TAD LEIDEN Politiek gebukt onder verziekte verhoudingen Glasscherven, urinestank en graffiti Voortbestaan Mare in de knel Geen verzet tegen fusie van begeleidingsdienst Rijnland Scholencomplex Valkenpad bindt strijd aan met vandalisme Nog kwart miljoen tegoed van acquisiteur Morsweg IV Opinie s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 4 JULI 1987 LEIDEN - Het scholencomplex aan het Valkenpad in Leiden krijgt deze zomer een face-lift. Wethou der H. van Dongen van onderwijs, samenlevingsopbouw en emanci patie, heeft daarvoor gisteren de eerste paal geslagen. Aan het com plex wordt het nodige verbouwd en vertimmerd om zo de gebouwen minder aantrekkelijk te maken voor vandalen. Het complex geniet nu nog de twijfelachtige eer het meest vernielde object in Leiden te zjjn. door Letty Stam Een rondgang langs het complex levert een triest beeld op. Graffiti teksten ontsieren muren en deu ren. De onder deze 'kladderaars' gebruikelijke erecode om niet over andermans werk te schilderen of spuiten wordt aan de laars gelapt. De lexaanplastic ruiten zijn welis waar onbreekbaar, maar niet kras- en brandproef waardoor ze nu 'vieze' indruk maken. Tegels de vensterbank zijn afgebroken. Een afrastering van houten paal tjes is gedeeltelijk verkoold. De kleine plantsoentjes liggen bezaaid met papier, lege blikjes en andere rommel. De betegeling van de speelplaats is vorig jaar maar ver vangen door asfalt. Jonge aanplant wordt geregeld vernield of uit de tuin getrokken. Eén van de brievenbussen ver toont roestvlekken: een mislukte poging om het ding in de brand te steken. "De hoofdbrievenbus heb ben we twee jaar geleden maar dichtgetimmerd", zegt D. van Wie link, directeur van de Merenwijk- school: "Er werd zo vaak gepro beerd brand te stichten. Gelukkig bleef het altijd bij vernielingen en werd er nooit iets gestolen". De Merenwijkschool is een van de ba sisscholen in het scholencomplex aan het Valkenpand. "Er is een tijd geweest dat we 's maandags de school binnengingen met het idee van: wat zal er nu weer gebeurd zijn. Dan kon je 's morgens eerst je klaslokaal van de glasscherven ontdoen. Of de ingan gen met liters chloor bewerken om de urinestank te verjagen. We heb ben een heel lange tijd de graffiti elke keer verwijderd. Het is een keer voorgekomen dat het werk van de schilder nog tijdens zijn werkzaamheden weer werd be klad. De man liep even weg om een nieuwe kwast te halen. Toen hij te rugkwam, stond de eerste graffiti- tekst alweer op de verse verf. Het is wel om moedeloos van te worden, maar dat is voor mij geen reden om het gevecht dan maar op te geven". De bouwstijl en ligging maken het complex tot een waar paradijs Duivensport vanuit Bergen op Zoom. De uit slag: 1 C. Kop; 2 J. v.d. Leijden; 3 J. Koster; 4,5,7 J. Kok; 6 A. de Mey; 8 J. Koster9 J.W. Aker boom; 10 J. v.d. Wal. Postduivenvereniging De Zwa luw hield een wedvlucht vanuit Peronne. De uitslag: 1 Comb. Aertsen; 2 W. v. Ommen; 3 P. Ver- hoork; 4,7 J. Verhoork; 5 J. Hoo- gervorst; 6 K. Jansen; 8,9,10 H, v.d. Kooij. De LPC hield een wedvlucht vanuit Chateauroux. De uitslag: 1,3 J. Staffelen; 2 F. Gijsmati; 4,9 J. de Wolf; 5 F. Gijsman; 6 J. Boe- lee; 7 C.J. v.d. Horst; 8 W.L. On- stenk; 10 P. de Haas. Er zijn r r weinig plaatsen nabij het scholencomplex aan het Valkenpad die niet zijn besmeurd. voor vernielzuchtige jeugd. Alle in gangen van de scholen liggen 'ver zonken' in de gevel en zijn afge schut met muurtjes. Sta je in zo'n nis, dan kun je ongestoord je gang gaan en de boel bekladden, in brand proberen te steken of de nis als vuilnisbak of toilet gebruiken. De struiken rondom de gebouwen zorgen voor een onoverzichtelijk geheel. Vanaf de omringende flats is er niet tot nauwelijks controle mogelijk. De bouwwerkzaamheden tijdens de zomervakantie moeten een eind maken aan deze onoverzichtelijke situatie. De nissen worden zo veel mogelijk dichtgemaakt. Het dak krijgt een andere bedekking zodat het grind, waarmee herhaaldelijk de ruiten zijn ingegooid, kan wor den verwijderd. De scholen krijgen ruiten van gehard, dubbel gelaagd glas. De vensterbanktegels worden van beton. Ook zal er gesnoeid worden in de struiken rondom de school. Deze maatregelen gaan zo'n halve ton kosten. Maar, zo re deneert de gemeente, uiteindelijk verdienen die aanpassingen zich zelf terug omdat er minder her steld hoeft te worden. Vorig jaar werd aan het scholencomplex voor 130.000 gulden vernield. Optimisme "Eigenlijk is het pure indoctrina tie, maar we proberen onze eigen kinderen zo veel mogelijk te door dringen van de zinloosheid van die vernielingen", vervolgt Van Wie link. "En dat lukt aardig. Als je in kringgesprekken vertelt wat die vernielingen allemaal kosten en wat je daar allemaal voor zou kun nen doen, dan zijn ze boos en ma ken zich bezorgd. Laatst kwamen een paar leerlingen hevig veront waardigd vertellen dat de jonge plantjes, het waren nauwelijks meer dan wat staken, vernield wa ren. Daar waren ze zo boos over. Ik heb toen, ter vervanging, uit een van de plantsoenen maar wat ande re struiken gegraven". "Het probleem is dat het niet on ze eigen leerlingen zijn die deze rotzooi aanrichten. Het zijn jon gens van een jaar of veertien. Ze willen meedoen in de groep, stoer doen. Je kunt heel moeilijk vat op ze krijgen. De sociale controle ont- (foto Wim Dijkmai breekt. En ouders durven vaak niet op te treden tegen hun kinderen omdat ze bang zijn dat ze in elkaar worden geslagen. Ja, ik heb vroe ger ook wel eens een ruitje gebro ken maar dat kwam altijd uit. Mis schien pakte ik het niet slim ge noeg aan, was ik te schlemielig". Op dit ogenblik heeft Van Wie link de strijd tegen de vernielingen en de graffiti-teksten tijdelijk ge staakt. "Eerst even de aanpassin gen afwachten. De school krijgt ook een ander kleurtje. In plaats van dat bruin wordt het houtwerk geel en blauw. En ik geloof dat de school met die frisse kleuren een goede uitstraling zal hebben, dat er minder gekrast en vernield zal worden. Ik kan er niets aan doen maar ik blijf optimistisch". LEIDEN - Het universitaire weekblad Mare wordt in zijn voort bestaan bedreigd. Het bedrijf dat voor het blad advertenties werft heeft al sinds 1985 een deel van dat geld achtergehouden. Mare heeft volgens de Leidse universiteit, de uitgeefster van het weekblad, ruim 260.000 gulden tegoed van het bu reau voor advertentie-aqcuisitie Adsell uit Alphen aan den Rijn. De universiteit heeft inmiddels beslag gelegd op het huis van K.D. Leijdsman van Adsell, het kantoor zelf en een rekening. Via een kort' geding dat donderdag dient, hoopt de universiteit het geld alsnog bin nen te krijgen. Bovendien wil de universiteit dat het contract tussen Mare en Adsell wordt verbroken. Het Alphense bureau was gister middag onbereikbaar voor com mentaar. Mare heeft, zo blijkt uit de dag vaarding die door de universiteit is uitgebracht, de werving van adver tenties en de gehele administratie daarvan uitbesteed aan Adsell. Het weekblad krijgt 65 procent van de advertentie-inkomsten. Maar sinds 1985 is het bureau volgens de uni versiteit in gebreke gebleven. "Er werd steeds een deel van het geld betaald", vertelt woordvoerder P. Bukman van de Leidse universi teit. De schuld is nu opgelopen tot bijna een kwart miljoen gulden. In clusief de wettelijke rente krijgt LEIDEN - De regionale schoolbe geleidingsdienst Rijnland is voor stander van een fusie met de on derwijsbegeleidingsdienst Duin en Bollenstreek. Het algemeen be stuur van 'Rijnland' heeft dit het ministerie van onderwijs en weten schappen laten weten. De 'toekom stige' fusiepartner van de school begeleidingsdienst voelt overigens niets voor een samenvoeging en heeft bij het ministerie een be zwaarschrift hiertegen ingediend. Het ministerie wil een fusie'tot stand brengen tussen onderwijsbe geleidingsdiensten in de verschil lende regio's omdat het hoopt dat daardoor goedkoper en doelmati ger kan worden gewerkt. Het alge meen bestuur van de schoolbege leidingsdienst Rijnland onder schrijft dat ook. Het meent dat met een samenvoeging in dit gebied een bedrag kan worden bespaard van één tot anderhalve ton. Onder meer omdat minder geld hoeft te worden uitgegeven wanneer één gezamenlijke administratie wordt gevoerd. De onderwijsbegeleidingsdienst Duin- en Bollenstreek is echter bang dat door de fusie de samen werkende groepen hun 'eigen identiteit' verliezen. Ook is de dienst bang dat door de fusie ge tornd zal worden aan onderlinge afspraken tussen gemeenten over bijdragen aan de onderwijsbegelei dingsdienst. Directeur J. de Bil van de school begeleidingsdienst Rijnland on derschrijft de bezwaren van zijn fu siepartner niet. "Met goede afspra ken kan de 'eigenheid' van de ver schillende groepen goed worden gewaarborgd. Dat is ook gebeurd in het gebied van Rijnland", aldus De Bil. Als het bezwaarschrift van de on derwijsbegeleidingsdienst Duin en Bollenstreek wordt toegekend, dan is een fusie in elk geval uitge sloten tot 1990. Wat er na dat jaar gaat gebeuren, is nog niet duide lijk. Het ministerie komt hiervoor nog met nadere richtlijnen. Mare 265.000 gulden van Adsell. Door het uitblijven van de beta lingen is het voortbestaan van Ma re in gevaar gekomen. In de dag vaarding staat dat binnen de uni versiteit op geen enkele andere manier dat geld kan worden ge vonden. Voor de universiteit was dat reden om Adsell te sommeren binnen twee dagen het geld te be talen, maar dat is niet gebeurd. Daarom is nii hét kort geding aan gespannen. "De hele universiteit zit finan cieel moeilijk. Het is van het groot ste belang voor Mare dat het geld boven water komt. We hebben di verse pogingen gedaan om het via de normale weg te krijgen, maar dat lukt niet. Het college van be stuur heeft daarom gezegd: nu of nooit. Leijdsman heeft wat geld op een rekening staan, hij heeft een huis waar een niet te hoge hypo theek op zit en dan is er het kan toor zelf nog. Wij hebben daarop al vast beslag gelegd", zegt Bukman. De universiteit wil dat de presi dent van de Haagse rechtbank het beslag goedkeurt en Adsell gelast het bedrag over te maken. Verder wil Mare af van het contract met het Alphense bureau. Om zelf ad vertenties te kunnen werven, eist de universiteit de gehele admini stratie op. Niet alleen de gegevens van de adverteerders, maar ook no tities en dergelijke over potentiële klanten die in het weekblad recla me willen maken. Elke dag dat Ad sell wacht met het overhandigen van die gegevens zou een dwang som van 5000 gulden moeten wor den betaald. Datzelfde geldt voor elke keer dat Adsell contact op neemt met bedrijven die in Mare adverteren. De universiteit wil dat alle banden tussen het bedrijf en de adverteerders worden verbro ken. In de dagvaarding staat dat de redactie van Mare zelf de werving van advertenties ter hand wil ne men en daarom over alle gegevens moet beschikken. De administratie moet ook naar de redactie worden overgebracht, zo is de eis. Inmiddels heeft de universiteit alle adverteerders die bij haar be kend zijn, gevraagd geen betalin gen meer te doen aan Adsell en verzocht advertenties voortaan di rect te doen toekomen aan Mare. Of het werkelijk tot een' kort ge ding komt, is nog de vraag. Vol gens Bukman wil Leijdsman over de vordering praten. "Hij wil een compromis, maar wij wachten voorlopig af wat zijn advocaat te vertellen heeft", aldusjie i taire woordvoerder. Lezers schrijven Onbegrijpelijk dat een aantal wo ningen in Morsweg IV wellicht gaat verdwijnen. Jarenlang heb ik op dit gedeelte van de Morsweg ge woond. En met veel plezier. Als mijn toenmalige huisbaas er niet zelf had willen wonen, dan had ik er nu nog gewoond. Er wordt geklaagd over herrie van zware vrachtwagens. Maar vol gens mij is dat opgeheven door de wegomlegging. En hoe komen ze er bij dat de sfeer er niet goed is? Nogmaals, ik heb er fijn gewoond en had in de omgeving zeer goede buren. Wie sloopt er nu woningen die in zeer goede staat verkeren? M.C. van de Berg, Diamantlaan 112, Leiden. LEIDEN - Voor de tweede maal in een jaar tijd heeft het CDA tegen een begroting van de gemeente gestemd. Een voor een bestuurlijk ingestelde partij als het CDA zeer vergaand middel om de onvrede met het beleid van PvdA/VVD/Links Leiden uit te spreken. De Leidse politiek is daarmee op een punt aangeko men dat de collegepartijen en de oppositie elkaar volstrekt niet meer serieus nemen. Waar dat toe leidt, bleek de afgelopen week toen de gemeenteraad een oordeel moest vellen over de be zuinigingsoperatie, maar zich verslikte in onderlinge conflic ten en nutteloze koffiedik-kijke- rij. Op deze wijze had de gemeen teraad zich de moeite beter kun nen besparen. door Gert Visser De drie lange avonden in de raadszaal werden nauwelijks ge vuld met bespiegelingen over de gevolgen van de naderende, in grijpende bezuinigingen. Hoofd punt van discussie was veel meer wat Leiden van het rijk te ver wachten heeft. Het college gaat er van uit dat wie veel geld vraagt, veel krijgt en ziet wel ver der wanneer de hartewens om veel te krijgen onverhoopt niet wordt gehonoreerd. Het CDA stelt zich bescheidener op en kijkt als een nauwgezet boek houder niet alleen naar de in houd van de gemeentekas, maar voelt zich ook verantwoordelijk voor de rijksfinanciën. Verziekt Dat was de inhoud van het po litieke conflict dat met name dui delijk moest maken of de ge meente het komend nqjaar op nieuw moet bezuinigen. Natuur lijk een interessante vraag, maar het college wenste echter niet duidelijk te maken waarop zijn hoge verwachtingen waren geba seerd. Daarentegen bestond de bewijslast van het CDA slechts uit enkele telefoongesprekken met ambtenaren van het ministe rie. Onder deze omstandigheden wordt het discussiëren een be trekkelijk zinloze aangelegen heid. Toch ging de raad zich er drie avonden aan te buiten. In het najaar zal blijken wie er ge lijk heeft gehad. Er is nog een tweede aspect dat meespeelde: de verziekte ver houding tussen college en oppo sitie. De drie collegepartijen had den zich in het keurslijf van een moeizaam bereikt compromis over de belastingverhoging ge perst, waardoor er voor de ge meenteraad weinig overbleef om over te praten. Het CDA probeert zelfs niet meer de drie coalitie partners uit elkaar te spelen. De ervaring heeft de partij geleerd dat dat weinig effect sorteert. 'Limousine' In plaats daarvan kwam het CDA deze week met een alterna tief bezuinigingsvoorstel. Die plannen werden mede door de onbeholpen presentatie en het gemis aan overtuigingskracht prompt afgeschoten door de col legepartijen. Weliswaar wilden leden van de coalitiefracties bui ten de raadszaal wel toegeven dat het CDA-plan goede onder delen bevatte, maar de bereid heid van het college om de oppo sitie in het openbaar een succes je te gunnen, is in Leiden nu een maal bijzonder klein. Ook de tweede oppositieparty van enig formaat, D66, ziet geen kans het college veel tegenspel te bieden. D66 denkt mee en wordt voor zijn constructieve arbeid door het college veelvuldig ge prezen. De vier-jaarlijkse belo ning in de vorm van een wethou derszetel in het college, blijft echter keer op keer uit. D66 heeft zich daarmee tot het aanhangwa- gentje van de rood-liberale li mousine gedegradeerd. Waar de oppositie machteloos toekijkt, heeft het college het bij zonder gemakkelijk. Van de col legefracties mag niet verwacht worden dat zij oppositie voeren tegen de eigen wethouders. Voor zover dat wel gebeurt, vindt het plaats in besloten fractievergade ringen, achter gesloten deuren, i Toch zou de gemeenteraad het antwoording politieke keuzes en compromis sen duidelijk worden gemaakt. De gemeenteraad van Leiden komt daaraan niet meer toe, zo is deze week nog eens gebleken. Het zicht op de politieke besluit vorming is aan het oog van de burger onttrokken. Achter de schermen maakt het college van burgemeester en wethouders in betrekkelijke rust het karwei af. CDA-fractievoorzitter Walenkamp legt het nog eens uit. Op de ach tergrond luistert PvdA-collega van der Molen mee. De CDA-leider wist het college niet te overtuigen. (foto Lock zuyderduin) Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Niels zv C.S.M. Olsthoom en J.P. Niekus. Sha ron dv J. Brussee en W.A.J. Ekkerman, Elodie Marie Loetitia dv J.P.R.G. Le- breton en J.L.M. Moreau, Steven Peter zv H.G. Bergfeld, Patrick Leroy zv Boender, Géanne dv J. Hoiting en F. Koning, Barbara Carolina Maria dv D.J.M. de Blauw en M.L.I. Morsch, Ma- non dv A. Ouwehand en M. Oranje, Eli sabeth Fora dv G.J.D. Goekoop en F.M.M. Sepers, Julien Maria zv G.C.M. Koevoets en M.E.A. Hartmans. Koen Martin Jan zv P.A.M. Janssen en A.P.M. Beckers, Rob Jos Willem zv P.A.M. Janssen en A.P.M. Beckers. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L E I D E~N

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9