Tour past niet in ideologie van DDR Pat Cash toont geen eerbied Reedijk coach van AZC Volgauto's te verleidelijk voor vluchters Moegestreden Jimmy Connors van baan geslagen OOST-BERLIJN (GPD) - Terwijl het Tour de France-peloton via de luchtbrug West- Berlijn verlaat zit aan de andere kant van de Muur Klaus Ulrich Huhn, de Jacques Goddet van het oostblok, achter zijn bureau. „De Tour de France...", zegt hij en haalt zijn schouders op. „Ach, bij ons leeft dat helemaal niet. Misschien dat we eind van de maand wtel de einduitslag publiceren, maar daar houdt het mee op. De mensen hier interesseren zich er niet voor". Een uurtje later wordt elders in de DDR-hoofdstad in een aanzien lijk schameler kantoortje een an der verhaal vertelt. „We hadden ge hoopt dat de Tour door de DDR was getrokken. De halve bevolking zou langs de weg hebben gestaan, de mensen zouden op de volgwa- gens zijn gesprongen om hier weg te komen. Maar ja, dan zou de wed strijd kapot zijn geweest". Een lief hebber dus. „Herzlich Willkommen in Ber lin", staat er met grote letters op het bord, net achter de nauwe ope ning in de muur die de 750-jarige stad sinds 1961 in tweeen splijt. Hartelijk is het welkom bij Check Point Charlie, de ruim een kwart eeuw oude dagelijkse treitercam pagne van de Oostduitse grens wachten, allerminst. Ook de Ronde van Frankrijk werd niet in het so cialistische deel van de stad getole reerd, net zo min als de gewenste doortocht van West-Berlijn rich ting Frankrijk werd toegestaan. De wedstrijd past niet in de ideologie van de DDR. „Ik heb respect voor hun aanpak, maar ik verwacht ook dat onze opvattingen worden ge respecteerd", zegt Huhn. iÜaus Huhn (59) is de directeur van de Vredeskoers, de amateur wedstrijd Berlijn-Warschau-Praag, die jaarlijks in mei wordt gehou den. Wielrennen heeft zijn voorlief de, maar zodra er geld aan te pas komt trekt hij een vies gezicht. Daarom vond de chef van de sport redactie van het partijorgaan Neues Deutschland het overbodig ook maar één regel aan het presti gieuze fietsevenement te wijden. Zelfs nu de start aan de andere kant van de Berlijnse muur lag haalde hij er zijn neus voor op. In zijn krant, met dagelijks acht pagi na's, verschijnt maar een halve bladzijde sport. Ruimte voor ge beurtenissen als Wimbledon en Tour de France is er niet. „Uwe Ampler en Olaf Ludwig, twee van onze beste amateurs, ligt hen nader aan het hart", beweert hij. Dokter De kleine zelfstandige, die in Oost-Berlijn een onaanzienlijk handeltje drijft en als oud wielren ner een enorme belangstelling voor de sport heeft, zegt wel beter te weten. „Ik ken enorm veel men sen die kort voor de start van de Tour de France naar de dokter zijn geweest om zich ziek te laten ver klaren. Drie dagen, zodat ze de Tour de France op de Westduitse televisie konden zien. Net als ik. Anderen dienden een verzoek voor familiebezoek in het Westen in, om er maar bij te kunnen zijn. Zelf kon ik dat niet, want ik moet later in het jaar naar een familiefeest. Het is een moeilijke keus geweest, want die profsport is geweldig. Wat de amateurs uit de DDR klaarma ken laat me koud. Het is toch on mogelijk dat een land met zo wei nig inwoners en zo weinig wielren ners wel de wereldtop vormen. Die jongens zijn helemaal met che misch biologisch middelen opge bouwd. En die Vredeskoers... Al leen maar politiek en dat interes seert me geen barst". Het is een ander beeld dan Huhn schetst van zijn wedstrijd, waar over hij juist een boek („Jedes mal in Mai") publiceerde. De vriende lijke sportjournalist is recht in de leer van de communistische voor mannen. In zijn voor Oostduitse begrippen royale kantoor in het enorme gebouw van Neues Deutschland, waarvan de ingang wordt gemarkeerd door grote borstbeelden van Marx en Lenin, schuift hij de socialistische idealen en zijn Vredeskoers als een legpuz zel in elkaar. „Het doel is het wiel rennen uit te dragen en te bevorde ren over de hele wereld. Daarom komen bij ons ploegen uit China, Cuba en Mongolië aan de start. Ik weet best dat ze ons daar in de Tour de France om uitlachen. Maar het moet het doel zijn van de sport om ook die mensen een kans te ge ven". Daarom ook liepen in het verle den gesprekken tussen Huhn en Félix Lévitan, de inmiddels ontsla gen Tour-directeur, op niets uit toen de Fransman het idee opper de om een wedstrijd Parijs-Mos kou te laten verrijden. „Wij zouden het ene deel organisatorisch ver zorgen, zij het andere". Maar de denkbeelden liepen erg ver uiteen. Etappeplaatsen laten betalen voor een start, bijvoorbeeld. „Dat is bij ons niet aan de orde. Ons enige uit gangspunt is dat er accommodatie moet zijn om alle renners en vol gers, zo'n zeshonderd man, onder één dak onder te brengen. Dat past in het beeld van de Vredeskoers. Het kan toch niet zo zijn dat ieder een na de wedstrijd z'n eigen hotel opzoekt. Menselijkheid en vriend schap, zijn essentieel". De DDR is wars van profsport en negeert het. Niet alleen de partij functionarissen, maar ook de man De Berlijnse Muur had ook op de wielrenners in het 'vrije' westen een enorme aantrekkingskracht. (foto gpd> in de straat deelt die opvatting, zegt Huhn. Maar die anonieme in formant („Ik wil alles vertellen, maar als mijn naam er bij komt ben ik niet jarig") weet wel beter. Prof- wielrennen is populair in zijn land, ook al mag je dat niet laten blijken. Uit zijn kast haalt hij op karton ge plakte posters van „sterren" als Francesco Moser, Bernard Hinault en Patrick Sercu. „Alleen kan ik ze niet ophangen. Dat kan eenvoudig weg niet", legt hij uit. Met - volgens zijn schatting - minstens honderd duizend anderen heeft hij dinsdag, woensdag en donderdag de dage lijkse Tour-reportages gevolgd. Op een inwonertal van zeven miljoen misschien niet veel, maar gelet op het tijdstip van uitzending en de onbereikbaarheid van westerse zenders in een deel van de DDR West Duitsland 4e Etappe 5 juli 79km 's morgens toch veel. „In het noorden kijken mensen naar de Deense televisie, wij naar de Westduitse. En in Dres den, waar je normaal gejen westers kanaal kunt ontvangen, rijden mensen met draagbare toestel letjes in hun auto tegen een berg op. Als ze hoog genoeg zijn parke ren ze de wagen, zetten de televisie op de motorkap en gaan kijken. Zo volgen ze ook de Westduitse voet balcompetitie". In een geheim cir cuit circuleert deze maand het pro gramma-overzicht van de West duitse televisie. En wie de reporta ges mist kan na afloop nog bij één liefhebber terecht, die over een vi deorecorder beschikt en alles op neemt. Dan komen we met zijn al len bij elkaar en kijken we naar de opnamen. Een feest is dat...". Of ze ooit een Oostduitse ploeg tijdens de Tourreportages over het scherm zullen zien trekken valt te betwijfelen. De start van donder dag bij de Brandenburger Tor, bin nen het bereik van de verrekijkers van de Vopo's bij de muur, was be doeld als een knipoog naar Oost- Europa. De aanwezigheid van de Fanse premier Jacques Chirac en Westduitse minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Gen- scher bij dat historische moment - dat 3,3 miljoen gulden kostte - maakte het tot een zwaar beladen politieke demonstratie. Dat zelfs de keurige Franse krant Le Monde die opvatting vertolkte leest Huhn met genoegen voor. De toeschiete lijkheid is er in de DDR, weet hij, niet groter op geworden. - RIJN 112 km Straatsburg Louy verwacht over twee jaar Russen in Tour WEST-BERLIJN/KARLSRUHE (ANP) - Over twee jaar start een ploeg wielrenners uit de Sowjet- Unie in de Ronde van Frankrijk. Xavier Louy, de nieuwe koersdi- recteur, heeft positieve berichten ontvangen van de wielerbond in Moskou, nadat Dimitri Polisjoek van de universiteit in Kiev een orientatiebezoek aan Parijs bracht. Hij werd vooral geinformeerd over de zwaarte van «het parkders. „Ik heb goede hoop, dat we de mondia lisering van de Tour vanaf 1989 naar de Sowjet-Unie kunnen door trekken", verklaarde Louy in West- Berlijn op de dag van de verplaat sing van het Tour-circus naar Karlsruhe. De verovering van de gele trui door de Pool Lech Piasec- ki kwam de nieuwe technisch lei der uitstekend uit. „Ik heb goede hoop, dat het in 1989 eindelijk zo ver zal zijn." Eerder is niet mogelijk. Volgend jaar immers worden de beste ren ners van de Rode Brigade ingezet op de Olympische Spelen van Seoel. LONDEN (GPD) - Lendl had ooit twee grote handicaps: hij verkrampte in belangrijke finales en haatte tennisbanen waarop iets groeide, zodat erkenning van zijn kwaliteiten lange tijd uitbleef. Gezien het feit dat de Tsjechoslo waak inmiddels vijf Grand-Slam- zeges op zak heeft, twijfelt niemand meer aan zijn klasse; nu alleen die „gras-angst" nog. Door ten koste van Stefan Edberg voor de tweede keer in successie de eindstrijd op Wimbledon te halen, mag Lendl wederom proberen die (psychologische) barrière te over winnen. Na Boris Becker is Pat Cash dit maal de enige die de 27-jarige Tsje- choslowaak nog frustraties kan be zorgen. De robuuste advocaten- zoon uit Melbourne voorkwam dat Jimmy Connors zijn zevende Wim- bledon-finale bereikte. Cash had weinig eerbied voor de grijze haren van de moegestreden en bejubelde Amerikaan, die in zijn 92e partij op The Championships geen eervol afscheid werd gegund: 4-6, 4-6, 1-6. Daardoor dingt morgen voor het eerst sinds Ken Rosewall ('74) weer een Australiër mee naar de hoofd prijs in het belangrijkste tennis- evenement ter wereld. Het is te hopen dat het sluitstuk meer spektakel zal bieden dan de twee halve finales van gisteren. Connors bleek leeg na zijn overu ren tegen Pernfors en het harde ge vecht met Zivojinovic en werd bin nen twee uur afgeserveerd, het dankbare publiek met fijne herin neringen achterlatend. Cash was zeventien toen „Jimbo" na een vijf setter tegen John McEnroe Wim bledon won en hij zelf het jeugd- toernooi voor zich opeiste ten kos te van Henrik Sundström. Nu, vijf jaar later, kan de Australische ten- nishoop na John Newcombe, die Wimbledon in '71 wist te winnen, zijn land eindelijk weer wat aan zien geven in het mondiale circuit. Het wordt Pat Cash' tweede Grand-Slamfinale na „Melbourne" begin dit jaar, toen hij verloor van Stefan Edberg. Diezelfde Zweed AMERSFOORT - AZC is klaar voor het nieuwe seizoen. Gister avond presenteerde de Alphense waterpoloclub in het sportfond- senbad in Amersfoort zijn nieuwe trainer, verrassend Piet Reedijk, en een nieuwe hoofdsponsor (Tar- vo), zodat de laatste leemtes gevuld werden. "Het Nederlands waterpo lo is diep weggezonken en heeft behoefte aan nieuwe internationa le successen. Daar willen wij met AZC als club aan gaan werken", sprak voorzitter Jaap Sonneveld tijdens een persconferentie klare taal. Middels een nieuwe organisatie structuur en een financiële injectie wil AZC zich de komende jaren vooral buiten de landsgrenzen gaan manifesteren. De sponsor heeft zich voor drie-en-een-half jaar aan de Alphense club verbon den. Reedijk is een mondelinge overeenkomst van twee jaaiv aange gaan. "Het streelt je als je gevraagd wordt om trainer/coach te worden van de landskampioen en beker houder. Maar ik heb wel gezegd dat ik een druk avondschema heb. vonden zijn, kan ik het doen. En ik ben ambitieus". Piet Reedijk (36) begint vol ver wachting aan zijn eerste optreden als clubcoach. De hoofdsportleider van de TU in Delft maakt deel uit van een driemanschap, dat tot doel krijgt om die internationale suc cessen na te streven. Oud-coach George Geurtsen is gevraagd als adviseur van bestuur en manage ment en oud-speler Ron de Vogel zal assistent van Reedijk worden. Op deze manier hoopt AZC de problemen die vorig seizoen met trainer/coach Fred Kranstauber, deze week in dienst getreden bij DZV, zijn gerezen, te vermijden. Kranstauber werd het verwijt ge maakt dat h(j niet met zijn spelers kon communiceren. "Van die affai re wil ik niets weten. Dan heb ik ook niet de kans dat ik me er door laat beinvloeden", zegt oud-inter national Reedijk (52 caps). Vanwege zijn functie bij de Delftse universiteit kan hij niet alle trainingen voor zijn rekening ne men. Maar dat beschouwt geen der betrokkenen als een bezwaar. "Als je in Europa wat wilt bereikën, Op maandag- en vrijdagavond ben ik er. 's Woensdags neemt Ron de Vogel de (conditie)training voor zijn rekening. En George Geurtsen heeft zo'n brok internationale erva ring als scheidsrechter en als coach, dat hij zeker een inbreng zal hebben. Daar heb ik overigens geen enkel probleem mee. Ik ben wel de verantwoordelijke man, maar ik sta voor hem open". Reedijk, die ook een contract aanging met de hockey-eersteklas- ser Delftse Studenten, zal een be roep doen op Geurtsen als hij met beide clubs tegelijkertijd in actie moet komen. "Op zondag moet ik bij de Delftse Studenten zijn. Ik probeer in voorkomende gevallen alles echter zo te regelen, dat ik ook voor AZC beschikbaar ben. Dat geldt ook voor Europa Cup wedstrijden. Er 'even' van donder dag tot en met maandag tussenuit knijpen, is moeilijk voor me. Ik kan me voorstellen dat George dan de coaching overneemt. Maar ik wil niet op de zaken vooruit lopen. Alles is goed doorgesproken en ik begin er met veel enthouasiasme bedwong Ivan Lendl daar twee jaar eerder in de halve finales, maar kon die prestatie gisteren niet herhalen. Hoewel Edberg, op Wimbledon nooit verder gekomen dan de vierde ronde, veelbelovend begon door de eerste set te pakken (6-3), kon hij het geweld dat Lendl daarna ontketende niet met gelijke munt terugbetalen: 4-6, 6-7 (8-10) en 4-6. De drie uur durende partij kon geen moment boeien. Slagenwisse lingen bleven tot een minimum be perkt - daar stond kennelijk een straf op - en de koninklijke loge was op een gegeven moment dan ook geheel leeggestroomd; daar voor wilde men de thee niet koud laten worden.-Het kon Lendl uiter aard geen lor schelen. Hij had be reikt wat hij wilde en dat vergoed de alles. Faam „Ik heb hier een faam opge bouwd door mensen beroemd te maken", spotte de nummer één van de wereld eerder met zichzelf, vooral doelend op de nederlaag die de Australiër Charlie Fancutt hem zes jaar terug al in de eerste ronde toebracht. Vandaar de innerlijke drang, de bijna maniakale behoefte om op de Londense sprieten, in het „toernooi der toernooien" alle criti- ci definitief de mond te Pat Cash had in zijn halve finale-partij op V/imbledon geen eerbied t de grijze haren van tegenstander Jimmy Connors: 6-2,6-4,6-2. (foto t „Als ik mocht kiezen tussenJ heel jaar lang geen partij maar wel de Wimbledon-titel pak ken. dan koos ik voor het laatste", benadrukte de „pseudo-Ameri- kaan". „To be or not to be", riep Hamlet al en voor Lendl geldt hetzelfde op het centre-court. De kampioensas piraties zijn er wel, alleen de kna gende onzekerheid blijft. „Ik kan hier niet op mijn instinct vertrou wen", verklaarde Lendl gisteren na zijn overwinning op Edberg. „Ik moet berekenend te werk gaan, bij elk punt heel goed nadenken. Op gravel gaat alles vanzelf'. Een ty perende uitspraak, die precies aan geeft wie Lendls grootste tegen- Onderschat De Oosteuropeaan heeft tot dus verre zijn mogelijkheden in Lon den waarschijnlijk danig onder schat. Wie in zes partijen slechts zeven keer zijn service verliest, kan toch behoorlijk uit de voeten op de groene plaggen. Maar Lendl is nu eenmaal een perfectionist, nooit te vreden met zichzelf. Dat is volgens zijn voormalig landgenote Martina Navratilova ook de reden dat hij weinig populariteit geniet. „Ivan is één van de intelligentste, aardigste en meest beleefde jongens in het wereldje, maar zijn hang naar per fectie schrikt mensen af'. Lendl, van wie bekend is dat hij een logboek bijhoudt over alle spe lers die ooit tegenover hem ston den, verbaasde gisteren de verza melde pers door tot in details een deel van zijnpartij met Edberg te waarop dat tot stand kwam dreun de hij moeiteloos op. Het is dezelf de toewijding die hij op de baan ook van het scheidsrechterskorps verwacht. Vandaar zijn woedende reactie, toen de Amerikaanse um- pire Ken Slye („Waar hebben ze jou vandaan gehaald?") enkele du bieuze beslissingen nam. „Ik weet dat het beter is mijn emoties onder controle te houden, maar ik laat me niet bestelen", ver klaarde Lendl later. Cynici zouden het een slechte McEnroe-imitatie hebben genoemd. Ivan Lendl laat zich echter met niemand vergelij ken. „Als ik hier zou winnen, ga ik niet eens proberen te beschrijven hoe dat voelt. Dat moeten jullie nu wel weten", voegde hij de journa listen toe. Het zou in elk geval een enorme opluchting en genoegdoe ning zijn voor de met name in En geland veelgeplaagde tennismees- VANDAAG 10.00-17.30 Ned 1 Internationa le Jeugd Olympische dagen 1987 10.03-10.30 Did 1 Sportschau. 11.55-18.50 BBC 1 Grandstand. Met Cricket (Engeland-Pakis- tan, 3e testmatch vanuit Leeds) en tennis (Wimbledon: finale vrouwen enkelspel). 14.35-15.40 SKY Golf: Johnnie Walker Monte Carlo Open. (Re portage over de Open Golfkam- pioenschappen van Monaco). 14.55-19.00 BRT 2 Tennis: Wim bledon. 15.00-18.15 Ned 2 Studio Sport. Met tennis (rechtstreeks ver slag van de finale vrouwen en kelspel), wielrennen (recht streeks verslag van de etappe Karlsruhe-Stuttgart in de Tour de France) en zwemmen (de Nederlandse kampioenschap pen in Amersfoort). 15.00-17.30 Did 1 ARD-Sport extra. Wimbledon. 15.20-20.40 BBC 2 Sports. Met cricket (Engeland-Pakistan) en tennis (Wimbledon). 15.30-17.30 SCH Supersport. Met paardesport (Royal Ascot en de Royal International Hor- se Show in Brimingham) en Amerikaans honkbal (San Francisco Giants-Houston Astros). 15.40-16.45 SKY International Motor Sports. 16.00-17.30 BRT 1 Ronde van Frankrijk 17.30-18.10 Did 2 Die Sport-Re portage. Tour de France: Karls ruhe-Stuttgart. 18.05-19.00 Did 1 Sportschau. Met o.a. tennis: Wimbledon. 20.15-21.00 Did 3 Sport im Wes ten. 20.15-23.25 BRT 2 Bislett Ga mes: atletiekmeeting in Oslo. 21.50-23.15 Did 2 Das Aktuelle Spórt-Studio. Met zeilen (ver slag van de Kieler Woche). 21.52-22.37 Ned 1 Samenvatting Internationale Jeugd Olympi sche Dagen 21.55-22.10 BBC 1 Sport. 22.00-23.10 Ned 2 Studio Sport met samenvattingen van Wim bledon, de Ronde van Frank rijk en de NK zwemmen, als mede beelden van de Bislett Games (atletiek) in Oslo. 22.10-01.00 BBC 1 Sports Spe cial. Met Atletiek (Bislett Ga mes vanuit Oslo), tennis (Wim bledon: samenvatting van de fi nale vrouwen enkelspel) en cricket (Engeland-Pakistan, sa menvatting van de 3e test- match vanuit Leeds). 22.55-23.10 BRT 1 Sport op Za terdag. MORGEN 12.45-18.40 Ned 2 Studio Sport. Met tennis (Wimbledon: finale mannen enkelspel), autosport (Grand Prix Formule 1 in Frankrijk), zwemmen (NK in Amersfoort) en wielrennen (rechtstreeks verslag van de vierde en vijfde etappe, resp. Stuttgart-Pforzheim en Pforz- heim-Straatsburg in de Tour de France). 12.45-14.45 Did 3 Sport im Wes ten Extra. Met de Grand Prix van Frankrijk, Formule 1. 12.50-13.10 BBC 1 Autosport: de Franse Grand Prix. 14.05-15.00 BBC 1 Autosport: de Franse Grand Prix. 14.30-19.45 BBC 2 Sunday Grandstand. Met tennis (Wim bledon) en autosport (Grand Prix van Frankrijk). 14.35-15.35 SKY US College Football '87: Baylor-Arkansas. 14.55-19.00 BRT 2 Tennis: Wim bledon. 15.00-18.10 Did 2 Die Sport-Re portage. Met tennis vanuit Wimbledon. 15.30-17.00 SCH Super Sport. Biljarten: snookerkampioen Steve Davis tegenpoll-kam pioen Steve Mizerak. snookers. 15.35-16.35 SKY VFL Football: competitiewedstrijd uit het Au stralian Football. 17.40-18.45 BRT 1 Ronde van Frankrijk: rechtstreeks verslag van de etappe van Pforzheim naar Straatsburg. 18.10-18.50 Did 1 Sportschau. Met paardesport (Duitse Galop Derby in Hamburg-Horn) en motorraces (Grote Prijs van België in Francorchamps, 250 cc). 19.00-19.55 Ned 2 Studio Sport met samenvattingen van Wim bledon, de Ronde van Frank rijk en de GP van Frankrijk. Verder onder meer WK zeilen, NK zwemmen en de Haarlemse Softballweek 19.50-19.57 Did 1 Sportschau- Telegramm. 20.05-20.35 BRT 1 Sportweek end. 21.15-21.30 Did 2 Sport am Sonntag. 22.10-23.15 SKY VFL Football: competitiewedstrijd uit het Au stralian Football. 22.40-23.20 BBC 2 Autosport: de Franse Grand Prix. 24.00-01.00 BBC 1 Tennis: Wim bledon. MAANDAG 09.30-10.00 SCH Tennis That Counts: tenniscursus. 11.50-13.55 BBC 1 Cricket: En geland-Pakistan. 14.35-14.50 BBC 2 Cricket: En geland-Pakistan. 14.50-17.10 BBC 1 Cricket: En geland-Pakistan. 15.30-16.00 Ned 2 Studio Sport. Rechtstreeks verslag van de etappe Straatsburg-Epinal in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 1 Ronde van Frankrijk: rechtstreeks verslag van de etappe van Straatsburg- Epinal.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13