"Natuurlijk ben ik een beetje gek" Aeolus vertelt verhaal van de wind Nijmeegse filosoof componeert concert voor 100.000 schapen Nieuw attractiepark in Sexbierum ter lering en vermaak Drs. Clemens van der Ven uit Nijmegen bekent bet zonder schroom: "Ik ben een beetje gek". En wie zijn project aanschouwt moet dat wel beamen. De fiiosoof-musicus wil volgend jaar in Australië een concert geven voor 100.000 schapen. "Om te kijken hoe die beesten reageren, want dat is nog nimmer uitgedokterd". Eeuwen is Sexbierum een rustig dorpje geweest in de wat stille noordwesthoek van Friesland. De zeedijk als een vertrouwde horizon in de nabijheid en aan de andere kant de contouren van Franeker en Harlingen. Daartussen de weilan den en de bouwgrond, waar de in spanningen van de boeren voor de enige verstoring van de stilte zor gen. doorTeake Zijlstra Met die rust is het straks gedaan. Het wind-attractiepark Aeolus heeft on langs zijn poorten geopend en dat heeft volgens de berekening van deskundigen tot gevolg dat er per jaar 140.000 mensen naar Sexbierum komen. Aeolus is klaar voor de dagjesmensen, vakantiegangers en schoolgroepen en het dorp Sexbie* rum moet dat dus ook maar zijn. Het afgelopen jaar hebben de Sexbie- rumers al wat kunnen wennen aan de extra belangstelling voor hun dorp. De drukte rond de bouw van de opvallende, 21 meter hoge, glazen piramide en de aanleg van het attractiepark zorgden al voor extra beweging in het dorp. Of het ook inderdaad erg druk zal worden in Aeolus moet nog blijken. Directeur ir. Bas de Way van Aeolus twijfelt er echter niet aan dat de mensen komen. Hij heeft hier en daar de wat sceptische geluiden gehoord over de be zoekersaantallen. maar zelf zegt hij: „Ik ben echt optimistisch en geloof zeker in een rendabele exploitatie". In 1982 kwam de regering met de nota Windenergie en Opslag, waarin de wen selijkheid van een proef-windcentrale werd uitgesproken. De uitvoering kwam vervolgens in handen van de Samenwer kende Electriciteits-Produktiebedrijven (SEP). De keuze viel op het terrein bij Oosterbierum, waar nu de achttien hoge torens voor de windturbines staan te wachten op hun wieken. De SEP vrees de een grote belangstelling voor het proefpark en langzamerhand werd het idee geboren om in de buurt van het windmolenpark een bezoekers-en infor matiecentrum in te richten. Haalbaar De behoefte aan toeristische ontwik keling van het gebied leidde tot de eer ste gedachten aan een wind-attractie park in plaats van zo'n bezoekerscen trum. In 1984 werd daartoe een 'haal baarheidsonderzoek' gedaan en daar kwam uit dat zo'n park, gekoppeld aan de al bestaande toeristische trekkracht van Harlingen en Franeker, kan rekenen op een jaarlijkse bezoekersstroom van tussen 100.000 en 150.000 mensen. "Er zit een verhaal in het attractiepark Aeolus", zegt Bas de Way als hij de aan trekkingskrachtvan het park uitlegt. "Het verhaal van de wind in al zjjn facet ten. Aeolus is een themapark ter lering en vermaak". In de hal van de piramide valt meteen de verrassende ruimtelijke werking op van het puntige bouwwerk. Het lijkt allemaal van binnen veel groter dan je bij aankomst bij het park ver wachtte. "Op de begane grond is de pira mide dertig bij dertig meter en er is een vloeroppervlakte van maar liefst twee duizend vierkante meter", verduidelijkt De Way. Wie als volwassene f9,50 of als kind f8 neertelt, kan aan het'uiterst boeiende en fascinerende avontuur' (aldus de kleu- renfolder) beginnen. De bezoeker wordt via de hal naar een eveneens ruime bio scoopzaal geleid waar een diashow wordt vertoond over het verschijnsel wind en waar in beknopte vorm alle rele vante informatie wordt gegeven. Vanuit de zaal kan men in een grote lift stappen delste verdieping waar de rol van de wind voor de mensheid centraal staat. De zeilvaart en het gebruik van molens in vroegere eeuwen is daar verbeeld met onder meer een masttop met kraaienest van een oude driemaster. Verhalen over Aeolus, de god van de wind, en andere aspecten van de Griekse mythologie zijn aardig tot leven gekomen met kunststof creaties. Op de begane grond is de moderne toepassing van wind het hoofdthema. Er staan meetinstrumenten en bedieninsg- panelen 'waar men aan mag zitten' en verleden, heden en toekomst van wind molens worden uit de doeken gedaan. Daar is ook de informatie te krijgen over "de bouw, de werking en de exporzie- ning", laat De Way weten. Buiten de piramide, in het park, is al les nog kaal: "De aanplant is nog maar pas aangebracht. Over drie jaar ziet het er al heel anders uit", aldus de directeur geruststellend. Op de looproute valt het oog eerst op de grote modellen van mo lens uit alle delen van de wereld. Op een fiets kan de eigen energie worden geme ten en een modelwatermolen is in wer king te zien. Verderop in het park kan gespeeld worden met instrumenten en vervolgens komt men bij de grot van Aeolus terecht. De mechanische God vertelt daar zelf zijn verhaal in een zeven meter lange grot waar hevige winden gieren. Halve dag Aeolus moet volgens De Way gezien worden als een halve dag-attractie: "De mensen worden hier tussen anderhalf uur en drie uren 'netto' beziggehouden. Zo is een bezoek aan Aeolus aardig te combineren met een bezoek aan Harlin gen en Franeker". De Way hamert er op dat Sexbierum slechts een uur van de Coentunnel in Amsterdam ligt. "Toen ik hier voor het eerst kwam, heb ik me daar zelf eerlijk gezegd ook over verbaasd. Sexbierum is vanuit de Randstad beslist niet ver". Van een excentrische ligging is geen sprake, wil hü er maar mee zeggen. Wanneer je de gang van zijn twee- kamer-woninkje in Nijmegen bin nenstapt bots je tegen een stapel bierkratten op. Een stap verder struikel je over een omgevallen stof zuiger. De deur naar de huiskamer heeft geen kruk. Om toch binnen te kunnen komen is er een stuk uit het kozijn gezaagd. door Ed van Ham "Dat is net zo handig", zegt ex-kweek scholier, ex-student pedagogiek, afge studeerd filosoof, mislukt zakenman, ex-cafébaas, wereldreiziger en musicus („Ik kan geen noot lezen") drs. Clemens van der Ven, telg van een bakkersgezin uit Boekei. Na een stap in de huiskamer weet je dat het waar is. Het gemekker van twee weldoorvoede schapen komt je tegemoet. De wolletjes zitten en liggen, alsof het de normaalste zaak van de wereld is, in de slaapkamer van de Nümegenaar. In een provisorisch geknutselde schaapskooi. Jopie, de wit te, en Menzo de zwarte voelen zich thuis in het op de grond uitgespreide stro. Maf idee Drie jaar geleden kreeg Clemens een, naar hij zelf zegt, maf idee. Een concert geven voor een kudde van 100.000 scha pen. „Ik was op bezoek bij mijn broer in de Midden-Beemster. Op een vroege ochtend maakte ik een wandeling door de weilanden. Daar stuitte ik op een kudde schapen. Met het natte gras rond de enkels begon ik in een opwelling te zingen. Blues. Tien minuten lang. De schapen bleven stil staan en keken naar me. Ik kreeg de indruk dat ze het mooi vonden. Daarna heb ik een diepe bui ging voor de beesten gemaakt en ben weggelopen. Heel voldaan. Het was een fantastische gewaarwording. Als blijk van waardering begonnen de schapen te blaten". "Vanaf dat moment kreeg ik de drang om iets groots te doen. Het geven van een concert voor 100.000 schapen. A con cert for animals". In de te kleine huiskamer ("Ik woon hier lekker goedkoop") staan een piano en een vleugel. Het zijn niet de nieuwste exemplaren, maar het geluid wat eruit komt klinkt alleszins redelijk. Gezeten in een van zijn drie tot op de draad ver sleten fauteuils vertelt de 33-jarige filo- soof-musicus over zijn dromen ("Daar barst ik van"), zijn ideeën, zijn leven, maar vooral over schapen. "Natuurlijk ben ik een beetje gek. Maar dat moetje wel zijn om zo'n project van de grond te krijgen", zegt hij, terwijl Jopie instemmend blaat vanuit de slaap kamer zonder deur. Jopie en Menzo zijn proefdieren. Een maal per week levert een vriend, die ze ven schapen heeft, beide dieren plus een baal stro bij Clemens af. Het vervoer ge beurt in een "eendje". In de slaapkamer mogen ze een dag lang luisteren naar het Concert for Animals, dat de Nijmege- naar voor hun soortgenoten voorbereidt. Herdersmuziek Reageren op de wervelende tonen uit de oude vleugel doet de mini-kudde niet. "Ik ben nog aan het zoeken" zegt de componist. "Er staat nog geen noot op papier, maar ik heb alles in mijn hoofd". Ondanks het feit dat de filosoof-musi- cus al jaren leider en zanger van de bluesformatie Narrow Escape is en in middels twee LP's op naam heeft staan, kan hij geen muzieknoot lezen of op pa pier zetten. "Ik sla het in mijn hoofd op en een vriend zet het op blad". Voor het schapenconcert laat de doc torandus zich inspireren door Boliviaan se en Peruaanse herdersmuziek. Sinds mensenheugenis krijgen schapen via hun herders pentathonische geluiden toegespeeld. De dieren blijken op dit vijftonig muziekstelsel positief te reage ren. Welke instrumenten het meest in aanmerking komen voor de uitvoering van het dierenconcert in wording, weet Clemens nog niet. "Vermoedelijk zachte trommels, fluiten, een harp, hoorns. Die hebben een diepe klankkleur. Maar in elk geval geen getrompetter. Dat is veel te schel. Daar houden schapen niet van". Ook van pianoklanken lijken schapen niet onder de indruk. Met Menzo op de vleugel en Jopie daaronder brengt de musicus een stukje van zijn concertaan- zet ten gehore. Volgens het pentatho- nisch geluidenstelsel laat Clemens op romantische wijze een rustige beek door de kamer kabbelen. Af en toe is het ge luid van een twinkelend, sprankelend watervalletje hoorbaar. Daarna ver wordt de beek tot een woeste golvenpar- tij. De toehoorders vinden er geen moer aan, maar het enthousiasme van Cle mens zelf is ontembaar. "De muziek heeft een thema. Dat keert telkens terug. Net zoals bij de Bolero van Ravel. In dat stuk begin je met bijna niets, totdat steeds meer instrumenten invallen". Dan rijst de vraag hoe je in hemels naam aan honderdduizend schapen komt. Die krijg je in Nederland niet bij een, maar Clemens blijkt over een uniek organisatietalent te beschikken en is voor geen kleintje vervaard. Ook daarin heeft zijn droom voorzien. "In Australië natuurlijk", zegt hij spontaan.,, Dat land telt 176 miljoen van die beesten. Het moet toch niet al te moeilijk zijn er 100.000 bij elkaar te krijgen". Witte ruggen Clemens ziet het al helemaal voor zich. In zijn versleten fauteuil en met een nieuwe sigaret tussen de lippen zegt hij dromerig: "Zie je het voor je?. In een val lei, zover het oog reikt, van horizon tot horizon, alleen maar de witte ruggen van schapen. En in het midden een draaiend podium. Daarop een groot orkest met muziek, waar de beesten naar luisteren. Boven het podium een luchtballon. Daarin de hoornblazers. Als die begin nen te spelen, kijken alle schapen om hoog. Een natuurlijke reactie, lijkt me. En om het schouwspel te verhogen, moet het langzaam draaiende podium telkens van kleur veranderen". De grootste verrassing van Clemens "droom" komt echter nog. Het Concert for animals moet zeven dagen duren. Ie dere dag moet er zeven minuten worden gespeeld. Te beginnen bij zonsopgang. Totdat op de zevende dag de zon lang zaam achter de de bergen sterft. Je krijgt dan een prachtig kleurenspektakel". En alsof zijn twee huisgenoten het er mee eens zijn, klinkt er een blij gemekker uit de stal annex slaapkamer. De voorbereidingen voor het wolcon cert zijn in volle gang. Clemens is ervan overtuigd dat het lukt. De kosten? "Och, zo'n slordige vijf miljoen. Maar", gaat hij gehaast verder, "als het lukt verdienen Repetitie met een aantal schapen. De dieren lijken niet geinteresseerd. we een veelvoud terug. Denk maar aan de tv-rechten, een lp van het schapen concert, een fotoboek en noem maar op. Het zal een uniek wereldsucces wor den". Voorlopig heeft zich een sponsor bij de filosoof gemeld. Maar omdat die geen slordige vijf mijoen uit zijn achterzak kan trekken, is Clemens tal van bedrij ven aan het aanschrijven. "En gek hè. Er is niemand die zegt: wat een maf idee. Daar doe ik niet aan mee. Iedereen neemt me serieus en denkt dat het plan kan slagen". Mekkeren Toen de doctorandus zijn idee voor het schapenconcert voor het eerst we reldkundig maakte, waren de reacties wel anders. "Ik vertelde aan vrienden in de kroeg wat ik van plan was. Nijmegen is een kleine gemeenschap en binnen de kortste keren was de halve stad er van op de hoogte. Toen ik een keer met Nar row Escape een uitvoering gaf, begon het publiek voor het podium te mekke ren. Toen heb ik me de vraag gesteld, wie is er gekker. Ik of het publiek?. Ik heb toen geconcludeerd dat het publiek nog net iets gekker was. Maar voor de rest heb ik er toch schijt aan", zegt hij recht voor z'n raap. Clemens beseft maar al te goed dat hij de miljoenenoperatie 'concert voor scha pen in Australië niet in zijn eentje kan uitvoeren. "Ik ben de man van de ideeën", zegt hij. Voor de kunstzinnige uitvoering heeft hü zich verzekerd van de kennis van zijn vriend en beeldend kunstenaar Michiel van der Loo en van de medewerking van Bert van Baar, re dacteur van een tienerblad en musicus. Het draaiende podium valt onder ver- antwoordelijkheid van Van der Loo. "Het krijgt de vorm van een mandala", zegt hij niet zonder trots. "Die vorm werd al gebruikt door de eerste Indianen en is een combinatie van een circel, een kruis en een vierkant". Na deze uitleg loopt Clemens weer eens naar het slaapvertrek. Hü kriebelt Jopie achter het oor en zegt nadenkend: "De dieren zün hier om ik van ze wil le ren. Ik wil hun natuurlijk gedrag leren kennen. Hoe ze op bepaalde klanken reageren. Daar is nog weinig studie naar gedaan. Wel is bekend dat paarden rus tig worden van klassieke muziek en het is ook mogelijk dat koeien met Brahms meer melk gaan geven. Maar hoe scha pen op de pentathonische muziek reage ren is nog nimmer uitgedokterd". Gesmeerd De zaken moeten goed worden voor bereid. Want als het wolspektakel in Au stralië van start gaat moet het gesmeerd lopen. Tüd om met de dieren te repete ren is er niet. Zonder er een circustent van te maken, moeten de schapen alle tegelijk bepaalde dingen doen: omkij ken, liggen, opküken - naar de ballon met hoornblazers - en gaan staan alsof ze intens van het concert genieten. Aan het einde mogen ze hun waardering kenbaar maken door een ovatie van geblaat". "Ik wil gebruik maken van het natuur- üjk gedrag van het schaap. Als een schaap heeft gegeten gaat zij na een tijd- je liggen herkauwen. Als we ze dus alle maal tegelük eten geven, gaan ze ook allemaal tegelük liggen", zegt Clemens. Organisator en ideeënfabrikant drs. Van der Ven duldt verder geen tegen spraak. Zün Concert for animals gaat ze ker door, zegt hü en hij onderbouwt zijn overtuiging ook. "Drie jaar geleden, kreeg ik spontaan een opwelling om voor schapen te zingen. In Australië struikel je bü wüze van spreken over die beesten. Datzelfde Australië viert toeval lig in 1988 het tweehonderdjarig be staan. Onder de naam Living Together wordt een jaar lang feest gevierd. Alleen een goede slotmanifestatie in december ontbreekt. Wat kan Australië dan beter doen dan zijn exportartikel nummer één - het schaap - door middel van zo'n uniek gebeuren te promoten? Over de hele we reld zal het door tv-stations worden uit gezonden. Australië moet dus wel mee werken. Daarvoor zijn de. eerste contac ten via de ambassadeur in Nederland al gelegd. Ook die man is enthousiast". Eten Het bü elkaar halen van een kudde van 100.000 schapen hjkt Clemens geen enkel probleem. "Iedere middelmatige farmer in Australië heeft zo'n kudde. Het project moet düs gewoon slagen. Het probleem is alleen dat we die dieren een week lang te eten moeten geven. Een vallei, waar we ze in willen stoppen, is zo kaal gevreten". "Of niet soms", spreekt -hü zün mini-kudde in de slaap kamer toe. Maar waarom schapen? Waarom geen koeien, paarden of een flinke ren met kippen? Clemens lachend: "Het hjkt me onmogelijk om 100.000 paarden of koeien bü elkaar te krügen. Bovendien is al onderzocht hoe die beesten reage ren op pentathonische klanken. Met kip pen is zoiets nog nooit uitgehaald. Maar ik heb toch gekozen voor het schaap. Niet omdat ik daar een zwak voor heb. Een kip vind ik even lief. Maar een schaap is een velddier. Daardoor kan het tot op een afstand van ruim vijfhonderd meter (vüftonige) geluiden horen. Het gehoor van kippen is aanzienlük min der. Ik zou het zielig vinden als kippen op de achthonderdste rij niets van het concert zouden kunnen horen". Het Concert for animals is niet de eer ste droom die de filosoof wil verwezehj- ken. Ooit begon hij een postorderbedrijf in originele Mexicaanse hangmatten, die hü in Zwitserland aan de man wilde brengen. Tot zün verbazing flopte de on derneming en was hü een illusie en vele duiten armer. Clemens is nog niet uitgedroomd. "Ik barst van de dromen. Ik heb er honder den. Ze zün alleen niet allemaal uit te voeren". Een droom die hü na het scha penconcert wil realiseren, geeft hü pas na lang aandringen prijs. „Een ander zou met mün idee aan de haal kunnen gaan". Clemens wil een film van een half uur maken over een brandende piano die hü bespeelt. Brandende piano Hij laat zün fantasie de vrije loop: "Midden in het bos staat een schitteren de vleugel, besprenkeld met benzine. De pianist speelt, terwül het instrument langzaam in vlammen opgaat. Totdat de laatste snaar knapt gaat hü door. Lükt je dat niet fantastisch?" Hü wacht het antwoord niet af, maar zegt: "Ik geloof wel dat ik dan een as- bestpak moet aantrekken. Want mün droom vertelde me niet hoe het met de pianist afliep". die naar de top van de piramide voert. Daar begint de gast aan de route langs de 'binnententoonstelling'. Op de hoogste verdieping van de pira mide, heeft men een fraai uitzicht op de achttien windmolens van het vlakbü ge legen proef-windmolenpark, die nog dit De route voert via de trap naar de mid- jaar gaan draaien. Ook heeft men vanaf de vloer in de top een overzicht over de hele tentoonstellingsruimte in de pira mide en op een enorme wereldbol. Daar op worden met moderne audiovisuele middelen de bewegingen van weer en wind zichtbaar gemaakt. Directeur ir. Bas de Way voor de in gang van het park. "Dit is een halve dag-attrac tie. De mensen worden hier tussen anderhalf en drie uur 'netto' bezig gehouden. Zo is een bezoek aan Aeolus aardig te combineren met een bezoek aan Harlingen en Fra neker". (foto GPDI Op de hoogste verdieping wordt ver der uitgelegd wat de kenmerken van wind zijn. Er staan panelen en appara tuur die dat op aanschouwelijke wijze duidehjk maken. De eigen blaaskracht kan gemeten worden en het verschil tus sen windkracht twee en twaalf wordt voelbaar gemaakt in een windsimulator.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 28