Hoe u met één telefoontje een testrit van 19.000.000km kunt maken met de Mazda 626. Opel verwacht veel van nieuwe Senator Daihatsu Charade heeft veel om voltreffer te worden -AUTO RIJ-IMPRESSIE Volkswagen Jetta met elektro-aandrijving PAGINA 9 Daihatsu begon als het zoveelste Japanse merk een jaar of tien gele den met de export. Mede naar Eu ropa en dus ook naar ons land. Het merk huppelde een beetje achter de feiten aan. De hausse dank zij de lage notering van de yen liep al op het einde en er waren al zoveel Japanse merken op de markt dat het publiek weinig ani mo toonde om ook nog even die nieuwe namen uit het hoofd te le ren. Het heeft lang geduurd eer Daihatsu wat naambekendheid kreeg. Eigenlijk gaat dat nu pas ge beuren. En ik moet mij sterk vergissen als dat in de naaste toekomst niet vlotter zal gaan. De derde generatie van de Daihatsu Charade heeft na melijk zoveel troeven aan boord, dat het model tot een voltreffer kan uitgroeien. Het is een leuk, wat eigengereid ogend bol karretje. Groter en com fortabeler dan zijn voorganger. Bo vendien ook zuiniger. En lijks duurder. Dat vormt een hand vol sterke punten. Met z'n vieren De nieuwe Charade is nog steeds 3.61 meter lang, maar is enkele cen timeters breder geworden. Het lijkt niet veel, maar in de praktijk hebben de inzittenden heel wat meer ruimte. Langdurig ben ik met vier personen in de Charade op stap geweest en dat ging uitste kend. Er kwam geen enkele klacht van de achterbank. De Japanse constructeurs slaag den er in een Cw-waarde van niet meer dan 0,32 te verwezenlijken, wat voor zo'n kleine een uiterst res pectabele prestatie kan worden ge- Daihatsu Nederland heeft een groot aantal versies in de verkoop. Met drie of vijf deuren. Met vier of vijf versnellingen of een automaat. In maar liefst vier verschillende gradaties van luxe. En met benzi- ne- of dieselmotor. Wat de diesel betreft is er dan ook weer kiezen voor een motor zonder of met tur bo (resp. 19,5 en dik 23 mille). De benzineversies hebben alle maal de oude en vertrouwde 993 cc driecilinder motor met een motor vermogen van 52 pk, met uitzonde ring van de GTti, die bij de eerste presentatie zoveel aandacht heeft gekregen. Die heeft ook wel het zelfde blok van die één liter drieci linder motor, maar met behulp van injectie, turbo (met intercooler) en vier kleppen per cilinder is het ver mogen opgevoerd tot 101 pk. Uit stilstand komt die snelle rakker in amper 8 seconden naar 100 km/uur snelheid en op zijn top haalt hij 185 km/uur. Uiteraard een kostelijke kar voor snelheidsmaniakken. maar door zijn prys van 26 mille geen broodje van de bakker. Ik heb dan ook voor de test de voorkeur gegeven aan de TS Spe cial, die als de voortekenen niet be driegen het best verkochte exem plaar van de serie gaat worden. Een serie die begint met de TS van 15,3 mille en dus eindigt bij die GTti. Daar tussenin hangt de TS Special, die met een vijf-versnel lingsbak nagenoeg 17 mille kost. Sprinter Natuurlijk kan elke ingewijde horen, dat er onder de motorkap een driepitter zit. Zowel bij het op trekken als bij het accelereren en bij hogere snelheden kan men niet ontkennen, dat het oude beestje nog steeds flink wat kabaal produ ceert. Maar het neemt nooit ondra gelijke vormen aan. Als er echter bij hogere snelheden ook nog flink wat wind- en bandgeruis bijkomt moet men de knop van de radio een flink eind doordraaien om nog wat te kunnen horen. Deze TS Special wil best wat snelheid maken. Vooral als men bereid is wat extra werk met de versnellingspook te verrichten kan men de wagen heel vlot uit de startblokken krijgen. Het is geen echte jager, maar een sprinter die tot om en nabij de 120 km/uur vlot kan versnellen. Daarna gaat het ui teraard veel trager en om en nabij de 147 valt de naald van de snel heidmeter helemaal stil. Natuurlijk is zo'n kleine auto niet op zijn aangenaamst als men het onderste uit de kan haalt. Hij is toch al een beetje springerig en bij hogere snelheden een tikje vaag in het stuur. Dat gevoel wordt tegen de top aanzienlijk versterkt. Maar het blijft steeds goed controleer baar. Alles bij elkaar vind ik dat Dai hatsu met deze TS Special voor 17 mille een zeer goed hanteerbaar, redelijke comfortabel (mede door de goede stoelen) en bovenal op vallend zuinige auto levert. Wat zelfs als men het gaspedaal heel lang heel diep ingedrukt houdt, dan nog blijft het verbruik aan de gunstige kant van de 1 op 15. En wanneer men het wat rusti ger aan doet is 1 op 16 of nog beter zeker haalbaar. Daihatsu zit met deze derde Cha rade op de goede weg. Technische gegevens Daihatsu Cha rade TS Special. Watergekoelde drieci- lindermotor in lijn. Inhoud 993 cc. Ver mogen 52 pk. Compressieverhouding 9,5:1. Koppel 75 Nm bij 3200 r/min. Ac celeratie 0-100 km/uur in 14,5 sec. Top snelheid 147 km/uur. Lengte 3,61 m. Massa 750 kg. Tankinhoud 37 liter. Aanhanger geremd 700 kg. Prijs (met vijf versnellingen) f.16.999,-. Duizenden meer Lagen eind mei de autoverkopen nog ruim boven het niveau van vorig jaar, nu ziet het naar uit dat het jaar met een aanzienlijk klei ner aantal verkopen zal worden afgesloten. Onder invloed van de verplich te autokeuring zijn vorig jaar de prijzen van gebruikte auto's om hoog geschoten. Dat maakte het inruilen aantrekkelijk. Nu zit de autohandel echter met een over vloed aan ingeruilde auto's. Dus zijn de prijzen weer gedaald. Het gevolg is dat men bij de aankoop van een nieuwe auto aanzienlijk meer moet bijbetalen dan vorig jaar. Bij een auto van ongeveer 20.000 kan dat al duizenden gul dens schelen. Dat brengt velen ertoe te besluiten nog maar een tijdje met de oude auto door te rijden. Directeur Ger van Welsenes van General Motors denkt dan ook niet dat de 570.000 verkochte auto's van vorig jaar weer zullen worden gehaald. Hij gokt nu op ongeveer 540.000. Dat heeft na tuurlijk ook consequenties voor Opel, dat vorig jaar voor de eer ste maal in de geschiedenis meer dan 100.000 bedrijfs- en perso nenauto's noteerde. Misschien haalt het merk dat curieuze aan tal dit jaar nog net, maar het zal een dubbeltje op zijn kant wor- Waarom zou u de moeite nemen al die kilometers te rijden als het bewijs van de kwaliteiten van de Mazda 626 u kan worden geleverd door het plegen van een sim pel telefoontje! Bel de Mazda servicelijn nr. 020-809809' en we sturen u een gratis exemplaar van het gebruikersrapport "19-352.150 km met de Mazda 626" uit de Autokampioen. We denken dat u het een heel overtuigende demonstratie zult vinden van de prestaties, het comfort en de waarde van deze auto. Maar als u het toch alle maal nog eens zelf wilt erva ren, neem dan contact op met uw Mazda-dealer. Hij toont u graag de technische hoog standjes, die de Mazda 626 de onderscheiding van Auto van het Jaar hebben bezorgd in Japan en Australië. Terwijl hij verder het predikaatBestelmportauto in Duitsland verwierf. En de Technical Innovation Award in Frankrijk. Daarbij biedt uw Mazda- dealer u juist nü een uiterst gunstige inruilprijs voor uw huidige auto. Bel dus nu voor het gra tis Autokampioen rapport. En maak dan zelf een proefrit met de Mazda 626. We den ken dat u overtuigd zult zijn ver voordat u die 19-352.150 km zelf gereden hebt. De Mazda 626 is er in drie modellen: de 4-deurs Sedan vanaf f 23.845,-, de 5-deurs Hatchback vanaf f26.195,- en de 2-deurs Coupe vanaf f 26.445,-. Keuze uit meer dan 40 uitvoeringen. Van 1.6 liter benzine- tot 2.0 liter dieselmotoren (afgebeeld de Mazda 626 Hatchback 2.0 LX). Alleen op werkdagen tussen 9.00 uur en 17.00 uur MAZDA MAAKT DE TOP BEREIKBAAR. PRflZEN (WQZIGINGEN VOORBEHOUDEN') INCLUSIEF BTW! AFLEVERINGSKOSTEN f 595.-. IMPORTEUR: AL'TO PALACE DE BINCKHORST BV DEN HAAC ■MMMI de Charade op de goede weg Samenstelling: Koos Post doende in elk geval om dat opti mistische gevoel van Van Welse nes en zijn verkoopdirecteur Teus de Jong te rechtvaardigen. Verschuiving In de jaren 1978 tot 1986 werden door Opel in totaal 180.000 Monza's en Senators op de markt gebracht. Opel ziet daarin het bewijs, dat het grote model behoorlijk werd gac- cepteerd. 'En dat ondanks het ge brek aan status, die hebben wij nu eenmaal niet', erkende Ger van Welsenes. 'Maar wij denken dat de automobilisten vandaag de dag steeds rationeler gaan denken. Een Europees onderzoek heeft uitge wezen dat er een verschuiving van beoordeling heeft plaats gehad. Er wordt nu meer op techniek en prestaties gelet, minder op status'. De sierlijke nieuwe Opel Senator - die sterk gelijkt op de Omega - wordt begin september voor het eerst getoond op de autotentoon stelling in Frankfurt. Vanaf 18 sep tember zal hij ook in de Nederland se showrooms staan. Hij wordt voorlopig alleen geleverd met 2,5 en 3 liter zescilinder benzinemoto ren. In het vooijaar komt er een turbo-dieselversie bij. De eenvou digste uitvoering zal ongeveer 65.000 gulden gaan kosten, de meest luxueuze CD komt dicht in de buurt van de 100.000 gulden. Hoewel hij sterke gelijkenis met de Omega vertoont is hij gemakke lijk te onderscheiden door de wei nig fraaie, maar wel opvallende grille. De wagen is ook zo'n tien centimeter langer dan de Omega. Hoewel hij zulke limousines het overweldigende comfort belangrij ker is dan de topprestaties, mogen die er beslist zijn. De acceleratie uit stilstand naar 100 km/uur loopt van 9 naar 11 seconden, uiteraard af hankelijk van de gekozen uitvoe ring. De topsnelheid ligt in alle ge vallen dicht in de buurt van de 200 km/uur en gaat er bij de drieliter motor van 177 pk vermogen zelfs royaal overheen: 220 km/uur. Alle uitvoeringen zijn compleet uitgerust met Opeis toch wel uniek ophangingssysteem - zoals we dat kennen uit de Omega - een remsys- teem met schijfremmen rondom met het anti-blokkeersysteem zo wel als met de snelheidsgevoelige stuurbekrachtiging. In de CD-uit- voering zit ook nog een elektro nisch regelbare schokdemping: van sportief tot extra aangenaam. Het behoeft nauwelijks nog be toog dat het rijden met zo'n royaal van comfort voorziene en vrij prij zige limousine een uiterst aangena me ervaring is. Om het voorlopig eenvoudig te zeggen. Als we de eeuwig optimistische algemeen directeur Ger van Welsenes van General Motors Nederland mogen geloven, gaat Opel op jaarbasis meer dan duizend exemplaren van de nieuwe Senator verkopen. Dat zou dan een verdubbeling betekenen van het beste resultaat dat men tot nu toe met dit vlaggeschip van de Opelvloot in ons land heeft geboekt. tiet grove rooster aan de voorkant doet wat afbreuk aan de sierlijke Deze kopers kunnen dus niet al- Opel Senator. (Fotopr) leen in het kamp van de huidige Hoewel er al heel lang wordt ge sproken over en geëxperimenteerd met elektrisch voortbewogen au to's is het idee nooit echt van de grond gekomen. Hier en daar rij- dens weliswaar elektrische auto's rond, maar van massale produktie is het nooit gekomen. In de meeste gevallen was de ac tieradius te klein. Men kwam ge woon niet ver genoeg met de be schikbare energie. Het gewicht van de accu's en hun ruimtebeslag was bovendien dermate groot dat het probleem vooralsnog onoplosbaar bleek. Aan de vraag hoe zou moeten worden voldaan aan de enorm ge stegen vraag naar elektriciteit als auto's Ineens en masse op stroom zouden gaan rijden is men niet eens toegekomen. Toch zyn de experimenten nooit helemaal gestopt. Dat blijkt ook weer uit deze foto van de Volkswa gen Jetta 'CitySTROMer', die werd gebouwd voor een conferentie over elektrovoertuigen kortgele den in de Zwitserse stad Interla ken. De elektro-industrie slaagde er in voor deze Jetta een nieuw licht gewicht staafaccu te ontwikkelen, die bij eenzelfde gewicht viermaal zoveel energie kan opslaan als een traditionel loodaccu. Bovendien kunnen staafaccu's gemakkelijker in de kolossale kofferbak van de Jetta worden gebouwd zonder de bagageruimte wezenlijk aan te tas ten. Maar met een topsnelheid van niet meer dan 105 km/uur en een actieradius van maar net 120 km zie ik nog geen rijke toekomst voor deze elektro-Jetta weggelegd. Senator-rijders worden gevonden. Bij Opel maakt men er ook geen geheim van te verwachten dat bloemen uit de tuinen van BMW en Mercedes kunnen worden geplukt. Tot deze overtuiging is Van Wel senes gekomen na het uitstapje naar Zweden dat een aantal poten tiële Senator-kopers kortgeleden kreeg aangeboden. Zij kregen daar de gelegenheid met de auto kennis te maken en toonden zich onver deeld enthousiast. Er is al een aan tal orders uit voortgekomen. Vol De 'City STROMer': nog geen rij ke toekomst tegemoet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9