LEIDSCH DAGBLAD Ramp door ontploffing tankwagen WEER GELEEND BIJ DE BUREN? Oliver North: 'Ui dacht dat de president van alles af wist' HEBT U DE KRANT Centrum van Westduits stadje Herborn weggevaagd: vele doden en vermisten Assen wil vrijdagmiddag vrij voor de basisscholen Kabeljauwvissers spannen een nieuw kort geding aan Borrel met politieke gevolgen Massa-ontslag bij Thomassen Sterke toename van gebruik fiets en auto r« bon: WOENSDAG 8 JUL11987 OPGERICHT 1 MAART 1E R8362 WASHINGTON (GPD) - Oliver North, de centrale man in het Iran-Contra's-schandaal, heeft altijd aangenomen dat presi dent Reagan afwist van de doorsluizing van Iraanse beta lingen naar de Contra's, maar daar nooit met de president over gesproken. North heeft ook nooit een memo gezien waaruit bleek dat Reagan persoonlijk op de hoogte was van de doorsluizing, zo verklaarde hij gisteren tijdens de eerste dag van zijn verhoor door de Congrescom missie die de affaire uitzoekt. De in zijn groene mariniersuni form geklede North doorbrak met zijn getuigenis maanden van stil zwijgen. Bijgestaan door zijn advo caat, de buitengewoon gehaaide Brendan Sullivan, begon hij gister ochtend even na negen uur aan het verhoor, dat vier volle dagen in be slag zal nemen. Eén ding maakte North in elk ge val al direct aan het begin heel dui delijk: hij zei geen bewijzen te heb ben dat president Reagan op de hoogte was geweest van de door sluizing van Iraanse betalingen voor Amerikaanse wapens naar de Contra's. North bevestigde, dat hij ten minste vijf memo's over de door sluizing had geschreven naar de toenmalige nationaal veiligheids adviseur John Poindexter, want, aldus North „ik deed niets zonder de toestemming van mijn supe rieuren". Op die memo's stond de aanbe veling president Reagan in kennis van Norths acties te stellen. Maar North zei geen idee te hebben of Poindexter dat ook had gedaan. Hij zei ook nooit initialen of iets dergelijks te hebben gezien waar uit zou kunnen blijken dat Reagan of zelfs maar Poindexter de me mo's had gezien. En dat, zo beaamde North, kan nu ook niet meer worden nagegaan omdat hij (North) de meeste docu menten waaruit eventueel Reagans betrokkenheid zou kunnen blij ken, had vernietigd. Hij zei dat de Amerikaanse rege ring de mogelijkheid moet hebben 'geheime operaties' uit te voeren en in het kader daarvan speelt ver nietiging van documenten een be langrijke rol. North gaf verder toe, dat hij eind vorig jaar had meegewerkt aan de opstelling van een valse chronolo gie over de gebeurtenissen rond de wapenleveranties aan Iran. Vals was onder meer, dat erin werd voorgesteld dat niemand in de Amerikaanse regering iets afwist van de eerste leveranties, maar dat dat een Israëlische zaak was ge weest. Brandweerlieden proberen orde te scheppen in de chaos na de explosie van de tankwagen. Op de voorgrond het uitgebrande wrak van de auto. Op de achtergrond de ijssalon waarin waarschijnlijk velen de dood vonden. (foto AP) 'De mug moet plat' Staatsbosbeheer kapt berkenbos bij Kloosterhaar KLOOSTERHAAR (GPD) - Staatsbosbeheer gaat op zo kort mogelijke termijn in natuurreser vaat Engbertsdijkvenen bij Kloos terhaar een strook berkenbos van ongeveer drie hectare kappen. De open vlakte, die daardoor ontstaat, moet een barrière vormen tegen de muggen, die de bevolking van Kloosterhaar al geruime tijd pla gen. Het besluit tot kappen is geno men onder druk van de voortdu rende protestacties. Staatsbosbe heer had liever de resultaten van een uitgebreid onderzoek afge wacht om dan doelgerichte maat regelen te kunnen treffen. Dat'on derzoek gaat overigens gewoon door. Het actiecomité 'De mug moet plat' betwijfelt of de maatre gel afdoende is. In Kloosterhaar ziet men liever de waterstand in het veen teruggebracht. Tamelijk koel Perioden met zon en in het noordoos ten van het land kans op een bui. Mini mumtemperatuur rond 11 graden, mid- dagtemperatuur omstreeks 19 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: perioden met zon en bijna overal droog. Donderdag 9 juli 1987 zon op: 05.30 uur, zon onder: 22.00 uur; maan op: 21.18 uur, maan onder: 02.44 ASSEN (ANP) - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Assen wil de vrije woensdagmiddag in het openbaar basis- en speciaal onderwijs met ingang van 1 augustus 1988 verrui len voor een vrije vrijdagmiddag. Het gemeentebestuur zal dit voorstellen aan de medezeggen schapsraden, ouders en leerkrach ten. Via de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) wil het Asser college het voorstel landelijk in discussie brengen. Volgens het voorstel zal de vrije vrijdagmiddag gaan gelden voor alle leerlingen (4- tot 12-jarigen) in het openbaar basis- en speciaal on derwijs in de gemeente Assen. Voor de 4- tot 8-jarigen zal de vrije woensdagmiddag in principe ge handhaafd blijven. Assen heeft ze ventien basisscholen, waarvan vijf behoren tot het bijzonder onder wijs. Assen wil de woensdagmiddag als normale lesmiddag opnemen om daardoor een extra overlegmo- gelijkheid te scheppen. Nu is het zo dat er door de schoolteams ei genlijk alleen op maandag-, dins dag- en donderdagmiddag na schooltijd wordt vergaderd. Door het toenemend aantal deeltijdwer kers is het steeds moeilijker om de leerkrachten bij de diverse bespre kingen te betrekken. Als maatschappelijk voordeel van een vrije vrijdagmiddag wordt de arbeidstijdverkorting van de ouders genoemd. Die kan hierdoor beter benut worden, zo menen bur gemeester en wethouders. ten 10.37 en 23.04 i KATWIJK - De kabeljauwvissers spannen een nieuw kort geding aan tegen de staat. In dat kort geding eisen de vissers (de zogenaamde K- document-houders) dat de minister Braks van visserij de kabeljauwvisse rij voor hen openstelt nu de Europese Gemeenschap ons land heeft toege staan om dit jaar nog 5000 ton kabeljauw op te vissen. Na aftrek van de vangstoverschrijdingen van de afgelopen maanden mogen de vissers dus nog ruim 1300 ton aan kabeljauw aanvoeren. Een extraatje dat volgens secretaris J. Ouwehand van de Vereniging van Schippers-Eigenaren uit Katwijk voldoende is voor de kabeljauwvissers om de rest van het jaar mee door te komen. "Minister Braks heeft ons altijd beloofd dat wij het overblijvende quo tum aan kabeljauw mogen opvissen", zegt Ouwehand. "Wij hebben ech ter nog geen toestemming van de minister gekregen om weer te gaan vissen. Andere vissers zijn echter al weer druk in de weer om al of niet legaal kabeljauw te vangen. Als wij niet snel genoeg weer mogen gaan vissen", blijft er weer niets voor ons over", aldus Ouwehand. "Braks moet nu eindelijk eens waarmaken wat hij ons heeft beloofd". Voor wethouder van Winschoten WINSCHOTEN (GPD) - Een borreltje na het werk lijkt grote politieke gevolgen te krij gen voor full-time wethouder H. Stuut (PvdA) van Winscho ten. De wethouder - die ook lo co-burgemeester is - werd in 'kennelijke staat' in zijn auto aangehouden, toen hij vanaf het gemeentehuis naar huis wilde rijden. Stuut werd door de politie naar het bureau gebracht om een bloedproef te ondergaan. Daarbij zou een alcoholpromil lage van 0,84 zijn geconsta teerd. De PvdA-fractie zou zich al over het gedrag van de wet houder hebben beraden. De politie heeft aanvankelijk geprobeerd om de aanhouding van Stuut buiten de publiciteit te houden. Dit is de reden dat de affaire pas na zes weken aan het licht is gekomen. Korpschef Van den Boogaart ontkent echter de geruchten als zou Stuut stennis hebben ge maakt in het politiebureau en zich daarbij ook nadrukkelijk op zijn status als loco-burge meester hebben beroepen. Stuut wil geen commentaar geven op de affaire: "Er wordt de laatste tijd al zoveel over mij gekletst". In het Winschoter ge meentehuis is het volgens amb tenaren bij talrijke gelegenhe den de gewoonte dat er 'nog even een borrel wordt gepakt'. HERBORN (GPD) - Een hele serie explosies en branden heeft gisteravond het centrum van het Westduitse stadje Herborn (bij Keulen) totaal verwoest. De catastrofe werd veroorzaakt doordat een met 36.000 liter benzine en diesel geladen tankwagen een volbezette ijssalon bin- nenraasde en korte tijd later explodeerde. Het juiste aantal doden is nog steeds niet bekend, twee slachtof fers zijn inmiddels geborgen. Er worden nog 23 mensen vermist. Sinds gisteravond circuleerden berichten dat de ramp tussen de 30 en 50 mensen het leven zou hebben gekost. Dit getal werd tot vanmorgen vroeg gehanteerd door de brandweercommandant. De bergingswerkzaamheden zou den nog de hele dag duren. Vrijwel alle werk wordt met de hand ge daan. De ijssalon is zodanig ver nield, dat inzet van zwaarder mate rieel het vinden van slachtoffers onmogelijk zou maken. Het aantal gewonden bedraagt 29. Vier van hen werden gister avond laat met ernstige brandwon den per helikopter afgevoerd naar een speciaal ziekenhuis in Keulen. De hitte was zo enorm, dat de mas saal gealarmeerde brandweer het vuur pas na vele uren onder con trole had. Pas vanmorgen om twee uur kon met het zoeken naar slachtoffers worden begonnen. Voor Herborn en omstreken was het catastrofe alarm afgekondigd. Honderden brandweermannen van 29 korpsen werden ingezet, zij kregen onder steuning van speciale kolonnes zie kenwagens, eenheden van het le ger en honderden politiemensen. Twee scholen zijn inmiddels in gericht als noodopvangcentra. We gens het voortdurende explosiege vaar is een deel van de binnenstad geëvacueerd. De ramp vond gister avond om kwart voor negen plaats. De 48-jarige chauffeur, die de ramp overleefde, verklaarde dat de rem men van zijn vrachtwagen weiger den. Daarom kon hij de vrij scher pe bocht niet meer nemen, ramde de pizzeria met de daar boven gele gen ijssalon, sloeg om en explo deerde naar schatting anderhalve minuut later. Binnen de kortste keren stonden negen huizen in brand. Overal in het 22.000 inwoners tellende stadje weerklonken zware explosies. De ze werden veroorzaakt doordat het explosieve gasmengsel uit de bran dende tankwagen in het riolerings systeem was gekomen en ontplof te. Honderden ruiten sneuvelden. In het centrum sprongen mensen uit de ramen. Drie jaar geleden gebeurde een RHEDEN (GPD) - Bij machinefa briek Thomassen International verliezen 271 van 800 werknemers hun baan als gevolg van de slech te gang van zaken bij het Rheden- se bedrijf. Er zullen 230 mensen gedwongen moeten worden ont slagen, 41 werknemers zullen via natuurlijk verloop en vervroegde uittreding moeten afvloeien. De onderneming heeft boven dien geen geld voor een sociaal plan, zo heeft de directie van Tho massen vanmorgen de vakorgani saties laten weten. De Industrie bond FNV heeft erop aangedron gen toch iets te doen voor de met ontslag bedreigde werknemers. De bond wil een beroep doen op de solidariteit van alle werkne mers voor het vormen van een fonds voor een sociale regeling. Het personeel van Thomassen is vanmiddag door de directie inge licht over de ingrijpende reorga nisatie, die in september zijn be slag moet krijgen. Daarmee kwam een einde aan een lange pe riode van onzekerheid. Al in au gustus vorig jaar werd bekend dat door de verslechtering van de markt een afslanking van het be drijf, vooral afhankelijk van de olie- en gasindustrie, noodzake lijk maakte. soortgelijk ongeluk, alleen ging het toen niet om een met bezine gela den vrachtwagen. Bij dit ongeluk vielen drie doden. Het plaatselijke gemeentebestuur liet daarna een studie verrichten of het nog verant woord is deze weg te laten gebrui ken door zwaar wegverkeer. Voor Herborn staat het antwoord sinds gisteravond vast. 1 Paul Acket: "Organisatie North Sea Jazz Festival was weer een hele toer". PAGINA 16 Duitsers scheuren steeds harder over de Autobahn. PAGINA 2 Patiëntenorganisatie be pleit opnieuw betalingsre geling ziekenfondsverze kerden. PAGINA 3 Amnesty International vindt Roemeens volk slecht behandeld. PAGINA 5 CNV: kabinet zaait paniek onder de minima. PAGINA 7 Wielerliefhebber Wim Je- remiasse is bij elke grote wedstrijd aanwezig. PAGINA 13 Openbaar vervoer minder in trek DEN HAAG (ANP) - De Neder landse bevolking heeft vorig jaar op de fiets bijna twaalf miljard ki lometer afgelegd. In 1980 was dat iets meer dan negen miljard kilo meter. In die zes jaar is het gebruik van de fiets gemeten naar de afge legde afstand derhalve met 29 pro cent toegenomen. Het gebruik van de auto nam volgens dezelfde maatstaf toe met 22 procent, zo blijkt uit het vandaag verschenen jaarlijkse cijferoverzicht van de stichting Weg. De totale mobiliteit van de bevol king is in de periode 1980 tot 1987 met 18 procent toegenomen. Leg den alle Nederlanders tezamen ze ven jaar geleden 127 miljard kilo meter af, vorig jaar was dat 150 mil jard kilometer. Van de eigen ver voermiddelen daalde alleen het ge bruik van de motor. Het openbaar vervoer legde 3 procent minder ki lometers af, van 19,1 miljard in 1980 naar 18,5 miljard kilometer vorig jaar. Het aantal fietsen nam toe met bijna 9 procent tot 11,5 miljoen. Het autobezit groeide met ruim 9 procent van 4,5 miljoen tot 4,9 mil joen. Het aan vracht- en bestelau to's steeg met bijna 20 procent tot 464.000. Het caravanbezit groeide met 21 procent tot 605.000 in 1986. Relatief neemt het autobezit ove rigens maar mondjesmaat toe. In 1986 beschikte 28 procent van de Nederlandse gezinnen en alleen staanden niet over een auto, vijf jaar daarvoor was dat 28,8 procent. De huishoudens met twee auto's -of drie- namen toe van 10,6 naar 12 procent. Het slechte imago van de brom mer komt goed tot uitdrukking in de cijfers. Van de 814.000 bromfiet sen die in 1980 nog aan het verkeer deelnamen, telde de stichting Weg er vorig jaar nog 564.000, dat is 30 procent minder. Enquête naar beleid Bredero DEN HAAG (ANP) - Er komt waar schijnlijk een gerechtelijk onder zoek naar de gang van zaken in de afgelopen twee jaar bij het bouw concern Bredero. De Onderne mingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam zal daartoe een ver zoek krijgen van de Stichting Ad ministratiekantoor van Aandelen Verenigde Bouwbedrijven Brede ro, dat 70 procent van de aandelen bezit. Volgens de voorzitter van het ad ministratiekantoor, mr. E. Bloem bergen, zal dit onderwerp maan dag in de buitengewone aandeel houdersvergadering van Bredero in Utrecht worden aangesneden. De enquête kan er toe bijdragen dat voor aandeelhouders een uit eindelijk betere uitkomst kan wor den bereikt. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND eerste 2 wekten ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik 3.25* Per kwartaal f 68.95 Per halfjaar 1137.90 Per jaar 1262.40 e,ahn9) (aankruisen wat van toepassing is) t Leidsch Alphens Dagblad, p a Leider, (postzegel niet nodig) ot bel 071-144941 r 10050. 2300 VB Lr: -J U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1