Nieuwe Zakelijkheid aan de Braassem 'Gemeentebestuur te laks' 'Het is geen oorlog waard' Uniek bouwplan uit 1934 van architect Kloos Veertigste editie van Alphense fiets-Laura Autodief aangehouden Illegale stort terrein NAL in Ter Aar ƒ99,- win REGIO PAGINA 11 RIJNSATERWOUDE - Hagenaar D. den Hertog heeft bij de gemeente Rijnsaterwoude een niet bepaald alledaags bouwplan ingediend. Den Hertog wil aan de noordelijke oever van de Braassemermeer een zomerhuis neerzetten dat in 1934 is ontworpen door de bekende Nederlandse architect J.P. Kloos. Het ontwerp stamt uit de periode van De Nieuwe Zakelijkheid, maar is nooit gebouwd. De tekeningen voor het zeldza me huis zijn afgebeeld in het boek 'Nooit gebouwd Nederland'. Daar in staan ontwerpen van beroemde architecten die om verschillende redenen nooit zijn uitgevoerd. De ondertitel van het boek luidt: '...want tussen droom en daad staan wetten in de weg en prakti sche bezwaren...'. De aarzelende houding van de gemeente Rijnsa terwoude ten opzichte van dit plan onderstreept dit nog eens. Hoewel de gemeente niet direct afwijzend staat tegenover de voornemens van het echtpaar Den Hertog, heeft men wel twijfels over de uitvoer baarheid. Voorschriften Het recreatiehuisje heeft een op pervlakte van 78 vierkante meter. De voorschriften in het bestem mingsplan laten slechts een bebou wing toe van nog geen vijftig vier kante meter. De gemeenteraad van Rijnsaterwoude heeft nog geen be slissing over de bouwaanvraag ge nomen. De ambtenaren hebben geen tijd gehad om te onderzoeken op welke manier het bouwwerk planologisch verantwoord is neer te zetten. De beslissing wordt na de zomervakantie verwacht. Volgens de indiener van het plan staan er in ons land maar zo'n twin tig huizen van Kloos uit de periode van De Nieuwe Zakelijkheid. Gro tere gebouwen uit die tijd zijn wél op grotere schaal gerealiseerd. "Ik begrijp de terughoudend heid van de gemeente best", zegt D. den Hertog, die in het dagelijks leven werkzaam is in de advoca tuur. "Maar ik vind dat men best een bepaalde soepelheid mag to nen. Het is geen alledaagse opera tie. Op percelen in de buurt van ons terrein aan de Braassem staan gebouwen die qua omvang ook vrij groot zijn". De ouders van Den Hertogs echt genote zijn in het verleden in het bezit geweest van het bewuste per ceel dat ten westen van de Heilige Geestmolen ligt. Op het terrein staan nu enkele bouwvallige zo merhuisjes die volgens Den Hertog dringend aan vervanging toe zijn. Toen hij ruim een jaar geleden op een expositie kwam van Kloos in Haarlem, ontdekte hij het ontwerp. Uitvoeren "Ik ben geen kunstenaar, maar mijn vrouw en ik zijn wel erg kunstminded. We vonden dit transparante gebouw met wit ge polijste muren erg mooi". Het contact met de geestelijke vader was snel gelegd. Als één van de weinige architecten uit de jaren twintig en dertig leeft Kloos nog. Hij is inmiddels 82 jaar. Het ont werp is nooit uitgevoerd hoewel Kloos in het verleden verregaande overeenstemming had bereikt met een opdrachtgever. Die wilde er echter bij nader inzien zijn dure geld niet in steken. Hoewel het echtpaar Den Hertog slechts tij dens vakantiedagen gebruik wil maken van het optrekje, hebben zij het er wél voor over. Ze schatten de kosten voor het huis op ruim 150.000 gulden. "We gaan er helemaal in op en hopen dat het lukt. Uit de gesprek ken met Kloos is ons gebleken dat het hem tot diep in zijn hart raakt. Met het voornemen om zijn ont werp alsnog uit te voeren, hebben we als het ware zijn hart geopend. De Nieuwe Zakelijkheid staat de laatste tijd weer enigszins in de be langstelling. Het is toch een gewel dig eerbetoon voor de man als we het op zijn late leeftijd nog zouden kunnen realiseren". De Den Hertogs hebben him idee al laten zien aan de leden van de commissie ruimtelijke ordening in Rijnsaterwoude, die ook niet tot een duidelijk oordeel het plan kwa men. Den Hertog heeft de commis sieleden een exemplaar van het boek 'Nooit gebouwd Nederland' aangeboden. "Niet om ze te lijmen hoor", haast hij zich te zeggen. Rijnsaterwoude heeft van hem ook een maquette gekregen van het zo merhuisje. "Ik hoop dat de ge meente wil meewerken. De luchti ge bouwstijl van het pand past vol gens mij uitstekend aan het wa ter". De maquette van het transparante zomerhuisje met de wit gepolijste wetten in de weg'. Woubrugge betaalt alsnog veerrecht WOUBRUGGE - De voormalige veerman van het Paddegat in Wou brugge, J.P. Kinkel, krijgt jaarlijks 750 gulden voor zijn veerrecht. Over de periode van 1 juni 1979 tot 1 juni 1986 zal dit bedrag alsnog moeten worden uitgekeerd. De vraag of de gemeente ook moet blijven betalen als het veer over het Paddegat wordt opgehe ven, is nog niet beantwoord. Vol gens mr. H. van der Top, samen steller van een adviesrapport over het veerrecht, zit de gemeente er in dat geval nog 75 jaar aan vast. Wou- brugse commissieleden adviseren daarom eveneens een bepaling op te nemen dat de overeenkomst met een opzegtermijn van een jaar kan worden beëindigd. Politiechef Katwijk wil betere aanpak drugs- en alcoholproblemen Commissaris P. de Jong. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal voor-inschrijvers voor de Alphense fietsvierdaagse Laura, die dinsdag van start gaat, bena dert de duizend. "Zeker in verge lijking tot voorgaande jaren een mooi resultaat", aldus bestuurs lid M. Jeucken. Zij wijt de ruime belangstelling aan het mooie weer van de afgelopen dagen en het feit dat voor het eerst ook tochten van zestig kilometer worden georganiseerd. Dinsdagmorgen gaan de fiet sers op weg. Gedurende de Lau ra worden verschillende activi teiten gehouden. Dinsdagmid dag vanaf twee uur geeft het free style skiteam een demonstratie op het Lauraplein. Woensdag is op het terrein van de Hooge Burch een grote pick-nick voor alle deelnemers, 's Avonds is in gebouw Nabij een soos, onder meer met sjoelwedstrijden. Om acht uur donderdagavond begint een grote feestavond met een op treden van zangeres Anita Meij er. Na de laatste kilometers op vrijdag is er 's middags om half vier een gezamenlijke intocht vanaf Avifauna, door het cen trum van Alphen naar Nabij. KATWIJK - De commis saris van politie in Katwijk, mr. P.B.N. de Jong, verwijt het gemeentebestuur van Katwijk laksheid in het aan pakken van het alcohol- en drugsprobleem in de kust plaats. De Jong uit in een interview in het links geo riënteerde blad Frontaal kritiek op het uitblijven van een beleid. De politiechef vindt dat er op dit gebied nodig iets moet gebeuren. Hij schat dat er in Katwijk 500 gebruikers van cocaïne zjjn. door Hans Veldhuizen De Jong wijst er op dat er enige tijd geleden een werkgroep alcohol en drugs in Katwijk in het leven is ge roepen die een rapport heeft gepre senteerd waarmee uiteindelijk niets is gedaan. "Dat rapport is neergesabeld door de commissie voor algemeen bestuurlijke za ken", aldus De Jong in het inter view. "Daarna is er een stilte geko men. Er is niets meer mee gedaan, terwijl het alcoholprobleem onver minderd groot is". De Jong zegt in het interview dat de politie het aantal gebruikers van de harddrug cocaïne in Katwijk schat op 500. Dat aantal heeft hij ook genoemd in een vertrouwelij ke notitie aan burgemeester Bos van Katwijk. "Ik heb Bos ook ge schreven dat we er niet van zullen schrikken als het er 1000 zijn. Dat zijn allemaal vaste gebruikers", al dus de Katwijkse commissaris. De Jong, die ook deel uitmaakt van de gemeentelijke werkgroep jeugdbeleid, zegt verder dat hij in zijn notitie aan de burgemeester heeft geschreven dat het hoog tijd is te onderzoeken hoeveel verslaaf den Katwijk nu precies telt. De Jong stelt daarin ook voor om de werkgroep alcohol en drugs nieuw leven in te blazen. Met burgemees ter Bos, desnoods eenmalig, als voorzitter. De Jong is van mening dat de ge meente op korte termijn actie dient te ondernemen met betrekking tot het drugsprobleem. In het inter view zegt hij dat er bij voorbeeld kan worden begonnen met het in stellen van een drugstelefoon. "Dat geeft aan dat je het probleem op pakt", aldus de commissaris, die er ook op aangedrongen heeft de werkgroep jeugdbeleid te informe ren. "En stel vragen aan de politie, concrete vragen. Heel veel dingen op dit punt kun je oplossen door aandacht". De Katwijkse politiechef zegt in Frontaal dat het niet voldoende is een ambtelijke nota over de kwes tie te bestuderen en vervolgens te zeggen: hiermee ben ik het eens. "De kunst van het besturen is een proces te begeleiden en om daarop op een gegeven ogenblik in te springen". De Jong wijst er in het interview vervolgens op dat Kat wijk een heel modern ambtenaren apparaat heeft en heel toegewijde raadsleden, maar dat hij werkelijke betrokkenheid bij wat de politie bezighoudt, mist. Volgens De Jong is het in elk ge val hoog tijd dat Katwijk een con sultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) krijgt. Ook over de wenselijkheid van een dergelijk bureau heeft hij een notitie aan burgemeester Bos aangeboden. "Een jaar geleden, maar dat ding is nog niet in de openbaarheid geko men", aldus de korpschef. De commissaris wijst er in het in terview op dat de politie in Katwijk door het ontbreken van voldoende hulpverlenende instanties dient als eerste opvang bij problemen. "De politie wordt op een bepaalde ma nier gebruikt voor iets wat eigen lijk de officiële hulpverlening zou moeten doen", aldus De Jong. De Jong vindt dat het ambena- renapparaat van de gemeente Kat wijk waar het het jeugdbeleid be treft, niet efficiënt genoeg werkt. "Wat ontbreekt aan het ambtena renapparaat is procesgericht werken. Laat ik het maar voorzich tig zeggen. Proces volgen en erop inspringen. Ten aanzien van wo ningbouwprojecten hebben we daar geen enkel probleem mee. Dat lukt allemaal wel". De commissaris noemt in dit ver band ook een anderhalf jaar oud rapport waarin staat dat er in Kat wijk een tienercentrum moet ko men. Ook met dat rapport is nog steeds niet gebeurd. Burgemeester Bos, die op grond van zijn functie hoofd van de poli tie in Katwijk is, is nog niet bereid om commentaar te leveren op de uitspaken van De Jong. Dat wil hij pas doen als hij het artikel in Fron taal heeft gelezen, aldus de voor lichtster van de gemeente Katwijk. OEGSTGEEST - Na een lange ach tervolging die in de binnenstad van Den Haag was begonnen is gister avond op rijksweg A4 ter hoogte van Oegstgeest door de politie van Den Haag en Wassenaar samen met de rijkspolitie een autodief aange houden. De auto was in Delft ont vreemd. Bij de dolle achtervolgingsrit werd een surveillance-auto van de Haag se politie zwaar beschadigd. Per soonlijke ongevalen deden zich echter niet voor. Over de identiteit van de autodief en zijn herkomst kon de politie vanmorgen niets meedelen. TER AAR - Het bouwrijp maken van het NAL-terrein in Aardam (gemeente Ter Aar) valt mogelijk duurder uit. Tijdens de werkzaam heden aan het terrein is in een on bewaakt ogenblik tien ton veront reinigde vloeistof illegaal ge dumpt. De verontreiniging bestaat uit olie-ontsmettingsmiddelen en oplosmiddelen voor vetten. Voor het voorbereidende werk heeft de gemeenteraad eerder een krediet uitgetrokken van 450.000 gulden. De stoffen zijn terecht gekomen in tanks op het NAL-terrein die eerder al waren leeggepompt. Een deel ervan is ook naast de tanks ge stort. Raadslid H. Egberts (Ge meente Belangen) stelde tijdens de gementeraadsvergadering de vraag of de verrassende nieuwe vervuiling neerkomt op een extra kostenbedrag van 60.000 gulden. Op het centraal gelegen gebied komt weer een busremise en een sporthal. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: H. Jansen, tel. 155010, spreekuur: Rijn en Schiekade 16. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: M. Th. Bergmeyer, tel. 121701, spreekuur: Oude Singel 76. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. zo 8 uur tot 24 uur: S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, teL 120347. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur: Haagweg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul,. Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammers te in: 8 uur: C. Keyer, tel. G.J. Goekoop, tel. Rust keert terug in Leimuiden LEIMUIDEN - Burgemeester M. Boelen van Leimuiden heeft wei nig moeite om te erkennen dat de gemeente een fikse scheut water bij de wijn heeft gedaan in het con flict met de woonwagenbewoners. "Om de vrede op het kamp en niet te vergeten de directe omgeving te bewaren", zo verklaart hij de ver rassende beslissing om het meren deel van de bomen op het kamp alsnog te kappen, daarmee een raadsuitspraak van donderdag avond intrekkend. Het besluit werd gisteren van kracht na overleg tussen de politie ke partijen, het college van B en W en de bewoners. Laatstgenoemden waren donderdagnacht na het ver nemen van het raadsbesluit - be sloten werd om slechts één zijde te rooien - woedend aan het kappen gegaan onder het toeziend oog van dertig politie-agenten. De populie ren waren de woonwagenbewone- ners al lang een doorn in het oog vanwege het vele pluis dat er van af komt. Al doen de spandoeken anders vermoeden, de actie is voorlopig over op het Leimuidense woonwagenkamp. Het nu bereikte akkoord betreft Links ruimt gemeentewerken de bomen op de Raadhuislaan op. (foto Nanno Bioupot) een compromis waar de kampbe- nog het best mee kunnen leven. Het college en de gemeente raad hebben moeten constateren dat het gemeenteraadsbesluit van donderdagavond (slechts aan de kant van Centraal Nederland kap pen, de rest snoeien) bijna hele maal is uitgekleed. "Om de rust op het kamp te laten terugkeren is er dit voorstel uitge komen. Alle raadsfracties kunnen zich hierin vinden", aldus Boelen, die gisteren een persconferentie had belegd na overleg met de frac tievoorzitters over de 'bomenoor- log'. Het bereikte akkoord betreft merkwaardig genoeg een voorstel dat tijdens de raadsvergadering van donderdag al aan de orde kwam, maar door de CDA-fractie als te vergaand werd afgewezen. Het zou te kaal worden rondom het kamp, meenden de christen-demo craten, die het voorstel nu dus als nog hebben geslikt. "Omwille van de vrede, inderdaad", bevestigt ook fractievoorzitter H. Kok. Boelen zegt zich best te kunnen voorstellen dat de Leimuidense be volking het allemaal niet begrijpt _n dat de indruk ontstaat dat hij als handhaver van de openbare orde over zich laat lopen. "Maar dat is niet waar. Ik had een politiemacht achter me die ik zo kon inzetten als dat nodig was. Toen de bewoners donderdagnacht stopten met kap pen, hoefde dat niet. Later besefte ik dat het te gek zou zijn om alsnog om de zaak op de spits te drijven. Het zou een complete oorlogstoe stand worden. Honderd kampbe woners tegen honderden ME'ers. Dat is het allemaal niet waard. Vandaar dit compromis", zegt Boe len. Tegen de kappers op het kamp wordt geen proces-verbaal opge maakt, laat Boelen weten. Wel wordt de schade van de omgeval len lantaarnpalen verhaald op de boosdoeners. Gistermiddag ruim de de dienst gemeentewerken de boomstammen op de Raadhuis laan op. De uitspraak van 's och tends werd als een overwinning begroet op het kamp. "We kunnen straks weer zwembadjes buiten zetten voor de kinderen", aldus één van de moeders. 140124. zo 8 uur tot 24 i 217584. Leiderdorp za: M. Lesuis, tel. 221467; zo: S.P. Ou- werkerk, Loevestein 40, tel. 891037; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uiu: J.B. Hu- genholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. 9, Voorhout, tel. 02522-30697. Wassenaar I.C. Spelt, tel. 11844, sp.eek- campweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3/7 tot vr 10/7 door: Zuider-Apotheek, Lammeschansweg 7, tel. 123553 Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp. tel. 894400. Wassenaar Apotheek Langstraat, Langstraat 156, tel. 11350, za: van 11.00 tot 13.30 uur en van 20.00 tot 21.00 uur, zo van 12.00 tot 13.00 uur en van 20.00 tot 21.00 uur. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: B.W.G. Odenkirchen, Lorentzkade 24, Leiden, tel. 071- 132828. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdyklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Ho ge Rijndijk 38, tel. 125215. Wassenaar P. Wayenberg, Van Beethovenlaan 69b, Voorschoten, tel. 01717-7788. den, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Voor de praktijk van Duyn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorscho ten, tel. 071-768616. Wassenaar P. Kraayenhagen, Van Alkemadelaan 20, tel. 248651; R. van Affelen, A. Noor- derwierstraat 84, tel. 911280 en J. Frenc- ken, J. Röntgenlaan 14, Leidschendam, teL 271110. Met het Leidsch/Alphens Dagblad naar de finale van de Tour de France. Het Leidsch/Alphens Dagblad organiseert voor u in samenwerking met GTA-reizen op 25 en 26 juli a.s. een weekendtour naar Parijs voor slechts Toeslag 2-persoons kamer douche of bad 15,-per persoon. Toeslag diner 17,50 per persoon. In het arrangement is begrepen: - Venroer per luxe touringcar - BTW en reisbelastingen - Logies/ontbijt in een middenklasse hotel in het centrum van Parijs op basis van 2-persoons kamers standaard - Verlichtingstour en uitgebreide stadstour door Parijs - Bezoek aan de finale van de Tour de France op de Champs Elysées U kunt op de volgende plaatsen opstappen: Hillegom - Lisse - Nieuw-Vennep - Leiden - Alphen a/d Rijn, Boskoop, Waddinxveen. Tijdens de twee dagen wordt u het volgende programma geboden. Vertrek zaterdagmorgen 25 juli vanaf uw opstapplaats. Door België en noord-Frankrijk rijden we naar Parijs waar we om plm. 15.00 uur aankomen. De rest van de middag bent u vrij om alvast een kijkje te nemen in het centrum van Parijs en de sfeer van deze wereldstad te proeven. Op zaterdagavond maken we met u een uitgebreide verlichtingstour door Parijs met als eindpunt ons hotel. Zondagmorgen na het ontbijt maken we een stadstour door Parijs en zorgen ervoor dat u tijdig op de Champs Elysées bent om een plekje te zoeken voor de aankomst van de laatste etappe van de Tour de France. Natuurlijk is er de gehele dag wel iets te beleven, want rondom de finale van de Tour de France is het een waar spektakel in Parijs. Na afloop van deze laatste etappe gaan we weer naar de bus om de terugreis naar Nederland te aanvaarden waar u weer afgezet zal worden op de plaats waar u ook opgestapt bent. Boeking en informatie GTA-Relzen Overtoom 477 1054 LE Amsterdam. Tel. 020-126237. Tel. 020-187585.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11