B D Aids legt gevrij in Hollywood aan banden Van Gogh volgt spoor terug naarOegstgeest 'Fourth Protocol': bomaanslag op de Navo Hoogovens koopt groot in Symbolische boete broodverkoop Konmar Eerste overleg politieke leiders Seoel 'Terug naar Oegstgeest'; regie: Theo van Gogh; hoofdrollen: Hidde Kuiper, Cas Enklaar, Geert de Jong; theater: Kijkhuis, Leiden Met de verfilming van 'Terug naar Oegstgeest' van Theo van Gogh is voor de vierde keer een boek van Jan Wolkers voor de bio scoop bewerkt. 'Turks fruit', 'Kort Amerikaans' en 'Brandende liefde' gingen hieraan vooraf. Het heeft opvallend lang geduurd voor deze Wolkers-bewerking Leiden haalde. Zelfs Voorschoten (Greenway) was er sneller bij. Theo van Gogh staat bekend als het enfant terrible van de Neder landse film. Hij werd geweigerd aan de Nederlandse filmacademie maar heeft tot nu toe redelijke suc cessen geboekt met een produktie als 'Een dagje naar het strand'. Met een reputatie van iemand die dol is op morbide humor en extremen lijkt hij dé aangewezen persoon om een boek van Wolkers,te verfilmen. Harde grappen, wreedheid met dieren, dood en ziekten komen im mers volop voor in 'Terug naar Oegstgeest'. Het verhaal in film en boek gaat over de eerste jeugdjaren van Wol kers. De kleine Jan groeit op in een streng gereformeerd milieu, heeft een haat/liefde verhouding met zijn broer en toont veel belangstel ling voor dieren. De lijn van het verhaal in het boek is door Van Gogh voor een groot deel aange houden. De verhalen 'Serpentina's petticoat' en 'Dominee met strooi en hoed' zijn daaraan toegevoegd. In de eerste scène keert de vol wassen schrijver terug naar zijn ge boortedorp waar zijn vader op ster ven ligt. Zittend naast zijn bed ko men de herinneringen naar boven; als kijker krijg je die voorgescho teld in lange flash-backs. Het gezin waarin buitenbeentje Jan opgroeit,, wordt bijna elk jaar met uitbrei ding verblijd. Geert de Jong geeft gestalte aan deze, je zou bijna zeg gen levende broedmachine. Ondanks al die bevallingen is ze zeer geschokt wanneer tijdens een avondmaaltijd de kat moet jongen. Ze loopt kokhalzend de kamer uit. De vader voedt als waar hoofd van het gezin zijn kinderen uiterst god vrezend op. De scènes die dit gere formeerde milieu illustreren heb ben overigens eerder een komisch effect dan dat ze de benauwend heid ervan tonen. Veel weerzinwekkende details uit het boek zijn in de film wegge laten en dat is behalve opvallend (met Van Gogh's reputatie) ook ei genlijk wel prettig. Een minpunt is dat de scènes die ontroerend zou den moeten zijn (zoals de dood van Jan's broer) hun uitwerking mis- De kleine Jan (Hidde Kuiper) is een onschuldig jongetje met een bijzonder levendige fantasie. In het tweede deel van de film wordt hij vervangen door de wat oudere Cas per de Boer. De rol van volwassen Jan wordt vertolkt door Cas Enklaar. Al die gedaantewisselin gen komen wat merkwaardig over: Jan die drie keer verandert; de broer en de ouders die er ineens heel anders uitzien. Leen Jongewaard heeft een voortreffelijke bijrol als oom Louis. Hij schept er genoegen in de kinderen bang te maken met ver halen over doden die levend zijn begraven en weer uit hun graf rij zen om wraak te nemen. Wim T. Schippers is even te zien als lijken- wasser en schrijfster Pamela Koe- voets heeft een kleine bijrol als ver pleegster in het Academisch Zie kenhuis. Van de vier Wolkers-verfilmin gen is 'Terug naar Oegstgeest' zeer zeker de beste. Voor liefhebbers van zijn werk dan ook zeker een aanrader. ERNA STRAATSMA BIOSCOPEN De familie Wolkers voor hun dichtgekalkte toinkel tijdens de oorlog. 'The Fourth Protocol'; regie: John Mawckenzie; hoofdrollen: Michael Cai- ne, Joanna Cassidy en Pierce Brosnan; theater: Lido, Leiden Zo geliefd als Jan Wolkers bij Ne derlandse filmmakers is, zo popu lair is Frederic Forsyth bij de vak broeders in Engeland. Sinds hij ruim vijftien jaar geleden het jour nalistieke bestaan inruilde voor dat van schrijver is zijn werk voort durend voor verfilming in aanmer king gekomen: 'The day of the jac kal', 'The Odessa File' en nu dus 'The Fourth Protocol'. Veel meer nog dan Wolkers is Forsyth een genre-schrijver, spe cialisatie is politieke thrillers en dat werkt bij de verfilmingen bij zonder plezierig uit: je weet wat je kunt verwachten. En de bewerking van Forsyth's laatste verhaal mag dan niet de sterkste uit de hele reeks zijn, het beantwoordt wel aan de verwachtingen aangaande spanning en intrige. Michael Caine "keert voor 'The Fourth Protocol' terug naar de rol waarmee zijn filmcarrière bijna 25 jaar geleden begon: die van geheim agent. Als John Preston is hij de clichématige figuur van de oude rot in het vak die door de stipte re gelneven wordt dwarsgezeten. Als hij echter een sinister complot op het spoor is, krijgt Preston van bo venaf de vrije hand. Het hoofd van de KGB, de gehei- me dienst van de Russen, probeert op eigen houtje een aanslag in En geland. Een kernbom moet op een Amerikaans vliegveld tot ontplof fing worden gebracht om zo het westers bondgenootschap op te blazen. De manier waarop dat plan tot uitvoer wordt gebracht en de pogingen om het te verijdelen, ge tuigen van weinig fantasie. Eigen lijk blinkt 'The Fourth Protocol' op geen enkel terrein uit, maar de de gelijkheid die uit de hele film spreekt, doet prettig aan. BART JUNGMANN LOS ANGELES (Reuter) - Ac teur Tom Hanks steekt in de film 'Dragnet' zijn arm uit naar een doos condooms als hij met een da me in het bed wil springen, maar hij ontdekt dat de doos leeg is en het feest gaat niet door. Aids is de scripts zowel als de le vens in Hollywood aan het veran deren. Deze scène met Hanks in een filmkomedie, die is gebaseerd op de oude televisiedetectivereeks 'Dragnet', is symptomatisch. Het is het soort raad dat Hollywood geeft aan bioscooppubliek: seksuele ge meenschap met uiteenlopende partners kaninhet Aids-tijdperk dodelijk kan zijn. Zo houdt in de nieuwste James Bond-film, 'The living daylights', acteur Timothy Dalton, die zijn de buut maakt als Agent 007, het op zegge en schrijve één vriendin: de actrice Maryam d'Abo. Bond placht zijn talenten vroeger te de Er is de laatste maanden bij de grote videodistributeurs een toe nemende belangstelling voor ko medies. Verheugend is dat. Het aantal actie- en geweldfilms is een tijd lang wel erg groot ge weest en enige luchtig tegen wicht is nooit weg. Esselte CIC heeft 'The Money Pit' uitgebracht, een film van re gisseur Richard Benjamin die is opgebouwd rond de komedie-ac teurs Tom Hanks ('Splash') en Shelly Long ('Cheers'). Beiden betrekken een oud, romantisch huis. Helemaal honderd procent is het niet, maar Hanks en Long zullen het wel even opknappen. De villa blijkt een bouwval en de knutselkunde van het duo is niet groot. Een flink deel van de grap pen is oud, maar door lekker ac teren valt dat niet zo op. Boven dien zijn er af en toe heel aardige invallen en die maken dat de film prima te pruimen is. len met minstens drie vrouwen per film. "Ongebonden seks is verleden tijd," zegt de scriptschrijver van de Bond-films, Richard Maibaum. "Om dat in film, als weerspiegeling van de wereld, te tonen is alleen maar verstandig en verantwoord". Aids heeft in Hollywood hard toegeslagen. Er zijn maar weinig acteurs die niet iemand kennen die aan de immuunziekte is overleden. Sterren hebben, aangevuurd door Elizabeth Taylor, deelgenomen aan talrijke acties voor het bijeen brengen van geld voor het bestude ren van de ziekte. De dood van Rock Hudson aan Aids in oktober 1985, drukte Holly wood met de neus op het pro bleem. Het groeiende aantal over lijdensadvertenties van jonge ac teurs en personeel achter de scher men onderstreept dat alles nog eens extra. "Wij verliezen niet al leen vrienden, maar ook enkelen van de creatiefste geesten," zegt actrice Colleen Dewhurst. "Hudsons onthulling dat hij Aids had, deed ons beseffen dat we alle maal bedreigd werden," zegt op haar beurt Tina Sinatra, de dochter van Frank. Ze is de organisatrice van een groepering die zich noemt 'Entertainment Industry Support Committee for Aids Project Los Angeles'. Ook anderen hebben het voor touw genomen. Burt Reynolds bij voorbeeld. Deze acteur voelde zich enige tijd geleden gedwongen om in een televisieprogramma te ver schijnen. Hij was dan wel mager geworden, maar had geen aids. Sammy Davis Jr., Shirley MacLai- ne en Burt Lancaster hebben zich de strijd geworpen. Voortaan zal het volgens een scriptschrijver in Hollywood zo zijn, dat een echtpaar in een film met problemen, die oplost zonder dat één van de twee intussen met iemand anders in bed stapt Het Screen Actors Guild heeft ver klaard dat zijn 58.000 leden het recht moeten krijgen om scènes te weigeren waarin intens moet wor den gezoend. Maar Shirley MacLaine meent dat filmzoenen veilig zijn. "Acteurs weten hoe ze liefdesscènes moeten spelen," zegt zij. "Wij gaan niet echt ver in zulke scènes. Als een acteur mij dat lapte, gaf ik hem een klap". Overigens zijn de meeste wetenschappers van mening dat Aids niet overdraagbaar is door kussen. De campagne voor veilige seks heeft zelfs de pornografische film industrie bereikt. Een belangrijke distributeur van dit soort films voegt bij elke videocassette een waarschuwing dat de film is be doeld als seksuele fantasie en niet om, zonder advies van de huisdok ter, nagespeeld te worden. In andere seksfilms worden scè nes toegevoegd die gebruik van het condoom tonen. Maar volgens ingewijden in de pornografische industrie is niets zo funest voor de fantasie als iemand iemand con dooms uitreikt. "Dat wil Amerika niet zien," zegt een producent. "Publiek dat pornografische films bekijkt wil de acteurs risico's zien De pornofilmindustrie in Ameri ka met haar jaaromzet van 1 mil jard dollar zou wel eens kunnen profiteren van de Aids-vrees: er zijn liefhebbers die liever met een videocassette thuisblijven en hun fantasie de vrije loop laten dan seks hebben met mensen die ze voor het eerst ontmoeten. (OP)NIEUW 'Fourth Protocol' - Lido, Leiden en City, Katwijk 'Mosquito Coast' verhaal van Paul Theroux verfilmd met Harrison Ford in de hoofdrol. Euro, Alphen 'Wise Guys' - komische film van Brian de Palma, City, Katwijk 'Top Gun' - Tom Cruise als luchtpi- raat, Greenway, Voorschoten BLIJVERS den 'Color of Money' - Paul Newman en Tom Cruise treffen elkaar op het bil jartlaken, Lido, Leiden 'Police Academy 4' - vierde variatie op bekend thema, Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'De aanslag' - bekroonde verfilming van Mulisch' boek - Trianon, Leiden 'The name of the rosé' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing van reeks moorden in kloostergemeen schap Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Hannah and her sisters' de dagelijk se belevenissen van drie zusters in Manhattan - Trianon, Leiden 'Platoon' - Oscar-winnende film over oorlog in Vietnam, Lido, Leiden 'Crocodile Dundee' - Paul Hogan als Australische woudloper in New York, Euro, Alphen SEKSFILMS 'Bad Girls 3' - Hex, Leiden NACHTFILMS 'Stoeipoezen' - Rex, Leiden. 'Starmaker' - Euro, Alphen 'Crocodile Dundee' - Euro, Alphen The morning after' - Metropole, 16 jr. 'Platoon' - Metropole, 16 jr. 'Blue Velvet' - Metropole, 16 jr Filmzomerfestival - Metropole 'Police Academy 4' - Odeon (462400), al. "The golden child' - Odeon, 12 jr. 'Assassination' - Odeon, 16 jr. 'Firewalker' - Odeon, 12 jr. 'Purple Rain' - Le Paris (656402), al. 'Lovers Lane' - Le Paris, 18 jr. 'Lust on the orient express' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM •Stand by me' - Alfa (278806), al. 'Speriamo che se femina' Alfa, al.. 'Life of Brian' - Alfa, 12 jr. 'Black Widow' - Alfa, al. 'Room with a view' - Alhambra (233192), 16 jr. 'Blue Velvet' - Alhambra, 16 jr.. 'Maximum Overdrive' - Bellevue Ci nerama (234876), 12 jr. 'Raw Deal' - Cinerama, 16 jr. 'One flew over the cuckoo's nest' - Ca lypso (234876), 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Calypso, al. 'Le declin de l'empire americain' - Ci- necenter (236615), 16 jr. 'Another Country' - Cinecenter, 16 jr. The Fly* - Euro, I DEN HAAG •Maximum Overdrive' - Asta (463500), 12 jr. 'French luitenants woman', Asta, 16 jr. 'Raw Deal' - Asta, 16jr. •Black Widow' - Babylon (471656), al 'Children of a lesser god' Babylon, al 'One flewover the cuckoo's nest' Ba bylon, 16 jr. 'Police academy 4' - Cineac (630637) 'Platoon' - Cineac, 16 jr 'Foreign Body' - Cineac, al. The sound of music' - Euro (667066), al 'Naam van de al. 'Police Academy 4' - Cinema Int. (15124), al. Amadeus' - Cinema Int., al. 'Platoon' - Cinema Int., 16 jr. Police Academy 4' - City (234579), al. 'Platoon' - City, 16 jr. Tough Guys' - City, aL 'Assassination' - City, 16 jr. The morning after' - City, 16 jr. 'Firewalker' - City, 12 jr. 'Critical Condition' - City, al. 'l'lmportant c'est d'aimer' - Kriterion (2317080,16 jr. 'Rocco en zyn broers' - Kriterion, 16 jr 'De perverse gravin' - Parisien (246540), 18 jr. 'Silky' - Parisien, 16 jr. Tenue de soiree' - The Movies (245790), 16 jr. Tiempo de Morir' - The Movies,, 16 jr. Zomerfestival - The Movies, 16 jr. 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'De enige echte' - Tuschinski, al. 'Platoon' - Tuschinski, 16 jr. 'Blue Velvet' - Tuschinski, 16 jr. 'Dangerously Close' - Tuschinski, 16 jr. •Golden Chid Tuschinski, 12 j. 'Flodder' - Tuschinski Cineac (243639), al. Metropole 'Children of a lesser God' - De Uitkijk FILMHUIZEN 'After Hours' is een griezelkome die van Martin Scorsese, waarin een man een waanzinnige nacht beleeft. In een café ontmoet hij een vrouw die hü later nog eens gaat opzoeken. Onderweg in de taxi gaat het al mis en dat blijft het nadien gaan. De hele week te zien in het Kijkhuis (19.30 en 21.45 uur). Verder draait deze week in het Kijkhuis 'Une semaine de va- cances'. Een ontroerende film over een lerares (Nathalie Baye) die een week rust neemt om haar leven wéér enigszins op orde te krijgen (maandag 20.00 en 22.15 uur). Dinsdag 'The Buddy Holly story', een eerbetoon aan één van Amerika's populairste zan gers, in de jaren vijftig (20.00 en 22.15 uur). In 'Ran' vertaalt Akira Kurosa wa een Shakespeare-verhaal naar het oude Japan. Het rijk van een feodaal heerser a la King Lear gaat ten onder aan de ver deeldheid van zijn drie zonen (20.00 uur). David Byrne in 'True Stories' In het Filmhuis LVC is van avond 'True Stories' te zien. Da vid Bryne geeft daarin een schets van het dagelijks leven in een denkbeeldig Texaans dorp (21.15 uur). Volgende week donderdag draait hier 'Desert Hearts' van Donna Deitch. In het Californi- sche stadje Reno zijn snelle hu welijken en echtscheidingen mo gelijk en daarom reist een vrou welijke hoogleraar er naar toe. Langzaam ontwikkelt zich daar een verhouding met een plaatse lijk meisje (21.15 uur). FILMS OP VIDEO Een tikkeltje minder is 'Gung ho', gemaakt door Ron Howard die als regisseur verrassend goed werk leverde met 'Splash' en 'Cocoon'. Dit is minder goed, maar het verhaal over Amerika nen die in een kwijnende auto mobielfabriek moeten werken onder Japanse leiding is vaardig uitgewerkt. Michael Keaton toont zich voor de zoveelste maal een uitstekende komedie-acteur, al zou het prettig zijn geweest als de mensen rondom hem iets meer mens en iets minder sja bloon waren geweest. Ook van Esselte. Ongeveer tegelijk met 'Gung ho' was, eind vorig jaar, 'Wild cats' van Michael Ritchie in de bioscoop. Middelpunt is Goldie Hawn als manager van een rug- by-club vol leden die geen vrou welijke leiding wensen. Ook hier is de humor voorspelbaar, maar TELEVISIE je krijgt precies wat je verwacht en dat maakt het kijken vrij van welke spanning dan ook. Films zoals 'Gung ho' en 'Wildcats' zijn net als muzak: redelijk aange naam en niet storend. Van War ner Home Video. Vervolgen op beroemde of goede films zijn meestal een ramp voor het oog. Neem 'Psy cho'. Hitchcock maakte een pri ma film, met een douche-scène die beroemd werd en met Antho ny Perkins als een angstaanja gende, totaal verknipte psycho paat. En wat doet die Perkins? Hij speelt die rol nogmaals in deel twee, doet hetzelfde in deel drie dat hij nog regisseert ook. Echt verknipt, die man. Reken er op dat er weer wordt gemoord en gehuiverd, maar verrassingen zijn er al lang niet meer bij. Van Esselte. PETER DE ZWAAN Er zijn soms van die films waar je zonder veel verwachtingen of kennis vooraf naar toegaat en die een nogal verpletterende indruk maken. Een paar jaar geleden was 'Race with the devil' zo'n film. De naam van de regisseur deed geen belletje rinkelen (Jack Starrett) en de acteurs hun beste tijd wel hadden gehad (Peter Fonda en Loretta Swit). Het onwaarschijnlijke verhaal vén twee echtparen op vakantie die worden belaagd door plaatse lijke heksen was in een nacht- merrie-achtige film gegoten. Als de BBC 1 deze film volgende week vrijdag uitzendt (0.55 uur), zal blijken of de herinneringen 'Race with the devil' te positief hebben bijgekleurd. Na een maand lang Frankrijk in het zonnetje te hebben gezet, zal de KRO in juli Amerika in de schijnwerpers zetten. Komende maandag wordt in dat kader 'The Candidate' uitgezonden, een speelfilm waarvoor Amerika zich niet hoeft te schamen. Robert Redford speelt de hoofdrol van kandidaat-senator Bill McKay, die niet alleen qua uiterlijk her inneringen oproept aan John Kennedy. Michael Ritchie heeft er een documentaire-achtige film van gemaakt, waarin McKay langzaam maar zeker zijn idealen inlevert. Melvyn Douglas speelt de rol van vader McKay, die eer der zijn sporen in de politiek ver diende (Neerland 2, 19.45 uur). Maandag is trouwens toch de filmdag van deze tv-week. Op Duitsland 1 de neo-realistische klassieker 'Fietsendieven'. Re gisseur Vittorio de Sica (die 7 juli 85 jaar zou zijn geworden) geeft hierin een schrijnend beeld van de armoede in het naoorlogse Italië. Antonio Ricci heeft net een baantje als afficheplakker bemachtigd als zijn fiets wordt gestolen. En zonder fiets komt er niets terecht van het werk ((23.30 uur). Op BBC 1 om 23.10 uur 'Fort Apache,the Bronx'. Paul New man speelt een politieman in The Bronx. Een verpauperde wijk, waarin het bureau als een 'Fort Apache' middenin staat. New man en collega Ken Wahl zitten achter een prostituee aan, die twee agenten heeft doodgescho ten. Een spannende en realisti sche film, geregisseerd door Da niel Petrie. Een vooral vanwege de vorm bijzondere film is 'Choose Me'. Alan Rudolph, een regisseur die in Amerika een aparte plaats in neemt, laat Keith Carradine los in een Edward Hopper-achtig dé cor. Carradine speelt een Viet- nam-veteraan die ergens in Los Angeles in een bar belandt en on duidelijke relaties met twee vrouwen aanknoopt (Nederland 2, zondag, 22.26 uur). IJMUIDEN (ANP) - Commis sarissen van Hoogovens heb ben gisteren nieuwe investerin gen tot een totaalbedrag van 289 miljoen gulden goedge keurd. In de eerste plaats is be sloten de helft van het Duitse staalbedrijf Hille-Müller in Düsseldorf te kopen. Verder wordt bij het bedrijf in IJmui- den een tweede continugloei- Ujn voor blik gebouwd. Hier mee is het totaal van dit jaar goedgekeurde investeringen gestegen tot 836 miljoen, inclu sief de voorgenomen overne ming van Kaiser Aluminium, die in het derde kwartaal van dit jaar haar beslag zal krijgen. De deelneming in het familie bedrijf Hille-Müller is voorzien per 1 januari 1988. DEN HAAG (ANP) - Een waardelijke boete van 10.000 gul den met een proeftijd van twee jaar heeft de politierechter het groot winkelbedrijf Konmar BV donder dag opgelegd wegens het verkopen van brood onder de wettelijk vast gelegde minimumprijs. 'Een sym bolische straf noemde politierech ter mr. J.M. van Overbeek de door hem opgelegde boete. Officier van justitie M. Schelfhout-Ter Hart had even daarvoor 25.000 gulden boete geëist, waarvan 15.000 voorwaarde lijk en een proeftijd van twee jaar. De rechtbank achtte bewezen dat het grootwinkelbedrijf hele witte en bruine broden heeft ver kocht voor 1,59 gulden in plaats van voor de minimumprijs (1,90), maar was het met de advocaat van Konmar, mr. M. Vladimirov, eens dat dit niet was gedaan met de be doeling ongeoorloofd voordeel te behalen of het marktaandeel te vergroten, maar dat het zuiver een actie met een defensief karakter Bij Konmar is op 21 juni door de Economische Controledienst (ECD) proces-verbaal opgemaakt nadat een inspecteur twee dagen eerder de prijsovertreding had ge constateerd. Directeur E.G. Haze- kamp verklaarde gisteren voor de rechtbank dat hij 'geen andere keu" had, nadat concurrent Edah Belgisch brood voor 1,59 gulden ging verkopen, hetgeen wettelijk wel is toegestaan. Volgens Haze- kamp werd de werkgelegenheid bij de eigen bakkerijen door de Edah-actie bedreigd en kwam het marktaandeel dat Konmar BV heeft in de zogenoemde prijs- agressieve bedrijven (supermark ten) in gevaar. BUITENLAND ÉCONOMIE SEOUL (DPA/AP) - Vertegen woordigers van de regeringspartij en oppositie in Zuid-Korea hebben gisteren een eerste gesprek ge voerd. De voorzitter van de rege rende DJP, Roh Tae Woo, sprak 20 minuten met oppositieleider Kim Young Sam. Ze waren het met el kaar eens dat spoedig moet wor den begonnen met gedetailleerde onderhandelingen over een grond wetswijziging en andere politieke hervormingen. Het gesprek tussen de regerings partij en oppositie komt nadat pre sident Chun Doo Hwan woensdag in een radio- en televisietoespraak akkoord ging met de democratise- ringsvoorstellen van zijn presi dentskandidaat Roh Tae Woo. Het bezoek van Roh aan het hoofd kwartier van de oppositionele Par tij voor Hereniging en Democratie (RDP) was niet aangekondigd. Het was voor het eerst in acht jaar dat de voorzitter van de regerende De mocratische Gerechtigheidspartij de partijcentrale van de oppositie bezocht. Kim Young Sam herhaalde dat de politieke gevangenen moeten worden vrijgelaten en dat ze hun burgerrechten dienen terug te krij gen. Bovendien moeten studenten, docenten en journalisten, die op politieke gronden van de universi teit zijn verwijderd en of zijn ont slagen, hun functie terugkrijgen. Zowel de DJP als de RDP zijn begonnen met het uitwerken van voorstellen voor een nieuwe grondwet. De partijen zijn beide van mening dat de ambtstermijn van de opvolger van Chun na diens vertrek in februari 1988 beperkt moet blijven tot vier jaar met de mogelijkheid om eenmaal herko zen te worden. Over de bevoegdhe den van de president-nieuwe-stijl lopen de standpunten uiteen. In te genstelling tot de oppositie wil de DJP dat hij ook in de toekomst het recht zal hebben om de noodtoe stand uit te roepen. Kim Dae Jung, de tweede oppositieleider naast Kim Young Sam, was niet bij het gesprek tussen Roh en Kim Young Sam aanwezig. Er wordt steeds va ker gespeculeerd over de vraag welke van de twee Kims presi dentskandidaat van de oppositie zal worden. Kim Young Sam heeft geweigerd vragen hierover te beantwoorden. De twee politici hebben elkaar in het verleden vaak fel bevochten, maar hebben afge sproken voortaan in harmonie te zullen samenwerken. In Seoul bestond gisteren nog onduidelijkheid over het tijdstip en de omvang van de amnestie en de invrijheidstelling van politieke gevangenen. Het ministerie van justitie sprak een krantebericht te gen dat voor begin volgende week ongeveer 1150 personen zullen worden vrijgelaten. Een functiona ris van het bureau van de president verklaarde dat de justitiële autori teiten tijd nodig hebben om ieder „individuele geval te onderzoe ken". Taiwan wil einde staat van beleg TAIPEI - Het Taiwanese kabinet, de uitvoerende Yuan, heeft van daag een wetsvoorstel gepresen teerd dat beoogt de staat van beleg op te heffen, die door de regerende Nationalistische Partij 38 jaar gele den werd ingesteld. De wetgeven de Yuan, het hoogste wetgevende orgaan, zal mogelijk volgende week al het wetsontwerp in stem ming brengen. De uitvoerende Yuan hechtte gisteravond zijn goedkeuring aan het voorstel en verklaarde dat de staat van beleg weliswaar tot nu toe de nationale veiligheid en sta biliteit heeft gegarandeerd, maar dat de tijd gekomen is deze op te heffen en zo het internationale imago van het land te verbeteren en democratische hervormingen mogelijk te maken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19