FNV wil weg uit ambtenarenoverleg WW-premie moet fors omhoog' Belang midden- en kleinbedrijf onderschat' Van Dijk houdt voet bij stuk Aandeelhouders Wolters achter fusie met Kluwer Steun aan stukgoed onder voorwaarden Enorm overschot vliegas dreigt DEN HAAG (GPD) - Het front van de vier ambtenarencentrales tegenover het kabinet is uit elkaar gevallen. Tijdens het overleg over de arbeidsvoorwaarden heeft de algemene ambtenarencentrale ACOP (FNV) bij minister Van Dijk van binnenlandse zaken een ^annendTdagen"hebben harde looneis voor dit jaar op tafel gelegd: een loonsverhoging van 1 procent en een voel voor humor ook nodig", uitkering van 300 gulden ineens. Kosten 900 miljoen gulden. De andere drie centrales meende het bestuur, dat alle voor- stand té kunnen brengen. Deze fu- ZWOLLE (ANP) De aandeelhou- ders van uitgever Wolters Samson juichen de voorgenomen fusie van Wolters Samson met Kluwer toe. Dat bleek gisteren tijdens de aan deelhoudersvergadering. Wel wer den enige vraagtekens gezet bij de manier waarop de voorlichting heeft plaatsgevonden en voelden twee concerns op een rijtje zette, zij zich enigszins buitenspel gezet. „Beide bedrijven zijn financieel Bestuursvoorzitter Ververs her- zeer krachtig en winstgevend. On- haalde echter nog eens, dat Kluwer en Wolters Samsom niet van plan zijn alle scenariós prijs te geven bij expansie. De strategie van Kluwer dit conflict met uitgever Elsevier, die Kluwer tegen haar zin over wil 'zwaluwstaart' naadloos met die van de Wolters Samson Groep', al dus Ververs. De vergadering verliep in een De vergadering had geen pro- vrij ontspannen sfeer. „In deze bleem met de verdubbeling van het maatschappelijk kapitaal tot 200 miljoen, nodig om het fusie tot staan welwillender tegenover het bod van de regering van 795 miljoen gulden voor dit en delen volgend jaar. i een samengaan 1 vindt plaats Wolters Samsom op de veel grotere Kluwer, omdat daardoor direct een sterke beveiliging tegen een nieu we aanval van buiten wordt opge bouwd. Wolters Samsom kent een beveiliging ondermeer door het feit dat zij structuurvennootschap is (wat de rechten van aandeelhou ders sterk beperkt) en mogelijk heid heeft preferente aandelen (aandelen met stemrecht) bij be vriende organen uit te geven. De situatie blijft voorlopig onge wijzigd. Wolters Samsom bezit in middels zoveel aandelen Kluwer, dat daarmee naar stemmen gere kend het samengaan van Kluwer en Wolters gegarandeerd is. Verder heeft de zich verder nog steeds in stilzwijgen hullende Elsevier toe gegeven, dat zij een belang in Klu wer heeft opgebouwd. Hoe groot dit bezit is, is niet bekend. Even onbekend is het belang van de Britse uitgever Maxwell. Nog deze week zou overigens het biedings- bericht van Elsevier moeten ver schijnen. Ververs zei wel, niet be reid te zijn om ingewikkelde con- tructies te gaan bouwen waardoor de normale bedrijfsvoering in ge vaar zou kunnen komen. De op dracht van een uitgever is uiteinde lijk, uitgeversactiviteiten te voeren die voor iedereen, ook voor aan deelhouders, positief uitpakken, aldus de voorzitter van de Raad van Bestuur. Minister Van Dijk bleek op aantal punten keihard i van de rijksoverheid te dekken wordt al enkele jaren 500 miljoen leg: hij hield onverkort vast aan het gulden aan pensioenpremies niet bod van 795 miljoen gulden een aan het ABP afgedragen. In die 500 hard gegeven van het kabinet. Van miljoen zit 185 miljoen gulden aan het kabinet had de bewindsman premies die door de werknemers niet de vrijheid gekregen dit be- zijn opgebracht. "De minister wil drag te verhogen. Ook bleef hij on verbiddelijk weigeren een werkne- niet eens praten over ons eigen geld, want het zijn duidelijk i mersdeel in de pensioenpremie centen", aldus Van der Scheur. niljoen gulden te gebrui- Van de door het kabinet beschik- de verhoging van de 795 baar gestelde 795 miljoen gulden miljoen gulden die beschikbaar voor de verbetering beidsvoorwaarden. loonruimte is overigens slechts nog 200 miljoen gulden vrij be steedbaar. Het grootste deel Wel bleek de minister bereid op het geld is inmiddels uitgegeven voorstel van de christelijke ambte- i verhoging van het vakan- narencentrale nog twee weken te tiegeld met een half procent ene verlaging van de vut-leeftijd met jaar. Zware straf VS voor Toshiba studeren op een idee van deze trale een andere berekeningswijze in de vut-regeling toe te passen, waardoor via het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds een bedrag extra van 200 miljoen gulden be schikbaar kan komen boven de 795 miljoen. Gaat de minister hierop in dan zien drie van de vier centrales nog een geringe kans met de minister WASHINGTON (Rtr/UPI) - De tot overeenstemming te komen Amerikaanse Senaat heeft beslo ten om voor tenminste twee jaar een importverbod in te stellen op produkten van de Japanse firma Afcro1rir»or» Toshiba en de Noorse Kongsberg Algeiopen Vaapenfabrikk. De maatregel, die Voor de algemene ambtenaren- als amendement wordt toegevoegd centrale ACOP is het afgelopen, aan de nieuwe handelswetgeving, Als over twee weken de minister weigert te praten een vergelding voor de door Washington gewraakte verkoop loonsverhoging, loopt deze van hoogwaardige technologie centrale uit het overleg. "Het ver- de Sowjet-Unie door beide der opvoeren van de hele verto- ondernemingen. Het verbod ning heeft dan voor ons geen enke- scheelt Toshiba tussen de drie en meer", Scheur. Van der Scheur zag ook geen voorzitter Van der de vier miljard dollar per jaar. Tussen 1982 en 1984 verkocht Toshiba Machine, een dochteron kel heil in het voorstel van de derneming van het op één christelijke ambtenarencentrale grootste Japanse elektronicacon- andere berekeningswijze de vut-regeling 200 miljoen i, freesmachines aan de Sovjet- Unie, waarmee daar ultra-geluid- onderzeebootschroeven gulden extra boven tafel te krijgen, Hij noemde dit aanvankelijk ge- werden geproduceerd. De verkoop sjoemel met geld van de ambtena- was in strijd met de Japanse wet en ren, maar nam dit direct weer terug met de statuten van de Coördina- om de andere drie centrales die het plan wel steunen niet tegen zich te krijgen. De woede van Van der Scheur richt zich ook op het feit dat de mi nister zonder meer weigert te pra ten over het werknemersdeel in de pensioenpremie. Om de tekorten Wolters Samson Wolters Samsom wil haar doch teronderneming Samsom Micro filmtechniek verkopen aan de Am sterdamse onderneming Microsto re, zo heeft de Zwolse uitgever van daag meegedeeld. Bij Microfilm techniek zijn 21 medewerkers in vaste dienst, die ook na de verkoop bij het bedrijf kunnen blijven werken. Mosselen De veiling van de eerste mosse len in Yerseke heeft gisteren rede lijke prijzen opgeleverd. Gemid deld gingen de schelpdieren voor honderd gulden per moSselton van de hand. Vorig jaar werden de eer ste partijen verkocht voor meer dan 300 gulden per mosselton. Het is nog niet te zeggen wat de consu ment vanaf volgende week vrijdag, wanneer de mosselen officieel in de handel komen, zal moeten beta len. Postbank De ambtenarenbond AbvaKabo denkt aan landelijke acties onder alle duizend werknemers van de zeven codeercentra van de Post bank NV om sluiting van het co deercentrum in Tilburg te voorko men. Het zal daarbij volgens Post bank-bestuurder S. Raaijmakers gaan om 'de hardst mogelijke ac ties die ongetwijfeld het publiek zullen treffen'. Komende woens dag beslist het landelijk bestuur van de AbvaKabo over de actie plannen. Zuid-Afrika Na een staking van twaalf dagen is gisteren het werk bij de Zuidafri- kaanse bierbrouwerijen hervat, maar nu dreigt nieuwe arbeidson rust in de belangrijke mijnbouw- en metaal-sector. Dinsdag werden de onderhandelingen afgebroken tussen de zwarte mijnwerkersbond NUM en de mijndirecties. NUM- woordvoerder Marcel Golding zei dat nu onder de leden een stem ming wordt gehouden over sta kingsacties. ZBB De Zetmeelbedrijven 'De Bijen korf (ZBB) zoekt samenwerking met een andere onderneming. Dit staat in het jaarverslag over 1986. Directeur J. Kuiper deelde giste ren desgevraagd mee in onderhan deling te zijn met een mogelijke partner. Nadere mededelingen wil de hij nog niet doen. De nettowinst daalde van 4,6 miljoen gulden in 1985 naar 4 miljoen vorig jaar. tiecommissie voor Exportcontrole (COCOM), die de uitvoer naar com munistische landen reguleert. De president-directeur en de voorzitter van de raad van bestuur van de Japanse firma Toshiba zijn gisteren afgetreden naar aanlei ding van de illegale verkoop van machines aan de Sovjet-Unie door een dochteronderneming. Presi dent-directeur Sugiichiro Watari en bestuursvoorzitter Shoichi Sa ba maakten hun aftreden bekend op een inderhaast belegde confe rentie, enkele uren nadat de Ame rikaanse Senaat zich uitgesproken voor het invoerverbod op de pro dukten van Toshiba. AMSTERDAM (ANP) - Minister Korthals Alles van justitie heeft gisteren op het hoofdpostkantoor in Amsterdam de nieuwe pin-con- trole-apparatuur in gebruik ge steld, die aan lo ketten van post kantoren komt te staan. Deze appa ratuur kan de magneetstreep achter op een nieuw soort giro pas lezen en vast stellen of pas en klant bij elkaar horen. De klant moet dan zijn per soonlijk identifi catienummer (pin-code) intoet sen. Het persoonlijk nummer bestaat uit vier cijfers. Het wordt bij af gifte van de pas op een apart briefje verstrekt en moet geheim blijven. Bij proe ven in Tilburg is gebleken dat één tot twee promille van de klanten niet met het sys teem kan om gaan, door bij voorbeeld vergeet achtigheid (voor- ROTTERDAM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) blijft bereid mee te betalen om het teveel aan mensen in de stukgoedsector van de Rot terdamse haven weg te werken. Hij stelt daaraan echter wel strikte voorwaarden. Dit blijkt uit een brief die de bewindsman afgelopen maandag aan de partijen in het in tussen zo goed als bezworen stuk- goedconflict heeft gestuurd en die gisteren openbaar is gemaakt. De brief bevat een duidelijke stok achter de deur en dwingt werkgevers en bonden om op kor te termijn het overschot aan man kracht drastisch te verminderen. De bewindsman gaat er in zijn brief nog van uit dat partijen nog steeds geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken over een op lossing voor het teveel aan stuk- goedwerkers en dat hij daarom de bijdrage van het Algemeen Werk loosheidsfonds (AWF) zal vermin deren. De Koning houdt in zijn brief vast aan het in 1985 ondertekende Van der Louw-akkoord waarin werd overeengekomen dat de over complete stukgoedwerkers telkens voor een half jaar in een speciale pool worden ondergebracht. De kosten van deze pool worden voor zeventig procent gedragen door het Algemeen Werkloosheids Fonds (AWF) en voor dertig pro cent door de werkgevers. De pool zou een tijdelijk karakter hebben en uiteindelijk worden opgeheven. De Koning kondigde in zijn brief aan dat hij de bijdrage van het AWF met ingang van 1 juli terug zou brengen tot vijftig procent. Al- al onder ouderen) leen als het overcompleet daad- of het niet goed werkelijk verminderd, wil hu de oorspronkelijke bijdrage handha ven. Dit zal elk jaar opnieuw wor den bekeken. Het dreigement van De Koning om per 1 juli de AWF-bijdrage te in het maanden slepende stuk- goedconflict aanleiding om alsnog tot overeenstemming te komen. Vermindering van de bijdrage zou een golf van ontslagen in de Rot terdamse haven hebben betekend. Zover wilden werkgevers en bon den het niet laten komen. Dinsdag werd bekend dat er in grote lijnen overeenstemming is over een vervroegde uittredingsre geling voor 56-plussers en een door de werkgevers gewenste mogelijk heid om arbeidskrachten soepeler in te kunnen zetten. Als de bespre kingen tot een definitief akkoord leiden, zullen de aangekondigde maatregelen van De Koning over bodig zijn, zo wordt door partijen verwacht. Van de 56-plusregeling kunnen onmiddellijk 320 stuk goedwerkers gebruik maken. Dit betekent dat het overcompleet bij na is opgelost. kunnen indruk ken van de toet sen. Deze worden op dere manier uit betaald. (foto anp) verminderen i r de partijen Joegoslavië stelt omstreden wet uit ZOETERMEER (ANP) - De uit keringen van het Algemeen Werk- aan totale lasten. Dat loosheidsfonds (AWF) stijgen enorm. Om te voorkomen dat het fonds met enorme tekorten te kam pen krijgt, moeten de komt voor 1988 op 6,46 procent (1987: (6,20). De door werknemers fors omhoog. Volgens het Fonds moet de ww-premie van de huidige 1,4 procent worden gebracht op 3,6 procent. Deze premie wordt voor BELGRADO (AP) - In een poging de helft door de werkgever zaken -premies dat de rond de vier procent zal komen. verdere arbeidsonrust te voorko men heeft de Joegoslavische rege- taald. Het woord ring gisteren bekendgemaakt dat een faillissementswet die sluiting gelast van onrendabele bedrijven vastgesteld zal worden uitgesteld tot eind sep tember. Joegoslavië kampt nu al met een gemiddelde werkloosheid van 17 procent, waarbij arme zuidelijke gebieden als de provincie Kosovo maar liefst 50 procent werklozen telt. Sluiting van alle onrendabele bedrijven zou volgens economen afstoting betekenen van nog eens een kwart van de arbeidsbevolking - 1,6 miljoen werknemers, De lastenstijging wordt veroor zaakt door een aanzienlijk groter aantal mensen met een ww-uitke- de helft door de werknemer be- ring. Dat is een gevolg van de op 1 hetkabi- januari ingegane stelselherziening net. In het najaar worden de defini- sociale zekerheid, waardoor de tieve premies voor volgend jaar door het rijk betaalde wwv-uitke- vastgesteld. ring is komen te vervallen. Ook ko men nu 57-plussers en maar ge- stijgen deeltelijk arbeidsongeschikten voor rekening van het AWF. Vorig jaar al had het AWF de ww-premie meer willen laten stij gen dan de 1,4 procent waartoe het kabinet besloot. Het AWF stelde toen een premie van 2,1 procent SPORTKLEDING - Robey voor. De Fondsbestuurders wezen Sport International beëindigt dë gisteren op de kwalijke gevolgen werkgelegenheid raamt de arbeidsongeschiktheidsfondsen '-premie structureel op AAF en AOF stelden deze premies gisteren vast. Bij de stelselherziening zijn de zogenoemde verdisconteringsbe- palingen weggevallen. Dat bete kent dat men voor het percentage waarvoor men arbeidsgeschikt is voortaan een werkloosheidsuitke ring krijgt in plaats van een ar beidsongeschiktheiduitkering. De fondsen zijn er bij het vaststellen van de premie vanuit gegaan dat de arbeidsongeschikte met een wao-uitkering gemiddeld voor de helft arbeidsgeschikt dus werkloos is en een zelfstandige in de aaw voor een kwart. Die raming van de arbeidsgeschiktheid - die lasten van arbeidsongeschiktheidsfond sen naar het AWF zal overhevelen - is echter niet al te zeker. Daarom werd bij de premieberekening een veiligheid ingebouwd. Fikse kater voor slijter in 1986 DEN HAAG (ANP) - Sinds het begin van de jaren is zeventig is het gebruik van sterke drank in Nederland niet zo laag geweest als in 1986. Sinds 1979 nam het verbruik af met 35 procent. Dit jaar wordt een daling met onge veer tien procent verwacht. Dat schrijft het produktschap voor gedistilleerde dranken in zijn jaarverslag over 1986. Volgens het schap zal een nieuwe accijnsverhoging op sterke drank slecht uitpakken voor de branche. Bovendien verwacht ze dat een dergelijke maatregel niet leidt tot ver hoogde inkomsten voor de overheid. "Door teruglopende afzetten kan het zelfs tot een mindere opbrengst aan geld lei den". Volgens het schap is uit onderzoek namelijk gebleken dat de hoge accijnzen voor een belangrijk deel verantwoorde lijk zijn voor de daling van het gebruik van sterke drank. Het schap stelt ook dat het ministerie van volksgezond heid de branche 'in de wielen reed met de campagne Drank maakt meer kapot dan je lief is'. Volgens het produktschap is gebleken dat circa 75 procent van de consumenten bij het ho ren van de gewraakte slagzin denkt aan sterke drank. De premies moeten omdat de lasten voor het AWF veel hoger zijn. Dit jaar stijgen ze naar 4,1 miljard tegen 1,7 vorig jaar. In produktie van sportkleding in Ne derland. Daardoor gaan 120 Loonstops die de Joegoslavische beidsplaatsen verloren bij de vesti- regering in februari afkondigde i de hoop een inflatie van 100 pro cent te beteugelen hebben geleid tot een ongekende golf van' ar beidsonrust - in vijf maanden tijd 700 korte stakingen waar 90.000 mensen bij betrokken waren. de toenmalige kabinetsbeslis sing. Deze verhoging betekent het bedrijfsleven gingen in Schoonhoven en Some- lijke lastenverzwaring en voor ren. Het bedrijf concentreert de werknemer minder loon netto produktie in het Belgische Wellen, het loonzakje, waar 108 van de 168 werknemers hun baan kunnen behouden, Ook de premies voor de arbeids ongeschiktheidsuitkeringen heeft het bedrijf gisteren meege- en wao moeten omhoog. De door werkgevers betaalde aaw-premie deeld DEN BOSCH (ANP) - Ofschoon de Vliegasunie de afvalstoffen van de verbranding van steenkool thans praktisch geheel nog kan afzetten, kampt Nederland in de toekomst waarschijnlijk met enorme over schotten aan vliegas. Voor de ber ging van dit afval doet deze onder neming een beroep doet op het rijk en de provinciale overheden. Tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1986, vanochtend in Den Bosch, deelde de directie mee dat het afgelopen jaar gunstig is geweest voor de Vliegasunie. Buna 94 procent van de totale pro- dukte van vliegas kon worden af gezet. Vooral poederkoolvliegas blijkt in toenemende mate zijn weg te vinden naar een groeiend aantal industriële afnemers, die dit afval tot produkten verwerken. De elektriciteitcentrales produ ceerden in 1986 bijna 80.000 ton meer vliegas dan het jaar daarvoor. Dit kwam hoofdzakelijk door de inbedrijfstelling van de voor het stoken van kolen omgebouwde Maascentrale in Buggenum. Van de totale productie van 531.500 ton DEN HAAG (GPD/ANP) - De overheid besteedt onvoldoende aandacht aan het midden- en klein bedrijf. Deze particuliere onderne-| mingen met maximaal 99 werkne mers zijn van groot belang voor de groei van economie en werkgele genheid. Overheidsregelingen be nadelen het midden- en kleinbe- drijf soms. Te veel nog wordt het bedrijf grootbedrijf als maatstaf genomen voor het overheidsbeleid. Dit zegt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid in het rapport 'Op maat van het mid den- en kleinbedrijf. Daarin staat de functie van kleine en middel grote ondernemingen in de natio nale economie centraal. Van de on geveer 235.000 ondernemingen in ons land zijn er ruim 200.000 mid den- en kleinbedrijven. Er zijn 340.000 zelfstandige ondernemers zonder personeel. Rekening rekening gehouden. Daardoor bedrijven is toegesneden. Ook hier De WRR beveelt de regering aan werken maatregelen vaak nadelig zullen meer kansen voor kleinere spoedig te onderzoeken of nie uit voor kleinere bedrijven. Grote- ondernemingen moeten worden belastingregels mogelijk zijn ondernemingen kunnen bijvoor- geschapen beeld veel makkelijker voldoen aan de maatstaven voor de 'Inno- vatiestimuleringsregeling', terwijl die maatregel zelfs in de eerste plaats voor het midden- en klein- opgezet. Grote, middelgrote en kleine on dernemingen raken steeds meer af hankelijk van elkaar, constateert de WRR. Vooral in de industrie en de zakelijke dienstverlening ont staat een compleet netwerk van uitbestedings- en toeleveringsacti viteiten. Er is büna geen bedrijf meer dat alles zelf doet. Juist met het oog op het herstel van de eco nomische activiteit is een over heidsbeleid vereist dat inspeelt op deze onderlinge verwevenheid. ADVERTENTIE Een koers voor slechts een bepaald Volgens de WRR is het midden- soort bedrijf kan maar beperkt re en kleinbedrijf geen verkleinde sultaat hebben. In dit verband stelt uitgave van het grootbedrijf. Met de WRR dat het huidige technolo- dit feit is tot dusver onvoldoende giebeleid voornamelijk op grote BI0SJE GEPAKT, MIJN FIETS GEJAT ASSA veiligheidsslot. Goedgekeurd door de Stichting ART (vertegenwoordigd door ANWB. RAI.TB8S en IW-TNO) In kombinatie met ASSA fietskabel. dubbel zo veilig, dubbel zo sterk.) de vorming van eigen vermogens in midden- en kleinbedrijven te sti muleren. De WRR vindt verder dat maatregels nodig zijn voor de zoge naamde 'verdringing'. Zo moeten in de detailhandel kleine zaken voor grootwinkelbedrijven plaats maken. In de persoonlijke dienst verlening (kappers, loodgieters en zovoorts) duwt het 'zwarte' het 'witte' circuit weg. Om bijvoor beeld in kleine kernen (waar win kels verdwijnen) een minimum aantal winkels en bedrijven te handhaven, kan worden gedacht subsidie. Ook verlaging van arbeidskosten (belastingen en premies) is een middel om uitbreiding van 'zwart' werken tegen te gaan in de per soonlijke commerciële dienstverle ning. De invoering van een gedeel telijk basisinkomen, zoals de WRR eerder voorstelde, zou op langere termijn tegen de verdringing kun nen werken. De reacties uit het bedrijfsleven op dit rapport zijn over het alge meen kritisch-waarderend. Zo vindt de christelijke ondernemers centrale NCOV dat de problemen goed zijn beschreven. Als de rege ring niet 'vriendelijker' wordt voor het midden- en kleinbedrijf lukt het niet de gewenste groei van deze branche en het aantal banen daarin te verwezenlijken. Het christelijk werkgeversver bond NCW kan zich goed vinden in de algemene beleidsaanbevelin gen. Overheidsregelingen moeten eenvoudig, doorzichtig, gemakke lijk bereikbaar zijn en niet slechts voor een korte termijn gelden. De aanbeveling van het gedeeltelijk basisinkomen stuit bij de NCW op grote aarzelingen. Staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken), die het midden- en kleinbedrijf in zijn portefeuille heeft, zei gisteren het WRR-rap- port 'hecht en goed doortimmerd' te vinden. Hij is blij met deze visie, zo was zijn voorlopige reactie. Het kabinet zal nog dit jaar met een standpunt hierover komen. vliegas wist de Vliegasunie 499.000 ton af te zetten. Het grootste deel (319.900 ton) ging naar de cement- industrie. De rest van de vliegas werd gebruikt in de wegenbouw, voor de productie van grind en als vulstof in asfalt en beton. De verkoop van as leverde de Vliegasunie BV vorig jaar buna 1,4 miljoen gulden op. De in de Vlieg asunie samenwerkende elektrici teitsproducenten moesten zelf nog eens 6,7 miljoen gulden op tafel leggen om de afzet van het as mo gelijk te maken. Na 1990 kunnen belangrijke ver schuivingen in de markt en nieuwe milieurichtlijnen verandering brengen in de afzetmogelijkheden. Vliegas kan onder meer toegepast worden in werken als ophogingen of geluidswallen, maar de vraag is of het rijk en de provinciale over heden bereid zullen zijn deze toe passingen van vliegas te aanvaar den. De Vliegasunie is het volledig eens met het eind vorig jaar gepu bliceerde rapport van de Ontwik- kelings Groep Kolen Reststoffen (OGKR), die de komende vijfen twintig jaar een groot overschot aan kolenreststoffen voorspelde. Zij schat een overschot van onge veer 100.000 ton vliegas in 1990. Rond de eeuwwisseling moet reke ning worden gehouden met een overschot aan reststoffen van tus sen de 2 en 5,7 miljoen ton. SCHULDEN - Brazilië heeft beslo ten de aflossing van 1,05 miljard dollar aan schulden aan de zoge noemde Club van Parijs voorlopig op te schorten. De Club van Parijs, een informele groep van westerse landen met vorderingen op ont wikkelingslanden, heeft nog onge veer 5,44 miljard dollar van Brazi lië tegoed en daarvan moet 1,05 mijard dollar dit jaar worden afge lost.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7