'Het liep helemaal verkeerd' 'Nu zijn wij hier de baas' Cheques, reisverzekering, buitenlands geld en een leuke attentie: zo geregeld. Met regelmaat drinken Groene trui schrale troost voor Van Poppel TOUR Sport op TV Fignon vecht uitslag aan WOENSDAG 8 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 Wim Jeremiasse na vertrek Lévitan: TROYES (GPD) - De vergelijking met voetbalscheids rechter Jan Keizer dringt zich op. Zelf wil hij er niets van weten. „Ik ben Wim Jeremiasse en ik probeer niemand te imiteren". Maar toch! Evenals Volendamse Jan is de van oorsprong Zeeuw Jeremiasse (47) een veel gevraagd man in zijn hobby. Overal is hij een graag gezien figuur als het op jureren van wielerwedstrijden aankomt. Of het nu de Vredeskoers in het Oostblok is, de Amerikaanse Coors Classic of de Tour de France, Jeremiasse krijgt steevast een uitnodiging van de organisatie. Hij maakt er geen geheim van Jeremiasse terug is in de Tour. dat hem dat streelt. Gelijk Jan Kei- Hoogstpersoonlijk door een van de zer. Echter, wordt van Keizer be- nieuwe Tour-directeuren, Xavier weerd dat hij met de stroopkwast Louy, benaderd. „Drie weken hij doet verder niets. Die r rondloopt het gevlei van de voordat de Tour begon belde hij internationale bonzen te komen, Jeremiasse is van een ander type. wilde „Ik ben niet iemand die met zich aan r laat sollen. Wat dat betreft ben ik daan, erg rechtlijnig. Een invitatie graag, maar dan alleen op grond van mijn kwaliteiten", wilde bijvoorbeeld elke eenpersoonskamer in mijn hotel hebben. Met een ander erbij kan ik beslist niet slapen. Ook Die instelling bracht hem twee moesten wat financiële zaken beter jaar geleden in aanvaring met de worden geregeld. Afijn, vervolgens toenmalige Tourbaas Félix Lévi tan. Toen debuteerde Jeremiasse de Ronde van Frankrijk. Het dat Louy naar Eindhoven gekomen nader gesprek. Hij kon combineren, want hij draaide uit op een enorme teleur- moest er ook nog wat dingen rege- stelling. Jeremiasse: „Lévitan wil de alles zelf regelen. Ik liet hem weten daar niet van gediend te zijn. De jury behoort het in een wieler- dstrijd voor het zeggen te heb- de Tour de l'Avenir" De belangrijkste voorwaarde die Jeremiasse aan zijn rentree stelde, was dat de internationale jury se- worden genomen. „Dat ben zijn r tiek heeft meneer Lévitan mij niet hét zéggen. Goddet rijdt nog wel i dank afgenomen. Hij had mij de eerste wagen achter het peloton, i niet de koersdirecteur. Zo gebeurt. Nu Lévitan er niet eenmaal de regels. Die kri- bij is, hebben wij het volledig voortaan niet meer nodig, maar dat was wederzijds". Lévitan is echter van zijn voet stuk getrokken. Vandaar dat Wim hij doet verder niets. Dat niet oneerbiedig bedoeld, maar je moet zo'n man natuurlijk in zijn waarde laten". Toch zijn er ook al klachten ge hoord over de nieuwe macht van de jury. De Franse troef Fignon vindt het maar niets zo. Gisteren verklaarde hij dat het onder Lévi tan allemaal veel beter ging. „Deze jury kan de wedstrijd niet aan. Haar beslissingen lopen over te veel schijven. Dat werkt de onrust in het peloton in de hand". Waarna Jeremiasse toch toe moet geven dat hy en zijn compa- nen Trine (België), Bergeat (Frank rijk) en voorzitter Wermerlinger (Zwitserland) nog altijd het heft niet helemaal in handen hebben. „Er zijn vandaag inderdaad dingen gebeurd die beslist niet kunnen. Bijvoorbeeld dat Mariller (adjunct- directeur van de Tour, red.) zegt dat auto's kunnen passeren, terwijl collega Trine dat verbiedt. Zoiets mag natuurlijk nooit. We zullen dan ook met Louy gaan praten en nog eens duidelijk zeggen dat de leiding van de wedstrijd bij ons be rust en niemand anders. Twee ka piteins op een schip gaat altijd fout. Maar ik begrijp het wel een beetje. De Tourdirectie heeft altijd de touwtjes zelf in handen gehad en nu is dat niet meer zo. Het kost toch enige tijd om dat te accepte ren". Ofschoon het hem niettemin uit stekend bevalt in de Tour, vindt hij de Vredeskoers voor amateurs mooier om te volgen. Jeremiasse: „Ik hou van wielrennen en dan is er in zo'n amateurskoers veel meer te beleven. In zo'n grote profronde wordt het klassement in twee tot vier dagen eigenlijk gemaakt. Amateurs leveren strijd van de eer ste tot en met de laatste etappe. Dat vind ik prachtig". Om dat allemaal mee te kunnen maken, heeft Jeremiasse ook nog flink moeten studeren. „Als je in ternational jurylid wil worden, dien je goed Frans te kunnen spre ken. Dat is de voertaal van de wie lersport. Veel van mijn collega's kunnen dat niet. Ik wilde verder en daarom heb ik diverse cursussen Frans gevolgd. In 1972 mocht ik naar de cursus voor internationaal jurylid in Boedapest. Daar behoor de ik tot de twee besten". Sindsdien is de official-loopbaan van Jeremiasse, aanslagregelaar bij de belastingdienst in Den Bosch, in een stroomversnelling gekomen. Het kost hem per jaar honderd dagen. „Ik heb echter een prettige regeling met mijn baas kunnen treffen. Naast mijn norma le vakantiedagen krijg ik onbe taald verlof als dat nodig is". Er is bijna geen koers van im portantie op te noemen, of de man uit Schyndel is erbij. ..Ja, je kunt wel zeggen dat ik overal ben ge weest. Ik heb er nu al twaalf we reldkampioenschappen op zitten. Het enige grote internationale eve nement dat ik nog niet heb gehad, zijn de Olympische Spelen. Mis schien volgend jaar in Seoul. Maar daar hebben ze slechts vier juryle den nodig voor het hele toernooi. En zoals ik al heb gezegd, ik ben er de man niet voor om aan vriendjes politiek te doen. Ik heb genoeg vrienden, daar gaat het niet om, maar ik wil ze niet gebruiken". Voorlopig blijf ik toch nog maar een jaartje fietsen. Want het begint nu langzamerhand tot me door te dringen wat het werk van een journalist met zich mee brengt. Het lijkt me niet eenvou dig om dagelijks met verse ideeën en nieuwe energie aan het werk te gaan. De verslaggevers in de Tour moeten er altijd maar voor zorgen dat zij de renners te spre ken krijgen die zij nodig hebben. Ik zie me daar nog niet zo gauw met een schrijfblok in de handen tussen staan. Maar alles heeft zijn voor en te- pens. Want de journalisten kun nen het zich permitteren tijdens een rit af en toe eens aan te leg gen bij een café. Ik ben er zeker van dat daar met deze hitte drif tig gebruik van wordt gemaakt. En dat gun ik die mensen van harte. Voor de renners ligt het na tuurlijk iets anders. In het pelo ton wordt op warme dagen ook flink gedronken. Zoals ik op deze plaats al eens eerder heb aange haald, mogen de renners sinds enkele jaren bevoorraad worden vanuit de auto. Ik heb zo eens zitten rekenen hoeveel er per dag door een ren ner wordt gedronken. Over een periode van vierentwintig uur neemt een coureur ongeveer ze ven liter vocht tot zich. Natuur lijk drinkt hij het meest tijdens de koers, want dan wordt er ook het meeste vocht verloren. Het pe loton, dat nu nog uit zo'n twee honderd renners bestaat, verzet dus per dag zo'n veertienhonderd liter vocht. Voor de knechten is het bepaald geen lolletje om die voorraad elke keer te halen bij de ploegleiderswagen. Je moet toch weer zo'n tweehonderd man in halen om vooraan te geraken. Ik praat dan nog maar niet over de renner wiens ploegleider in laatste positie rijdt in het pelo ton. Want die renner moet ook nog eens een hele stoet auto's pas seren voordat hij aan de staart van de groep is. Het is echter wel zeer belang rijk voor een renner dat hij gedis ciplineerd drinkt. Het is geen kwestie van zo maar wat inne men als je dorst hebt. Je moet met regelmaat drinken, anders kom je onherroepelijk in de proble men. Piasecki verdween gisteren met maagklachten uit de Ronde. Het lijkt me aannemelijk dat hij het slachtoffer is geworden van te veel koude drank achter elkaar. Want het is niet normaal dat een renner na een week al met maagklachten rondrijdt, al kan zich zoiets natuurlijk ook door een heel andere oorzaak voor doen. Die maagklachten komen meestal pas tegen het einde van de ronde, wanneer het lichaam zo langzamerhand alle diensten be gint te weigeren. Dat is dan een teken van vermoeidheid Zover is het nog lang niet. We hebben gisteren pas voor het eerst kunnen zien hoe perfect Guido Bontempi in de massaspurt naar de overwinning werd geloodst door zijn ploegmaats. Jammer voor de mannen van Jan Raas. Ze hebben gewerkt als paarden, maar misschien toch voor de verkeerde tactiek geko zen door zo lang het tempo te be palen in het peloton. Volgens mij hadden ze beter met drie of vier renners Jean-Paul van Poppel uit de wind kunnen zetten. De anderen hadden dan mee kun nen springen met een ontsnap ping. Feit is in elk geval dat Van Poppel nu te dicht tegen de dranghekken en te veel in de wind zat. Van Poppel moet dus nog even geduld hebben, terwijl Bontempi zoveel indruk op me heeft achtergelaten dat ik het he lemaal niet vreemd zou vinden als hij vandaag weer wint. HENNIE KUIPER Souvenir De Gaulle voor Regis Clère COLOMBEY-LES-DEUX-EGLI- SES (ANP) - Regis Clère heeft na 140 kilometer van de zevende etap- TROYES (GPD) - Een on tevreden gezicht op het ere podium. Jean Paul van Poppel kon slechts met moeite een lachje om zijn lippen laten spelen, toen hij gisteren in Troyes gehul digd werd als leider van het puntenklassement. Eigen lijk zag hij groen van nijd, want één van de schaarse kansen om een rit te winnen hep op een falikante mis lukking uit. In de eerste massasprint van deze ron- s in de Ronde van Frankrijk het de, waar hij vurig op had ge- n„h ge' hoopt, werd hij met vele minuten voor het pSoton oft d"of If^n verschil verslagen het dorpje Colombey-ies-Deux- cioor de Italiaan Guido Bon- Egüses en hield daar 10.000 francs, tempi. „Het liep helemaal 3500 gulden, aan over. verkeerd", klaagde hij, „en woGoenndeeravt v^or dfdeSl g* groene trui fs ma£ ëen in het dorpje Colombey-les-Deux- hele schrale troost Eglises. De president van de vijfde Republiek stierf er op 10 november Met een minimaal aantal rassprin- 1970. Een groot Lotharings kruis ters in de Tour de France wist Van werd als gedenkteken voor de le- Poppel by voorbaat dat hij zich gendarische oud-stryder opge- slechts zeer zelden in zyn richt. teit zou kunnen uitleven. gens voor het vertrek in Epinal de moraliseerde zijn geroutineerde Belgische ploegmaat Ludo Peeters hem zelfs nog met de mededeling: „We gaan deze Ronde niet één massasprint meemaken". Twee honderdelf kilometer verderop kwam het er toch van, maar Van Poppel verknalde in de laatste hal ve kilometer het werk dat zijn team meer dan een uur lang had moeten verzetten om de grote groep bijeen te houden. Die arbeid brak hen en Van Pop pel op. „Want", constateerde hij, „in de finale stond ik er echt alleen voor. Zeer begrijpelijk als je ziet wat ze gedaan hebben. Als je dan weet dat de ploeg van Bontempi vandaag helemaal niets heeft uit gevoerd is wel duidelijk dat zij alle maal frisser waren". De Italiaanse De massasprint. Een lang ver buffel haalde zijn schouders op haal over een kort stukje wedstrijd, voor die verklaring. „Sprinten doe Zoals tijdens een slippartij met een je alleen. Dat heb ik hier ook ge- auto in luttele seconden ontelbare daan. Ik kwam veel te vroeg op gebeurtenissen door de gedachten kop trouwens, maar aan die dingen kunnen flitsen, reageert de sprin- denkje niet. Als je goed bent win je ter ook op de indrukken die hij toch wel. Dat Een opmerking i je maar krijgt. Mathieu Hermans (zeven- Van Poppel de): „Een sprinter maakt zich zo ze- zich na de huldiging schoorvoe tend bij aansloot. „Ik had vandaag niet de vorm om te winnen", er kende hij. Beulswerk Het kan alleen maar een vaststel ling achteraf geweest, want zijn formatie twijfelde niet en leverde beulswerk af in de veronderstel ling dat hun sprintwonder - vorig HBS! jaar in de Giro d'Italia twee keer been brak. Dan ben je verkocht- overtuigend sneller dan Bontempi Ook Van Poppel nuwachtig dat hij geen gevaar meer ziet. Je gaat gewoonweg mee in die stroom, ook als er gekke din gen gebeuren". Bij hem werd die concentratie toch even verstoord. „Ik kwam heel slecht uit in een bocht en reed ineens over een strook klinkertjes naast het asfalt. Ik schrok er zo van dat ik ineens dacht aan die valpartij in de Ronde Italië, waarbij ik m'n sleutel- - zou kunnen toeslaan. Alleen een overwinning kan Van Poppel het vertrouwen en de optimale inzet van de equipe garanderen. Na zijn nederlaag tegen Bontempi en de Spaiyaard Dominguez verspeelde hij nog geen krediet. Nico Verhoe ven: „Hij wordt toch niet geklopt door koekebakkers, maar door uit stekende sprinters. Als hij nou elf- de of twaalfde wordt, ga je mis- zelden in zijn speciali- schien anders denken. Nu weet je ..ai*™ 'o Mor. dat de kans om te winnen klein is". keerde beslissing. „Veel te vroeg lag ik op kop. Ik ging wat langza mer rijden, maar toen kwam Bon tempi langs me. Onhoudbaar. De aankomst was anders dan in het Tour-boek was geschreven. Licht jes omhoog, stond er. Maar het was zo vlak als een biljart. Ze reden in de finale 65 per uur. Dan kun je on mogelijk versnellen. Gaat het een beetje omhoog kun je iemand nog achterhalen. Nu was ik meteen kansloos. Ik ben op m'n sterkst als Renaze Ecommoy ik uit de achtergond kan komen. Nu begon ik op kop", zei hij. Verliezers zijn vindingrijk in hun uitvluchten. In het hotel moeten ze het verhaal nog een keer aan de ploegmaats vertellen, die zich voor niets hebben uitgesloofd. Ploeglei der Jan Raas was onmiddellijk be reid alle excuses te accepteren. „Als er tien massasprints zyn, ver lies je er zeven. Zo gering is de winstkans", merkte hy op. Hij kwam zelfs met een verklaring voor het meewerken van Maarten Ducrot in een vlucht, kort voor het einde. „Hij moest wel meewerken. De wind kwam van opzij en als je dan niet meedraait rijden ze je er gewoon af', aldus Raas. Met de steun van de Franse ploeg met de ultra korte naam „Z", die Bruno Wojtinek als pion voor de massale aankomsten heeft, slaagde men er gisteren voor het eerst in het hele veld bijeen te hou den. Of dat de komende vlakke rit ten weer zal lukken is de vraag. De Franse equipe zag Wojtinek als zes tiende finishen en heeft dus reden om te twijfelen. De equipiers van Bontempi en gele truidrager Erich Machler lijken te hebben besloten het iets rustiger aan te doen om niet al te vermoeid te raken, zodat de ploeg Raas er alleen voor komt Een vertrouwd beeld: Bontempi als winnaar van een etappe. (foto ANP) te staan. Van Poppel, gisteren win naar van een tussensprint, weet niet of hij zijn groene trui zal verde digen. „In ieder geval niet fanatiek. Misschien dat ik meesprint als Wojtinek, die kort achter mij staat, wat punten probeert te pakken, maar het hoofddoel blyft een ri- toverwinning". WOENSDAG 14.35-20.15 BBC 2 Cricket: Nat- west Trophy. 15.30-16.45 Ned 2 Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe Troyes-Epi- nay-sous-Sénart in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 1 Ronde van Frankrijk: rechtstreeks verslag van de etappe van Troyes naar Epinay-sous-Sénart. 16.40-17.10 BBC 1 Bodycare: fitness. 17.40-18.15 Ned 1 Veronica sport. 17.55-18.15 Ned 2 Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (van Troyes naar Epinay-sous-Sénart). 18.35-18.50 BRT 1 Tour '87. Sa menvatting van de vandaag verreden etappe Troyes-Epi- nay-sous-Sénart. 21.45-22.30 Ned 2 Studio Sport. 21.45-22.30 Did 3 Eff-Eff. Pro gramma met tips voor de vrije tijdsbesteding: Fitness. 22.00-23.05 SKY International Motor Sports '87. 22.30-23.35 SCH Super Sport: Gaelic voetbal. 23.45-00.30 Did 1 ARD-Sport extra. Interland amateurbok- sen in Berlijn: West-Duitsland- USA. 00.30-01.10 BBC 2 Cricket: Nat- west Trophy (samenvatting). DONDERDAG 14.50-17.10 BBC 1 Rechtstreek se reportage van de Open golf- kampioenschappen van Schot land. ADVERTENTIE TROYES (GPD) - Laurent Fignon is vastbesloten nog iets te onder nemen tegen de uitslag van de dopingcontrole na zijn overwinning in de Belgische wielerwedstrijd Grote Prijs van Wallonië. Bij die contro le werd hij betrapt op het gebruik van amfetamines. Gisteren verklaarde de blonde Parijzenaar grote vraagtekens te zet ten achter de gang van zaken. „Het flesje met mijn urine blijkt een week onderweg te zijn geweest van Namen naar Luik. Dat ligt 25 kilometer uit elkaar. Ik ben er van overtuigd dat er in die tussentijd iets met dat flesje is gebeurd. Dat er op één of andere manier iets aan is toegevoegd". De reactie van Fignon is wel erg vertraagd. Tijdens het kampioen schap van Frankrijk, daags voor de start van de Tour de France, maakte zijn ploegleider Cyrille Guimard bekend dat de geruchten die de ronde deden op waarheid berustten en dat ook het tegenonder zoek in het nadeel van de tweevoudig Tour-winnaar was uitgevallen. Waarom hij nu ineens in opstand komt verklaarde Fignon met de mededeling dat hij zo kort voor de Tour de France zijn handtekening voor akkoord had gezet om verstoring van zijn voorbereiding te voor komen. „Ik wilde al die dingen niet aan mijn hoofd hebben in de aanloop naar zo'n belangrijke wedstrijd. Ik wilde rust en dan teken je. Maar ik blijf het er mee oneens en tegen die onrechtvaardige uitslag moet wat ondernomen worden", aldus Fignon. De Ronde van Frankrijk raakte gisteren een ex-gele truidrager kwijt. De Pool Lech Piasecki, na de ploegentijdrit van vorige week donderdag in West-Berlijn aan de leiding gekomen tot hij in Stuttgart het geel aan Erich Machler moest laten, staakte tussen Epinal en Troyes de strijd. De tijdrijder in Italiaanse dienst had maandag al last van diarree en raakte toen een half uur achterop omdat hij te veel verzwakt was. Gisteren probeerde hij het nog wel, maar bleek al gauw dat het een uitzichtsloze zaak was. Bij ieder kantoor van de Nutsspaarbank regelt u in 'n mum van tijd al uw vakantiezaken. En als u tussen 6 juli en 9 augustus langskomt, krijgt u bovendien een aardige attentie: een praktische tas die opgeblazen kan worden tot hoofdkussen, een grappige strandbal of een heel handige beachbox, waarin u veilig uw geld bij u hebt, ook al loopt u in zwembroek of bikini. Leuk en gratis, als u bijvoorbeeld bij ons uw buitenlands geld koopt. Of travellerscheques neemt: 'n heel veilige manier om geld mee op vakantie te nemen, aangezien deze gedekt zijn tegen verlies en diefstal. Of u opent een salarisrekening bij de Nutsspaarbank zodat u Eurocheques kunt aanvragen, een internationaal betaalmiddel en daardoor wel zo handig op reis. En natuurlijk sluit u bij de Nutsspaarbank een uitstekende reisverzekering af Kost weinig, dekt veel en is snel geregeld. Kortom, als u onbezorgd op vakantie wilt, ga dan eerst naar de Nutsspaarbank. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet meer voor vakantiegangers. Zolang de voorraad strekt

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13