'Automobilist zal toch blijven rijden' Ruding stelt zich mild op in begrotingsgevecht Nog geen overeenstemming in kabinet over bezuinigingen Spoedig besluit over levering mijnenveger Verzekeraars: tandarts berekent te hoog tarief Circuit Zandvoort vlooien- vrije markt ZATERDAG 4 JULI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Organisaties over hogere benzineprijs: RIJSWIJK/AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Bovag (garages) en de RAI (auto-importeurs) verwachten niet dat de automobilist zijn wagen zal laten staan en in het openbaar vervoer zal stappen als een liter benzine een kwartje duurder wordt. NIJMEGEN (ANP) - De directie van het Sint Radboudziekenhuis in Nijmegen heeft in overleg met de landelijke belangenvereniging voor mensen met multiple sclerose (MS) een manier gevonden om het onderzoek naar MS toch in stand te houden. Voorwaarde is dat de neu rologen van het ziekenhuis zelf met nieuwe onderzoeksplannen op de proppen komen, en dat het on derzoek uit privémiddelen wordt gefinancierd. De directie handhaaft echter zijn besluit om de afdeling experimen tele neurologie, waar tot dusver het onderzoek naar MS werd verricht, in het kader van bezuinigingsmaat regelen op te heffen. Onderzoek multiple sclerose voortgezet Dit betekent volgens de belan genvereniging dat het MS-onder- zoek behouden kan blijven, want de acties die de vereniging in de afgelopen maanden heeft gevoerd hebben genoeg opgebracht om de onderzoeken te financieren, aldus Anita van Kempen, bestuurslid van de vereniging en'zelf MS-pa- tiënte. De belangenvereniging heeft zich van meet af aan scherp tegen de voorgenomen opheffing van de afdeling experimentele neurologie verzet, omdat zij van mening was dat juist in het Sint Radboud baan brekend werk werd verricht bij het vroeg onderkennen van multiple sclerose. De vereniging is blij met het nu behaalde resulutaat, maar zegt pas te kunnen juichen als de ziekenhuisdirectie actief stappen gaat ondernemen om het onder zoek veilig te stellen. Verder hebben beide organisaties wel waardering voor de gisteren gepresenteerde voorstellen ter op lossing van de verkeersfiles. De voorstellen werden opgesteld door een speciale ambtelijke werkgroep en aangeboden aan minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat). Volgens de twee organisaties is het beter om de motorrijtuigenbe lasting te verhogen en met de op brengst het wegennet uit te brei den. De autobranche gelooft niet dat duurdere benzine de staat 1 miljard gulden extra zal opleveren. Door het negatieve effect in de grensgebieden is een meer-op- brengst van 550 miljoen gulden realistischer, vinden zij. ANWB-hoofddirecteur Nouwen vindt de suggesties van de ambte naren aan de minister goed, mits Smit-Kroes het geld dat zij over houdt van de duurder te maken benzine besteedt aan het wegen- moment nog te moeilijk is. Als dat net Als de motorrijtuigenbelasting in de toekomst zou veranderen, wordt verlaagd met dertig procent, vindt de projectgroep dat toch op ook een idee van de ambtenaren, deze maatregel moet worden te- scheelt dat het rijk ruim een half ruggekomen. miljard gulden. Het rijk verdient Het gezamenlijk gebruiken van dus een kleine 500 miljoen gulden een auto zou via een spitsheffing aan een dergelijke operatie, aldus kunnen worden bevorderd. Indien Nouwen. mensen samen met een auto rei- In het rapport noemt de project- zen, zouden ze gratis of goedkope- groep nog vele andere, soms ver- re parkeerplaatsen moeten krijgen gaande mogelijkheden om het file- en moeten worden vrijgesteld van probleem in de Randstad aan te de spitsheffing. pakken. Een daarvan is een spits- vignet. Zonder een dergelijk vignet dat 1,25 tot 2,50 gulden per dag zou moeten kosten, mag een automibi- list niet van het wegennet tijdens de spitsuren gebruik maken. Hoewel de ambtenaren een groot gunstig effect op het verkeerspro bleem verwachten van deze oplos sing, wordt het spitsvignet toch af gewezen omdat handhaving op dit Politie: nog tientallen arrestaties Ajax-nacht Leerlingen stalen uit school AMSTERDAM (GPD) - Er zjjn nog DELFT (ANP) - Zes leerlingen van het opleidingsinstituut tot laborato- enkele tientallen aanhoudingen te riummedewerker, het Van Leeuwenhoek Instituut in Delft, hebben de verwachten als gevolg van de ver- afgelopen drie jaar voor meer dan 100.000 gulden aan computerappara- niehngen in de zogenaamde Ajax- tuur en elektronische weegapparatuur uit hun school ontvreemd. Zij nacht. Commissaris W. A. Bernd- pleegden daarvoor zeven inbraken. "ülïin De zeer nauwkeurig werkende weegapparatuur vond via helers een Plakte gisteren bekend dat er be- weg naar de drugswereld. De leerlingen lieten zich deels in geld, deels in halve de 22 verdachten die al zijn soft drugs betalen. Zes jongemannen in de leeftijd van 18 tot 20 jaar opgepakt, namen bekend zijn van afkomstig uit Delft, Den Haag, Pijnacker en Krimpen aan de IJssel wer- n°grip Fnrn den eind juni aangehouden nadat twee van hen in Den Haag met een in In de nacht nadat Ajax de Euro- Rotterdam gestolen auto waren gesnapt. De drie helers, een 25-jarige en een 26-jarige man uit Spijkenisse en een 18-jarige Hagenaar zijn geen êroeP Je"gdlge Amsterdammers leerlingen van het instituut. °P en ™nd het Leidseplein aan het vermelen en plunderen. De schade bedroeg enkele tonnen. De verdachten zijn tussen de 17 en 23 jaar oud en zijn allemaal af komstig uit Amsterdam. Op een enkeling na, die als gangmaker wordt beschouwd, zijn ze weer vrijgelaten nadat proces-verbaal was opgemaakt. Vrijwel alle ver dachten waren bij de politie be kend. Volgens hoofdinspecteur A. A Smit, die het onderzoek leidt, be staat er geen samenhang tussen de groepen jongeren uit verschillende delen van de stad, die aan de ver nielingen en plunderingen deelna men. Opvallend is, aldus Smit, dat sommige jongens zeggen alleen maar te hebben geplunderd. De laatsten zijn volgens Smit louter uitgeweest op buit. Dat de ouders van de jongens, veelal nog scholie ren, niet hebben ingegrepen, vindt hij vreemd. DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers acht het 'zeker niet bij voor baat uitgesloten' dat de scheeps werf Van der Giessen-De Noord mijnenvegers mag leveren aan Koeweit. De werf is met Koeweit in onderhandeling over de levering van dergelijke schepen voor de be veiliging van olietransporten in de Perzische Golf. Het kabinet moet, als de scheepswerf de order kan krijgen, een exportvergunning verlenen, omdat het om een wapenexport gaat. Volgens premier Lubbers is daarover nog geen beslissing geno men, maar hij sprak wel vrij posi tief over de kansen daarop. Hij ver wacht dat binnen niet al te lange tijd een beslissing zal worden ge- "Bij de afweging die het kabinet moet maken, speelt een rol dat Koeweit een gematigde positie in neemt in het conflict tussen Iran en Irak. Bovendien is een belang rijke overweging dat een mijnen veger een bij uitstek defensief vaartuig is", aldus Lubbers giste ren na afloop van het kabinetsbe raad. AMSTERDAM (ANP) - In de Amsterdamse metro werkt de kunstenaar David Mach momenteel druk aan een kunstwerk van tijdschriften in het kader van het Zomerfestival in de hoofdstad. Mach heeft tien dagen nodig om zijn werk te voltooien. Reizigers kunnen de vorderingen van het kunstwerk voortdurend volgen (foto anp) ZANDVOORT (ANP) - De grote hoeveelheden kwallen in de Noordzee hielden gisteren de bad- liefhebbers uit het zeewater. Zelfs vissersschepen die dicht voor de kust voeren, kwamen met kwallen in hun netten thuis. De weekdieren die op het strand aanspoelden wer den door kinde ren gefascineerd bekeken (fotoANP) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren nog niet ingestemd met het voorstel van minister Ru- ding (financiën) om in 1988 4,6 mil jard te bezuinigen. Een eerste ge spreksronde in de ministerraad heeft evenmin overeenstemming opgeleverd over de vraag of het fi nancieringstekort volgend jaar naar 7 procent moet dalen. Premier Lubbers heeft dit gisteren meege deeld na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Bij de oprichting van het tweede kabinet Lubbers is op aandrang van Ruding afgesproken dat het fi nancieringstekort tot 1990 jaarlijks moet dalen. In 1988 behoort het uit te komen op 7 procent. In zijn voorbereidende "hangpunten- brief' aan het kabinet houdt Ru- ding aan die afspraak vast. Hij wil een deel van het bezuinigingsbe drag van 4,6 miljard hiervoor ge bruiken. Ruding wijst er daarbij op dat de belastingmeevaller voor de schat kist slinkt van 2,4 miljard in 1987 tot 1,5 miljard volgend jaar. De be zuinigingen zijn volgens Ruding verder nodig om de tegenvallende economsche groei op te vangen en de overschrijdingen van de begro tingen van verschillende departe menten te compenseren. Ruding gaat zich de komende dagen beraden op de kritiek van zijn collega's, en zal volgende week "nadere voorstellen" doen hoe vol gens hem het bezuinigingsbedrag kan worden gerealiseerd. In een eerder stadium heeft Ruding al te kennen gegeven flink te willen snoeien in de talloze subsidies aan burgers en bedrijven, zoals de in vesteringssubsidie wir. Het kabinet heeft nog op geen enkel punt besluiten genomen over de nieuwe begroting, aldus Lubbers. Het bereiken van een fi nancieringstekort van 7 procent staat "op gespannen voet" met het feit dat verschillende ministers Minima besteden kwart van hun inkomen aan kale huur DEN HAAG (ANP) - De huishou dens met de laagste inkomens be talen gemiddeld 25 procent van hun netto-inkomen aan kale huur. Dat is drie procent meer dan vijf jaar geleden. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Netto-inkomen bete kent hier uitkering of loon inclu sief vakantiegeld en kinderbijslag. Het aandeel van de kale huur in het maandelijks inkomen is hoger dan 25 procent. Alle huurders tesamen betalen gemiddeld zeventien procent van hun totale netto-inkomen aan kale huur. Ook dit is drie procent meer vrijwel geen mogelijkheden meer zien om te bezuinigen, erkende Lubbers. Daarbij is vooral de positie van minister Deetman (onderwijs) in het geding. Die heeft dit jaar bijna een miljard te veel uitgegeven, en zal ook in 1988 zijn begroting fors overschrijden. Deetman voelt er echter weinig' voor die overschrij dingen op te vangen door bezuini gingen in het onderwijs. Het kabi net heeft ook op dit cruciale punt geen knopen door kunnen hakken. dan in 1981/1982. Bejaarden zijn het slechtste af. Zij verwonen ge middeld negentien procent aan ka le huur. Bejaarden met een netto jaarinkomen onder 15.000 gulden zitten gemiddeld genomen dus op 25 procent. Naarmate het inkomen hoger is neemt het aandeel van de kale huurprijs af. De hoogste inko menscategorie met meer dan 47.000 gulden netto, geeft gemid deld niet meer dan elf procent aan huur uit. Van alle huurders heeft zeven procent een dergelijk hoog inkomen: Van den Bergh krijgt in HP rectificatie beschuldiging DEN HAAG (GPD) - De Haagse Post zal de beschuldiging terugne men dat het Tweede-Kamerlid Van den Bergh zou hebben gehandeld in Fokker-aandelen terwijl hij voorkennis van een komende or der had. In het komende nummer wordt een rectificatie geplaatst met de mededeling dat ten onrech te als vaststaand feit was vermeld dat Van den Bergh deze aande lentransactie had gedaan. Dit is de uitkomst van een over leg tussen de advocaten van beide partijen. Mr. Hamer, de advocaat van Van den Bergh, heeft het kort geding, dat hij inmiddels had aan gespannen, ingetrokken. Ook de geëiste schadevergoeding van 25.000 gulden is hiermee van de baan. In het laatste nummer van HP schreef medewerker Paul van En- gen een verhaal over misbruik van voorkennis op de beurs. Als een van de voorbeelden noemde hij daarbij dat het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh, die van een lid van de ondernemingsraad ge hoord zou hebben dat Fokker op het punt stond een grote order bin nen te halen. Volgens de HP-jour- nalist zou Van den Bergh enige duizenden aandelen hebben ge kocht, om die een week later weer met forse winst te verkopen. Van den Bergh ontkende dit ten stelligste en eiste rectificatie. Toen HP dat aanvankelijk weigerde, spande het kamerlid een kort ge ding aan. Door het vergelijk tussen beide partijen is dat nu van de baan. 'Opfriscursus' vrouwelijke leerkrachten DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van onderwijs wil vrouwelijke leerkrachten, die doorgaans we gens huwelijk jarenlang niet meer voor de klas hebben gestaan, sti muleren weer te gaan werken. Daarmee moet een dreigend tekort aan leerkrachten op de basisscho len in 1991 worden opgevangen. Nu is er nog een overschot aan on derwijskrachten. Landelijk gezien staan tegenover 1 vrijkomende baan in het basison derwijs nu nog 3 werkzoekenden. In totaal staan er 12.000 onderwij zers ingeschreven bij het arbeids bureau, ruim duizend van hen werken als vervanger en zijn op zoek naar een vaste baan. De rest werkt niet. Verwacht wordt dat het overschot van leerkrachten in het basisonderwijs in de toekomst ver andert in een tekort. Bij gebrek aan uitzicht op een baan in het onder wijs meden veel jongeren de afge lopen jaren de pedagogische aca demies. Het ministerie heeft geld uitge trokken voor een zogeheten 'op friscursus' ten behoeve van herin tredende vrouwen in het basison derwijs. De cursus wordt gegeven in die regio's waar tekorten ver wacht worden. Dat zijn Overijssel, Drenthe, Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant De vrouwen die aan de cursus meedoen, worden in enkele maan den op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen in het on derwijs. Er wordt aandacht ge schonken aan schoolwerkplannen, zorgverbreding, onderwijsvoor rang èn het doceren van nieuwe vakken als Engels, geestelijke stro mingen en gezondheidseducatie. Volgens de woordvoerder van het ministerie levert dat geen proble men op omdat het om vrouwen gaat die minstens twee tot driejaar onderwijs-ervaring hebben. UTRECHT (ANP) - De meerder heid van de Nederlandse tandart sen past de verlaging van de tarie ven voor particuliere patiënten niet toe. Per 1 juni zijn de tarieven met 8,3 procent verlaagd, maar het is eerder regel dan uitzondering dat de oude tarieven worden gede clareerd, aldus de organisatie van partculiere ziektekostenverzeke raars KLOZ gisteren. De tandartsen maxen zich daar mee volgens het KLOZ schuldig aan een economisch delict. De Ne derlandse Maatschappij tot bevor dering der Tandheelkunde (NMT) heeft beroep aangetekend tegen de tariefsverlaging bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven, dat de zaak aanstaande woensdag be handelt. In afwachting van de uit spraak heeft de NMT haar leden aangeraden geen rekeningen te sturen. De verzekeringsmaat schappijen hebben echter gemerkt dat de meeste tandartsen wel dege lijk rekeningen sturen volgens de oude tarieven. De particuliere ziektekostenver zekeraars wachten met stappen -zoals het inschakelen van de Eco nomische Contróledienst- totdat de NMT zelf actie onderneemt om de tandartsen op de vingers te tik ken. "Op het moment dat er sprake blijkt van onwilligheid, schakelen we de dienst in", aldus KLOZ-di- recteur drs.R. Scheerens. pij Tandheelkunde was gisteren niets bekend van klachten van de zijde van de particuliere ziektekos tenverzekeraars. "Laat het KLOZ zich eerst maar rechtstreeks tot ons wenden",, aldus een NMT- woordvoerder. Het ligt volgens hem niet op de weg van de tand artsorganisatie om naleving van de tariefsverlaging te controleren. "We hebben de leden geadviseerd voorlopig geen rekeningen te stu ren. Wat er verder gebeurt is een individuele zaak", aldus de woord voerder. 4 en 5 juli SS?uur*toioïrj/ kinderen 7 t/m 12 Jaar 1,50 McMngan 06812-211' DEN HAAG - Opmerkelijk voor zichtig, voor zijn doen bijna mild, is minister Ruding (financiën) het begrotingsgevecht met het kabinet ingegaan. De boodschap dat er be zuinigd moet worden is ongewij zigd, maar rigoureuze voorstellen van Rudings hand om de benodig de miljarden bijeen te krijgen ont breken ditmaal. door Peter de Vries Ook legt Ruding ongebruikelijke coulantie aan de dag ten opzichte van het financieel bandeloze ge drag van minister Deetman (onder wijs). Die hoeft wellicht niet hele maal alleen op te draaien voor het miljard dat hij dit jaar teveel uit geeft aan salarissen. De lankmoedige houding van Ruding staat in schril contrast met het de afgelopen jaren opgebouw de imago van matigheids-kam pioen. Of het nu de gescheiden bij standsmoeder of de klassegrootte in het basisonderwijs was, Ruding had de faam overal aan te willen en te kunnen verdienen. Aan ideeën had de bewindsman geen gebrek, aan de politieke moed om die fi nanciële fantasiën te verwoorden, De jaarlijkse 'hangpunten-brief van Ruding aan zijn collega-minis ters is met zijn 29 pagina's en zeven bijlagen een breuk met deze tradi tie. Voorheen stond in deze brief op welke punten en voor hoeveel Ruding zijn collega's wilde laten bloeden. De zo opgeroepen ernsti ge protesten resulteerden er dan uiteindelijk in dat Ruding met een iets lager bezuinigingsbedrag ge- ke plannen liet varen voor realisti scher bezuinigingen. Ditmaal meldt paragraaf vier van de brief slechts 'oplossings-richtingen' om het geëiste bedrag van vier miljard bijeen te sprokkelen. Aandachtige bestudering van de brief leert dat Ruding misschien zijn haren, maar in geen geval zijn streken heeft verloren. De terug houdendheid van de minister van financiën is tactiek, bedoeld om de rest van de ministers te verleiden tot een politiek bindend oordeel over het totale bezuinigingsbe drag. Wanneer men zich daaraan verplicht, is Ruding naar eigen zeg gen bereid met 'suggesties' te ko men waar het bedj-ag gehaald kan worden. Op deze wijze heeft Ruding het lot van Deetman in handen gelegd van de andere 'spenders' in het ka binet: Brinkman (welzijn, volksge zondheid) en Nijpels (volkshuis vesting) in het bijzonder. Wanneer zij bereid zijn extra in de buidel te tasten om hun noodlijdende steun en toeverlaat in het onderwijs de helpende hand te bieden, gaat Ru ding daarmee akkoord. Krabbelen zij terug (en waarom zouden ze niet?), dan krijgt Deetman het de zomer haalt als minister. In het meest extreme geval kan de aan slag op Onderwijs oplopen tot 1,5 miljard gulden, en een dergelijke tocht naar Canossa is Deetman niet meevallen een opvolger te vinden die zo'n rekening vereffent. De eerste slag over omvang en richting van het saneringsbeleid had vandaag in het kabinet plaats. Na het weekend zal Ruding de be windslieden confronteren met een concrete uitwerking van hun alge mene oordeel. De 'hangpunten- brief laat weinig ruimte voor twij fel over wie volgens Ruding de re kening moet betalen: de gesubsi dieerde burger en onderneming, de minimumloner en de uitke ringsgerechtigde. Daar ziet de mi nister nog 'voldoende mogelijkhe den'. Het blijft voorlopig gissen welke mogelijkheden dat zijn, maar er is weinig fantasie voor nodig om te begrijpen dat nieuwe kortingen op de uitkeringen (ook al gaat het om het wachtgeld van ambtenaren) op grote politieke bezwaren zullen stuiten. Het CDA beloofde een jaar geleden nog dat er na de stelselher ziening 'rust' zou komen in de so ciale zekerheid. Bovendien heeft het kabinet dit voorjaar met vakbeweging en werkgevers afgesproken de uitke ringen en ambtenarensalarissen als het even mogelijk is weer een beetje gelijk op zullen trekken met de stijgende lonen van de werkne mers in de bedriiven. F.en verin. werkgevers willen zelfs een verla ging met 15 procent) stuitte vorig jaar bij de kabinetsformatie al op onoverkomelijke bezwaren. Resteren de subsidies aan bur gers en ondernemingen. Jaarlijks geeft de overheid 38 miljard gul den uit om, zoals Ruding het fijn tjes verwoordt, "de keuzen van burgers en bedrijven te corrige ren". Variërend van een duur huis tot een forse investering, de staat draagt aan goede doelen altijd een steentje bij. Overigens wel met geld dat diezelfde burgers en be drijven hebben opgebracht. Die omwegen vindt Ruding niet alleen omslachtig, maar ook princi- piëel onjuist. De burgers moeten meer hun eigen boontjes doppen. Minister De Koning deed vorig jaar bij de formatie al een vergeefse po ging die subsidies ter discussie te stellen. Dat stuitte toen af op (inko menspolitieke bezwaren. Boven dien bleek er voor elke regeling wel wat te zeggen. De aantasting van die subsidies spoort bovendien slecht met de be lofte van het kabinet aan de sociale partners om iets te doen aan lasten verlichting voor burgers en bedrij ven. Binnen het kabinet zal Ru ding geconfronteerd worden met dezelfde weerstanden als De Ko ning ontmoette. De WD zal luidkeels proteste ren tegen een aantasting van de in vesteringssubsidie wir. Het CDA zal - om maar eens wat te noemen - de regeling voor gezinsverzorging niet te zeer willen aantasten. In welke richting het kabinet de be zuinigingen ook zoekt, de minis ters zullen er verdeeld over raken. Terwijl hij zijn collega-ministers dwingt de eerste zetten op het

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3