Hongkong: het aftellen is begonnen m Sociale rijles (2) Denkwijzer Onze taal eu. ui. oe. ZATERDAG 4 JULI 1987 EXTRA PAGINA 23 Over tien jaar, op 1 juli 1997, wordt de Britse kroonkolonie Hongkong overgedragen aan de Volksrepubliek China. In de Brits-Chinese overeenkomst over de toekomst van Hongkong staat dat het huidige kapitalistische systeem nog minstens vijftig jaar in stand blijft. Onder het motto 'één land, twee systemen' krijgt Hongkong de aparte status van Speciale Administratieve Regio binnen de Volksrepubliek. "En als de boel fout dreigt te lopen, trekken de buitenlandse ondernemingen de deur gewoon achter zich dicht". door Dirk-Jan Roeleven Het is dat er zoveel Chinezen op straat lopen en datje er makkelijker een bordje rijst met wat vlees krijgt dan een hamburger, maar anders zou je zweren rond te lopen in Man hattan. Het waanzinnige tempo van het dagelijks leven en de snelheid waarmee dollars van eigenaar wis selen doen weinig Aziatisch aan. Voeg daarbij de strijd om de hoog ste wolkenkrabber van de stad en de overeenkomst tussen Hongkong en het gonzende zakencentrum in New York is duidelijk. Toch zal de Britse kroonkolonie Hong kong binnen tien jaar officieel tot de communistische Volksrepubliek China behoren. Het toppunt van kapitalisme maakt dan deel uit van een land waar particulier initiatief lange tijd taboe was. Inmiddels is de Volksrepubliek op eco nomisch en politiek gébied ook wat libe raler aan het worden, maar zo 'ongere geld' als Hongkong zal het Chinese vasteland niet snel worden. Dat hoeft ook niet want China heeft voor Hongkong een aparte status be dacht: Speciale Administratieve Regio (SAR). Dat betekent dat de Engelse kroonkolonie na 1 juli 1997 kan blijven functioneren zoals nu. Vrijhandel, wei nig beperkende regels voor het bedrijfs leven, lage belastingen, een eigen munt eenheid en een grote mate van zelfbe stuur blijven nog minstens vijftig jaar na de Chinese overname in stand. Dit alles onder het motto: één land, twee syste men. Slechts op het gebied van defensie en buitenlandse zaken zal Peking aan de touwtjes trekken. Dutch Lady In het winkelparadijs Hongkong zijn de meeste zaken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat geopend. Maar niet al leen de winkeliers maken lange dagen. Veel Hongkong-Chinezen werken bij twee bazen. Als de ene baan is beëin digd, begint de andere. Daardoor klagen sommige bedrijven dat het moeilijk is om aan produktiemedewerkers te ko men voor de ploeg die van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds werkt. Wie in die ploeg zit, kan immers moeilijk een tweede volledige baan hebben. Nederlandse zakenlieden houden niet op de arbeidsprestaties van de Chinezen te roemen. Niet vreemd: die werklust is gunstig voor een positief bedrijfsresul taat. De relatief lage loonkosten, de lage belastingen en het vrijwel ontbreken van overheidsbemoeienis met het eco nomische verkeer zijn de andere facto ren die er voor zorgen dat het Neder landse bedrijfsleven zich in positieve zin over Hongkong uitlaat. Over zaken als arbeidstijdverkorting zijn de Nederlandse managers minder te spreken. "Laatst moest ik Nederland bellen voor een order. Bleek dat ieder een vrij had omdat het Hemelvaartsdag was. Een dag later had iedereen een atv- dag opgenomen. Toen was het weekein de en op maandag had weer iedereen atv. Als je dat aan een Chinees probeert uit te leggen, kijkt hij je aan alsof je hem in de maling neemt. Atv? Hier wordt op zaterdagmorgen gewoon gewerkt en er zijn maar een paar feestdagen per jaar waarop iedereen vrij heeft", aldus direc teur E. Smulders van Friesland Foods, één van de grotere Nederlandse bedrij ven in Hongkong. Friesland Foods verkoopt onder de naam Dutch Lady melkprodukten in Hongkong en de Volksrepubliek China. Smulders werkt al twintig jaar in Hong kong. "Aan het succes van Hongkong zie je dat een economie beter gaat draai en naarmate de overheid minder in grijpt. Hier kun je het nog maken als je een schop pakt en gaat graven. Wie hier hard werkt, een beetje slim is en wat ge luk heeft kan miljonair worden. Die hoop is een stimulans om keihard te blij ven werken. Als hier een Rolls Royce döor een arme buurt rijdt, zal de vader tegen zijn zoon zeggen dat hij dat met hard werken ook kan bereiken. Als in Nederland een Rolls Royce door een ar me wyk rijdt, kijkt vader toe hoe zijn zoon er een schop tegen geeft. Dat is het mentaliteitsverschil". Uit Smulders' woorden valt op te ma ken dat er heel veel rijken in Hongkong zijn (volgens hem ruim'40.000 miljo nairs), maar er leven ook veel mensen aan de zelfkant van de maatschappij. Niet alleen telt Hongkong zo'n veertig duizend verslaafden aan heroïne, er is ook een grote groep daklozen. Een korte wandeling vanuit een vijfsterren-hotel is Hongkong behoort met Tokio en Singapore tot de meest toonaangevende za kencentra van Azië. De vrij kleine kolonie (1068 vierkante kilometer) is de grootste exporteur ter wereld op het gebied van kleding, speelgoed, horloges en radio's. De containerhaven van Hongkong is na Rotterdam de grootste op de wereld. Hongkong bezet de de vijfde plaats in de internationale goudhandel en biedt onderdak aan 154 banken. Het bruto nationaal produkt steeg vorig jaar met bijna negen procent. genoeg om de andere kant van het wel varende Hongkong te zien. Tussen een paar oude deuren staat een stretcher waarop een man, gehuld in lompen, ligt te slapen. Een paar meter verder her haalt dit tafereel zich. Aan de overkant van de straat is een berg vuilnis waar vette ratten zich voeden met afval. Op één van de twee commerciële tele visienetten was onlangs een reportage over de mensonterende situatie waarin de zogenoemde 'kooi-mensen' wonen. Getoond werden donkere catacomben waarin oude mensen leven in kooien van één bij twee meter. Daarin hebben zij hun schaarse bezittingen opgeslagen. De kooien zijn drie hoog opgestapeld. Met veertig personen moet een toilet worden gedeeld, terwijl 25 mensen ge bruik maken van één wasplaats. In de reportage werd opgeroepen om de 'kooi mensen' financieel te ondersteunen, want ook het sociale werk is in Hong kong in belangrijke mate geprivatiseerd. Instellingen als het Leger des Heils en Caritas doen veel werk in de sloppen, maar ook de Nederlandse gemeenschap draagt een steentje bij via het Dutch Charity Fund, een fonds waarin Neder landse bedrijven en particulieren geld storten voor sociaal werk. Een andere belangrijke geldbron voor het goede doel is de prestigieuze en steenrijke Royal Hongkong Jockey Club waar iemand zich tegen betaling van twee ton een jaar lang lid mag noemen. In het weekeinde wordt in Hongkong massaal gegokt bij de paardenrennen. De wat minder gefortuneerde inwoners volgen de races met draagbare radio's in de straten rond de altijd uitverkochte renbaan. Zo komt er in Hongkong vrij wel elk weekeinde een miljonair bij. De Jockey Club zelf heeft echter het meeste geldelijke voordeel van de rennen. Cha ritatieve'instellingen profiteren van de Chinese goklust omdat de Jockey Club tien procent van de winst aan sociaal werk besteed. Volkslied De avondmarkt in het nauwe achteraf- straatje Temple Street is één van de toe ristische trekpleisters van Hongkong. Hier is tot diep in de nacht alles te koop waarmee Hongkong wereldfaam heeft verworven. Voor horloges, kleding, elek tronische speeltjes, aanstekers en zonne brillen hoeven na enig afdingen maar weinig Hongkong-dollars (één dollar is 25 cent waard) te worden neergeteld. Het zijn vooral Australiërs en Nieuw- zeelanders die naar het voor hen nabij gelegen Hongkong komen om te winke len. Maar ook Engelsen trekken graag kroonkolonie, ook al zijn de meeste Hongkong-Chinezen de Engelse taal niet machtig. De dubbeldekkers in het straatbeeld en het links rijdende verkeer moeten ze echter bekend voorkomen. Zo zullen ze ook niet vreemd hebben op gekeken dat de overheidsgebouwen in Hongkong gesloten waren op de verjaar dag van de Britse koningin. Of dat de meeste zendtijd op tv deze weken door het tennis op Wimbledon wordt ingeno- Deze restanten van Britse heerschap pij zullen na 1 juli 1997 langzaam uitster ven. Nu al overheerst de Chinese in vloed op het dagelijks leven. Bij de bouw van een nieuwe wolkenkrabber bijvoorbeeld zal geen architect het in zijn hoofd halen aan de Fung Shui (wind- en waterwichelaars) voorbij te gaan. Verder is er bij vrijwel elke winkel een klein altaar geplaatst waar wierook brandt en fruit wordt geofferd. Aan weerszijden van de deur hangen Chine se spreuken om het huis van kwade geesten te vrijwaren. Ook aan de cijfercombinatie op de nummerplaten van auto's wordt veel aandacht (en geld) besteed. Het getal acht is een Chinees geluksnummer, een vier brengt tegenslag. De handel in num merplaten is groot in Hongkong. Wie een paar achten aan de bumpers heeft hangen, heeft dan ook diep in de buidel moeten tasten. Overbodig om te zeggen dat het vooral de Rolls Royces zijn die met dergelijke combinaties hun rondjes door de overvolle straten maken. Het heilig ontzag voor het getal acht blijkt ook in ander verband. De bouw van het hoogste gebouw van Hongkong (de China Bank) moet volgend jaar op 8 augustus (in cijfers 8 - 8 - '88) voltooid zijn. Overigens is de bouw nog maar net begonnen, maar niemand twijfelt er aan dat de wolkenkrabber op tijd zal worden opgeleverd. Als het moet werkt men dag en nacht door. Want werken en geld ver dienen zijn de dingen waar het in Hong kong om draait en waar het tot ver na 1997 om zal blijven draaien. Vrijheid De in mei 1985 getekende overeen komst tussen China en Engeland over de toekomst van Hongkong heeft veel onzekerheid bij het internationale za kenleven weggenomen. Men gaat er van uit dat de Volksrepubliek haar afspraken zal nakomen en Hongkong in zijn - niet geringe - waarde zal laten. Als China woord houdt, zal het huidi ge sociale en economische systeem in stand blijven. Zo zullen de vrijheid van meningsuiting, de persvrijheid, de vrij heid van godsdienst en het stakings recht worden beschermd. Verder blijft de Hongkong-dollar in circulatie en zal Hongkong zijn eigen financiën blijven beheren. China zal in de Speciale Admi nistratieve Regio Hongkong geen belas ting heffen. Voorts kan Hongkong voort gaan met het aanknopen van economi sche en culturele relaties met andere landen en internationale organisaties. Ook zonder deze garanties menen de Hongkong-Chinezen en de buitenlandse zakenlieden dat er tot 1997 in de kroon kolonie nog veel geld te verdienen valt. Nog altijd bestaat immers de ervaring dat een investering in Hongkong binnen vijf jaar is terugverdiend. Dus in elk ge val tot 1992 kan naar hartelust handel worden gedreven. Een zekere onverschilligheid over de toekomst is de Nederlandse zakenlieden dan ook niet vreemd. "In de jaren negen tig zullen de Nederlandse bedrijven wat meer op die datum van 1 juli 1997 gaan letten. Ze zullen de kat uit de boom kij ken en als ze zien dat de boel fout dreigt te lopen, trekken ze gewoon de deur ach ter zich dicht. Dan verkassen ze naar een ander land met een gunstig investe ringsklimaat". "Maar ik zie het zo'n vaart niet lopen. Het is ook in het belang van de Volksre publiek om Hongkong op volle toeren te laten draaien. Zo komt Peking aan de broodnodige buitenlandse valuta. Nu al loopt driekwart van de buitenlandse in vesteringen in China via Hongkong. Een geldmachine van een dergelijke omvang doe je niet zomaar weg. Bovendien streeft China nog altijd naar een hereni ging met Taiwan. Door het kapitalisme in Hongkong te laten voortbestaan kan China bij Taiwan vertrouwen wekken. Hongkong dient in dat opzicht als voor beeld voor Taiwan", aldus een Neder landse diplomaat die met de handelsbe trekkingen is belast. se bevolking van Hongkong over tien jaar niet zo gemak kelijk de deur achter zich dicht trekken en naar een westers land vertrekken. Vrije vestiging in Engeland zit er voor de meesten niet in, ondanks het bezit van een British National Overseas- paspoort. De rijke Hongkong-Chinezen - en dat zijn er veel - treffen echter nu al hun maatregelen voor het geval de Volksre publiek onverhoopt de afspraak schendt het huidige systeem nog tenminste vijf tig jaar in tact te houden. Zij 'kopen' een paspoort door hun kinderen of hun vrouw de grote plas over te sturen. De bloedverwanten zetten bijvoorbeeld in Canada een bedrijfje op of gaan er stude ren en komen zo na verloop van enige jaren in aanmerking voor naturalisatie tot Canadees staatsburger. De intussen in Hongkong doorwerkende vader of echtgenoot kan zich dan op elk gewenst moment in het kader van gezinshereni ging in Canada vestigen. Deze constructie kost echter veel geld. Voor de gewone Hongkong-Chinees die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkt, is zo'n constructie niet mogelijk. Zij werken gestaag door in de hoop ooit ook een gefortuneerd man te worden en wachten de inlijving bij de Volksrepu bliek gelaten af. De onverschillige toekomstverwach ting van hun rijke landgenoten delen zij niet. Een Chinese middenstander: "We weten niet wat de beloften van China waard zijn. Partijleider Deng Xiaoping zal het best wel goed bedoelen, maar wie komt er aan de macht na zijn dood? Elke tien jaar hebben we in China een radica le verandering van de politiek gezien. Wie garandeert ons dat er na Deng geen nieuwe revolutie komt die het Brits-Chi nese akkoord over Hongkong van tafel veegt?" DOOR JOOP VAN DER HORST Het is niet aardig om andermans fouten breed uit te meten. Maar bij taalfouten denken veel mensen er anders over. Dan springt men overeind en krijgt in eens de neiging om een ingezonden brief te schrijven. Zelf heb ik het voorrecht dat ik niet over andermans fouten hoef te spreken want ik kan gewoon mijn eigen taalfou ten nemen. Ik kies er een die enkele weken geleden op deze plaats stond. Niemand heeft me erover geschreven maar misschien is de fout toch wel op gevallen. Hartelijk dank voor de be leefdheid om niet meteen rond te toete ren dat in deze taalrubriek zulke koeien van taalfouten staan. De zin luidde: Ook de snobist vind je in geen enkel woordenboek en is dus nog tamelijk nieuw. Het is geen opval lende fout en daarom is zoiets in een gesprek, in een brief of een dagboek niet erg. In de genoemde zin wordt gezondigd tegen de regels van de samentrekking. Samentrekking is een vakterm uit de grammatica die we het best kunnen uit leggen als 'één keer noemen en twee keer gebruiken'. Een duidelijk voorbeeld van een samentrekking hebben we in Frits krijgt een ijsje en Jan een stroop wafel. Hier is voor iedereen duidelijk dat Jan een stroopwafel krijgt zonder dat het woord krijgt opnieuw wordt. Slechts, één keer is er krijgt gezegd, namelijk bij- Frits, maar het wordt twee keer be-- doeld, dus ook bij Jan. Een ander voorbeeld van samentrek king hebben we in: Trix heeft de accu opgeladen en is toen vertrokken. Op nieuw wordt een zinsdeel maar één keer genoemd (namelijk Trix) en toch twee keer bedoeld. We weten immers dat het ook Trix was die vertrokken is. Samentrekking is in veel talen een heel gewoon verschijnsel, ledereen die Nederlands spreekt kan moeiteloos sa mentrekkingen maken zonder erbij na te denken. Gelukkig maar. We doen het intuïtief bijna altijd goed. We zullen bij voorbeeld niet zeggen: Ik heb de krant gekocht en ligt nu op tafel. Waarom eigenlijk niet? Waarom vin den we deze zin fout? Op het eerste gezicht lijkt het ook een gewone samen trekking. We zeggen de krant één keer en bedoelen hem twee keer: (de krant) ligt op tafel. De fout zit 'm hierin, dat het twee keer bedoelde woord in beide gevallen de zelfde functie moet hebben in de zin. Alleen dan is samentrekking geoor loofd. In de zin over Trix is zij twee keer onderwerp. Zo maak je een goede sa mentrekking. Maar in Ik heb de krant gekocht en ligt nu op talel is die krant eerst lijdend voorwerp terwijl de 'wegge laten' krant onderwerp moet zijn (de krant ligt nu op tafel). In zo'n kort zinnetje over de krant ziet iedereen dat er iets mis is. Maar in mijn zin van enkele weken geleden zit wel degelijk dezelfde fout. Ook de snobist vind je in geen enkel woordenboek en is dus nog tamelijk nieuw. De eerste keer is de snobist lijdend voorwerp en de tweede keer, niet genoemd maar wel bedoeld, is hij onderwerp. Niet van mij, maar met dezelfde fout: De chef wilde een onderzoek instellen maar werd de toegang geweigerd. En: De jubilaris werd door de directeur toe gesproken en een envelop met inhoud overhandigd. Wat er verder nog mis kan gaan met samentrekking blijkt uit de volgende zin nen: - Hier zet men koffie en over. - Verboden weg en kastanjes te plukken. - Vader stookte de kachel op en Jan zijn zusje om de poes te plagen. "Als een kennis u vertelt dat een ande re kennis kwaad over u heeft gesproken, reageer dan met te zeggen dat die (kwaadsprekende) kennis u blijkbaar niet goed. genoeg kent, want anders zou ie nog veel méér kwade dingen over u gezegd hebben". Dit advies voor hoe met kritiek om te gaan, staat in een boekje dat bijna 2000 jaar geleden werd ge schreven door de slaaf en filosoof Epicte- tus. In datzelfde boekje komt een stelling voor die in tal van moderne psychologi sche geschriften steeds met instemming wordt aangehaald, namelijk: mensen raken niet van streek door de dingen zelf, maar door de manier waarop ze over de dingen denken. Die gedachte heeft in de loop van de tijd al heel wat heftige discussies uitge lokt. Dat is niet zo verwonderlijk. Epicte- tus beweert in feite het volgende. Stel, ie mand scheldt je uit of spreekt kwaad over je. Je wordt woedend op die persoon en zegt hem of haar dat ook. Poeslief vraagt die ander vervolgens: "Waarom ben je nou zo kwaad?" Waarop jij over tuigd antwoordt: "Omdat jij dat over mij gezegd hebt". Volgens Epictetus is jouw verklaring onjuist. Het is niet die ander of wat die ander zegt, waardoor je kwaad wordt, maar het zijn jouw ge dachten over die ander (of zijn woorden) die jouw kwaadheid veroorzaken. In fei te ben jij dus degene die jezelf kwaad maakt. Het slechte nieuws is dat psychologisch onderzoek heeft aangetoond dat wij in het dagelijks leven heel wat emotionele reacties vertonen waarvoor Epictetus' stelling opgaat. U loopt op straat en komt de vrouw van uw chef of directeur tegen, die u laatst nog op een feestje heeft ontmoet en waamee u zelfs nog een tijdje heeft gesproken. Met opgeheven hoofd loopt ze u zonder te groeten voorbij. Tien tegen een dat u gedachten heeft als: huh, die kakmadam, ze ziet me niet eens staan op straat, alsof ik lucht ben, ze denkt zeker ook dat ze meer is dan een ander. Begrijpelijk voelt u zich dan geër gerd en misschien wel gekleineerd. Maar waar komt uw ergernis van daan? Van het feit dat ze u zonder te gropten voorbij loopt of van de gedach ten die u daarover hebt en waarin u haar ervan verdenkt u te min te vinden? Zolang u niet zeker weet waarom ze u niet groet, bent u natuurlijk zelf degene die zichzelf zit 'op te fokken'. Maar zelfs als u zeker zou weten dat ze een hautaine vrouw is, die zich op personeelsfeestjes gedwongen voelt met de werknemers van haar man te spreken, maar verder niets met ze te maken wil hebben, bent u nog altijd degene die ervoor zorgt dat u zich zo geërgerd voelt wanneer zij niet groet. Misschien denkt zij inderdaad dat u 'te min' voor haar bent. Maar het is aan u te beslissen of u het met haar eens bent of niet. Als u er voor uzelf van overtuigd bent dat getrouwd zijn met de baas ie mand als mens niet meer waard maakt dan werknemer zijn, dan haalt u uw schouders op over haar aanmatiging en laat u zich er verder niet door storen. Maar misschien bent u een van die mensen die vinden dat wat anderen van hen denken belangrijker is dan wat zij over zichzelf denken. Of die wat zij van zichzelf vinden laten afhangen van wat anderen vinden. Dan moet u zich in zul ke situaties wel als persoon afgewezen of beledigd voelen. U kunt dan in feite niet accepteren of verdragen dat andere voor u belangrijke mensen (in bepaalde opzichten) negatief of ongunstig over u denken. Dat is voor uzelf en voor ande ren een heel lastige eigenschap. Wanneer iemand u kritiek geeft, leidt dat al gauw tot een vervelende woordenwisseling, ru zie of huilpartij. Bijvoorbeeld, u vraagt uw zoon beleefd of hij zo aardig wil zijn door René Diekstra hoogleraarpsyehotogie te Leiden op de verjaardag van uw echtgenoot 's avonds te willen thuisblijven bij het an dere bezoek. Maar hij antwoordt dat hij geen zin heeft om tussen een stelletje saaie familieleden zijn avond te zitten verdoen. Als u op uw zoon gesteld bent, is het niet meer dan normaal dat u hem graag erbij hebt en dat u dus teleurgesteld bent als hij niet wil komen. Maar het is niet meer 'normaal' als u zich niet alleen te leurgesteld maar ook afgewezen voelt. Uw (vaak onbewuste) gedachtengang loopt dan ongeveer als volgt: "hij weet hoe graag ik wil dat hij er ook bij is, toch wil hij niet komen, hij heeft het dus niet voor mij over om zich die moeite te ge ven, ik ben in zijn ogen niet belangrijk genoeg, hij geeft niet genoeg om mij, hij houdt niet echt veel van mij, ik heb als moeder (vader) gefaald". Zo denkend zult u vaak blijven aan houden, mogelijk op zijn schuldgevoe lens werken, hem verwijten maken ("ik ben toch altijd zo goed voor je geweest"), gaan huilen en misschien gaat hij dan nog 'om' ook. Maar dat doet hij dan niet uit liefde, maar om van het gezeur af te zijn. De verhouding tussen u beiden en zeker de liefdevolheid daarvan wordt er niet beter van. Wat voor u moeilijk is te accepteren is het volgende. Het feit dat iemand die be langrijk voor u is (zoals uw kind) iets weigert wat u graag wilt, betekent niet dat hij u daarmee als persoon volledig afwijst. Bij kinderen, zeker bij tieners, komt het vaak voor dat ze niet meer zo meegaand zijn, dat ze hun ouders soms bekritiseren of zelfs afkraken. Dat is in feite maar goed ook. Heel jonge kinderen hebben vaak een overdreven positief beeld van hun ouders. Tieners moeten dat overdreven beeld reëler maken. Ze moeten leren zien dat hun ouders en an dere mensen zwakheden, tekortkomin gen en minder gunstige of aangename eigenschappen hebben. Ze moeten die niet alleen leren zien, maar ook erover durven spreken. Ze moeten ook leren ont dekken in welke opzichten ze van hun ou ders en van andere mensen verschillen in voorkeuren, neigingen en capaciteiten. En ook daar niet alleen over leren spre ken, maar er zich ook naar leren gedra gen. Zo is het mogelijk, dat uw kind kritiek heeft op uw godsdienstige opvattingen en daaraan weigert mee te doen. Na tuurlijk is dat jammer voor u, maar het is toch geen reozn om het respect voor uzelf, voor uw religie of voor uw kind te verminderen. Het is ook mogelijk dat uw kind een afwijkende seksuele voorkeur blijkt te hebben. Dat zal van u de nodige aanpassing vergen, maar het idee van nogal wat ouders dat homoseksualiteit van hun kind een regelrechte ramp is, is overdreven en ongezond. Er zijn ouders die ontdekken dat hun oon of dochter homoseksueel is en daarna niet meer op een 'gewone' manier met hem of haar kunnen omgaan. Ze schamen zich er voor, vooral ook voor de buitenwereld, en vragen zich vertwijfeld af wat ze ver keerd hebben gedaan, dat het zo gelopen is. Hun zelfrespect en het respect voor hun kind wordt er ernstig door aange tast. Natuurlijk is het zo dat de buitenwe reld nogal eens discriminerend en afwij zend. reageert op homoseksualiteit. Maar het is opnieuw aan u om te beslissen ofu het met een dergelijk oordeel eens bent. Er is geen enkele wet in het universum, die zegt dat de waarde van een mens be paald wordt door zijn seksuele voorkeur of die van zijn kinderen. Er zijn alleen mensen die irrationeel genoeg zijn om zo te denken en te handelen. Volgens Epictetus is het zo, dat de waarde van een mens niet afhankelijk is van wat hij doet, welke eigenschappen of neigingen hij heeft, hoe hij zijn leven leidt of wat anderen van hem vinden. Een mens die leeft vanuit het idee dat wat hij presteert (en hoe anderen dat vinden) bepalend is voor wat hij als per soon waard is, die is voor eeuwig tot on zekerheid en twijfel veroordeeld. Want hoezeer we ons ook inspannen, falen deen we toch op bepaalde punten. En an deren kunnen denken wat ze willen, dus zullen we ons altijd zorgen over hun me ning moeten blijven maken als we daar van ons zelfrespect laten afhangen. De beroemde taalgeleerde Korzybski deed ooit in een gesprek met een kritische vriend de volgende uitspraak: "Nie mand kent zichzelf volledig, laat staan dat we anderen volledig zouden kennen. Dus wat jij ook zegt dat ik ben, dat ben ik niet". Reacties op deze rubriek naar Leidsch/AL phens Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Een overzichtsfoto van Hongkong - net Manhattan. (fotopr) Dubbeldekker in Hongkong - net Engeland.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23