elk 'lid' een bepaald aantal in woners of inkomen. In de praktijk kunnen/moeten groepen landen zich aaneensluiten om een zetel te krijgen. Een beperkte soevereini teit blijft altijd gewaarborgd. Bij grote, efficiënt geleide bedrijven vindt een belangrijk deel van de besluitvorming op de lagere ni- veau's plaats. Bij de op te richten BV Aarde gebeurt dat in de visie van Tinbergen en Fischer ook. Logisch De vraag naar het realisme van hun ideeën - de scepticus kan bij voorbeeld wijzen op het voortdu rende gedonder in de EG - beant woorden Tinbergen en Fischer met een verwijzing naar de geschiede nis. Het samenvoegen van kleine landen is een historisch proces. Tinbergen: "Al vijf eeuwen gele den was men in Frankrijk bezig kleinere eenheden bij elkaar te voegen en zodra dat was gebeurd, waren er tussen die kleinere eenhe den geen oorlogen meer, want ze zaten onder één regering. We heb ben dat in Engeland gezien, in Amerika, later in Duitsland, in Ita lië, en veel eerder in Nederland en Zwitserland. Het vormen van gro tere eenheden is duidelijk een vorm van anti-oorlogspolitiek". Toch maken Tinbergen en Fi scher zich er met die verwijzing wel wat erg gemakkelijk van af. De historie laat immers ook zien dat weinig dingen een zo hardnekkig leven leiden als juist nationalisme en ideologische tegenstellingen. De logica van hun voorstellen vormt daarom niet alleen de kracht, maar ook de zwakte ervan. De economie is maar ten dele een logisch/rationeel proces, voor de politiek geldt dat in het kwadraat. Aan mooi opgebouwde visies op staatsinrichting is nooit gebrek ge weest. Plato (De Staat) had er een, More (Utopia) en Kant (Zum ewi- gen Frieden) ook. Ze kwamen ech ter nooit verder dan het spreek woordelijk geduldige papier. Poli tiek was in hun tijd al meer een zaak van gelijk krijgen dan van ge lijk hebben. Anno 1987 is dat niet anders. (Wapens en Welzijn, Jan Tinbergen en Dietrich Fischer, Novib-Staatsuit- geverij, 188 blz. prijs 29,50 gulden.) DEN BOSCH (ANP) - Het pro vinciebestuur van Noord-Brabant wil op korte termijn afspraken ma ken met het rijk over een aanpak van de cadmiumvervuiling in de Kempen. Op korte termijn is daar voor ruim honderd miljoen gulden nodig, maar de totale oplossing van het probleem zal zeker meer dan een half miljard gulden kos ten. De Brabantse gedeputeerde drs. R. Welschen heeft dit gistermiddag meegedeeld. In Noord-Brabant is een gebied van 350 vierkante kilo meter verontreinigd met cadmium, afkomstig uit zinkfabrieken in Bu- del en I^elgië. Die verontreiniging is ontstaan door de uitstoot via de schoor steen. Verder is een groot aantal wegen verhard met cadmium hou dende assen, afkomstig van het produktieproces zoals dat tot voor kort werd toegepast. In totaal gaat het om 150 kilometer. Op het ter rein van de zinkfabriek in Budel ligt nog 500.000 ton van die as op geslagen. Tot slot is zijn de beken in de Kempen, samen met zo'n dui zend hectare overstromingsgebied, zwaar verontreinigd met cadmium, afkomstig van zinkfabrieken in België. Het provinciebestuur vindt dat moes- en siertuinen verplicht moe ten worden afgegraven en voorzien van schone grond als de concentra tie groter is dan vijf milligram per kilo. "Bij lagere concentraties le vert cadmium alleen een indirect gevaar op. Mensen kunnen het in hun lichaam opnemen als ze groen ten eten die op die grond zijn ge teeld. Bij hogere concentraties is er echter een extra gevaar voor de volksgezondheid. Kinderen spelen in de tuin, maken hun handen vuil en steken die in hun mond", aldus Welschen. Concentraties van meer dan vijf milligram zijn vastgesteld in zestig tuinen. Met de eigenaren van die tuinen moeten goede afspraken worden gemaakt over een schade vergoeding, aldus de gedeputeer de. Het saneren van die tuinen zal een kleine elf miljoen gulden kos ten. De aanpak van de tuinen waar de concentratie cadmium twee en een half tot vijf milligram per kilo bedraagt en waarvan de sanering volgens het college wel nodig is maar niet verplicht hoeft te wor den gesteld, gaat waarschijnlijk vijftig miljoen gulden kosten. DIOXINE - De Verto-wijk in Maas sluis, waar het uiterst giftige dioxi ne in de grond is gevonden, zal ko mend najaar worden gesaneerd. De kosten, die worden geraamd op ruim 13 miljoen gulden, zullen door het rijk worden betaald. Dit heeft minister Nijpels (milieu) gis teren toegezegd (ANP). Om de assenwegen te s een bedrag van twintig miljoen gulden nodig. Het schoonmaken van de bodem van het riviertje de Dommel tussen Eindhoven en Boxtel gaat volgens Welschen on geveer 23 miljoen gulden kosten. De provincie kent ook hoge priori teit toe aan de sanering van een wijkje in Boxtel. Daar is bij nieuw bouw de grond opgehoogd met slib uit de Dommel. De concentra tie cadmium bedraagt er vijftig milligram per kilo. Begraafplaats deels gebruikt voor storten vervuilde grond ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam wil een deel van de begraafplaats Hofwijk in Overschie bestemmen als stort plaats voor vervuilde grond. Het terrein van drie hectare was ooit bedoeld als uitbreiding van de be graafplaats, maar is door het toene mend aantal crematies nooit als zo danig in gebruik genomen. Rotterdam zit met een groot pro bleem om de elders in de stad afge graven verontreinigde grond te bergen. Over de hele stad ver spreid ligt al 40.000 kubieke meter grond te wachten op een definitie ve bestemming en bij de uitvoe ring van de bodemsaneringspro gramma's van 1986 en 1987 knmt nog eens 50.000 kubieke meter vrij. Op het terrein van de begraaf plaats kan de gemeente 120.000 ku bieke meter grond kwijt én aan het opslaan zullen strenge milieuhy giënische voorwaarden worden verbonden. Zo verzekert de ge meente dat er op Hofwijk geen chemisch afval zal worden gestort en dat er een waterdichte folie wordt aangebracht. Als de stort plaats na een jaar vol is, zal er een groenvoorziening komen. Volgens het gemeentebestuur gaat het om grond, die voorname lijk verontreinigd is met zware me talen en olie en daarom niet ge schikt is om gewassen op te ver bouwen. Ook is de grond giftig voor kinderen, die het tijdens spe len in de mond kunnen krijgen. De opslagplaats zal van de rest van de begraafplaats worden afgeschei den en voor bezoekers van het kerkhof niet zichtbaar zijn. Voor de opslag van grond, die met chemisch afval is verontrei nigd is de gemeente bezig een op slagruimte in te richten op de werf- helling van de voormalige Verol- me-werf in de Botlek. Hier kunnen de gemeente en de provincie bin nenkort ieder 21.000 kubieke me ter grond opbergen. ADVERTENTIE Verder weg met de fiets Handige fietsendrager. Moeiteloos en snel te monteren op elke trekhaak. Eén jaar garantie. Compleet met verlichtingsbalk. Extra accessoires verkrijgbaar, zoals nummerplaat, - hangslot, steunen en vastzetriempjes. fe Voor 3 fietsen ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3