Klem tussen Lincoln en Lenin Leidse hoogleraar herkent veel oude waarden in'Amerika' Tv-serie over Russische bezetting van Amerika opvallend genuanceerd Een spookbeeld wordt werkelijkheid op het tv-scherm: Amerika bezet door Rusland. Schrijver/regisseur Donald Wrye liet daarover zijn fantasie de vrije loop en dat leverde een twaalf uur durende serie op. Dat kwam hem op veel kritiek te staan. 'Amerika' werd in eigen land geen succes. Op de Nederlandse tv is de serie voorlopig niet te zien. Maar de eigenaars van een video kunnen er sinds kort wel kennis van nemen. De Leidse hoogleraar Lammers constateerde na een eerste indruk dat de serie beslist kwaliteiten bevat. Prof Lammers (met op de achtergrond twee van de zeven cassettes): "Dat idee van een gemeenschappelijk doel hangt weer in de lucht". m„ wlm DUkm„, In 'Amerika' wappert de Ameri kaanse vlag ondersteboven, zitten de strepen boven en stralen de ster ren onder. In 'Amerika' worden tij dens een parade portretten van Le nin en Lincoln in eendracht meege voerd en betreurt een Russische ko lonel het verhes van de Amerikaan se ziel. In 'Amerika' zegt de één dat je er onder beroerde omstandighe den het beste van moet maken en beweert de ander dat je juist in ver zet moet komen. door Bart Jurigmann De twaalf uur durende televisieserie 'Amerika' speelt in het jaar 1997. Door een verder nauwelijks opgehelderde oorzaak (dreiging van een nucleaire aan val of zoiets) hebben de Verenigde Sta ten zich tien jaar eerder laten overrom pelen door de Sowjet-Unie. Het vrij heidsbeeld heeft het veld geruimd voor hamer en sikkel. De bedenker van dit onheil is schrij ver/regisseur Donald Wrye. Hij heeft ja ren aan 'Amerika' gewerkt en is er niet gelukkiger van geworden. Voordat de Amerikaanse omroep ABC begon met de uitzending van 'Amerika' was de se rie al van alle kanten door de mangel ge haald. Politiek links zag bij voorbaat het gevaar van een koude oorlog opdoemen, rechts kreeg al de kriebels bij het idee aan een Russische bezetting alleen, Eu ropa constateerde schamper dat in Ame rika kennelijk alles onderwerp van op pervlakkig tv-drama kan zijn en de Ver enigde Naties maakten zich boos over het gebruik van hun vlag die de Russi sche lading moest dekken. Al met al was er kennelijk van tevoren zoveel stof opgewaaid dat op het mo ment van uitzenden - de eerste afleve ring werd in februari vertoond - de inte resse was verflauwd. De kijkcijfers ble ven beneden de verwachtingen en daal den vervolgens alleen maar. Tot over maat van ramp haakte autofabriek Chrysler eveneens in een vroeg stadium af met zijn slogan 'Wees trots op Ameri ka. Rijd Chrysler'. Die trots werd kenne lijk te zeer gekrenkt. Te somber "Misschien is de serie wel te somber", oppert prof. A. Lammers als mogelijke oorzaak voor de tegenvallende belang stelling. Als hoogleraar aan de Leidse universiteit in de geschiedenis en de cul tuur van Noord-Amerika is Lammers bevoegd tot oordelen. Amerikanen kij ken volgens hem liever naar tv-drama, waarin zij zich kunnen vergapen aan rijkdom en glamour. Wrye betreurde in een interview zijn gekraakt geesteskind als volgt: "Ik ben geschokt, woedend en verdrietig. Er is een koor van vooringenomenheid tegen 'Amerika', terwijl het een subtiele film is. Ik durf te beweren dat er op de Ame rikaanse televisie nog nooit zo'n genuan ceerd statement over de rol van de bur ger en de breekbaarheid van de demo cratie is gemaakt". Wrye krijgt bijval van Lammers nadat deze een eerste indruk van de serie heeft gekregen. "Het komt inderdaad tamelijk genuanceerd over. De dingen die er in worden gezegd, bijvoorbeeld over het verlies van de oude waarden, sluiten wel aan bij hoe er tegenwoordig in Amerika wordt gedacht". Zeker in de eerste vier uur worden door goede acteurs behartenswaardige dingen gezegd. Later krijgt het geweld de overhand en wordt het een meer doorsnee serie, waarin woorden minder belangrijk zijn dan daden. Lammers: "Misschien hebben veel mensen wel af gehaakt omdat ze de eerste afleveringen te traag vonden". Nederlandse video-be zitters kunnen zich daarover nu zelf een oordeel vormen. RCA Columbia heeft de twaalf uur van 'Amerika' in zeven afleve ringen verdeeld en die zijn sinds ruim een maand te^>op enfte huur. Pas in de lóopvan volgend jaar is uit Amerikaanse veteranen protesteren tegen de aanwezigheid van de Russen. Amerika als onderliggende natie wordt gesymboliseerd door de vlag die ondersteboven wordt meegevoerd. zending op één van de Nederlandse zen ders te verwachten. Helemaal zeker is dat echter allerminst. Aanvankelijk had den VPRO en EO (Gods wegen zijn on doorgrondelijk en lopen daarbij soms parallel) min of meer van hun belang stelling blijk gegeven. Nadat die twee hadden afgehaakt, verscheen Veronica op het toneel. Maar ook die omroep heeft inmiddels zijn claim op vertoning laten vallen. De TROS is nu als enige nog in de markt, maar die interesse is vooralsnog zeer vrijblijvend. Het zou jammer zijn als 'Amerika' in de kast zou blijven liggen. Behalve dat er onvermoede kwaliteiten aan kleven, is de serie alleen als verschijnsel het uit zenden al waard. Van morele bezwaren daartegen wil Lammers niet weten. "Ik vind dat je in principe over alles een tv- serie moet kunnen maken. Ik bedoel: als je raketten bouwt, en daarmee dus de mogelijkheid van een oorlog creëert, mag daarover ook best een serie worden gemaakt". Dubbelzinnig De titel daarvan is dubbelzinnig. De k in 'Amerika' suggereert niet alleen de aanwezigheid van een vreemde mogend heid, maar verwijst ook naar het verle den. Lammers: "De protestbeweging sprak in de jaren ook van Amerika in plaats van America om zich af te zetten tegen het politieke establishment. Zij gebruikten die k om aan te geven dat dit hun land niet meer was, dat de Verenig de Staten waren verworden tot een on menselijke samenleving, zoals die door Franz Kafka is beschreven". Het door Wrye geschreven verhaal speelt zich voornamelijk af in Milford, een bedacht dorp in Nebraska. Ogen schijnlijk gaat het leven gewoon zijn gangetje. Alleen de surrogaat-koffie, die in de eerste scène wordt geschonken, is een signaal van onheil. Zoals ook de grauwheid die twaalf uur lang de kleur zal bepalen, het depressieve karakter van de serie weergeeft. Verder lijkt er echter weinig aan de hand: de auto's zijn nog van het formaat slagschip, de huizen ogen geriefelijk en Russische soldaten komen niet uit de barakken. Interessant De eerste klachten betreffen ook niet de bezetter, maar andere Amerikanen. Omdat de Russen vinden dat iedereen vertrouwd moet worden met het platte landsleven zijn hordes stadsmensen in Amerika's midwesten neergestreken. Zij wonen in primitieve kampen en zijn een doorn in het oog van de dorpelingen. Lammers: "Die tegenstelling is inte ressant, want juist in beide kampen zit ten de slachtoffers van de economische depressie. Veel boeren zijn er door fail liet gegaan en in de grote steden is spra ke van een enorme verpaupering. Het zijn dus precies de twee groepen die het nu allebei moeilijk hebben. Je ziet in Amerika eigenlijk hetzelfde ontstaan als in Engeland: een soort tweedeling in de maatschappij. Sommigen gaat het be hoorlijk tot zeer goed, anderen zitten diep in het slop". De tegenstelling tussen stad en platte land is niet alleen beroepsmatig, maar ook geografisch. Wat hebben de Euro pees georiënteerde oostkust, de zonnige cultuur van de westkust, het agrarische midwesten en het diepe zuiden in natio naal opzicht gemeen? Niet zoveel, vindt ook Lammers. 'De verbrokkeling van de Verenigde Staten* noemt hij een groot probleem. "Er leeft heel sterk het idee dat alles van uit Washington wordt bestierd. Reagan is er niet in geslaagd de beloofde decen tralisatie door te voeren. Dat heeft een soort algemene apathie doen ontstaan. Vijftig pocent van de kiezers heeft de laatste keer afgehaakt en dat is nu ook het dilemma van de Democraten. Wat moeten ze doen? Een gooi doen naar de middenklasse, traditioneel het terrein van de Republikeinen. Of proberen de mensen te bereiken die niet meer naar de stembus gaan". Ook in de boodschap van 'Amerika' - een herwaardering van de oude waarden - herkent Lammers wel iets van de hui dige sfeer in het land. In de film wordt vastgesteld dat de nieuwe generatie geen besef heeft van wat er in democra tisch opzicht allemaal is verworven. 'Jul lie waren je land al kwijt voordat wij het kwamen bezetten', zegt één van de Rus sische bezetters. De jongeren zouden dus eigenlijk zelf hun vrijheid moeten verdienen, aldus één van de filosofieën van de serie. "Daarin schuilt veel waarheid", vindt Lammers. "We leven in feite toch in een paradijs op aarde en niemand die dat echt goed op waarde schat. Voor zover er problemen zijn, komen ze voort uit verveling. We zouden veel gepassioneer- der over onze vrijheid moeten zijn. De econoom Lester Thurow heeft ook zoiets gezegd: je moet eerst verslagen worden om je weer te kunnen oprichten. Misschien dat daarom de meeste Sow- jet-kenners de grootste anti-communis ten zijn. Zij zijn van mening dat iedereen eigenlijk naar het oostblok zou moeten reizen om met eigen ogen de vergelij king te kunnen trekken". Donald Wrye heeft die vergelijking dichter bij huis getrokken, na zich daar voor overigens eerst grondig te hebben gedocumenteerd. Naar eigen zeggen: "Tot en met het Romeinse rijk ben ik nagegaan hoe mensen reageren op een bezetting. Ik heb de Amerikaanse mythe ontrafeld en ik heb onderzocht hoe de Russen te werk gaan bij de bezetting van een land". Opvallend Opvallend daarbij is dat Wrye weinig aandacht besteed aan de Russen, en voor zover hij dat wel doet is hij opval lend genuanceerd. Generaal Samanov en kolonel Denisov, de twee leiders van de bezetting, zijn allerminst de boeman nen die je in eerste instantie zou ver wachten. Vooral Denisov zegt een paar rake dingen over de Verenigde Staten: een land dat alles naar eigen maatstaven meet en geen oog heeft voor andere cul turen. De enige boeman in 'Amerika' is de Oostduitse commandant in Milford. Lammers lachend: "Duits èn commu nist, dan kun kennelijk niet deugen". 'Amerika' concentreert zich vrijwel volledig op de Amerikanen en hoe ze reageren op de ongewenste bezoekers. Lammers: "Het idee van een bezetting is op zich absurd en nauwelijks voor te stellen voor de Amerikanen. Ze zijn im mers nooit bezet geweest. Maar de ge dachte om daarover een film over te ma ken, is best interessant. Iedereen vraagt zich toch wel eens af hoe hij zal reageren in geval van een bezetting. Daarmee zijn we in Nederland toch ook nog altijd mee bezig. Er is toch nog steeds veel aan dacht, om niet te zeggen merkwaardig veel aandacht voor de gebeurtenissen tijens de Tweede Wereldoorlog". Collaboratie - zowel in de kwade als goede zin van het woord - of verzet, dat is de hamvraag in 'Amerika'. Daarbij worden twee oude vrienden tegenover elkaar geplaatst. Aan de ene kant staat Peter Bradford, een rechtschapen man die vindt dat alle romantische ideeën over het 'oude' Amerika achterhaald zijn en dat je onder deze omstandigheden moet proberen er zoveel mogelijk van te maken. Als de Russen plannen ontwer pen om Amerika op te delen, wordt hij naar voren geschoven als een politicus die aanvaardbaar is voor de massa. Bradford wordt daarom benoemd tot gouverneur-generaal van 'Heartland', een verzamelnaam voor de staten in het midwesten. Typisch Amerikaans Tegenover Bradford staat Devin Mil ford, het prototype van de rechtschapen Amerikaan. Het geslacht Milford had zo veel invloed dat er een dorp naar werd vernoemd. Bij het begin van de bezet ting was Devin Milford nog kandidaat voor het presidentschap, maar uiteinde lijk belandde hij als te lastig in een inter neringskamp. Devin wordt na zijn vrijla ting verbannen naar Nebraska en van daar uit zal hij in de laatste aflevering een opstand tegen de bezetter leiden. Dat er zo'n tot de verbeelding spre kend figuur nodig is om de rebellie aan het rollen te krijgen, is volgens Lam mers typisch Amerikaans. "Er is altijd een sterke behoefte geweest aan een symboolfiguur. Een charismatisch per soon, zoals bijvoorbeeld Kennedy des tijds was. Die is ook net op tijd gestor ven, want achteraf wordt er niet zo gun stig over hem geoordeeld. Maar zijn po pulariteit was op dat moment heel be grijpelijk. Hij was jong, zag er goed uit en oogde als een intellectueel, ook al bleek-ie later alleen maar James Bond te lezen". De huidige president heeft zeker niet alle partijen achter zich verenigd, aldus Lammers. "Reagan is beslist niet ie mand die door iedereen wordt gewaar deerd. Hij presenteert zich wel als een soort vaderfiguur, maar dan wel een va der die sommige kindertjes voortrekt". Met kreten als 'Ik heb niet tegen onrecht gevochten om in slavernij te eindigen' slaagt Devin Milford er wel in een bin dend figuur te zijn achter wie men zich graag aansluit. Die behoefte aan een gezamenlijk stre ven herkent Lammers in het huidige Amerika. "Dat idee van een gemeen schappelijk doel, een nationale eensge zindheid, hangt weer in de lucht. Er wordt weer de nadruk gelegd op sociale gerechtigheid. Je komt dat vooral tegen in de standpunten van de Democrati sche kandidaten voor het president schap". Maar patriotisme, zij het van een iets ander soort, is toch ook een belangrijk bestanddeel van Reagans politiek. Hij wilde Amerika immers weer groot en sterk maken. "Dat is waar", geeft Lam mers toe. "Maar hij ondergraaft dat zelf weer met zijn materialistische opvattin gen. Hij predikt een soort egoïsme. Hij gaat ervan uit dat als de economie aan trekt iedereen daarvan uiteindelijk pro fiteert. Terwijl de economie in feite zo is getechnologiseerd dat mensen zonder opleiding daarin geen kans hebben". Volgens Lammers nadert er een tijd perk, waarin één van Kennedy's be kendste slogans weer geldingskracht krijgt: 'Vraag niet wat het land voor u kunt doen, maar wat u voor het land kan doen'. Experiment Hoe komt het toch dat het nationalis me altijd zo nadrukkelijk heeft doorge klonken in de Amerikaanse cultuur. "Omdat het in feite een bedacht land is", heeft Lammers het antwoord meteen bij de hand. "Amerika is pas tweehonderd jaar geleden met een speciale bedoeling in het leven geroepen. Het werd be schouwd als een experiment en dat wordt het eigenlijk nog steeds. Amerika kan nog altijd misgaan". "Onze nationaliiteit spreekt haast voor zich, daaraan hoeven we verder eigenlijk nauwelijks herinnerd te worden. Maar al die verenigde staten zijn zo verschillend dat er een behoefte is aan een gezamen lijke ideologie. Ironisch genoeg is het daarmee te vergelijken met de Sowjet- Unie, Juist de grote mogendheden heb ben dat type nationalisme nodig". "In Europa wil dat niet zo van de grond komen. Iedereen voelt zich hier toch in de eerste plaats Frans, Engels of Duits. Het idee van een gemeenschappe lijk doel ontbreekt. Europa zou dus ei genlijk ook eerst moeten worden bezet. Voor zover er in Europa sprake is van nationalisme komt dat vaak voort uit an ti-Amerikanisme. Het idee dat we cultu reel en economisch zijn bezet door de Amerikanen. Terwijl we ons juist zo su perieur voelen aan de Amerikanen. Het idee van de Oude Wereld". "Dat nationalistische gevoel van de Amerikanen is voor ons Nederlanders extra moeilijk te begrijpen. Ons nationa lisme laat zich juist karakteriseren als een grote afkeer van nationalisme. Al leen als er iets neerbuigends over Neder land wordt gezegd, voelen we ons op eens één. Nederlanders zijn toch niet dieper te beledigen dan door een Ameri kaan die denkt dat Brussel de hoofdstad is van Nederland. En zo wordt in Ameri ka het anti-communisme gebruikt als een nationaal bindmiddel". Potsierlijk De manier waarop daarmee in 'Ameri ka' wordt omgesprongen is nog alleszins aanvaardbaar. Aanzienlijk potsierlijker klinkt de afkeer van het rode gevaar door in het boekje 'What to do when the Russians come'. Het werd een paar jaar geleden geschreven door Robert Con quest en Jon Manchip White. Ze hebben hun pennen in een mengsel van angst zweet en azijn gedoopt: "De Russen zijn nu niet zo meedogenloos als dertig jaar geleden. Maar dat komt omdat ze zich zorgen maken over de wereldopinie. Als de wereld de andere kant opkijkt zal bruutheid echter aan de orde van de dag zijn". Iedereen krijgt van de twee koffiedik kijkers zijn eigen toekomstbeeld voorge schoteld. Anarchist? Werkkamp of exe cutie. Maoïst? Emigreren of sterven. Communist? Zonnige vooruitzichten. Sadist? Bruikbaar aan martelwerktui gen. Film- of tv-maker? Produkties in de stijl van het sociaal-realisme, zo niet naar het werkkamp. Het is maar dat Do nald Wrye het weet

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27