Nauwelijks toezicht van politie te water Oplossing tekort op 'Goede Herder' 'Waarom gooien ze dat puin niet in zee?' Bewoners Weipoort zijn tevredengesteld Zes inbraken in Oegstgeest NIEUWE ASFALTLAAG OP RIJKSSTRAATWEG Beheerder agentschap zet politie op spoor oplichters Kerkvoogdij moet aan 'Ut Sloepie' verhuren PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 3 JULI 1987 Raad Warmond overweegt schrijven noodkreet" WARMOND - "Is de RP48 soms uit de vaart gehaald?", vroeg CDA-raadslid Bonnet zich gisteravond hardop af in de raadsvergadering. De RP48 is de naam van de patrouilleboot van de rijkspolitie te water, post Warmond, die deel uitmaakt van de groep Aalsmeer. De raad, met burgemeester Hendrickx-Vlaar voorop, maakt zich grote zorgen over de aan houdende onderbezetting van die post waar nu nog drie mensen het gebied tussen Rot terdam en Amsterdam moet bestrijken. Gevolg is dat de manschappen van postcommandant Haasnoot steeds minder te zien zijn. Vandaar de vraag van Bonnet. Burgemeester Hendrickx-Vlaar, die overigens ook grote zorgen heeft over de bezetting van de poli tie te land, zei dat "het dweilen is met de kraan open". "Op de groep zijn nu al weer lange tijd vier vaca tures open. Je merkt zulke dingen op het water. Er is gewoon nauwe lijks politie-toezicht. Ik maak me grote zorgen over deze zomer. Het vervelende is ook niet eens zozeer dat het rijk bezuinigt, maar hoe het Wensen reconstructieplan ingewilligd ZOETERWOUDE - De bewoners van de Zoeterwoudse Ommedijkse- en Weipoortseweg zijn tevreden met het definitieve reconstructieplan. Tij dens de vergadering van de commissie openbare werken zwaaiden ze de gemeente lof toe. Het is burgemeester Houdijk en directeur openbare werken Veen na melijk gelukt om bij de provincie Zuid-Holland heel wat wensen van de bewoners vervuld te krijgen. Zoals bekend komt er langs de hele weg een fietspad, dat door een berm van de rijweg wordt gescheiden. De weg- breedte wordt niet zes, maar vijf meter, waardoor de snelheid van het autoverkeer wat zal worden afgeremd. Nog bekeken wordt of aan de binnenkant van de bocht vanaf het Weddepad naar de Weipoortseweg een verhoogde berm kan worden aangelegd, ter bescherming van de wandelaars. Bij de dichte bebouwing tussen de huisnummers 8 tot en met 26 komt een parallelweg van vier meter plus een aantal parkeerplaat sen. Aan het begin en einde van deze bebouwing zal de rijweg worden gesplitst. Ook worden daar enkele oversteekplaatsen voor voetgangers en fietsers aangelegd. De rijweg komt daar ongeveer twaalf meter van de huizen af te liggen. Ter vergelijking: die afstand bedraagt nu slechts één meter. Over de bestrating - stenen of asfalt - wordt nog overleg gepleegd met de nutsbedrijven. Dit in verband met de kabels en rioleringen die in de weg liggen. Het is volgens de directeur openbare werken ook mogelijk om gedeelten te asfalteren en andere stukken te straten. Hoewel tevreden, zeiden de bewoners gisteravond toch bang te zijn voor een toename van het sluipverkeer en te hoge snelheden. Er zullen dpi ook borden met geadviseerde snelheden worden geplaatst. Op derge lijke provinciale wegen mag 80 kilometer worden gereden. Zoeterwoude hoopt door alle maatregelen dat deze snelheid niet wordt bereikt. Volgens een globale berekening gaat de reconstructie 2,8 miljoen gul den kosten. De provincie betaalt driekwart deel. Wanneer men met het werk kan beginnen, is nog niet bekend. Half september wordt het provin ciale plan van tertiaire wegen bekend. Dan weet Zoeterwoude of deze reconstructie daar al dan niet een plaatsje in heeft gevonden. In elk geval gaat de gemeente nu hard aan het werk om met iedere bewoner de te verwachten moeilijkheden en mogelijkheden te' bespreken in verband met hun eigendom, inritten en grondovemame. Aan de raad zal een plan ning worden voorgelegd met termijnen waarbinnen de verschillende werkzaamheden verricht moeten zijn. Mocht onverhoopt de Weipoortseweg niet in het komende vierjaren plan van de provincie worden opgenomen, dan gaat de gemeente toch enig 'oplapwerk' verrichten, nog voor de winter aanbreekt. Voor een stukje fietspad, dat niet bij de reconstructie hoort maar er wel op aansluit, zal op 17 augustus de eerste spa de grond in gaan. Het fietspad wordt aangelegd tussen de Nieuweweg en het Weddepad. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft een oplossing gevonden voor het dreigende ex ploitatietekort op bouwplan 'De Goede Herder' aan de Rijndijk. De zal 135.000 gulden voor OEGSTGEEST - Oegstgeest be gint zo langzamerhand het walhal la uit de regio voor inbrekers te worden. In de nacht van woendag op donderdag is er namelijk weer zes keer ingebroken in het dorp. Een politie-woordvoerder meldt dat dit de derde inbraakgolf in en kele weken tijd in het dorp is. In de Grunerielaan "en in de Duinzichtstraat kwamen de inbre kers binnen door middel van het beproefde 'hengelen door de brie venbus'. Er verdwenen bankpas- jes, giropasjes, eurocheques, ge woon geld en girobetaalkaarten. In de Willemshof was het vier keer raak. Hier werden gaatjes ge boord in raamkozijnen waarna met ijzerdraadjes aan knipsloten kon worden gepeuterd. In twee van die vier 'Willemshofinbraken' werd er succes geboekt. Bewoners moeten het voorlopig zonder geld, girobe taalkaarten en voor 1500 gulden aan Spaanse peseta's stellen. De in brekers zijn in de andere twee ge vallen 'gestoord' in hun werk. zijn rekening nemen; de provincie en de gemeente ieder 75.000 gul den. De resterende 120.000 gulden werd gevonden door twaalf pre miekoopwoningen te laten bou wen in plaats van evenzovele wo ningwetwoningen. De leden van de raadscommissie ruimtelijke ordening hadden gis teravond weinig moeite met dit voorstel. Wel wilde raadslid Rin- gersma (Progressief Zoeterwoude) graag onderzocht zien of het moge lijk is om voor deze twaalf koopwo ningen een anti-speculatiebeding toe te passen. Een beding waarbij de eventuele winst bij verkoop naar de gemeente gaat. Hij hoopt daardoor dat betaalbare woningen ook goedkoop blijven voor de ei gen inwoners. Het tekort op het bouwplan is ontstaan doordat de gemeente niet alle beschikbare grond heeft willen bestemmen voor de bouw van koopwoningen. Er dienden ook woningwetwoningen te komen, oordeelde Zoeterwoude. Boven dien moet er worden gezorgd door parkeerplaatsen en voorzieningen als speelplaatsen en trapveldjes. En is Zoeterwoude een toegezegde subsidie van het rijk misgelopen. Het exploitatietekort hing al en kele jaren als een loden last op de rug van de gemeente. Na veel en, zoals burgemeester Houdijk het uitdrukte, "grimmig onderhande len met de provincie en de aanne mer", is uiteindelijk de oplossing gevonden. bezuinigt. De klappen vallen altijd bij het uitvoerend personeel, nooit in de top. Echt, het gaat gewoon slecht, de mensen zelf werken hard, maar worden er wel moede loos van". Hendrickx-Vlaar die eigenlijk al sinds haar benoeming tot burge meester van Warmond, aan het be gin van dit decennium, met een te klein politie-apparaat zit opge scheept, dronger bij de verschillen de raadsfracties op aan "gebruik te maken van uw politieke kanalen". "Er moet een politiek besef ko men dat je niet kunt blijven bezui nigen zonder rekening te houden met de maatschappelijke gevol gen". Duijnhoven, de voorman van Progressief Warmond, toonde zich bereid mee te werken aan het op stellen van een brief, van de ge meenteraad, richting 'Den Haag' waarin de Warmondse noodkreet in stevige bewoordingen nog maar eens moet worden herhaald. Of die brief er echt komt, is niet duidelijk. De burgemeester had nog een berichtje met troostende werking in petto. Ze meldde dat er na negen maanden nu dan toch een nieuwe groepscommandant is, A. Troost genaamd, afkomstig uit Oud- Beierland. Troost wordt maandag om 16.00 uur in Sassenheim beë digd. "Mijnheer Troost zal het heel moeilijk krijgen", weet de eerste burger nu al zeker. V/ASSENAAR - Regelmatige berijders van de Wassenaarse Rijksstraatweg hebben het al gemerkt: rijkswaterstaat is mo menteel bezig met de aanleg i een nieuwe asfaltlaag op het gedeelte tussen de Laan Oud Clingendaal en verkeers plein Den Deyl. De werkzaam heden, over een lengte van on geveer vier kilometer, worden voornamelijk 's avonds en 's nachts uitgevoerd. Zoals be kend is de Rijksstraatweg over dag overvol. Het werk zal ongeveer tot en met september duren. De be langrijke verbindingsweg Lei- den-Den Haag is tegen die tijd rzien van zogeheten 'zeer open asfaltbeton', sterker dan het gebruikelijke asfalt en bo vendien absorbeert het regen- WASSENAAR - De alerte postagentschaphoudster van 'Den Deijl' in Wassenaar heeft gisterochtend de politie op het spoor gezet van een man en een vtouw van achtereenvolgens 37 en 36 jaar, afkomstig uit den Haag, die gestolen cheques probeerden te verzilveren. Rond elf uur vervoegde de vrouw in kwestie zich bij het postkantoor met een kascheque van 500 gulden. De lokettiste vertrouwde haar niet omdat ze zich niet voldoende kon legitimeren. De vrouw zei dat ze haar papieren in de auto had laten liggen. Ze liep terug naar haar auto en in plaats dat ze haar papieren pakte, stapte ze snel in en gaf de chauffeur direct plank gas. De postagentschaphoudster lichtte als de bliksem de politie in die het duo op de rijksweg kon aanhouden. Uit onderzoek en verhoor is inmiddels gebleken dat de kascheque in derdaad is gestolen. Ook had het stel vier girobetaalkaarten bij zich die toebehoren aan een vorig jaar in Rotterdam overleden man. Het verdere onderzoek is nu overgedragen aan de postale recherche. WARMOND - Indien de War mondse kerkvoogdij van de hervormde gemeente zich vol gend jaar weer niet aan de met de gemeente gemaakte af spraak houdt dat jongerensoos Ut Sloepie in de Kaagweek ver enigingengebouw 't Trefpunt aan de Herenweg mag huren, volgt er een sanctie. Die sanctie bestaat uit het intrekken van de garantiesubsidie die de ge meente het lopende jaar wel al beschikbaar stelt, een bedrag van 5.835 gulden. De kerkvoog dij, eigenaar van 't Trefpunt, heeft om subsidie gevraagd omdat zij de exploitatielasten van het gebouw niet langer i haar eentje kan dragen. Met die garantiesubsidie op zich, heeft niemand in de raad moeite. Het CDA heeft echter grote moeite met de sanctie waaro de rest van de raad het gister avond eens is geworden. CDA- raadslid Bonnet verklaarde zich "tegen sancties of subsi dievoorwaarden". Hij voegde eraan toe: "Laten wij niet ver geten dat wij de vragende par tij zijn. Ik heb liever niet dat we het overleg over de subsidie voor 198Ö in gaan met sancties in de binnenzak". CDA-fractie- leider mevrouw den Ouden sloot zich daarbij aan: "Er doen vier versies de ronde over hoe het nu twee jaar achtereen mis is gegaan met Ut Sloepie. Daar om vind ik het woord sanctie niet op zijn plaats". Dit alles werd PW-fractielei- der Duijnhoven een beetje te veel van het goede. "Waarom is het CDA ineens zo vorozichtig. Het kerkbestuur is Onze Lieve Heer zélf toch niet? Het woord 'sanctie' is toch geen vloek. Het is doodnormaal dat als je af spraken maakt, je voorwaarden stelt. Anders heeft een afspraak geen enkele zin". Leerlingen Elckerlyc-school krijgen tekst en uitleg over toekomstig Does-gebied LEIDERDORP "Waar om denken jullie dat er bij ons puin moet wor den gestort, waarom zou men dat niet in zee gooi en?" "En waarom zou er zoveel van dat afval zijn?" Dergelijke vragen kregen zo'n twintig bo venbouw-leerlingen van de Leiderdorpse basis school Elckerlyc giste ren voorgeschoteld op het gemeentehuis. De leerlingen kregen een uurtje 'les' van wethouder Den Boeft Geduldig legde de wethouder, overigens zelf vroeger leraar, uit wat de gemeente Leider dorp voorheeft met het vijftig hectare grote toekomstig puin- stort- en recreatiegebied 'De Does', dat verrijst tussen rijks weg A4 en de Achthovenerpol- der. Op twintig hectare zal de eerstkomende vijftien jaar bouw- en sloopafval worden gestort. Daarna is het Does-ge bied aangewezen als recreatie terrein. De Elckerlyc heeft onlangs een project gehouden over het Does-gebied. Het maken van de maquette was daar onder deel van. Op het gemeentehuis is men er blij mee: voorlichter Winnie Hartman kan de ma quette goed gebruiken bij een tentoonstelling over het Does- gebied die binnenkort in het in formatiecentrum van het ge meentehuis wordt ingericht. "Alleen tekeningen zijn zo saai - zo'n maquette, al klopt 'ie niet helemaal, spreekt veel meer aan", weet ze. Overigens is het voor belangstellende Leider dorpers zaak om er snel bij te zijn: na de zomervakantie komt het bestemmingsplan in proce dure. Te beginnen met een in spraakronde, medio septem ber. Of, zoals Maarten van de Elckerlyc gisteren als ant woord op zijn vraag kreeg: Lei derdorpers die het niet met de komst van het Does-gebied eens zijn, krijgen natuurlijk het recht om er bezwaar tegen te maken. Wethouder Den Boeft, i school uit te leggen wat ei er even in zijn oude functie als leraar, maakt dankbaar gebruik i i het Does-gebied gaat gebeuren. Die 'inspraakronde' kregen de leerlingen van de Elckerlyc gisteren eigenlijk al. Het regen de vragen en kritische opmer kingen: zal het Does-gebied straks niet teveel herrie veroor zaken? Werkt de sproei-instal- latie, die het stof moet tegen houden, wel afdoende? Heeft de buurman, een boer, geen last van de stort? Omgekeerd verbloemde de wethouder niet dat Leiderdorp best zal moeten oppassen met hetgeen ze straks in huis haalt ("daar zullen we onze bliksem se best voor doen"). De slakken die er straks worden gestort zullen echt niet "helemaal schoon" zijn. Dus moet Leider dorp ervoor zorgen dat "de boel niet vervuild". De gemeente denkt dat te doen door om het Does-gebied een imponerend hek neer te zetten plus een con trolepost bij de ingang, om te voorkomen dat er illegaal wordt gestort. Ook worden er twee installaties gebouwd. Eén die het puin breekt, zodat het in kleinere stukken kan worden verwerkt. De ander moet het aangeboden vuil sorteren. Deze sorteermachine dient de mate rialen die niet gestort mogen worden (chemisch afval) of bij voorbeeld schoon puin, dat nog gebruikt kan worden, uit het vuil te splitsen. Het is niet zo dat alles in één keer wordt volgestort, legde milieu-ambtenaar Piet Rooden- burg uit. Voor de stort wordt eerst een soort fundering aan gebracht. Noodzakelijk, omdat de zware materialen in totaal een berg van zo'n 22 meter hoog gaan vormen. Uitgangs punt bij de berekening van in genieurs is dat alles in vakken wordt gestort. Onder die vak- n leerlingen van de Elckerlyc- (foto Henk Bouwman) ken komen zogeheten puin ba nen: er worden rioleringsstel sels aangelegd om te voorko men dat het sproeiwater in de bodem terechtkomt. Via de rio leringsbuizen vloeit dat water rechtstreeks af naar een riool waterzuivering. Wie betaalt dat allemaal, wil de één van de kinderen weten. "Gewoon, degene die hier de rommel komt brengen. Net als in een winkel, maar dan omge keerd", aldus Den Boeft. Overi gens denkt de gemeente over ruim een jaar met de aanleg van het Does-gebied te beginnen. VRIJDAG 3 JULI Alphen concert van de Continental Singers om 20.00 uur in de Triomfatorkapel aan de Mo- lenwerfstraat. Katwijk concert van Nico de Raad op het Van den Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat om 20.15 uur. optreden van de band Blitz Krieg Bob in hardrockcen- trum 'Scum' aan de Krom, aanvang 21.00 uur. basketbalavond in de 'Mo- Leiden slotfeest bij Centrum Ex '85 aan de Koppenhinksteeg 15. Aanvang 20.00 uur. disco, Lesbiese vrouwen Leiden, Langegracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. orgelconcert van Richard Ham in de Pieterskerk om 20.15 uur. swingavond met 'Rubber Gun' in het LVC, Breestraat 66, 23.00 uur. orgelconcert door Wim van der Panne in de Pieterskerk om 20.15 uur. film 'True stories' van Da vid Byrne in het LVC, Bree straat 66, 21.15 uur. Nieuwkoop optreden van countryzan- geres Renske Schuurman in dancing Beverly Hills. Aan vang 19.00 uur. Noordwijk jongerensoos in het Evan gelisch Ontmoetingscen trum De Ark, Picképlein voor jongelui vanaf 15 jaar om 20.00 uur Valkenburg superbingo t.b.v. sportver eniging de Valken in De Terp Zoeterwoude zomerdrive van de Leider- dorpse Bridgeclub in de Een denkooi, Kooikerspad. Aan vang 20.00 uur, opgeven aan de zaal tot 19.50 uur. lezing van pater Van der Poel over zijn werk in Brazi lië, buurthuis 'De Weipoort', ZATERDAG 4 JULI Alkemade slotzomerfeest var jongerencentrum Splotsz Roelofarendsveen met optre den van diverse groepen. Aanvang 20.00 Splotzsgebouw. Alphen optreden Marlboro Rock Machine in discotheek Star light aan de Prins Hendrik straat 132 om 0.15 uur. het Coast Jazz Band in het cen trum. van 14.00 tot 17.00 uur. schatgraven bij paviljoen Willy en Loes om 14.00 uur. hengelwedstrijd aan de Ou de Rijn bij de Wilbert van 07.00 tot 10.00 uur. open huis bij wijkver. Hoornes/Rijnsoever in het gebouw aan de Houtenstraat vanaf 10.00 uur. vrij dansen bij wijkver. Hoornes/Rijnsoever om 20.00 Klaverjassen bij de KRV in het clubgebouw in sportpark De Kooltuin om 14.30. film- en bingo-ochtend voor D, E en F-junioren bij de KRV in de Kooltuin om 10.00 uur. Leiden sponsorloop georganiseerd door Jong K&G op het voet- balterrein van het Gorleusla- boratorium aan de Wasse- naarseweg, met muzikale be geleiding en een barbecue, start 14.00 uur. disco, Leidse werkgroep Homoseksualiteit, Lange gracht 65. 'van 22.00 tot 02.00 vanaf 22.00 uur. wandel-orgelconcert bij de Hartebrugkerk om 15.00 uur. supersessie in het Anto- nius-clubhuis met o.a. Rinus Gerritsen en Candy Dulfer rommelmarkt m de IJs- en Evenementenhal aan de Vondellaan om 10.00 uur. Leiderdorp de Oudheidkamer aan de Hoofdstraat 24 is geopend 14.00 tot 16.00 l

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14