Wassenaars college schrapt en aborteert Portotronic, boodschappenhulp geestelijk gehandicapten Rust en duidelijkheid voor drie Warmondse Mariens President rechtbank waarschuwt aannemers: ruzie kan fataal zijn Struturele bezuiniging van 6 ton WOENSDAG 8 JULI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Leiderdorper maakt elektronische beurs en wint prijs LEIDERDORP -De 23-jarige Leiderdorper Danny Bogaards heeft de 'ACEC-elektronica' prijs, groot 2500 gulden, ont vangen. Bogaards, die dit jaar aftudeert aan de HTS in Rijs wijk, is de prijs toegekend voor het verbeteren van een appa raat dat geestelijk gehandicap ten in staat stelt aan het beta lingsverkeer deel te nemen. De vinding van Bogaards is overi gens niet nieuw. Al eerder ont wierp de psycholoog Dr. P.M. Smeets van de Leidse universiteit een zogenaamde portotronic. Het apparaat is ontwikkeld om geeste lijk gehandicapten in staat te stel len hun alledaagse boodschappen doen. De rekenmachine is vooral van belang voor geestelijk gehan dicapten in gezinsvervangende te huizen, die worden vóórbereid op een zelfstandig functioneren in on ze maatschappij. Zij zijn door hun beperkte nume rieke vaardigheden vaak niet in staat om de waarde van bankbiljet ten en muntstukken te bepalen; zij weten wel wat een dubbeltje en een stuiver is, maar beseffen niet dat er. twee stuivers in een dubbel tje gaan. Ook hebben zij moeite de totaalwaarde van diverse geldeen- heden te bepalen. Op de 'portotronic' moeten de gebruikers intikken hoeveel munt stukken en bankbiljetten er in de portemonnee zitten. Het apparaat geeft dan het totaalbedrag aan; bij voorbeeld: 'Ik heb 7.25'. Bij het doen van boodschappen toetst de gebruiker steeds het bedrag van het gewenste artikel in. Het appa raat geeft dan aan of men voldoen de geld heeft om het produkt te ko pen. Ook wordt duidelijk gemaakt met welke munstukken of bankbil jetten betaald moet worden en of de gebruiker recht heeft op wissel geld. Tot slot toont de portotronic aan hoeveel geld er nog over is na het afrekenen van de boodschap pen. Statiegeld Hoewel de ervaringen met het eerste prototype van de portotro nic goed waren, kleefden er toch enkele bezwaren aan het apparaat. Bogaards: "Het was met het eerste model niet mogelijk rekening te houden met statiegeld, ook kende de portotronic het briefje van 50 niet. Bovendien waren de kosten eigenlijk te hoog. De kostprijs be droeg ongeveer 1000 gulden". Bogaards ontwierp als afstudeer werk een nieuw model, dat wel're kening hield met statiegeld en het briefje van 50. Ook breidde hij de rekenmogelijkheden uit tot 500.000, het 'oude' model rekende tot 500. Daarmee kan de portotro nic ook in Italië worden gebruikt. De inmiddels afgestudeerde HTS'er slaagde er bovendien in om de kosten met ongeveer de helft te drukken. "Toch denk ik niet dat de portotronics nu als broodjes over de toonbank vliegen, we hopen dat er ongeveer 200 a 300 van verkocht worden", aldus de Leiderdorper. Belangrijk daavoor is dat de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) de portotronic goed keurt en het apparaat in het verze keringspakket kan worden opge nomen. Het eerste prototype vol deed nog niet aan de eisen van de GMD. Bogaards: "De aanbevelin gen die de GMD heeft gedaan, zijn voor het merendeel in het nieuwe model verwerkt". Wanneer de GMD akkoord gaat wordt het apparaat door de Leidse firma Langezaal en Inniger in pro- duktie genomen. Bij dit bedrijf ontwierp Bogaards de vernieuwde portotronic. "Die firma wil het nu graag op de markt brengen. Niet zozeer om winst te maken, maar om het nu eens op bredere schaal te laten gebruiken. Er is nu al zo veel geld en tijd in geïnvesteerd". Het invoeren van het rekenappa- raat zal volgens Bogaards nog wel wat voeten in aarde hebben. "Er zijn nog niet zoveel electronische hulpmiddelen voor geestelijk ge handicapten. In tehuizen staan sommigen nogal sceptich tegen over de portotronic. Als verzorgers zelf niet binnen de kortste keren de werking begrijpen, denken ze dat een geestelijk gehandicapten het apparaat zeker niet onder de knie krijgen. Er zijn echter een leerme thode ontwikkeld, waarbij gehan dicapten in 10 tot 14 uur leerden de rekenmachine geheel zelfstandig te bedienen". WASSENAAR - In een soort late voorjaarsnota presenteren B en W van Wassenaar deze week een structurele bezuiniging van 610.000 gulden. Om de begroting op middellange termijn sluitend te houden en de nieuwe plannen te kunnen uitvoeren, is een nadere bezuiniging van 423.000 gulden jaarlijks nodig. Dit bedrag willen B en W binnenhalen door de doelmatigheid te vergroten. In september komen ze hiertoe met definitieve voorstellen voor de jaren 1988 tot en met 1992. De voor lopige plannen leveren in 1988 198.000 gulden op, in 1989 485.000, in 1990 551.000 gulden en in 1991 en 1992 610.000 gulden. Daarnaast willen B en W jaarlijks tussen de 173.000 en 188.000 gulden bezuini: gen door verschillende nieuwe plannen al voor hun geboorte te- schrappen. Voor de rest - in 1992 bedraagt het tekort bijvoorbeeld 1.221.000 gulden - is nog geen con crete invulling. Het gaat bij de bezuinigingen om hele uiteenlopende posten. Zo wil len B en W minder uitgeven aan het bedrijfsrestaurant, de vervan ging van strandunits van de réd-, dingsbrigade, onderhoud aan stra ten en wegen, straatmarkten, bo ventallige leerkrachten in het vak onderwijs, de bibliotheek, de streekmuziekschool, Time Out en Nieuw Nijevelt. Ook gaat het mes in de subsidie voor de waterscou tinggroepen, de presentiegelden van de adviescommissie Beelden de Kunst en het noodfonds. Naast deze bezuinigingen, met percentages tussen de vijf en zestig procent, willen B en W ook hele be grotingsposten afvoeren. Zij den ken hierbij aan subsidies voor het godsdienstonderwijs, de ijsbaan, militaire tehuizen en de bijstands- Wethouder C. Barning, de finan ciële man achter de bezuinigingen. Burgemeester P.H. Schoute ...schrappen op voorlichting... (archieffoto's) Abortus Aan de andere kant willen ze de komende jaren wat meer verdie nen aan de verschillende leges (voor hinderwet- en lozingsveror deningen en diensten van de secre tarie). Deze extra inkomsten moe ten oplopen van 26.000 gulden in 1988 tot 127.000 gulden in 1992. Opvallend in de late vooijaarsno- ta is voorts het plan om verschil lende posten al voor hun geboorte te aborteren. B en W hebben hier bij hun vernietigende oog laten gaan over inspraakprocedures, voorlichtingsbeleid, openingstij den van het gemeentekantoor, in braakpreventie voor scholen en so ciaal-culturele accommodaties, bevordering van deeltijdarbeid, een expostieruimte in De Paauw, een bedrijvendag en een verhoging van de subsdie aan peuterspeelza len c.q. de verlaging van de bijdra ge aan het schoolzwemmen. Wat deze voorstellen precies in houden, wordt in september ont huld. Dan zal ook blijken of de po litieke partijen, die allemaal in het college zitten, akkoord gaan met dit "redelijk evenwichtige pakket maatregelen", zoals de gemeente bestuurders het noemen. In hun nota stippen ze aan dat er weliswaar flink moet worden be zuinigd, maar dat er ook meeval lers zijn. De regionalisering van de nutsbedrijven gaat de gemeente waarschijnlijk geen 800.000 gulden kosten, maar 'slechts' 100.000 gul den. Door een lager rentepercenta ge verdient de gemeente boven dien 200.000 gulden. Het zwembad tenslotte, is niet langer een zorgen kindje. Vanaf 1989 heeft het Ster- renbad geen exploitatietekort Het centraal gelegen Mariëngaerde, één van de twee kloosterbejaardenoorden in Warmond; de ander is Mariënweide. Er moet een bestuur komen voor de twee kloosterbejaardenoorden, apart van het bestuur van verpleeghuis Mariënhaven. Eind 1987 dient de nieuwe organisatiestructuur rond te zijn. (Archieffoto) WARMOND - Tegen het einde van dit jaar zal de rust en duidelijkheid op zowel bestuurlijk als directio neel niveau bij de 'Drie Mariëns' (Mariënhaven, -weide en -gaerde) in Warmond volledig zijn terugge keerd. Bij de Drie Mariëns, be staande uit een verpleeghuis en twee kloosterbejaardenoorden DEN HAAG/LEIDERDORP/ ALKEMADE - „Misschien heeft u geld genoeg om over en weer dure advocaten te betalen en dure rechtszaken aan te spannen, maar u moet zich realiseren dat u allebei tenonder kunt gaan in zo'n procedure. Het is toch veel verstandiger om te proberen tot overeenstemming te ko men buiten de rechter om". Rechtbankpresident mr. Wijn- holt adviseerde de twee ruziënde aannemingsbedrijven, Lexicom uit Oude Wetering en Luxuria uit Leiderdorp, de geschillen over opènstaade vordering onderling uit te praten. Dat scheelt niet al leen een hoop geld omdat allerlei dure gerechtelijke procedures achterwege kunnen blijven, maar biedt ook meer zicht op een gunstige oplossing. „U zit met handen en voeten aan elkaar vast. Als de een tenonder gaat, gaat de ander mee", zo waar schuwde mr. Wijnholt tijdens het kort geding dat gisteren diende bij de Haagse rechtbank. Verlammend Het kort geding was aange spannen door Lexicom. Luxuria heeft beslag laten leggen op een project dat Lexicom op dit mo ment uitvoert en op bankreke ningen. „Dat werkt verlam mend", zo betoogde mr. Steketee Lexicom. „De opdracht- krijgt problemen met de leveranciers. Daarom moet het beslag worden opgeheven". De twee aannemersbedrijven werken sinds augustus 1986 sa men. Eerst in de relatie van aan nemer tot onderaannemer, waar bij ze aan elkaar werk uitbe steedden. Luxuria werkte als loodgieter en elektricien terwijl Lexicom in de andere aanne merswerkzaamheden actief was. De twee bedrijven stuurden el kaar rekeningen voor verrichte werkzaamheden en aan het eind van elk project werd de winst verdeeld. Hoe die winst moet worden verdeeld, daarover strij den beide partijen. Bovendien is er verschil van mening over een aantal rekenin gen. Luxuria zegt nog op z'n minst 33.000 gulden van Lexi com te krijgen, terwijl Lexicom beweert een vordering van zo'n 60.000 gulden op Luxuria te heb ben. Ook tijdens de zitting bleken de meningen over deze vorderin gen ver uiteen te lopen, maar de beide raadslieden en hun cliën ten besloten het advies van mr. Wijnholt ter harte te nemen. Op korte termijn worden alle reke ningen doorgenomen en later zal dan worden besloten of een ge rechtelijke procedure nog nodig is. Nadat het overleg is afgerond, zal Luxuria aangevenof het be slag kan worden opgeheven. zo'n 750 mensen bijeen zijn, men al een jaar met de problemen rondom de geschorste directeur Roovers en de invoering van een nieuwe organisatiestructuur. Ook zijn er bezuinigingsmaatre gelen doorgevoerd. Het afgelopen jaar al voor een bedrag van een half miljoen gulden. Volgens het inte rim-management werd daarbij de kwaliteit van de zorg aangetast. Ook verminderde het aantal ar beidsplaatsen niet. Wel doen som migen ander werk dan voorheen. "Dat is toch al de kracht van de or ganisatie hier: dat ondanks alle moeilijke tijden die we hebben doorgemaakt, de zorg nergens on der heeft geleden". De geschorste directeur Roovers, die in tweede instantie aanbleef als adviseur voor het bestuur, gaat in verband met het bereiken van zijn 60-ste verjaardag met overbruggingspen- De beide bejaardenoorden krij gen zoals het er nu naar uitziet een eigen bestuur en aan de activitei ten van de twee interim-functiona rissen zal een einde worden ge maakt. Definitieve krachten zullen hun plaats innemen. "Eindelijk krijgen we dan die vaste basis, die vastigheid", aldus interim-direc teur Overhorst. Waarnemend directeur Over horst, een gedelegeerd lid van het bestuur, maakt eind juli een defi- ;nief einde aan zijn interim-periode. 'Zuster Wilma Straatman, namens het intermanagement actief in de beide kloosterbejaardenoorden gaat eind december weg. Over horst en Straatman zijn beiden vut ters die in samenwerking met me vrouw Eysma, directrice patiën tenzorg, de rust en orde aan de Bis schopslaan moesten zien terug te brengen. Of er dan een nieuwe directeur zal worden aangenomen voor de drie oorden is nog niet duidelijk. Onzekerheid bestaat over de gevol gen van de omschakeling van één naar twee besturen. Dealniettemin toont Overhorst, de interimdirecteur, zich een voor stander van die omschakeling. Er zou meer duidelijkheid ontstaan richting de diverse instellingen die de Drie Mariëns susidiëren. De kloosterbejaardenoorden wensen vurig een eigen bestuur. De bewo ners zijn afkomstig van verschil lende congregaties die op hun beurt verantwoordelijk zijn voor het bezet raken van de kamers. Volgens de congregaties, negen tien in totaal, dient die verantwoor delijkheid te worden gekoppeld aan inspraak op bestuurlijk ni veau. Overhorst: "De kloosterbe jaardenoorden vormen natuurlijk een vrij aparte gemeenschap. De congregaties hebben tal van ver antwoordelijkheden maar vrijwel niets daarvan ligt statutair vast. Met alle onduidelijkheid vandien. Daar gaan we nu aan werken". Probleem bij al die statutaire wij zigingen is vooral hoe het een an der met betrekking tot de centrale dienst (keuken en administratie) moet worden vastgelegd. Over horst: "Wat hoort nu in welke mate bij wie?". In verband met de nieu we ontwikkelingen "is het zoeken naar een algemeen directeur op een laag pitje gezet". Ongelukken en overtredingen rond werk aan Rijksstraatweg WASSENAAR - De Wassenaarse poütie heeft de laatste tijd haar handen vol aan dat gedeelte van de Rijksstraatweg waar momenteel werkzaamheden aan de weg wor den verricht, ongeveer ter hoogte van de Pauwlaan. Vannacht bij voorbeeld reed een 41-jarige Hage naar die veel te diep in het glaasje had gekeken alle wegpionnen en ander afbakeningsmateriaal in puin. De man, op weg naar zijn stad achter de duinen, zou daarbij wild slingerend over het wegdek zijn gegaan en snelheden hebben bereikt van 130 kilometer per uur. De dronken Hagenaar was zeker niet de enige die zich op deze plek des onheils dergelijk verkeersge drag meende te kunnen veroorlo- Vanochtend rond half zes, gin gen op ongeveer dezelfde plek twee bloemenauto's uit Rijnsburg er de fout in. De voorste van de twee, bestuurd door een 43-jarige Rijnsburger, stopte en de 23-jarige Rijnsburger die kolos nummer twee bestuurde reageerde welis waar alert door op zijn rempedaal te trappen maar trapte daar echter finaal doorheen. Nog grotere ko lossen moesten eraan te pas komen om de beschadigde bloemenauto's van de plek des onheils te verwij deren. Een woordvoerder van de politie klaagt steen en been over het ver keersgedrag van automobilisten. Ook de wegwerkers hebben het er zwaar te verduren en moeten voortdurend op hun qui vive zijn. Bij snelheidscontroles worden gemiddelen van 50 a 60 processen- verbaal per uur gemakkelijk ge haald. Ook vanochtend sloeg de teller uit naar 60. Die 60 bonnen werden uitgereikt aan automobilis ten die het inhaalverbod volstrekt negeren. Levensgevaarlijkse situa ties zijn het gevolg van het wange drag, vooral omdat het verkeer noodgedwongen op één rijstrook moet worden afgewikkeld. De zegsman omschrijft het verkeers gedrag met: "Ze doen maar aan". Meisje (17) bij botsing gewond OEGSTGEEST - Een 17-jarig meis je uit Den Haag is gisteravond rond acht uur naar het AZL overge bracht met borstklachten en een gescheurde rib na een ongeval op de Oegstgeester kruising Kenne- dylaan/Irislaan. Het meisje was inzittende van een auto die werd bestuurd door een 74-jarige vrouw uit Voorburg die komende vanaf de Irislaan Haaswijk wilde binnenrijden. De verkeerslichten op het kruispunt stonden in knipperstand. De be stuurster had de auto die vanaf de Kennedylaan het kruispunt nader de dan ook voorrang moeten verle nen. Zij zag deze auto, bestuurd door een 18-jarige Leiderdorper echter geheel over het hoofd en ramde het voertuig in de rechter flank. Café Zijldijk leeggeplunderd LEIDERDORP - Rookartikelen, een kassa met (bescheiden) in houd, 400 gulden uit een gokauto maat en een voor de deur gepar keerde auto. Dat is de forse buit van een inbraak die gisternacht moet zijn gepleegd in een café aan de Leiderdorpse Zijldijk. De inbre ker na het raam van de keuken te hebben verwijderd, binnengedron gen. De politie vermoedt dat hij te voet naar de plek van de misdaad is gegaan. "En toen hij die auto zag staan, dacht hij: die neem ik ook maar mee", aldus een woordvoer der WOENSDAG 8 JULI Alkemade avondwandeldriedaagse in Roelofarendsveen, start 18.45 uur bij café-bar 't Veen. Alphen start Laura-fietsvierdaagse om 7.30 uur vanaf Zaal Nabij. Haarlemmermeer officiële start van het Na tionale Stimuleringsplan Verkeersveiligheid door mi- Hillegom doe-dag van de stichting Vakantiewerk in het gebouw van de culturele raad aan de Prinses Irenelaan, aanvang 10.00 uur. Katwijk wandeling door de duinen onder leiding van een bos wachter, vertrek om 10.00 uur bij de Soefitempel aan de Sportlaan. wandeling door de duinen onder leiding van een IVN- gids, vertrek om 19.30 uur bij de Soefitempel aan de Sport laan. bijeenkomst van de con tactgroep alleenstaanden in het PMT aan de Tulpstraat om 20.30 uur. zandkastelen bouwen bij paviljoen Zee en Zon om 14.00 uur. wijksportrecreatie op het sportterrein aan de Groen van Prinstererweg vanaf 19.00 uur. fietstocht voor ouderen, vertrek om 9.30 uur vanaf Op den Brink in de Kerkstraat. woensdagavondzang in de Oude Kerk aan de Boule vard, aanvang 20.00 uur. openbare vergadering van de raadscommissie ruimtelij ke ordening, grondbedrijf en openbare werken om 16.00 uur in het gemeentehuis. Leijlen orgel-lunchpauze door Anneke Kot in de 20.30 uur in de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat. wandeling door de duinen en staatsbossen onder lei ding van een gids, vertrek om 10.00 uur vanaf Manege Meeuwenoord aan de North- Noordwijkerhout viswedstrijd in de Leidse- vaart (nabij spoorwegover gang) voor de jeugd van 5 t/m 16 jaar en leden van De Ar- noud, van 19.00 tot 21.00 uur. bridgen in Het Wapen Noordwijkerhout de Pop- Dorpsstraat om'19.45 ii Oegstgeest swingavond m.m.v. workshop 'Te Gek' in creatiezaal van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, aan vang 20.00 uur. Voorhout tweede etappe avond-fiets driedaagse, vertrek 19.00 uur bij De Speleweij aan de Boekhorstlaan. DONDERDAG 9 JULI Katwijk toeristenmarkt in het bad- centrum, van 14.00 tot 21.00 strand bij paviljoen Willy Zuid om 14.00 uur. soos voor 60-plussers vanaf 13.30 uur bij wykvereniging Hoornes/Rijnsoever in het wijkgebouw. jokeren en biljarten om 20.00 uur by wijkvereniging het

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11