Bezuinigen gaat ook in Hongarije van au ICC kost te veel tijd Steenkamp windt zich op na vraag over dienstauto EG beperkt gebruik naam 'melk' CONSUMENT- Hoger beroep officier in Osser verkrachtingszaak De groenteman Goed fietsslot zeldzaam Milkshakes bol van bacteriën PAGINA 12 WOENSDAG 8 JULI 1987 DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie mr. E. Klop gaat in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank in Den Bosch in de zaak tegen twee inwoners van Oss die zeven jaar geleden een vrouw uit die plaats gewelddadig verkracht ten. Maandag eiste hij tegen beide verdachten acht jaar. Diezelfde dag kwam de rechtbank met een von nis van anderhalf jaar. Belangrijkste reden voor de rechtbank om het vonnis te mati gen is het feit dat de verdachten in middels gezinnen hebben met jon ge kinderen en dat ze de afgelopen zeven jaar nauwelijks strafbare fei ten zouden hebben begaan.- Aan vankelijk had Klop twijfels over een hoger beroep omdat het slacht offer daardoor nog meer leed zou kunnen worden aangedaan. Zy zit nu in een psychiatrische inrich ting. Het verhaal van de zeldzaam sa distische verkrachting kwam pas vorig najaar boven water, toen de vrouw bij de politie was omdat ze haar zesjarig dochtertje om het le ven had gebracht. De verkrachting zou bij dat drama een belangrijke rol hebben gespeeld. De daders hielden destijds het toen drie maanden oude dochtertje uit het raam van de flat van de vrouw, Maandag zei Klop dat de milde straf opnieuw een klap in bot ge zicht van het slachtoffer zou zijn. Overigens kondigde ook de oudste verdachte direct bij de uitspraak aan in hoger beroep te zullen gaan. Hij ontkent, net als- zijn mededa der, elke betrokkenheid. De ver oordeling steunt op de verklaring van de vrouw en de verklaring van de derde man, die uit de handen van justitie bleef omdat hij ten tij de van het misdrijf nog net geen achttien jaar was, en er voor min derjarigen een verjaringstermijn van vier jaar geldt. bekend staat als een pragmatisch en hard partijman, mag nu zijn tan den stuk bijten op de directieven die hij als politbureaulid mede zelf heeft opgesteld. Slaagt hij er in de bevolking rustig te houden en eco nomisch orde op zaken te stellen, dan is hij over enkele jaren de op volger van Kadar. Gaat het fout, dan zal de partij ingrypen en Grosz en de zijnen een slechte uitvoering van een juiste politiek verwijten. Met recht mag dit de zoveelste slimme zet van de oude vos Janos Kadar worden genoemd. Vragen over niet beboeten buitenlanders DEN HAAG (GPD)- Het CDA- Tweede-Kamerlid Gualtherie van Weezei wil weten of justitie de politie opdracht heeft gege ven om buitenlanders die in grensgebieden verkeersover tredingen maken niet te vervol gen. Het gaat daarbij om fout- parkeren en rijden op de vluchtstrook. Aan minister Korthals Altes (justitie) vraagt hij in hoeverre het onbestraft laten van buiten landers is ingegeven door de onwil van buitenlandse autori teiten om bij de inning van boe ten op te treden. Het kamerlid wil dat paal en perk wordt ge steld aan deze ontwikkeling. Hij vraagt zich ook af wat deze ontwikkeling betekent voor de verkeersoverlast in grensste den en badplaatsen. Gualtherie van Weezei - wil dat de minister deze zaak tij dens internationaal overleg aankaart. „Het is toch te gek wat er gebeurt. Denkt u dat u er ongestraft vanaf komt als u in Duitsland een parkeerovertre- ding begaat?", zo zei hij gister avond. VERKRACHTING - De officier van justitie heeft een jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist tegen drie mannen van 27,24 en 22 jaar oud, die gezamenlijk een vrouw in Enschede hebben ver kracht. De mannen hadden de vrouw in een café in Enschede ont moet. Eén van hen hield de vrouw vast, terwijl de anderen haar ver krachtten (ANP). DEN HAAG (ANP) - Eerste Ka mervoorzitter dr. P. Steenkamp heeft zich gisteren neergelegd bij weet ik dat een verzoek van de PvdA- en CDA- fracties om een commissie van drie senatoren te belasten met een on derzoek naar alternatieve bezuini gingen op zijn begroting. Daartoe werd besloten nadat er alom kri tiek was geuit op de magere bezui nigingsvoorstellen waarmee Steenkamps huishoudelijke com missie was gekomen. Verder kreeg Steenkamp veel kritiek omdat hij zich zou laten inpakken door Tweede Kamervoorzitter Dolman. Bij de behandeling van de begro ting van de. Eerste Kamer reageer de Steenkamp gepikeerd op een opmerking van oppositiewoord voerster mevrouw J.H. Van der Meer die wilde weten of de chauf feur van de voorzitter een over werkvergoeding krijgt voor het rondrijden van zijn baas op dagen waarop de Eerste Kamer niet ver gadert. Zij wilde een vergelijking maken met de kosten die Steen kamp zou moeten maken als hij een taxi neemt. De commissie van drie gaat ook dat bekijken. "Ik vind dat niets is uitgesloten en ik hoop dat dit dui delijke taal is", aldus Steenkamp. Over de vergoeding voor het over werk van zijn chauffeur zei Steen kamp: „Ik weet dat niet, maar wel ik dat er niet gewerkt wordt andere zaken dan de Kamer Als in de vraag de suggestie beslo ten ligt dat de chauffeur en de dienstauto voor andere zaken dan deze Kamer worden gebruikt, dan wil ik nu heel duidelijk zeggen dat daar geen sprake van is". De voorzitter van de Senaat zei over de becijfering van afschrij ving, verzekeringen, onderhoud, benzine en kosten van de chauf feur die werd verlangd: "Dat heet Meisjes verdwenen AMSTERDAM (GPD) - Een groot- scheepse speuractie van de Am sterdamse politie naar de tienjarige Diana en haar een jaar oudere vriendinnetje Theresa rond de Gaasperplas in de hoofdstad heeft geen resultaat opgeleverd. De poli tie vreest dat de beide kinderen het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf. De twee meisjes gingen maandagmorgen zwemmen, sa men met het vier jaar oude broertje daan," zo verdedigde Steenkamp de katholieke kerk: een hele lita nie". De commissie van drie moet daar naar gaan kijken. "Ik herhaal mijn toezegging dat er daarbij niets verborgen blijft voor mevrouw Van der Meer en de andere leden die hierin zijn geïnteresseerd'. De Senaat wil meer medezeggen schap over gezamenlijke diensten met de Tweede Kamer, zo werd Steenkamp gisteren duidelijk ge maakt. Het gaat dan met name om de informatiedienst Parac en de Stenografische Dienst. Dat de Tweede Kamer daarin een door slaggevende rol vervult, steekt de Senaat. Steenkamp zei dat hij zijn collega Dolman van de Tweede Ka mer er op heeft gewezen, dat de Se naat wat buitenspel was komen te staan. "Dolman wees mij er op dat er dan altijd nog een mogelijkheid van een soort beroep is, in overleg tussen het presidium van de Twee de Kamer en het College van Se nioren van de Eerste Kamer. En dat is een hele vergaderzaal vol. U weet hoe er dan zaken worden ge- Diana. Dit ventje bleef uitein delijk 's middags alleen achter bij een bundeltje kleren van de beide meisjes. zich. „Je bent dus veroordeeld aan het kortste eind te trekken," zo verduidelijkte de Eerste Kamer voorzitter zijn betoog. BOEDAPEST - Hongarije, hét voorbeeld voor de hervormingsi deeën van Sowjet-leider Gorbats- jov, zit diep in de problemen. Een begrotingstekort van ruim 2 mil jard, een buitenlandse schuld van ruim 15 miljard en een jaarlijkse in flatie die officieel de 9 procent be reikt. door Hans Geleijnse De duizenden toeristen die het land dezer dagen binnen stromen merken daar weinig van. Zij ma ken kennis met een socialistische omgeving die er tot hun verrassing fleurig uitziet. Dat geldt vooral voor Boedapest, de hoofdstad met zijn drukke verkeer, zijn luxe win kelstraten, zijn hotels, theaters, nachtclubs en bioscopen. Achter deze facade van beschei den welvaart woedt al enkele jaren een discussie over de noodzaak tot verdergaande economische en po litieke hervormingen. Over één ding was iedereen het eens: de maatregelen om het land uit de economische malaise te halen zou den drastisch moeten zijn. Dus ge beurde er niets. Het bewind van Janos Kadar, 75 jaar inmiddels en al 30 jaar aan de macht, leek de be volking niet met harde maatrege len te durven confronteren. Daarin is sinds kort verandering gekomen. Eerst vonden in het po litbureau, het almachtige dagelijks bestuur van de communistische partij, en in de regering een paar verschuivingen plaats. Een van Kadars kroonprinsen, Karolj Grosz, werd premier. Vervolgens vergaderde het centraal comité vo rige week opnieuw, nu ovef de eco nomische politiek. Een program van wat wordt genoemd' economi sche en sociale ontplooiing' werd gepresenteerd. Afgelopen De belangrijkste boodschap voor de bevolking: er wordt meer ge consumeerd dan geproduceerd. Dat moet afgelopen zijn. De ko mende drie jaar zal er stevig wor den bezuinigd. Het begrotingste kort van twee miljard gulden moet worden weggewerkt. Aan verlies gevende bedrijven worden geen staatssubsidies meer verstrekt. De export moet worden bevorderd en de import, vooral van goederen die als onnodig en luxe worden gezien, beperkt. Bovendien worden per 1 januari volgend jaar btw en inkom stenbelasting ingevoerd. Janos Barabas, een hoge functio naris van de ideologische afdeling van het centraal comité, verduide lijkte tegenover de pers dat de par tij bereid is een daling van de le vensstandaard te accepteren. En het taboe op het fenomeen werk loosheid moet, zij het tijdelijk, wor den doorbroken. Er moeten offers worden gebracht, maar zei hij, de bevolking zal dat accepteren van uit het besef dat na deze drie mage re jaren een periode van economi sche groei zal aanbreken. Dat is nog maar de vraag. Bara bas kondigde aan dat de komende weken al prijsstijgingen zijn te ver wachten. Die zijn nergens popu lair, zeker niet in een land waar de kan dan als het fout gaat roepen: dat is de schuld van de regering, dié onze richtlijnen onjuist uit voert. Zo gaat het nu trouwens ook al. De economische teruggang wordt weliswaar voornamelijk ge weten aan interne* problemen, maar de partij neemt daarvoor niet echt de verantwoordelijkheid op zich. lonen uit de pas lopen met de prij zen. Veel Hongaren hebben twee tot drie bijbaantjes om hun per soonlijke welvaart te kunnen ga randeren. Met het nieuwe belas tingsysteem probeert de staat greep op die extra inkomsten te krijgen. Dat zal evenmin de popu lariteit van het bewind vergroten. Addertje Er schuilt nog een addertje on der het gras. Het nieuwe economi sche program bevat ook „politieke hervormingen". Die worden niet nader gepreciseerd, maar volgens Barabas is men onder meer van plan de verantwoordelijkheden van partij en regering meer van el kaar te scheiden. Bovendien moet het parlement meer invloed krij gen. Wat de party nu heeft gedaan is het geven van algemene richtlij nen. Volgens Barabas is de invul ling en uitvoering ervan de verant woordelijkheid van de regering. Dat klinkt aardig, maar is het Slimme Zet zeer waarschijnlijk niet. De partij De nieuwe premier Grosz. die Volgens Barabas hoeven de aan bevelingen van het 13de partijcon gres uit 1985 niet te worden gewij zigd. Die blijven .correct, ze worden alleen niet goed toegepast, zo meent hij. In dissidente kringen is men ervan overtuigd dat dit de toon van de toekomst is. Maar men is vooral boos, dat deze maatrege len als hervormingen worden ge presenteerd en daarmee elke poli tieke en economische verandering in diskrediet brengt. Want iedere hervorming betekent lastenver zwaring voor de burger. Bospeen is jammer genoeg om on verklaarbare reden wat in het vergeetboekje geraakt en dat ter wijl het zo'n beetje de eerste groente is die baby's mogen heb ben. Voor de duidelijkheid: bos peen zijn wortelen met het loof er nog aan, verser kan bijna niet. De grootste aanvoer van bos peen heeft in de zomermaanden plaats. De mogelijkheden voor het verwerken ervan zijn talloos. Algemeen bekend is dat wortel liefhebbers goeie ogen hebben. Dit komt door de grote hoeveelhe den caroteen ofte wel provitami ne A die erin zitten, waarmee nachtblindheid bestreden en een gezonde kleur verkregen wordt. Verse bospeen behoort knappe rig te zijn, taaie exemplaren heb ben al te lang gelegen. Ze hoeven niet geschrapt te worden, een boenbeurt onder de koude kraan voldoet ruimschoots. Ook de hoeveelheden zijn mak kelijk: 250 gram per persoon wanneer gekookt, 100 gram p.p. in salades. De smaak, geur en kleur - zoet, zacht en vrolijk - van bospeen is te combineren met alle verschillende soorten vlees, maar ook vis komt ermee tot z'n recht. Het bereiden van bospeentjes is mischien een beetje lastig, maar het resultaat is zeker de moeite waard. Loof, kroontje en staartje verwijderen en in kokend water opzetten. Na ong. twee minuten koken de peentjes in een vergiet storten en het velletje eraf stro pen. Daarna in een bodempje ko kend water in 10 a 15 minuten gaar koken. In Libanon maken bospeentjes deel uit van de bittertafel: wan neer men daar een biertje bestelt krijgt men er een schoteltje oran je, in azijn gedrenkte slierten bij geserveerd. Deze roert men in het schuimende bier en eet ze daarna op, nog voor een slok genomen te hebben. De Lïbanezen beweren hiermee dronkenheid tegen te kunnen gaan. De markt Het is nu volop aardbeientijd. Het Nederlandse vollegrond-sei- zoen zal naar verwachting deze en komende weken op z'n hoogte punt zijn. De prijzen zijn afgelo pen week al flink gedaald en deze week zullen ze ongetwijfeld ver der zakken. Voor spinazie, bloemkool, prei, andijvie, broccoli en andijvie moeten nog steeds vrij hoge prij zen worden betaald, omdat de aanvoer vanwege het te koude weer van de afgelopen weken, nog steeds iets achter loopt. De salade-groenten als tomaten, komkommers, rode en groene pa prika's en radijs zijn nog steeds goedkoop. ERIC TRUFFINO Bospeen: de grootste aanvoer heeft in de zomermaanden plaats. (foto gpd) Een goed fietsslot is nauwelijks verkrijgbaar, blijkt uit een test van de Consumentenbond. De eigenaar van deze fiets was daarvan kennelijk al op de hoogte. (Archieffoto) Een goed fietsslot is nog steeds slechts met een lampje te vinden. Er zijn er maar een paar op de markt die de doorgewinterde fiet sendief niet binnen zes minuten openkrijgt, zo schrijft de Consu mentenbond in haar gids van juli, na een uitgebreid onderzoek naar de kwaliteit van (brom)fietssloten Uit het onderzoek blijkt dat alle ruim veertig geteste sloten na kor tere of langere tijd bezwijken on der het geweld van zaag, beton- schaar of hamer. Ook de zwaardere en duurdere sloten die eigenlijk zijn bestemd voor een motorfiets. Het blijkt dat by heel wat sloten geweld niet eens nodig is: wurmen, wrikken of tikken is voldoende om het binnen een minuut open te krijgen. Spaaksloten, waarmee men een staafie ijzer tussen de spaken schuift, zijn helemaal niet onder zocht. Uit een eerder onderzoek in 1983 bleek de Consumentenbond dat zelfs amateur-krakers deze slo ten in oogwenk openbreken. Ringsloten doen het minder slecht. Toch zyn deze veelal voor de geoe fende dief binnen vier minuten open te slopen. Hetzelfde geldt voor 'sluitpalsloten', halfronde slo ten met rechte sluitbeugel die tus sen de spaken klapt. Kabel- en ketingsloten zijn han dig omdat de gebruiker de fiets aan een paal of verkeersbord kan vast zetten. Met uitzondering van één type kregen de deelnemers aan de test ze binnen een minuut open. De uitzondering bezweek binnen twee minuten. De smalle beugelsloten boden dezelfde matige bescher ming tegen diefstal. Een aantal brede beugelsloten (meer dan tien centimeter breed) kwam het beste uit de bus. Zes zware en dure (vanaf tachtig gul den) doorstonden de aanslagen van ervaren slotenkrakers met zwaar gereedschap langer dan vier minuten. Voor gewurm met ijzer draadjes en paperclips bleken deze sloten vrijwel ongevoelig. De Interdepartementale Coördinatiecommissie voor Consumentenzaken (ICC) wordt opgeheven, omdat er te veel tijd in de vergaderingen en dergelijke ging zitten. Staatsecretaris Evenhuis (economische zaken) is er evenwel van overtuigd dat er feitelijk weinig verandert en dat de versterking van de positie van de consument door blijft gaan. Dat schrijft Evenhuis, die consumentenzaken in zijn portefeuille heeft, aan de Eerste en Tweede Kamer. De ministerraad heeft twee weken al het voorstel tot opheffing van de ICC aanvaard. Behalve het feit dat er te veel tijd gaat zitten in de plenaire vergade ringen van de contactambtenaren van de ministeries die samen de ICC vormen, speelt ook het koste naspect mee, aldus Evenhuis. Maar dat is niet het belangrijkste, zo zei een woordvoerder van het ministe rie. Hij kon ook niet zeggen hoe veel het oplevert. De opheffing van de commissie past in het beleid commissies waar mogelijk op te heffen omdat er gewoon veel te veel zijn. Volgens de woordvoerder' heeft het functioneren van de ICC er sinds haar oprichting in 1973 toe bijgedragen dat op de verschillen de ministeries de erkenning voor de noodzaak van aandacht voor consumentenzaken is gegroeid. De contactambtenaren van de minis teries blijven, en kunnen veel effi ciënter werken als zy alleen maar hoeven te vergaderen als dat werkelijk nodig is. Evenhuis blijft verder het beleid gericht op de versterking van de positie van consumenten bewa ken, aldus de woordvoerder. Zo blijft het Meeijarenprogramma Overheidsbeleid Consumente naangelegenheden 1986-1989 deel uitmaken van het kabinetsbeleid en zal ieder jaar een voortgangs rapport over het overheidsbeleid met betrekking tot consumenten zaken bij de begroting van Econo mische Zaken worden gevoegd. Samenstelling Raymond Peil Voor het huidige meeijarenpro- gramma afloopt zal worden beke ken of de nu gekozen vorm van sa menwerking voldoende is. Dan zal ook worden besloten of nieuwe meeijarenprogramma's worden uitgebracht, aldus Evenhuis in de brief. Directeur Westendorp van de Consumentenbond is niet zo blij met de verdwijning van de ICC. "Wat houdt staatssecretaris Even huis over aan instrumenten om het consumentenbeleid binnen de mi- nisterties te coördineren en te be waken, zeker nu een aantal forma tieplaatsen verdwijnt op de afde ling consumentenaangelegenhe den?", vraagt Westendorp zich bo vendien. De Consumentenbond heeft ove rige ernstige twijfels bij de ambte naren die binnen de ministeries de contactpunten vormden voor de Bijna de helft van de milkshakes bevat meer bacteriën dan wettelijk is toegestaan. De Consumenten bond heeft voor haar juligids 50 shakes onderzocht: daarvan gin gen er 23 over de schreef. Volgens de bond is de oorzaak van deze kuddes bacteriën onvoldoende hy giëne bij de bereiders van de milkshakes. Milkshakes worden op twee ver schillende manieren bereid: met een speciale machine of met softijs of schepijs dat in een mixer of sha ker wordt vermengd met melk. De smaak wordt vaak met siroop toe gevoegd. De onderzoekers vonden welis waar veel bacteriën, maar geen soorten die schadelijk zijn voor de gezondheid. Ook resten van ont smettingsmiddelen, waarmee de machines worden gereinigd, wer- Hygiëne bij het bereiden van een milkshake vaak ver te zoeken. (foto GPD) den niet aangetroffen. Wel vertoon de een aantal milkshakes duidelij ke tekenen van bederf. Melk mag alleen melk heten als het ook werkelijk melk is. Dat is kort samengevat de inhoud van een besluit dat de Europese land bouwministers on langs hebben geno men. Een besluit in de strijd tegen de nep- produkten en de mis leidende informatie van de consument. Voortaan mag de bena ming 'melk' alleen nog maar worden gebruikt voor melk of produkten die geheel uit echte nielk ziijn vervaardigd. Voor melkvervangende mid delen, zoals de bekende koffie-poeders die geen gram melk bevatten, mag geen reclame gemaakt worden waar het woord melk in voorkomt. Hetzelfde geldt ook voor melkprodukten, zo als room. Een poeder dat 'Licht en romig' heet, geen melk bevat, ande- j i laai geen u«: zal dus wellicht re naam moeten krijgen omdat 'room' en 'melk' onlosmakelijk met elkaar verbonden zyn. De EG wil op die manier de melk vrijwaren van on eerlijke concurrentie van namaakprodukten. "Het is nodig elke ver warring in de geest van de consument te voorko men tussen melk en an dere voedingsmiddelen, met inbegrip van die wel ke deels uit melkdelen bestaan", zo staat in het besluit. Bovendien is er toch al te veel melk op de Euro pese markt, en een sterke concurrentie van melk vervangende produkten zou de pogingen de melk markt te stabiliseren in gevaar kunnen brengen, stellen de landbouwmi nisters vast. Onder melkprodukten die binnen de termen val len waarin het woord melk wel gebruikt mag worden zijn wei, room, boter, karnemelk, botero- lie, caseïne, kaas en yog hurt. CANADESE PIJPERS In zomerse kledij gestoken begroet Amsterdams' locoburgemeester Luim- stra de leider van een Canadees pijperkorps, dat het bezoek van Canadese oud-strijders aan de hoofdstad mocht opluisteren. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12