TAD LEIDEN OOH in beroep tegen afwijzen extra subsidie Lodewijk Napoleon rode draad van derde editie Lakenfeesten Bezoekers exposeren in Rijksmuseum Geologie Eerste stap in oprichting Leids werkgeversinstituut Vlak voor vakantie bestolen Flinke buit bij inbraak s LEIDSCH H DAGBLAD VRIJDAG 3 JULI 1987 LEIDEN - De derde aflevering van de Lakenfeesten wordt van 9 tot en met 19 juli gehouden. Het programma omvat een uiteenlo pend scala van activiteiten, waarbij de groots opgezette theaterproduk- tie 'Lodewijk Napoleon' als rode draad fungeert. 'Oude' program- ma-onderdelen als - uiteraard - de Lakenmarkt en de peurbakken- tocht worden afgewisseld met nieuwe als het nationaal straatmu zikantenconcours en 'Leiden Culi nair '87', een tweedaags evenemen- tje waar ruim twintig Leidse res taurants zich presenteren. Het programma van de Laken feesten ziet er als volgt uit: Peurbakken De feesten gaan donderdag 9 juli om 19.00 uur van start met de vorig jaar geïntroduceerde peur- bakkentocht door de grachten en singels van de binnenstad. Deelne mers dienen, al dan niet onder het maken van muziek, met een drij vend 'iets' het eindpunt te halen. De tocht duurt tot ongeveer 21.00 uur. Opgave en informatie bij dhr. Goed van de Leidse brandweer, te lefoon 212201. Dezelfde avond heeft ook de ope ningsvoorstelling plaats van de theaterproduktie 'Lodewijk Napo leon' in de Pieterskerk. Aan het stuk, dat gaat over het bewind en vooral de gevolgen daarvan voor Leiden van Lodewijk Napoleon (van 1806 tot 1810 koning van Hol land), werken in totaal ruim 200 mensen mee. De muzikale begelei ding is in handen van het Toon kunstorkest Leiden, Hans Rosinga componeerde de muziek voor het symphonie-orkest, René Verhoeff is de dirigent. De voorstelling is verder te zien op 10 en 11 en 14 tot en met 18 juli. Aanvang 22.30 uur. Zaterdag 11 juli staan een vol gens de organisatie feestelijke wa renmarkt en straattheater centraal en is tevens de openingsdag van de kermis op de Garenmarkt. De ker mis staat er tot en met 19 juli en is dagelijks geopend van 13.00 tot 22.30 uur. De openbare bibliotheek Leiden grijpt de Lakenfeesten aan voor verkoop van afgeschreven, verou derde of versleten bibliotheekboe ken. Zaterdag kunnen zowel leden als niet-leden van 13.30 tot 15.30 uur terecht op de Centrale aan de Nieuwstraat 4. De opbrengst komt het boekenbudget van de biblio theek ten goede. De eerste dag voor een grote Lakenmarkt is zondag 12 juli. Langs de Nieuwe Rijn, de Boter markt, het Gangetje en de Steen- schuur staan kramen opgesteld waarin vooral textiel, lappen en stoffen en origineel Leids laken worden aangeboden. Aan de La kenmarkt is een grote verzame- laarsmarkt verbonden, waar onge veer 70 verzamelaars allerhande za ken aanbieden. De Lakenmarkt duurt van 11.00 tot 17.00 uur. Op en rond de markt wordt straattheater en straatmuziek verzorgd. Zondag is voorts de dag van een braderie op de Nieuwe Beesten markt, een nationaal standwer kersconcours bij het Stadhuis en een Leids folkfestival op de Burch theuvel. Aan dit festival, dat duurt van 13.00 tot 22.00 uur, doen folk- muzikanten uit zowel binnen- als buitenland mee. Woensdag 15 juli, de geboorte dag van de grote meester, staat in het teken van Rembrandt. Het de gehele dag durende Rembrandt- festival behelst onder meer een kunstmarkt rond de Burcht en Hooglandse Kerk, door de VW georganiseerde Rembrandtwande- lingen, een warenmarkt, straatmu ziek en straattheater en Lakenfees ten voor de jeugd op het Stadhuis plein. Met verf en laken kunnen de kinderen hun eigen creaties ont werpen. Het gebouw 'Ars' aan de Pieterskerkgracht 9, de oudste schilderschool van Nederland, opent deze dag de deuren voor be langstellenden. Sluitstuk van de dag is vuurwerk vanaf de Burch theuvel (23.00 uur). Culinair Culinair Leiden maakt op za terdag 18 en zondag 19 juli de dienst uit op het Pieterskerkplein, tijdens 'Leiden Culinair '87'. Ruim twintig restaurants presenteren zich daar met de meest verfijnde gerechten uit hun respectievelijke keukens. De bezoekers kunnen uit de gerechten hun eigen maaltijd samenstellen. Op het Pieterskerk- plein wordt een 'Oudhollandse am biance' geschapen rond een eet- plein dat plaats biedt aan zeker 500 mensen. 'Leiden Culinair '87' duurt op zaterdag 18 juli van 12.00 tot 22.00 uur en zondag 19 juli van 12.00 tot 20.00 uur. Zaterdag 18 juli is tevens weer een dag voor warenmarkt en straattheater, zondag 19 juli wordt de tweede grote Lakenmarkt ge houden. De route waarlangs de kramen staan opgesteld is dezelfde als die op 12 juli en ook aan deze markt is een verzamelaarsmarkt verbonden. Voorts wordt deze dag het nationaal concours voor straat muzikanten gehouden die als inzet De Gouden Pet heeft. De finale heeft van 17.00 tot 20.00 uur plaats op het Pieterskerkplein. Op de Nieuwe Beestenmarkt wordt we derom een braderie gehouden. De Lakenfeesten kent verder een aantal min of meer doorlopen de programma-onderdelen. In de Hooglandse Kerk wordt weer elke middag, behalve op zondag, een kort orgelconcert gehouden en worden er beiaardconcerten op het carillon van het stadhuis gegeven. In het Waaggebouw, ook dit jaar het centrum van alle activiteiten, is een Leiden-presentatie ingericht met onder meer een diavoorstel ling, een informatiecentrum, de monstraties Leidse kaas maken (op beide zondagen), een tentoon stelling en demonstraties van de Leidse weefkring en een expositie over de 3 oktober-viering. In de Hooglandse Kerk is een expositie te zien van inzendingen op de Rembrandtschilderwedstrijd voor amateurschilders en -kunstenaars. LEIDEN - Hoe het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie wordt beleefd door bezoekers van alle leeftijden, toont de gisteren aldaar ge opende tentoonstelling 'Geologie eigenhandig gezien'. In alle zalen van het museum staan tussen de 'echte' museumstukken ook werkstukken en tekeningen die door bezoekers zijn gemaakt. Impo sant is het 4 meter lange skelet van een dinosauriër, gemaakt door vwo- leerlingen. Maar ook de kleine reconstructies van geologisch en niet- geologisch materiaal geven een goede indruk van wat de bezoeker in het museum te zien heeft gekregen. Verder leveren 'gesneden' stenen, bergkristal dat tot kantkloswerk is bewerkt en modellen van uitgestorven pantservissen een vaak schitte- rend eindresultaat op. Sommige bezoekers hebben door een bezoek aan het museum een blijvende hobby ontwikkeld, waarvan ook staaltjes te bezichtigen zijn. Volgens mevrouw E. van der Wilk, hoofd van de educatieve dienst, is het de bedoeling dat deze tijdelijke tentoonstelling temidden van de per manente expositie de bezoeker door het hele museum leidt. "Vaak blij ven de mensen alleen op de parterre rondhangen. Nu moeten ze ook naar boven, willen ze alle werkstukken zien. Het uiteindelijke doel is vanzelf sprekend om bij mensen een blijvende belangstelling voor geologie en mineralogie te wekken". Aan de tentoonstelling, die tot en met 6 september duurt, is een wed strijd verbonden. Iedere bezoeker kan als jurylid optreden door voor elke leeftijdsgroep (herkenbaar aan een bepaalde kleur sticker) het nummer van het favoriete werkstuk te noteren. En wiens handen door zoveel creativiteit zélf gaan jeuken, kan in de periode van 7 juli tot en met 20 augustus op dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag zelf aan het werk met allerlei materiaal. Het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerk- gracht 17, is geopend van maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur. Zondags is het museum 's middags van twee tot vijf uur open. LEIDEN - De stichting Ouders op Herhaling wil in beroep gaan te gen de beslissing van de gemeente om haar geen extra subsidie te ge ven. De stichting wil 70.000 gulden extra hebben boven haar subsidie van 210.000 gulden per jaar om tot 1 januari 1989 als zelfstandige in stelling haar huidige cursussen in stand te houden. Ouders op Herhaling (OOH) heeft geweigerd direct samen te gaan met zes andere instelling voor volwassenenonderwijs in Leiden. OOH wilde dat deze fusie geleide- Leidse bouw verenigingen willen af van erfpacht LEIDEN - "Erfpacht voor woning bouwcorporaties schiet z'n doel voorbij". Dat vindt de Federatie van te Leiden en omstreken geves tigde woningbouwcorporaties. De federatie pleit in een brief aan het college van B en W van de gemeen te Leiden om de erfpacht voor so ciale woningbouw af te schaffen. De federatie is tot de conclusie ge komen dat verkoop van de grond voor woningbouwverenigingen het beste is. Wethouder Tesselaar heeft enke le maanden geleden aangekondigd wijzigingen in het erfpachtstelsel te overwegen. Hij komt hierover binnenkort met voorstellen. In hun brief aan het college van B en W voeren de woningbouwverenigin gen twee motieven aan om de grond in eigendom te kunnen ver krijgen. Verkoop van de grond ver schaft meer zekerheid over de ex ploitatiemogelijkheden van wonin gen na afloop van de erfpachtter mijn (50 jaar). Bovendien is een belangrijk ar gument voor erfpacht, het incasse ren van de waardestijging van de grond door de gemeente, bij socia le woningbouw niet gewenst. lijker plaats had en vroeg ander half jaar de tijd om haar activitei- ten.aan te passen. De overige fusie partners ontraadden de gemeente echter extra geld beschikbaar te stellen, een standpunt dat de ge meenteraad later heeft gevolgd. Volgens voorzitter W. Ploeg van Ouders op Herhaling zal de stich ting wanneer geen extra bijdrage wordt gegeven, genoodzaakt zijn een medewerker te ontslaan. Na 1 augustus is de instelling namelijk verplicht haar werknemers hogere lonen te betalen omdat ze onder een andere cao vallen. Door deze inkrimping zullen ook het aantal cursussen moeten worden vermin derd. Het bestuur van Ouders op Her haling voelt er voorlopig niets voor weer over een fusie te praten. De overige instellingen houden de deur voor zo'n stap op een kier. Ploeg: "We hebben met veel moei te een compromis bereikt met onze achterban, die grote moeite heeft met een fusie. Dat voorstel is ech ter zonder meer van tafel geveegd. Dan kunnen we het als bestuur on mogelijk verkopen om nu weer naar onze medewerkers en cursis ten te stappen met de mededeling: laten we dan toch maar fuseren". Doelmatig Toch sluit Ploeg een samenvoe ging met de nieuwe stichting voor basiseducatie niet helemaal uit. "Ik weet niet hoe het over ander half jaar is en hoe onze achterban dan tegen de nieuwe stichting aan kijkt". OOH zal haar activiteiten op het gebied van basiseducatie na 1 januari 1989 wel moeten stopzet ten, omdat zij dan geen subsidie meer krijgt van rijk en gemeente. De overige activiteiten van de stichting kunnen echter ook dan normaal worden voortgezet. De zes overige organisaties voor volwassenenonderwijs zijn giste ren officieel samengegaan in de De Stichting Basiseducatie Leiden. De instelling krijgt een subsidie van in totaal 1,9 miljoen gulden. Ze heeft 40 medewerkers in dienst en zal waarschijnlijk cursussen aan bieden aan ongeveer 800 mensen per jaar. De fusie is doorgezet omdat het rijk en de gemeente Leiden een meer doelmatige aanpak van het volwassenenonderwijs willlen. Overigens zullen de cursisten voor lopig weinig merken van de fusie. De meesten van hen kunnen ook in de toekomst terecht op de plaats waar zij tot op heden hun cursus sen hebben gevolgd. Nu de fusie tot stand is gekomen, denkt de stichting ook meer moge lijkheden te hebben om taken die in het verleden zijn blijven liggen, op te pakken. Zo wil de stichting in het vervolg meer aandacht gaan schenken aan alfabetiseringscur sussen voor Nederlanders. LEIDEN - Met de overhandiging van een intentieverklaring aan wethouder Van Dongen is gisteren de eerste stap gezet voor de oprich ting van een centraal werkgever sinstituut (CWI) voor het club- en buurthuiswerk. De oprichting van het CWI moet op 1 januari 1989 een feit zijn. De gemeente heeft de oprichting van instituut dat de werkgeversta ken vervult, bedongen in novem ber '86 bij het in werking treden van het welzijnsplan toen in deze sector ook een arbeidsplaatsen- overeenkomst werd ondertekend. In die overeenkomst garandeerde de gemeente werkgelegenheid bij de club- en buurthuizen. Door oprichting van een werkge versinstituut wordt de mogelijk heid gecreëerd om personeel over te plaatsen naar andere club- en buurthuizen. Ook zal er een ge meenschappelijke administratie worden gevoerd. LEIDEN - De voorgevel van het pand. van Presburg in de Donkersteeg is volledig afgebroken. De winkel brandde in januari van dit jaar uit, maar aanvankelijk leek het mogelijk om het pand opnieuw op te bouwen zonder de voorgevel tegen de grond te halen. Volgens een woordvoerder van aannemersbedrijf Bik en Breedeveld bevonden kozijnen en gevel zich evenwel in te slechte staat om die te kunnen handhaven. De aannemer wil na de bouwvakvakantie met de opbouw van de gevel in de originele staat beginnen. Het werk is dan vermoedelijk volgend voorjaar afgerond. Met de heropbouw van het gebouw is een bedrag van meer dan een miljoen gulden gemoeid. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Een 25-jarige Leidse is haar vakantie gisteren uitermate onprettig begonnen. De vrouw had in haar woning aan de Van der Werfstraat haar vakantiespullen en de spullen van haar uit Friesland afkomstige vriend klaar gezet. Daarna waren de vrouw en haar vriend 's avonds een paar uur weg gegaan. Bij terugkomst, om half elf, bleek een inbreker haar tuner en versterker te hebben meegeno men en alle waardevolle spullen uit de bagage te hebben gehaald. De vrouw vermist bankgiroche ques en girobetaalkaarten. De da der heeft zich vermoedelijk toe gang verschaft tot de woning door een raam in te slaan. LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Willem de Zwijger- laan zijn twee spaarkbankboekjes en 5000 gulden aan contant geld buitgemaakt. De inbraak is moge lijk gepleegd tijdens de vakantie van de 74-jarige bewoonster van het huis of gisteren, de dag van haar terugkomst. Volgens de poli tie had zij gedurende de eerste dag dat zij thuis was de ramen openge zet om het huis te laten luchen. Gedeelte van Breestraat ook dicht voor fietsers LEIDEN - Het deel van de Bree straat tussen Koornbrugsteeg en Gangetje wordt vanaf maandag 13 juli afgesloten voor fietsers. Deze maatregel maakt onderdeel uit van de proef met de afsluiting van de Breestraat. Fietsers moeten de pe riode van de afsluiting gebruik ma ken van Langebrug of Botermarkt. De wisselplaats waar bussen el kaar kunnen passeren, in hetzelfde deel van de Breestraat verdwijnt ook op maandag 13 juli. Met be hulp van verkeerslichten worden de bussen steeds in één richting toegelaten. Lezers schrijven Truc Na het lezen van het stukje 'Ge meente zet man uit huis met be hulp van juridische truc', zaterdag 27 juni, heb ik me afgevraagd wie er nu gek is: de gemeente, de Vrouw gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 42 jarige vrouw uit Leiden is gisteren gewond geraakt bij een verkeersongeval op de krui sing Willem de Zwijgerlaan/Ko ningstraat. De vrouw fietste op de Willem de Zwijgerlaan voor een 62- jarige Leidse bromfietser. De vrouw sloeg volgens de politie plotseling linksaf, sneed daarbij de bromfietser, waarna de vrouw ten val kwam. Ze is met een hoofd wond overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis. schrijver van het stukje of onder getekende? Om aan deze onzeker heid een eind te maken, in de hoop dat iemand reageert, is dit stukje geschreven. Uit het stukje heb ik begrepen dat iemand in Leiden met toestem ming van het gemeentebestuur een huis heeft gehuurd. De huurder heeft kennelijk de woning niet he lemaal voor zichzelf alleen nodig en verhuurt een deel van de wo ning aan derden. Uit het stukje blijkt niet dat iemand ongelukkig is: de huurder niet, de onderhuur ders niet en de omwonenden niet. Desondanks menen de duur be taalde ambtenaren dit huis te moe ten ontruimen waarna de overbe laste Raad van State als scheids rechter te hulp wordt geroepen. Waarom moet nu de bewuste huurder het huis uit? Omdat 4800 mensen in Leiden geen woning hebben, aldus de gemeente. Geen wonder, zou ik met gezond ver stand redenerend, denken. Als het door het gemeentebestuur als een misdaad wordt beschouwd als mensen dat deel van hun huis ver huren dat ze niet strikt nodig heb ben, zal de woningnood nog lang blijven bestaan. Kortom, als in het bewuste stuk alle van belang zijnde informatie is gegeven, kan ik niet anders dan tot de conclusie komen dat het huis vestingsbeleid van de gemeente meer gericht is op het scheppen van werk voor ambtenaren dan op het opheffen van wohingnood. Met andere woorden: de ambtenaren lijken gek, maar misschen is het stukje slecht geschreven of zie ik iets over het hoofd? Zouden ka merverhuurders misdadigers zijn en moeten we misschien een duur ambtenarenapparaat in stand hou den om alle mensen die zich bezon digen aan het verhuren van kamers uit hun huizen te jagen. Dr. G. de Jonge (kamerverhuurder), Rijn- en Schiekade 89, Leiden. Markt De misselijk makende kritiek van meneer Metaal in deze krant van woensdag 24 juni. is me echt in het verkeerde keelgat geschoten. De goede man weet er werkelijk hele maal niets van. Alsof het gedrag van een aantal kooplieden dat hun auto verkeerd neerzet, representa tief zou zijn voor alle marktkoop lieden. Bovendien, als er al sprake is van grove overlast, dan zijn er voldoende sanctiemogelijkheden. Maar dan moet Metaal op de juiste plaats protesteren en niet ook nog eens de marktmeesters of parkeer mensen verdacht maken. Als Metaal zijn reiswinkel opent, hebben de meeste kooplieden er vaak al zes tot tien uur opzitten. En als hij en die kapper om een uur of zes, gewassen en al, breeduit voor de tv zitten of hun balans van die dag opmaken, dan moeten onze mensen eerst nog hun handel in pakken. Daarna zijn ze nog een paar uur kwijt om hun auto's op te halen, die (en gaat u zelf maar eens kijken, Metaal) tot aan de Petrus- kerk aan de Lammenschansweg staan geparkeerd. Voordat ze bij hun gezin zijn, gaat er weer een tijd overheen. Sommigen zijn rond middernacht pas aan rust toe. Het is zo gek nog niet als een aan tal marktkooplieden tegen Metaal zegt dat hun vrachtauto van de bank is. Want die banken zien het wel zitten, die hardwerkende men sen die bereid zijn 60 tot 90 uur per week te maken. Onze grootste fout is dat we zo veel publiek blijven trekken. Ze komen uit de hele regio en iedere slimme zakenman profiteert daar van mee. Zoals de grote bedrijven, die spelen het best op deze weke lijkse happeningen in. Het parkeren van hun vaak zeer moderne wagens is voor markt kooplieden een levensgroot pro bleem. En, inventief als onze men sen nu eenmaal zijn, 99 procent van hen brengt die wagens ver bui ten het centrufri. Want waar de wa gens staan, daar kunnen geen klan ten staan. Een even simpele als ef fectieve filosofie. De oplossing van uw probleem is net zo simpel: elke zaterdag een paar van die paaltjes, waar Leiden zo 'berucht' om is, voor uw deur en klaar is Kees. En geloof deze ouwe rot nu maar als hij zegt dat zonder deze markt Leiden op zaterdag een dooie stad zou zijn. En wat u verder betreft, deze hardwerkende mensen reizen in hun schaarse vakantieweken graag en laten ook nog wel eens hun haren behandelen. Maar of ze zich bij jullie laten knippen of een reisje boeken? Wie weet, zo kwaad zijn we nu ook weer niet. Maar u moet niet proberen met ons te dol len. Eeuwen voordat er reisbureaus bestonden met hun voorgedrukte pakketten 'handel', waren wij er al. En... loop eens langs de groente- of fruitstal en al die andere kramen. Is het geen plaatje, ook al vriest het tien graden? Dan zijn ze er ook, die doordouwers. En nu met een vrou welijke marktmeester kunnen we helemaal niet meer stuk. Als ze zich maar niet laat 'inpakken' want heilig zijn we nu ook weer niet. Ben Zonderop, p/a Duindamseweg 8-10, Noordwijk. Driftstraat Namens een aantal buurtbewoners een reactie op een artikel in Steeds in deze krant van 24 juni over het 'puinperk' in de Driftstraat. Volgens mevrouw Mieremet is het de schuld van de buurtbewo ners dat het perk er zo uit ziet. Wij voelen ons als buurtbewoners aan gesproken en willen hierop reage ren. Mevrouw Mieremet doet zich erg netjes voor, maar vergeet dat haar kinderen ook altijd in het perk spelen. Als ze dat ziet, jaagt ze ze er ook niet uit. Ook laat ze haar hond zijn be hoefte in het perk doen, terwijl ze zelf bij haar deur staat. Sinds het stukje in deze krant laat ze haar hond aan de riem uit. Maar 's avonds doet het beest zijn behoefte in het perk. Als mevrouw Miere met zich zo netjes voor wil doen, dan moet ze de poep van haar hond uit het perk verwijderen. Ook willen we reageren op de uitspraak dat de struiken in het perk worden vernield. Ze geeft de jongeren daarvan de schuld, maar vergeet erbij te zeggen dat er ook ouderen zijn die een struik uit het perk halen om hun eigen tuin mee op te knappen. En laat ze nou maar niet zeggen dat haar kinderen niets doen. Want toen de 'gouden regen' in bloei stond hebben haar kinde ren er takken afgeplukt om bij haar op tafel te zetten. Wij voelen ons als buurtbewo ners aangesproken door mevrouw Mieremet. Volgens haar zijn wij de vernielers en vervuilers en is zij de nette dame. Laat ze eerst maar eens naar zichzelf kijken. Namens een aantal buurtbewo- R. Visser! Driftstraat 39a, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13