Een andere kijk op Jan Zwart Video uitstekend geschikt voor kerkewerk Herwaardering bij vijftigste sterfdag PAGINA 2 1EESTELIJK LEVEN ZATERDAG 4 JULI 1987 LEIDEN- Het is alweer vele jaren geleden.... Feike Asma, vermaard ver tolker van zijn doorluchte meester Jan Zwart, gaf een or gelconcert in de Pieterskerk. Tegen de zin van de toenmali ge organist van die kerk, want de verschillende stromingen in kerkmuzikaal Nederland kon den elkaar maar slecht verdra gen. En de romantische, wei nig geschoolde Asma paste niet in zijn wereldje. door S. J. de Groot Zoals een orthodoxe kansel voor een vrijzinnig preker stevig op slot bleef (en nog wel), en natuurlijk ook omgekeerd, zo kwam een Zwart-aanhanger niet aan het kla vier van het andere kamp. Tenzij in uitzonderingsgevallen een of ande re culturele instantie het orgel voor een begeerlijk bedrag van het kerkbestuur had gehuurd. En dat was toen in Leiden zo. De aandrang vanuit het orgelminnend publiek om de populaire Asma hier nog eens te laten optreden was blijkbaar sterker dan de persoonlij ke tegenzin van de organist, die toch niet moest denken dat het his torische orgel zijn privé-eigendom was. Al had hij als vaste organist van Leidens hoofdkerk bij de keu ze van gastorganisten wel een vin ger in de pap. Het besluit om de geliefde Feike hierheen te halen hield uiteraard ook verband met het feit dat deze een aantal jaren organist van de Hooglandse kerk was geweest. Daar gaf hij zijn drukbezochte maandagavond-concerten. Van heinde en ver kwamen de liefheb bers er wekelijks op af. Niemand in de stampvolle kerk voelde zich prettig toen hij er zijn afscheidsconcert gaf om naar de lutherse kerk in Den Haag over te gaan. Bij zijn afdaling van de orgel- trap naar het kerkschip stond het publiek als één man op, en na een gevoelige speech van een predi kant-bewonderaar mocht het voor deze ene keer zijn gemoed luchten in een ware ovatie. Onder de massa toehoorders bij het concert later in de Pieterskerk was ook de organist van die kerk met een stel gelijkgestemden. Ze waren tijdens het openingsnum mer via een zij-ingang de kerk (gra tis) binnengekomen en hebben het concert vijf kwartier lang achter een paar pilaren in het zitplaatsloze De verwachting dat de vi deo zich geweldig leent om van de tv een heel geschikt leer middel te maken, is volledig uitgekomen. In de overtuiging dat de kerk niet kan voorbij gaan aan dit zo belangrijke me dium begon het Hervormd Evangelisatorisch Beraad (HEB) in 1979 met een Video- mediaprojekt, samen met de Hervormde Jeugdraad en de Raad voor de Catechese. In die tijd was video-apparatuur nog een tamelijk duur en zeldzaam verschijnsel. Nu de kosten voor aanschaf of huur van apparatuur geen onoverkomelijke hindernis meer zijn, wordt vooral in het groepswerk de video met succes op grote schaal gebruikt. In het kader van het genoemde video-mediaprojekt heeft het Her vormd Evangelistisch Beraad een 'mediavraagbaak' opgericht, waar iedereen terecht kan met vra koor volledig uitgestaan. Ongezien voor het duizendkoppig publiek in het kerkschip. Dat was ook de be doeling, want zelfs de schijn dat dit concert reeds door hun aanwezig heid hun instemming had wilden ze vermijden. Na en tijdens elk nummer - ik zat voor hen onzicht baar op een tree van het koor- preekstoeltje - werd er driftig ge discussieerd en dat ging gepaard met heftige gebaren. Zonder ook maar één woord van hun commentaar goed te kunnen horen, was het geheel duidelijk hoe zij de orgelkunst van Zwarts voornaamste epigoon beoordeel den. Na afloop verwoordde een van hen zijn indrukken aldus: hier speelde niet de organist, maar de muzikant. Zijn misprijzende ge laatsuitdrukking liet er geen twij fel over bestaan hoe hij dat bedoel de. Eenzijdig Om zijn leermeester te eren be gon en eindigde Asma zijn pro gramma vaak met een werk van Jan Zwart. Dat was in de regel een psalm- of liedbewerking. In die tijd dacht vrijwel iedereen dat deze volbloed leerling de legen darische kerkmusicus het innigst doorvoelde en naspeelde. Voor tal lozen stonden Asma's techniek en speeltrant boven alle kritiek, en wie het waagde daaraan te tornen werd geëtiketteerd als weinig be kwaam of... erg jaloers. Immers, was de kerk bij Asma al tijd goed bezet met een bezield pu bliek, dat na afloop geduldig bleef wachten om de meester te zien of zelfs een hand te mogen geven, or gelspelers van de tegenovergestel de soort moesten vanaf hun hoge bank slechts neerzien op een hand jevol kritisch geïnteresseerden, die exact spel verlangden zonder de flauwekul van persoonlijke emo ties. Maar nu het precies vijftig jaar geleden is dat de organist-kerkmu sicus-componist-publicist Jan Zwart (1877 tot 1937) overleed, is het vraagteken achter de manier waarop hij jarenlang door Jan en alleman is vertolkt er niet kleiner gen over videobanden en techni sche apparatuur. Vorige maand is ook een werkmap verschenen on der de titel 'BeeldVoorBeeld'. Deze geeft allerhande nuttige en prakti sche informatie over het werken met video en vooral over het zelf maken van programma's. Verder geeft het Video-media- projekt sinds enkele maanden een Nieuwsbrief uit. Die heeft in de eerste plaats ten doel, informatie, ervaringen en ideeën tussen de verschillende videogroepen uit te wisselen. Andere belangstellenden die op de hoogte willen zijn van het Video-mediaprojekt kunnen zich uiteraard ook daarop abonneren. Kennis Het effect van het medium tele visie zal voorlopig wel onderwerp op geworden. Integendeel, andere organisten, buiten de engere kring van directe Zwart-volgers, zijn zich ook met dit fenomeen gaan bezig houden, en zij zijn tot de ontdek king gekomen dat de traditionele interpretatie van Zwart, zoals door Asma en bepaalde zonen, op z'n minst eenzijdig is geweest. En dat zowel wat het spel als de intentie betreft. Er zijn nu organisten van andere 'scholen' die in concert en op plaat laten horen, hoe zij' zich in Zwart hebben ingeleefd en met welk re sultaat. En dat is, tot verrassing van de geoefende liefhebber, iets anders dan waarvoor Asma en de zijnen garant stonden. De Nederlandse orgelwereld is met 'de richting Zwart' nog niet klaar. Een zekere herwaardering van discussie blijven, verwacht Thomas Bersee, tijdelijk medewer ker bij de hervormde Generale Diakonale Raad voor de afdeling publiciteit en voorlichting. "Vaak horen we beweren dat de tv mensen dom houdt. Avond aan avond - zeggen ze dan - zitten mil joenen mensen onderuitgezakt zich te vergapen aan de onbenul ligheden die over hen worden uit gestrooid. In menig huiskamer, wordt elke poging tot normaal menselijk contact en serieus ge sprek gesmoord in het allesover heersende getetter van de tv". "Toch moeten we ons niet blind staren op de vermeende schadelij ke gevolgen van dit medium. Van de tv gaat ook een positieve wer king uit. We zijn vandaag de dag beter dan ooit op de hoogte van van Zwarts betekenis voor de func tie van het kerklied en het orgel werd al merkbaar lang voordat de 'Stichting Nationale Jan Zwart Herdenking 1987' van zich liet ho- Breder Die stichting kreeg een brede ba sis. Geen gezelschap van kritieklo ze vereerders. De twee manifesta ties die de stichting organiseerde getuigen daar ook van. Vorige week zaterdag was er in de Amersfoortse Joriskerk een stu diedag - van kwart over 10 's mor gens tot half 10 's avonds - met le zingen en orgelspel, waaraan musi ci meewerkten die zeker niet tot de behoudende sfeer gerekend kun nen worden. Zelfs de Amsterdam se Sweelinck-cantorij van Willem wat in ons land en de wereld ge beurt. TV verruimt onze kennis door contact met verre landen, vreemde gewoonten en andere opvattingen. En de vele praatprogramma's zijn dikwijls een waardevolle bijdrage aan onze eigen bewustwording, meningsvorming en mondigheid". Met de video ligt dat niet anders. Thomas Bersee: "Die biedt bij uitstek de mogelijkheid om binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek een bepaalde zaak op zeer indrin gende manier in een groep te intro duceren. De groepsleden hoeven nu vooraf geen saai en tijdrovend leeswerk meer te doen, noch lange inleidingen aan te horen. Direct na vertoning van de videoband kan de discussie van start gaan". Naast het bekijken van bestaan Vogel liet zich daar uitvoerig ho ren. En die lust bepaald geen zoete romantiek. Tweede manifestatie van de stichting is een orgelconcert op maandag 13 juli (de vijftigste sterf dag van Zwart) in de Oude Kerk in Amsterdam door Klaas Bolt en Dirk Janszoon Zwart. De keuze van deze organisten duidt erop, dat de scherpe scheidslijn tussen de twee orgelsferen iets vervaagt, zo niet op enkele plaatsen al doorbro ken is. Niet uit aardigheid voor el kaar, maar omdat er ruimte komt voor bezinning op eikaars positie ve bijdrage aan de kerkmuziek. De fronten zijn niet meer afgegren deld. Secretaris van de 'Stichting Na tionale Jan Zwart Herdenking de banden kan een groep natuur lijk ook zelf een programma ma ken. Bersee: "Het leereffect is dan nog vele malen hoger. Want wat komt er allemaal niet kijken bij het maken van een eigen produktie. Eerst moet de groep een onder werp kiezen en bespreker* Daarna moet gesproken' worden over vormgeving en presentatie, de werkverdeling binnen de groep, het draaiboek, gesprekstechniek, cameravoering, montage van beeld en geluid, de bediening van de technische apparatuur, enzovoort. Geen eenvoudige zaak. Maar de programma-makers doen veel er varing op. En als het eenmaal af is, kan het programma als discussie stuk aan een andere groep worden vertoond". 1987' is drs. F. W. Zwart uit Wad- dinxveen. Jan Zwart was zijn grootvader. In een gesprek met J. van 't Hul van het Reformatorisch Dagblad (26 juni) zei hij op de vraag waarom bij deze herdenking niet was gekozen voor muzikanten die zich in hun concertpraktijk meer op Jan Zwart richten: "Dat is heel bewust zo gedaan. Het was de opzet om Zwart wat uit de sfeer van zijn leerlingen en zo nen te halen. De muziek en de per soonlijkheid van Jan Zwart zijn niet voorbehouden aan steeds maar weer dezelfde mensen. Voor musici die aan ons initiatief mee werken is Jan Zwart voor een deel onbekend terrein, inderdaad. Maar dat kan natuurlijk nieuwe perspec tieven bieden. In dat opzicht zoe ken wij duidelijk niet de traditie die Feike Asma rond Jan Zwart heeft opgebouwd. De nagedachte nis van Zwart mag, vinden wij, een breder draagvlak hebben". Persoonlijk denkt kleinzoon Frits Zwart, dat Asma niet speelde zoals zijn leermeester deed. Groot vader Jan heeft zijn eigen muziek anders bedoeld. "Men heeft het werk van Jan Zwart eindeloos gewaardeerd en gekritiseerd. Bijna alleen in ter men als fantastisch of waardeloos. Dat is een zwart-wit-kijk die hem geen recht doet. Hij was uiteinde lijk een heel andere figuur dan ve len denken. Hij maakte zich ook druk om Sweelinck. Veelzijdig was hij. Veel meer dan diegenen die zich nu zo graag opwerpen als le den van de zogenaamde Jan Zwart-school". Dat Zwart zo is verguisd, komt - denkt zijn kleinzoon - ook doordat zovelen zijn muziek op een voet stuk hebben gezet, als zou hij de meest geschikte kerkmuziek voor onze tijd hebben geschreven en in stilistisch opzicht een voorbeeld zijn ter navolging. "Dat roept wre vel op en uiteindelijk verguizing". Frits Zwart vindt al die Jan Zwart- herdenkingen elk jaar maar weer heel griezelig. Die overwaardering heeft de vijftig jaar geleden overle den organist-componist zelf zeker niét in het leven geroepen. Een goed voorbeeld van succes vol gebruik van video kon men on langs in het blad 'Omkeer' lezen, vertelt Bersee. "Daarin wordt be schreven hoe in Biddinghuizen door middel van een eigen video- produktie vrijwel een gehele ker kelijke gemeente betrokken raakte bij het Diakonale thema 'Gaven de len - werdeldwijd". Sinds 1979 zijn veel van dergelij ke video-groepen aan het werk ge gaan. Ook bij de catechese - ken nis- en geloofsoverdracht aan jon ge mensen - wordt van dit middel steeds meer gebruik gemaakt. Het Video-mediaprojekt biedt groepen en personen die hiermee (willen) werken graag de helpende hand. (Het adres van het Video-media projekt is: postbus 19, 3970 AA Driebergen, 03438-12241). Zijn laatste concert gaf Jan Zwart in de Grote Kerk van Noord- wijk-Binnen. Op vrijdag 10 juli ver zorgt zijn jongste zoon, Willem Hendrik Zwart uit Kampen, op die historische plaats een herden kingsconcert, georganiseerd door het comité 'Jan Zwart Gedenkdag' in Harderwijk en de Orgelcommis sie Rotterdam. Deze herdenking heeft meer een traditioneel karakter. Willem Hen drik is gekozen "omdat ook hij treedt in de voetsporen van zijn va der". Het comité schildert hem als 'de grote organist-musicus Jan Zwart'. 'Profeet op de orgelbank'. "Jan Zwart heeft grote moeite ge daan om het kerkorgel onder de massa te brengen. En dat is niet voor niets geweest, want alom ge nieten zijn composities nog grote bekendheid. Zijn improvisaties hielden de toehoorders tot en met het slotakkoord geboeid". De toon van dit comité harmo nieert zuiver met het gevoel waar voor de 'Jan Zwart-school' zich sterk maakt. Nog even terug naar de Pieters kerk met die kakelende organisten achter de koorpilaar. Dat tafereel tje was zo helemaal een plaatje bij de verhoudingen van toen. Heel misschien zouden ze het nu anders doen. In plaats van de draak steken juist eens laten horen hoe zij zélf een - onmiskenbaar markant - voorganger als Jan Zwart ervaren en interpreteren. Goed dat tegenwoordig een paar groten in de orgelwereld het erop wagen. Oost, Bolt, Kooiman, om er enkelen te noemen. En dan gaat het niet om Zwart alleen. Hij was er één in een dynamische periode van de orgelgeschiedenis. Op haar beurt zou ook de 'ro mantische' richting in haar pro grammakeuze de breedte van de orgelliteratuur meer moeten weer spiegelen. Jonge organisten geven er soms blijk van, die grensverleg ging niet te schuwen. Wie wél zullen varen bij zo'n ont moeting van tradities en stijlen, dat zijn de concertbezoekers. Die moe ten in de regel maar afwachten wat hun - bij een stijgende toegangs prijs - wordt voorgezet. Hopelijk worden ze dan verlost van pro gramma's - met vaak dezelfde werken - die geen ander thema kennen dan het óf dit óf dat. Als de vijftigste sterfdag van Jan Zwart bij concertgevers en publiek dat besef wakker maakt of ver sterkt, dan heeft déze herdenking - uitgetild boven het niveau van weemoedig terugzien - alle zin ge had. (Uit 'Diakonia') LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Christ, Kat wijk aan Zee; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 10 ds. Hortensius; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggraven!.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevens- hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gemeente; Petrak. (Sunnamestr.) 10 ds. Alblas, 10.30 in zijzaal doven- dienst, hr. B. R. Steenbergen; Oude Vest 10 ds. G. W, Rijksen, Sassenheim; Maranathak. zie herv. gem Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. A. Hakker; Meren- wijk zie herv. gemeente. Wijk Stevens hof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 mevr. G. P. Vermeer. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9.30 leesdienst, 3 ds. A. Bijkerk. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. B. v.d. Heiden, Woerden. Ge ref. Gem. in Ned.- (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 dr. L. Leertouwer, Leiden. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. H. Koehorst. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') 10.30 (Rapen burg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11, Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Ham mer, Rijsenhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Wegerif, Nieuwkoop. Geref. Kerk zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Hartog, Veenendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Jonkman. 6.30 ds. Wilschut; Kruiskerk 9.30 ds. Brons- geest, Leiden; Opstandingskerk 9.30 mevr. J. Broeijer-Bogers, Utrecht; G. Herderkerk 9 ds. Nieuwenhuis, 7 drs. Brombacher; De Bron 10.30 en 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) geen dienst; Oudshoomse kerk 10 dr. Cra mer, O.geest; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 kand. N. Noorlander, Bergambacht, 6.30 kand. P. Verspuij. Geref. Kerk Mar- .kerk 9.30 ds. Wilschut, 6.30 zie Advents kerk; Salv.kerk 9.30 drs. P. Wamelink, Noordwijk, 6.30 ds. Jonkman. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud- Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zon neweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. J. van Rossum, Voorburg. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30. De Bron zat. 7, zo. 10. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Klijnsma. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Trouwborst, Vlaardingen, bevestiging kand. Nagel, 2.30 intrede ds. Nagel en uitzending naar Peru; Salv .kerk 9.30 ds. Lapré, Koudekerk, 6.30 ds. De Vreugd, Amersfoort; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Kooi, em.- pred. te Woerden, 6.30 ds. Van Itterzon, Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. R. v. Kooy, Oudewater, 6.30 ds. Elderman. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 Lees dienst; Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Al lan, Heerlen. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 kand. J. v.d. Weyde, 6.30 dr. Haitsma, gez. dienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. v. Dis, Wassenaar. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong, Voorhout, 7 ds. 't Hooft, Lisse. Ge ref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. ge meente. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Ger mans, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. C. Spaans, O.geest, 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verse- put, doopdienst. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Christ, 5 ds. Kommers, Groot-Ammers; Pniêlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Bogaard; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Bogaard, 6 ds. Vroe- gindeweij. Overduin 2.15 ds. Baas. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 9.30 Duitse dienst, ds. Wattjes, Alsdorf. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Polhuis, R.dam, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kerst en, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5 lees dienst. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer mavo) 9.30 en 7 kand. Boshuizen. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 8 juli 7.30 ds. Boogaard, Leiden. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachts- weg 2) 10 hr. M. Stam, Geleen, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Den Hertog, Den Haag, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Nie- mantsverdriet, Moordrecht, 7 ds. Bras, Sassenheim. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Stegeman, Hoofdstr. 10.30 ds. Doesburg; Schep- pingsk. 9 ds. Doesburg. Leythenrode 10 ds. Joh. Sierat, L.dorp. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. De Reus. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Delhaas, Middenmeer. Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. Boswijk, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Grutter, 3 ds. E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos, ha, 7 ds. M. de Jong, Alphen. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 hr. G. J. de Bruin. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 leesdienst. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Kamp. Bleiswijk Geref. Kerk 9.30 drs. C. M. Wigmans, Al phen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. v.d. Kamp, Beverwijk, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 hr. N. van Asperen, Weesp. 6.30 ds. v.d. Wal, Houten. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. P. Karstens, Leiden. 7 hr. M. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. De Bie, Huizen, 7 ds. Dekker, Twijzeler- heide; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruiten- burg, 8 nam Duitse dienst, ds. F. Wat tjes, Alsdorf, De Rank (Golfbaan) 10 ds. A. J. de Jong, Leiden. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. N. Koren- hoff, 7 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Binnen) 10 mr. Vreugdenhil, Koudekerk; Stich- tingskerk 11 ds. Bach, A.dam; Sole Mio 9 ds. Bach. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk, gezinsdienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. De Jong-Bezemer, Den Haag, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. J. Glas. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 br. S. Attema, 4 ds. Kranenburg, Groningen, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen, ha. Endegeest 10 ds. Friede- rich. Volle-evangeliegem. (Gem.cen trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. Oostinga, Slie- drecht. Geref. K. 9.30 ds. v.d. Louw, Tienhoven, 6.30 mevr. v. Keulen- Schaafsma, Kampen. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.15 en 11 ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 7 ds. Stam. Chr. Ge ref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. L. Romein, Rotterdam; Bethelkerk 9.30 hr. J. Goed hart, Nieuwkoop. Geref. Kerk Petra- kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. T. Edelman, O.geest; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Edel man, 7 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Czi- ria, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. O. W. Bouwsma. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 5 ds. J. Lof, Capelle a.d. IJs- sel. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. A. v.d. Laak. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn, De Kaag, 7 hr. Hoffenaar. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 zie herv. ge meente. Chr. Geref. K. 10 en 7 stud. M. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. J. A.- Broström-Bruin. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, Nijverdal, 6.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven. Geref. Kerk 9.30 ds De Reus, 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lange- raar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 kand. M. Heijting, H.I.Ambacht, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Kuiper, Noordwijk, 6.30 ds. W. de Boer, Moor drecht, gez. dienst. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 leesdienst. Vliegkamp Valkenburg: zie Katwijk aan den Ryn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. De Haan, Hilversum. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 prof. dr. Sperna Weiland, R.dam; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Scha- kenbosch) 10 ds. v. Leusden. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 9.30 ds. Reedijk, Rhoon, 7 ds. Don- dorp, Heemstede. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Gods- kerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schi paan boord, Hoéksteen 9.30 ds. Schipaanboord. 6.30 dr. Balke, 's Graveland; Bethelk. 9.30 ds. Hegger, Velp, 5 ds. Kunz; Imm.kerk 9.30 hr. IJska, Den Haag. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Kraan, Putten: Ontm.kerk 9 ds. Kraan. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 lees dienst. Remonstr. Gem. 10 dr. Mete ring, O.geest. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. A. Verweij, A.dam; Kievietk. ('Samen op weg') 10 dr. Schulte Nordholt; Messiask. 10 ds. Vuyst, Zeist; Dorpscentrum 9.30 ds. Blenk, A.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 ds. Huisman. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. A. Jon kers. Den Haag. WOUBRUGGE: Herv Gem. 9.30 ds. v 't Hof, 6.30 dr. De Graaff, Hattem. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Veenstra, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreu der, 7 ds. G. de Jong, Boskoop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en .U. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, Krimpen a.d. IJssel, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 hr. N. Scheps, Heerlen. JAN ZWART

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2