Boer maakt spaarzaam gebruik van gesubsidieerde invalhulpen Doen er ook fietsers mee of alleen wielren 'Rondweg en afrit' Molens Aarlanderveen houden maalfunctie Geen fraude Golden Ten in Leiden Rumoerige' huurders hoeven huis niet uit Weer of geen weer, wij zijn op pad PAGINA 10 win REGIO WOENSDAG 8 JULI 1987 'Agrarische bedrijfsverzorging' maakt alle subsidie niet op HAZERSWOUDE - De vanuit Brussel en Den Haag gezonden rampspoeden werken niet be paald stimulerend op de vakantiekriebels van de boe ren. De superheffing, suiker bietenquota, meststoffenwet en ga zo maar door, binden de agrariërs aan huis en het be drijf. De steeds kleiner wor dende financiële speelruimte smoort elke behoefte aan vakantie bij de toch al weinig reislustige veehouders, telers en kwekers. door Mark van Dijk Op stap met de werkverdeler van de agrarische bedrijfsverzorging wordt het beeld van de boer als ras echte thuisblijver alleen maar ver sterkt. Dit tot ongenoegen van G. Vreeswijk, de werkverdeler in het rayon Rijnstreek. Van hem mogen de boeren in de streek er massaal 'boerenhulp', zoals dat in de volks- guldens te betalen c mond wordt genoemd. De hulp te gen kostprijs wordt deels vergoed door het ministerie. _0 Ook wanneer de agrariërs op dat ik vrij heb als ik vakantie willen, springt de 'boe- renhulp' bij. De aanvragen bij ven echter zo ver achter dat de bedrijfs verzorging nog 350.000 gulden aan rijkssubsidie in het land te verde- i paar v ken weg te kunnen? Voor dat geld moet een man een hoop keer zijn rug krommen. Geloof je nou echt ik vrij heb als ik in Limburg zou zitten? Ik zit dag in dag uit in de natuur en vakantie is niet nood zakelijk. Ik heb hier altijd al ge leefd en dat laatje dan niet los". Ook een goede klant van de ove- len heeft. En waarschijnlijk is het rigens niet-commercieel ingestelde dit jaar zelfs voor het laatst dat een tientje subsidie wordt gegeven over elk uur hulp tijdens de vakan tie van de veehouder, akkerbou wer en kweker. De bezuinigingen zetten de vakantievoorziening van de boer op de tocht. Vreeswijk: "Het bedrag van dit jaar móet op. We kunnen het ner gens anders aan besteden dan aan de vakantievervanging van de boe ren. Als we geen gebruik maken van de subsidie, gaat het geld ge woon weer terug naar het rijk. Vol gens mij weten de meeste boeren niet dat deze regeling bestaat of ze denken dat die subsidie dit jaar al is afgeschaft" 'boerenhulp' is het gemengde be drijf van de familie Buitenhuis aan de Zuiddijk, ook in Hazerswoude Dorp. Als meewerkende vrouw in het bedrijf heeft C. Buitenhuis (29) bij de geboorte van haar jongste kind ook de hulp ingeroepen van de bedrijfsverzorging, die 26 jaar geleden is opgericht voor tijdelijke hulp in de arbeidsintensieve vee houderij. In tegenstelling tot enkele jaren geleden, is er bij het gezin Buiten huis van vakantie geen sprake meer. De superheffing heeft er al voor gezorgd dat er enkele koeien moesten worden verkocht. De boe maar weinig van de honderd agra riërs die zich in de Rijnstreek voor de deskundige vervanging hebben aangemeld, blijven langer dan een week weg van hun bedrijf. Een bijkomende tegenvaller voor de bedrijfsverzorging dreigt te worden dat de boerenhulp in de toekomst wellicht ook btw-plichtig wordt als meer dan 250 uur bij een boer wordt gewerkt. Dit geldt niet de vervanging bij ziekte of onge vallen. Voor het overige zal de be drijfsverzorging gelijk worden be handeld als een commercieel uit zendbureau. De onderhandelingen hierover zijn echter nog niet afge rond. Werkverdeler Vreeswijk (tweede van linksin gesprek met kweker Van Gemeren. Op de achtergrond de bedrijfsverzorgers Van Staveren en (ui terst rechts) Lourier Intussen lijkt Vreeswijk nog geen stap verder met 'zijn' 350.000 vakantieweken te verdelen zijn. De gulden aan vakantiesubsidie voor acht jaar geleden als werkverrui- de boeren. Met een snel rekensom- mende maatregel bedoelde service metje achter het stuur blijkt dat blijkt niet aan te slaan. Of zoals een nog duizend gesubsidieerde door ziekte uitgeschakelde fokker (foto Nanno Bloupot) van blaarkopschapen in Hazers- woude-Rijndijk het uitdrukt: "Boeren zijn geliefd bij de verzeke ring. Ze gaan door tot ze er dood bij neervallen". Vechtpartij in Breestraat LEIDEN - Bij de ontruiming van shoarmarestaurant Sindbad aan de Breestraat heeft zich vannacht een vechtpartijtje voorgedaan tussen politie en bezoekers. Ver na slui tingstijd bleken in het restaurant nog een tiental bezoekers te bivak keren. Nadat de politie hen had verzocht de zaak te verlaten, ont stond buiten een opstootje. Een jongeman ging op de motorkap van de politiewagen zitten en wei gerde hier van af te komen. Toen de twee agenten wilden optreden, keerden een viertal andere jonge ren zich tegen hen. De agenten moesten van de wapenstok ge bruik maken om de rust te doen weerkeren. Een drietal jongeren (19 en 20 jaar) werd meegenomen naar het bureau. NIEUW-VENNEP - De politie in Nieuw-Vennep heeft gisteren 28 processen-verbaal gegeven aan be stuurders die te snel over de Zuiderdreef reden. Bij een soortgelijke controle op de Leimuiderdijk eerder op de dag vielen 30 automobilisten in de prij zen. Hier werden 293 voertuigen gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 89 kilometer per uur, terwijl dat op de Zuiderdreef 82 kilometer per uur was. tussenuit. Het rayonkantoor - een ging twee hulpen in dienst schamele noodbehuizing - den bij het buurtschap Groenen dijk in Hazerswoude-Rijndijk. Appeltje Met een sappig appeltje tussen de tanden geklemd, wacht Vrees- Aan de Voordijk in Hazerswou- renvrouw: "Wie hoorde jaren gele- de-Dorp heeft de bedrijfsverzor- den van overspannen boeren? Door de grote financiële zorgen is intussen tuinder. De 56-jarige boomkweker vakantie wel nodig, K. van Gemeren werkt doorgaans niet meer mogelijk", alleen, omdat hij slechte ervarin gen heeft met vast personeel. Voor al de verplichtingen in de winter maanden blijken al vier jaar niet te dragen. In deze drukke Galgweg vast wijk (hij wordt vandaag 44) voor de maanden wordt de kweker bijge- verkeerslichten op zijn ronde met staan door de bedrijfsverzorgers J. de auto langs de her en der geplaat- Lourier en J. van Staveren, respec- ste bedrijfsverzorgers. In totaal heeft hij in het verzorgingsgebied honderddertig boerenhuipen te t-,i werk gesteld. Bij ziekte of ongeval -DUUr gelaCn de agrariër of bij pieken in het Van Gemeren is er een die nog s gegaan. De i duur gelach. spraak maken op coöperatieve Wat heb ik eraan om duizenden werk op het land kunnen de aange- nooit op vakantie sloten boeren en tuinders aan- kweker: "Het i Ergernis Boomkweker P. Smits aan de Hazerswoude houdt jaarlijks weekje vrijaf. Hij zit vandaag op de fiets om mee te doen aan de Laura-vierdaagse. Smits: "Vroeger kon je ook wel weggaan, maar dan was het een straf voor jezelf. De ergernis van vuil tussen het kweekgoed kan nu worden voorkomen als het bedrijf tijdens je afwezigheid goed wordt verzorgd". De subsidie voor de boerenhulp geldt voor vijf dagen, Secretaris stichting Molenviergang: 'Het verstand heeft toch -gewonnen' DEN HAAG/ALPHEN - Zeer ver deeld is gereageerd op het gisteren genomen besluit van de provincie de strijd en overweegt een kroon- beroep in te stellen. GS moesten gisteren een princi- de historische molenviergang pe-uitspraak doen over het voort in Aarlanderveen zijn functie te la ten behouden. Tegenstanders van het op een zijspoor zetten van de molenviergang zijn 'blij en tevre den' met het standpunt van het col lege van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Het waterschap De Aarlanden komt daarentegen als verliezer uit de bijna tweehonderd jaar in be drijf zijnde molens afschrijven bestaan van de huidige maalvaar- dige viergang. Het college koos voor het behoud van de cultuur historisch en landschappelijk be langrijke monumenten. De goed keuring werd onthouden aan een investeringsplan van het water schap De Aarlanden. Dit schap wil Eerste dag van fietsvierdaagse Laura een beetje heet Een koele dronk melk houdt de deelnemers aan de eerste - hete - Lauradag op de been. ALPHEN/STREEK - 'n Harin- kie happen, pootje baden in de Rijnmond, even uitkijken over het strand. En dan weer verder, op weg naar de gratis karnemelk, want de zoute vis maakt dorstig. Het warme weer trouwens ook, 'maar dat vindt niemand erg. door Gerard Haverkamp up deze dinsdag, de eerste dag van de Alphense fietsvierdaagse Laura, voor de verandering een picknick op het terrein van de Hooge Burch in Zwammerdam. De instelling viert net als de Lau ra dit jaar een jubileum. Maar verder dezelfde blote rode en bruine basten. De zon houdt im mers geen pauze. Laurianen zoe ken de schaduw op en voor zover ze daar zin in hebben duiken ze het water in. Dót is de Laura onder barre of zinderend zomerse omstandig heden en zo zal de Laura altijd blijven. Jasje aan of t-shirt uit, maar gefietst wordt er. Veertig jaar lang gaat het al op die ma nier. Zo nu en dan werd het pro tocol iets aangepast, wat niet al tijd een verbetering bleek. De af gelopen jaren leek het daarom alsof de Laura op haar retour was. Het recordaantal van zeven tienhonderd fietsers bracht gis termorgen van acht uur af een oud-Hollands gezegde in de praktijk. Het leven begint bij veertig, inderdaad. Het is echter ook een leeftijd waarop menig een het wat rustiger aan doet. Welnu, ook aan dat beeld beant woordde de eerste etappe. De keuze van bijna vijfhonderd deelnemers voor de nieuwe C-af- stand, de zestig kilometer, wijst daarop, maar ook op de langere routes namen (uitzonderingen daargelaten) alle rijders er hun gemak van. De zon legde hen die aangename verplichting op. "Wie met dit weer nog wat op loopt"... De bemanning van de Rode Kruiswagen had nauwe lijks werk. "Ja, net kwam wel ie mand om zonnebrandolie vra gen. Maar daar zijn we niet voor. De mensen wisten toch dat de zon zou schijnen toen ze vertrok ken?" Geen al te enthousiaste reactie, maar daar zorgen de organisato ren wel voor. De Laura-bestuur- ders, ook zij die het al tientallen jaren doen, lopen deze week van 's ochtends vroeg tot het einde van de dag even opgewekt rond als in alle voorgaande edities bij elkaar. Het succes straalt ervan af. Na de aansprekende opening van maandagavond, de hausse inschrijvers gistermorgen waar door een nieuw deelnemersre cord werd gevestigd en de pick nick van vanmiddag, wacht mor gen het Laura-bal met Anita Meyer en een in ere herstelde miss (en mister) Laura. De in tocht wordt vrijdag, na de mis lukking van vorig jaar, op voor hand een happening. De organi satie is er trots op en dus nóg en thousiaster. Miss Eén miss heeft de Laura reeds. Afkomstig uit Oklahoma, Ver enigde Staten, is Nicky Hall- Hensley. Ze logeert bij haar dochter in Soesterberg, werk zaam bij de US Airforce, maar deze week is ze te gast bfi familie in Alphen. Ondanks de warmte fietst ze, constant een helm op, door heel Europa. De fotograaf hoeft haar niet op te wachten. "'Nee hoor. Zij is een echte fiets- ster. Die zit al veel verder", zo wordt meegedeeld. Deelnemers komen verspreid uit de hele regio en soms nog ver der. Maar in diezelfde regio blijkt de Laura niet altijd even bekend. Drie al wat oudere vrienden kun nen dat beamen. De Leidenaars Louis de Bolster en Robert Koet (beiden 15 Laura's) en Alphenaar Dick van der Leek (9) hadden net een Hollandse nieuwe in hun keelgat laten glijden, toen het pe lotonnetje van de Alphense wie lervereniging Avanti de Katwijk- se boulevard afsnorde. De ha ringverkoopster keek even ver baasd op, liet zich uitleggën wat de Laura precies was en vroeg het drietal: "Doen er alleen wiel rijders aan mee, of ook fietsers?" De ploeg van Avanti passeert in pittig tempo de boulevard van Katwijk. De meeste Laurianen maakten er gisteren echter een rustig dagje van. (foto's wim Dijkman) "Het is prachtig wat er nu ge beurt. Het verstand heeft toch ge wonnen", aldus J. Mulder, secreta ris van de stichting Molenviergang Aarlanderveen. Deze stichting is als eigenaresse van de molens een van de felste tegenstanders van uit schakeling van de windbemaling. De Alphense Burgemeester M. Paats: "Met een goed evenwicht tussen het cultuurbehoud en eco nomische verantwoordlijkheid kan de viergang blijven functione- De getrapte windbemaling van de 485 hectare grote Droogge maakte Polder aan den Westzijde van Aarlanderveen is uniek in Eu ropa. Het malen gaSt met een vij zelmolen en drie radermolens. Het voor het polderpeil verantwoorde lijke waterschap De Aarlanden wordt echter reeds vele jaren ge confronteerd met klachten van in gelanden over de slechte beheer sing van het waterpeil in de polder. De veeboeren gebruiken tegen- LEIDEN - De politie ziet geen aan leiding voor een extra controle van de Golden Ten-casino's in Leiden. Volgens politie-woord voerder Gra- veland wordt geregeld toezicht ge houden op de handel en wandel van deze casino's. Bij de twee op dit ogenblik nog open zijnde Gol den Ten-casino's in Leiden is tot nu toe nog nooit fraude geconsta teerd. Afgelopen vrijdag heeft de poli tie op vijf plaatsen in het land bij Golden Ten-casino's geconstateerd dat er met de speeltafels isge knoeid. Er werd gebruik gemaakt van een balletje met een stalen kern. Onder de tafels zit een appa raat dat een magnetisch veld pro duceert en waardoor het balletje in het gewenste vakje belandt. Naar aanleiding van de fraude is naar al le korpsen in het land een telex uit gegaan met de oproep speciale aandacht aan speelfraude te beste den. Graveland zegt dat - en dat is al een oude wens van de politie - nog steeds dringend behoefte is aan een wetgeving in verband met de Golden Ten. Het is namelijk niet duidelijk of het hier gaat om een kans- of een behendigheidspel en of het spel onder de Wet op de kansspelen valt. Door het gebrek aan wetgeving worden volgens de woorvoerder de officiële casino's gedupeerd in verband met vermin derde inkomsten, terwijl zij wel aan zware voorschriften moeten voldoen. woordig ook veel zwaardere land bouwmachines. De problemen ontstaan in regenachtige perioden met weinig wind. Buiten werking stellen van de windbemaling zou het voortbe staan van de molens direct bedrei gen, omdat regelmatig onderhoud aan uitgeschakelde molens geen absolute noodzakelijk meer is. De rijksdienst voor de monumenten zorg, de stichting Molenviergang Aarlanderveen en de gemeente Al phen zijn fel tegen de vervanging van de molens gekant. Deze instan ties vinden dat het waterschap er als tussenoplossing wijzer wanneer voor een bedrag ton twee hulpgemalen worden geschaft en alleen capaciteit van het waterschap De Aarlanden over het besluit van GS. "We kun nen nu onze taak in de waterbe heersing niet meer goed uitoefe nen en de belangen van de ingelan den behartigen. In ons voorste hebben we duidelijk tot uitdruk king willen brengen dat ook wij de molenviergang maalvaardig willen houden, maar dat is kennelijk niet goed overgekomen". Het college van GS geeft in een later stadium uitleg over zyn be sluit, dat mogelijk onder invloed van een recent ambtelijk advies tot doet stand is gekomen. Letterlijk uit het betreffende rapport: "Maatregelen gericht op het buiten werking stel de molenviergang brengen i naburig machinegemaal wordt schade toe aan natuur-, recreatief- "Het is een treurige aangelegen- heid', zegt dijkgraaf D.A.B. Kemp gebied rond Aarlanderveen" cul- DEN HAAG/LEIDEN - Twee huurders van de woningbouwver eniging De Eendracht hoeven hun woningen aan de Marijkestraat niet te ontruimen. De president van de Haagse rechtbank, mr. Por- theine, heeft de eis tot ontruiming van de woningbouwvereniging gis teren afgewezen. Volgens De Eendracht zouden de twee zoveel overlast veroorza ken dat de omwonenden daarvan grote hinder ondervinden. Volgens Portheine is uit verklaringen van de wijkagent echter gebleken dat de laatste twee maanden de rust is weergekeerd in de Marijkestraat. Bovendien is de eerdere overlast volgens de rechtbankpresident vooral veroorzaakt door een logé, die nu niet meer in de woningen verblijft. De advocaat van de wo ningbouwvereniging, mr. Lange- laar, had betoogd dat de twee huur ders "complete drinkgelagen" hiel den in hun woningen. Overigens was de eis van de Wo ningbouwvereniging - ook als er de laatste twee maanden overlast zou zijn geweest - toch afgewezen, zo zei Portheine in zijn vonnis. Een kort geding mag alleen worden aangespannen als er sprake is van spoedeisendheid. Omdat De Een dracht al een jaar op de hoogte is van de klachten en sindsdien niets heeft gedaan - zelfs de huur niet heeft opgezegd - kan er moeilijk van een spoedeisend belang wor-' den gesproken. Mr. Portheine verwijst De Een dracht dan ook naar de kanton rechter, die na een meer tijd ver gende procedure kan overgaan tot ontbinding van het huurcontract, als er tenminste nog sprake is van overlast PAARD IN SLOOT - De politie, brandweer en een boer zijn gister middag een uur in de weer geweest om aan de Westkanaalweg in Ter Aar een paard op het droge te trek ken. Het vermoeide dier was in een smalle sloot langs de weide terecht gekomen en kon niet meer op ei gen kracht op de wal springen. Met een tractor lukte het wel. Aansluiting Zwammerdam op A 11 bepleit ALPHEN AAN DEN RIJN - Een omleidingsweg rond Zwammer dam met een aansluiting op rijks weg 11 vormt de meest optimale oplossing voor het drukke verkeer over de Steekterweg (Alphen-Bo- degraven). Dat stelt een werkgroep met vertegenwoordigers van de ge meente Alphen, de provincie en rijkswaterstaat. Het komende na jaar wordt aan de provincie advies uitgebracht over de problematiek van het sluipverkeer door het Al phense kerkdorp.' De gemeente Alphen bewijst hiermee zich niet uit het veld te la ten slaan door de recentelijke af wijzing van de provincie van een aansluiting van Zwammerdam op de rijksweg. De op- en afrit van de autoweg blijft door het besluit van het college van gedeputeerde sta ten (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, buiten het herziene streekplan voor oostelijke Zuid- Holland. In een brief aan de Belan genvereniging Zwammerdam stel len GS dat 'juist bij het realiseren van een aansluiting de verkeers druk in Zwammerdam nog relatief hoog is met alle consequenties van dien'. De werkgroep heeft intussen vier alternatieven ontwikkeld, alle met een aansluiting op rijksweg 11. De werkgroep kiest zelf voor de aanleg van een rondweg, die vanuit Alphen voor de zwakzinnigenin richting Hooge Burch in zuidelijke richting afbuigt, de spoorbaan kruist, parallel aan de rijksweg loopt met een op- en afrit daar heen, vervolgens het spoor weer oversteekt en langs de sportvelden terug op de Steekterweg uitkomt. De werkgroep kiest voor de laatst genoemde variant, maar tekent daarbfi aan dat de kosten hoog zul len uitvallen U komt ons of onze collega's tegen op jaarmarkten, braderieën, maar ook op weekmarkten en bij andere evenementen. Spreek ons gerust aan, vraag om de Leidsch of Alphens Dagblad Zomerpuzzel en maak kans op een waardebon. De maand juni leverde al de volgende prijswinnaars op: C.M. Bergers-Peters, H. Tegelaar, J. v.d. Leest, W. Moseman en H. Rijsdam uit Leiden. P. van Egmond, Mevr. van Zuilen en van Haaften uit Rijnsburg. P. Dominieus, W. van Dokkum, G. Meeuwis, W. ten Wolde, K. Tromper en J. de Ridder uit Alphen a.d. Rijn. Abrahams uit Deventer. Mevr. T. Remmelswaal-Maagdelijn, E. Ouwehand, N. van Oosten, W. v.d. Plas en J. van Duyn uit Katwijk. Van harte proficiat, u krijgt een dezer dagen uw prijs thuisgestuurd. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10