'Meest dankbare werk dat ik ooit heb gedaan' Beheerder koopt cultureel centrum in Leiderdorp Kwart van de marktkooplieden pakt te vroeg in Oegstgeest: twee vliegen in één klap Gala-avond voor derde wereld-projecten REGIO LEIDEN 1 üöT— Voorschotense vurig voorstander bejaardengym OEGSTGEEST - "Bij wijze van proef', vertelt de Oegstgeester gemeentevoorlichtster mevrouw Kolfschoten, worden de culture le manifestatie en de burger- avond in Oegstgeest dit jaar voor het eerst "gekoppeld". Behalve kostenbesparend zou dat de eve nementen zelf ook ten goede ge komen, al was het alleen maar omdat ze op deze manier "onder steunend" voor elkaar werken. De burgeravond en culturele manifestatie worden op vrijdag 11 september gehouden. Aan het programma wordt hard gewerkt. Vast staat al dat het thema 'Toon je kunsten is' en dat er dansgroe pen en een modevakschool van de partij zullen zijn. De werk groep Oud Oegstgeest, inmid dels een vereniging in wording, is bezig met het opzetten van een speurtocht. Ten gemeentehuize is nog ge studeerd op de mogelijkheden om het festijn in het in oktober te openen multi-functioneel cen trum af te werken. Dat had met een een mooi openingsfeest ge weest. Een en ander is om orga nisatorische redenen niet haal baar gebleken. Zoals het zich nu laat aanzien worden de burger- avond en de culturele manifesta tie in het gebouw van het Rijn lands Lyceum gehouden. De burgeravonden, meestal in het gemeentecentrum gehouden, waren vooral bedoeld voor nieu we Oegstgeestenaren, meestal de Haaswijkers. Die konden zich op zön avond vergewissen van het wel en wee van het Oegstgeester verenigingsleven dat zich bij die gelegenheden presenteerde. Overigens waren ook autochtone Oegstgeestenaren van harte wel kom. Het principe 'hoe meer zie len, hoe meer vreugde', wordt ui teraard ook gehanteerd op vrij dag 11 september. Volgens Kolf schoten zal de culturele manifes tatie als het ware "de kern" vor men van de burgeravonden. De standjes van de zich op de bur geravond presenterende instel lingen zullen als het ware een 'plein' omringen waarop de cul turele manifestatie gestalte dient te krijgen. WASSENAAR - De Wassenaarse burgemeester heeft de ambassa deur van India en de vijf in zijn ge meente wonende minsters ge vraagd zitting te nemen in een co mité van aanbeveling. Dit comité moet 'enig gewicht geven' aan de gala-avond die een speciaal actie comité op 17 oktober in kasteel Oud Wassenaar organiseert. Hoe meer (vermogende) gasten hier een prijzig entreebewijs ko pen, des te meer geld er vrij komt voor de zogenaamde Boys'- en Girlstown-projecten in Zuid-India en Sri-Lanka. Onder leiding van de in Wassenaar geboren Joe Homan volgen hongerende en dakloze kin deren in deze projecten reguliere scholing en leren ze hoe ze met veeteelt, land- en tuinbouw in hun onderhoud kunnen voorzien. Daar naast bouwen ze hun eigen 'bunga lows', bedoeld voor 15 tot 16 kinde- Na aanvullende opleidingen krij- Wassenaar steunt dakloze kinderen in Zuid-India en Sri-Lanka gen sommige 'stedelingetjes' een baan in het onderwijs of bij over heid of bedrijfsleven. Andere jon gens en meisjes verlaten het pro ject wanneer zij 14 jaar oud zijn en worden agrariër, timmerman of metselaar. Dankzij de opgespaarde verdiensten, kunnen zij flink wat investeren. Op dit moment, 22 jaar na de bouw van het eerste stadje voor 80 jongens bij Tirumgalan, zijn er ze ven stadjes voor jongens, hebben meisjes een eigen stadje en begon Homan onlangs een doorstroom- project voor kinderen tussen de 3 en 9 jaar. Wanneer de projecten puur commercieel zouden zijn op gezet kunnen zij kostendekkend zijn, mede dankzij de vele zelf werkzaamheid, Homan en zijn be roepskrachten hebben daar echter niet voor gekozen. Subsidies en donaties blijven dus van belang. Onderscheiding Wassenaar is daar twee jaar gele den structureel op ingesprongen en richtte het actiecomité 'Wasse naar steunt Boys' town' op. Dat ge beurde nadat Joe Homan, de zoon van een naar Engeland geëmi greerde bollenboer, uitgebreid over zijn geesteskind gesproken had tijdens een bezoekje aan een in Wassenaar wonende zus. In 1986 wist het comité, dat ge vormd wordt door een wethouder en enkele verenigingsbestuurders, 50.000 gulden te vergaren via acties en subsidies van Wassenaar en het ministerie van buitenlandse zaken. Vnnr de gala-avond zijn de vooruit zichten inmiddels goed. Het actie comité heeft het kasteel 'om niet' ter beschikking gekregen en kan gratis rekenen op de medewerking van vier welluidende orkesten. Nu is het zaak dat de uitgenodigde am bassadeur en Wassenaarse be windslieden als N. Smit-Kroes, R.W. de Korte, H. van den Broek, H.O.C.R. Ruding en W.F. van Ee- kelen veel reclame gaan maken en zelf ook langskomen. Ook Joe Homan wordt bij dit al les niet vergeten. Tijdens een re cent bezoekje onderscheidden B en W de genaturaliseerde Engels man met de gemeentelijke erepen ning en kreeg hij een plekje in het Wassenaarse Ereboek. De gemeen tebestuurders tekenden hierbij aan dat Homan als oud-Wassenaarder 'met het door hem opgerichte en voortdurend zijn volle inzet vra gende project van Boys' en Girls' Towns, jaarlijks vele kinderen en jonge mensen niet alleen opvangt, verzorgt en dikwijls van de onder gang redt, maar hen ook opvoedt, begeleidt en een menswaardig be staan voor hen weet zeker te stel len'. Volgens B en W doet de man dat met 'een mate van zelfopoffering en menslievendheid die als buiten gewoon dient te worden aange merkt'. Homan, die in 1965 zijn baan als onderwijzer opgaf om in Zuid-India mensen te gaan helpen, is 'een lichtend voorbeeld voor Wassenaarders'. VOORSCHOTEN - Critici denken bij bejaardengymnastiek aan wat ouderen die rustigjes hun vingers en tenen bewegen. Voorstanders voeren aan dat bejaardengym voor de broodnodige lichaamsbeweging zorgt en de sociale contacten stimuleert. Voor veel oude ren is de gym het enige uitje, de enige aanspraak, zeggen zij. De Voorschotense Kranenburg (49) is zo'n vurige voorstander. Toen de bejaarden gym zo'n twaalf jaar geleden op kwam en de wijkverpleegsters het er niet langer even bij konden doen, sprong zij als sportinstructri- ce bij. Ze groeide in het werk, maakte van haar hobby haar baan en gaf na enkele jaren de hele maandag, dinsdag-, woensdag- en donderdagmorgen les. door Paul van der Kooij Ze kreeg mensen die jonger wa ren dan zijzelf, maar ook grootmoe ders van 88. Twee maanden gele den stopte ze met de lessen in het gezondheidscentrum aan de Van der Waalslaan en het multifunctio neel gebouw in Noord-Hofland. De jeugd moest het maar eens overne men, zij concentreert zich voortaan op het jureren van gymnastiek- wedstrijden en bestuursactivitei- ten voor de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. Echt afgesloten was het hoofstuk hiermee niet. De 70 Voorschotense klanten bedolven mevrouw Kra nenburg onder de cadeaus en blé ven bellen. "Als de telefoon hier ging, zeiden de huisgenoten: ma, het zal wel voor jou zijn. Ik was duidelijk een vertrouwenspersoon geworden", zegt ze over het "meest dankbare werk" dat ze ooit heeft eenmaal moeilijk contacten leg gen. Terwijl een bejaarde wat ver der in de straat van alles doet, zit ten zij te verpieteren in hun huisje. Ik heb altijd geprobeerd om die mensen zoveel mogelijk bij de ge sprekken te betrekken", zegt me vrouw Kranenburg. Na verloop van tijd wist ze precies welke posi tieve actualiteiten ze moest aan stippen en welke dorpse dingen de interesse hebben. Watje nodig hebt is "geduld, hu mor en de wü positieve dingen te laten zien. Anders houd je het zelf ook niet vol". Met haar energieke, jeugdige aanblik lijkt Kranenburg geen berg te hoog. Het begin was anders. De Voorschotense kwam uit de sportwereld, had eigenlijk totaal geen ervaring in het omgaan met groepen bejaarden en zag dui delijk dat bejaardengymnastiek "heel wat anders is: Echt sport is het niet. Een salto hoef je niet te verwachten", zegt ze. En: "Veel mensen zijn zo gerepareerd of zit ten zo vastgebakken aan een rol stoel, dat je je moet aanpassen". Laten gaan Tijdens spelen laten veel oude ren zich echter gaan: "Dan lopen ze met knotsen, lichte ballen of tenis- rackets of doen ze de stoelendans en hoor je niet meer: au, m'n knie". Mevrouw Kranenburg bereidt de lessen zo goed mogelijk voor en is alert op eventuele verrekkingen. De eigen verantwoordelijkheid staat echter voorop: de mensen moeten zélf de grens trekken. Meestal lukt dat ook: echte blessu res kan ze zich niet herinneren, de bejaarden maken juist lol. "Ze ko men altijd met inzet en een glim lach. Als ze geen zin hebben, ko men ze niet". En: "Ze zijn vaak zeer origineel. Daar moet je niet te min over denken", vindt mevrouw Kranenburg. Tijdens de gymuurtjes in Noord- Hofland werd vaak zo uitbundig gelachen en meegedeind op top hits en vogeltjesdansen dat de arts, die aan de andere kant van de schuifwand spreekuur hield, daar niet omheen kon. Het werkte wer vend: de bejaarden die hem con sulteerden, konden gemakkelijker worden overgehaald de oorlog te verklaren aan de roestende rust, de vele rugklachten en de dreigende plaatsing in het bejaardentehuis. Ook mannen. Hebben veel heren van nature een houding van 'ik ben kwiek, ik hoef niet op gymnastiek', in Noord-Hofland schudden vijf oudere heren deze macho-houding af: "En als die mannen zich een maal hebben opgegeven, hebben ze het meeste plezier, doen ze echt Scrabble- en kaartclubjes ont stonden om de haverklap en maar al te vaak komen bejaarden samen naar de gymles. Anderen worden door zusters gebracht of krijgen een lift van een UW-wagen. Voor zo'n lift moeten ze in harde gul dens betalen, terwijl daar vaak maar een mager inkomentje tegen over staat. "En de eerste moet nog afhaken, hoor". Eenzaamheid Regelmatig bleven de gymnas ten ook na het afsluitende koffie- kwartiertje hangen, vaak zochten ze "de dochter" thuis op. Favoriete zin hierbij was: "ach kind, als je mijn leeftijd had"... De instructri- ce, op haar beurt, ging by mensen langs wanneer zij verstek lieten gaan. En dan hoorde de Voorscho tense het hele verhaal. Veel treur nis, veel onverwerkt leed. "Er zijn veel meer mensen eenzaam dan wij denken", zegt ze. Dat heeft vaak te maken met de kinderen, die 1 april naar de camping gaan en pas veel later aan moederlief denken. Ook de gebrekkige contacten onderling spelen mee. "Sommige mensen kunnen nu Meters boeken gecatalogiseerd WASSENAAR - Om raadhuis De Paauw van een leeszaal annex bi bliotheek te kunnen voorzien, moet de gemeente Wassenaar eerst twaalf meter boeken en tijdschrif ten opnieuw laten catalogiseren. Om geld te besparen en aankomen de bibliothecarissen een flinke dot ervaring te laten opdoen, nam de gemeente eerst contact op met de Haagse P.A. Tiele-academie. Omdat dit instituut voor het bi bliotheekwezen midden in een reorganisatie zit, kan er pas eind volgend jaar een stagiair komen. Burgemeester en wethouders van Wassenaar weigeren zo lang te wachten en willen 12.000 gulden opzij leggen voor het aantrekken van twee tijdelijke krachten. LEIDERDORP - Het Leider dorps sociaal-cultureel centrum 'De Hollandsche Tuyn', gelegen aan de Hoofdstraat, verwisselt bin nenkort van eigenaar. De gelijkna mige stichting verkoopt het aan pachter Jaap Sloof. Burgemeester en wethouders zijn al akkoord; hoogstwaarschijnlijk wordt de koopakte al begin augustus gete kend. De meeste activiteiten in 'De Hollandsche Tuyn' - oudheidka mer, creatieve cursussen, café/res taurant en jazzclub - zijn voor de eerstkomende vijf jaar veiligge steld. Wat daarna gebeurt, is nog niet voor honderd procent zeker. Wethouder Huigen van welzijnsza ken verwacht wel dat 'Dé Holland sche Tuyn' als sociaal-cultureel centrum intact blijft, "maar je kunt dat soort zaken niet voor de eeu wigheid regelen", beseft ze. "Al hoewel volgens het bestemmings plan de Hollandsche Tuyn geen woonhuis kan worden. Het pand heeft de bestemming bijzondere doeleinden én het is een monu ment. Dat zijn min of meer garan ties dat er niet teveel dingen mee kunnen gebeuren. En mocht dit probleem te zijner tijd aan de orde komen, dan zijn we daar als ge meentebestuurders altijd nog zelf bij". Vast staat al wel dat de creatieve cursussen uit het pand moeten ver dwijnen. Waar deze activiteit naar toe moet, weet wethouder Huigen nog niet. Sociaal-cultureel cen trum de Muzenhof wordt als moge lijkheid van de hand gewezen. "Ik weet dat veel cursisten uit het oude dorp komen, dus het liefst heb ik iets in of om de Hoofdstraat", aldus de wethouder. In elk geval is de 'stichting de Hollandsche Tuyn' uit de proble men. Volgens wethouder Huigen is een en ander financieel zo geregeld dat de stichting haar schulden kan aflossen en er "redelijk glad" uit komt. Dat terwijl het bestuur van de stichting de toekomst lange tijd somber inzag. Men zag geen kans meer om het centrum zonder forse financiële tekorten draaiende te houden. "De zaak ligt heel duidelijk. Als de gemeente wil dat dit pand voor culturele activiteiten behouden blijft, moet er geld in worden ge stoken", verklaarde het bestuur enkele maanden geleden nog in een interview in deze krant. Het heeft niet zo mogen zijn. Problemen De 'stichting de Hollandsche Tuyn' werd in het begin van de ja ren tachtig opgericht. Men wilde een schilderachtig, maar bouwval lig pand aan de Hoofdstraat 24 op knappen en er een aardige bestem ming aan geven. De gemeente voelde er weinig voor financieel by te springen, maar wilde wel garant staan voor een hypotheek op het gebouw. Waarna de stichting be sloot na de verbouwing allerlei cul turele activiteiten in het pand te or ganiseren en, om uit de kosten te komen, de benedenverdieping aan een horecabedrijf te verhuren. Op de eerste verdieping werd een oudheidkamer (plaatselijk mu seum) ingericht en in een aangren zend atelier konden teken- en schildercursussen worden gege ven. Omdat alleen het café/restaurant beneden geld opleverde, kwam de stichting al snel in de problemen. Men moest een beroep op de ge meente doen en toen bleek dat het gebrek aan eeld chronisch was hp- 'De Hollandsche Tuyn' aan de Leiderdorpse hoofdstraat. De meeste acti viteiten draaien, voorlopig voor een periode van vijf iaar, door. i koelde het aanvankelyk enthou siasme van het bestuur. Bijna twee jaar geleden stapte men naar de ge meente met een plan voor een kos tendekkende exploitatie. Die voel de er echter niets voor om de ex ploitatietekorten voor haar reke ning te nemen. Wel werd geld be schikbaar gesteld voor achterstal lig onderhoud. Maar het was niet genoeg. »»«ii Jaap Sloof voor het monu ment heeft betaald, wil de wethou der in verband met nog lopende gesprekken met banken nnc nipt Kwyt. Wel verzekert de toekomsti ge eigenaar dat veel bij het oude blijft. Onderdelen als de jazzclub, de Oudheidkamer en de activitei ten van de Kunstkring kunnen blij ven zitten waar ze zitten. Alleen de creatieve cursussen zullen moeten uitwijken omdat Sloof van plan is om zelf in die ruimte te gaan wo nen. Ook verwacht hij dat er de ko mende tijd nogal wat groot (achter stallig) onderhoud zal moeten wor den uitgevoerd. De gemeenteraad moet overi gens in augustus nog met de ver koop instemmen. VOORSCHOTEN - De Voorschoten se marktmeester heeft een bran dend probleem. Een kwart van de 50 marktkooplieden begint ruim voor vijven met inpakken, sommi gen zijn zelfs al weg op het moment dat de markt om vijf uur officieel dicht gaat. Vooral het smalle stukje markt, tiLssen Molenlaan en Am bachtspad, biedt al vroeg een ver laten aanblik. Klanten die op het laatste moment boodschappen ko men doen, tasten hierdoor net mis of moeten uitwijken voor wegrij dende auto's. Via circulaires heeft de markt meester de overtreders meermalen tot de orde geroepen,, hij heeft ze zelfs al dreigend toegesproken met de marktverordening in de hand. Het hielp allemaal niets en deze week vroeg hij de marktcommissie om advies. Moet hij nog'harder gaan optreden tegen de markt kooplieden of dient hij de officiële openings- en sluitingstijden een half uur te vervroegen Aan beide oplossingen kleven na delen. Voor veel werkende mensen is de huidige sluitingstijd van vijf uur al een probleem, wanneer die vervroegd wordt kunnen ze hele maal moeilijk terecht voor een af sluitende boodschap in de vrijdag se Voorstraat. Bovendien is het nog maar de vraag of zij kunnen profi teren van de vroege opening, om half negen. En de plannen om de markt te combineren met de vrij dagse koopavond zijn dan 'hele maal kansloos geworden. Blik Harde maatregelen kunnen alst nadeel hebben dat sommige markt kooplieden het laten afweten en er branches verloren gaan op de Voor schotense markt, die vorig jaar 25 jaar bestond èn uitbreidde van 175 tot 225 meter. Volgens een gemeen telijke woordvoerder kan een ge meente namelijk niet "in alle bran ches zomaar een blik marktkooplie den kan opentrekken. Als je daar eenmaal iemand hebt, moet je niet te snel over een wisseling denken". Bovendien zijn de overwegingen van de vroege vertrekkers begrijpe lijk: zij komen van heinde en verre en willen graag op tijd thuis zijn. Zo rekende een Brabantse koop man voor dat wanneer hij om half zes de markt verlaat, hij pas na ze venen thuis is. Over dit gecompliceerde pro bleem heeft de marktcommissie nog geen écht licht kunnen laten schij nen. De bijeenkomst deze week trok daarvoor te weinig belangstellen den. Hopelijk gaat het beter in sep tember. Tot nu toe heeft de gemeen te geen klachten binnengekregen maar op de markt is de onvrede soms duidelijk voelbaar. Inpak kende 'ambulanten' krijgen regel matig de volle lading, wanneer zij laconiek meedelen dat "ze niet meer kunnen helpen, maar er vol gende week weer zijn". 'Week voor missionarissen' in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De 'week voor de missionarissen' in Zoeterwoude zal dit jaar worden gehouden van 13 tot en met 19 september. Achter de schermen wordt al hard ge werkt om deze week tot een succes te maken. Er zullen activiteiten worden georganiseerd in scholen, in bejaardentehuis Huize Emmaus en in buurthuis De Weipoort. De jaarlijkse veiling vormt het hoogtepunt van de missionarissen- week. De opbrengst daarvan schommelt meestal rond de 50.000 gulden. Het geld komt geheel ten goede aan de zestien missiegebie den die door Zoeterwoude worden gesteund. De veiling wordt gehou den op 18 en 19 september in 'Ons Huis'. Veilingmeester J. Paarde- kooper is tevens voorzitter van de werkgroep missie en ontwikke ling, die de week organiseert. ZATERDAG 4 JULI Alkemade slotzomerfeest jongerencentrum Splotsz Roelofarendsveen met optre den van diverse groepen. Aanvang 20.00 Splotzsgebouw. open het Alphen optreden Marlboro Rock Machine in discotheek Star light aan de Prins Hendrik- KatwijK de West optreden var Coast Jazz Band trum, van 14.00 tot 17.UU uur. schatgraven bij paviljoen Willy en Loes om 14.00 uur. open huis bij wijk ver. Hoornes/Rijnsoever in het gebouw aan de Houtenstraat vanaf 10.00 uur. vrij dansen bij wijk ver. Hoomes/Rijnsoever om 20.00 ^Klaverjassen bij de KRV in het clubgebouw in sportpark De Kooltuin om 14.30. Leiden sponsorloop georganiseerd door Jong K&G op het voet balterrein van het Gorleusla- boratorium aan de Wasse- naarseweg, met muzikale be geleiding en een barbecue, start 14.00 uur. optreden van 'Frits Lan- desbergen Big Band' op het Waterpodium Hoogstraat kelders, aanvang 14.00 uur. disco, Leidse werkgroep Homoseksualiteit, Lange- gracht 65, van 22.00 tot 02.00 1 open i i het NVSH- trefcentrum, Rapenburg 48, vanaf 22.00 uur. wandel-orgelconcert bij de Hartebrugkerk om 15.00 uur. supersessie in het Anto- nius-clubhuis met o.a. Rinus Gerritsen en Candy Dulfer om 22.00 uur. rommelmarkt in de IJs- en Evenementenhal aan de Vondellaan om 10.00 uur. Leiderdorp de Oudheidkamer aan de Hoofdstraat 24 is geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Lisse concert van de Continental Singers in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Hee- reweg om 20.00 uur. Stompwijk optreden van de bands: Weenie and his Jung, 19.00 uur; High Spirits, 20.15 uur en Roberti Jacketti, 23.00 uur by het Stomppopfestival op het parkeerterrein van Stompwykse Boys. zeischappen, vanaf 19.30, centrum voor gehandicapten Swetterhage. Leiden Veenstreek-rit over 30 of 60 km. start vanaf clubhuis Swifttoer tussen 8.30 en 9.30 optreden van 'Duo Henk Vos en Sara Strumphler' met een klassiek programma, Waterpodium Hoogstraat kelders, aanvang 14.30 uur. Noordwijk competitie zeilen v Zeilver. Noordwyk vc boulevards, start 13.30 Zoeterwoude mini-triathlon gerenvereniging start om 10.00 Noord Aa, nabi 'Het Geertje' op c inschrijven in de jon- Utopia, ar bij de boerdery Geerweg, inf.: P. Berg, tel. 01715-1609. MAANDAG 6 JULI Alphen de Laura, 's avonds een con cert op het carillon van de Adventskerk. officiële opening van de Laura fietsvierdaagse om 20.00 uur op het Laura-plein door burgemeester M. Paats. Katwijk strandloop over 2 km, start om 19.30 ui viljoen 't Centrum, rassingsspeurtocht door Kat wijk, start om 15.00 uur op het Andreasplein. r by pa-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10