Beurs in het teken van winstneming PvdA wil geen monopolie van grote uitgeverij Zwarte maand Antillen A 1 1 1 Kabinet bereid tot extra EG-afdracht Philips zet ook mes in bovenlagen ZATERDAG 4 JULI 1987 PAGINA 7 Wolters verhoogt bod op Kluwer ZWOLLE (GPD) - Een dag na Elsevier heeft Wolters Sam son aangekondigd haar eerder voorgenomen bod op Klu wer te verhogen. De details van het hogere bod van Wol ters Samson zullen op 9 juli in een officieel biedingsbe- richt bekend worden gemaakt. Maar de besturen van Wol ters en Kluwer hebben al wel verklaard dat het nieuwe bod aantrekkelijker zal zijn dan het bod dat Elsevier don derdag op Kluwer uitbracht. Inmiddels hebben de PvdA-ka- voorspelde i nog maar tien merleden Pronk en Van Nieuwen- tot vijftien grote uitgevers de be- hoven de ministers De Korte (eeo- hoefte aan informatie zouden be- nomische zaken) en Brinkman vredigen. Kluwer noemde deze (welzijn, volksgezondheid en cul- staP 'vijandig' en besloot zich te- tuur) gevraagd te voorkomen dat g«n overneming te 'beschermen' één uitgeverij de gehele binnen- middels een fusie met Wolters. - - ^n buitengewone aandeelhouders- Kluwer in de stadsschouwburg van Deventer. Een woordvoerder van Elsevier wilde op de mededeling dat er een nieuw bod zou komen van de zijde Wolters geen commentaar le- landse markt gaat beheersen. Dat Maandag is gevaar bestaat, sinds Elsevier in vergadering het officiële biedingsbericht aan aandeelhouders Kluwer liet blij ken ook belangstelling voor de Wolters Samson Groep te hebben. Via schriftelijke vragen herinne ren de twee PvdA-parlementariërs eraan dat de regering het drie jaar veren. „Wij wachten rustig af'. El- WILLEMSTAD - "De Neder landse Antillen hebben al eeuwen lang ingespeeld op de handelsbe lemmeringen in het buitenland. Ook nu zal de financiële sector in Willemstad mogelijkheden zoeken om zich als belastingparadijs te handhaven". Dat is de mening van regeringsadviseur Rudsel Martha van de Centrale Bank van de Ne derlandse Antillen. Hij reageert daarmee op (onder andere) de op zegging van het belastingverdrag met de Verenigde Staten. door Elly Wempe Voor de Nederlandse Antillen is juli 1984 een zwarte maand. De overheidsinkomsten uit de finan ciële sector dalen sterk en er blijft nog slechts een klein deel over van wat in het begin van de tachtiger jaren 'de grootste geldstroom ter wereld was'. Volgens Rudsel Mar tha gaat het om gevallen met meer dan negen nullen. In de Tweede-Wereldoorlog ver plaatsten veel internationale be drijven hun zetel naar het buiten land om aan de macht van de nazi's de ontkomen. Toen kwamen de eerste 'off-shore'-bedrijven naar Curacao: bedrijven die hun hoofd kantoor hebben in een ander land dan waar zij hun belangrijkste acti viteit ontplooien. De Nederlandse Antillen pasten hun wetgeving aan om nog meer brievenbusmaat schappijen aan te trekken. Eilandengroep terug naar af als belastingparadijs In de zestiger jaren konden veel Amerikaanse bedrijven door de be lastingwetgeving moeilijk geld le nen op de Europese kapitaalmarkt. Via het belastingverdrag tussen de Nederlandse Antillen en de Ver enigde Staten was het mogelijk een dochteronderneming op de Antillen het geld te laten lenen. Een voorbeeld. Texaco in de Ver enigde Staten heeft geld nodig en plaatst een lening in Europa van 500 miljoen dollar. Als dat recht streeks zou gebeuren moet het be drijf 30 procent bronheffing beta len. Dat kan omzeild worden door een dochtermaatschappij op de Antillen op te richten. Deze doch ter plaatst in Europa een geldle ning tegen 9 procent rente en schuift die door naar het moeder bedrijf in de Verenigde Staten te gen 10 procent. Het ene procent blijft op de Antillen als inkomen. Daarover moet het bedrijf dan 24 procent belasting betalen, in totaal 1,2 miljoen dollar. De bronheffing in de Verenigde Staten zouden Te xaco 15 miljoen dollar hebben ge kost. De Nederlandse Antillen hebben vooral de laatste jaren op deze door sommige mensen wat al te gemak kelijk genoemde wijze veel belas tinggelden geïncasseerd. In 1981 werd 120 miljoen gulden geind voor de Antilliaanse schatkist, maar in 1986 was dit opgelopen tot ruim 600 miljoen gulden. De Ame rikanen zagen met lede ogen toe hoe belastinggeld het land uit stroomde. Ook maakten buitenlan ders gebruik van het belastingver drag. In juli 1984 werd de bronhef fing afgeschaft in het Congres. Daardoor hadden de Amerikaanse bedrijven de Antillen niet langer nodig om belasting te ontlopen in eigen land. Men kon rechtstreeks geld aantrekken uit Europa. Harde klap Met de opzegging van het belas tingverdrag door de Amerikaanse regering, zal het resterende deel van de zogenaamde 'Antillenroute' opnieuw worden aangepakt. De Antilliaanse premier Dom Martina verwacht dat de overheidsinkom sten de komende jaren zullen te ruglopen naar 140 miljoen gulden. De Antilliaanse overheid is daarom begonnen met een informatiecam pagne om de bevolking op de hoogte te stellen van deze harde klap. De regering zal drastisch moeten bezuinigen. MOOI WEER, HOOI WEER dat al byna 585.000 aande- persfusies vast te stel- len ofwel ruim 23 procent van het het kabinet gewone aandelenkapitaal van Klu wer in zijn bezit heeft, wil zes eigen aandelen plus 75 gulden contant voor elk Kluwer-aandeel geven. geleden niet nodig vond geling len. Er toen, geen sprake van uit de hand lopende ontwikkelingen. Pronk en Van Nieuwenhoven willen nu van de regering weten welk instrumen tarium ter beschikking staat om monopolies in de uitgeverswereld tegen te gaan. Het gevecht om kluwer begon op 3 juni. Elsevier kondigde toen aan een bod op deze kleinere uitgeverij te zullen uitbrengen. Overeenkom stig de visie van Elsevier-baas prof. P. Vinken die al by de presentatie van het jaarverslag een wereld LENING MENEBA - De obligatie lening van bijna 26 miljoen gulden, tegen 6,75 procent rente, is vrijwel geheel via de Effectenbeurs ge plaatst, aldus het meel- en bakke rijconcern. De lening van het moei zaam draaiende concern maakt deel uit van een groter financie ringsplan, waarbij verder onder meer ook de Nationale Investe ringsbank, Nationale-Nederlanden en banken zijn betrokken. Kort Zakelijk De Centrale De verzekeringsmaatschappij De Centrale heeft de nettowinst vorig jaar opgevoerd tot f 13,3 mil joen tegen f 3,3 miljoen in 1985. De winst voor belasting steeg van f 5 miljoen tot f 17,5 miljoen. De winst over 1985 stond zwaar onder druk door een fors verlies op twee col lectieve ziektekostenverzekerin gen, die door Justitie en WVC wa ren gesloten voor jongeren in ge zinsvervangende tehuizen. Deze contracten zijn door De Centrale per 1 juli 1986 opgezegd. Verberg Drs G.H.B. Verberg, directeur- generaal energie van het ministerie van economische zaken, wordt plaatsvervangend algemeen com mercieel directeur van de Gasunie in Groningen. Hij zal de huidige al gemeen commercieel directeur mr S.A.Rissik opvolgen, di$ per 1 juni 1989 met pensioen gaat. Verberg trad in 1974 in dienst van het mi nisterie en werkte sinds 1982 in zijn huidige functie. Aramidevezel Akzo mag formeel vanaf 30 juli haar aramidevezel Twaron niet meer invoeren in het Verenigd Ko- ninrijk. Het verbod tot verkoop van Twaron aan de overkant van de Noordzee is een uitvloeisel van een uitspraak van de Londense rechter op 4 juni. De uitspraak is weer een stap in het al jarenlang durende juridische gevecht tussen Akzo en het Amerikaanse chemie concern Dupont de Nemours over de octrooirechten op het aramide vezel. Gasreserve De verwachte Nederlandse aard gasreserves bedroegen per 1 janua ri dit jaar 1955 miljard kubieke me ter. Een jaar eerder was dat 1994 miljard kubieke meter.In 1986 werd door nieuwe vondsten en herberekeningen rond 36 miljard kubieke meter aardgas toegevoegd aan de reserves, maar daar stond een produktie van rond 74 kubieke meter tegenover. Dollar Papieren strijd oesterkwekers en palingvissers MIDDELBURG (ANP) - De pa lingvissers van de Grevelingen hebben via een kort geding aan de president van de rechtbank in Mid delburg onmiddellijke stopzetting gevraagd van het uitzetten van oes tercollecteurs -schelpen die dienen als ondergrond voor oesterzaad- in de Grevelingen. De oesterkwekers, verzameld in 'Ostrea', zijn daar gis termorgen mee begonnen terwijl er nog geen vergunning voor is ver leend. Mr. A. den Hollander, die optrad als advocaat van de acht palingvis sers, eiste een dwangsom van één miljoen gulden per dag per over treding. De palingvissers roepen al jaren dat ze schadevergoeding wil len voor de door de oesterkwekers aangerichte schade. Ostrea is een nieuwe vereniging van oesterkwekers, die eerder deze week een kort geding verloor tegen de tien leden van 'Vervoex', de or ganisatie van oesterkwekers en -exporteurs die al jaren oesters kweken op de Grevelingen en de Oosterschelde. Deze waren on danks het feit dat de kamer voor de binnenvisserij de vergunning nog. niet officieel had goedgekeurd, op hun percelen op de Grevelingen al begonnen met het uitzetten van oestercollecteurs. Ostrea eiste in dat geding dat de president Vervoex hiervoor een verbod zou opleggen. Maar de pre sident deed dat niet en Vervoex ging door met haar werk. Ostrea, een nieuwe vereniging die dit jaar voor het eerst ook toestemming heeft gekregen voor de kweek van oesters, is daarop ook illegaal aan het werk gegaan in de Grevelin gen. De leden van Vervoex hebben intussen hun werk in de Grevelin gen afgerond en zyn dus geen par tij in het kort geding, dat door de palingvissers is aangespannen. De president van de rechtbank in Mid delburg zal zo snel mogelijk uit spraak doen. ALKMAAR (ANP) - Hoogovens mag zijn laatste gastarbeiders pension 'Casa Arosa' aan de Pi- cassolaan in Alkmaar per 29 au gustus sluiten. Dat heeft de pre sident van de Alkmaarse recht bank, mr. T.W. Attema, gister middag bepaald in het kort ge ding dat 134 in Casa Arosa wo nende Spaanse werknemers te gen het staalbedrijf hadden aan gespannen. In zijn vonnis verwerpt mr. At tema alle bezwaren van de Spaanse werknemers tegen ver huizing naar de door Hoogovens geboden alternatieve woongele genheid in Wijk aan Zee. De pre sident acht de door Hoogovens aangeboden woonruimten in Ho tel Kennemerduin een aanvaard baar alternatief en stelt vast dat de 134 Hoogoven-werknemers van Casa Arosa geen Hoogovens zet Spanjaarden uit Casa Arosa recht op huur- of ontruimingsbe scherming genieten. Mr. Attema vindt dat Hoogo vens zich voldoende heeft inge spannen om de Spanjaarden over de voorgenomen sluiting van Casa Arosa voor te lichten en met hen in overleg te treden. Juist de Spaanse werknemers hebben volgens hem de gang van zaken getraineerd door besluite loosheid en het niet benoemen van overleg-vertegenwoordigers. Ook acht mr. Attema aanneme lijk dat de exploitatie van Casa Arosa door de gestage leegloop Hoogovens circa 20 duizend gul den per werknemer per jaar kost en door huisvesting in Wijk aan Zee ruim 1,3 miljoen gulden per jaar kan worden bespaard. Vol gens mr. Attema hebben de 134 betrokken Spanjaarden feitelijk nauwelijks bezwaren tegen de nieuw geboden huisvesting, maar slechts tegen verhuizing naar Wijk aan Zee. De tegeneis van Hoogovens dat de Spaanse werknemers „Ca sa Arosa" ontruimen wijst de president toe, waarbij hy de ui terste vertrekdatum op 29 augus tus stelt. Daarna mag Hoogovens het pension zonodig met behulp van de sterke arm ontruimen. De 134 werknemers zijn veroordeeld in de kosten van het geding. De nu voorbij getrokken be'urs- week stond vrijwel overal in het te ken van de winstnemingen. Niet alleen bij ons maar ook elders in de vrije wereld zoals Londen, Tokio, Frankfort en Brussel. Het ging daarbij grotendeels om het binnen halen van eerder in juni opgedane koerswinsten. Ook al waren die zo als in Tokio vaak niet groot. door C. Wagenaar Maar ondanks het feit dat Wall iljard Street dinsdag met een zware val van 28 punten de junimaand beëin digde, bleef er toch nog een saldo koersstijging over van 5,5 procent. De koers van de Amerikaanse Over het gehele tweede kwartaal dollar is op de Europese wissel- beliep de koersstijging van de markten opnieuw gestegen. In Newyorkse Effectenbeurs bijna 5 Amsterdam werd gisteren een procent, zodat de junimaand der- koers vastgesteld van 2,07 gulden halve heeft hersteld wat er in mei tegen 2,06 gulden donderdag. De verloren ging. banken verhoogden de advieskoer- Met spanning wordt het financië- cent tot 2,01 gulden bij le gedrag van Japan gevolgd. Want i 2,13 gulden bij ver- ook afgelopen week schijnt er in Tokio op grootscheepse wijze geld vrij te zijn gemaakt om, naar wordt aangenomen, op korte termijn i mete aankoop koop. Goederenvervoer De Nederlandse wegvervoerders massaal op Wall Street te worden hebben vorig binnenslands 364 herbelegd. De vlucht uit eigen miljoen ton goederen vervoerd, z procent meer dan i de werkloosheid en bouwmaterialen, bouwprodukten en voedingsmid delen. Voor het eerst sinds 1967 kwamen er weer enkele tientallen beroepsvervoerders bij. Een be- snel stijgt en de conjunctuur dui- aei zat in delijk versombert, kostte de beurs i Tokio deze week in twee dagen land- tijd bijna 800 punten of i i 3,5 procent van het koersniveau. Daar na trad enig technisch herstel op. Zonder steun van Wall Street en door de aanvankelijk kleurloze markten voor dollar en obligaties kon onze beurs niet op gang ko men. Er werden nog wel pogingen daartoe in het werk gesteld door dat onder leiding van ons hoofd fonds Koninklijke Olie de interna tionals flink hoger begonnen, en dat zelfs twee dagen volhielden, maar daarna keerde het getij. Daarbij liet de lokale markt met een al het hoofd hangen en brok kelde elke dag meer af. Het kwam daarbij woensdag zelfs tot een stand van 4 punten beneden het slot van eind vorige week en bijna 5 punten voor de lokale markt in zijn geheel. Dank zij de blijvende vaste stemming voor de olies duur de deze duikeling ook hier niet lang. De internationals boekten zowel maandag als dinsdag nieuwe hoog terecords op hun index waardoor ook het algemene beurscijfer op een nieuwe historische top terecht kwam. En toen donderdag Ko ninklijke Olie de markt verder om hoog trok, was ook op de lokale markt het meeste leed geleden. Wel bleef de handel kalm en waren dekkingsaankopen de hoofdoor zaak van het koersherstel. Doordat op het laatste OPEC-be- raad een nieuw streven naar pro- duktiebeperking van ruwe olie centraal stond, reageerden de olie fondsen nogal positief op het eind resultaat. Daarom zette Koninklij ke Olie de week hoog in, maar de rest van de markt bleef loom ter zij de en de financiële sectoren als banken en verzekering moesten soms zelfs fors inleveren. Desondanks mag ook Amster dam als geheel niet ontevreden zijn over de eerste helft van dit jaar. De op begin september vorig jaar ver laten top van 301 kon op 22 juni weer worden ingenomen en zelfs worden voorbijgestreefd. Per saldo sloot juni de eerste zes maanden af met een indexwinst van 33 punten, of ongeveer 12 procent. Voor Wall Street lag de stijging echter op 550 punten of bijna 30 procent Am sterdam bleef dus aanzienlijk ach ter. Wel deden de internationals het beter, want hier steeg de index met 70 punten of ruim 25 procent. De lokale markt daarentegen was niet in staat in de eerste helft van dit jaar de top van begin januari weer te doorbreken en eindigde nog een tiental punten beneden het slot van vorig jaar. De tweede helft van 1987 begon voor deze marktsector zelfs weer met een fikse baisse. Toch viel het weekresultaat ook voor Amsterdam per saldo mee. Het gros van de aandelen wist eer der opgelopen winstnemingsver- liezen weg te werken en zelfs nog iets hoger te eindigen. Alleen Ko ninklijke Olie handhaafde zich als de grootste uitschieter en boekte voortdurend nieuwe hoogtere- --S BEL JRS W E E K ging kwam daarbij op rond 15 gu den. Voor Unilever brak een krachtig herstel door nadat er deze week op gesplitste basis onder enige druk moest worden gehandeld. Van de kleinere aandelen viel Krasnapols- ki op met een herstel van 10 pro cent van de beurswaarde, maar lag KBB opnieuw onder druk met een daling van 5 procent. De grote ver liezer was natuurlijk de Verenigde Bredero die door zijn status van verleend betalingsuitstel en prak tisch faillissement voor de aande len nagenoeg naar de nulwaarde terugzakte. Van de 33 gulden koerswaarde bleven nog maar rond 5 gulden over. De Euroepse Optiemarkt had het weer druk met een totaal aan optie contracten van 264.000 tegen 278.000 in de voorafgaande werk periode. Gedurende de eerste paar dagen was Akzo nummer één wat de grootste omzet betrof, maar daarna namen de olies de rol over. Beide wisten soms zelfs een derde van de totale dagomzet voor hun rekening te nemen. Woensdag kwam het aantal dollar-guldensop ties op de derde plaats. De inde xopties bleven stabiel. Dom Martina: „Ieder huisgezin, iedere onderneming, iedere organi satie moet daarmee rekening hou den. Dit is een offer dat onze ge meenschap moet brengen. Het heeft grote sociale gevolgen. Daar om hebben we de Nederlandse re gering verzocht om ons gedurende een overgangsperiode te helpen". De Antilliaanse regering heeft en kele weken geleden om 500 mil joen gulden extra gevraagd van de Nederlandse regering, naast de normale ontwikkelingshulp van 200 miljoen gulden per jaar. Met deze extra hulp zouden de begro tingstekorten van de komende ja ren worden gedekt. Volgens Rudsel Martha kan de Nederlandse regering kiezen: of het geld aan de Antillen geven, of het later aan sociale voorzieningen voor emigranten uitbetalen in Ne derland. „Nederland ontkomt er eenvoudigweg niet aan, de eilan den zijn nog steeds een deel van het koninkrijk. Als het slecht gaat op de Antillen neemt de emigratie toe. Met deze financiële hulp kun nen we de mensen nog enig toe komstperspectief bieden op de ei landen zelf'. Op de langere termijn zullen de eilanden wel weer gebruik kunnen maken van de ontwikkelingen in de wereldeconomie en voordeel trekken van politieke ontwikkelin gen in het buitenland. Martha geeft een voorbeeld: „In het begin van de tachtiger jaren was er het con flict tussen de Verenigde Staten en Iran. De Arabieren die in de VS wilden investeren konden geen ri sico's lopen met vijandbepalingen in de Amerikaanse wetgeving. Door hun investeringen via de Ne derlandse Antillen te laten lopen, kunnen ze deze risico's vermij den". Goede naam Ook vele kapitaalkrachtigen in Zuid-Amerika zullen volgens Mar tha de komende jaren om politieke of financiële redenen gebruik ma ken van de Nederlandse Antillen. Hij meent dat de Antillen hun goe de naam als belastingparadijs be houden, ook al vonden de eilanden de Amerikaanse eisen wat de infor matieverstrekking betreft erg hoog. Nu er volgend jaar geen ver drag meer is vervalt deze plicht voor de Antillen om informatie aan de Amerikaanse fiscus te geven. Martha: „De Antillen staan des ondanks vanwege de op Neder- landse leest geschoeide recht spraak bekend als een misdaad-on vriendelijk land. Die naam zal vele drugs- en zwartgeldhandelaren af schrikken. Bovendien hebben de eilanden nog steeds een verdrag met de Verenigde Staten om sa men te werken op het gebied van het strafrecht". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het akkoord dat gistermorgen vroeg werd bereikt in de Europese begro- tingsraad. Om het gigantische te kort op de EG-begroting te dek ken, werd onder meer afgesproken de invoerrechten dit jaar geheel aan de EG af te dragen. Tot nu toe mogen de landen tien procent van de invoerrechten zelf houden, als een soort administratiekosten. Staatssecretaris Van der Linden (buitenlandse zaken) stelde tijdens de begrotingsraad als voorwaarde dat begin volgend jaar de tien pro cent die de landen zelf mogen hou den, weer zal terugbetaald. Onder die uitdrukkelijke voorwaarde is het kabinet gisteren akkoord ge gaan met de tijdelijke afdracht van de tien procent van de invoerrech ten aan de EG. Het kabinet wilde gisteravond pas zijn definitieve fiat aan de EG geven, als er absolute garanties wa ren over terugbetaling. Na koorts achtig overleg kwam zo'n garantie er gisteravond. Door deze afspraak moet Nederland dit jaar honderd miljoen gulden extra afdragen aan de EG, die het begin volgend jaar krijgt terugbetaald. Per saldo kost het ons land dus alleen de rente over dat bedrag, ongeveer drie mil joen gulden. Het kabinet is met de grootst mo gelijke tegenzin over zijn bezwaren heengestapt. Nederland wordt als EG-invoerhaven bij uitstek zwaar der getroffen door de tijdelijke af dracht dan andere EG-lidstaten. Aan Nederlandse zijde wijst men er op dat het voorstel om alle in voerrechten aan Brussel over te maken tot twee keer toe van de hand is gewezen tijdens de Euro pese top. Nederland was verder bang dat de Commissie de invoer rechten volgend jaar definitief naar zich toe wil trekken. De EG-begroting vertoont op het ogenblik een gat van 6,3 miljard ecu (ecu 2,34 gulden). Via wijzi- Bankroete HAL verliest ook vliegvergunning SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft de ver gunningen voor lijnvluchten en ongeregeld vervoer van de failliete Rotterdamse luchtvaartmaat schappij Holland Aero Lines inge trokken. Dit heeft een woordvoer der van haar departement meege deeld. Smit-Kroes schrijft in een brief dat de vergunning niet onderhands is te verhandelen. Zij wijst er daar bij op dat ook indien een vergun ning uit een faillissement zou kun nen worden verkocht aan geïnte resseerden, deze overdracht door de minister moet worden bekrach tigd. En daarbij hanteert zij dan weer de richtlijnen zoals die voor iedere aanvraag van een vergun ning voor luchtvervoer in haar be leid zijn opgenomen. Juist in de markt van de regiona le luchtvaart mag geen onduide lijkheid bestaan over niet gebruik te vergunningen, aldus Smit- Kroes. Smit kondigde begin mei al aan intrekking van de vergunnin gen te overwegen wanneer na een maand geen zicht zou zyn op voort zetting van de activiteiten van de HAL. Op dat moment beschikte de curator over namen van bedrijven uit Rotterdam en omgeving die in de voortzetting geïnteresseerd zou den zijn. Deze namen waren hem verstrekt door de gemeente Rotter dam. De HAL beschikte over vergun ningen voor lijndiensten van Rot terdam naar Southend, Norwich, Londen Stolport, de Parijse lucht havens Charles de Gaulle en Orly, Frankfort, Hamburg, Zurich en Groningen. De HAL had tevens een vergunning voor ongeregeld vervoer. Eind december moest de maatschappij de vluchten staken vanwege ernstige financiële moei lijkheden, in april volgde het fail lissement. gingen in de begroting zelf zou hiervan twee miljard worden ge dekt. Veruit het grootste deel van het tekort, 4,3 miljard ecu, heeft be trekking op de landbouwuitgaven. Deze tegenvallers worden opge vangen door de voorschotten die aan de lidstaten worden gegeven om de boeren te betalen aan het eind van het jaar om te zetten in betalingen achteraf. Daardoor kun nen de uitgaven worden doorge schoven naar volgend jaar. De Europese top heeft begin de ze week al ingestemd met dit voor stel. Maar de concrete uitwerking wordt overgelaten aan de ministers van landbouw, die 13 juli in Lu xemburg bij elkaar komen. Te ver wachten valt dat enige lidstaten, waarbij Nederland, zullen eisen dat zij rente krijgen over het geld dat zij nu moeten voorschieten. EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat de stafafdelingen van het con cern herstructureren omdat het van mening is dat door concentra tie de effectiviteit van deze afdalin gen kan worden verhoogd. Een woordvoerder van Philips heeft dit gisteren meegedeeld. Momenteel werken bij de onge veer dertig stafafdelingen 1.200 mensen. De verwachting is dat er uiteindelijk twintig afdelingen zul len overblijven. Welke personele gevolgen dat zal hebben is op dit moment niet duidelijk. Philips is onlangs een onderzoek gestart hoe de herstructuring het beste kan plaatsvinden. Herstructurering van de stafafdelingen sluit volgens Philips aan bij de wijziging van de topstructuur van het concern. Eerder al kondig'de Philips aan dat er een groepsraad komt, waarin naast leden van de raad van be stuur ook top-managers zitting hebben. Deze raad vormt vanaf 1 september het hoogste bestuurs college van de onderneming. Philips is van oordeel dat een herstructurering van de stafafde lingen ook een bijdrage zal leveren aan de versobering die het bedrijfs beleid de komende jaren zal ken merken. Philips heeft de betreffen de ondernemingsraden en de bon den geïnformeerd over de plannen. Van de zijde van de bonden was vrijdag niemand bereikbaar voor commentaar. Nog halfjaar jeugdloon voor 17-jarigen DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) wil zijn eer der aangekondigde plan om het minimumjeugdloon voor 15- tot en met 17-jarigen af te schaffen, per 1 januari 1988 uitvoeren. Dat blijkt uit een adviesaanvraag van de mi nister aan de Stichting van de Ar beid, het overlegorgaan van werk gevers en werknemers. De Koning wijst erop dat vorig jaar de werkloosheid onder zowel 16- als 17-jarigen 40 procent be droeg van de beroepsbevolking van deze leeftijd. De Koning ver wacht dat een lagere beloning het voor jongeren minder aantrekke lijk maakt de school te verlaten, wat ertoe kan leiden dat zich min der jongeren te vroeg (onge schoold) op de arbeidsmarkt mel den.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7