'Politieke smaakmakers ontbreken in Den Haag' Ane van der Hek (PvdA) na 14 jaar Tweede Kamer: Ontwilikelingshulp via wereldhandel: pessimisme is troef Simonis:9wel emancipatiegéén radikaal feminisme9 Van der Hek: „De Kamer heeft zijn controlerende taak de afge lopen jaren aanzienlijk weten te versterken, maar wat me tegen gevallen is dat er zo weinig wordt gedebatteerd over de vraag waar we met de samenleving naar toe moeten. Daar lijden alle partijen onder. En het is niet alleen een Nederlands probleem. Het speelt in heel West-Europa". „Europa is niet in staat zelf op lossingen te bedenken voor de problemen die op ons afkomen. De maatschappij ondergaat een geweldige verandering. Dat klinkt als een cliché, maar is daarom niet minder waar. West- Europa is niet in staat daar zelf oplossingen voor te vinden. Men reageert verkrampt op wat ande ren, Japan en de Verenigde Sta ten, bedenken. Maar eigen, hout snijdende, initiatieven zijn daar niet bij". DEN HAAG - Na veertien jaar Tweede Kamer vertrekt Arie van der Hek (PvdA) naar de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM). Een 'uitdaging', daar laat hij geen misverstand over bestaan. Tussen de beslommeringen door die een nieuwe werkkring onvermijdelijk mee brengen, vond de scheidende voorzitter van de vaste kamercom missie voor economische zaken nog tijd voor een bespiegeling over de crisis in de West-Europese politiek. De sociaal-democratie mag dan het meest in het oog springende slachtoffer van de malaise zijn, zij laat andere stromingen evenmin onberoerd. „Niemand weet waar we met de samenleving naar toe moeten". door Peter van Nuijsenburg „De EG is daarvan natuurlijk het meest sprekende voorbeeld. Men hobbelt van crisis naar cri sis. Het pappen-en-nat-houden lijkt het leidende beginsel te zijn geworden en het vooruitschui ven van noodzakelijke beslissin gen de hoogste wijsheid". Primitief „Het moet me van het hart, maar inderdaad, alleen Thatcher heeft een duidelijke visie. Als we willen overleven, niet vermalen willen worden tussen de VS en Japan, zal er meer dynamiek moeten komen. Maar haar bena dering, Engeland en Europa, met een grote schop de wereld inzet ten, onder het motto,'zie maar hoe je het redt', is te primitief, te gevaarlijk. De maatschappij is te gecompliceerd voor een shock therapie la Thatcher. Dat wordt mijns inziens in Engeland bewe zen. De resultaten van haar aanpak daar zijn bepaald niet om te juichen". „Wat moeten we dan? We heb ben de keuze tussen het 'vrije spel der maatschappelijk krach ten', zeg maar de VS-benadering, dynamisch maar tegen een te ho ge maatschappelijke prijs, en de Japanse benadering. Ik weet na tuurlijk best dat er grote culture le verschillen tussen ons en Ja pan bestaan. Maar de manier waarop ze de noodzakelijke dy namiek organiseren, collectief, past eerder in onze traditie. Wij kennen ook een traditie van con sensus, het samenwerken van de maatschappelijke geledingen, overheid, werkgevers, vakbewe ging. Daar moeten we van profi teren". „Het zou inderdaad prachtig zijn, als er figuren opstonden om aan dat proces leiding te geven. 'Smaakmakers' die de macht hebben om hun opvattingen in politieke termen te vertalen. Ik wil nu niet gelijk aankomen met iemand uit mijn eigen kring, maar aan het begin van de eeuw had je Abraham Kuyper, de gro te voorman van de Anti-revolu tionairen. En na de oorlog Drees (PvdA) en Romme (KVP). Geen visionairen, maar ze hadden wel op een visie op de wederopbouw, die tot resultaten heeft geleid". „De politiek heeft op dit mo ment niet van dergelijke figuren. Daarom moet men uitwijken naar mensen als Wisse Dekker, Wagner en Oort. Armoede vind ik een te groot woord voor die ontwikkeling, maar het is wel een tekortkoming van de poli tiek, dat men die mensen moet inschakelen. De politiek moet dat natuurlijk zelf kunnen". Overgangsfase Na deze blik op een naar 'nieu we oriëntaties' zoekendë poli tiek, schuift de PvdA en haar toe komst weer in het gezichtsveld. Het democratisch socialisme en dus de PvdA verkeren in een overgangsfase, erkent Van der Hek. Een 'sociologisch pro bleem', dat het gevolg is van de 'technologische revolutie'. „De sociaal-democratie heeft natuurlijk sterk te maken gehad met de werknemers. Als de eco nomische verhoudingen en daar mee de arbeidsverhoudingen in grijpend veranderen, heeft dat onherroepelijk gevolgen voor de standpunten van de sociaal-de mocratische partijen. De 'tradi tionele collectiviteiten' (vakbe weging in klassieke vorm) be staan niet meer. Ander voor beeld. De sociaal-democratische partijen worden geassocieerd met de opbouw van de verzor gingsstaat. Door de economische Van der hek: Het moet me van het hart, maar inderdaad, alleen Thatcher heeft een duidelijke visie". (Fo problemen is die van karakter veranderd. Ik geloof niet dat de verzorgingsstaat zal verdwijnen, maar de PvdA moet rekening houden met dat andere karak ter". „De verandering in het econo mische proces heeft tot een an dere mentaliteit geleid. De PvdA moet daar op in spelen. Meer aandacht geven aan die verande ringsprocessen zoals individuali sering, de veranderde cultuur binnen ondernemingen, die zich uit in nieuwe vormen van mede-| zeggenschap etc.. Niet uit oppor tunistische overwegingen, zo van: daar zit een nieuwe groep kiezers, maar uit overtuiging". „De PvdA is van oudsher ver bonden met de arbeidende klas se, komt op voor de uitkerings trekkers en hecht grote waarde aan de dienstverlening door de overheid. Die traditie moet en mag je niet overboord zetten. Dat is een deel van je identiteit. Maar je doet er evenmin goed aan je blijvend in de hoek te laten zet ten als de partij van de collectie ve sector. Ik heb er na verloop van fijd voor gepleit dat de PvdA zich ging oriënteren op de markt sector. Op de daar levende pro blematiek. Die marktsector moet niet gezien worden als een be dreiging, maar als een uitdaging. Juist voor de PvdA". Wim Kok „De PvdA heeft de ambities om regeringspartij te zijn. Ik weet het, er zijn periodes ge weest dat het niet zo was. In 1977 was er een sterke stroming die riep: 'we hebben geen zin'. Maar daarvan is nu geen sprake meer. Die vergelijking met de Italiaan se communisten, die wel op plaatselijk niveau mogen meebe sturen, maar nooit mee mogen regeren, daar zie ik niets in. Met de Duitse SPD hebben we nog de meeste overeenkomsten. Die zijn ook bereid om te regeren, maar komen ook niet aan de bak". Juist nu het grootste obstakel voor regeringsdeelname, de kruisraket, dankzij de VS en de Sowjet-Unie van het toneel is verdwenen, wordt de PvdA ge confronteerd met een nieuw pro bleem. Partijleider Wim Kok is nog niet in staat gebleken de (te) hoog gespannen verwachtingen waar te maken. Hij zou geen lei ding geven aan de discussies in de fractie en het parlementaire spel, zie het Braks-debat, (nog) niet beheersen. Aanloopmoeilijkheden of is-er, zoals partijgenoten al openlijk suggereren, sprake van onge schiktheid? Van der Hek: „Geen van beide. Kok wil een andere aanpak dan Den Uyl. De discus sies zijn opener. Iedereen kan met zijn ideeën komen. Kok grijpt later in. Maar de fractie moet wel op één lijn komen. De aanpak van Kok vraagt meer dis cipline van de fractie. En de frac tie moet die discipline maar op brengen". Volgende week begint in Genève de zevende VN-conferentie over handel en ontwikkeling oftewel UNCTAD-VII (United Nations Conference on Trade and Develop ment). De vorige zes conferenties leverden slechts mager resultaten op. Ook de verwachtingen voor de zevende zijn uiterst gering. Hier en daar wordt zelfs al gesuggereerd dat UNCTAD zijn Waterloo zal vin den in de plaats waar het in 1964 allemaal begon. door Nicole Lucas Het was overigens de bedoeling dat Cuba het dekor zou vormen voor UNCTAD-VII. Volgens een persbericht van de VN in oktober 1986 werd 'deze uitnodiging inge trokken toen duidelijk werd dat een groot land niet aanwezig zou zijn als de conferentie in Havanna zou worden gehouden'. Het is teke nend voor de problemen waarmee UNCTAD voortdurend te kampen heeft gehad. Na de Tweede Wereldoorlog wer den de meeste kolonies onafhanke lijk. De nieuwe staten eisten een belangrijker rol in de wereldecono mie en drongen aan op eert brede internationale handelsoonferentie, speciaal gericht op de problemen van de Derde Wereld. De eerste UNCTAD-conferentie vond plaats van maart tot juni 1964 in Genève. De niet-geindustraliseerde landen organiseerden zich daarbij in de Groep van 77 (met inmiddels 127 leden). Ze legden daarmee de grondslag voor de vorming van een internationaal blok, dat opkomt voor de belangen van de Derde We reld. Basis van de besprekingen was een document van de Argentijnse econoom Paul Prebisch. Hij pleitte daarin voor drastische veranderin gen in de wereldhandel, waardoor ook de landen van de Derde We reld hun welvaart zouden kunnen vergroten. Actieve medewerking van de rijke, geïndustrialiseerde landen was daarvoor noodzakelijk. Zij zouden, aldus Prebisch, bereid moeten zijn gunstige prijzen te ga randeren voor grondstoffen en landbouwprodukten die de ont wikkelingslanden produceren. Ook zouden ze de invoerrechten op uit Derde Wereldlanden geïmpor teerde produkten moeten verla gen. Het document van Prebisch werd uitvoerig besproken, maar tot concrete afspraken leidde het niet. Wel werd besloten de UNC TAD een permanent overlegor gaan van de VN te maken, speciaal gericht op de belangen van de Der de Wereld. Erg veel verder is de UNCTAD sinds die tijd niet geko men. Hoewel zeker in de beginja ren de Derde Wereldlanden erg op timistisch waren, is het sinds het midden van de jaren zeventig berg afwaarts gegaan met de dialoog tussen Noord en Zuid. Een aantal geïndustrialiseerde landen blijkt er weinig voor te voe len afspraken te maken en op pa pier gedane beloftes ook na te ko men. Zo beloofden ze in 1968 op de tweede UNCTAD-conferentie in New Delhi er naar te streven 1 pro cent van het nationaal inkomen voor ontwikkelingshulp te bestem men. Dat percentage is (een enkel land uitgezonderd) nog altijd niet bereikt. De laatste jaren loopt de hulp zelfs weer terug. Grondstoffen Op alle conferenties is veel aan dacht besteed aan grondstof-over eenkomsten. Veel Derde Wereld landen zijn wat hun export betreft in belangrijke mate afhankelijk van grondstoffen. De prijzen daar van wisselen echter nogal sterk. Bovendien zijn ze, enkele jaren daargelaten, sinds 1945 ten opzich te van de prijzen van industriepro- dukten veelal gedaald. De Derde Wereldlanden hebben er dan ook steeds op aangedrongen afspraken te maken om stabielere prijzen te garanderen. Alleen dan immers zijn ze verzekerd van bepaalde in komsten en kunnen ze daarop hun beleid afstemmen. Na jarenlang moeizaam onder handelen werd in 1976 tijdens de vierde UNCTAD-conferentie in Nairobi een grondstoffenprogram- ma aanvaard. Afgesproken werd dat er voor achttien grondstoffen (waaronder koffie, thee, suiker, rubber, koper, nschappeljjk fonds ingesteld, maar dat is nooit in wer king getreden omdat de VS en de Sowjet-Unie weigerden toe te tre den. Sinds 1980 is het' grondstoffen- overleg nauwelijks een stap verder gekomen. Voor de ontwikkelings landen is dat zeer nadelig. Sinds begin jaren tachtig zijn de prijzen van de meeste grondstoffen ge- daald tot een na-oorlogs diepte punt. De ontwikkelingslanden ver loren naar schatting tussen 1980 en 1986 zo'n 200 miljard aan exportin komsten door de scherpe prijsda lingen op de wereldmarkt. De lage prijzen drukken de inkomsten van de producenten, laten minder Somber Daardoor stagbeert de economi sche groei in de Derde Wereld. Ter wijl tussen 1980 en 1985 het natio naal inkomen in het Noorden on danks de depressie, toenam met acht procent, bedroeg de groei in het zuiden slechts een half procent. Per hoofd van de (veel sneller groeiende) bevolking betekende dat een aanzienlijke daling: elf pro cent in Afrika, 7,5 procent in La tijns Amerika en het Caraibisch ge bied. Volgens het deze week versche nen World Development Report 1987 van de Wereldbank zijn de vooruitzichten voor 1987 al even somber. Het beléid van de wester se landen vergroot de problemen. Zij werpen steeds vaker belemme ringen op voor produkten uit Der de-Wereldlanden. De teruglopende hulp verergert de problemen nog. Het resultaat van dit alles is dat er sinds enkele jaren per saldo meer geld van Zuid naar Noord gaat dan andersom. Doel van de UNCTAD-conferen tie is wegen te vinden om groei en handel weer nieuw leven in te bla zen door internationale samenwer king. Er zijn vier hoofdthema's: fi nanciële en monetaire vraagstuk ken (zoals de schuldencrisis), grondstoffen, internationale han del en de positie van de zogenaam de Minst Ontwikkelde Landen (de 40 armste landen in de wereld). Over het concrete resultaat van de conferentie bestaan weinig illu sies. De meeste geindustrialiseerde landen voelen er weinig voor om vergaande afspraken te maken. De Nederlandse regering by voorbeeld vindt dat er eerst maar eens een goede analyse van de problemen in de wereldeconomie moet komen. Als er daarna nog bepaalde 'aanbe velingen'komen gaat het wat haar betreft al ver genoeg. In andere in ternationale organen (IMF, Wereld bank) kunnen die dan verder wor den uitgewerkt. Maar daar voelen de Derde Wereldlanden nu juist weimg voor, omdat ze in die instel lingen weinig in te brengen heb ben. Mooie woorden Belangrijk struikelblok om tot afspraken te komen is bovendien dat de Groep van 77, die lange tijd één blok vor,mde, er steeds minder in slaagt op één hjn te komen. On logisch is dat natuurlijk niet, want de situatie in (en daarmee de belan gen van) een land als Brazilië, dat inmiddels al een behoorlijke in dustrie heeft opgebouwd, is na tuurlijk heel anders dan bijvoor beeld Tanzania. Voor Latijns-Ame- rika is by deze conferentie (een op lossing voor) de schuldenproble matiek het belangrijkste. De Afri kaanse landen daarentegen willen dat hun behoefte aan onmiddellij ke hulp absolute voorrang krijgt. De kans dat deze conferentie veel meer oplevert dat een hoop mooie woorden is dan ook uiterst gering. "Tussen radikaal feministi sche stromingen en de levens houding van Maria lijkt geen gro tere tegenstelling denkbaar. Het sleutelwoord van Maria's levens houding is: bèschikbaarheid in geloofsgehoorzaamheid. Radi kaal feminisme wordt geken merkt door zelfbepaling in eigen machtigheid". Aartsbisschip Simonis van Utrecht schrijft dat vandaag in de Duitstalige weekeditie van het Vaticaanse dagblad 'Osserva- tore Romano'. Het artikel staat vandaag ook in het informatie bulletin van de Rooms-Katholie- ke Kerk in Nederland. Simonis maakt onderscheid tussen emancipatie en feminis me. Het eerste is noodzakelijk. "Toegegeven moet worden, dat in de geschiedenis, ook in de kerkgeschiedenis, perioden zijn aan te wijzen waarin de vrouw werd achtergesteld, zelfs gemi nacht. Een evenwichtig emanci patieproces is dan ook positief te waarderen. Het is heilzaam in- zoverre het de juiste ordening tussen man en vrouw beoogt te bevorderen". "Maar feminisme", zo vervolgt bisschop Simonis, "bestaat wel degelijk ook als ideologie die geen genoegen lijkt te met dat evenwicht tussen i en vroiiw. In die zin lijkt femi me te beginnen waar emancipa tie ophoudt". Simonis erkent, dat er gema tigde vormen van feminisme zijn. "Radikale feministen daar entegen strijden voor bevrijding uit afhankelijkheidsrelaties tus sen man en vrouw, zowel seksu eel als financieel. Het heeft ken merken van een revolutionaire ideologie, verwant aan andere actuele bevrijdingsideologieën". Instrument Simonis ziet in de 'feministi sche theologie' tendenzen die met het feminisme overeenko men. "Er zijn gematigde feminis- tisch-theologische stromingen, die een aanvullende betekenis hebben voor de theologie en be paalde facetten van Maria belich ten die vroeger minder nadruk kregen. Er zijn ook radikale stro mingen, die tenderen naar on derwaardering van het mannelij ke en opwaardering van het vrouwelijke door feminisering van God en zelfs vergoddelijking van het vrouwelijke" Conclusie van aartsbisschop Simonis: "De innerlijke houding van de radikaal feministische stroming en de levenshouding van Maria zijn diametraal ver schillend. Maria is de gehoorza me. Deze beschikbaarheid maakt haar tot 'instrument' bij de bevrijding van de mensheid uit de slavernij van de zonde. Ra dikaal feminisme vecht voor be vrijding van de mensheid uit de slavernij van het patriarchaat". "Maria is de zorgzame, met aandacht voor anderen. Radikaal feminisme vecht voor zelfont plooiing, zelfverwerkelijking, ge heel betrokken op de eigen zaak. Evenwichtige emancipatie moet het hier afleggen tegen vrouwe lijke verzelfstandiging, waardoor menselijke oer-relaties - huwe lijks- en gezinsleven - dreigen te worden beschadigd". Simonis wil op geen enkele manier ontkennen, dat de onvre de van veel vrouwen een signaal is. "Veel mannen treft schuld door zucht tot overheersing, minachting of onderwaardering van de vrouw". "Feminisme ech ter als radikale ideologie tracht één duivel uit te drijven, maar dreigt er zeven terug te bren gen". De 'heilsbetekenis' van Maria schetsend, ziet bisschop Simonis haar niet alleen als 'symbool'. "Zij heeft in de concrete situatie van haar leven volledig inge stemd met de wil van God". "Over Maria is weinig opgete kend. Maar de schaarse gegevens zijn fundamenteel. In haar wordt gerealiseerd, dat gelovigen te genover God in een antwoord ge vende houding staan". Martelaren De herdenking van de Marte laren van Gorcum in Brielle is dit jaar op zaterdag 4 en donderdag 9 juli tijdens eucharistievierin gen op het 'Martelveld' achter de bedevaartskerk. De viering mor gen (nationale bedevaart) is om 11 uur, op 9 juli (de eigenlijke sterfdag) om half 8 's avonds. Bisschop Bar van Rotterdam leidt ze. Op 9 juli 1572 vonden in Den Briel negentien priesters en reli gieuzen door ophanging de dood omdat ze trouw hadden gezwo ren aan de eucharistie en de paus. De meesten werkten in Gorkum en omgeving. Zij wer den in 1867 heilig verklaard. De bedevaartskerk en het daarbij behorende 'Martelveld' in Brielle worden als nationaal heiligdom in stand gehouden en beheerd door het bisdom Rotterdam. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Heemse, voor ver pleeghuis te Hardenberg, J. Pop ping Heerde, naar Rotterdam- Pendrecht (deelwerk) mevrouw C. L. Kraan Den Haag-Loosdui- Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Ureterp (Fr.) R. T. de Boer Almkerk Werkendam, te Rouveen R. de Graaf Middelburg; bedankt voor Drachten P. Groenenberg Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Poortugaal R. Boog aard Leiden; bedankt voor Nieuw-Beijerland J. Mijnders Veenendaal. Evangelisch-Lutherse Kerk: bedankt voor Den Haag W. Bleij Amstelveen. Eeuwfeest. De nieuwe secre taris-generaal van de Nederland se Hervormde Kerk, dr. K. Blei, zal later deze maand in Mocam- bique de herdenking van het 100- jarig bestaan van de Presbyte riaanse Kerk in dat land bijwo nen. Dr. G. J. van Butselaar, alge meen secretaris van de Neder landse Zendingsraad, gaat met hem mee. De viering is van 13 tot 19 juli in de hoofdstad Maputo. De commissie Werelddiako- naat van de Hervormde Kerk on derhoudt nauwe contacten met deze protestantse kerk en ver leent haar ook hulp. Ook de Raad van Kerken van Mocambique kreeg in het verleden steun van de Nederlandse kerk, Hogeschool. Na het overlij den van professor dr. J. Versteeg is professor dr. W. van 't Spijker nu benoemd tot rector van de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Apeldoorn. Professor dr. J. van Genderen werd conrector en professor dr. W. H. Velema se cretaris van het college van hoogleraren. Koster. Deze week is de heer A. van der Velden vijftig jaar koster van de hervormde kerk in Krimpen aan de Lek. Een zeld zaam jubileum. Vanavond wordt hem in het verenigingsgebouw 'De Rotonde' een receptie aange boden. Dat is tevens een af scheid, want Van der Velden, die inmiddels 77 jaar is geworden, houdt er nu mep op. Kerkverlating. Op vrijdag 18 september zal in de Buitensocië teit in Zwolle een 'landelijk oecu menisch congres' worden gehou den over 'kerkverlating en de toekomst van de kerk'. Inleiders zijn onder anderen C. Boerma, staffunctionaris van de Wereld raad van Kerken, H. Stoffels, godsdienstsocioloog aan de Vrije Universiteit, A. van der Meiden, hoogleraar massacommunicatie in Utrecht, S. Delhaas, actief in de vrouwenbeweging, B. Rob bers, functionaris van 'Kerk en Jeugd' in de provincie Utrecht, en M. Michon van de IKON-tv.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2