Nijpels kondigt harde aanpak verzuring aan OUD Het Motor huis 'Nederland wordt steeds perverser' Feest mee en maak kans op'n reis naar Disneyworld. aF=Ei_^ Intensieve veehouderij grootste veroorzaker Van Eekelen voorstander Euro-brigade Bubbelbaden vaak te zuur Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels (milieubeheer) voorspelt "diep ingrijpende maatre gelen" om de zure neerslag in Nederland in te perken. Nijpels sloot niet uit dat al voor 1988 tussentijdse maatregelen zullen worden afgekondigd die vooruitlopen op definitie ve voorstellen in het najaar van 1988. Vooral de ammoniakbevuiling is een belangrijke bron van verzuring waarover een "hele zware discus sie" zal worden gevoerd die Nijpels "met zorg tegemoet ziet." De mi nister liep gisteren vooruit op een notitie die komend najaar wordt gepubliceerd. Daaruit met name de intensieve veehouderij als grote bron van verzuring tevoorschijn komt. De bijdrage van Nederlandse bronnen aan zure neerslag in Ne derland wordt thans als volgt ge raamd: elektrische centrales zeven procent, raffinaderijen zes procent, verkeer twaalf procent, industrie negen procent, landbouw zestig procent en de rest van overige bronnen. Vooral het cijfer voor de land bouw, hoofdzakelijk ammonia- kuitstoot in intensieve veehoude- rijgebieden (zoals De Peel) is van belang voor de aard van de maatre gelen die worden voorbereid. De minister gaf te kennen dat Neder land en West-Duitsland te zamen vooruit moeten lopen met het te rugdringen van de zure neerslag indien wederom blijkt dat de EG uiterst traag tot besluitvorming en uitvoering van milieumaatregelen komt. Daarbij wordt uiteraard ge keken naar de grootste vervuilers. Nederland kent de grootste amo- niakneerslag in West-Europa, zo zei Nijpels. Voor ammoniak en stikstof is Nederland bovendien een netto-exporteur: wij veroorza ken meer overlast in het buiten land dan onze buren veroorzaken in Nederland. De analyse van minister Nijpels leidde tot verontrusting bij het CDA. Mevrouw Oomen-Ruijten DEN HAAG (GPD) - Minister Van Eekelen (defensie) is er een voorstander van dat Nederland deel gaat nemen aan een gemeng de Europese brigade. Het idee daarvoor kwam twee weken gele den van de Westduitse bondskan selier Kohl, toen hij zich uitsprak voor een gezamenlijke Frans-West- duitse legerbrigade. Van Eekelen vindt dat ook landen als Belgiè en Engeland, militairen en materieel moet leveren aan een dergelijke brigade. Tot verrassing van velen in de Tweede Kamer deed Van Eekelen gisteren in de Kamer, tijdens een debat over het Nederlands voorzit terschap van de WEU (Westeuro- pese Unie) deze uitspraken. Hij verklaarde zelfs in Bonn al ge sprekken te hebben gehad over de eventuele Nederlandse deelname. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) onthield zich in de Kamer van commentaar op het persoonlijke standpunt van zijn collega. De gemengde Frans-Westduitse brigade is een zaak die politiek zeer gevoelig ligt. De Franse troe pen maken geen deel uit van de Navo en Duits-Franse samenwer king op dit gebied zou een eerste stap kunnen zijn in de richting van militaire integratie van Frankrijk in de Navo. Van Eekelen heeft beloofd de Kamer binnenkort een notitie te sturen met daarin het standpunt van de Nederlandse regering over de deelname aan een eventuele Eu ro-brigade. DEN HAAG (ANP) - He.t water van zogenoemde whirlpools of bubbel baden blijkt nogal eens te zuur. Ex ploitanten van whirlpools zijn ge waarschuwd maatregelen te ne men om een 'overdosis' aan zuur te voorkomen. Het is gebleken dat zich bij de reiniging met chloorver bindingen van water met een te ho ge zuurgraad chloorgas kan vor men. Dat gas, aldus het ministerie van Volksgezondheid, is er ver moedelijk de oorzaak van dat on langs bij een aantal whirlpools in Zeeland bezoekers last kregen van braakneigingen, hyperventilatie, hoesten en kortademigheid. Het ministerie heeft nu in een brief aan provincies, regionale in specteurs milieuhygiëne en belan genorganisaties van bepaalde zweminrichtingen op het gevaar van het chloorgas gewezen. Het probleem is volgens het ministerie de in de wet geregelde waterkwali teit en -behandeling. Nog niet alle inrichtingen die over een whirlpool beschikken val len onder de werkingssfeer van die wet waarin onder meer de zuur graad is geregeld. Het gaat bij voor beeld om whirlpools bij campings, hotels en sauna's. Het ministerie is van plan ook deze zwemgelegenhe- den snel onder de betreffende wet te laten vallen. (CDA) benadrukte dat de land bouw al "hard is aangepakt". Nij pels wilde niet in die termen spre ken. Het beginsel dat de vervuiler betaalt staat voor hem voorop. Ze ker als het gaat om de mogelijkhe den om verzuring in Nederland te verminderen komt de intensieve veehouderij nadrukkelijk in beeld. Van de in totaal dertig procent die ammoniak bijdraagt aan de verzu ring is drie kwart uit Nederland af komstig, zo blijkt uit de voorlopige gegevens van de minister. PPR-Kamerlid Lankhorst signa leerde dat vorig jaar ondanks richt lijnen van minister Braks (land bouw) om de varkensstapel en daarmee het mestprobleem aan banden te leggen het aantal mest- varkens nog met tien procent is toegenomen. VEENENDAAL - Het ver branden van pornoblaadjes, za terdag in Veenendaal, door voor malig EO-directeur drs. L. Do renbos, is bedoeld als een sym bolische actie. Maar dan wel een die het begin moet worden van een "grote geestelijke schoon maak". die Nederland moet zui veren van alle vunzigheid die momenteel in geschrift en op vi deobanden te koop wordt aange boden. Het is een misverstand dat zaterdag grote stapels porno grafische geschriften zullen wor den verbrand, zo liet hij gister avond weten. door Funs Kockelmans Slaagt de opzet van Dorenbos, dan zullen we met zijn allen niet alleen gelukkiger en gezonder door het leven gaan, maar kan de overheid bovendien grote som men op zak houden die nu wor den besteed aan criminaliteits- en drugsbestrijding, zo is zijn stellige overtuiging. „Hoe het verhaal in de wereld Dorenbos en de anti-pornostrijd: is gekomen dat ik alle porno in Veenendaal wil opkopen weet ik niet", aldus Dorenbos. „Dinsdag zijn enkele medewerkers van mijn stichting Rainbow de Vee- nendaalse tijdschriften winkels langs geweest en hebben een in ventarisatie gemaakt. Ook heb ben zij enkele van die blaadjes meegenomen. Maar alles wegko pen, daar is geen beginnen aan, zelfs niet in een christelijke ge meente als Veenendaal. Ik ben werkelijk verbijsterd over de voorraden die ze hebben aange troffen. Bovendien is het natuur lijk niet mijn bedoeling om de pornosyndicaten te spekken". De eventuele pornoverbran ding zal gepaard gaan met het uitdelen van een door zijn mede werkers gemaakte lijst van laak bare geschriften, alsmede van de winkels waar die verkocht wor den. "Die winkels worden door ons tot pornografisch besmet ge bied verklaard", aldus Dorenbos. "We zullen ze met krijtstrepen op de stoep markeren, zodat het pu bliek weet dat het er niet naar binnen moet. Of de winkeliers me dat in dank afnemen? Ik denk het niet. Maar dan moeten ze die blaadjes maar niet verko pen". Dorenbos en de zijnen willen de Veenendalers tevens oproe pen druk uit te oefenen op hun tijdschriftenverkoper en video theek om zedenbedervende ge schriften en banden van hun schappen te weren. Ook met het uitgeversbedrijf VNU ('dat veel losbandige publicaties van de persen doet rollen') en grootwin kelbedrijven als Albert Heijn en V en D wil Dorenbos in discussie treden. Bladen als Panorama en Nieuwe Revue, in honderddui zenden gezinnen gelezen, rekent Dorenbos eveneens tot de porno. Zijn definitie luidt als volgt: "Pornografie is alles dat een commercieel gebruik maakt van seksualiteit". Is met een dergelij ke ruime begripsomschrijving, waaronder een belangrijk deel van alle reclame-uitingen gere kend kan worden, het eind niet zoek? "Jazeker," zegt Dorenbos, „het eind is ook zoek. We worden steeds perverser in dit land. Ik was gisteren nog in Amsterdam in de rosse buurt. Het is ver schrikkelijk! Als je het verdriet en de ellende ziet dat die heroi- nehoertjes van de gezichten druipt... Het kost de overheid miljoenen om alle gevolgen van prostitutie en pornografie te be strijden. Dat geld kan allemaal worden bespaard". Maakt u al plannen^^^^* voorde aan schaf van 'n nieuwe of piekfijne gebruikte auto? Kom dan nu naar uw Opel-dealer. Want bij ons kunt u nu letterlijk en fi guurlijk de vakantie vieren. Ruim twee weken lang groot feest. Met fantastische aanbiedin gen en 'n leuke prijsvraag waarmee u gran dioze prijzen kunt^^ winnen. Kortom ..Happy Days" bij M uw Opel-dealer. Als dat geen gelukkige en tevre den klanten oplevert... Immers, of u nu kiest voor de kompakte, felle Corsa.de sukses- volle Kadett.de komfortabele Ascona.de spor tieve Manta, de stijlvolle Omega, bekroond met de titel „Auto van het Jaar 1987'.' ze zijn allemaal even fantastisch! Al was het alleen al om de hoge inruilwaarde. waar-J van u bij alle Opel-modellen verze-^^ kerd bent. Bovendien hebben we tijdens onze „Happy Days" een drietal aktiemodellen blinkend in de showroom staan. Om te beginnen de Corsa Cup. Een 3-deursCorsa,uitgerust met 1.2 N-Euronorm- motor en o.a. GLS-wieldoppen. 2-spaaks stuurwiel, achterruitwisser met intervalscha- keling, fraaie striping en waarschuwingszoe- tenspiegels in de kleur van de auto, sportieve bekleding van stoelen en interieuren exclusieve striping. Zowel de Corsa Cup als de Kadett Club zijn uitgerust met een schone motor. Deze schone motor is geschikt voor lood vrije benzine en levert dus een bijdrage tot een schoon milieu. Isergeen loodvrije benzine voorradig (b.v. tijdens uw vakantie). dan kan er ook zonder problemen superbenzine worden getankt. En als derde aktiemodel. de Ascona Tra veller, in 2- 4- of 5-deurs ui tvoeri ng. Leverbaar met diverse motoren, natuurlijk ook schone De Ascona Traveller is uitgerust met o.a. getint glas rondom, centrale portiervergrendeling en 'n soepel schakelende 5-versnellingsbak. Drie exclusieve aanbiedingen, die zeker maximaal 2 jaar, met weinig kilometers en 6 maanden waterdichte garantie. Of 'n OK-in-^^^^fc ruilwagen. met 3 maanden OK-BOVAG- garantie en 1500 km testen met 'n. maximum van twee weken. Kortom, of u nu een nieuwe of gebruikte auto koopt..., tijdens onze „Happy Days" stapt u altijd blij en geluk kig in de auto van uw keuze. En over „blij" gesproken..., iedereen die tijdens onze „Happy Days" 'n nieuwe Opel. Young One of OK-inruilwagen koopt, kan meedoen aan 'n prijsvraag met fantastische prijzen, en een 9-daagse sprookjesvakantie met 't gezin (max. 4 pers.) naar Florida. Orlan do, met 'n bezoek aan Disneyworld.verdienen. Maar ook de tien tweede prijzen zijn fan tastisch. Want wat dacht u van een kadobon voor een verblijf in een van de vijf-sterren- bungalowparken van Center Pares. Bovendien heeft u altijd prijs. want... iedere deelnemer krijgt om te beginnen al 'n handige „Route Runner'! Een uitschuifbare kunststof wegenkaart, die de gewone papie ren wegenkaart hopeloos ouderwets maakt. Een unieke uitvinding, die u gewoon CORSA CUP. PRIJS V.A.f 17.850.-. mer voor brandend licht Vervolgens de Kadett Club. Met 1.3 N- Euronorm-krachtbron. 5' e J x 13 GT-velgen. brede banden, van binnenuit verstelbare bui een bezoek aan onze feestelijke showroom waard zijn. Ook als u op zoek bent naar een „Young One'! bijvoorbeeld. Een jonge Opel van moet hebben! Kom dus snel naar onze show room, want 'n bezoekje zou wel eens in Disneyworld kunnen eindigen... De aktie loopt van 2 t/m 18 juli 1987. DE OPEL-DEALER.ZEKERHEID VOOR ALLES. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. TELEFOON: 071-769313. 567 - resp f 598- Af Gcr

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8