W aterbedrij ven luiden alarmbel Overal liggen spuiten, zelfs in de kerk Venlo overspoeld met druggebruikers, politie machteloos GEEN BERGTE HOOG BIJDESLEGTE.NU VAN 86?° VOOR 14?° 'Mest bedreigt drinkwater' Akkoord Rijnstaten over aanpak ergste gifsoorten vakantiefestival Minder dorpen raken hun basisschool kwijt WINKEL VENLO - 'Venlo houdt van jul lie' staat met grote letters boven een paneel in de Sint Martinus- kerk. Bij nadere beschouwing blijkt de liefde uit te gaan naar de Nederlandse missionaris in den vreemde. De genegenheid is niet bestemd voor de junks en drugs handelaren die de laatste tijd steeds meer in de kerk komen om achter het altaar een spuit in de aderen te zetten of in de biecht stoel de heroine te verkopen. Een agent van de parkeerpolitie komt de kerk binnen. Hij doet zijn pet af. Op z'n gemak loopt hij de kerk door, controleert de biecht stoelen, kijkt achter de drie alta ren. Er is niemand. "Het zijn ideale plekjes om een spuit te zetten", zegt hij, "geen hond die je ziet". door Weert Schenk De agent neemt sinds kort de kerk in zijn route langs de parkeer- meters op. Zo heeft hij al diverse junks de kerk uitgezet. Ze waren zo stoned als een garnaal, meldt hij. De spuit hadden ze al gezet. Buiten wijst hij de plek waar de kapelaan een dode Duitser heeft gevonden. Overleden aan een over dosis heroine. "Ik vind: geef ze zo veel als ze nodig hebben. Dan heb ben we geen overlast, geen crimi naliteit en geen ellende". Er is in Venlo bijna geen plekje meer waar geen heroinespuiten worden gevonden. Achter het al taar, tussen geparkeerde auto's, in het park, op de hei, in de goot. Se dert begin juni rijden twee ex-ver slaafden in dienst van de gemeente alle plekken af, waar junks meestal hun spuit zetten of die door bur gers zijn aangewezen. Zo werden in een maand tijd 1250 spuiten ge vonden. Geschat wordt dat er 20.000 naalden per jaar worden weggegooid. Over de grens Venlo, in totaal 63.000 inwoners, kampt met een speciaal en steeds groter wordend drugsprobleem. Veel Duitse verslaafden komen de grens over om hier hun shot te ha len. In hun eigen land zijn de ver dovende middelen veel duurder en bovendien treedt de justitie veel harder op. Onder de kleine 100.000 landgenoten die wekelijks in Ven lo de boodschappen doen, valt het grensverkeer van verslaafden niet op. Ook Amerikanen en Engelse miltairen van legerbases vlak over de grens halen hun verdovende middelen in Venlo. Achter het stadhuis, bij de plaat selijke hamburgertent, wordt de waar openlijk aangeprezen. Iedere potentiële klant krijgt een seintje. Er worden afspraken gemaakt, want de dealertjes hebben niets bij zich, zo leep zijn ze wel. Op andere plaatsen verwisselt de narcotica van eigenaar. De politie begint er niets tegen. "We weten wat er gebeurt. Maar als wij ze op hun kop zetten, valt er niets uit de zakken", zegt de wacht commandant, "jij krijgt van mij koffie met koek en slagroom als je ziet dat er iets wordt overgedra gen". Er is echter meer dan straathan del. Vooral in de wat oudere buur ten van Venlo komen plotseling overal koffieshops. "En neem maar van mij aan", zegt inspecteur Brou wer van de gemeentepolitie, "er wordt geen cent aan de verkoop van bakkies koffie of thee ver diend. Maar er komt goudgeld bin nen door de drugs". Behalve in de koffietentjes zijn er ook nog privé-adressen waar de drugs worden verkocht. De omzet wordt geschat op vele tientallen miljoenen guldens. De buurtbewoners beginnen zich al te roeren. In de binnenstad telden ze binnen een straal van 100 meter 15 verkooppunten. De buurtbewoners vinden de handel een gevaar voor de kinderen. Maar ook zijn ze bang dat de buurt ver paupert. Er dreigt een overspan nen situatie te ontstaan, zeggen ze, waarbij dingen gebeuren waarmee niemand gelukkig is. Een buurtbewoner: "Duitsers komen hier in een wagen voorrij den. Ze hoeven op die adressen maar even te wachten totdat het spul van ergens anders is gehaald. Soms zetten ze de spuit binnen, maar ze doen het ook wel buiten in de auto. Dan flikkeren ze de spuit zo uit het raampje. Werkelijk god geklaagd". Machteloos De politie voelt zich machteloos, zegt inspecteur Brouwer. Aller eerst is er al een groot gebrek aan mankracht. Voor het drugspro bleem zijn slechts vier recher cheurs beschikbaar. Maar ook geeft de wet te weinig mogelijkhe den voor een effectieve oplossing. Brouwer schetst de procedure. "De politie mag niet zomaar een koffieshop binnenvallen. Je moet om te beginnen een redelijk ver moeden van schuld hebben. Dat betekent dat er een paar verklarin gen van gebruikers zijn. Er mag al leen huiszoeking worden gedaan als de rechter-commissaris erbij is. Die moet uit Roermond komen. De huiszoeking moet dus ruim van te voren worden gepland". De politieman onderstreept niet tegen de ingewikkelde, tijdroven de, maar zorgvuldige procedure te zijn. "Het is correct, maar het werkt niet. We zijn met handen en voeten gebonden. Het is dweilen met de kraan open". Toch doet de politie met de^re gelmaat van de klok invallen. Zo als vorige week bij Bugs Bunny. Er was alleen hasj in het koffiehuisje en in de tuin stonden hennepplan ten. Deze week claimde de eige naar bij de politie een schadever goeding van 450.000 gulden. De zaadjes zouden al zijn verkocht aan een Haags bedrijf voor drie gulden per stuk. De politie en de gemeente erge ren zich aan het onbegrip bij de po litici in Den Haag over de moeilijk heden van Venlo. "Ze denken daar dat de grens een barriere is. Maar het is een gaan en komen van Ne derlanders en Duitsers. Binnen een straal van 120 kilometer wonen 20 miljoen mensen en Venlo is al tijd al voor het Ruhrgebied een aantrekkelijke marktplaats ge weest. Dat brengt specifieke pro blemen met zich mee". Het gemeentelijk drugsbeleid stoelt op drie peilers en wordt vooral gevoerd vanuit het oogpunt van volksgezondheid. Het eerste is het weghalen van de spuiten. Het gemeentebestuur is bang dat men sen en met name kinderen zich aan de naalden prikken, waardoor ze de kans lopen een infectieziekte als geelzucht op te doen, of, nog erger, met aids besmet te raken. Door middel van de plaatselijke verordening hebben burgemeester en wethouders het recht gekregen om een koffiehuis voor maximaal vier maanden te sluiten. Daar is al enkele malen gebruik van gemaakt en heeft ertoe geleid dat de handel zich naar de rand van het centrum heeft verplaatst. De derde poot van het beleid is het invoeren van een omruilsys- teem voor de spuiten. Op die ma nier wordt gehoopt dat de verslaaf den de injectienaalden niet laten slingeren of meerdere malen ge bruiken. Er wordt momenteel ge werkt aan een leefmilieu-verorde ning. Op basis daarvan kan per pand worden geregeld wat wel en niet mag. Daarmee kunnen bij voorbeeld de koffieshops worden geweerd. De parochianen van de Marti- nuskerk beseffen inmiddels dat ze zelf aan de slag moeten om hun kerk te beschermen tegen junks die niet bekeerd willen worden. Vrijwilligers houden overdag bij toerbeurt toezicht in de kerk. Ze willen de kerk openhouden voor mensen die behoefte hebben aan gebed. Maar die gelovigen moeten zich wel veilig kunnen voelen. Ver der wordt op bepaalde plaatsen "blauw licht" aangelegd, waardoor junks hun aderen niet kunnen zien. En ook hangt er al een video camera die iedereen die de kerk binnenkomt registreert. Een verslaafde neemt een shot. (foto A "Swiss Panorama". Schitterend kijkboek over het oude en het nieuwe Zwitserland. Viertalig (F.D.EJtFormaat 31,5x24.5 cm. 76 pag. Nu als Boek-van-de-Maand van 86.50 voor slechts 14.90. De Slegte Daar wordt een lezer beter van. Brecstraat 73. Leiden. Tel. 071 122007 MAASTRICHT (GPD) - In de In ternationale Rijncommissie, het ambtelijk overlegorgaan van de Rijnoeverstaten, is overeenstem ming bereikt over vermindering van de lozingen van dertien soor ten chemicaliën, waarvan de scha delijkheid onomstotelijk vaststaat. In 1995 moeten de lozingen op de Rijn in elk van de vijf landen (Zwit serland, West-Duitsland, Frank rijk, Luxemburg en Nederland) met de helft zijn teruggebracht. Het gaat om chemicaliën als DDT, gechloreerde koolwaterstoffen, lood, kwik en cadmium. De IRC, die gisteren in Maastricht een tweedaagse bijeenkomst afsloot, sprak af dat voor de vermindering de best beschikbare technieken zal worden gebruikt. Maar er is nog veel overleg nodig om te bepalen welke technologie het meest ge schikt is voor een bepaalde bran che om de schadelijke stoffen uit de afvalstroom te halen. Wat betreft de vermindering van de lozingen van de dertien gevaar lijke soorten gif heeft de IRC zich in grote lijnen gehouden aan de aanbevelingen van de Nederlandse oud-milieuminister Winsemius. Diens voorstel om de IRC te ver sterken en meer taken en bevoegd heden te geven, zodat de Rijn in derdaad in 2000 veel schoner kan zijn, werden echter verworpen. Van Ulden zegt dat de vijf landen er de voorkeur aan geven om de schoonmaak nationaal aan te pak ken. Het idee bestaat dat het op die manier sneller gaat. Over de controle op de naleving van de lozingsbeperkingen is wei nig afgesproken. De bestaande meetprogramma's moeten uitwij zen of industrieën inderdaad de lo zingen verminderen. En verder wordt volgens dr. L. van Ulden, de Nederlandse delegatieleider, ver trouwd op de controle door de in dustrieën onderling. Vanwege de concurrentie zullen die elkaar nauwlettend in de gaten houden. De overeenkomst binnen de IRC moet op 1 oktober in Straatsburg door de milieuministers van de Rij noeverstaten worden bekrachtigd. Volgens Van Ulden is nog in het geheel niet bekend hoeveel geld met de sanering van de Rijn is ge moeid. De plannen om de Rijn schoon te maken, zodat in het jaar 2000 de biologische omstandigheden dus danig zijn verbeterd dat de voor verontreiniging gevoelige zalm weer in de rivier kan leven, ont stonden vorig jaar na een brand bij het Zwitserse chemische bedrijf Sandoz, waarbij grote hoeveelhe den gif het water instroomden. Vanuit de Rijnoeverstaten zijn 520 schadeclaims bij Sandoz inge diend. Volgens Van Ulden zijn daarvan reeds 440 claims behan deld. Nederland heeft een vergoe ding van in totaal 5,5 miljoen gul den geeist en staat daarmee onder aan de lijst van eisers. ADVERTENTIE DEN BOSCH (ANP) - Officier van justitie mr. M. Kolkert heeft bij de rechtbank in Den Bosch zes jaar cel geëist tegen de 68-ja- rige advocaat Van Lier uit Boe kei wegens fraude en moord. Hij schoot op 18 december vorig jaar zijn vrouw dood terwijl ze lag te slapen. Voor de rechtbank zei hij, net als bij de politie, dat hij zijn vrouw de schande van het uitkomen van een door hem ge pleegde fraude wilde besparen. De man had als curator in een aantal faillissementen in totaal 250.000 gulden verduisterd, naar zijn zeggen omdat zijn vrouw niet terug kon in levensstan daard. Hij voerde bij de recht bank verder aan dat hij het fatale schot als euthanasie beschouw de omdat zijn vrouw ernstig ziek was. De officier van justitie eiste een jaar voor de fraudes en vijf jaar voor wat hij toch beschouw de als moord. Advocaat wilde vrouw schande fraude besparen Volgens een psychiatrisch rap port is het karakter van de Boe- kelse advocaat sterk bepaald door het feit dat hem op zijn zes tiende verteld werd dat hij een buitenechtelijke nazaat van prins Hendrik zou zijn. De offi cier van justitie denkt dat dit ook een rol speelt bij het eigengerei de normbesef van de verdachte. Ook nu hield hij vol geen spijt te hebben van de moord op zijn vrouw. „Het was de enige oplos sing", zei hij. In de zitting werden de fraudes en de moord in al hun verweven heid afgezet tegen de levensloop van de verdachte. Daar was diens zakelijke loopbaan, sinds het begin van de jaren tachtig steeds meer bergafwaarts glij dend, hetgeen nog versneld werd door zijn optreden als advocaat voor de Centrumpartij. Er was ook zijn door deze problemen gefrustreerd privé-leven, met de vrouw die hij op dezelfde voet wilde laten leven als voorheen. Er was ook de ziekte van zijn vrouw: op de zitting vertelde de advocaat hoe hij al meer dan een half jaar met het pistool op zak rondliep waarmee hij zijn vrouw wilde vermoorden. Toen hij uit de woorden van een specialist begreep dat zijn vrouw kanker had nam hij de definitieve beslis sing haar in haar slaap dood te schieten. „Ik ben er zeker van dat ik mijn vrouw een hoop el lende heb bespaard", zei hij. De uitspraak is op 13 juli. DEN HAAG (ANP) - De waterleidingbedrijven roepen het rijk, de provincies en gemeen tebesturen op de waterwingebieden beter te beschermen tegen de toenemende verontrei niging van de bodem. Zij maken zich vooral ernstig zorgen over de verontreining door nitraat, afkomstig van mest. De maatregelen van minister Braks (landbouw) tegen over bemesting volstrekt zijn onvoldoende "om de ons bedreigende milieucatastrofe te voor komen". Dit staat in de brochure 'Grondwa- ter, een ongekende schat', die de vereniging van waterleidingbedrij ven VEWIN in Den Haag vandaag heeft aangeboden aan minister Nij- pels (milieu). Als de hoeveelheden stikstof niet drastisch omlaag gaan zal de kwaliteit van het grondwater - voor twee derde deel de bron voor de gehele drinkwatervoorziening - gedurende vele jaren ernstig wor den geschaad, zo stellen de water leidingbedrijven. Specialisten: overleg zonder voorwaarden DEN HAAG (GPD) - De medi sche specialisten gaan akkoord met bemiddeling in het conflict met de ziekenfondsen, mits er geen voorwaarden worden gesteld. De ziekenfondsen vinden dat eerst de normale situatie voor de patënten moet worden hersteld. Dat bete kent dat de specialisten eerst moe ten instemmen met de zogeheten modelovereenkomst, een contract met de ziekenfondsen. Daarna kan overleg op gang komen. De specia listen voelen daar echter niets De specialisten lieten dit vandaag weten in een reactie op het verzoek van staatssecretaris Dees (volksge zondheid) aan beide partijen om akkoord te gaan met bemiddeling van buiten af om het conflict op te lossen. Inmiddels regent het bij de zieken fondsen klachten van verzekerden die door specialisten werden ge maand contant te betalen. In som mige gevallen werden patiënten weggestuurd toen zij niet direct wilden betalen. De ziekenfondsen proberen zoveel mogelijk de kla gers naar andere specialisten te verwijzen. ADVERTENTIE elke zaterdag iets leuks.' Er zijn al twee pompstations voor de winning van grondwater waar de grenswaarde aan nitraat van 50 milligram per liter wordt overschreden. Alleen al in Zuid- Limburg zijn er 8 pompstations waar de streefwaarde van 25 mg per liter wordt overschreden. Als er niets gebeurt zullen rond de eeuwwisseling 6 waterwinningen boven de maximum waarde van 50 mg nitraat liggen en 22 boven de streefwaarde van 25 milligram. De toenemende vermesting van landbouwgronden zal op den duur overal leiden tot een noodzakelijke uitbreiding van de zuivering van het grondwater. De extra kosten daarvan mogen naar het oordeel van de VEWIN niet worden afge wenteld op de burger door verho ging van de waterprijs. De door de overheid voorgenomen verlaging van de fosfaatnormen bieden geen oplossing, omdat de stikstofgiften daarmee nog 10 tot 15 jaar te hoog blijven. Bovendien zijn de problemen nu nog maar beperkt tot enige winnin gen, maar deze vormen pas het be gin van de ellende. Het water dat de waterleidingbedrijven op ondie pe en kwetsbare plaatsen aan de grond onttrekken, is gemiddeld enige tientallen jaren oud. De verontreinigingen kunnen nu daar om nog maar nauwelijks de win ning hebben bereikt. Het is niet alleen de overbemes ting die een bedreiging vormt voor de kwaliteit van het grondwater. Ook zijn op verscheidene bestrij dingsmiddelen aangetroffen. Met name het grondwater in het gebied van de fabrieksaardappelen is verontreinigd met 1,2 microgram dichloorpropaan per liter. In het ondiepe grondwater onder maïs wordt atrazine aangetroffen in hoe veelheden die de maximaal toe laatbare concentratie van 0,1 mi crogram per liter enkele malen overschrijden. Verder hebben de waterleiding bedrijven verontreiniging van het grondwater geconstateerd door lo zing van chemische stoffen op of in de bodem. Het betreft met name de vluchtige chloorkoolwaterstoffen, zoals bij voorbeeld trichloore- theen. Ofschoon in het onttrokken grondwater tot nu toe nog geen sporen van metaal zijn gevonden, houdt de VEWIN er rekening mee dat de zure regen zal leiden tot ho ge concentraties aluminium. ti 'echte'sprookjesboo praat en speelt met kinderen en heeft vooi iedereen smakelijk verrassing. LEIDERDORP DEN HAAG (ANP) - Versoepeling van de opheffingsnorm leidt er toe dat volgend jaar minder dorpen hun basisschool zullen verliezen dan verwacht. Het gaat om het be houd van 34 plattelandscholen, waarvan 24 openbare scholen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas noemde deze cijfers gisteren bij het overleg met de Tweede Kamer over de afronding van de zogehe ten herstructureringsoperatie scholenbestand basisonderwijs. Bij die operatie zullen met ingang van 1 augustus 1988 ongeveer 350 basisscholen hun deuren moeten sluiten. De staatssecretaris nam vorig week een voorstel over van het CDA om door het afzwakken van de ophef fingsnorm de basisschool in de kleine kernen wat meer te ontzien. Maar om de begroting sluitend te houden is dan wel dat nodig dat er in de grote stad 32 scholen meer worden gesloten. Het CDA had die compensatie al leen in gemeenten boven de 100.000 inwoners willen zoeken, volgens Ginjaar-Maas zou zij dan elf scholen te kort komen. Van daar dat zij ook kleinere steden in KUIKENS DOOD (ANP) - De hoge temperaturen en de grote lucht vochtigheid van afgelopen maan dag en dinsdag zijn voor enkele honderdduizenden kuikens te veel geweest. Pluimveehouders en slachters op de Veluwe melden verliezen van ongeveer een half miljoen kuikens. De kuikens die het er wel levend van afhebben ge bracht, vertoonden een sterk ver traagde groei. Enkele mesterijen zeggen zeer zwaar getroffen te zijn. haar berekening moest betrekken. De staatssecretaris betoogde dat een scholier in het basisonderwijs gemiddeld 4.500 gulden kost. Voer een kleine school is dat 10.000 gul den per leerling. Vuistregel is dat voor het in stand houden van één kleine school een grote school moet worden opgeheven, zei zij. CDA-woordvoerder Van Leijen- horst gaf er de voorkeur aan op grond van de kosten per leerling uit te gaan van een verhouding van 2 op 1. Hij vond het opheffen van 20 grotestadsscholen in ruil voor het voortbestaan van 34 extra platte- landsscholen best een „aardige" compensatie. Ginjaar-Maas beloof de de zaak nog eens te zullen nare kenen. Korthals Altes hoopt nog op euthanasiewet DEN HAAG (GPD) - Het kabinet hoopt nog voor prinsjesdag met een wetsvoorstel over euthanasie te kunnen komen. "Als dat niet lukt, zijn we een verklaring aan de Tweede Kamer schuldig", zei mi nister Korthals Altes (justitie) gis teren tijdens een debatje dat door D66 was aangevraagd. De minister ontkende dat het kabi net in grote moelijkheden is ge raakt met betrekking tot dit onder werp. "We beraden ons nu op de adviezen die door de Gezondheids raad en de procureurs-generaal zijn uitgebracht. Maar de Kamer moet niet het onmogelijke vragen. We staan ook voor moeilijke, spanning veroorzakende begrotingsbespre kingen. Dan kunnen we dit er niet bij hebben", aldus Korthals Altes. De kamerleden Kohnstamm (D66) en Haas (PvdA) drongen op spoed aan. Zij vonden dat de grote onze kerheid die er nu al zolang voor be trokkenen (patiënten, familieleden en hulpverleners) bestaat, moet verdwijnen. Korthals Altes weigerde zich aan een termijn te binden. Het kabinet heeft zich tot twee maal toe verslikt in toezeggingen over de termijn waarop het met wetgeving zou ko men. In het regeerakkoord werd aangegeven dat binnen een half jaar na aantreden van de ploeg- Lubbers 2 een voorstel zou worden ingediend. Daarna beloofde het ka binet binnen drie maanden na ad visering door de Gezondheidsraad een wetsvoorstel te zullen indie nen. Ook die termijn liep vorige maand af zonder dat er iets gebeur de. DODELIJKE BIJ - Doordat een automobilist in zijn auto op jacht was naar een wesp of bij is de 28-ja- rige J. J. van Es uit Meerkerk vroeg bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Het slachtoffer kwam op zijn fiets van de uitrit bij zijn huis en reed aan de linkerkant van de weg. De automobilist had slechts aandacht voor het insect en schepte de man (ANP). WATERFIETSEND OP RECES De Tweede Kamer heeft gisteren het parlementair seizoen afgesloten met de gebruikelijke barbecue. Maar voordat ministers en parle mentariërs zich mochten storten op de lekkernijen, moesten zij eerst aan het werk. Op initiatief van me vrouw Ria Lubbers namen onder anderen CDA fractieleider Bert de Vries (boven links) en milieuminis ter Ed Nijpels plaats op een grote waterfiets voor een rondje Hofvij ver, om aandacht te vragen voor de bestrijding van polio. Premier Lubbers nam ook hier de positie in van de roerganger. Hij mocht even later zijn beloning in ontvangst ne men bij de rokerige houtskoolgrill op het Binnenhof (foto links)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3